forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor gigant 6 - Priča o Betty Wilding
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

vešmašina
Average Member



599 Posts

Member since 12/10/2013

Posted - 10/06/2014 : 21:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vešmašina a Private Message  Reply with Quote
pročitao.

s većim dijelom vaših komentara se slažem, pogotovo oko onog dijela "ne talasaj", al ovakva priča je pravo osvježenje usprkos činjenici kolko je već brojeva izašlo i prožvakana scena sa roditeljima, napokon malo otklona i zagrebanje malo dublje ispod površine o obitelji wilding.

ono kaj želim reći, u budućnosti, malo više još otkrivanja o mike wildingu, njegovoj prošlosti u irskoj bilo bi zaista veliko osvježenje poput ove priče.
Go to Top of Page

markotamara
Senior Member



Croatia
2783 Posts

Member since 26/05/2013

Posted - 10/06/2014 : 22:24:37  Show Profile Show Extended Profile  Send markotamara a Private Message  Reply with Quote
Slazem se,moga bi Zagor krenuti tamo gdje su njegovi korijeni

GALLIENO FERRI
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/06/2014 : 22:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Danas mi je stigao ovaj strip. Pročitao sam odmah pola i veoma sam razočaran. Crtež je jedno veliko đubre. Na dobrom delu mesta je očajan. Primećivao sam Zagorova leđa kao da je neko čudovište, a da ne govorim o drugim stvarima. Trebalo je ovu ediciju dati crtačima van Zagorove ekipe...
Go to Top of Page

cronos six
Advanced Member



Serbia
7891 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 13/06/2014 : 00:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goksi

Danas mi je stigao ovaj strip. Pročitao sam odmah pola i veoma sam razočaran. Crtež je jedno veliko đubre. Na dobrom delu mesta je očajan. Primećivao sam Zagorova leđa kao da je neko čudovište, a da ne govorim o drugim stvarima. Trebalo je ovu ediciju dati crtačima van Zagorove ekipe...



ha..kad su se pojavili tex giganti,vise puta reko sam da je crtez izrazeniji na vecem formatu,tj da se tu pokazuje koliko ko vredi...ferriju ne zameram toliko...godine..

Juznjak!
Tex Willer.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 13/06/2014 : 00:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Onda bi taj gigant format bio poguban za mnoge današnje crtače.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 13/06/2014 : 15:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Solidan gigant, uz dosta mana. Prvo što u ovakvom izdanju bode oči su brojne greške u tekstu, što ovakvo izdanje ne bi trebalo imati. Ferri sigurno nije na tragu stare slave (ipak je čovjeku 85 godina), ali još uvijek crtež koji je neusporedivo bolji od Chiarollinih deformacija. Makar se vidi da je još netko sudjelovao u crtanju (dovoljno je tamo negdje oko 105 stranice pogledati Auroru). Ima i gafova, recimo na str. 115 (ako se dobro sjećam), ona scena borbe s vukovima - Zagor i traper mlate vukove drvenim motkama, da bi u se u jednom kadru motka pretvorila u sjekiru, a odmah u slijedećem nestala (oni koji su čitali sjećaju se da je sjekira uništena netom prije u borbi s indijancima, a drugu nije stigao napraviti; uostalom, nigdje se nije ni vidjela).

Sve u svemu, nije loš gigant.
Go to Top of Page

vešmašina
Average Member



599 Posts

Member since 12/10/2013

Posted - 14/06/2014 : 08:48:16  Show Profile Show Extended Profile  Send vešmašina a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Solidan gigant, uz dosta mana. Prvo što u ovakvom izdanju bode oči su brojne greške u tekstu, što ovakvo izdanje ne bi trebalo imati. Ferri sigurno nije na tragu stare slave (ipak je čovjeku 85 godina), ali još uvijek crtež koji je neusporedivo bolji od Chiarollinih deformacija. Makar se vidi da je još netko sudjelovao u crtanju (dovoljno je tamo negdje oko 105 stranice pogledati Auroru). Ima i gafova, recimo na str. 115 (ako se dobro sjećam), ona scena borbe s vukovima - Zagor i traper mlate vukove drvenim motkama, da bi u se u jednom kadru motka pretvorila u sjekiru, a odmah u slijedećem nestala (oni koji su čitali sjećaju se da je sjekira uništena netom prije u borbi s indijancima, a drugu nije stigao napraviti; uostalom, nigdje se nije ni vidjela).

Sve u svemu, nije loš gigant.



također greška, na nekoliko mjesta zagor ima opasač pa ga opet nema dok je zarobljen
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16874 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 14/06/2014 : 09:47:25  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
To je Ferri radio i kad je bio najbolji, ništa čudno, ne zamjeram mu.
Go to Top of Page

markotamara
Senior Member



Croatia
2783 Posts

Member since 26/05/2013

Posted - 14/06/2014 : 11:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Send markotamara a Private Message  Reply with Quote
Pa Maestro je falija u ZEX 236 na str.15 je Zagoru nacrta znak Supermika

GALLIENO FERRI

Edited by - markotamara on 14/06/2014 11:12:59
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 16/06/2014 : 14:12:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Solidan gigant, uz dosta mana. Prvo što u ovakvom izdanju bode oči su brojne greške u tekstu, što ovakvo izdanje ne bi trebalo imati. Ferri sigurno nije na tragu stare slave (ipak je čovjeku 85 godina), ali još uvijek crtež koji je neusporedivo bolji od Chiarollinih deformacija. Makar se vidi da je još netko sudjelovao u crtanju (dovoljno je tamo negdje oko 105 stranice pogledati Auroru). Ima i gafova, recimo na str. 115 (ako se dobro sjećam), ona scena borbe s vukovima - Zagor i traper mlate vukove drvenim motkama, da bi u se u jednom kadru motka pretvorila u sjekiru, a odmah u slijedećem nestala (oni koji su čitali sjećaju se da je sjekira uništena netom prije u borbi s indijancima, a drugu nije stigao napraviti; uostalom, nigdje se nije ni vidjela).

Sve u svemu, nije loš gigant.



Slažem se, nije to u cjelini loš Gigant, no, jasno je iz priloženog da je maestro Ferri definitivno u gašenju stvaralačkog napona. Uza sve poštovanje njegovom maestralnom djelu, mislim da je vrijeme da Ferri procijeni sebe u vremenu i prostoru, odnosno, da sa scene ode u svoj svojoj slavi, ne kaljajući kolektivno sjećanje na sebe i svoju veličinu, bespotrebno dekadentnim uradcima. Kao što je, na žalost, ovaj Gigant u crtačkom smislu. Vidim da je većina vas primijetila, ono što zdrave oči vide. Maestro gubi stvaralačku snagu, na najokrutniji način. Uočavaju se njegovi crtački nedostatci, točno na onaj obrnuti način, kako mladi crtač stasa i napreduje. Ako prvo pogledamo ruke, konkretnije - šake, kod "malih" likova, vidimo veliku nepreciznost, nezgrapnost i anatomsku neprepoznatljivost tih detalja, koji su ogledalo svakog crtača, jer je to (sjetite se što je rekao Bordo u svojem dokumentarnom filmu!) prijelomni detalj, koji razlikuje crtača amatera od stasalog, profesionalnog crtača. Zatim torzo, koji je (kao što je netko već primijetio) nezgrapan u mnogim pozama, osobito s leđa (a, torzo je isto tako težak element, koji se kasnije savlada, jer je amorfan, za razliku od ruku i nogu, koje su anatomski prepoznatljive i prvo ih crtač savlada!), zatim postava lika na tlu, ponekad naivne koračaje Zagora, koje vidimo, na samim počecima Giganta. Da ne govorimo o "distrofičnim" nogama, osobito potkoljenicama, napr. u kolibi, gdje Zagor i ostali sjede. Maestra napušta osjećaj, odnosno, motorika ruke, točno na onim mjestima, koja se zadnja savladaju, a prva izgube, kada ti prođe stvaralačko vrijeme.

Na stranu činjenica, da maestro tvrdoglavo i dalje crta kistom Winsor & Newton, serie 7 rund, broj 2, apsolutno sve, pa tako i male figure u širokim planovima, koje su nezgrapne i neizražajne stoga, osobito u crtežu sitnih lica i glava, koje su karikaturalno neprepoznatljive. Crtež je konstruiran od isprekidanih crtica, nekonzistentne linije, koja nije ogledalo "stila", već očiglednog starosnog pada koncentracije.

Primijećeno je da je netko "ponudio" svoju crtačku suradnju u ovom Gigantu. Točno, to je itekako vidljivo, već smo raspravljali da je to vidno i na naslovnici, prije izlaska stripa. Očigledno je Ferri, u nekoj fazi crtanja imao značajniji nedostatak inspiracije i veći pad koncentracije, pa je to, osobno mislim, urednički retuširano, od strane jednog od crtača (možda Torricelli ili netko drugi), jer je vidljivo da je Aurora, a ponegdje Zagor i ostali likovi, nacrtana ispeglanom linijom, čak je stilski izražajno različita od Ferrijeva tipa crtanja ženskih likova, a da ne govorim da su mjestimice podebljane, čistim markantnim linijama Zagorove noge, da bi se popravila njihova , već sam rekao, anatomska "distrofičnost", koja je očigledna. Možemo se pitati, da li je maestro uopće kod tih ispravaka konzultiran, ili je to čista, hrabra odluka uredništva, da popravi i spasi očigledno.

Ferri može nacrtati još neku manju epizodu za oproštaj. Ljudski je i moralno to očekivati od njega, a od Bonellija da mu nesebično ponudi, no samospoznaja je vraški teška stvar u fazi dekadencije, osobito kada ti je 85 na leđima i ne daš se! Volio bih da maestro Ferri ode u legendu, zapamćen po najboljem što je Zagoru dao (a dao mu je praktično sve!), a ne da neki novi klinci listaju njegove recentne uratke i pljuju po njemu, nažalost, samo iz razloga što imaju po čemu...
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 17/06/2014 : 10:10:04  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Ferri može nacrtati još neku manju epizodu za oproštaj.


Trenutno crta Hellingena.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16874 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 17/06/2014 : 11:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
@mogorovic - odlična analiza!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 17/06/2014 : 13:08:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Danas uzimam gigant pa ću vidjeti kako to izgleda iako ne očekujem previše.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

goghy
Average Member



Croatia
619 Posts

Member since 11/12/2012

Posted - 17/06/2014 : 17:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Send goghy a Private Message  Reply with Quote
Danas procitano,.. Nazalost koliko god bih to zelio izbjeci i ne reci, ali ne mogu,.. Lice Zagora u nekim trenutcima totalno neprepoznatljivo, nije to vise to,.. Idem sad procitat neke starijeve Ferrijeve price,..
Go to Top of Page

legaz
Senior Member



Serbia
2412 Posts

Member since 13/08/2009

Posted - 17/06/2014 : 17:41:53  Show Profile Show Extended Profile  Send legaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goghy

Danas procitano,.. Nazalost koliko god bih to zelio izbjeci i ne reci, ali ne mogu,.. Lice Zagora u nekim trenutcima totalno neprepoznatljivo, nije to vise to,.. Idem sad procitat neke starijeve Ferrijeve price,..



Na žalost, sve nas je više Zagorovaca koji to uviđaju. Na žalost.

Junaci ne ubijaju one koji ne mogu da se brane.
Go to Top of Page

cronos six
Advanced Member



Serbia
7891 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 17/06/2014 : 18:38:44  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
potrebno je shvatiti da je ferri rocker sto se tice zagora..umrece s njim.

Juznjak!
Tex Willer.
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 17/06/2014 : 18:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Baš upravo tako, Zagorovo lice počinje da ne liči na ono staro, sada više izgleda kao kod punice sa onim malim linijama na obrazima. Šta mu to znači?
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16874 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 17/06/2014 : 21:49:09  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cronos six

potrebno je shvatiti da je ferri rocker sto se tice zagora..umrece s njim.



Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 17/06/2014 : 21:50:03  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cronos six

potrebno je shvatiti da je ferri rocker sto se tice zagora..umrece s njim.


Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/06/2014 : 22:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cronos six

potrebno je shvatiti da je ferri rocker sto se tice zagora..umrece s njim.




Nadam se da će pritom imati osmijeh na licu.
Zapravo, siguran sam u to!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 17/06/2014 : 23:29:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by markotamara

Pa Maestro je falija u ZEX 236 na str.15 je Zagoru nacrta znak Supermika



''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 17/06/2014 : 23:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cronos six

potrebno je shvatiti da je ferri rocker sto se tice zagora..umrece s njim.



Ipak je Zagor njegovo i Nolittino dijete.
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 17/06/2014 : 23:34:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goksi

Danas mi je stigao ovaj strip. Pročitao sam odmah pola i veoma sam razočaran. Crtež je jedno veliko đubre. Na dobrom delu mesta je očajan. Primećivao sam Zagorova leđa kao da je neko čudovište, a da ne govorim o drugim stvarima. Trebalo je ovu ediciju dati crtačima van Zagorove ekipe...


+1

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 17/06/2014 : 23:36:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cronos six

quote:
Originally posted by goksi

Danas mi je stigao ovaj strip. Pročitao sam odmah pola i veoma sam razočaran. Crtež je jedno veliko đubre. Na dobrom delu mesta je očajan. Primećivao sam Zagorova leđa kao da je neko čudovište, a da ne govorim o drugim stvarima. Trebalo je ovu ediciju dati crtačima van Zagorove ekipe...



ha..kad su se pojavili tex giganti,vise puta reko sam da je crtez izrazeniji na vecem formatu,tj da se tu pokazuje koliko ko vredi...ferriju ne zameram toliko...godine..


Niti ja. Zamjeram onome tko je odobrio ovakvo govno od crteža za tisak.

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

Zagor i Ogi
Average Member



Serbia
851 Posts

Member since 16/09/2013

Posted - 18/06/2014 : 20:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor i Ogi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hajo

quote:
Originally posted by cronos six

quote:
Originally posted by goksi

Danas mi je stigao ovaj strip. Pročitao sam odmah pola i veoma sam razočaran. Crtež je jedno veliko đubre. Na dobrom delu mesta je očajan. Primećivao sam Zagorova leđa kao da je neko čudovište, a da ne govorim o drugim stvarima. Trebalo je ovu ediciju dati crtačima van Zagorove ekipe...



ha..kad su se pojavili tex giganti,vise puta reko sam da je crtez izrazeniji na vecem formatu,tj da se tu pokazuje koliko ko vredi...ferriju ne zameram toliko...godine..


Niti ja. Zamjeram onome tko je odobrio ovakvo govno od crteža za tisak.



The only good thing in life isZAGOR
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000