forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Tako je govorio Platon o hr stripu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 11/07/2014 : 15:45:56  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

dupli,
pogledam sada taj topic Texas Kid. vidim da su ljudi oduševljeni, jurica mjeri vrijeme prije i poslije Texasa Kida... vidim da je i objavljeno?? u Strip Reviji? samo dio?




Mislim da u Strip reviji nije sve objavljeno.
Uglavnom, sve što je do sad napravljeno možeš pročitati na ovom linku
http://activatecomix.com/145-1-1.comic
Dva poglavlja. Jedno od 53 i jedno od 52 table.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 11/07/2014 : 15:45:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ha!
Ali nije puka statistika - kada - nema nikakvog drugog načina ni kriterija da tvoj apsolut promalja u ovaj naš svijet. Negdje se mora presjeći, Mate, jer inače zaista jest sve legitimno, svako ima pravo, sve je dozvoljeno. Recimo, ti možeš od danas pa do svršetka vremena pokušavati dokazati da je Dostojevski bolji, veći, jači i ljepši od Gole istine Nives Celzijus. Ali, u krrajnjoj instanci, esencijalno to ne možeš dokazati!

Zato - uspjeh.

I tu je ta kvaka koja jbe tvoj "budućnosni karakter kordejevske linije". Taj se sastoji, u pravom smislu, od ničega. Nema ga, ovdje i sada; mračan je, taman, kaos. Tek se treba oblikovati te tako dati jednu vrijednost DA BISMO GA UOPĆE TVRDILI! Tvrditi možemo samo nešto pozitivno, u ovom slučaju - prošlo, a budućnost je neizvjesna i tamna, nešto čega nema.

Hoće li se sutra pjevati neka druga pjesma, to ostaje vidjeti.
Danas - Maurović, a prema iskustvu, gotovo stoljetnom = sutra isto!

...

Thompsonovski pop-nacionalizam!!! Pa tome govorim. To nama treba. Drugi putevi nakon.



meh, nemam ništa protiv thompsonovskog populizma al on ne služi ničemu osim održavanju (podražvanju, refleksiji) statusa quo, i kao takav u konačnici uvijek gubi od ruskog/američkog pop-nacionalizma jer je ovih više pa proizvodi više nabrijanih likova s nožinama u zubima E sad, iskoristiti pop-nacionalizam (tj. njegovu demgaošku, okupljalačku moć) pa preokrenuti arhetip o slavnoj prošlosti koja je bila nekad (i prestati plakati za kraljem Tomislavom i njegovih miljardu pješaka i štajaznam čega) i zadat neki pravac vođen imaginarim herojima, e tu već ima nešto, ondak bi više cijenio Thompsona.

apropo prvoga

jasno da ne mogu, ali ni ne trebam, nikome osim sebi i krugu ljudi s kojima dolazim u češći kontakt. Niti treba autor. To nije zadaća umjetnosti. Apsolut nameće politika (kao rezultat sukobljenih ideoogija članova društva ili kao ovaploćenje(ha! majku mu nolitovsku) apsolutne moći), umjetnost mu kontrira. Da nije tako, bilo bi krajnje dosadno za svakog tko misli svemiropolisno. Šta bi ti radio da nema opozicije Zagor-Fibra?

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/07/2014 : 15:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Hehe, dobro si to sročio;)

Ipak. Pa o tome se radi! Političko, polemičko u umjetnost!! Pa stavih da je treći ključni problem - problem tendencije. Tu se razbukta, a što će mi Stranac koji niti jest niti mnije svemiropolisno.

... zato ja dozvolih (nisam genijalan ko Platon) postojanje Fibre-Stranca-Majakovskog, ali ih istovremeno rangiram na top-ljestvici bića! Fibra je ispod Zagora, ja samo izričem tu jednostavnu Istinu. I nikada se neću umoriti ponavljajući je haha.

Edited by - stinky on 11/07/2014 15:57:48
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 11/07/2014 : 16:20:05  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Fibra je ispod Zagora, ja samo izričem tu jednostavnu Istinu. I nikada se neću umoriti ponavljajući je haha.



Smijem li ja rezimirati!

Zagor je bolji od Fibre jer da nema Zagora ne bismo mogli znati
da je Fibra najbolja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/07/2014 : 16:28:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dupli, i ti se zapravo teški dekadent;)

baš me zanima bi li Nietzsche čitao Zagora ili Fibru hehe

(podjednako se može tvrditi obje pozicije, voditi beskonačnu deliberaciju, a onda - paf! pada odluka i Nietzsche ne želi biti u društvu čandala, nego - plavokosih zvijeri!)
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 11/07/2014 : 16:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
e, nego, manimo se načas Platona i ajmo malo k Marxu

recimo da, daljnje rasprave radi, podržimo stinkyjev stav.

Je li isti izvediv? Danas? Sutra? Prekosutra?

Da bi se proizveo hrvatski Zagor (nadgradnja) treba nam baza (ekonomska i kontinuitetska; ovu prvu nemamo, s ovom drugom se prekinulo tamo oko novokvadratovaca).

Je li kasno za hrvatskoga Zagora u stripu?

meni izgleda da se danas Zagor zove Call of Duty ili Pro Evolution Soccer

ako je kasno, jel to onda znači da je novokvadratovska linija pobijedila na taj način da je jedino ona ostala moguća (smislena)?

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/07/2014 : 16:37:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ja ću sada pustiti druge da malo odgovaraju: forumaške marksiste;) pun ih forum, a platonovci kolo vode. eto ti na marxa.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7788 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/07/2014 : 20:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Hrvatska publika ima svog zagora, onog talijanskog. Domaći autori imaju najteži mogući zadatak na svijetu, moraju nadmašiti zagora. U situaciji kada će svi koji nešto vrijede otići vani za parama, jer domaći izdavaći neće ponuditi dovoljno,a i teško da će prepoznati/poduprijeti ideju hrvatskog zagora to je jedna velika utopija. Pa ja bio najsretniji čovjek da imam priliku crtati tog domaćeg zagora do kraja života i da mogu živjeti od toga.

Da, koliko para toliko i muzike.

...i da, danas se Zagor zove Call of duty itd. Moj mali od 6 godina je opsjednut igricama, stripu za razliku od slikovnica ni primirisat... i ne pada mi na pamet siliti ga. Moja djevojka s druge strane nikad prije nije čitala stripove, zavoljela ih je sa fibrom i danas ih redovito čita... one "profinjene".

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1957 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 11/07/2014 : 21:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Tek nedavno sam primjetia ovaj topic,vecinu toga nisam procita,a i od onog malo sta san procita vecinu nisam razumia,ali posto je rijec o hrvatskoj strip sceni kojoj bar malo i ja pripadam evo da i ja dam svoje vidjenje te iste scene.Hrvatska strip scena je jedna jako zatvorena cijelina koja se jako tesko otvara prema publici jer joj savrseno odgovara ovo stanje u kojem se trenutno nalazi.Izdavaci izdaju u ogranicenoj nakladi stripove koji se slabo do nikako prodaju ali za to nisu oni krivi nego citatelji koja su povrsni i ne znaju sta valja.Autori crtaju stripove koji se ne prodaju ali i oni krive citatelje koje jedino zanima Zagor i koji ne cijene prave stripove.I svi su zadovoljni.Nisu izdavaci i autori losi nego su losi citatelji.Zagor je za nas stripase ono sta je Jelena Rozga za nase kvazi glazbenike koji sebe dozivljavaju velikim umjetnicima a ne mogu prodat pet primjeraka svog albuma.Opravdanje za vlastiti neuspjeh.Puno je lakse rec za sebe da si neshvacen i da citatelji ne valjaju nego da si los.A evo jedne zastrasujuce misli;sta ako je Zagor bolji nego sve sta trenutno proizvodi hrvatska strip scena?
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 11/07/2014 : 22:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Tek nedavno sam primjetia ovaj topic,vecinu toga nisam procita,a i od onog malo sta san procita vecinu nisam razumia,ali posto je rijec o hrvatskoj strip sceni kojoj bar malo i ja pripadam evo da i ja dam svoje vidjenje te iste scene.Hrvatska strip scena je jedna jako zatvorena cijelina koja se jako tesko otvara prema publici jer joj savrseno odgovara ovo stanje u kojem se trenutno nalazi.Izdavaci izdaju u ogranicenoj nakladi stripove koji se slabo do nikako prodaju ali za to nisu oni krivi nego citatelji koja su povrsni i ne znaju sta valja.Autori crtaju stripove koji se ne prodaju ali i oni krive citatelje koje jedino zanima Zagor i koji ne cijene prave stripove.I svi su zadovoljni.Nisu izdavaci i autori losi nego su losi citatelji.Zagor je za nas stripase ono sta je Jelena Rozga za nase kvazi glazbenike koji sebe dozivljavaju velikim umjetnicima a ne mogu prodat pet primjeraka svog albuma.Opravdanje za vlastiti neuspjeh.Puno je lakse rec za sebe da si neshvacen i da citatelji ne valjaju nego da si los.A evo jedne zastrasujuce misli;sta ako je Zagor bolji nego sve sta trenutno proizvodi hrvatska strip scena?




to smo raspravili (donekle)

Sljedeće pitanje ide ovom linijom:

neovisno o tome je li Zagor dobar ili nije, svjedoci smo njegovih učinaka u komercijalnom (i kultnom) smislu i sad, da hrvatski strip ima Huljića i Rozgu, jel bi uspio napravit novog (domaćeg) Zagora?

Ja sam skeptičan oko toga (i oko same potrebe da se to radi al to je drugi par rukava) jer mislim da je strip kod nas kao masovni medij prošlo svršeno vrijeme, a bez masovnog medija nema ni Zagora. Pa ako je u startu poništena mogućnost da išta postane Zagor, zašto onda uopće radit Zagora ako to autora ne veseli?

Eh, ovo Zagor ne treba shvatiti doslovno k'o Zagor (al za to treba pročitat stinkyjevu raspravu)

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/07/2014 : 22:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Zabavno je čitati ovu raspravu. Evo i mojih misli vezanih za tu temu:
Grob u prašumi je dosadan. Ima previše teksta ispod onih kvadratića sa crtežima. Nadalje kakvi su to Hrvati u tom stripu: upucali anakondu, nožem napali krokodila, organizirali crnce, kaznili indijanski zločin... smiješno! (makar istinito). Takav strip je možda bio interesantan u doba NDH kad je trebalo pokazati da mi Hrvati možemo stajati rame uz rame s arijevcima, ali očigledno nije dobro poslužio svrsi pošto su inspirirani njime ustaše prodali Dalmaciju, izgubili rat, uzeli zlato i pobjegli u Argentinu.
Ako bi trebalo tražiti konačni hrvatski strip koji govori o bitnim temama to su Prot pikčersi Dubravka Matakovića. Popularni, kvalitetni i teme iz tog stripa duboko prožimlju hrvatsko biće. Kome god danas damo da pročita neki bolji Prot pikčer (recimo onaj meni dragi sa Gojkom Mrnjačevićem Jarugom) će se makar osmjehnuti. S druge strane, kad bi pitao većinu forumaša bi li platili 20 kuna samo da ne moraju pročitati Grob u prašumi mislim da bi bar 50% pristalo na takvu nagodbu.
Macanovi stripovi su zabavni, da danas ljudi čitaju stripove ne bi bili ništa manje popularni od Džudasa, a Kordej je crtač koji dobro i brzo crta. Zašto im prozivati što nisu dali konačni hrvatski strip? Nisu ni naši nogometaši prošli skupinu pa ih se opet ne proziva bezveze po forumima.
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1957 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 11/07/2014 : 22:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by Torghal

Tek nedavno sam primjetia ovaj topic,vecinu toga nisam procita,a i od onog malo sta san procita vecinu nisam razumia,ali posto je rijec o hrvatskoj strip sceni kojoj bar malo i ja pripadam evo da i ja dam svoje vidjenje te iste scene.Hrvatska strip scena je jedna jako zatvorena cijelina koja se jako tesko otvara prema publici jer joj savrseno odgovara ovo stanje u kojem se trenutno nalazi.Izdavaci izdaju u ogranicenoj nakladi stripove koji se slabo do nikako prodaju ali za to nisu oni krivi nego citatelji koja su povrsni i ne znaju sta valja.Autori crtaju stripove koji se ne prodaju ali i oni krive citatelje koje jedino zanima Zagor i koji ne cijene prave stripove.I svi su zadovoljni.Nisu izdavaci i autori losi nego su losi citatelji.Zagor je za nas stripase ono sta je Jelena Rozga za nase kvazi glazbenike koji sebe dozivljavaju velikim umjetnicima a ne mogu prodat pet primjeraka svog albuma.Opravdanje za vlastiti neuspjeh.Puno je lakse rec za sebe da si neshvacen i da citatelji ne valjaju nego da si los.A evo jedne zastrasujuce misli;sta ako je Zagor bolji nego sve sta trenutno proizvodi hrvatska strip scena?




to smo raspravili (donekle)

Sljedeće pitanje ide ovom linijom:

neovisno o tome je li Zagor dobar ili nije, svjedoci smo njegovih učinaka u komercijalnom (i kultnom) smislu i sad, da hrvatski strip ima Huljića i Rozgu, jel bi uspio napravit novog (domaćeg) Zagora?

Ja sam skeptičan oko toga (i oko same potrebe da se to radi al to je drugi par rukava) jer mislim da je strip kod nas kao masovni medij prošlo svršeno vrijeme, a bez masovnog medija nema ni Zagora. Pa ako je u startu poništena mogućnost da išta postane Zagor, zašto onda uopće radit Zagora ako to autora ne veseli?

Eh, ovo Zagor ne treba shvatiti doslovno k'o Zagor (al za to treba pročitat stinkyjevu raspravu)


Mislim da je Sergej ima potencijal da na nekoj manjoj razini bude hrvatski Zagor u komercijalnom i kultnom smislu.Zasto nije uspia?Mislim da je problem nasta odma u pocetku jer je prvo izlazia na webu pa onda cini mi se u Mister Macku a tek onda je dobia vlastito izdanje a time je vec pola puta za neuspjeh bilo napravljeno.A i Macan ga je cesto crta za sebe a ne za publiku(drugim rijecima u pojedinim epizodama je bilo previse macanoliziranja a premalo akcije).Ali nitko mu ne moze osporit da je epizoda Teritorij(ako se tako zove ona epizoda di igraju nogomet dok se ne poubijaju)pravo malo remek djelo i vjerovatno nesto najbolje sta je Macan napisa.I nacrta.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/07/2014 : 09:06:28  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
baš me zanima bi li Nietzsche čitao Zagora ili Fibru hehe



Počeo bi s Zagorom. Onda bi pročitao epizode sa Super Majkom i
momentalno zamrzio Zagora jer bi pojmio da je lik Zagora nadogradnja
proizašla iz Super Majka i da je Super Majk ustvari Zagor, a
Zagor je u stvari Fibra. Na stranu to što je još Super Majk i prava
plavokosa zvijer i arijevac. Da je ovo prava i bolna istina za sve
Zagoroljubce pokazuje i kult status tih epizoda kod širokog
čitateljstva. Pogledaj komentare na recenziju tih epizoda ovdje
na sajtu i zaključit ćeš isto što i ja.
Kao što se ti nikad nećeš umoriti ponavljati da je Zagor bolji od
Fibre, tako se ja neću umoriti ponavljati da čitatelji Zagora u
stvari čitaju Fibru.

quote:
Originally posted by stinky
(podjednako se može tvrditi obje pozicije, voditi beskonačnu deliberaciju, a onda - paf! pada odluka i Nietzsche ne želi biti u društvu čandala, nego - plavokosih zvijeri!)



Ovdje si u krivu. Ne može se podjednako tvrditi obje pozicije. Ti si
u pravu kad kažeš da Fibra može izrasti samo kao nadogradnja Zagoru.
Na našoj sceni on jest polazna točka, osnova. S obzirom na to, Zagor
nikako ne može biti nadogradnja na Fibru. Potpuno je jasno što dolazi
prvo. Nije ovo dilema kokoš ili jaje. Isto je tako potpuno jasno da
je npr. Supermen polazna točka i da je sva ostala superherojština
nadogradnja. Ameri to znaju i koriste na foru da ti cijelu Fibru
prevedu u priče o superherojima. Time ubiju dvije muhe jednim
udarcem. Pokupe i Zagorovu i Fibrinu publiku istovremeno. Financijski
je to jaaaako isplativo. Da li bi netko od Zagorovaca imao nešto
protiv da Zagor počne zavoditi žene, ljubiti ih i tu i tamo završi
s njom u krevetu. Ne. Možda bi se bunili oko izbora sretnice ali to
bi im bilo fora. Čak i da se nakon još 1000 epizoda oženi. Vau!
Razvede. Super. Upadne u krizu srednjih godina u par epizoda na
primjer. Ovakve stvari treba dozirati, deset "normalnih" epizoda,
onda jedna neobičnija. Vidiš kako publika diše pa doziraš koliko čega
kasnije. Uvjeren sam da bi Zagorovci odmah pohrlili Fibrašima
objasniti kako sve te Fibraške fore i pizdarije imaju i u Zagoru i
koji k.... bi onda trebali čitat Fibru. S druge strane, Fibraši bi
sigurno te epizode išli pročitat jer bi ih veselilo da Zagor više
nije potpuno ignorantski strip prema stvarnom životu. Zagor
kakav je sada nema nikakvo imitiranje stvarnosti (da li je mimezis
pravi izraz?) i predstavlja čisti bijeg od stvarnosti u neki
crno-bijeli svijet, predvidljiv i uvijek gostoljubiv za čitatelja.
To je komercialno isplativo i ljudima privlačno, uključujući i mene,
jer tko bi se još bavio stvarnim životnim problemima i u slobodno
vrijeme. Daj brate nešto da se opustim. Da ne trebam mislit.
Nažalost, iz raznoraznih povijesnih i elitističkih razloga takva
literatura se klasificira kao "dječja" literatura. A kad se pojavi
riječ dječje odma tu je negdje i riječ "odrasti", "nadrasti".
Možda je stvar samo u terminu. Možda bi bilo bolje imati naziv
stripovi za "razbibrigu".
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/07/2014 : 09:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
E, još nešto.
Stinky, čini mi se da ti u stvari ne želiš "hrvatski ultimativni strip"
ili "hrvatskog Zagora" već "hrvatsku strip franšizu". Za stvaranje
franšize treba se poklopiti mnogo stvari. Prva, a ne zadnja kako ti
misliš, je popularnost medija. Kako strip nije novi, a samim tim
i jako uzbudljiv, medij možda je Mali-Mate u pravu kad kaže da smo
zakasnili sa stvaranjem "hrvatskog Zagora". A znaš li tko je za to kriv?
Ekipa koja je krajem šezdesetih skužila da im se financijski više
isplati kupit prava za strane stripove nego platit Maurovića,
Radilovića i šta ja znam koga već ne iz tog doba. Zato strip
industrija kod nas izgleda isto kao i bilo koja druga industrija:
izvezemo sirovinu (autore); talijani,ameri,francuzi prerade tu našu
sirovinu i onda mi uvozimo sofisticirane gotove proizvode.
Iako je sirovina naša, franšize su njihove.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/07/2014 : 10:27:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Grob u prašumi je dosadan. Ima previše teksta ispod onih kvadratića sa crtežima. Nadalje kakvi su to Hrvati u tom stripu: upucali anakondu, nožem napali krokodila, organizirali crnce, kaznili indijanski zločin... smiješno!



Ma kakvi!
Ta to je sjajno, takva obrada fali nasušno i zato braća Seljan!
Braća Seljan su ono što VRIJEDI u Grobu u prašumi, jer, kako si dobro razumio - Grob u prašumi je dosadan (perfektno nactan Blek).

Ali on živi - po braći Seljan - dan danas. Ta nije li u posljednjih nekoliko godina izbačeno 10-tak Maurovića? Monografija o Mauroviću?

Braća Seljan, kada nitko nije u stanju ponuditi nešto drugo -a vrijedno- jesu polazna točka i sada treba "umjetnički manir i stil" da se to reinterpretira. Grobu u prašumi fali stil, pisan je dosadno (ali i kao takav je zanimljiviji od većine naše produkcije danas!)

Recimo, ja bih dao svoje najprisebnije trenutke kada bi se sutra pojavila braća Seljan u stilu Lovaca na čaplje. Za sada, u ovom trenutku hrvatskog stripa, to je za nas plafon. Nema dalje od Lovaca na čaplje, a priori tvrdim da se ne može dati nikakav Texas Kid kada nismo prošli "moment-lovaca-na-čaplje".

Dupli reče, Macan zna, svjestan je, Kordej se brže bolje prihvatio prenijeti 'znanje' u strip...
Na žalost, morat ću razočarati true-believera-duplog: najdublje sumnjam da je tome tako. Vjerojatno ću nekad vidjeti tog Texasa Kida, a po ovome što je ispričao dupli, ispada da se radi o i-r-o-n-i-z-i-r-a-n-j-u. "Ironija: pokazivanje vlastite nadmoćnosti prividnim ponižavanjem Ja".
Da sad ne tražim točne riječi duplog, ali on je upravo ovo opisao. Drugim riječima, (a ponavljam: pošavši od iskaza duplog) Macan-Kordej ne namjeravaju ni milimetar odstupiti od vlastite (problematizirane) pozicije, nego u jednom protuobratu pokazuju "vlastitu nadmoćnost PRIVIDNIM ponižavanjem".

Dupli je nasjeo i smatra da je prijelomni trenutak. Meni se pak čini - ostaje stara malimateovska mrtva točka.

Jedini ovdje koji shvaća i zna, po meni, je - Mali_Mate. Samo što je on ili pasivan ili potpuno zadovoljan ("njemu su zanimljivi drugi putevi" i to ima).

quote:
Eh, ovo Zagor ne treba shvatiti doslovno k'o Zagor (al za to treba pročitat stinkyjevu raspravu)


Ono što čak ni jedan Mali_Mate ne može interiorizirati:

quote:

zašto onda uopće radit Zagora ako to autora ne veseli?


Čitavo ovo tzv. predavanje je upravo geneza formuliranja odgovora i na to pitanje.
Radi se o potrebi "pojave" novih, svježih, "u dosluhu sa hrvatskim Bićem" autora koji će TO raditi jer ih TO veseli.

Znači, on treba raditi i treba ga veseliti!

A da bi ga moglo veseliti, treba umjetnički osjećati svu ovu problematiku hrvatskog stripa koja je ovdje, kako reče dupli, na jedan teži (manje pristupačan) način izražena u mislima.

Ljudi, niste skroz-na-skroz shvatili da je ovdje čitava jedna epoha hr stripa, dakle vrijeme hr stripa izraženo u mislima.

To je dobra strana, a loša je što to ne može biti recept. Znam da je vrlo pristupačno reći "hrvatski Zagor", ali ne postoji nešto takvo kao što je gotov recept. Pa tada bi Torghal iz ovih stopa nacrtao i napisao "hrvatskog Zagora", a kao što vidimo - on to nije uradio.

Nego, ako je sve ovo točno iznešeno, izraženo u mislima (a jest;) sada valja otpočeti novu stranicu hr stripa tako da se lijepo pogurne ono što je silazno, jedan lijepi veliki tresak TRAS! i krenuti uzdizanje. Ako Mali_Mate traži marx-paralelu, upravo (ju) je dobio: kao što je Marx minuciozno slijedio buržuja i razarao ga po svim linijama (i samo tu bio na razini! dok je o budućnosti ostao na fantazijama), tako i ja ovdje dajem presjek čitave epohe hr stripa u razornoj kritici (dok o budućnosti fantaziram: thompsonovski pop-nacionalizam, braća Seljan plavokose zvijeri, Hrvatsko Biće korespondira sa Bitkom itsl.)

Pa ipak moju fantaziju potvrđuje pcoro baš pri pokušaju pobijanja: naime on tvrdi da Grob u prašumi "nije dobro poslužio svrsi pošto su inspirirani njime ustaše prodali Dalmaciju", što je jedna smjela, a u svojoj komičnosti duhovita tvrdnja, ali ako je zaista tako, da je Grob u prašumi zaista uspio INSPIRIRATI, onda nema greške: treba raditi Grobove u prašumi jer takvi stripovi inspiriraju, nadahnjuju naveliko, ergo - služe svrsi. Nema druge svrhe stripa nego da nadahnjuje, to je čak više od dobre komunikacije sa publikom.

Zato to nije "smiješno", pcoro, nego baš Istina Lijepo Dobro, prevedeno s tvojih vlastitih misli.

Edited by - stinky on 12/07/2014 10:43:34
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/07/2014 : 10:29:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

E, još nešto.
Stinky, čini mi se da ti u stvari ne želiš "hrvatski ultimativni strip" ... već "hrvatsku strip franšizu".




ne
nisi dobro razumio
ali o tome sam napisao prethodni post
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 12/07/2014 : 10:58:54  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Da li bi netko od Zagorovaca imao nešto
protiv da Zagor počne zavoditi žene, ljubiti ih i tu i tamo završi
s njom u krevetu. Ne.


To se stalno i desava.

quote:
Originally posted by dupli

Čak i da se nakon još 1000 epizoda oženi. Vau!
Razvede. Super.


I to se desilo na putovanju po Africi.

quote:
Originally posted by dupli

Uvjeren sam da bi Zagorovci odmah pohrlili Fibrašima
objasniti kako sve te Fibraške fore i pizdarije imaju i u Zagoru i
koji k.... bi onda trebali čitat Fibru. S druge strane, Fibraši bi
sigurno te epizode išli pročitat jer bi ih veselilo da Zagor više
nije potpuno ignorantski strip prema stvarnom životu. Zagor
kakav je sada nema nikakvo imitiranje stvarnosti


Podsjecas me na Porobiju, tipa koji je nedavno napisao tekst za sajt.
Mnogo sladunjavih rijeci, ali nije imao pojma o cemu u stvari pise.
Da bi se na taj nacin moglo komentarisati, potrebno je poznavanje gradiva, a vidim da ti, isto kao i Porobija, nisi bas najbolje upucen u sagu o Zagoru, iako mislite da sve znate i da ste sve vidjeli.
Bez ljutnje, ali to je moj zakljucak na osnovu napisanog.

quote:
Originally posted by dupli

To je komercialno isplativo i ljudima privlačno, uključujući i mene,
jer tko bi se još bavio stvarnim životnim problemima i u slobodno
vrijeme. Daj brate nešto da se opustim. Da ne trebam mislit.
Nažalost, iz raznoraznih povijesnih i elitističkih razloga takva
literatura se klasificira kao "dječja" literatura. A kad se pojavi
riječ dječje odma tu je negdje i riječ "odrasti", "nadrasti".
Možda je stvar samo u terminu. Možda bi bilo bolje imati naziv
stripovi za "razbibrigu".



Stripovi i jesu zamisljeni da sluze za razbibrigu i opustanje.
Ne znam koliko je dobro u stripovima traziti smisao zivota ili odgovore na zivotne probleme i krize, to je tek nezrelost.
Mi koji citamo stripove u neku ruku i ne zelimo odrasti, inace bi bili u vodama drugih medija.


Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 12/07/2014 : 11:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Nemoj duplog s Porobijom, nije to ni blizu to.

Zagor se ozenio, ali jednoepizodno pod utjecajem droge. Dupli mozda ne poznaje materiju, ali se ne pravi pametan kao Porobija.

Ovo zadnje sto si napisao ne shvacam. Zasto bi se strip po tome razlikovao od knjige i filma?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/07/2014 : 11:28:23  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
samo zamišljan našta bi ličia taj famozni hr zagor?
žrtvu privatizacije?
člana adezeja?
skupljača boca?
blagajnicu u konzuma?
ili nešto deseto?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/07/2014 : 11:29:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Ovdje si u krivu. Ne može se podjednako tvrditi obje pozicije. Ti si
u pravu kad kažeš da Fibra može izrasti samo kao nadogradnja Zagoru.
Na našoj sceni on jest polazna točka, osnova. S obzirom na to, Zagor
nikako ne može biti nadogradnja na Fibru. Potpuno je jasno što dolazi
prvo. Nije ovo dilema kokoš ili jaje. Isto je tako potpuno jasno da
je npr. Supermen polazna točka i da je sva ostala superherojština
nadogradnja. Ameri to znaju i koriste na foru da ti cijelu Fibru
prevedu u priče o superherojima. Time ubiju dvije muhe jednim
udarcem. Pokupe i Zagorovu i Fibrinu publiku istovremeno. Financijski
je to jaaaako isplativo. Da li bi netko od Zagorovaca imao nešto
protiv da Zagor počne zavoditi žene, ljubiti ih i tu i tamo završi
s njom u krevetu. Ne. Možda bi se bunili oko izbora sretnice ali to
bi im bilo fora. Čak i da se nakon još 1000 epizoda oženi. Vau!
Razvede. Super. Upadne u krizu srednjih godina u par epizoda na
primjer. Ovakve stvari treba dozirati, deset "normalnih" epizoda,
onda jedna neobičnija. Vidiš kako publika diše pa doziraš koliko čega
kasnije. Uvjeren sam da bi Zagorovci odmah pohrlili Fibrašima
objasniti kako sve te Fibraške fore i pizdarije imaju i u Zagoru i
koji k.... bi onda trebali čitat Fibru. S druge strane, Fibraši bi
sigurno te epizode išli pročitat jer bi ih veselilo da Zagor više
nije potpuno ignorantski strip prema stvarnom životu. Zagor
kakav je sada nema nikakvo imitiranje stvarnosti (da li je mimezis
pravi izraz?) i predstavlja čisti bijeg od stvarnosti u neki
crno-bijeli svijet, predvidljiv i uvijek gostoljubiv za čitatelja.
To je komercialno isplativo i ljudima privlačno, uključujući i mene,
jer tko bi se još bavio stvarnim životnim problemima i u slobodno
vrijeme. Daj brate nešto da se opustim. Da ne trebam mislit.
Nažalost, iz raznoraznih povijesnih i elitističkih razloga takva
literatura se klasificira kao "dječja" literatura. A kad se pojavi
riječ dječje odma tu je negdje i riječ "odrasti", "nadrasti".
Možda je stvar samo u terminu. Možda bi bilo bolje imati naziv
stripovi za "razbibrigu".




Lijepo ti to zboriš, dupli.
Na jednoj površinskoj razini čak si potpuno u pravu.
Mnogi će se složiti s tobom i reći "sve je dobro rekao".

Ono što si pobrkao: nije naš 'predmet' "Fibra i Zagor" već - "hrvatski strip i Zagor".
Fibra je podvučena pod 'predmet' po liniji otrcane-a-neplodonosne fraze Radić-drugačije-SFsnobizam-Fibra, a Markos je konvertit iz misternoovca u larcenetovca koji naknadno potpomaže onu ispraznu frazu.

Da se tim papagajskim ponavljanjem na "intelektualno i banalno" (a iza čega ne stoji ništa, prazni verbalizam - TO JE BITNO!) nije učinilo ništa po pitanju hrvatskog stripa, dapače, da je djelovalo pogubno - o tome progovara čitava rasprava (na težak način, kažeš).

Fibra je stala iza te fraze i time joj čak osigurala kakav-takav oslonac, jer Fibra nije NIŠTA (poput hrvatskog stripa), nego ipak neko NEŠTO (ima neki uspjeh; minoran, ali ipak).

Sada bismo mogli beskonačnu raspravu ima li tu kvalitete, što je bolje Zagor ili Fibra, je li istinski repetitivan Zagor ili je to ipak Fibra, no to nije sada naš izričiti predmet.

Na dubljoj razini, ti nisi nimalo u pravu, jer u Zagoru za mene ima više stvarnosti nego u Fibri, ali dobro sad to je već pitanje moći suđenja svakog od nas i obrazovanosti po duhu. Međutim, čak ni na površnoj nisi, jer ja vidim mnoge zagorovce koji uopće "ne bježe od stvarnosti", koji nisu eskapisti i koji su baš samobitkujući (aksiom 1: Zagorovac nikad ne bježi od stvarnosti; to čini jedino profesor inž), dok s druge strane vidim mnoge fibraše koji su eskapisti par exellance. Zagor je življi na forumu, po izmjeni misli, po zbilji gdje su prijatelji pravi prijatelji, po temama, po širini zahvata također dubini, a Fibra uglavnom ostaje mrtva, jer naraspravljena, jer svedena na puku informaciju, jer tek spektakl.

Osim toga, čitava ona fraza, pod koju si i ti gore pomalo upao, je banalno simplificiranje. Jer nema čistih slučajeva, zagorovci tu i tamo, a neki možda su izdajnici pa stalno!! čitaju Fibru, kao što fibraši čitaju Zagora. Ono što je dobro u toj zavrzlami da je naša hrvatska publika izgleda ipak zdrava pa kad treba zauzeti pozicije (e tu tek dolazi do prave polarizacije i to je dobro) bira - poziciju Zagora. Otuda kolaps hrvatskog stripa, Fibre...

Tražiti se može beskonačno, tamo-ovamo (i tu je Mali_Mate u pravu kada sumnja u esenciju), no nije u pravu jer ne želi prihvatiti shmittovsko-političko: presjek gordijskog čvora odlukom! Odluka razrješava jednim X, a to se X nikada ne može do kraja i bez ostatka formulirati. Ali je to X nadređeno, a to ne razumije Slovenac Tomaž Lavrić u Bosanskim basnama pa se uzalud pita kako to da slušači Metallice ratuju jedni protiv drugih?

Pa što onda što zagorovci i fibraši čitaju iste stripove, kada postoji jedno X po kojemu oni vide ove druge kao nešto esencijalno drugo i tu nije uopće bitno je li to stvarno Mali_Mateovska esencija već je bitno da oni to tako vide.

A taj sam X pokušao uhvatiti kroz čitavu raspravu i dati genezu problema hrvatskog stripa kako se on razvio po koredjevsko-macanovskoj sofisticiranoj liniji: hrvatska publika ima zdravije instinkte i odbacuje dekadente.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7788 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 12/07/2014 : 11:43:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Što se mene tiče najbliže ideji hrvatskog zagora je bio onaj nesretni superhrvoje.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 12/07/2014 : 11:53:26  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Nemoj duplog s Porobijom, nije to ni blizu to.



Ne poznajem ih, ali se moze povuci paralela njihovih piskaranja.
I ovdje je Dupli samouvjereno pisao o stvarima koje ne poznaje, na istu temu, isto kao i Porobija. To im je dodirna tacka, u njihovu karakterizaciju ne zelim da ulazim.

quote:
Originally posted by tinton

Zasto bi se strip po tome razlikovao od knjige i filma?


Ne mozes staviti knjigu i film u isti kos. Kao ni strip i knjigu.
Tu ne mislim na knjizevne romane, vec na strucne knjige.
Zar je to uopste potrebno objasnjavati?!

quote:
Originally posted by tinton

Zagor se ozenio, ali jednoepizodno pod utjecajem droge.


Vjeruj mi na rijec, rijetko ko od nas je bio pri sebi kada se ozenio.
Vecina to skonta tek nakon nekog vremena.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/07/2014 : 11:57:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ma dobro, dupli je upao malo u simplificiranje, ali njemu se može oprostiti jer - hrvatski ga strip očito pogađa ozbiljno, pa ima dobre namjere (a dobre namjere vode u pakao. pakao zagorovog čekića).
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 12/07/2014 : 12:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by tinton

Nemoj duplog s Porobijom, nije to ni blizu to.



Ne poznajem ih, ali se moze povuci paralela njihovih piskaranja.
I ovdje je Dupli samouvjereno pisao o stvarima koje ne poznaje, na istu temu, isto kao i Porobija. To im je dodirna tacka, u njihovu karakterizaciju ne zelim da ulazim.

quote:
Originally posted by tinton

Zasto bi se strip po tome razlikovao od knjige i filma?



Ne mozes staviti knjigu i film u isti kos. Kao ni strip i knjigu.
Tu ne mislim na knjizevne romane, vec na strucne knjige.
Zar je to uopste potrebno objasnjavati?!

quote:
Originally posted by tinton

Zagor se ozenio, ali jednoepizodno pod utjecajem droge.


Vjeruj mi na rijec, rijetko ko od nas je bio pri sebi kada se ozenio.
Vecina to skonta tek nakon nekog vremena.




1. Ne poznajem ih ni ja. Govorim upravo o razlici izmedju Porobijinog popijosamsvupametovogasvijeta samouvjerenog piskaranja i duplijevog pisanja necega stomje k3ivo iz neznanja, ali bez nadmenosti i prigovora.

2. Ne stavljam ih u isti kos. Samo mi nije jasno zasto bi u knjizi recimo mogao naci nesto vise od razbibrige, a u stripu ne.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/07/2014 : 16:08:26  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

[quote]Originally posted by pcoro

Pa ipak moju fantaziju potvrđuje pcoro baš pri pokušaju pobijanja: naime on tvrdi da Grob u prašumi "nije dobro poslužio svrsi pošto su inspirirani njime ustaše prodali Dalmaciju", što je jedna smjela, a u svojoj komičnosti duhovita tvrdnja, ali ako je zaista tako, da je Grob u prašumi zaista uspio INSPIRIRATI, onda nema greške: treba raditi Grobove u prašumi jer takvi stripovi inspiriraju, nadahnjuju naveliko, ergo - služe svrsi. Nema druge svrhe stripa nego da nadahnjuje, to je čak više od dobre komunikacije sa publikom.

Zato to nije "smiješno", pcoro, nego baš Istina Lijepo Dobro, prevedeno s tvojih vlastitih misli.



Životi braće Seljan mogu biti inspiracija (kao npr. za strip Grob u prašumi) ali strip je manjkav i ne može prenijeti to nadahnuće u cijelost na čitatelja. Zato su i možebitni rezultati tog nadahnuća bili loši.
Ali u isto vrijeme je izlazio drugi Maurovićev strip koji je meni bliži idealu konačnog hrvatskog stripa: Seoba Hrvata. Bolje je nacrtana i u njoj je prikazana potraga za domovinom uz puno akcije, bitaka, pića, a prisutna je i duhovna potraga: prelazak kneza Radoslava na kršćanstvo. Uz to, ispod kvadratića ima manje teksta pa je čitljiva i današnjem čitaocu.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000