forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Strip revija Večernjeg lista br. 123
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 33

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 31/08/2016 : 23:06:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
A, ja mislio da su to bile osobne dogme!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 31/08/2016 : 23:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja ne razumijem u čemu je problem... barem raspravljamo o temama vezanim uz strip. Malo se prepiremo, svađamo i razmijenjujemo stavove i razmišljanja, jesmo malo zapilali na kraju i otišli na široko, pa što? Čemu forum ako ne ovome...pa čak i da su dogme u pitanju. O.k., ne može svakom biti po volji, al' ne mora svako ni čitat.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/09/2016 : 10:52:04  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ma, mogorovic samo stvara komicni efekt.

Ne vidim kome moze smetati razgovor o tome zasto nekog crtaca volimo ili ne volimo.

Da, taj se razgovor moze voditi na razne nacine i mozda ovaj nacin i nije najkonstruktivniji, ali ovo je ipak samo forum. Kome se da (pogotovo na ovom topicu) raditi formalnu analizu Fontovog crteza, traziti primjere, uploadati slike...? A i cemu? Da bi se nagovorilo nekoga tko pozna Novakovica da doticnog nagovori da prestane izdavati tog trecerazrednog drljatora? Zasto? Pa Font se zapravo odlicno uklapa u koncepciju revije - zastarjelo, osrednje, stoput vidjeno, dosadno.



Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 01/09/2016 : 13:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ma, naravno da se šalim. Culture vulture je odmah shvatio! Kao da ja ne znam tko je Novaković... Mene u cijeloj priči oko Strip revije jedino veseli što, ipak, nešto što se zove strip revija, postoji na hrvatskom medijskom tržištu, i što redovito izlazi. Kao da bi opstala na tržištu bez baze u starim stripovima, koji imaju niske ili nikakve cijene prava objavljivanja. Najveća vrijednost Strip revije je, ponavljam - da je bar nešto! A, pojedini broj začine kvalitativni izleti, poput Listešova staroga Scanda, u posljednjem broju.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/09/2016 : 13:53:56  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Mene u cijeloj priči oko Strip revije jedino veseli što, ipak, nešto što se zove strip revija, postoji na hrvatskom medijskom tržištu, i što redovito izlazi. (...) Najveća vrijednost Strip revije je, ponavljam - da je bar nešto!


Zato je i kupujem i kupovat cu dok god bude izlazila.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
573 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 01/09/2016 : 14:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
culture vulture, možeš li navesti recimo 3 prvorazredna crtača po tebi? Baš me zanima...
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/09/2016 : 14:42:19  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
OK, ali ne kazem da su po meni ovi najbolji ikad, samo 3 jako dobra primjera za to sto je meni prvorazredno: Herge, Uderzo, Loisel.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/09/2016 : 15:15:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Al sad ces mozda reci da je to usporedjivanje krusaka i jabuka. Pa evo nekoliko imena iz manire bar mrvicu slicnije Fontovoj (i opet "s vrha glave" - ne da mi se previse razmisljati jer nisam siguran koja je poanta pitanja): Eisner, Bilal, Miller, Bolland, Biukovic, Kordej...

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
573 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 01/09/2016 : 15:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Ok, slažem se s izborom. Sva trojica su prvorazredni crtači.

No tu ima jedno pitanje, oni su super u fahu ili žanru koji su izabrali, imaju vrlo specifičan i lako prepoznatljiv stil no dosta su jednodimenzionalni. Da li se recimo Uderzo okušao u "realističnom" stripu i da li bi i tada bio prvorazredan. Da li je "prvorazredniji" crtač onaj koji osim što fantastično crta još i sam sebi piše scenarij.

Da se poslužim opet analogijom s pjevačima. Recimo Amy Winehouse je bila fantastična pjevačica, no nije bila kantautor (tj. skladala je nešto sitno svojih stvari), da li joj je to minus. Netko tko može kao od šale otpjevati svoj repertoar i onda jednako savršeno npr. bosansku sevdalinku, pa recimo fado i na kraju nešto iz telefonskog imenika, je li takav pjevač bolji od Jamesa Browna...

Što je npr. s Hermannom koji je zasigurno prvorazredni crtač, njegove žene su uvijek i bez iznimke ružne a ni scenariji mu vrlo često nisu baš nešto... Onda on spada u drugu ligu ili?


Edited by - Lorda on 01/09/2016 15:26:49
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/09/2016 : 15:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Pretpostavio sam da ces me to pitati pa sam dodao jos jedan post dok si ti pisao svoj.

EDIT: buduci da mi je Font daleko slabijih od svih tih drugonavedenih, mozda je to dovoljan odgovor?

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 01/09/2016 15:34:27
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 01/09/2016 : 22:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Lorda, Lorda dragi!? "Da li se Uderzo okušao u realističnom stripu!?" Pa znaš li ti da je on likovni tvorac Tangija i Laverdira!? Da je sve prve, veoma bitne, (što ne znači da ostale nisu bitne) epizode nacrtao on, u realističnoj maniri, a da je taj strip tek kasnije preuzeo još jedan velikan - Jije! Da, ne govorimo da je i prije toga crtao veoma uspjele, realistične stripove!
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
573 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 02/09/2016 : 10:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Mea culpa! :)

Čitao sam tj. gledao slike Tanguya i Laverdua u francuskim strip časopisima jer mi je ujna dugo živjela u Francuskoj pa mi je donijela kao klincu dosta toga...

Znam da je sve ovo mlaćenje prazne slame ali s obzirom da je na forumu dosadno eto...

No nije to bila poanta nego sam htio da uspostavimo neke kriterije po kojima je netko prvorazredan crtač a netko drugi trećerazredan. Inače je sve pitanje ukusa pojedinca.

Recimo meni je Nicola Mari prvorazredan crtač, drugima se vjerojatno bljuje od njega. Mene je super u NN-u, ona epizoda Wampyrus me kupila... Zna dočarati mračnu atmosferu i melankoliju, ima brz i možda nedovršen crtež ali meni je fantastičan... Čak više volim tehnički nesavršene crtače koji imaju svoj stil nego neke sterilne...

Ja nisam teoretičar stripa, samo laik pa se vjerojatno ne znam dovoljno dobro izraziti. Pitanje je koje su to odrednice koje nekog crtača smještaju na majstorsku razinu?

Kad smo već kod Fonta (nije da me smeta ako ga netko ne voli) on je po meni kompletan crtač i spada u prvu ligu; crtao je neke vrlo popularne stripove, iskušao se u različitim žanrovima (sf, horror,avanturistički strip, povijesni strip, evo sada i dječiji strip) ima svoj prepoznatljivi stil, čak je povremeno kao i scenarist uspješan (Priče iz nesavršene budućnosti). Likovi su mu raznovrsni, dočarava im emocije u pokretu i licu. Crno bijea tehnika mu je super, radi stripove i u boji... Što ćeš više...

Edited by - Lorda on 02/09/2016 10:52:06
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 02/09/2016 : 11:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lorda


Ja nisam teoretičar stripa, samo laik pa se vjerojatno ne znam dovoljno dobro izraziti. Pitanje je koje su to odrednice koje nekog crtača smještaju na majstorsku razinu?



Pa ovo i jest laicki razgovor. U bilo kojem formalnijem kontekstu, sam izraz "trecerazredni" bi me brzo doveo do ostracizma, na koga god bio primjenjen.

Rado bih ti odgovorio na pitanja, ali problem je u tome sto je stvar krenula od bezvezne sale na racun ove revije, a ne od pazljivo formuliranog suda o Fontu. Ne mozes napisati dobar poser na nacin da kazes nesto u stilu: "Relativno slab rad autora koji i u svojim najboljim djelima tesko izdrzava podrobniju usporedbu s istinskim velikanima". Moras malo pretjerati i reci nesto tipa "trecerazredni drljator", inace ne ispadne poser, nego skoro pa kompliment.
Nije da iza toga ne stoji sud koji se ne moze braniti, ali ako moras braniti izraz, u nekoj raspravi koja postaje ozbiljna, to ne ide.

Na nekoj neozbiljnoj, neobaveznoj razini sam vec odgovorio - meni su "prvorazredni" crtaci (kao i muzicari, pisci i svi drugi umjetnici) oni koji imaju i apsolutno majstorstvo nad medijem i karizmu koja se ne moze fingirati, oni koji ne crtaju samo zato sto mogu, nego zato sto moraju, oni kojima je to poziv, a ne tek zanimanje, i koji, zbog toga sto im je to istinski poziv, i na cisto formalnoj razini, bez da im izbije i kap znoja, rasturaju sve ostale.

Ako hoces neki ozbiljniji razgovor o tome, zaboravi na taj konkretan izraz ("trecerazredni") i otvori zasebni topic na kojem bismo krenuli od nule. Mada nisam siguran koliko bi ljudi to zanimalo i bi li to do icega dovelo... Na osnovi dvanaestogodisnjeg iskustva na ovom forumu, bojim se da ne bi ni do ceg.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 02/09/2016 11:41:15
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 03/09/2016 : 17:40:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Ma, naravno da se šalim. Culture vulture je odmah shvatio! Kao da ja ne znam tko je Novaković... Mene u cijeloj priči oko Strip revije jedino veseli što, ipak, nešto što se zove strip revija, postoji na hrvatskom medijskom tržištu, i što redovito izlazi. Kao da bi opstala na tržištu bez baze u starim stripovima, koji imaju niske ili nikakve cijene prava objavljivanja. Najveća vrijednost Strip revije je, ponavljam - da je bar nešto! A, pojedini broj začine kvalitativni izleti, poput Listešova staroga Scanda, u posljednjem broju.




Naravno da znaš tko je Novaković. To je čovjek kojemu si nudio svoje stripove za objavljivanje u Strip reviji, a on ih je odbio uz nimalo pohvalne riječi o njihovoj kakvoći.

Pa ga sad što izravnije, što posrednije napadaš i omalovažavaš, baš kao i reviju koju financira isključivo iz svog džepa i uz svakomjesečne gubitke. Nagađam da bi ti bio super samo da je pristao objaviti štogod tvoje.

Da se razumijemo, Strip revija je nažalost osrednja i koncepcijski i sadržajno, ali i kao takva je vrijedna, ako ni zbog čega drugog a ono zbog toga što postoji, kakva god da jest, makar i samo zato da nas upoznaje s novim Hermannovim promašajima i domaćim mediokritetstvom.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1583 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 03/09/2016 : 18:47:20  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Slažem se sa J.D.da je Strip revija u svakom smislu osrednja, ali ja je sa guštom redovito uzimam. Sama činjenica da izlazi jedna strip-revija u ovim vremenima je pohvalna. Moja zamjerka se tiče tehničke izvedbe i kvalitete - ja dosad nikad nisam kupio SR a da nije pogužvana kao da je krava žvakala!

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 03/09/2016 : 19:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Kod nas se na kioscima prodaje u dvije varijante, uz Večernji list kad je također dosta zgužvana i često oštećena, i samostalno kad se mogu lako pronaći pristojni, neoštećeni primjerci, da ne kažem glanceri.

Pretpostavljam da se kod vas prodaje remitenda onoga što ide uz Večernji (možda se prodaje i uz sam Večernji), i da je zbog toga zgužvana i oštećena.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1583 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 03/09/2016 : 19:23:32  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Kod nas se na kioscima prodaje u dvije varijante, uz Večernji list kad je također dosta zgužvana i često oštećena, i samostalno kad se mogu lako pronaći pristojni, neoštećeni primjerci, da ne kažem glanceri.

Pretpostavljam da se kod vas prodaje remitenda onoga što ide uz Večernji (možda se prodaje i uz sam Večernji), i da je zbog toga zgužvana i oštećena.




Ova druga varijanta. Definitivno.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/09/2016 : 19:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Frenk Miler je sve, samo ne prvorazredni crtač. A ni Ajzner, uprkos značaju.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 03/09/2016 : 20:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Frenk Miler je sve, samo ne prvorazredni crtač. A ni Ajzner, uprkos značaju.

Bit ću pošten pa ću i ovdje da se ne složim... i Frank Miller je vrhunski crtač, prvi Sin City je među pet-šest najbolje nacrtanih stripova koja sam čitao..

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 03/09/2016 : 23:02:55  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Apsolutno... Miler je fantastičan, to što čovjek ima svoj stil koji ne odgovara svakome ne znači da nije izuzetan crtač.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 03/09/2016 : 23:06:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by mogorovic

Ma, naravno da se šalim. Culture vulture je odmah shvatio! Kao da ja ne znam tko je Novaković... Mene u cijeloj priči oko Strip revije jedino veseli što, ipak, nešto što se zove strip revija, postoji na hrvatskom medijskom tržištu, i što redovito izlazi. Kao da bi opstala na tržištu bez baze u starim stripovima, koji imaju niske ili nikakve cijene prava objavljivanja. Najveća vrijednost Strip revije je, ponavljam - da je bar nešto! A, pojedini broj začine kvalitativni izleti, poput Listešova staroga Scanda, u posljednjem broju.




Naravno da znaš tko je Novaković. To je čovjek kojemu si nudio svoje stripove za objavljivanje u Strip reviji, a on ih je odbio uz nimalo pohvalne riječi o njihovoj kakvoći.

Pa ga sad što izravnije, što posrednije napadaš i omalovažavaš, baš kao i reviju koju financira isključivo iz svog džepa i uz svakomjesečne gubitke. Nagađam da bi ti bio super samo da je pristao objaviti štogod tvoje.

Da se razumijemo, Strip revija je nažalost osrednja i koncepcijski i sadržajno, ali i kao takva je vrijedna, ako ni zbog čega drugog a ono zbog toga što postoji, kakva god da jest, makar i samo zato da nas upoznaje s novim Hermannovim promašajima i domaćim mediokritetstvom.





Bože dragi, zlonamjernog li blesana! Pa ja nikada nisam u životu nudio Novakoviću svoje stripove, a kamoli da se on o njima, odbijajući ih, "izražavao nimalo pohvalno o njihovoj kakvoći"! Što sve kompleksi ne urade od čovjeka! Da ti ne sudjeluješ možda u kampanji neko od ovih stranaka i strančica, zadnjih dana!? To mi sliči na njihov vokabular.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 03/09/2016 : 23:38:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Navodim po sjećanju, kako mi je prenešeno: "Ne želim objaviti strip kakav bih i sam mogao nacrtati".

Ništa više, ništa manje.

Edit: i kakva su to bulažnjenja o kampanji, strankama i strančicama? Po tvom dosadašnjem forumašenju to nije tvoja razina, Ili barem dosad nije bila. Jesi prizeman i zloban, ali opet ne toliko.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 03/09/2016 23:48:11
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/09/2016 : 01:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Apsolutno... Miler je fantastičan, to što čovjek ima svoj stil koji ne odgovara svakome ne znači da nije izuzetan crtač.



To ne znači.

Ali znače mnoge druge stvari. Sve što mu je dobro su mu plusevi (kompozicija, režija, crno-bela stilizacija u Sin Cityju), ali mu je mnogo toga prosečno, a ponešto i loše. Kad saberemo pluseve i minuse, on ispada iz prvog razreda.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/09/2016 : 01:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by alexts

Frenk Miler je sve, samo ne prvorazredni crtač. A ni Ajzner, uprkos značaju.

Bit ću pošten pa ću i ovdje da se ne složim... i Frank Miller je vrhunski crtač, prvi Sin City je među pet-šest najbolje nacrtanih stripova koja sam čitao..



Prvi Sin City je možda i jedino što je odlično nacrtao. Tu je svojom nesumnjivom autorskom snagom uspeo da prevaziđe svoje crtačke manjkavosti, da novostvorenim stilom izbegne da crta ono u čemu je slab (recimo detalje, pozadine - scenografiju...), a da maksimalno istakne ono u čemu je dobar.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 04/09/2016 : 10:26:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pitanje za znalce:

U kojem su razredu Hugo Pratt i Comes npr. i kakve zaključke iz toga možemo izvući?
Go to Top of Page
Page: of 33 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.02 seconds. Snitz Forums 2000