forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Razotkrivanje mita: Demoni ludila
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 32

hamzik
Junior Member



Sweden
406 Posts

Member since 27/04/2012

Posted - 18/09/2014 : 23:09:09  Show Profile Show Extended Profile  Send hamzik a Private Message  Reply with Quote
Za mene, bez sumnje, najbolji Zagor. Ovo je vece od avanture. Ovo je rusenje i gradnja heroja, izrada mita.

Ja sam se vratio Zagoru prije nekoliko mjeseci, nakon mnogo godina necitanja. Krenuo sam od izabranih ZS pa onda od pocetka Slobodne Dalmacije (meni najdrazi period serijala). Ali kada sam procito Demona Ludila moro sam napraviti pauzu. Jednostavno nisam mogo citati nikakvog drugog Zagora barem par dana. Jadna je ona prica sto mora iza ovog remek djela doci na red.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 18/09/2014 : 23:55:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pročitao ponovo Demone ludila. Što reći? Zagor je strip kojim sam naučio čitati i iako mi je pao sa top liste ostao mi je drag na svoj način. Demoni ludila su epizoda koja se po mnogo čemu izdvaja od ostalih priča.
Ne bih rekao da je ovo savršen strip, a možda nije ni najbolja Zagorova.

Ali je na neki način vrhunac Zagorove mitologije. Propitivanje Zagorove svrhe, i njeno reafirmiranje na kraju. Sviđa mi se taj spoj indijanske mitologije i SF-a/horora. Mislim, ima i inače toga u Zagoru, ali malo kad je to napravljeno tako dobro. U usporedbi sa ovom pričom, 95 % ostalih Zagora se mogu sakriti u mišju rupu.

Inače nisam neki ljubitelj Sclavija, i ne volim Dylana Doga. Možda zbog nihilizma. Ova epizoda je možda jedini Zagor gdje se dotiče taj nihilizam, ali na kraju ga se i prevladava. Zagor je ostao borac za pravdu unatoč tome što ga je Helingen doveo na rub ludila. Makar u paralelnom svijetu.
Dobro prevladava zlo, i to ne smrću Helingena, već Helingenovim prihvaćanjem vlastite sudbine i činjenice da je sam kriv za svoju nesreću.

U svakom slučaju, ova epizoda je najbolja. Definitivno. Ali je i potpuno drugačija od ostalih. Tako da je pitanje je li ovo vrhunac Zagora, ili jedan uljez, jedna bizarna genijalna priča koja se našla u moru prosječnih epizoda. Teško mi je na to dati odgovor.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 10:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Kad sam spomenuo da Demoni ludila rade pripremu za Nestalog istraživača nisam mislio izravno, ali smatram ovu epizodu za prapočetak renesanse. Još sam davno u svojoj (blijedoj istina) recenziji Caponeove Poplave u Darkwoodu radio na poveznici između Demona Ludila, Poplave u Darkwoodu te perioda nakon Nestalog Istraživača (posebno Sedam gradova Cibole i sve priče vezane uz Atlantidu, Damballaha i staru keltsku mitologiju).

Jer Sclavi prvi daje Zagoru duboko mitološko značenje, postavlja Zagora kao diva dobra kao karakter veći od običnih ljudi. Capone je u "Poplavi" koristio elemente paralelnih dimenzija i mitologije davnih izgubljenih naroda. Capone je zapravo prvi dao naznake Atlantide i Mua u Zagorovu serijalu.

Tako da Sclavija i Caponea vidim kao duhovne očeve reesanse, oni su pripravljali puteve za Bosellija i u manjoj mjeri Burattinija. A sve je počelo sa Demonima ludila. Jasno je da ni Demona ludila pak ne bi bilo bez Nollite, Stinky dobro primjećuje da su Demoni ipak bliži Nolliti nego Nestalom istraživaču. Ali smjer se jasno vidi, Zagor se konstantno giba. To i jest srž Zagora-akcija!

Na kraju, ni sa renesansom nije rađen nekakav prekid sa Nollitom, uz sve promjene temelj je Nollita. "Kontroverzni" Boselli je zapravo više na putu Nollite od "klasičnog" Bure koji bi Zagora stavio ispod staklonog zvona.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/09/2014 : 10:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


PPatak,
pa i ti si se pogubio u multiverzumu;)
već smo sabrali tvoj tekst, uputili linkovima, više puta;)
sav materijal dajemo na uvid



Naprotiv, imam mnogo toga za reći, ali nemam toliko vremena za pisanje. Tekst na predhodnoj strani se jedva dotakao bitnih tačaka. DL nudi mnogo više

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 11:00:59  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Poncho, Demoni ludila su po mom misljenju prije kraj jedne ere, nego sto oznacavaju pocetak jedne druge.
Pocetak te druge ere je markantni Nestali istrazivac, iako ni to nije precizno tacno.

Nisam bas siguran kako si nasao poveznicu izmedju ove epizode i Bosellija. Po meni to su dvije kontradiktorne stvari o Bosellija ne vidim kao preuzimaca nasljedja iz ove price, osim sto je brljao jednu epizodu sa Hellingenom.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 11:06:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Poncho, Demoni ludila su po mom misljenju prije kraj jedne ere, nego sto oznacavaju pocetak jedne druge.
Pocetak te druge ere je markantni Nestali istrazivac, iako ni to nije precizno tacno.

Nisam bas siguran kako si nasao poveznicu izmedju ove epizode i Bosellija. Po meni to su dvije kontradiktorne stvari o Bosellija ne vidim kao preuzimaca nasljedja iz ove price, osim sto je brljao jednu epizodu sa Hellingenom.



Boselli je preuzeo tu "mitološku" dimenziju u svojim pričama, uveo tezu o Zagorovom atlantidskom/keltskom porijeklu itd, ali to ipak nema neke veze s Demonima ludila. Blijedi nastavak "Helingen je živ" je pokazao da Helingen nakon ove priče više nema ništa novo za reći, a i sve ako ga pretvore u demona s krilima u sedmom pojavljivanju to se neće promjeniti.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 11:16:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Ne vidite poveznicu zato što ne uzimate u obzir Caponea i poplavu u Darkwoodu. Capone u toj epizodi uzima Sclavijevu ideju o paralelnim svjetovima i prvi dodaje naznake Atlantide i Mua. To je karika koja vam nedostaje u percepciji. Osim toga, naglašavam, Demoni su prapočetak renesanse, ne početak.


Osim toga Boselli je Zagora fino izbalansirao između Nollitinog čovjeka i Sclavijevog diva dobra. Bure je tu isto dao svoj doprinos sa Nultom godinom Darkwooda. Kao da zaboravite da se Manitu prvi put pojavljuje u Demonima ludila.

Bosellijev Hellingen je vrhunska epizoda, jako riskantan potez nakon Demona ludila ali Boselli je odlučio odgovoriti na izazov i- uspio je!
Možemo i tu epizodu pobliže izanalizirati...

Edited by - Poncho on 19/09/2014 11:17:35
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 11:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Ne vidite poveznicu zato što ne uzimate u obzir Caponea i poplavu u Darkwoodu. Capone u toj epizodi uzima Sclavijevu ideju o paralelnim svjetovima i prvi dodaje naznake Atlantide i Mua. To je karika koja vam nedostaje u percepciji. Osim toga, naglašavam, Demoni su prapočetak renesanse, ne početak.


Osim toga Boselli je Zagora fino izbalansirao između Nollitinog čovjeka i Sclavijevog diva dobra. Bure je tu isto dao svoj doprinos sa Nultom godinom Darkwooda. Kao da zaboravite da se Manitu prvi put pojavljuje u Demonima ludila.

Bosellijev Hellingen je vrhunska epizoda, jako riskantan potez nakon Demona ludila ali Boselli je odlučio odgovoriti na izazov i- uspio je!
Možemo i tu epizodu pobliže izanalizirati...



Jedino što mi se sviđa u Bosellijevom Hellingenu je posveta Poeu i njegova pojava u liku agenta Ravena. Ali sama ideja, kao Wendigo je sakupio Hellingenove atome i sastavio ga, djeluje mi blesavo. A i Hellingen nije imao što reći u tom novom pojavljivanju. Vratio se svojoj staroj ulozi jednodimenzionalnog negativca.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 11:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Ne vidite poveznicu zato što ne uzimate u obzir Caponea i poplavu u Darkwoodu. Capone u toj epizodi uzima Sclavijevu ideju o paralelnim svjetovima i prvi dodaje naznake Atlantide i Mua. To je karika koja vam nedostaje u percepciji. Osim toga, naglašavam, Demoni su prapočetak renesanse, ne početak.


Osim toga Boselli je Zagora fino izbalansirao između Nollitinog čovjeka i Sclavijevog diva dobra. Bure je tu isto dao svoj doprinos sa Nultom godinom Darkwooda. Kao da zaboravite da se Manitu prvi put pojavljuje u Demonima ludila.

Bosellijev Hellingen je vrhunska epizoda, jako riskantan potez nakon Demona ludila ali Boselli je odlučio odgovoriti na izazov i- uspio je!
Možemo i tu epizodu pobliže izanalizirati...


Poncho, ali Atlantida i Mu nisu elementi paralelnih dimenzija, vec zaboravljena kraljevstva, koje je Nolitta svojevremeno itekako prakticirao.

Osim toga, ja ne vidim da je Boselli "izbalansirao" Zagora, samo zato sto je u neke price ubacio Kikyja i co.
Manitu se i prije pojavljivao, ali ne u obliku djecaka.
Boselli je stvorio NOVOG Zagora, koji po svemu odudara od onog iz Divova ili onog prvog kojeg je forsirao Nolitta.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 11:37:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Ne vidite poveznicu zato što ne uzimate u obzir Caponea i poplavu u Darkwoodu. Capone u toj epizodi uzima Sclavijevu ideju o paralelnim svjetovima i prvi dodaje naznake Atlantide i Mua. To je karika koja vam nedostaje u percepciji. Osim toga, naglašavam, Demoni su prapočetak renesanse, ne početak.


Osim toga Boselli je Zagora fino izbalansirao između Nollitinog čovjeka i Sclavijevog diva dobra. Bure je tu isto dao svoj doprinos sa Nultom godinom Darkwooda. Kao da zaboravite da se Manitu prvi put pojavljuje u Demonima ludila.

Bosellijev Hellingen je vrhunska epizoda, jako riskantan potez nakon Demona ludila ali Boselli je odlučio odgovoriti na izazov i- uspio je!
Možemo i tu epizodu pobliže izanalizirati...


Poncho, ali Atlantida i Mu nisu elementi paralelnih dimenzija, vec zaboravljena kraljevstva, koje je Nolitta svojevremeno itekako prakticirao.

Osim toga, ja ne vidim da je Boselli "izbalansirao" Zagora, samo zato sto je u neke price ubacio Kikyja i co.
Manitu se i prije pojavljivao, ali ne u obliku djecaka.
Boselli je stvorio NOVOG Zagora, koji po svemu odudara od onog iz Divova ili onog prvog kojeg je forsirao Nolitta.



Nisam ni rekao da su paralelne dimenzije i Atlantida isto. Već sam napisao da je Capone na bazi Demona ludila uveo i element Atlantide i Mua. Time imamo praelemente svega što je usljedilo. Vidim poveznicu Nollita-Sclavi-Capone-Boselli.

Oprosti, u kojim se to epizodama prije Demona ludila pojavljivao Manitu?

Boselli preporađa Zagora ali njegov Zagor je čvrsto baziran na Nollitinim elementima. Drugačiji su filmski i književni obrasci iz kojih se crpi inspiracija, dolazi postmoderna, ali sve što je Nollita postavio je još uvijek tu. Formalno to više nije isti Zagor, ali forma je trivijalna.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 11:43:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by Poncho

Ne vidite poveznicu zato što ne uzimate u obzir Caponea i poplavu u Darkwoodu. Capone u toj epizodi uzima Sclavijevu ideju o paralelnim svjetovima i prvi dodaje naznake Atlantide i Mua. To je karika koja vam nedostaje u percepciji. Osim toga, naglašavam, Demoni su prapočetak renesanse, ne početak.


Osim toga Boselli je Zagora fino izbalansirao između Nollitinog čovjeka i Sclavijevog diva dobra. Bure je tu isto dao svoj doprinos sa Nultom godinom Darkwooda. Kao da zaboravite da se Manitu prvi put pojavljuje u Demonima ludila.

Bosellijev Hellingen je vrhunska epizoda, jako riskantan potez nakon Demona ludila ali Boselli je odlučio odgovoriti na izazov i- uspio je!
Možemo i tu epizodu pobliže izanalizirati...



Jedino što mi se sviđa u Bosellijevom Hellingenu je posveta Poeu i njegova pojava u liku agenta Ravena. Ali sama ideja, kao Wendigo je sakupio Hellingenove atome i sastavio ga, djeluje mi blesavo. A i Hellingen nije imao što reći u tom novom pojavljivanju. Vratio se svojoj staroj ulozi jednodimenzionalnog negativca.





Ne bih se složio, ali mislim da će nam za raspravu o toj priči trebati nova tema.

Boselli se kockao, ali je uspio napisati vrhunsku zagorovsku pustolovinu. Ta tehnika s Wendigom je u toj priči prošla, recimo u zadnjem Kandraxu je isti recept s onim Donnom (jel bijaše Donn?) bio neuspješan. Boselli je skupio sve elemente Hellingena (ko i Wendigo hehe) i upakirao ih u vrlo uzbudljivu i dinamičnu priču. Vrhunski i pomalo bezobrazno referiranje na ranog Nollitina Hellingena, kasnijeg Nollitinog Hellingena te na Sclavija. Onda je još tu Poe kao as iz rukava. Velika muda je Boselli pokazao na toj priči.

Edited by - Poncho on 19/09/2014 11:44:21
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 19/09/2014 : 11:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Ne bih rekao da je "Demon ludila" previše povezan s "Nestalim Istraživačem".

Sclavi se primarno usredotočio na Zagora i njegovo unutrašnje stanje koje je doveo do ekstrema a svi vanjski događaju su bili podređeni tome, znači i ono što se događalo "vani", događalo se zapravo "unutra".

Boselli se drži Nolittinih temelja, nema dovođenja u pitanje samog lika, nego se propitiva dotadašnji kontekst u kojem je djelovao. Avantura se vraća na "velika vrata", Zagorovo područje djelovanja i njegova odgovornost se povećava, svijet se uozbiljuje kroz reference povijesnih događaja i stvarnih lokacija.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 11:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho



Boselli se kockao, ali je uspio napisati vrhunsku zagorovsku pustolovinu. Ta tehnika s Wendigom je u toj priči prošla, recimo u zadnjem Kandraxu je isti recept s onim Donnom (jel bijaše Donn?) bio neuspješan. Boselli je skupio sve elemente Hellingena (ko i Wendigo hehe) i upakirao ih u vrlo uzbudljivu i dinamičnu priču. Vrhunski i pomalo bezobrazno referiranje na ranog Nollitina Hellingena, kasnijeg Nollitinog Hellingena te na Sclavija. Onda je još tu Poe kao as iz rukava. Velika muda je Boselli pokazao na toj priči.


Ja mislim upravo suprotno, a to je da se Boselli preforsirao sa Hellingenom.
Smislio je tri sloja, pa je to sve skrpio u jednu cjelinu.
Nezahvalno je bilo sto je ta prica direktno nasljedje Demona, to je jos jedan dodatni problem.
Ali, Boselli je majstor u svom svijetu, dok vec kao nasljednik tudjih ideja do sada se nije pokazao u najboljem svjetlu.
Treba ga pustiti da radi po svojoj mjeri, sa svojim likovima, onda je nanedjebiv.
Nisu za njega Hellingen, Rakosi ili Kandrax, on treba da stvara likove kojima ce od samog pocetka podariti sopstvenu karakterizaciju.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 11:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Ne bih rekao da je "Demon ludila" previše povezan s "Nestalim Istraživačem".

Sclavi se primarno usredotočio na Zagora i njegovo unutrašnje stanje koje je doveo do ekstrema a svi vanjski događaju su bili podređeni tome, znači i ono što se događalo "vani", događalo se zapravo "unutra".

Boselli se drži Nolittinih temelja, nema dovođenja u pitanje samog lika, nego se propitiva dotadašnji kontekst u kojem je djelovao. Avantura se vraća na "velika vrata", Zagorovo područje djelovanja i njegova odgovornost se povećava, svijet se uozbiljuje kroz reference povijesnih događaja i stvarnih lokacija.



Nestali istraživać nije doveo u pitanje samog Zagora, samo ga je pretvorio u svojevrsnog svjetskog putnika i uveo neke nove scenarističke elemente (veće težište na sporednim likovima, manje crno-bijela postavka itd.)

Demoni ludila su nastojanje da se od jednog zabavnog pustolovnog stripa učini nešto više, Zagor nije mogao nastaviti u tom smjeru jer to više ne bi bio onaj Zagor, ali samo postojanje te epizode je možda omogućilo veću hrabrost scenarista u kreiranju novih odiseja, likova i proširivanju Zagorovske mitologije.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 19/09/2014 : 11:58:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Boselli je moderni Nolita, verzija 2.0.
Bure to nije, iako on misli da jeste.
Sclavi se sprdao kroz epizode, ili, bolje receno, taljao posao, kao da pise striktno uzrastu do 11 godina. Onda je u Demonima napisao jednu nadasve klasicnu pricu, vec vidjenu, gdje je stavio heroja na dno, i na kraju ga izdigao na ljestvicu vise. Ja ne znam kako to moze biti upitno, kraj je jasan kao dan. Zagor je heroj, sampion dobra, i tu zbora nema. Na kraju se vracamo na nultu tacku, ali Zagor dogadjaje pamti i nastavlja jaci. Steta sto je trebalo opet nekoliko godina da zaista vidimo sta to u praksi znaci, jer, sto se mene tice, Nestali istrazivac treba odmah poslije Divova da ide, ono izmedju je hod u praznom, iako ima citljivih prica dovoljno.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 12:13:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho



Boselli se kockao, ali je uspio napisati vrhunsku zagorovsku pustolovinu. Ta tehnika s Wendigom je u toj priči prošla, recimo u zadnjem Kandraxu je isti recept s onim Donnom (jel bijaše Donn?) bio neuspješan. Boselli je skupio sve elemente Hellingena (ko i Wendigo hehe) i upakirao ih u vrlo uzbudljivu i dinamičnu priču. Vrhunski i pomalo bezobrazno referiranje na ranog Nollitina Hellingena, kasnijeg Nollitinog Hellingena te na Sclavija. Onda je još tu Poe kao as iz rukava. Velika muda je Boselli pokazao na toj priči.


Ja mislim upravo suprotno, a to je da se Boselli preforsirao sa Hellingenom.
Smislio je tri sloja, pa je to sve skrpio u jednu cjelinu.
Nezahvalno je bilo sto je ta prica direktno nasljedje Demona, to je jos jedan dodatni problem.
Ali, Boselli je majstor u svom svijetu, dok vec kao nasljednik tudjih ideja do sada se nije pokazao u najboljem svjetlu.
Treba ga pustiti da radi po svojoj mjeri, sa svojim likovima, onda je nanedjebiv.
Nisu za njega Hellingen, Rakosi ili Kandrax, on treba da stvara likove kojima ce od samog pocetka podariti sopstvenu karakterizaciju.




UUuu sad već imamo i Vampira na repertoaru. A vidiš, meni je Bosellijeva priča s Rakosijem i najbolja priča o tom vampiru. Od povrataka to mi je najuspješniji Bosellijeva priča. Bosellijev Rakosi je klasa iznad i Nollitinog i Castellijevog. One stare priče su nostalgija, ogoli ih od toga i imaš slabašne epizodice. Boselli pak piše pravi ep.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 12:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Oprosti, u kojim se to epizodama prije Demona ludila pojavljivao Manitu?


Imas ga u vise navrata i.o. i u epizodi Svemirska braca.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 12:22:45  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho


UUuu sad već imamo i Vampira na repertoaru. A vidiš, meni je Bosellijeva priča s Rakosijem i najbolja priča o tom vampiru. Od povrataka to mi je najuspješniji Bosellijeva priča. Bosellijev Rakosi je klasa iznad i Nollitinog i Castellijevog. One stare priče su nostalgija, ogoli ih od toga i imaš slabašne epizodice. Boselli pak piše pravi ep.


Svar je u tome da Boselli nije ispricao pricu o Rakosiju, vec o Vargi.
Kao epizoda sa Vargom-odlicna prica.
Kao epizoda sa Rakosijem-lose.

Ali, to je tesko objasniti ljudima koji prva dva Rakosija smatraju "slabasnim epizodicama".
zato, sto se toga tice, slozimo se jednostavno da je tom slucaju sve samo stvar ukusa. Ne vrijedi tu temu dalje produbljivati.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 12:23:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Oprosti, u kojim se to epizodama prije Demona ludila pojavljivao Manitu?


Imas ga u vise navrata i.o. i u epizodi Svemirska braca.



Morao bih ponovno pročitati tu priču. Znam da me jako razočarala kad sam je čitao prije par godina.

Sclavi se ipak naslanjao na Nollitu. Kažem, možemo pratiti nekakav kontinuitet sa Nollita-Sclavi-Capone-Boselli. I Bure je tu mada ipak on nije ta klasa.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 12:27:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho


UUuu sad već imamo i Vampira na repertoaru. A vidiš, meni je Bosellijeva priča s Rakosijem i najbolja priča o tom vampiru. Od povrataka to mi je najuspješniji Bosellijeva priča. Bosellijev Rakosi je klasa iznad i Nollitinog i Castellijevog. One stare priče su nostalgija, ogoli ih od toga i imaš slabašne epizodice. Boselli pak piše pravi ep.


Svar je u tome da Boselli nije ispricao pricu o Rakosiju, vec o Vargi.
Kao epizoda sa Vargom-odlicna prica.
Kao epizoda sa Rakosijem-lose.

Ali, to je tesko objasniti ljudima koji prva dva Rakosija smatraju "slabasnim epizodicama".
zato, sto se toga tice, slozimo se jednostavno da je tom slucaju sve samo stvar ukusa. Ne vrijedi tu temu dalje produbljivati.



Moramo raspravljati, produbljivati Zagorologiju.

Ja tvrdim da su prva dva Rakosija nostalgija i ništa više. Recimo ja sam i kao dijete u više-manje isto vrijeme čitao Bosellijevog i Castellijevog Rakosija, i Boselli je tukao Castellija bez problema. Danas mi je ta razlika i očitija. Previše vas stare garde je nostalgično vezano za neke epizode. Drag je meni i Tonnineli ali jasno mi je da on nije top klasa.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/09/2014 : 13:02:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Hellingen je živ je odlično dramaturški i narativno složen kvadriptih s puno vrlo efektno uvedenih i iskorištenih likova, u kojem svaki od 4 nastavka dobro funkcionira i kao zasebna cjelina. Priča se razvija i dramatika gradira vrlo ritmično i pregledno, tenzija i suspens rastu zajedno s očekivanjima čitatelja, a završnica se niti nije mogla odigrati nigdje drugdje osim u svemiru.

Izvrsna epska priča koja slijedi tradicionalnog Zagora i vrlo ga blago nadograđuje elementima mita i detaljima Sclavijeva "nasljeđa", no koja najviše gubi usporedbom s Demonom.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 19/09/2014 : 14:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hamzik

Za mene, bez sumnje, najbolji Zagor. Ovo je vece od avanture. Ovo je rusenje i gradnja heroja, izrada mita.

Ja sam se vratio Zagoru prije nekoliko mjeseci, nakon mnogo godina necitanja. Krenuo sam od izabranih ZS pa onda od pocetka Slobodne Dalmacije (meni najdrazi period serijala). Ali kada sam procito Demona Ludila moro sam napraviti pauzu. Jednostavno nisam mogo citati nikakvog drugog Zagora barem par dana. Jadna je ona prica sto mora iza ovog remek djela doci na red.


sjećam se da je nakon te epizode došla u šakama robijaša i lovci na ucene

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 19/09/2014 : 14:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
nikada nisam čitao ovu epizodu. ali zahvaljujući internetskoj tehnologiju sada ga slobodno mogu skinuti u obliku skena, staviti na svoj ipad mini A1432 (koji sam nedavno predstavio u računalskom podforumu i koji upravo ažuriram najnovijom, osmom inačicom IOS-a), i vidjeti o čemu je ovdje zapravo riječ...
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 19/09/2014 : 14:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

nikada nisam čitao ovu epizodu. ali zahvaljujući internetskoj tehnologiju sada ga slobodno mogu skinuti u obliku skena, staviti na svoj ipad mini A1432 (koji sam nedavno predstavio u računalskom podforumu i koji upravo ažuriram najnovijom, osmom inačicom IOS-a), i vidjeti o čemu je ovdje zapravo riječ...



Ništa posebno. Chicov humor u najgorem izdanju, pojava Metrevelićevog dvojnika na par stranica i Sclavi na nekim opasnim supstancama. I tako...

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 19/09/2014 : 14:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

nikada nisam čitao ovu epizodu. ali zahvaljujući internetskoj tehnologiju sada ga slobodno mogu skinuti u obliku skena, staviti na svoj ipad mini A1432 (koji sam nedavno predstavio u računalskom podforumu i koji upravo ažuriram najnovijom, osmom inačicom IOS-a), i vidjeti o čemu je ovdje zapravo riječ...



Odličan ekran za čitanje mnogih stvari, ali ipak premalih 7,9 inča za ugodno čitanje stripova. Idealno za Alan Forda, npr.
Go to Top of Page
Page: of 32 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000