forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Razotkrivanje mita: Demoni ludila
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 32

Josip2000
Average Member



712 Posts

Member since 20/08/2014

Posted - 19/09/2014 : 14:37:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Josip2000's Homepage  Send Josip2000 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

nikada nisam čitao ovu epizodu. ali zahvaljujući internetskoj tehnologiju sada ga slobodno mogu skinuti u obliku skena, staviti na svoj ipad mini A1432 (koji sam nedavno predstavio u računalskom podforumu i koji upravo ažuriram najnovijom, osmom inačicom IOS-a), i vidjeti o čemu je ovdje zapravo riječ...

Ti kao Bure.....sve objašnjavaš u tančine (al zaboravio si objašnjenje šta je to ipad, za svaki slučaj, za one koji neznaju )
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 19/09/2014 : 15:02:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
u jebote, 500 stranica.

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 19/09/2014 : 15:04:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dcopic



Odličan ekran za čitanje mnogih stvari, ali ipak premalih 7,9 inča za ugodno čitanje stripova.



ma flipneš ga horizontalno, namjestiš da ispuni ekran, malo skrolaš i... uživaš
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 19/09/2014 : 16:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Poncho, Demoni ludila su po mom misljenju prije kraj jedne ere, nego sto oznacavaju pocetak jedne druge.
Pocetak te druge ere je markantni Nestali istrazivac, iako ni to nije precizno tacno.
Nisam bas siguran kako si nasao poveznicu izmedju ove epizode i Bosellija. Po meni to su dvije kontradiktorne stvari o Bosellija ne vidim kao preuzimaca nasljedja iz ove price, osim sto je brljao jednu epizodu sa Hellingenom.


tu se slažem sa kingom,NEMA poveznice između demona i nestalog istraživača...jer demoni se dešavaju u paralelnom svemiru,gdje je sve moguće,pa i to da sclavi ogoli zagora do srži,stavi ga u jednu poziciju slomljenog i očajnog ČOVJEKA a zatim ga izgradi u diva dobra.
i tu,kako za koga završava ili počinje jedna era(tu ni sam nisam siguran za koju opciju bi se opredijelio).nekako mi je najbolje na demone gledati kao na nešto zasebno,bez nekih velikih poveznica.i zato,prema već navedenom,potop u darkvudu ne smatram poveznicom.potop je nagovještaj tajne anasaza,izgubljenih kontinenata, civilizacija i zagorova porijekla.a sve počinje sa nestalim istraživačem,koji donosi početak nečeg novog

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 16:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Ja tvrdim da su prva dva Rakosija nostalgija i ništa više. Recimo ja sam i kao dijete u više-manje isto vrijeme čitao Bosellijevog i Castellijevog Rakosija, i Boselli je tukao Castellija bez problema. Danas mi je ta razlika i očitija. Previše vas stare garde je nostalgično vezano za neke epizode. Drag je meni i Tonnineli ali jasno mi je da on nije top klasa.


Znas li kada je izasao prvi Rakosi na nasim prostorima?
Tu ne moze da bude nostalgija u igri.
Vecina nas je procitala prvi put ovu epizodu na zagorovim web stranicama, prethodniku stripovi.coma, ili u Ludensovom izdanju, jer je Dnevnik preskocio ovu pricu iz religioznih razloga.
Dakle, ne moze se biti povezan sa ovom pricom jednostavno iz nostalgije.

Inace, smatram da se ta rijec "nostalgija" previse brzo koristi, vecinom kao objasnjenje kada se ne moze da razumije zasto neko nesto voli.
Prvi Rakosi je jedan sjajan i perfektno izgradjen strip sa jebeno dobrom atmosferom. Bio prije petnaestak godina, kada smo po prvi put imali priliku da ga procitamo, tako je i dan danas. Barem u mom slucaju.

Nesto sto je vezano samo za nostalgiju je epizoda Horde zla. Tu na primjer imam onaj fini osjecaj kada strip drzim u rukama, ali kada ga citam vidim da to vise nije to. Za mene danas nista vise do djecija lektira. Na neki nacin, draga ti epizoda, ali vidis da je sranje, dok ti je nekad bila super.

Sa Rakosijem nije taj slucaj. Prije i danas, isti dozivljaj prilikom citanja. Isti slucaj je sa Demonom ludila.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 16:11:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Potkrala mi se greška s prvim Rakosijem, ali svejedno ta simpatična posveta B hororcima je po meni inferiorna Bosellijevom pristupu vampirima.

Recimo meni je veći mit satkan oko prva dva Rakosija nego oko Demona ludila koji su uvijek bili kontroverzni i osporavani.

Go to Top of Page

aved
Average Member



Bosnia and Herzegovina
633 Posts

Member since 25/12/2012

Posted - 19/09/2014 : 16:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Send aved a Private Message  Reply with Quote
Kroz citav serijal imamo tu borbu duhovno vs naucno/materijalno. U samim Divovima imamo istu sitiaciju- Hellingenova tehnologija vs Akotova mudrost, indijanski drevni obicaji i tradicije. Zagor koji predstavlja dva naroda ( bijelac u kostimu indijanca ) i dva razlicita pogleda na svijet ( duhovni i naucni-progres ) se konacno nasao u situaciji da bira izmedju dva puta. Ta dva svijeta su konacno dosli do erupcije. Kroz njegov odabir dobili smo konacnu potvrdu Zagorove pravednosti i njegove vjecite vodilje na strani slabih i potlacenih, cak i pod cijenu razilazenja sa prijateljima. Ako su nam u nekim pricama isle na zivce Zagorovi postupci kada je u pitanje nevjerovanje u indijanske legenede i mitove, a isto tako i cesto stajanje na stranu bijelaca, ovom pricom smo dobili sve ono sto smo prizeljkivali tokom tih nerviranja.

Imali smo Zagora koji stalno nesto spekulise, pazi, racuna, balansira izmedju dvije strane, da razmislja, blagovremeno djeluje i sl. Ovdje smo konacno dobili onu- Odluci se! Ako nisi sa nama, onda si protiv nas. Dobili smo jos jednu bitku u Zagorovoj glavi- balansiranje/ vs. razmisljanje/blagovremeno djelovanje. Vise nije bilo mogucnosti da se kombinuju ove navedene stvari, vec samo da se odabere samo jedna- ona prava.

"Da, Zagor je pobijedio... Ali ne snagom, vec glavom... i srcem."

Ako gledamo period Zlatne Serije, imamo dva prelomna trenutka u Zagorovom svijetu- gubitak roditelje i njegova osveta, i spoznaja da se citav njegov svijet/trud moze srustiti i da ce biti u iskusenju da odluci na koju ce stranu stati.
Ocev grijeh nije nikad oprao tako sto je u Darkwoodu bila harmonija izmedju bijelaca i indijanaca uz pomoc njega ( rezultat Zagorove rane i vjecne griznje savjesti za ucinjeno ), vec upravo postupkom kada je stao rame uz rame sa indijancima kojeg je odabrao u Divovima.
Zagor je konacno vidio kako je biti u kozi Salomona Kinskog nakon sto je vidio odmazdu nad indijanskim naseljima.

"Sada si se i sam uvjerio da tvoj san o miru nije bio nista drugo do san.... I da je indijanski narod zaista zaesila velika nesreca.. Tako se Zagor Te-Nej odrekao boje svoje koze i sopstvenog naroda, a Manitu ga je primio za podanika upravljajuci njegovim postupcima."

Mornie utúlië, mornie alantië
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 16:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Moramo raspravljati, produbljivati Zagorologiju.

To i radim vec godinama, skoro svakodnevno, kako na forumu, tako i zivotu.
Uopste, ove rasprave oko demona ludila i vampira smo prosli vec milion puta, pa mi se i ne da bas svakih nekoliko mjeseci ponavljati.
Jer, eto, uvijek ista prica...
Za nekoliko mjeseci ce se opet pokrenuti ista rasprava, klasicni Rakosi vs Bosellijev, Divovi sranje ili boziji tac, Verni nasljednik ili plagijator itd...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 16:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
joj, kiky, ti ćeš zinuti i obožavati ovo. ipak si ti sklavijevska cica-maca;)

inače, jako mi se sviđa da je rasprava VRLO ŽIVA. čak ide na sve strane, otvara nova pitanja i nove vidove problema.
šesti Hellingen bi trebao novu temu (jednom). sagledat ćemo i njega. za sada, meni on ne kotira najbolje među Bosellijevim radovima. ali o njemu sam i najmanje razmišljao. u svakom slučaju, Boselli koristi Demone, ali čisto kao kontinuitet serijala. Sclavi i Boselli su na različitim razinama.
ono što se slažem s Ponchom da je Boselli novi-nolitta, ako tako hoćemo. s jedne strane, prodrmani, novi, moderni Zagor, ali s druge ispoštivane sve bitne nolitijanske postavke. i ovo što je rekao solar, to je odlično rečeno (ni sam ne bih bolje;): Boselli je vratio pustolovinu na velika vrata. njegove su priče vrh pustolovnog stripa.
jednom ćemo trebati i tu temu: kako Boselli uspijeva postići balans i sa DECENTRALIZIRANIM Zagorom.

vratimo se Demonima
pročitao sam komplet strip. mrcinu od 500 str. mogu kazati: uh, toliko toga mi je prolazilo kroz glavu, toliko toga imam za reći.
za početak, zadržat ću se samo na laganom, uopćenom uvodu
'u meso' ćemo kasnije

dojmovi nakon 500 str. su vrlo povoljni. ako se zadržimo na "osjetilnosti" (većina "dojmova" iliti komentara na stripove, filmove...) onda mogu mirne duše reći - super. uživao sam, pa i nakon 500 stranica. strip ima momente kroz koje prolazi, nije uzlazna putanja konstanta, povremeno ima neki pad, ali ukupno uzevši - priča drži visoku razinu. ima dobre fantazije, ima spektakla, ima akcije, nema dosade na kraju krajeva.
uz sve ovo, priča ima i ideju, prepoznatu od svih (ili većine) tako da igra i na drugom planu: osim osjetilne spoznaje, igra i intelektualna.
dakle, sve govori u prilog vrhunskog stripa.

on to i jest.

pa je li onda moguće da ovo NIJE najbolji Zagor?

kada sve odvagnem, rekao bih da - meni nije.

idemo redom.
ako sam kazao da sam uživao, da su utisci nakon čitanja vrlo povoljni, što se tu onda ima više dodati? recimo da na tom planu i nema. tu je ono na što se često, koliko vidim, poziva King (i PPatak se slaže): stvar ukusa, ne vrijedi tu temu dalje produbljivati.
međutim, vrijedi!
ide se preko i tek se tu napreduje pravo u saznanjima, pa i nadmašivanju samog sebe, vlastitom razvoju (kroz sučeljavanje sa drugima).

u doživljaju Demona, u uživanju, u guštanju, u "udaranju u glavu" i slično, više-manje ćemo se svi složiti. tu se nećemo sporiti.
međutim, ima li još takvih Zagora?
ima!
kada razmislite, sigurno ćete se sjetiti da ste mnogo puta ili više puta "udareni", uživali i slično. kako ovo rangirati?
čuveni filozof (i estetičar) Croce je rekao da nema stupnjevanja ljepote. sad, je li ovo točno, ne znam. moguće. ako primijenimo na naš slučaj, Demone shvatimo kao "ljepotu", ali recimo i Nestalog istraživača shvatimo kao "ljepotu" ili Zimsku zmiju kao "ljepotu", nema više dalje. u svakom ovom smo uživali, a koliko, to se ne da izmjeriti. Bergson tvrdi da se ne da, da su naša unutrašnja stanja kvalitete, a ne kvantitete. da sad ne ulazim šire u ovu priču, suština je (i na 'visokoj', filozofsko-teoretskoj razini 'podržano') da se ne može nekome poreći njegova vlastita kakvoća uživanja. to bi bio taj ukus o kojem se ne raspravlja.
ali tada bismo došli do kraja, a opet smo na početku: je li bolje ovo ili ono, jesu li Demoni najbolji?
i makar uzmimo da postoji konsenzus da Demoni pružaju visoku količinu uživancije, ako hoćemo dalje, treba neki drugi pristup.

ja sam već rekao kako treba vidjeti gdje Demoni stoje idejno.
o ovome se može sporiti: što Demoni znače? koje je značenje Sclavijevih rješenja u stripu?

nešto se oko toga počelo. čini se da postoji solidno podržano shvaćanje kako je Sclavi ovdje dekonstruirao Zagora, E DA BI GA NA KRAJU UZDIGAO JOŠ VIŠE.
još ću jednom proći postove u kojima ste govorili o ovome.
ja pak, danas nakon pročitanog stripa, kažem: nisam siguran da se slažem s ovim viđenjem, ali sam ujedno manje sklon POTPUNO otpisati Sclavija kako sam to učinio prije par godina. trebam još malo posložiti stvari, izbistriti ono što mi se javlja nakon čitanja.
o ovome više uskoro. svakako nije ovako sigurna afirmacija kako tvrdite, a ima li je uopće, to još malo bistrenja.

ono što je sigurno da ima Sclavijevog iživljavanja i rasturanja Zagora. to se može potkrijepiti 'činjenicama'. valjda i to kasnije.

za kraj ovog uvoda, moram reći da su mi Demoni porasli. bio mi se iskristalizirao Sclavijev trojac Demoni-Vuk Samotnjak-Skidači glava i nekako sam Demone stavljao najniže. sada više nisam siguran, trebao bih vidjeti ostala dva, pogotovo Skidače.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 16:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior
To i radim vec godinama, skoro svakodnevno, kako na forumu, tako i zivotu.
Uopste, ove rasprave oko demona ludila i vampira smo prosli vec milion puta, pa mi se i ne da bas svakih nekoliko mjeseci ponavljati.
Jer, eto, uvijek ista prica...
Za nekoliko mjeseci ce se opet pokrenuti ista rasprava, klasicni Rakosi vs Bosellijev, Divovi sranje ili boziji tac, Verni nasljednik ili plagijator itd...




ipak ne!
ovoga puta je podignuto na još višu razinu, baš kako treba, i osjeća se ujedno veliki polet zagorovaca. forum je živnuo, a tema doseže svoje vrhunce.
ovoga ćemo puta biti jedan korak bliže istini o Demonima;)
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/09/2014 : 17:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Stinky, imam osjecaj da si uvidjeo da se radi o remek-djelu, ali ti ipak nesto ne da to priznati...To nesto je, ako se ne varam, tvoja odbojnost prema Sclaviju.

Negdje, nekada, ocigledno da si se zamjerio starom majstoru, u tom slucaju koliko god da vidis da je nesto dobro sto dolazi od doticne osobe, ti ipak pokusavas da pronadjes i drugu stranu, uzdignes je iznad ocitog, onu koja ce pobiti njegovu genijalnost.
Klasicna definicija antipatije.

Razumijem to, jedno vrijeme sam kroz istu prizmu posmatrao Bosellija, s vremenom sam akceptirao neke stvari i od tada se trudim da budem objektivan.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 17:48:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
varaš se ovdje
nije mi Sclavi antipatičan, pa ja jako volim DDoga. prošlo je par godina otkako sam čitao DDoga, ali i dalje vjerujem da će mi one početne epizode biti vrhunske!
on jest pao u odnosu na Zagora, a definitvno sam napravio iskorak ka Nolitti. jer, posljednjih godina, mene strip kao zabava, pa i kao fabula, kao priča - ne zanima toliko. nije mi mrsko, ali nije mi ni prvenstvo.

dakle, Sclavija ja više ne mogu uzdizati (uvijek mi je bio sumnjiv, samo prije nisam toliko sazrio da ga sagledam kroz 'pravog mene'). ne mogu mu ni poreći da dobro piše i da su mi i dalje dobre njegove stvari. onako, solidno dobre.

Demoni zato meni ne mogu biti remek-djelo. kada njihovog autora ne držim nekim tko meni može biti uzor. postojala bi samo jedna šansa da oni to budu; a to je ovo što mnogo forumaša govori - da je Sclavi ovdje uspio i uzdigao Zagora. ali nisam siguran, sve mi se čini da se varaju. kažem, prije sam bio na prvu siguran da nema šanse da je tako, sada postoji neka mrvica nade da bi ga mogli provući kroz iglene uši...

znači, i ja pokušavam biti objektivan prema Demonima.

uostalom, svi kao da zaboravljaju treću mogućnost: Sclavi ovdje nije dao jasnu ideju, nego je konfuzan. često je on konfuzan, pa i u Demonima također. samo još nisam od-lučio je li u Demonima u bitnoj ideji konfuzan ili je jasan. dosta njih kaže jasan. i kažu DA. da li se varaju?

to ćete vidjeti;)

king, makar pokušavaš psihološki me izraditi, nisi skroz svjestan koliko sam ozbiljno posljednjih dana ušao u temu. na temu Demona mogao bih pisati knjigu haha. PPatak je rekao da je pisao na 17 stranica, da idem i ja toliko...
jer, meni se ovdje otvara više od Demona, više od stripa, ovdje bih mogao napisati teoriju svega;)
zato ću još odlučiti u kojoj i kakvoj formi ću napisati tekst o Demonima. on neće biti lagan, jer će tu biti izrečeno zašto oni meni ne mogu biti remek-djelo, po svemu sudeći.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 18:14:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Rekao bih da je Sclavijeva konfuznost fasada. Vidi se ipak jasna ideja priče, pad i uzdizanje Zagora. Sclavi ima svoje demone, ali Zagor na kraju balade ipak nije Sclavi (ilitiga Dylan Dog), jak je i ponosno korača kao div.

Moglo bi se Hellingena promatrati kao Sclavija. Hellingen stvara svijet u kojemu je Zagor slomljen i zgažen, obračunava se sa omraženim herojem. No na kraju ipak shvaća besmislenost svoje mržnje i pronalazi svoj mir. Koju tek onda dubinu dobivaju Demoni ludila!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 19/09/2014 : 18:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Rekao bih da je Sclavijeva konfuznost fasada. Vidi se ipak jasna ideja priče, pad i uzdizanje Zagora.

Meni je interesantno to što je bog (Kiki) dao Hellingenu još jednu šansu, usprkos svom zlu kojeg je napravio.
Hellingen je dobio mogućnost raja (svemirski brod), a Zagor je dobio pakao (propast Darkvuda). Zbog čega je to tako, ako je Zagor pravedan i dobar zar ne bi trebalo biti suprotno?

Također, Zagor je "pao" i ne bi se više nikad ustao da Akoto nije ponudio vlastiti život u zamjenu za njegov.
Zagor je ponižen i umanjen, da bi na kraju došli do poante "Nitko nema veće ljubavi od ove: dati život svoj za prijatelje" (Iv 15, 13).

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 18:27:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
edit: za poncha

ha da, dobro to kažeš
ipak bih ti imao što odgovoriti, ali neću sad požuriti;)

čak me i vuče da bacim par aduta, ali opet, suzdržavam se dok ne odlučim kako ću i koliko pisati. u svakom slučaju, jedno je sigurno: nećete moći ostati ravnodušni na neke moje nabačaje koji otvaraju nove perspektive;))

do sada uopće i nisam pisao o Demonima, u samu kost Demona. tek pomalo uopćeno, zagrijavamo se, a i slijedim solarov nalog. solar je vrlo vrijedan i jako odan pluralizmu pogleda, pa želi sabrati što više mišljenja - prije definitivne odluke.

no, da ne bude ovako uopćeno, priredit ću sada malo "mesa". baš pravo konkretno iz stripa. mislim da to mogu staviti bez da bitno otkrijem glavnu ideju.

Edited by - stinky on 19/09/2014 18:34:02
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 18:33:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar
Zagor je ponižen i umanjen, da bi na kraju došli do poante "Nitko nema veće ljubavi od ove: dati život svoj za prijatelje" (Iv 15, 13)




hehe
znaš da sam i ja mislio nekako slično. sva ta dekonstrukcija, a na kraju jedna banalna poanta: ljubav. no, u konačnici, nije to ni tako naivno, ajmo reći da ljubav vrijedi.
međutim, ima tu još štošta.
mnogo toga do sada nije uopće raspravljano niti raščlanjeno, jer su Demoni uslijed blještavog spektakla skrili puno puno toga od bistrog pogleda i prave analize.

pokušao sam par postova prije reći: Demoni jesu "doživljaj", ali ajmo preko toga.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/09/2014 : 18:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Solar, nije li Hellingen preveslao i samog Manitua?
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 19/09/2014 : 18:41:33  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Solar, nije li Hellingen preveslao i samog Manitua?


Prije bi se moglo postaviti pitanje: "nije li Manitu preveslao i samog Zagora da bi spasio Hellingena?", jer ovaj na kraju dobiva mir, tj. božje oproštenje.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 18:57:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
U Bosellijevom Hellingenu, sjećam se scene kada se pojavi Hellingenov duh pred Zagorom i kaže da je on kao njegova dobra polovica, dok je oživljeni Hellingen njegova zla polovica...postoji li nekakvo objašnjenje za to?
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24655 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/09/2014 : 19:24:23  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

U Bosellijevom Hellingenu, sjećam se scene kada se pojavi Hellingenov duh pred Zagorom i kaže da je on kao njegova dobra polovica, dok je oživljeni Hellingen njegova zla polovica...postoji li nekakvo objašnjenje za to?




Pa nešto sličnom "stvarnom" životu, duša posle smrti odlazi Bogu (ako polazimo od toga da je svaka duša u osnovi dobra), a oni koji se "vrate", u obliku vampira, duhova i sl. su u osnovi pobunjenici, oni koji se protive Božijoj volji, pa su samim tim i zli.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 19/09/2014 : 19:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Rekao bih da je Sclavijeva konfuznost fasada. Vidi se ipak jasna ideja priče, pad i uzdizanje Zagora. Sclavi ima svoje demone, ali Zagor na kraju balade ipak nije Sclavi (ilitiga Dylan Dog), jak je i ponosno korača kao div.



ovo me nimalo ne iznenađuje a i to je više-manje sklavijev rukopis. i dylan dog je prvih 99 epizoda morao pasti na samo dno, samo da bi ga u stotoj epizodi sklavi uzdigao; razrješio dylanov epidovski kompleks, presjekao pupčanu vrpcu koja ga vezala za morganu i od svoj anti-junaka napravio čovjeka.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 19:46:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Evo malo "mesa" iz Demona.
Ako netko ima volje, nek dočara slikama (ne mora sve, nekoliko upečatljivih da čisto imamo pravi doživljaj ovoga na što ću sada svratiti pozornost).

Ima li sve ovo značenje ili je tek tako, pusta fantazija, nek svatko razmisli. Kasnije možemo pokušati sintezu.

Znači, može li se odbaciti kao bezveze strip u kojemu:

- Zagor umre 4 puta (1.= str.106 - 2.= str.109 - 3.= str.418 - 4.= str.474)
- od toga jedno samoubojstvo, Zagor se ubio = str.474
- Chico ubijen 2 puta (1. = str.265 - 2.= str.468)
- Hellingen ubijen 2 puta (1.= str.358, Zagor mu razbio glavu sjekirom - 2.= str.368-369, raznesen mecima)
- Akoto umre 2 puta (1.= str. 96 - 2.= str. 508)
- ubijen puk. Perry, str. 462
- ubijen Ikarovo Pero, str. 468
- ubijen Makuati, str. 443

Uz ova umiranja Zagora i ostalih aktera, imamo:

- 14 ranjavanja Zagora (str.30-31, str.82-83, str.88-89, str.91-92, str.100, str.103, str.168, str.192, str.255, str.278, str.299, str. 362, str.411-413, str.464)
- 3 puta pada u nesvijest (str.30-31, str.73, str.248)
- 5 puta udaren, cipelaren, oboren na zemlju (str.163, str.296, str.354, str.354-355, str.480)

U svemu ovome valja uočiti: puno krvi, Zagor krvari kao u svim epizodama zajedno, puno rasturanja, razbijanja glava.

Zagor se boji, znoji, prestravljen, nemoćan.

Na sve to imamo dvije atomske eksplozije (str.197 i str.288), eksploziju Titana, eksploziju mjeseca i eksploziju letjelice. Manje praskove, ako ih ima, nisam ni brojio uz ove 'teškaše'.

Kada sve ovo pogledamo, i sumiramo, svakako se ne može reći da je bilo dosadno. Praskalo je na sve strane.

I možemo li sada, nakon što je Zagora pobio više puta, bacao ga u nesvijest, ranio svakih 10 minuta i doveo ga na ivicu ludila, neosporno reći da Sclavi ruši Zagora?

Čak i ne. Postoji solidna škola mišljenja koja tvrdi da nakon 494 stranice mrcvarenja Duha Sa Sjekirom, posljednjih 20 uvode epohalni obrat i pretežu.

E tih 20 presudnih stranica ćemo uskoro propitati bez pardona.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 19:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
paginacija prema Demon ludila, Odabrane priče
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/09/2014 : 20:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@Zoroasterixx

Tehnički, Hellingenova dobra polovina je odskočna daska za povratak lika nakon prividno konačnog razrešenja u Demonima (koji je planiran da bude konačan). Imam utisak da je čista izvlakuša od gomile strana prepričavanja (Boselli nije Burattini :D), ali nije prvi put da Mauro deli čovekovu dušu na dva dela: na dobro i zlo. Tu se nameće novo pitanje, ako je Hellingenova psiha podeljena na dve duše, kako je moguće da jedan deo njega negira uopšte dešavanja u DL (pogledajte "Dvoboj u svemiru").

No, ako želimo "dekodirati" definitivno Demona Ludila, moramo zaboraviti na "Hellingen je živ!" i ignorisati njegovo postojanje jer isti za vreme DL nije ni "planiran" da postoji.


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 19/09/2014 20:06:06
Go to Top of Page

guderian
Junior Member



303 Posts

Member since 10/07/2009

Posted - 19/09/2014 : 20:10:50  Show Profile Show Extended Profile  Send guderian a Private Message  Reply with Quote
Zagor je prebačen u paralelni svemir u kojem su bili Čiko i drugi njegovi prijatelji itd itd.
Nije jasno gdje je onda bio autohtoni Zagor iz tog paralelnog svemira?
Go to Top of Page
Page: of 32 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000