forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Razotkrivanje mita: Demoni ludila
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 32

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/09/2014 : 20:36:37  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Nije baš tako komplikovano.

Paralelni svet je stvoren da bi autohtoni Zagor bio smešten u njega i bio njime obmanut
razlog 1: igračka za nemirnu Hellingenovu dušu
razlog 2: test za "arogantnog samozvanog delioca pravde" s ciljem da ga, ukoliko se pokaže pravičan, podigne na viši nivo borca na strani Dobra (sad sam malo više u Bosellijevoj poetici, ali to je odgovor)

svet u kojem se može činiti sve bez nanošenja štete

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 19/09/2014 : 20:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Ne vidite poveznicu zato što ne uzimate u obzir Caponea i poplavu u Darkwoodu. Capone u toj epizodi uzima Sclavijevu ideju o paralelnim svjetovima i prvi dodaje naznake Atlantide i Mua. To je karika koja vam nedostaje u percepciji. Osim toga, naglašavam, Demoni su prapočetak renesanse, ne početak.


Osim toga Boselli je Zagora fino izbalansirao između Nollitinog čovjeka i Sclavijevog diva dobra. Bure je tu isto dao svoj doprinos sa Nultom godinom Darkwooda. Kao da zaboravite da se Manitu prvi put pojavljuje u Demonima ludila.

Bosellijev Hellingen je vrhunska epizoda, jako riskantan potez nakon Demona ludila ali Boselli je odlučio odgovoriti na izazov i- uspio je!
Možemo i tu epizodu pobliže izanalizirati...


Poncho, ali Atlantida i Mu nisu elementi paralelnih dimenzija, vec zaboravljena kraljevstva, koje je Nolitta svojevremeno itekako prakticirao.

Osim toga, ja ne vidim da je Boselli "izbalansirao" Zagora, samo zato sto je u neke price ubacio Kikyja i co.
Manitu se i prije pojavljivao, ali ne u obliku djecaka.
Boselli je stvorio NOVOG Zagora, koji po svemu odudara od onog iz Divova ili onog prvog kojeg je forsirao Nolitta.


Tako je.
Bosellijev Zagor i ne mari previše za Darkwoodom(barem ne kao kod Nolitte),on je pustolov i putnik.Više nije ni sirovina,nije nagao.
Taj zaokret Bosellija nije mi mrzak ali mnogo se razlikuje od Nolittinog a i Sclavijevog.
Sclavi je savršeno razumio važnost Darkwooda Zagoru,njegovih stanovnika.Poigrao se sa njegovom psihom,oduzeo mu dom....stvorio najgori mogući košmar.

Boselli je nešto pokušao u šestom Hellingenu,išao tragom kaosa i uništavanja doma.Samo zapleo se,odnosno nemoguće je bilo dostići razine Demona.Da ne govorim kako nije mogao odoliti a da ne ubaci karizmatičnog lika koji praktički zasjenjuje Zagora.Zanimljivo,to je napravio već tri puta(Murdo,Allan Poe i Cain).

Jesu li Demoni najbolja Zagorova priča...meni je teško reći,svakako sam bio zapanjen i oduševljen čitajući tu priču.Dosta me je uzdrmala,skroz je drugačija nego ijedna druga.
Po kvaliteti vjerojatno najbolja,mada su meni neke druge nešto draže.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"

Edited by - Leonid on 19/09/2014 20:41:40
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/09/2014 : 20:40:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

No, ako želimo "dekodirati" definitivno Demona Ludila, moramo zaboraviti na "Hellingen je živ!" i ignorisati njegovo postojanje jer isti za vreme DL nije ni "planiran" da postoji.




ja bih čak dodao!
ako želimo dekodirati Demone i dodijeliti im poziciju u kozmosu, moramo ignorirati same Demone i Sclavija i spektakl.

ovo je sad konfuzno, reći ćete.
pokušat ću reći jasnije

ti si rekao da nisi zadovoljan potpuno sa prijašnjim svojim tekstom ili barem nekim dijelovima. ne znam jel sada radiš novi??
uglavnom, kada sam čitao tvoj tekst, uz neke sjajne primjedbe, prepoznao sam jedan 'problem' od kojega sam i sam nekada bolovao.
u tom si tekstu previše (p)određen Sclavijem: samom njegovom izvedbom, njegovom idejom, njegovom mitologijom, ukratko, on vodi glavnu riječ, a ti sekundiraš i uzimaš ga iz jedne subordinirane pozicije. na taj je način teško izaći nakraj sa njegovim svjetovima, paralenim dimenzijama i multiverzumima.
ako me razumiješ, tako se ne može presjeći gordijski čvor i samo se može zapetljati u pokušajima tumačenja "što je pisac htio reći". a ne može se doći rješenja, jer je pisac vrlo konfuzan i non-stop preokreće postavke, iskače ovo i ono, a modus operandi mu je cirkl: obrtanje početka i kraja te se nikako ne može uhvatiti za rep.

rješenje 'tajne' Demona nije mukotrpno probijanje kroz doslovan tekst, u njegovoj deus ex machina tezi multiverzuma.
Demone treba pogledati iskosa, sa čvrstim temeljima. naravno, ovo je teško, jer nije problem ljudima zaključiti nešto, nego postaviti početnu pretpostavku. za postavljanje početne pretpostavke treba imati volje snage i živaca;)

malo konkretnije rečeno: ako već imamo gotov tekst, ako je to solidan tekst i ako prepoznajemo solidnu ideju, onda je nekako 'normalno' slijediti tu nit. kod Demona će se pričati o paralenim svjetovima. i tako izgubiti u vrtešci univerzuma u svojoj glavi. gotovo svi će smetnuti s uma, da se može stati i reći: čekaj malo! a što sve ovo znači?

e to je početak osvajanja tuđeg teritorija;)
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 21:07:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Čini mi se da se ova priča može također tumačiti i kao Manituovo poigravanje sa Zagorom i Helingenom, jer Helingen ne bi uspio odvući Zagora u paralelni svijet da mu to Manitu nije dozvolio. Zašto? Možda je htio jednim potezom postići i Helingenovo iskupljenje i Zagora staviti na kušnju iz koje je izašao kao afirmirani div dobra.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 19/09/2014 : 21:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dosta je zbrkan Demon, kao što kaže Stinky. Ja sam ga čitao prije par godina pa se ne sjećam više svega ali evo moja dva zapažanja:

1. previše je stranica u igri, sjećam se da je na momente prevladala dosada
2. možda je ovdje veličanje odnosno pljuvanje Zagora sporedno. Sclavi je uvijek volio paralelne svjetove pa ih je ovdje iskoristio da postavi pitanje kako bi heroj iz priča (Zagor) prošao u stvarnom svijetu (možda je to ukrasio s malo pirotehnike). Meni osobno kraj nije neka sreća jer bude jasno da će Zagor gospodariti svijetom mašte, dok će nama čitateljima ostati ovaj drugi, pun krvi i nepravde.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/09/2014 : 21:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Čini mi se da se ova priča može također tumačiti i kao Manituovo poigravanje sa Zagorom i Helingenom, jer Helingen ne bi uspio odvući Zagora u paralelni svijet da mu to Manitu nije dozvolio. Zašto? Možda je htio jednim potezom postići i Helingenovo iskupljenje i Zagora staviti na kušnju iz koje je izašao kao afirmirani div dobra.


Pa upravo to sam maločas i rekao

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 21:32:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Čini mi se da se ova priča može također tumačiti i kao Manituovo poigravanje sa Zagorom i Helingenom, jer Helingen ne bi uspio odvući Zagora u paralelni svijet da mu to Manitu nije dozvolio. Zašto? Možda je htio jednim potezom postići i Helingenovo iskupljenje i Zagora staviti na kušnju iz koje je izašao kao afirmirani div dobra.


Pa upravo to sam maločas i rekao



Ovdje se možemo zapitati, ako je u Zagorovom svijetu Manitu stvaran, znači li to da je u tom svijetu indijanska mitologija istinita religija? Zagor nikad nije susreo Isusa ili Budu, ali je veliki Manituov prijatelj.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/09/2014 : 21:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Opet problem sa vremenom, izvini na kratkom odgovoru. Skroz sam vaš u nedelju

quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by PijaniPatak

No, ako želimo "dekodirati" definitivno Demona Ludila, moramo zaboraviti na "Hellingen je živ!" i ignorisati njegovo postojanje jer isti za vreme DL nije ni "planiran" da postoji.




ja bih čak dodao!
ako želimo dekodirati Demone i dodijeliti im poziciju u kozmosu, moramo ignorirati same Demone i Sclavija i spektakl.

ovo je sad konfuzno, reći ćete.
pokušat ću reći jasnije




Radim novi tekst. Baziran je na istom principu analize sa malim zalaženjem u filozofiju kao što sam radio u prethodnih par recenzija/tekstova/Dnevnika čitanja. A definitivno nisam u tolikoj izražajnoj konfuziji koliko sam bio tada.

A verujem da sam kod poslednjeg čitanja konačno ukapirao "sve", onako definitivno. Videćemo...Ustvari je bit Demona Ludila manje komplikovana nego što se to misli.

quote:
uglavnom, kada sam čitao tvoj tekst, uz neke sjajne primjedbe, prepoznao sam jedan 'problem' od kojega sam i sam nekada bolovao.
u tom si tekstu previše (p)određen Sclavijem: samom njegovom izvedbom, njegovom idejom, njegovom mitologijom, ukratko, on vodi glavnu riječ, a ti sekundiraš i uzimaš ga iz jedne subordinirane pozicije. na taj je način teško izaći nakraj sa njegovim svjetovima, paralenim dimenzijama i multiverzumima.


Metod mog tadašnjeg zbog-moje-nemoći-pismenog-izražaja-većih-dimenzija analitičkog metoda je po mom mišljenju jedini konstruktivan i relevantan, a delim je sa mnogim boljim recenzentima poput DeeCaya, Kinga Warriora, tebe, solara. Metod je sledeći:

Analizirati pisca možeš samo analizirajući njega, njega pre njega i posle njega, eventualno tražeći povezne tačke sa ostalim sličnim piscima te narativne metode gledati kroz sami cilj analize (delo koje piše) i tražeći slične fragmente u ostalim njegovim delima (prethodni "Zagori" te Dilan Dog)

Sve van toga je filozofija koja pluta oko rešenja i vrti se oko njega bez da ikada "sleti" pa da kažeš to je to

Svaki pisac ima svoje navike i svoje metode, i shvatiti ga se može samo ako pred sebe imaš najveći deo njegovog stvaralavštva.

Kao što je Andrić prokomentarisao mnoge svoje analitičare (koji su filozoijom otišli predaleko):

Ne znam da li moje pisanje sledi neku poetiku. Ja jednostavno pišem!

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 19/09/2014 : 21:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
manitu je je zagora stavio na kušnju.helingen je tu samo manituova produžena ruka u iskušavanju duha sa sjekirom.možda je manituu dopizdilo vječito slušat priče kako je zagor njegov izaslanik i dopustio je helingenu da provede igricu u djelo.stavio je pred zagora ono najstrašnije,gubitak prijatelja,kaos i rat..upravo ono protiv čega se zagor cijeli život borio.zagor je pao na toj kušnji,slomljen i u stanju rastrojstva puca si u glavu i da nije bilo nesebične žrtve akota zagor bi ostao zauvijek u vječnim lovištima.a helingen,nakon poraza,doživljava katarzu i kaje se,istinski se kaje i pronalazi svoj vjekovni mir i dobiva mjesto u raju..za helingena je raj napredna tehnologija,a gdje češ naprednije od svemirskog broda.zato i kažem da je ovo sclavijevo ogoljenje zagora kao arhetipa i pretvaranje u običnog čovjeka ali i ponovno uzdizanje zagora kao mita zahvaljujući žrtvi prijatelja.to jee i bio cilj manitua.sad zagor može istinski reći da je manituov izaslanik,bez fige u džepu.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/09/2014 : 21:54:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Svaki pisac ima svoje navike i svoje metode, i shvatiti ga se može samo ako pred sebe imaš najveći deo njegovog stvaralavštva.




Misliš da se Demoni ne mogu shvatiti zasebno, odvojeni od ostatka Sclavijevih priča?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 07:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
mogu se čitati zasebno, ali za pravilnije shvaćanje treba poznavati 1.Sclavija, što znači 2.njegov opus, tj. barem prvih 100 epizoda DDoga te 3.prijašnje epizode na Zagoru.
tako da tu nema greške, slažem se S PPatkom.

prije nego krenem odmatati klupko Demona, još malo ovih "uopćenih"
a kad se stalno mora, jer se ne razumijemo do kraja. teško je postići savršeno razumijevanje, pa ma kako izgledalo da se puno piše, ipak je to malo riječi. pa ni u ovom posljednjem postu, ne mogu reći da si me skroz razumio Patak: ali ništa neobično, jer se radi o suptilnostima.

ma slažem se da je djelo polazna točka, nisam sad mislio totalno učitavanje. ipak ipak... pročitavši tvoj tekst, pročitavši vaše postove, Poncha, Igora 12, Aveda, Kinga, Zoroasterixxa itd., znači sve vas koji ste pisali i dali svoje viđenje - sve su to vrijedna promišljanja i pridonose (sve) boljem shvaćanju Demona. ali se istovremeno previše okreću za suncem, ko sateliti oblijeću oko Sclavija. svi ste usisani i podvučeni pod njegov narativ; uvučeni u multiverzum. najkraće, ta su promišljanja pokušaj hrvanja sa piscem i djelom kroz oči samog pisca; time su određena Sclavijem, njemu podređena i stoga ne-do-kraja-odlučna-i-bistra nego su iskrivljena svijest.

s druge strane, ja ću pokušati polazeći od teksta, i autora, pokazati o čemu se radi. ne što Sclavi piše u Demonima (dosadašnje interpretacije), već što on tu govori.

istini za volju, ponešto od toga "govorenja" ima razasuto po raznim vašim postovima, djelić uhvaćen tu, djelić tamo; najjasnije je sada izraženo kod pcore.

PPatak kaže da je ovoga puta definitvno shvatio; bit će to sjajni forumski i zagorovski dani. no, i ja, nakon proteklog dana i noći, držim da sam došao do definitivnog.

i kažem: iako ima konfuzije, BITNA ideja je jasna i ona nije onakva kako ste vjerovali, od manhuntera do Poncha.
Demoni nisu DA Zagoru. Zagor nije na kraju potvrđen ni uzdignut.

Više uskoro.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 08:05:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ajmo krenuti sa stilom. Malo zabave za početak nije na odmet ni u ovoj nadasve ozbiljnoj temi.

Ako bih tekstu o Demonu ludila dao naslov SCLAVI, POROBIJA I CMUK, A ZAGOR IH POFUK! bilo bi to urnebesno. Ne, zaista, to je da se usereš od smijeha, ovako, kad pročitaš na prvu. Em je smjehotresna rima, em je toliko nevjerojatno da se moraš osmjehnuti: pa što je ovo? kakve veze imaju Porobija i Cmuk sa čitavom ovom pričom.
Imaju, itekako.

Pa ipak, nakon početnog entuzijazma, bolje dati neki drugi naslov. Drag mi je humor, ali kao što reče King, manhunter, Poncho... velika je ovo tema. I ozbiljna. Meni se, čitajući, otvorilo ne samo Demon, ne ova čuvena priča, već ono najvažnije - sam Zagor.

Progovoriti o našem junaku, čini se tako obično, a ipak je najteže. Najjednostavnie stvari su ujedno najteže. Sve nam je to tobože samorazumljivo, uzimamo Zagora bez rezerve, onako 'redovito', gotovo banalno. A zašto uopće Zagor, zašto njega? Što nam je on? I dalje? To se ne pitamo (pre)često. Ili nikad?!

Ja ću preko Demona progovoriti o Zagoru, upravo tako kao što je to učinio Sclavi. Samo sa suprotne strane, dovodeći njegovo viđenje u pitanje. Također dovodeći u pitanje sve porobije i cmukove svijeta.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 20/09/2014 : 08:35:32  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

mogu se čitati zasebno, ali za pravilnije shvaćanje treba poznavati 1.Sclavija, što znači 2.njegov opus, tj. barem prvih 100 epizoda DDoga te 3.prijašnje epizode na Zagoru.
tako da tu nema greške, slažem se S PPatkom.

prije nego krenem odmatati klupko Demona, još malo ovih "uopćenih"
a kad se stalno mora, jer se ne razumijemo do kraja. teško je postići savršeno razumijevanje, pa ma kako izgledalo da se puno piše, ipak je to malo riječi. pa ni u ovom posljednjem postu, ne mogu reći da si me skroz razumio Patak: ali ništa neobično, jer se radi o suptilnostima.

ma slažem se da je djelo polazna točka, nisam sad mislio totalno učitavanje. ipak ipak... pročitavši tvoj tekst, pročitavši vaše postove, Poncha, Igora 12, Aveda, Kinga, Zoroasterixxa itd., znači sve vas koji ste pisali i dali svoje viđenje - sve su to vrijedna promišljanja i pridonose (sve) boljem shvaćanju Demona. ali se istovremeno previše okreću za suncem, ko sateliti oblijeću oko Sclavija. svi ste usisani i podvučeni pod njegov narativ; uvučeni u multiverzum. najkraće, ta su promišljanja pokušaj hrvanja sa piscem i djelom kroz oči samog pisca; time su određena Sclavijem, njemu podređena i stoga ne-do-kraja-odlučna-i-bistra nego su iskrivljena svijest.

s druge strane, ja ću pokušati polazeći od teksta, i autora, pokazati o čemu se radi. ne što Sclavi piše u Demonima (dosadašnje interpretacije), već što on tu govori.

istini za volju, ponešto od toga "govorenja" ima razasuto po raznim vašim postovima, djelić uhvaćen tu, djelić tamo; najjasnije je sada izraženo kod pcore.

PPatak kaže da je ovoga puta definitvno shvatio; bit će to sjajni forumski i zagorovski dani. no, i ja, nakon proteklog dana i noći, držim da sam došao do definitivnog.

i kažem: iako ima konfuzije, BITNA ideja je jasna i ona nije onakva kako ste vjerovali, od manhuntera do Poncha.
Demoni nisu DA Zagoru. Zagor nije na kraju potvrđen ni uzdignut.

Više uskoro.


kako misliš da nije potvrđen i uzdignut?sjećam se na kraju epizode,kad mnogooki priča djeci okupljenoj oko njega tu priču o sukobu dobra i zla..ali to nije priča,to je indijanska legenda napisana na pergamentu.samim time zagor je uzdignut na nešto više,na legendu

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 09:20:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
(za sada bez dobrog naslova)



Evo slike koju gledam svakodnevno. To je slika koja prikazuje Zagora. Je li ovdje Zagor izgubio kompas, kao što nam je to 'otkrio' Sclavi, a spremno dočekao Djole?
Ne bih rekao.
Zagor je uspravan, odlučan, čvrsto drži kormilo i zna kamo ide. Gleda pravo, bez kolebanja, a ramena su gore, uzdignuta. Manji od njega, manji od Zagora, Chico i svi Chice, koji nisu podozrivi, palanački nepovjerljivi, resentimantski i niski, drže se za njega, pomalo začuđeni što postoji netko tko u najtežim, graničnim i najkraće, odlučnim situacijama vodi sigurno i - dobro.
Ova je slika naj-slika Zagora, simbol: to je platonovska slika koju nam je taj velikan (Platon) prispodobio u svom djelu.

"Krug života je izgubio svoj centar." Tako Sclavi i dva puta Djole potvrđuje: u poznatom komentaru i zatim u pogovoru Demonu. Krug života je izgubio centar, a Zagor je posrnuo, malaksao i srušio se kao kula od karata pred ovim filozofima "darknajtizacije".

Bah.
Kada pogledam gornju Zagorovu sliku, vidim da Zagor nije izgubio centar, da suvereno drži upravo krug (života) i da je čitava ova sklavijevsko-djoletovska egzekucija tek račun bez krčmara; ne naročito dubok pokušaj, premda je Sclavi stari majstor diverzije.

Sclavi je majstor diverzije, pokazuje to i solidna škola mišljenja na ovoj temi: čini se da Demon, na kraju krajeva, govori DA Zagoru. Sclavi potvrđuje Zagora!! Djole bi se tu kiselo osmjehnuo; nakon što mu je master srušio omraženog Zagora, tu kost u grlu koja zapinje, sada se ovaj vraća osnažen i uzdignut na višu razinu!!?

Nema straha. Master se dobrano potrudio i isporučio takvu diverziju da je zavarao sve dobronamjerne ljude i fanove. Ali ja ću ga zahvatiti radiklano, dakle u korijenu pričina.

Prije ipak valja još jednom podsjetiti na dva stara, već poznata stajališta, koja su sučeljena.

Ovako je pisao Djole:
quote:
"Krug života je izgubio svoj centar." Nemoguće je ukratko sažeti broj stvari koje je Sclavi rekao sa ovom pričom. Dao nam je kraj Zagora. Dao nam je sumrak boga našeg detinjstva. Dao nam je Manitua. Dao nam je oduzimanje dečije nevinosti. A to je samo početak. Ali taj krug koji je izgubio taj centar, to mi je ostavilo najjači utisak. Odmah iza toga ide ludilo sa paralelnim dimenzijama i epskim arhetipovima Zagora i Hellingena, ali taj krug...! U načelu, Zagor je samo imao jedan loš dan. Samo jedan loš dan, i sve što je decenijama zidao u Darkwoodu se raspalo, i našao se u jednom drugačijem, realnijem, surovijem svetu, našem svetu. Samo jedan loš dan (ili mesec, bolje rečeno), kakav nam se svima dešavao, i krug života je ostao bez centra. Zar nam je toliko lako da ostanemo bez naših spiritus moevnsa? Zar je toliko lako da sve ode bestraga, čak i kod Zagora, a kamoli kod nas, običnih smrtnika? Naravno da jeste, i jednom desetogodišnjem klincu koji je navikao na uvek pobedonosnog Zagora ovo bi mogla biti prva naznaka za mračnija vremena koja će ga čekati kada malko poratse i ostavi Zagora u nevinom dobu koje neki nazivaju detinjstvom. Ovo je, što bi rekao mcn, darknajtizacija Zagora, i kao i kod Batmana, osim ličnog, tu je i kolektivno, ai postmoderno. Šetnja Zagora kroz nekoliko dimenzija/narativnih pristupa, dok je sve to u stvari priča matorog vrača svojim unucima, uvođenje blatantnog post-modernizma i lavirinta priča u Zagora, raspravljanje o samom smislu postojanja tokom jedne mega epopeje na 500 i kusur strana je nešto čemu svi ostali stripovi mogu da teže, ali retko da dostignu. Sclavi nam kroz večni sukob Zagora i Hellingena priča o prirodi dobra i zla, o prirodi Boga maskiranog u malog indijanca, o prirodi same priče. Ovo nije jedan od najboljih Zagora ikada, kako kažu neki, ovo je jedan od najboljih stripova ikada, i sve što sledi je beldi surogat, a sve što je prethodilo, ma kako na momente debilno bilo, opravdano je jer je izrodilo ovu priču. Da nismo uz Zagora odrasli ne bi nam Divovi dobra i zla toliko značili, kao što je slučaj i sa Batmanom i Dark Knightom. Ali, Sclavi ide dalje nego što bi Miller ikada usudio, i poređenja nema. Da li je ovoj priči mesto u Zagoru? Jeste, jer svaki Bog ima svoj Sumrak, jer i mi moramo da odrastemo, i Sclavi nam to bolni stavlja do znanja. Sa ovom pričom je Zagor od jeftine kopije Tarzana prešao u legendu.


A ovako ja, nakon što sam prestao biti dijete i odbacio dječje stvari:

quote:
Djole ne čita Zagora, nego Sclavija. On ne razumije Zagora i zbog te okolnosti može uzdizati "Divove dobra i zla" u nebesa. Nije to loš strip, dapače, no definitivno nije suština Zagora, a s druge strane, nije ni nešto epohalno.
Ono što Djole ne shvaća: Zagor ne može "izgubiti svoj centar", jer on sam jest centar ... svega ostaloga. Krug života koji gubi centar nije stvar Zagora, nego Sclavija i Djoleta i njihove malodušnosti. Mnogi su tako pričali koješta i gubili centre, a Zagor stoji postojano u središtu i iz tog središta odlazi uravnotežiti periferiju."

...

Sclavijevo, skeptično rezoniranje, je stvar tzv. 'zdravog razuma'. Svatko, kada malo porazmisli o stvarima, dolazi do skepse; kaže se da čovjek "izgubi nevinost", što će reći, ne vjeruje više u objavljene autoritete, ne uzima stvari zdravo za gotovo. To je uradio Sclavi i rekao da svatko ima loš dan. Zagor ima jedan loš dan i tu se ruši čitava njegova misija, zapravo, njegova suština. Sclavi nas želi 'osloboditi' vjerovanja u nepogrešivost Zagora.

... ali, Sloboda nije izraziti sumnju u autoritet, već djelovanje autoriteta tako da se mijenja svijet.




Djoletov je stav već shvaćen i obuhvaćen u cjelosti; čini se razumljiv, pa i prihvatljiv mnogima.
Moj, citirani odgovor, u ovom je obliku jako zgusnut i nije tako razumljiv većini. Premda ga potpisujem i danas, čitav ovaj esej ili studija Demona, bit će ujedno eksplikacija svega toga što je u odgovoru sadržano implicite.

Edited by - stinky on 20/09/2014 09:26:38
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 09:22:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor 12

kako misliš da nije potvrđen i uzdignut?



o tome će biti serija tekstova, pa ćeš prosuditi.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 20/09/2014 : 09:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Priprema se spektakl!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 20/09/2014 : 09:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
mogu se čitati zasebno, ali za pravilnije shvaćanje treba poznavati 1.Sclavija, što znači 2.njegov opus, tj. barem prvih 100 epizoda DDoga te 3.prijašnje epizode na Zagoru.

Da, to je ono što često zamjeram drugim recenzentima ali i samome sebi. Ne poznajemo širi kontekst nego redovito ostajemo o-graničeni samom pričom (bilo to Sclavi ili netko drugi) i logično je da ne možemo dati pogled izvana, kad smo cijelo vrijeme "unutra".

To je jedan od razloga zbog čega su npr. Djoletovi tekstovi dobri, bez obzira slagali se mi sa njegovim zaključcima ili ne.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 09:44:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Da, to je ono što često zamjeram drugim recenzentima ali i samome sebi. Ne poznajemo širi kontekst nego redovito ostajemo o-graničeni samom pričom (bilo to Sclavi ili netko drugi) i logično je da ne možemo dati pogled izvana, kad smo cijelo vrijeme "unutra".




to sam pokušao odgovoriti PPatku
dobro je biti "unutra", suživjeti se sa djelom i bla bla, ali ... TAKO SI PRESTAO BITI SUBJEKT, PROGUTAN SI OD OBJEKTA PROMATRANJA.

za bolje, jače, više razumijevanje potrebno je, ne kontemplirati objekt (jer si tako apsorbiran od objekta) nego - djelovati.

stoga su po meni, King, Poncho i ostali koji više cijene Zagora nego Sclavija u raskoraku. konzistentan je tu jedino Djole, jer on je true believer u Sclavija, što će reći - nepopravljivi malodušnik.

legitimno je i to biti, no legitimno je i izraziti sumnju u sumnju iliti napraviti negaciju negacije u jednoj epohalnoj sintezi svega na svijetu.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 20/09/2014 : 09:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Sclavi je vec i prije Demona razbijao glavu sa "krugom zivota".
Poveznice se, svakako, mogu naci, ali treba duboko kopati...


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 10:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
u pravu si, king
duboko
ali ja čak kažem da sve to, krugovi života, omiljene sclavijeve koncepcije dualizma Dobro-Zlo (vidi broj sto recimo, Priča o DD), ljubav-mržnja, paralelni svjetovi, dimenzije, poigravanje pripovjedačkim razinama, okretanje početka i kraja, ponavljanje jednog motiva do gotovo dosade, znači sve to nije presudno ovdje. izaći izvan svega toga, ali tako da sve to imaš 'sačuvano' (da sad ne tupim, baš onako kako je to mišljeno u hegelovom pojmu aufgehebt = ukinuti, sačuvati i podići na novu razinu), e tu se otvaraju Demoni i sa te pozicije ih se 'tretira'.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/09/2014 : 10:08:55  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Dosta je zbrkan Demon, kao što kaže Stinky. Ja sam ga čitao prije par godina pa se ne sjećam više svega ali evo moja dva zapažanja:

1. previše je stranica u igri, sjećam se da je na momente prevladala dosada
2. možda je ovdje veličanje odnosno pljuvanje Zagora sporedno. Sclavi je uvijek volio paralelne svjetove pa ih je ovdje iskoristio da postavi pitanje kako bi heroj iz priča (Zagor) prošao u stvarnom svijetu (možda je to ukrasio s malo pirotehnike). Meni osobno kraj nije neka sreća jer bude jasno da će Zagor gospodariti svijetom mašte, dok će nama čitateljima ostati ovaj drugi, pun krvi i nepravde.


Forumaši totalno iskulirali ovaj post, a mislim da je prije svega suština u boldanom. Sklavi stripskog heroja sa milion života, koji uvijek spasi svoje prijatelje i porazi zlo suočava sa realnošću, pa tako i nas. Kada se boriš za dobro, krvarićeš, patićeš, patiće i drugi oko tebe, ali to ne znači da treba dići ruke. Zagor od mesa je umro, Zagor kao legenda i dalje postoji, paralela sa velikim ličnostima u našoj stvarnosti. Dobro je primjetio solar - Helingen se baškari u svemirskom brodu - raju, a Zagor u spaljenom Darkvudu. Tako je u stvarnosti - loši momci uživaju, imaju pare, žene, strahopoštovanje, dok se dobri momci satiru da isprave nepravdu i nikada ne uživaju u blagodetima toga. Ali Sklavi uvijek vidi svjetlo na kraju tunela, i u DD-u dosta bedači, ali uvijek daje zrno nade...
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24660 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 20/09/2014 : 10:10:50  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Sclavi je vec i prije Demona razbijao glavu sa "krugom zivota".
Poveznice se, svakako, mogu naci, ali treba duboko kopati...






Upravo to!
Kao što sam tamo na onom drugom topicu napisao, upravo u Vuku Samotnjaku je Sclavi Zagora stavio pred lice istine: kako je kad ti neko kaže da mu nisi gospodar.

Inače stinky: Kada pogledam gornju Zagorovu sliku, vidim da Zagor nije izgubio centar, da suvereno drži upravo krug (života) i da je čitava ova sklavijevsko-djoletovska egzekucija tek račun bez krčmara; ne naročito dubok pokušaj, premda je Sclavi stari majstor diverzije.

Upravo ovaj tvoj Zagor koji čvrsto drži kormilo je onaj "stari" Zagor, Zagor koja je Nolitta stvorio i ond akao i svako dete ušuškao i čuvao. A Sclavi je upravo tog i takvog Zagora "napao" i rekao da tako više ne može. I opet kažem: iz dobre namere. To nije napad na Zagora, već na Bonellija, na izdavačku politiku. Da nije bilo Sclavija i njegovog DD, šta bismo danas imali od SBE?
Sclavi nije baš toliki majstor, u stvari, on je "kad-porastem-biću-Moore" tip pisca, ali to ne umanjuje značaj ove epizode o kojoj govorimo.

I opet kažem, da nije bilo nje, ne bismo imali ni Istraživača, ni Atlantidu, ni Cibolu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/09/2014 : 10:15:11  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Takođe, Sklavi je poznat po tome što pokušava u pričama otvoriti više tema i dati priliku čitaocu da to skonta na neki svoj način (pitanje je koliko uspješno), pa tako i ovdje. Zato vidimo više različitih tumačenja značenja svih dešavanja u DL.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/09/2014 : 10:21:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nije tako, manhunter
sclavi je bolji od moorea, makar je sve to isti slučaj propadanja.
o ovome dalje već neću uvjeravati, to je tvoj izbor i shvaćanje svijeta. svi ste vi pomalo sclavi, na žalost;) a tu je i korijen pričina koji ne možete zahvatiti. "upravo moj Zagor" je svjetlo na kraju tunela, kako piše swamp. jedino.

ponavljam
nije problem ovako pisati Zagora ni sve ostalo. u redu je to i kao sučeljavanje, razvoj itd...
samo je stvar postavljanja na mjesto, hijerarhije. po meni su takva viđenja nisko, dok je "stari jednostavni naivni" Nolitta visoko. uglavnom, pisat ću još o osvemu ovome, konretnije na Demonu.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24660 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 20/09/2014 : 10:23:05  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
@stinky
Čisto for the record, ne cenim nešto Sclavija kao pisca, a Moorea još manje.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 32 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.46 seconds. Snitz Forums 2000