forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Tema dana: Ljudska prava i sloboda izbora
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 47

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/10/2014 : 00:42:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by igor 12

zašto govorite u ime silovanih žena?zašto toliko pametujete?i silovane žene su rađale tu djecu,neke su tu djecu zavoljele,neke su tu djecu dale u domove i odrekle ih se,neke su abortirale.



jucer smo govorili u ime gay populacije i branili njihovo pravo na pravo da budu..
danas govorimo u ime silovanih zena, ako među njima ima samo jedna kojoj bi izbor bio abortus, ona treba imati pravo na izbor i odluku.
sutra cemo govoriti u ime pravednosti i jednakosti jer time se borimo i sami za sebe kada jednom dođemo na red..


ja se slažem da kod takvih ekstremnih situacija poput silovanja ili kada se nerođenom djetetu dijagnosticira neka teška zloćudna ili degenerativna bolest da se ostavi mogućnost izbora,abortus ili donijeti dijete na svijet.
ali samo u tim situacijama



a u situaciji da je ugrožen život trudnice?
pitan jerbo su u Irskoj pred par godina napravili pizdariju po tom pitanju

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 23/10/2014 : 01:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by zlatko900

Po svemu ispada da su najveći krivci muškarci. Autorice-jel ti to svima nama muškima nabijaš kolektivnu odgovornost ili samo onima koji se neslažu sa tvojim mišljenjem?



Mislim da ti ovo nije prvi puta da iz necega izvuces zakljucak da su mi za sve krivi svi muskarci. Bilo bi lako da je tako lako. Meni osobno za sve sam si kriva ja, jer sam nesto dopustila, propustila, zanemarila..na meni je odluka i odgovornost koliko ce mi neki muskarac
biti "kriv" zbog necega. No, nisu sve zene toga svjesne, mnoge kontrolu nad svojim zivotom i nesvjesne toga prepuste muskarcu, po meni je svaki muskarac kriv koji nije odgovoran, ne postiva zenu, ali nije iskljucivo sam krivac, kao sto nije niti zena.. mogla bih u nedogled.. Ali zelim reci da je manjak interesa za edukaciju a ponekad i prihvacanja i otvorenosti novim spoznajama koje nisu u skladu sa svjetonazorom uzrok mnogim problemima koji bi se mogli izbjeci.

Ne znam zasto kroz moju potvrdu Kenovog posta (ako mi se dobro ucinilo) meni pripisujes da kolektivno, kao zena, okrivljujem muskarce, dok se nisi osvrnuo na sam taj post pa rekao s cime se u njemu ne slazes jer u tom postu nisam problem ja, vec neodgovorni, needucirani katolicki muzevi, i zene koje vec u samom braku nemaju bas neki izbor.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 23/10/2014 : 07:34:05  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by dsormaz1

Tinton spomenu silovanje. Ima i slučajeva kad bi zbog neke bolesti život majke bio ugrožen ako bi rodila (kao slučaj one Indijke u Irskoj).
To su neki ekstremi kod kojih bi se ipak možda moglo dopustiti tzv. pravo na izbor.
Ali treba uvažavati i pravo nekih ginekologa na priziv savjesti.




Joj, hvala ti koliko si milostiv, mozda bi cak mogao dopustiti, o veliki, o svemoguci ..jebote!


Molim, nema na čemu. Nadaleko je poznato moje "milosrđe".
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 23/10/2014 : 07:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by raic1922

quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by raic1922

Znaci mislis da dite odma treba ubit?



Mislim da je upravo to odluka, koju bi trebala svaka zena, uz strucnu pomoc ako ju zeli, donesti sama. SAMA! Jer odakle ikome pravo da u ime njezino odlucuje moze li ona i hoce li 9 mjeseci nositi plod i podsjetnik na silovanje, uza sve psihicke posljedice toga.



Al ako napravi abortus cijeli ce život imat na svjesti (ako je imalo normalna) da je ubila dite



Ovo je jako teska tema.. svatko od nas ima svoje razloge da bude u pravu ali ja se ovdje ne zalazem za pravo na abortus vec PRAVO NA IZBOR. Zasto bi itko odlucivao uime necije savjesti? Zar nema svatko svoju savjest?

Tako je! Svatko ima svoju savjest, tako i oni koji bi trebali obaviti taj koljački posao. Oni imaju pravo na priziv savjesti u ovom slučaju i ne može ih se natjerati da to naprave.
U onom tvom prvom postu napada se ljude koji se u ovom slučaju pozivaju na priziv savjesti. Znači po tebi bi ih trebali prisiliti da naprave nešto takvo što je protivno njihovoj savjesti. I da ih to cijeli život progoni.
Zato sam i rekao "toliko dreke zbog ničega". Pa pobačaj je kod nas legalan, a uvijek će se naći onih ginekologa koji će bez osjećaja grižnje savjesti spremno obaviti to klanje, dakle žene koje žele pobaciti mogu uvijek k tim mesarima.
Zato ne vidim nikakvog razloga za napade na one ginekologe koji to ne žele obavljati.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 23/10/2014 : 07:56:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Ovdje se (kao i kod drugih sličnih rasprava) pravo na izbor pokušava nametnuti i postaviti iznad drugih prava, kao što su pravo na život ili pravo na priziv savjesti.
Bilo bi dobro kad bi netko od "velikih liberala" i "naprednih prosvjetitelja" pokušao objasniti zašto bi pravo na izbor trebalo biti iznad ovih drugih prava?
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 23/10/2014 : 07:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message
Ajde prestani vrijedjat molim te.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 23/10/2014 : 09:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by tinton

Ajde prestani vrijedjat molim te.


A koga ja to vrijeđam? I čime?
Ne znaš argumentirano odgovoriti na onaj moj zadnji post pa ti se priviđa nekakvo vrijeđanje.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 23/10/2014 : 09:36:31  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

Ovdje se (kao i kod drugih sličnih rasprava) pravo na izbor pokušava nametnuti i postaviti iznad drugih prava, kao što su pravo na život ili pravo na priziv savjesti.
Bilo bi dobro kad bi netko od "velikih liberala" i "naprednih prosvjetitelja" pokušao objasniti zašto bi pravo na izbor trebalo biti iznad ovih drugih prava?


to je upravo ono što neki ne razumiju..pravo na život,pa se opravdavaju onom:svoga tela gospodar.nekima je,žalosno je to reći,abortus sredstvo kontracepcije a ne stvar izbora.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 23/10/2014 : 10:26:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

Tako je! Svatko ima svoju savjest, tako i oni koji bi trebali obaviti taj koljački posao. Oni imaju pravo na priziv savjesti u ovom slučaju i ne može ih se natjerati da to naprave.
U onom tvom prvom postu napada se ljude koji se u ovom slučaju pozivaju na priziv savjesti. Znači po tebi bi ih trebali prisiliti da naprave nešto takvo što je protivno njihovoj savjesti. I da ih to cijeli život progoni.
Zato sam i rekao "toliko dreke zbog ničega". Pa pobačaj je kod nas legalan, a uvijek će se naći onih ginekologa koji će bez osjećaja grižnje savjesti spremno obaviti to klanje, dakle žene koje žele pobaciti mogu uvijek k tim mesarima.
Zato ne vidim nikakvog razloga za napade na one ginekologe koji to ne žele obavljati.



Potpisujem svako slovo!
Pobačaj je ubojstvo i onaj tko to radi mora biti svjestan što radi.

Na žalost, vrlo često ljudi i ne razumiju koliko je teško to djelo pa se odluče učiniti. Tu upada onaj kenov post da se težim grijehom smatra kondom nego pobačaj.

Mislim da je zanimljivo pitanje gdje su korijeni toga da je pobačaj na neki način zadnjih 60-ak godina doživljen manjim zlom od kontracepcije?

Velik dio problema leži u 45 godina komunističke vladavine i opće dekristijanizacije, jer je za to vrijeme zbog ateističkog sustava vrijednosti pobačaju pristupljeno vrlo afirmativno, odnosno smatralo ga se moralno prihvatljivom kategorijom, što je na žalost rezultiralo time da su mnoge žene upale u zamku takvog mentaliteta i prihvatile pobačaj kao opciju. Vremenom se prihvaćanje pobačaja, odnosno preciznije njegovo nepreispitivanje, ukorijenilo u javnom prostoru te ga se počelo smatrati nekakvim "pravom žene".

Što je za to vrijeme radila Crkva?
Govorila uvijek isto. Crkva se uvijek protivila i pobačaju i kontracepciji, jer je zaštita života od začeća do prirodne smrti suština njenog učenja. U javnom je istupanju, međutim, Crkva vrlo često išla s rezervom, odnosno snažnije se upozoravalo na kontracepciju, dok je pobačaj ostao nekako po strani jer bi agresivnije uplitanje u to pitanje dovelo do izravnog sukoba s u to vrijeme neograničeno moćnom komunističkom državom, koja je uz to bila izrazito zainteresirana za održavanje sustava takvim kakav jest. Vjerujem da je i veliki dio problema ležao u svijesti nekih od crkvenih ljudi da ogroman broj upravo tih vjernika katolika čini pobačaje i da bi "čačkanje po govnu" dovelo do toga da se neki uvrijede i odu. Bojim se da su to žalosno kalkuliranje i autocenzura bili posve u suprotnosti s Pavlovim nalogom propovijedanja "u zgodno i nezgodno vrijeme" i da je samo pogoršalo situaciju.
Nakon osamostaljenja Crkva je imala svojih problema i pitanja koje je morala riješiti sama sa sobom i zbog te dezorjentiranosti nije bilo mjesta za snažnije javno ulaženje u ovu problematiku pa je inicijativa bila više-manje prepuštena pojedincima poput neustrašivog don Ante Bakovića. O tome kakva je bila onodobna društvena klima glede ovog pitanja dovoljno govori činjenica da je Baković proglašen redikulom i da je postao predmetnom sprdnje medijsko jakih društvenih skupina koje su zastupale (i zastupaju) "pravo na pobačaj".

Na sreću, čini se da je konačno došlo vrijeme da se otvori i ovo pitanje i da se pomalo podiže svijest o pobačaju kao uništenju živog ljudskog bića, a ne kao o prihvatljivoj metodi kontracepcije ili planiranja obitelji.

Liječnici koji su izjavili prigovor savjesti postupaju potpuno u skladu s pozitivnim zakonima ove zemlje i imaju moju punu potporu. Kamo sreće da su počeli i ranije, jer bi onda možda Anđelka Akrapa slušali u optimističnijem tonu.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/10/2014 : 10:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by raic1922

quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by raic1922

Znaci mislis da dite odma treba ubit?



Mislim da je upravo to odluka, koju bi trebala svaka zena, uz strucnu pomoc ako ju zeli, donesti sama. SAMA! Jer odakle ikome pravo da u ime njezino odlucuje moze li ona i hoce li 9 mjeseci nositi plod i podsjetnik na silovanje, uza sve psihicke posljedice toga.



Al ako napravi abortus cijeli ce život imat na svjesti (ako je imalo normalna) da je ubila dite



Ovo je jako teska tema.. svatko od nas ima svoje razloge da bude u pravu ali ja se ovdje ne zalazem za pravo na abortus vec PRAVO NA IZBOR. Zasto bi itko odlucivao uime necije savjesti? Zar nema svatko svoju savjest?

Tako je! Svatko ima svoju savjest, tako i oni koji bi trebali obaviti taj koljački posao. Oni imaju pravo na priziv savjesti u ovom slučaju i ne može ih se natjerati da to naprave.
U onom tvom prvom postu napada se ljude koji se u ovom slučaju pozivaju na priziv savjesti. Znači po tebi bi ih trebali prisiliti da naprave nešto takvo što je protivno njihovoj savjesti. I da ih to cijeli život progoni.
Zato sam i rekao "toliko dreke zbog ničega". Pa pobačaj je kod nas legalan, a uvijek će se naći onih ginekologa koji će bez osjećaja grižnje savjesti spremno obaviti to klanje, dakle žene koje žele pobaciti mogu uvijek k tim mesarima.
Zato ne vidim nikakvog razloga za napade na one ginekologe koji to ne žele obavljati.



nije problem u prigovoru savjesti nego u tome da neko ima prigovor savjesti dok radi u bolnici a kad radi privatno nema.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 23/10/2014 : 10:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

nije problem u prigovoru savjesti nego u tome da neko ima prigovor savjesti dok radi u bolnici a kad radi privatno nema.



Ako netko to radi, onda je zadnje dno dna kojemu treba oduzeti liječničku licencu.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/10/2014 : 10:46:38  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by lwood

nije problem u prigovoru savjesti nego u tome da neko ima prigovor savjesti dok radi u bolnici a kad radi privatno nema.



Ako netko to radi, onda je zadnje dno dna kojemu treba oduzeti liječničku licencu.



rade i to.naravno ne svi.u ST je bila afera s tin još prije nekih 15- 20 godina

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7787 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 23/10/2014 : 10:50:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message
>Velik dio problema leži u 45 godina komunističke vladavine i opće dekristijanizacije, jer je za to vrijeme zbog ateističkog sustava vrijednosti pobačaju pristupljeno vrlo afirmativno, odnosno smatralo ga se moralno prihvatljivom kategorijom, što je na žalost rezultiralo time da su mnoge žene upale u zamku takvog mentaliteta i prihvatile pobačaj kao opciju. Vremenom se prihvaćanje pobačaja, odnosno preciznije njegovo nepreispitivanje, ukorijenilo u javnom prostoru te ga se počelo smatrati nekakvim "pravom žene".

Je, je, komunizam je kriv i što nema maslina ove godine.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 23/10/2014 : 10:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by Tonto

>Velik dio problema leži u 45 godina komunističke vladavine i opće dekristijanizacije, jer je za to vrijeme zbog ateističkog sustava vrijednosti pobačaju pristupljeno vrlo afirmativno, odnosno smatralo ga se moralno prihvatljivom kategorijom, što je na žalost rezultiralo time da su mnoge žene upale u zamku takvog mentaliteta i prihvatile pobačaj kao opciju. Vremenom se prihvaćanje pobačaja, odnosno preciznije njegovo nepreispitivanje, ukorijenilo u javnom prostoru te ga se počelo smatrati nekakvim "pravom žene".

Je, je, komunizam je kriv i što nema maslina ove godine.



Ajde me prosvijetli di sam u krivu.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/10/2014 : 10:59:14  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
to šta je amos napisa može i proč za rusiju,kinu i djelomično istočnu evropu.
al šta sa drugim državama?
pola pobačaja se obavi u državama di je zabranjen.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7787 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 23/10/2014 : 11:13:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by Tonto

>Velik dio problema leži u 45 godina komunističke vladavine i opće dekristijanizacije, jer je za to vrijeme zbog ateističkog sustava vrijednosti pobačaju pristupljeno vrlo afirmativno, odnosno smatralo ga se moralno prihvatljivom kategorijom, što je na žalost rezultiralo time da su mnoge žene upale u zamku takvog mentaliteta i prihvatile pobačaj kao opciju. Vremenom se prihvaćanje pobačaja, odnosno preciznije njegovo nepreispitivanje, ukorijenilo u javnom prostoru te ga se počelo smatrati nekakvim "pravom žene".

Je, je, komunizam je kriv i što nema maslina ove godine.



Ajde me prosvijetli di sam u krivu.

Ma ne da mi se. Samo mi je pun kurac hdz-ovske retorike koja za svaku drugu pizdariju krivi bivši sistem.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 23/10/2014 : 11:38:27  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by dsormaz1

Tako je! Svatko ima svoju savjest, tako i oni koji bi trebali obaviti taj koljački posao. Oni imaju pravo na priziv savjesti u ovom slučaju i ne može ih se natjerati da to naprave.
U onom tvom prvom postu napada se ljude koji se u ovom slučaju pozivaju na priziv savjesti. Znači po tebi bi ih trebali prisiliti da naprave nešto takvo što je protivno njihovoj savjesti. I da ih to cijeli život progoni.
Zato sam i rekao "toliko dreke zbog ničega". Pa pobačaj je kod nas legalan, a uvijek će se naći onih ginekologa koji će bez osjećaja grižnje savjesti spremno obaviti to klanje, dakle žene koje žele pobaciti mogu uvijek k tim mesarima.
Zato ne vidim nikakvog razloga za napade na one ginekologe koji to ne žele obavljati.



Potpisujem svako slovo!
Pobačaj je ubojstvo i onaj tko to radi mora biti svjestan što radi.

Na žalost, vrlo često ljudi i ne razumiju koliko je teško to djelo pa se odluče učiniti. Tu upada onaj kenov post da se težim grijehom smatra kondom nego pobačaj.

Mislim da je zanimljivo pitanje gdje su korijeni toga da je pobačaj na neki način zadnjih 60-ak godina doživljen manjim zlom od kontracepcije?

Velik dio problema leži u 45 godina komunističke vladavine i opće dekristijanizacije, jer je za to vrijeme zbog ateističkog sustava vrijednosti pobačaju pristupljeno vrlo afirmativno, odnosno smatralo ga se moralno prihvatljivom kategorijom, što je na žalost rezultiralo time da su mnoge žene upale u zamku takvog mentaliteta i prihvatile pobačaj kao opciju. Vremenom se prihvaćanje pobačaja, odnosno preciznije njegovo nepreispitivanje, ukorijenilo u javnom prostoru te ga se počelo smatrati nekakvim "pravom žene".

Što je za to vrijeme radila Crkva?
Govorila uvijek isto. Crkva se uvijek protivila i pobačaju i kontracepciji, jer je zaštita života od začeća do prirodne smrti suština njenog učenja. U javnom je istupanju, međutim, Crkva vrlo često išla s rezervom, odnosno snažnije se upozoravalo na kontracepciju, dok je pobačaj ostao nekako po strani jer bi agresivnije uplitanje u to pitanje dovelo do izravnog sukoba s u to vrijeme neograničeno moćnom komunističkom državom, koja je uz to bila izrazito zainteresirana za održavanje sustava takvim kakav jest. Vjerujem da je i veliki dio problema ležao u svijesti nekih od crkvenih ljudi da ogroman broj upravo tih vjernika katolika čini pobačaje i da bi "čačkanje po govnu" dovelo do toga da se neki uvrijede i odu. Bojim se da su to žalosno kalkuliranje i autocenzura bili posve u suprotnosti s Pavlovim nalogom propovijedanja "u zgodno i nezgodno vrijeme" i da je samo pogoršalo situaciju.
Nakon osamostaljenja Crkva je imala svojih problema i pitanja koje je morala riješiti sama sa sobom i zbog te dezorjentiranosti nije bilo mjesta za snažnije javno ulaženje u ovu problematiku pa je inicijativa bila više-manje prepuštena pojedincima poput neustrašivog don Ante Bakovića. O tome kakva je bila onodobna društvena klima glede ovog pitanja dovoljno govori činjenica da je Baković proglašen redikulom i da je postao predmetnom sprdnje medijsko jakih društvenih skupina koje su zastupale (i zastupaju) "pravo na pobačaj".

Na sreću, čini se da je konačno došlo vrijeme da se otvori i ovo pitanje i da se pomalo podiže svijest o pobačaju kao uništenju živog ljudskog bića, a ne kao o prihvatljivoj metodi kontracepcije ili planiranja obitelji.

Liječnici koji su izjavili prigovor savjesti postupaju potpuno u skladu s pozitivnim zakonima ove zemlje i imaju moju punu potporu. Kamo sreće da su počeli i ranije, jer bi onda možda Anđelka Akrapa slušali u optimističnijem tonu.



šta reći na ovo?osim katastrofa.te fore možeš prodavat klincima rođenim nakon devedesete.
uostalom,ako ti tako kažeš,ja se onda pitam gdje je bila čvrstoća vjere vjernicima ako su se dali obrlatit od komunističkog režima.
nemoj padat na te jeftine fore.
sa ovim drugim boldanim djelomično se i slažem,samo do pitanja kontracepcije i planiranja obitelji.
pa nego šta nego se obitelj planira..da je neznalicama navuči kondom bez straha od nekakvog umišljenog grijeha,možda bi i manje abortusa bilo

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 23/10/2014 : 11:40:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
Ponekad i rjecnik odaje osobu koja je toliko zadrta, netolerantna i
beskrajno uvjerena u apsolutnost svoje istine, da ponekad smatram sebe ludim mazohistom, kad vidim u sto se upustam i na kakve cu sve apsolutne istine naici.

U naslovu ove teme trebalo je stajati pitanje: Je li Hrvatska samo na papiru sekularna drzava?
Val zadrtosti konzervativizma u nasoj zemlji oduzima dah i onemogucava bilo kakvim naprednim idejama da se probiju, poput zrake svjetlosti, kroz mrak neupucenosti, proslosti, i crkvenih, agresivno nametanih stavova.

~ Prvo suputnik onda put ~

Edited by - Just_Charlie on 23/10/2014 11:41:29
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/10/2014 : 11:45:29  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
možda dočekamo da se doktori počnu vadit na prigovor savjesti kad bude tribalo dat transfuziju krvi.
baš me zanima kakve bi onda reakcije bile.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7787 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 23/10/2014 : 11:50:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message
I još jedna stvar Amose... Ne možeš napisati "pobačaj je ubojstvo". Mora ti biti jasno da ne misle svi ljudi tako. Poštovati i uvažavati drukčije od sebe trebala bi biti jedna od temeljnih stvari kojima te uči tvoja vjera (a povijest te valjda naučila kako završavaju pokušaji nametanja svojih vrijednosti i vjere). Upravo iz takvih razloga i moga poštovanja prema vjernicima ja neću kategorički tvrditi suprotno niti očekivati od nekog da na te stvari gleda kao ja... a, znaš, ostavljam i otvorenu mogućnost da sam u krivu.

Dokle god ti budeš tako razmišljao i dok budeš,recimo, smatrao da je sramota što nagradu prima žena s bradom moje poštovanje nećeš zaslužiti.

... i dok recimo tako kompliciranu tvrdnju (uvjetovanu vjerskim, moralnim i tko zna kakvim sve ne različitostima) ne dovodiš pod pitanje, pod pitanje dovodiš ovo: "Ako netko to radi, onda je zadnje dno dna kojemu treba oduzeti liječničku licencu."... mislim brate, previše si na tim svojim nebesima, siđi malo, zemlja zove. Ja znam bar za dvojicu u Zadru.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 23/10/2014 : 11:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message
Sjetimo se da je u "Katoličkoj Državi Hrvatskoj", kako je tu tvorevinu nazivao pokojni nadbiskup-blaženik, za "pometnuće ploda" bila propisana smrtna kazna strijeljanjem.

Najžalosnije je što bi eventualna zabrana pobačaja (koja nije nemoguća u doglednoj budućnosti, s obzirom na to u kakvim vremenima živimo) najviše štetila siromašnim ženama, koje bi abortuse izvodile u tko zna kakvim uvjetima, riskirajući zdravlje i život. Nitko NORMALAN pobačaj ne izvodi bez teškoga razloga.

Cinizam današnjih klerikalnih duđšebrižnika nije puno različit od onoga inkvizicijskih sudova, koji bi utvrdili krivnju optuženome, da bi ga zatim predali svjetovnoj vlasti uz preporuku da se s njim postupa "blago i bez prolijevanja krvi".
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 23/10/2014 : 12:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

možda dočekamo da se doktori počnu vadit na prigovor savjesti kad bude tribalo dat transfuziju krvi.
baš me zanima kakve bi onda reakcije bile.



dobro, malo si drastično to usporedio, ali ima religija koje i to brane
u svakom slučaju, po meni, prigovor savjesti nije sporan i svako ima pravo na njega, ali bi sve javne klinike morale osigurati legalno obavljanje pobačaja, a ne da se već sad stvaraju velika područja u kojima on nije moguć, nego se mora tražiti negdje drugo
naravno, to sve vrijedi dok je pobačaj zakonski omogućen
kad ga sutra dsormazi zabrane, onda prigovor savjesti neće biti potreban

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 23/10/2014 : 12:14:57  Show Profile Show Extended Profile
Debata oko abortusa, nakon što je se svakih nekoliko godina sjeti netko iz Kaptola i njegova socijalnog okoliša i odluči postaviti to pitanje, beznadno je monotona. I to iz jednostavnog razloga što to baš i nije neka debata. Naime, kaptolski krug smatra da je dovoljno viknuti ''abortus je ubojstvo!'', pa da to bude ozbiljno uzeto kao argument protiv. U tom apsolutističkom poimanju istine nema rasprava u pravom smislu suprotstavljanja dvaju ili više vrsta argumenata, jer o tome raspravljaju samo 'oni drugi'. Samo 'oni drugi' raspravljaju i argumentiraju (i time se, nažalost, nepotrebno troše) o tome kada to, što je zaista živo, postaje čovjek, pa da bi se na to odnosila prava, koja nedvojbeno pripadaju ljudima. A o tome je napisana cijela literatura. Međutim, na to smo do sada dobivali kratak i nejasan odgovor, koji glasi: od začeća, jer tako je Bog odredio. E sad smo opet u slijepoj ulici, jer se u tom slučaju, niti o tome ne može debatirati.
S druge strane, argumentacija relativističkih grupa koje se zalažu za pravo na abortus uglavnom je reaktivna. Drugačija ne može ni biti jer se radi o srazu suprotnih svjetonazorskih uvjerenja. Uzvraća se da abortus nije umorstvo, da je fetus samo potencijalno osoba, a promoviranje fetusa u osobu nije ništa drugo no prinudno materinstvo. Odnosno, dodjeljivanje jednakih moralnih prava fetusu, čime se brani njegovo pravo da ga se ne abortira, direktno negira slobodu žene koja ga želi abortirati. U svemu tome, u žaru dokazivanja i osporavanja, o ženi se razgovara tek kao o idealnom kontejneru za fetus. To jest, u centru diskusije jest fetus, a ne i žena o kojoj se, kada ju se uopće mora spomenuti, govori eufemizmom "materinski okoliš". Kontejner, okoliš, sve samo ne individuum. Pa i feministkinje se uglavnom zalažu za pravo na kontrolu vlastitog tijela i rijetko idu dalje od toga. A upravo se radi o pitanjima koja potom i iz toga slijede, a odnose se na to tko, što, koga i zbog čega kontrolira i želi i dalje držati pod kontrolom. No vrlo jednostavno pitanje koje prethodi svima ovima jest što prethodi, što uvjetuje abortus? Odgovor je kratak, jasan i očigledan – seks.
No, cijela debata oko abortusa počinje upravo nakon toga izvornog mjesta, to jest, nakon što se seksualni odnos dogodio. Ako bi se naime tematiziralo i seks, čime bi povezanost reprodukcije i seksualnosti bila očigledna, susreli bismo se sa nekoliko problema. Prije svega s time da je seksualnost mjesto ugode i zadovoljstva, a ne samo mjesto reprodukcije, kao i s time da u seksu sudjeluju i muškarci, kojima se baš nikako ne može dogoditi da ostanu u (neželjenoj) trudnoći , pa da ih potom još i netko maltretira zahtjevom da u tom stanju ostanu. Lišeni su svake brige oko mogućnosti da budu uhvaćeni u grijehu, jer od začeća se ne štite oni već žene (kojima Crkva to uostalom zabranjuje), a i tamo gdje bi i sami to mogli uglavnom su, barem ovi naši balkanski likovi, alergični na kondom. Ta je alergija neobično raširena i među turbo-hyper intelektualcima. Gotovo u istoj mjeri kao i alergija na dezodorans.
Zapanjuje toliki fanatizam zaštite života embrija, pod svaku cijenu, uz istovremeno blagosiljanje vojske, rata i svega što uz to ide (čitaj: ustanova vojnih ordinarijata), što nije ništa drugo doli blagoslov ubijanju. Osobito ako se ubija za naciju, državu, Boga i ostale zemaljske bogove. U tom slučaju oni mogu odlučivati o životu ili smrti odraslih ljudi, dok žena nema pravo odlučiti niti o tome kakav će joj biti vlastiti život, a kamo li o životu ili smrti nečega što jest živo, ali je dio njenog tijela i nije čovjek.
Odrediti se konzervativcem po pitanju abortusa je određivanje vlastite političke i apsolutističke svjetonazorske pozicije, koja najvjerojatnije (ne i nužno) uključuje i protivljenje abortusu. Dakle, u smislu argumentacije protiv abortusa nije rečeno ništa.

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 23/10/2014 : 12:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by lwood

možda dočekamo da se doktori počnu vadit na prigovor savjesti kad bude tribalo dat transfuziju krvi.
baš me zanima kakve bi onda reakcije bile.



dobro, malo si drastično to usporedio, ali ima religija koje i to brane
u svakom slučaju, po meni, prigovor savjesti nije sporan i svako ima pravo na njega, ali bi sve javne klinike morale osigurati legalno obavljanje pobačaja, a ne da se već sad stvaraju velika područja u kojima on nije moguć, nego se mora tražiti negdje drugo
naravno, to sve vrijedi dok je pobačaj zakonski omogućen

kad ga sutra dsormazi zabrane, onda prigovor savjesti neće biti potreban



ovo nikako ne stoji kao argument protiv nemoralnosti abortusa,već prije kao argument protiv zakonske zabrane.
primjetio sam da svi koji zagovaraju abortus upravo izvlače to da žena mora potražiti drugog ljekara koji će obaviti abortus.
mene zanima kaqko vi na abortus gledate sa etičke i moralne strane?je li on ubojstvo,riješavanje neželjenog tereta ili nešto treće?

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 23/10/2014 : 12:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
i manite se crkve i politike,mene zanima gledanje na abortus kroz vaše oči

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page
Page: of 47 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.5 seconds. Snitz Forums 2000