forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 STEAMPUNK
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 02/12/2014 : 12:24:11  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Ako več postoji, brišite ili prebacite. Ali svakako dodajte svoje, pošto ima ovde 100% profesionalaca za STEAMPUNK.

Steampunk je izmišljeno fantazijsko razdoblje povjesti (pa i budučnosti) koji se zamišlja kao da se u viktorijanskom razdoblju koristi snagu pare i čistu mehaniku za sve naprave koje imamo danas.

Steampunk me sve više i više zanima. Još od nekih studio Ghibli filmova Miyazakija (Laputa: Castle in the Sky, Howl's Moving Castle) pa onda Darkwoodova edicija „Supernova serijali” sa dva Granvila, Greystorm.

Valjda je počelo još od malenih nogu, kad sam starcima razmontirao staru vekericu Insa, pa posle čitao Verna, pa prvi put vidio Nautilus, pa kad sam u Parizu nabasao na metro stanicu Arts-et-métiers:





Donekle logično kad sam po obrazovanju strojnik konstrukter i ljubitelj SFa, pa se ovim žanrom iz romantičnog viktorijanskog industrijskog razdoblja sa strojevima koje ganja para, predivnim mehaničkim aparatima ukomponiranim sa naučnom fantastikom tolko divim. Fascinantni su roboti, mehanika, analogni thingamajigs, oprema i odječa ljudi, pa oružje:



















Još više kad se slike majstorske, ilustracije bogofske, pa da je još upakirano sve u grafičnu novelu ili "samo" strip - I'm in.

Ne znam puno stripova&filmova&knjiga na tu temu, pa kad bi i ostali ovde stavili neke predloge samo dobrih stripova&co, svoja zapažanja i iskustva, bio bih zahvalan. A možda pomogne i ostalim.

Evo toliko.




www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 02/12/2014 : 12:31:32  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Na pamet mi padaju Sleepy Hollow sa Deepom i Leauge of extraordianry men sa Coneryem....e i onaj sa Sutherlandom, Dark City....os stripova uz Graystorma mi pada na pamet samo Dark Tower os S. Kinga ....
Go to Top of Page

wer
New Member



113 Posts

Member since 26/02/2009

Posted - 02/12/2014 : 12:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Send wer a Private Message  Reply with Quote
a meni Sky Captain and the World of Tomorrow.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 02/12/2014 : 12:48:01  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Stripovi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Steampunk_comics
http://en.wikipedia.org/wiki/Steampunk_%28comics%29
http://www.dynamite.com/htmlfiles/viewProduct.html?CAT=DF-Steampunk_Battlestar_Galactica
Ma ima ih mali milijun,

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 02/12/2014 : 12:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Odlična tema i maestralno urađen prvi post @trolodtroje!
Imamo isto formalno obrazovanje (strojnik konstruktor) pa je valjda i to jedan od razloga zanimanja za Steampunk :)

Nisam neki turbo poznavalac Steampunk estetike, ali mislim da znam osnovne postavke. Ishodište je 19 st. stoljeće parnog pogona i masivnih čeličnih konstrukcija. Parne lokomotive, parobrodi, cepelini, od arhitekture npr. Eifelov toranj i metalni lučni mostovi, odjeća je isto bitan faktor... Kožni dugi kaputi, kožno remenje, pilotske naočale i sl.
Oružja su često kubure, ili mehaničke strojnice (gatling) često ručni. Temeljna postavka dakle... koja se onda nadograđuje maštom u neviđene razmjere raznih mehaničkih naprava, strojeva, megalomanskih metalnih građevina i konstrukcija. Seting je često grad, industrijska atmosfera, dominantne boje siva i smeđa.
Uglavnom, električna energija i energija motora s unutarnjim izgaranjem je prevladala i skrenula civilizaciju u drugom smijeru. 19 st. je zadnje koje ima tu magičnu bajkovitu atmosferu koja je inspiracija mnogim umjetnicima još do dana današnjeg.

Od stripova što sam čitao je vjerojatno najviše Steampunk strip Liga izuzetnih Gentlemana. Entropija Davora Radoje i Well-bee-a je steampunk, iako malo fali taj strojni i mehanički dio, ali vizualno je to to.

Nešto najbolje od steampunka šta sam vidio je računalna igra Arcanum of steamworks and Magic obscura koja je rađena u steampunk estetici s primjesama fantasy-a.

Evo uvodna špica iz igre...

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37355 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 02/12/2014 : 12:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Da, bio bi vec red da nas Darkwood obraduje novim albumom onog jazbeca. A mozda cekaju da opet roknu 2 albuma odjednom, to stari (se babi snilo). ;)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/12/2014 : 13:15:12  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Meni su te ranije Hellingenove priče u Zagoru jedan zgodan steampunk.



Od igara (novijih) je tu odličan Dishonored.

https://www.youtube.com/watch?v=VeIn3WjbVbw

Dishonored is a 2012 stealth action-adventure video game developed by Arkane Studios and published by Bethesda Softworks. It was released worldwide in October 2012 for Microsoft Windows, PlayStation 3, and Xbox 360. Set in the fictional, plague-ridden industrial city of Dunwall, Dishonored follows the story of Corvo Attano, bodyguard to the Empress of the Isles. He is framed for her murder and forced to become an assassin, seeking revenge on those who conspired against him. Corvo is aided in his quest by the Loyalists—a resistance group fighting to reclaim Dunwall, and the Outsider—a powerful being who imbues Corvo with magical abilities. Several noted actors including Susan Sarandon, Brad Dourif, Carrie Fisher, Michael Madsen, Lena Headey, and Chloë Grace Moretz provided voice work for the game.



Edited by - nagor on 02/12/2014 13:26:40
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/12/2014 : 13:19:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Vidi kolega inženjera strojarstva, ovo je skoro pa mali klub, makar se ja nikad profesionalno nisam bavio strukom.

Steampunk mi je drag, ali ne toliko kao Trolu, a od filmova/crtića ovako na prvu preporučam izvrsnog "Izumitelja" Katsuhira Ôtoma. O njemu sam svojedobno u Magazinu objavio i tekst:


http://www.stripovi.com/magazin/katsuhiro-otomo-i-izumitelj/219/


Preporučam i na steampunk oslonjen odličan crftić "Tajanstvena geografska istraživanja Jaspera Morella" Australca Anthonyja Lucasa.

Na YouTubeu je čitav film:





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 02/12/2014 13:41:11
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 02/12/2014 : 13:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
@Johnny Difool, bome nisam niti ja radio u struci još. Burza je firma u kojoj sam trenutno :)

@Nagor, slažem se za ranije priče s Helingenom. Još jedna priča koja u Zagoru jako baca na steampunk, mada nema parnih strojeva, više prema odjeći i atmosferi, je Dolina Vjetra, izašla u prvom maksiju.
Ako se ne varam, vidio sam igru Dishonored na Infogameru, izgleda odlično.
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 02/12/2014 : 14:15:46  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Boston Jack

@Johnny Difool, bome nisam niti ja radio u struci još. Burza je firma u kojoj sam trenutno :)


a ja u prodaji električkih naprava.

Gdje su sad psiholozi i socijalni radnici koji su mi tepali da država krvavo treba strojnike i gospodarstvo jer je to gibalo napredka i razvoja ekonomije.

Ima puno materiala vidim i biče interesantno.

Evo sad baš čitam The Bombyce network od C&C:



stižu mi very soon i ovadva:




A od filmova, koje sam gledao, znam da ovde pašu ovi:

Wild wild wets
Hugo ()
From the Earth to the Moon
Golden Compass (čitao sam i trilogiju Severni sij)
Hansel & Gretel: Witch Hunters
Terry Pratchett's Hogfather i The Colour of Magic nekako pašu ovde. Da li?

A stripove (sken) našo sam:

Daisy Kutter
Lady Mechanika
Robotika
Iron West


Edited by - trolodtroje on 02/12/2014 14:21:36
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 02/12/2014 : 14:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Obavezno odgledaj Steamboy (2004):
http://www.imdb.com/title/tt0348121/?ref_=nv_sr_1


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 02/12/2014 : 15:22:11  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ovde negde spadaju i Ellisovi "Freak Angels".
Čini mi se da su nastali kao još jedan Ellisov pokušaj razgibavanja mozga i stvaranja nekog novog formata, zanimljivi za čitanje, mada nisu nešto spektakularno.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Mac
Average Member



Bosnia and Herzegovina
576 Posts

Member since 28/09/2008

Posted - 02/12/2014 : 16:14:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mac a Private Message  Reply with Quote
Secret adventures of Jules Verne - serija koju sam volio gledati dok sam bio mali, sjećam se onog neprijatelja koji je bio robot ili tako nešto i hladne fuzije koja ga je pokretala
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/12/2014 : 16:16:17  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Od Steampunk stripova preporucujem najvise Granvila i Greystorma, to je bas cisti sreampunk. A kao sto i Nagor rece, rani Zagorovi sukobi sa Helingenom su takodje steampunk.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 02/12/2014 : 16:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Jedan od poznatijih SteamPunk stripova je svakako Lady Mechanika...





i Steampunk od Chrisa Bachala...

Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 02/12/2014 : 16:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Nisam siguran da spada u stemapunk, ali Syberia sa svojim automatonima, vlakovima je vrhunska igra s odlcinom atmosferom i zagonetkama.
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 02/12/2014 : 17:48:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message  Reply with Quote
Jeunetov film City of lost Children.
http://m.imdb.com/title/tt0112682/

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/12/2014 : 18:33:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam SF fanatik ali nisam ljubitelj steampunka
Inače, ako hoćete da ovo bude ovdje a ne u Svaštari, bacajte više stripova na tu temu

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 02/12/2014 : 19:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Doctor Mystere bi se, također, mogao svrstati u steampunk žanr.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 02/12/2014 : 20:07:51  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Robur...


...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 02/12/2014 : 20:15:20  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Nefesis...


...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 02/12/2014 : 20:19:28  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Tardijev Ledeni Demon...


...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 02/12/2014 : 20:22:56  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Le Regulateur...


...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

Gru
Average Member



818 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 02/12/2014 : 21:45:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:

Nešto najbolje od steampunka šta sam vidio je računalna igra Arcanum of steamworks and Magic obscura koja je rađena u steampunk estetici s primjesama fantasy-a.



Arcanum je meni jedna od naj igara uopće, dakle RPG na poteze poput Fallouta, svakako isprobati i odigrati za ljubitelje RPG i steampunka.


Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/12/2014 : 21:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/12/2014 : 23:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000