forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Ti i tvoj Crnjak
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 27/03/2015 : 15:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Nisam rekao da smo konzumirali tu ljubav :)
Još jednom, hvala :) Znam da nemaš dlake na jeziku :)

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 30/03/2015 : 18:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/03/2015 : 22:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
odlično crtano i fora
a plavi ton je pogođen 100%
evo, lajkao i na faceu

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 31/03/2015 : 00:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Hvala za sve pa i za lajk :) Objektivno, oko boje sam sad relativno siguran (nisam bio na početku, ali na početku nije bila ova postavka boja), ipak sam završio slikarstvo (nekad davno). Ovu plavu sam dugo cicao :) Mada, na kraju krajeva, drugačija je na svakom monitoru, tako da je, sve u svemu, cijeli trud vjerovatno bio poluuzaludan.
Ono što me ZAISTA izenađuje je svaki put kad neko pohvali crtež. Čak i u anonimnim komentarima na Klix portalu, one osobe koje su htjele po svaku cijenu da popljuju ovaj rad, rekle su da je crtež dobar, ali da ne valjaju ideje.
Ja ne znam da li su se u zadnjih 10 godina kako se ne bavim stripom kriteriji pogoršali ili šta.
Ali, anatomija je, objektivno, zaista loša. Pozadine su bukvalno spale na osnove jer mi ih je mrsko crtati. Potez se, malo po malo, mikroskopski poboljšava kako strip ide dalje. Ono što je meni jako bitno, a to je recitacija, to jest gluma, je pretpostavljam upravo ono što ljude navodi da pomisle da je crtež dobar :)


https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak

Edited by - Zox on 31/03/2015 00:19:51
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 31/03/2015 : 07:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Vjerojatno je do jedne umjerenosti stilizacije. Meni osobno bode oko nos (koja rečenica). U nekim pozama jednostavno ne ide uz crtež jer je prestiliziran i kakva god sjena (ili svijetlo) od nosa bila teško da je kvadrat svaki put (na prvim tablama je ok, ali kasnije kako se strip razvija tako se i stilizacija povećava). Priče su mi sve manje više dobre.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 31/03/2015 : 10:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Da, nos je fakat problem, oduvijek. Nikad nisam bio zadovoljan kako crtam ženske noseve, uvijek mi se čini da stavljam previše. Zato sam, na kraju, uz muku, odlučio da stavljam nešto što će "značiti" nos, što će "reći" "ovo je nos" dosta nerealistično. Ako se ne varam, ovaj nos sam pokupio od Vivesa. moraću možda pronaći još neke varijante za druge uglove, jer si u pravu kad kažeš da iz nekih uglova jednostavno ne funkcioniše.
Osim toga, još uvijek imam problem s Asjinim profilom :) Ni njega ne znam još kako da riješim, jer sa ovako zaobljenim obrazima iz profila izgleda suviše mlado, a kad joj izoštrim profil onda više ne liči na sebe.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 01/04/2015 : 02:11:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 01/04/2015 : 11:08:33  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Danas je Crnjak posebno crn!
Jadna Asja !
Go to Top of Page

Artistotel
Starting Member



57 Posts

Member since 15/12/2014

Posted - 01/04/2015 : 11:25:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Artistotel a Private Message  Reply with Quote
Ajme, nasmijala sam se, a onda sam se rastužila i sad se osjećam loše šta sam se uopće smijala u prvom planu. :(
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 01/04/2015 : 11:40:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Biće bolje :) Jedno vrijeme :) Pa onda PUNO gore.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7791 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 01/04/2015 : 12:06:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Dobra fora. Jednostavna, ali efektna.
Mali prijedlog: Ili smanji font ili povečaj oblačiće, ovako kad slova graniče s rubom izgleda malo nespretno.
...kopipejstanje kadrova ovdje funkcionira, ali bi ja bio sretniji da ga nema.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 01/04/2015 : 12:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
ha, znam, u definitivnoj verziji je malo bolje ovo sa kadrovima, jer sam njen pogled okrenuo prema njemu, pa ima više smisla. Font je optimiziran da se može čitati na mobitelu, ali definitivno ponekad odradim pretraljavo ove oblačiće. Još dok sam radio političke karikature godinama sam pravio ovakve oblačiće, i godinama nisam bio zadovoljan upravo s tim što ti kažeš, da slova često skoro pa izađu iz njih. Sad eksperimentišem nešto sa oblačićima bez konture, kao neki blur efekat, ali ne uklapa mi se u stil.
A možda da se samo malo više potrudim :)
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 01/04/2015 : 14:43:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
lepo! keep 'em coming!

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 06/04/2015 : 18:28:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Hvala :)
Kaže mi neki dan kćerka od kolegice: cijela moja škola te čita :D
Ova epizoda je vjerovatno ona u kojoj sam najmanje zadovoljan crtežom. Prije četiri dana sam prestao pušiti, kriziram i nema ŠANSE da se koncentrišem ili izvučem potez kakav želim. Ali eto, valjda se ne primijeti previše :)

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/04/2015 : 20:03:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ne pada mi na pamet iskusnijim crtacima davati savjete pa cu samo reci da mi se sa svakom novom tablom sve vise svidja.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 07/04/2015 : 02:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ne kontam, ovdje na ovom forumu mi već dvaput nestaje odgovor. Valjda se neće svi odgovori pojaviti odjednom :)
Elem, prije svega hvala. Ja sam možda iskusniji stažom, ali vjerovatno nisam brojem gotovih crteža. Vidim to po onom tvom posljednjem kadru što mi se fakat svidio. Meni ovdje treba bilo kakav savjet, sve je bitno, inače bih ostao na Facebooku i uživao u "pasivnim" lajkovima. Ovo što radim je
1. meni vježba i
2. pokušaj da kroz neke "prepoznatljive" teme pokušam privući jednu nevjerovatno novu generaciju stripu.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2330 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 07/04/2015 : 04:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
Prijemčiv storytelling, zaista!

No, tajpset je duplo veći nego što bi realno trebalo da bude, oblaci su previše... hm, izdetaljisani, privlače više pažnje nego što bi trebalo; čisti oblik bi, cenim, ostavio bolji utisak; a sa odličnim crtežom, kakav jeste, to je nepotrebno; a kolorit je, ma, baš kako treba!

Piši propalo!
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 07/04/2015 : 09:49:52  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

Meni ovdje treba bilo kakav savjet, sve je bitno, inače bih ostao na Facebooku i uživao u "pasivnim" lajkovima.



Ali covjece pa ti vec imas svoj "rukopis" a to ti je pola posla. Znas li koliko ljudi tezi ka svom licnom stilu, eeeej

Neko rece i slazem se s njim, plavu boju si ubo u sred srede.
Sefe, nista ja tu ne bih mjenjao.

Nos? Ne diraj. Medju hiljadama ja bih provalio da je to tvoj "nosinger", dakle, cuti i guli dalje.

Ako zelis da se usavrsavas sa crtezom usavrsavaj se na nekom drugom stripu, ovaj ne diraj

www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 07/04/2015 : 09:51:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@ ned Pa, prije svega, hvala za kompliment u vezi storytellinga, to mi je stvarno mnogo bitno, i u to ulažem jako mnogo pažnje. Cijelo vrijeme razmišljam o ljudima koji inače ne čitaju strip, i zato pokušavam biti što je moguće jasniji. Ipak, postoje ljudi koji TOLIKO ne čitaju strip (neki moji prijatelji) da su mislili da se kadrovi čitaju prvo lijeva USPRAVNA kolona pa desna... Ali tu ne želim ni pokušavati...
Hvala i za zapažanje o oblačićima, to je očigledno problem, jer se non stop pojavljuje kao kritika. Već sam u ovoj zadnjoj epizodi poslušao Tonta i malo razvukao oblačiće, možda ću i početi malo da ih pojednostavljujem...
Tipset je i po meni velik, često ne uspijevam staviti recimo onoliko teksta koliko ima u Calvin&Hobbes, baš zbog tipseta. Ipak, kaže mi ovaj prijatelj informatičar koji mi pravi sajt (faza 2) da tipset mora ostati ovoliki zbog ljudi koji čitaju strip na mobilnom telefonu...
Naravno, POGOTOVO hvala za to "odličan crtež" :)

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 07/04/2015 : 09:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@kriticni
hahaha, pa ja sam inače takav tip, stalno nešto mijenjam, zato nemam stil ni u slikarstvu, a 30 godina slikam (skoro) :D
Htio ne htio, ovdje će se nešto mijenjati, ali fakat pokušavam da se iskuliram s tim mijenjanjem, i da to radim JAAAAKO sporo, jer vidim da su se ljudi primili na ovo. Na crtež, na kraju, niko i ne obraća pažnju :) Što je u ovakvim stripovima vjerovatno vrlo dobra stvar.
Čak i tako, imam osjećaj da se (osim ove zadnje table) ipak usavršavam... Ako ništa u brzini :)

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/04/2015 : 10:43:51  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

NElem, prije svega hvala. Ja sam možda iskusniji stažom, ali vjerovatno nisam brojem gotovih crteža. Vidim to po onom tvom posljednjem kadru što mi se fakat svidio.



Hvala na komplimentu, ali, kao sto rekoh na svom topicu, ja sam napravio mozda 30-ak bar donekle dovrsenih crteza u zivotu.
Uvijek sam znao da zelim crtati, ali zbog beskonacnog niza banalnih okolnosti nikako da se to i dogodi.
Dakle, ja ne da sam neiskusniji od tebe, nego sam vjerojatno najneiskusniji na citavom forumu.
Al ako bih bas morao nesto reci, rekao bih da, buduci da ovakav strip trazi da crtez bude s lakocom izveden, probas po nekoliko puta crtati isti kadar, sve dok ga ne budes mogao izvuci i zatvorenih ociju pa tek onda napravis finalnu verziju.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/04/2015 : 10:47:16  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Al taj komentar dajem "na silu". Dobar je crtez i ovako, a radnja sve bolja.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 08/04/2015 : 00:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Pa eto, prije svega hvala na komentaru, pa makar bio i "na silu". Puno mi to znači, ma šta ti mislio o tome :)
Znam tačno šta hoćeš reći, to je upravo i moja najveća briga. Strip u formi komične pasice zahtijeva drugačiji crtež. Recimo, čisto da se razumijemo, tipa Garfield ili, u potpuno KRAJNJEM slučaju, Calvin&Hobbes. To i mene tišti. Mogu reći da sam skoro pa sretan što sam nahvatao neku publiku koja inače ne čita stripove, pa i ne razmišlja o tome da je stil, sve u svemu, neprikladan onome o čemu se govori.
Nažalost, kao i ti, i ja imam niz banalnih okolnosti koje mi onemogućavaju da uradim više puta isti kadar (najbanalnije od svega: od nečeg moram živjeti) . Cijela pasica se, kod mene, iscrta u neka dva i pol sata (ako zanemarim samo smišljanje, jer sam to odradio još prošle godine). Znači, ide brzinska skica na bezveznom papiru gdje "razradim" storytelling, i odmah nakon toga idu olovka i tuš na finalnom listu papira. Čak, Crnjaka ne ofarbam u crno na originalnom papiru, to uradim poslije, u Photoshopu, kanticom :)
Ono što me "tješi" je činjenica da je ovo strip u kojem se, sve u svemu, ponavljaju uvijek isti likovi i ambijenti (njena soba, kuhinja, amfiteatar na faxu, tramvajska stanica, kafana...), tako da se nadam da će, prije ili kasnije, upravo to ponavljanje rezultirati u većoj lakoći.
Iskreno, ja se FAKAT stidim činjenice da nakon ovoliko godina crtanja još uvijek ne znam tačno kako da nacrtam draperje čaršafa na njenom krevetu. Najozbiljnije.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2330 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 08/04/2015 : 02:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

...Cijelo vrijeme razmišljam o ljudima koji inače ne čitaju strip, i zato pokušavam biti što je moguće jasniji...


To je pohvalno, no, misliš li da će iko ikad promeniti lične preferencije, ma koliko truda bilo uloženo u nešto što nekoga inače ne zanima?

Makar to bilo dostupno na tabletu ili mobu?

Piši propalo!
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 08/04/2015 : 09:10:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Radio sam pet godina u reklamnoj agenciji i tamo sam stekao utisak da, da, u određenoj mjeri možeš miijenjati navike ljudi.
E sad, veliko je pitanje da li ja to ovdje uspijevam. Prijem na Facebooku, nakon mjesec i po dana, je prevazišao i moja najoptimističnija očekivanja. Ali, uspjeh na Facebooku je vrlo, vrlo relativan pojam. Na kraju krajeva, lajkovi ne koštaju ništa, i pitanje je koliko se neko samo nasmijao gegu i lajkao a koliko mu je nešto ostalo u sjećanju ili u srcu.
Najveća opasnost koja mi trenutno prijeti je ta što mnogi novi i nepoznati čitaoci (kao na primjer ta "cijela škola" o kojoj mi je govorila prijateljicina kćerka) vjerovatno "konzumiraju" Crnjaka kao "meme", a ne kao strip.
Otud ideja da kroz ovaj strip ispričam "vertikalno" tu dugu, ljubavnu priču, koja će proticati neovisno o pojedinačnim gegovima. Upravo da bih se distancirao od "memea" i napravio pravi pravcati strip, s početkom i krajem. Ako u tome uspijem, i ako bar neko od ovih 5000 ljudi koliko ih trenutno lajka stranicu to pročita od početka do kraja, smatraću to uspjehom.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000