forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Moj prvi strip
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/02/2015 : 23:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Evo, buduci da mi je ovo prvi strip s kojim izlazim u ikakvu javnost, odlucio sam ga objavljivati najprije ovdje, dok je jos u skici, kako bih cuo kritike i popravio sto treba.

Ne morate me stedjeti zato sto je prvi - slobodno budite posve iskreni i istaknite sve sto mislite da ne valja.

Za sad necu otkrivati niti naslov niti kasniji sadrzaj, neka se stvar vrti tablu po tablu. Ukupno ce ih biti oko 200. Nadam se da ce vam se svidjeti.

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 28/02/2015 : 23:45:17  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Što je na engleskom jeziku?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/02/2015 : 23:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Pa da, cisto da ne moram dvaput pisati tekst (jednom za ovaj forum, drugi put za sharanje s ljudima koji ne govore naskim jezicima). A mislim da ogromnoj vecini ljudi danas to nece predstavljati apsolutno nikakav problem.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 01/03/2015 : 08:36:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ono što za sada mogu reći je da mi se crtež i vjerojatna antropomorfna priča jako jako sviđaju. Baš po mom štihu.
Jedine zamjerke su odabir fonta i engleski.
Font bi po meni trebao bit malo ˝mekši˝ i prigodniji bajkovitom okruženju; recimo CL ˝Segoe print˝ ili nešto slično bi daleko bolje funkcioniralo.
Engleski većini ljudi nije problem, ali većina ljudi baš i nema strpljenja i volje čitati na kompjuteru, a pogotovo ne na stranom jeziku. Znam to i po sebi

Bok, kako si.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/03/2015 : 09:09:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala na komentaru i drago mi je da ti se svidja.

Ma u font sam, a i u citavu graficku obradu, ulozio svega par minuta.
Necu u ovoj fazi puno petljati oko toga, da ne gubim svjezinu.
Kad bi stvar isla u tisak, ili u bilo kakvu konacnu objavu, doradio bih mnoge dijelove (crtez je zamisljen da se malo nadoslika na kompu i da mu se tu i tamo doda mrvica boje, da ne bude previse monoton; font bi bio pazljivije odabran, da, iako ces mozda promijeniti misljenje kad vidis citavu pricu; dimenzije stranice bi bile pazljivije izbalansirane...). Ali za sad samo zelim vidjeti opci dojam koji takav crtez i naracija ostavljaju na citatelje.

Okruzenje, medjutim, nece biti nimalo bajkovito, ali ne zelim puno o tome, da ne unistim faktor iznenadjenja.

Razmislit cu o tome da ga radim na hrvatskom. Mislio sam da engleski nikome danas nije problem, pa da cu si ustedjeti vrijeme, ali ako ljudima ovdje smeta, stavljat cu ovamo hrvatsku verziju. Dobro je da sam odmah cuo da engleski moze biti problem, u ovoj fazi mi je to puno lakse ispraviti.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 01/03/2015 : 10:20:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
Izgleda jako, jako dobro. olovka na papiru? neobično uspješno se poskeniralo. teško je uopće prokljuviti tehniku, a ovakvi stilovi su najčešće noćna mora za skenere (ajde, na vrhu drugog kadra se nije baš naj odskeniralo).

izgleda stvarno vanserijski.

neke me stvari brinu, pa ću ih navesti, iako ne mora ništa ovo što napišem značiti pošto - se uglavnom odnosi na to što bi MOGLO biti meni problematično u nastavku, a sasvim je moguće da uopće ne bude jer kao ni nitko drugi - nemam pojma kako će se strip razvijati dalje:

1. briga je ubacivanje tekstualnih elemenata: ni meni se ne sviđa font, ali ni oblačići - no to je najlakše popraviti metodom pokušaja i pogreške;
2. briga je kompozicija table: da cijeli strip ne prođe u alanfordovskom sekvenciranju, jer bi moglo biti dosadnjikavo, kontra ovako raskošnom crtežu, iako, može biti i dobro ako je priča dinamična i ako se brzo čita (što opet, često teško ide s detaljnim i raskošnim crtežom);
3. briga je stripičnost: početak je slikovnica s dvije stranice isprintane na jednu :-) ne koristi uopće stripovski medij za pripovijedanje. to je, naravno, savršeno funkcionalno ako prvih, pa i do 10-ak stranica tako protekne, ali ako se kasnije ne pretvori u vizualnu naraciju... meni to nije strip. može biti odlična slikovnica ili likovno poetska mapa, ali meni osobno nisu atraktivni takvi redundantni književno-likovni pristupi;
4. najveća briga (jer za one prošle pretpostavljam da sam samo paranoičan) je prepoznatljivost likova. obrati pozornost na to, pogotovo ako će strip pripovijedati sekvencama u kojima riječi neće prenositi sve relevantne poruke: jako je teško, čak i dobronamjernom, čitatelju vidjeti razliku između dvije prilično realistično nacrtane vjeverice. npr. na drugoj sličici vidimo (vjerojatno) obitelj u kojoj su (vjerojatno, ako nije neka modernija obitelj :-)) otac i majka, i ja pretpostavljam da je majka ona udaljenija od "kamere", ali to ne pretpostavljam ni zbog kakvih vizualnih tragova, nego - rodnih stereotipa: majka reže kolač, otav reže kruh.

jesam li sad napisao 5 riječi o tome kako je dobro i karticu o tome što "ne valja" (iako niti jedan od prigovora nije potkrijepljen i treba ih shvatiti kao upozorenja, ne kritike, jer, velim, ništa od toga čega se plašim još se nije "dogodilo")?

nepravedno, zapravo, jer ovo baš ono PRAVO obećava!
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 01/03/2015 : 11:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Druga vinjeta fenomenalna.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16871 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 01/03/2015 : 11:44:12  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Iskreno, ne mogu naći zamjerku, bravo!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/03/2015 : 12:06:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Fala, Jurica! Puno mi pomazu ovakve konstruktivne kritike i nemoj se nimalo ustrucavati reci sto mislis. (Isto vrijedi i za sve ostale forumase.) Bolje da cujem sto je lose pa popravim, nego da ostane lose.

Je, tehnika je olovka na papiru. Namjeravao sam samo time to i odraditi (grafit je po meni nekako najiskrenija tehnika, svi pocinjemo s obicnom olovkom i tu nema muljanja, oslanjanja na jeftine efekte izvedene u Photoshopu i slicno... a ova prica mislim da trazi tu jednu iskrenost i nepatvorenost... vidjet ces kasnije zasto... tus+akvarel bi islo brze, izgledalo profesionalnije i vjerojatno bilo dopadljivije, ali htio sam barem probati s grafitom... kroz nekoliko tabli postat ce jasno uspijeva li mi ili ne, drzi mi fige!)
Medjutim, kad sam poskenirao, vidio sam da 50 nijansi grafita na ekranu izgleda malo bla pa sam samo u Photoshopu pustio ton preko citavog kadra, a kad sam vec to dodao, onda sam odlucio da cu kasnije malo i nadoslikati, ali jako diskretno. Ali u osnovi bih htio da bude obicno, malo, jadno, karbonizirano drvo.
Nemam neki posebno dobar skener, a i ne kuzim se previse u to, tako da mi skeniranje stvarno jest bilo nocna mora.

Font i oblacici - da, znam da nisu bas nesto, popravit cu kad zavrsim crtacki dio posla.

Drago mi je da si pitao za kompoziciju table. Znam da sam ja vise ilustrator nego stripas, ali kad si toga svjestan onda mozes mozda to i pretvoriti u svoju prednost. Bar ponekad. Bar se nadam.
Ne, kasnije nece biti alanfordofska 2 kadra po stranici. Jos samo na sljedece dvije table, kako bi prica lagano pocela. Dojam na koji sam ovdje pucao su vinjete iz djetinjstva, koje idu kao uvodna sekvenca. Ali poslije ce se vizualna naracija razraditi. Bit ce tu i tamo neki eye candy, cak i jedna duplerica, ali u osnovi ce biti strip.

Je, likovi nisu uopce prepoznatljivi, a buduci da nema stilizacije, nemaju ni neke posebne ekspresivnosti i to je potencijalno veliki problem, da.
Medjutim, nakon nekoliko uvodnih tabli u stripu ostaje samo jedna vjeverica, koja je glavni lik, pa barem oko toga nema sumnje. (O ostalima za sada necu da ne kvarim iznenadjenje.) A emocionalna stanja bit ce izrazena kretnjama i rezijom.
Zasto ne bar laka stilizacija, prepoznatljiva odjeca i neki atributi po kojima odmah skuzis likove?
Zato jer mi se trenutno cini da bi to kvarilo ozbiljnost dojma. Ne crtam "laki" strip i mislim da bi davanje ocu papuca i lule a majci pregace i viklera kvarilo dojam koji se nadam postici.
Problem koji istices je ozbiljan, da, i fala ti na odlicnom komentaru, ali za sada to necu mijenjati. Vidjet cu kasnije jesam li pogrijesio. Buduci da mi je ovo prvi strip u zivotu, ja zapravo nemam pojma kako ja crtam strip i osnovna svrha svega ovoga i jest da to napokon saznam. Vidim ga nejasno u glavi i na skicama, ali tek kad napravim gotove table cu znati funkcionira li nesto ili ne.


Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/03/2015 : 12:11:50  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@Tintilinic i velka031: hvala, drago mi je da vam se svidja!
Buduci da sam posve samouk, a i bez nekog velikog crtackog iskustva (nacrtao sam mozda nekih 30-ak dovrsenih crteza u zivotu, ostalo su samo skice i skrabotine po marginama knjiga), zapravo najvise sumnjam u kvalitetu samog crteza. I zato mi je jako drago cuti da se nekome dopada.
Go to Top of Page

leshwolsh
New Member



Serbia
269 Posts

Member since 04/06/2006

Posted - 01/03/2015 : 13:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit leshwolsh's Homepage  Send leshwolsh a Private Message  Reply with Quote
Odlicno !


https://www.youtube.com/channel/UCXej4FbiT-28h9Yf5MTM3fQ/featured
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7790 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 01/03/2015 : 13:56:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Razmisli o nekakvim stiliziranim oblačićima koje bi sam ucrtavao. Čini mi se da bi to više odgovoralo tvom ilustratorskom stilu od ovih šturih fotošopom ubačenih. Ne treba biti prekičasto, možda samo da je zaobliti i malo ukrasiti kantune...

Inače, super izgleda.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/03/2015 : 14:01:26  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala! Buduci da su oblacici privukli najvise kritike, definitivno cu ih od sad crtati rukom.

Edited by - culture vulture on 01/03/2015 18:47:51
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/03/2015 : 15:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ja ću biti apsolutno ne-kritičan i reći da mi ovo djeluje fantastično i jedva čekam slijedeće table!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

milandj3
Average Member



Serbia
614 Posts

Member since 17/08/2006

Posted - 01/03/2015 : 18:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit milandj3's Homepage  Send milandj3 a Private Message  Reply with Quote
sjajno
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 01/03/2015 : 19:46:48  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Osvježenje u svakom slučaju, nazire se dobro. Bravo.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 01/03/2015 : 19:54:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
meni je izvrsno

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 01/03/2015 : 22:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Drugi kadar mi je izvrstan, bez zamjerki. Kod prvog mi ovo drvo u kojemu žive vjeverice djeluje možda prekubično, na prvi pogled uglavnom djeluje malo zbunjujuće.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 02/03/2015 : 09:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala jos jednom svima.
Boston Jack - imas pravo, malo jest prekubicno, morat cu ga malo stanjiti i zaobliti.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 02/03/2015 : 13:41:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Boston Jack

Drugi kadar mi je izvrstan, bez zamjerki. Kod prvog mi ovo drvo u kojemu žive vjeverice djeluje možda prekubično, na prvi pogled uglavnom djeluje malo zbunjujuće.



Da, na prvi pogled izgleda kao nekakva neogotička kuća, krova i dvorišta obilato pokrivenog snijegom, sa sukljajućim dimom iz dimnjaka.

Svakako je zamjetna tvoja crtačka vještina, poznavanje perspektive, anatomije, proporcija, osobito dinamike svjetla i sjene. Samo još malo to uobliči u stripovski izričaj, kako su ti prethodnici na postu rekli. Sam si priznao da ti nedostaje to iskustvo završenog crteža. Izađi hrabro iz zamke vječitih skica, i - stvaraj strip!
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 02/03/2015 : 19:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
SSuuuper super, nastavi!

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2406 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 07/03/2015 : 00:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Vulture, zgodno ti ovo izgleda
Možda ti je i prvi strip, ali, po ovom prikazanom, ne djeluje mi da si početnik i u crtanju.
Teško je bilo što suditi o stripu samo na osnovi prve strane i dva kadra... a i tekst ne pomaže previše,
btw. meni je font sasvim ok za ovakav strip, bar ovaj najavni.

Kad baš tražiš da ti pronađemo greške... da imam 200 strana za pročitat, ovo sigurno ne bi primjetio, ali kad je jedna

-svjetlo kroz prozor bi tako bacalo da unutra imaš reflektor. Dovoljno ti je prikazati ovo što se vidi na grani, odnosno i to treba malo smanjiti.
Drugo je dim. vidimo od kuda izlazi, a onda pokažeš prostoriju ispod i vidimo- nema peći ni dimnjaka... dakle, dim bi se trebalo premjestiti skroz desno.

Kao što rekoh, sitnice koje inače ni ne gledam.
Da, i jedna jako velika- ako gledamo iz ovog kuta, odraz svijećnjaka na prozoru, NIKAKO ne može biti na tom mjestu!

Zezam te, nemoj ništa mijenjati, već pići dalje!
Ako misliš tako detaljno crtati, a onda tražiti greškice, nećeš brzo do 200te strane.
Čekamo dalje
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 07/03/2015 : 13:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2
Da, i jedna jako velika- ako gledamo iz ovog kuta, odraz svijećnjaka na prozoru, NIKAKO ne može biti na tom mjestu!




Točno! Morao bi biti, otprilike na početku prvog prozora, od kojega u kadru vidimo samo posljednju četvrtinu. Dakle, odraz bi bio izvan kadra. No, sve to ne umanjuje culture vultureov pozitivan dojam, smo naprijed!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/03/2015 : 19:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ovo s odrazom svijecnjaka stoji.

Ali sto se tice dimnjaka - vi ocito niste nikad bili u kucama vjeverica i nemate pojma kako zamrsene sustave dimnjaka one grade. Ako ste ikad gledali pecara kako zida klasicni kamin, to vam moze dati neku pojednostavljenu ideju, ali stvarno jaaako pojednostavljenu. Ovaj dimnjak nije, dakle, za neku pec u ovoj sobi, on vuce jos iz podruma.

quote:
Originally posted by IGMAN2

Možda ti je i prvi strip, ali, po ovom prikazanom, ne djeluje mi da si početnik i u crtanju.



Ovisi o tvojoj definiciji pocetnika u crtanju. Ja sam radio jako mnogo jako razlicitih stvari u zivotu i, iako mi je crtanje uvijek bila prva i najveca ljubav, nikako mu se nisam uspijevao dovoljno posvetiti. Negdje usput sam uspio nesto i ilustrirati (cak i jednu naslovnicu knjige), nesto vise dizajnirati, ali se i dalje smatram tek pocetnikom, jer nisam napravio nista znacajnije.

Hvala jos jednom na svim komentarima.
Nove table sutra-preksutra.

Edited by - culture vulture on 07/03/2015 19:10:20
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 10/03/2015 : 15:04:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


I opet, graficka je obrada napravljena totalno nonsalantno i nabrzaka, da ne gubim vrijeme. Sliku u pozadini mi se isto nije dalo sad raditi, nego sam samo iskoristio dio prve vinjete. U konacnoj verziji cu nacrtati nesto posebno za tu pozadinu, za sad je ovo dovoljno da prenese ideju.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/03/2015 : 10:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ne svidja vam se nova stranica?
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000