forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Moj prvi strip
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/03/2015 : 10:49:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Po meni se nema što za komentirati, crtež konstantan, ne događa se ništa osim što vrijeme protiče a glavni junak gleda kroz prozor. Kad dođu dijalozi i malo dinamičnija radnja, siguran sam da će i komentara biti više.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/03/2015 : 17:55:40  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Da, same za sebe, ove prve stranice ne nude mnogo, ali kasnije ce dobiti svoj smisao.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 13/03/2015 : 14:54:54  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
Poznati vic:

Pet je već godina navršio, a mali Leon niti riječi nije progovorio. Liječnici nisu uspjeli utvrditi zašto.
"Juha je neslana", razgovjetno se pobunio jednog proljetnog dana za obiteljskim ručkom.
"Sine, pa ti umiješ govoriti!", usklikne majka: "Zašto si to do sad skrivao od nas?"
"Nisam imao prigovora.", završi Leon vic.

Jasno je, valjda, na koji se način ova parabola odnosi na drugu tablu stripa u nastajanju.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 13/03/2015 : 16:13:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
:)
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 22/03/2015 : 01:04:57  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
crtački si jak. za ostalo - čekamo :o))
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 25/03/2015 : 16:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote






Nisam bas imao vremena za crtanje u zadnje vrijeme.
Ali, evo, napravio sam jednu novu tablu i preveo tekst na hrvatski.
Znam da je tekst skriputav, crtezi nedovrseni, a graficka obrada nikakva, al trenutno ne stignem ulickavati. Popravit cu kad nadjem malo vise vremena. Slobodno kritizirajte, bez dlake na jeziku. Znam da imam mnogo toga za uciti, nisam ni znao koliko dok nisam poceo stvarno raditi ovaj prvi strip.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 25/03/2015 : 17:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
pozdrav culture vulture. Kao i svima, i meni se sviđa stil i crtež. Otprilike vidim (ali možda griješim) kuda vodi priča, i to mi se također sviđa, dogodovštine jedne vjeverice, može biti vrlo interesantno. Za grafiku si već sam rekao, to još čekam da vidim kako će ispasti. Pošto mi se čini da si više ilustrator nego crtač stripova, daću ti jedan sasvim prizeman savjet. U stripu se, za razliku od ilustracije (radio sam obje te stvari poluprofesionalno-profesionalno) posmatračev pogled, naravno, ponaša potpuno drugačije. Cilj je, u stripu, iskoristiti taj pogled da se priča bolje i fluidnije ispriča. Dobar autor stripa (pogotovo ako je i scenarista i crtač) zna gdje će zaustaviti a gdje ubrzati ritam čitanja, kako bi "oživio" medij koji, za razliku od animacije i filma, nema istu vremensku dimenziju kao u stvarnosti. Zato bi moj savjet bio da, recimo, obratiš pažnju na to kako raspoređuješ tekst, čime ćeš dobiti na "čitljivosti" (ah, ta riječ koju toliko ponavljaju svi autori stripa). Recimo, u srednjem kadru zadnje table, ja bih ovako rasporedio tekst. Prva didaskalija: "Kad su mi igračke i takmičenja u akrobacijama sa sestrom izgubili čar" gore na vrhu u lijevom uglu, pa onda čitatelj pogleda kadar, dijagonalno, pređe preko igrački i akrobacija, provrti se tu malo, pa onda u donjem desnom uglu "nisam više znao čime bih ispunio vrijeme". I to je statement, dobar način da se pređe na idući kadar, nakon toga je rez prirodan. Ovako kako je sad, bespotrebno parčaš rečenice i čitanje. Baj d vej, super mi je što su sve knjige, koje su od drveta, o drveću. Ja bih, ali drugačiji smo autori, podvukao tu činjenicu :) Samo naprijed, čekam s nestrpljenjem iduće stranice.
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 25/03/2015 : 19:30:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Zox ti je po meni dao fenomenalan savjet. Obrati pažnju na narativni (tekstualni) dio stripa jednako kao i na crtački. Dobro kaže da je ovdje jak ilustrativni likovni izričaj. Tekst koji koristiš mora biti stilski iznimno bogat i time ćeš svakako dići priču na još veću razinu. Kad pišeš didaskalije čitaj ih više puta i obrati pažnju na ritam kojim tekst teče. Treba tekst biti fluidan, kao da pišeš pjesmu. Na trećoj tabli drugi kadar koju spominje Zox je jedna rečenica nezgodno razlomljena na tri dijela i javljaju se nepotrebne pauze da bi pročitali cjelokupnu misao.Također, pošto je jezik u pravilu fleksibilan, istu stvar možeš reći na više načina. Ovdje je na primjer moguća i varijanta: " igračke i natjecanja u akrobacijama sa sestrom izgubili su čar" bez onog dijela: "kad su". Protok vremena, u trenutku pričanja već su dosadile, dajem jasnu potvrdu da je to gotovo, prisjećam se, spominjem to čitatelju i vodim ga dalje u priču. Ovo navodim čisto kao konceptualni primjer, ne kao sugestiju da se to i iskoristi. I da, uglavnom vidi se da ti u tekstu držiš do ritma i estetike pripovijedanja, al eto, nek se nađe pokoji komentar i o tome. Crtež mi je odličan!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7786 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 25/03/2015 : 19:57:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
>Slobodno kritizirajte, bez dlake na jeziku.

Kad baš tražiš.

Slažem se sa Zox. Njegovo riješenje izgleda puno bolje. Mene osobno muči zadnji kadar koji jeste stilski šarmantan kao i sve dosad, no sad već opasno nedostaje crtačke dinamike. Mislim da bi puno bolje bilo da je lik u krupnijem planu pošto ti je kamera dosta daleko i u prethodna dva kadra, a time bi i dobra fora s knjigama o drveću bila uočljivija i bitnija. Svijeća je preblizu rubu kadra i to mi je onako pomalo amaterski...ili je dati desno ili je ne nacrtati. Tekst je katastrofalno pozicioniran, dolje desno preko poda ne bi prekrivao ništa bitno.
Na drugom kadru mi je manji problem to što vjeverice nisu najuočljivije, ona dva manja koluta djeluju kao da su dio naših životinjica i nepotrebno zbunjuju.
Prva tabla ostaje daleko najbolje nacrtana.

Sve kritike su dobronamjerne i nisu s visoka.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 25/03/2015 : 22:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Eto, kolege su sve rekle. Mogu samo potvrditi njihova zapažanja i, naravno, dati ti punu podršku za nastavak.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 25/03/2015 : 23:32:50  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Odlicni komentari, hvala vam milijun!
To je bas onaj tip kritike kakav sam prizeljkivao (i otvoreno trazio) - koja ne stedi, ali iz koje se moze mnogo toga nauciti.

Stoji sve sto ste rekli, popravit cu po vasim savjetima.

Nova tabla do kraja tjedna.

Sve najbolje svima!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/04/2015 : 00:04:32  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Evo, sad kad sam malo uvjerio samoga sebe da mogu nesto nacrtati, uzet cu si vremena posteno napisati tekst i napraviti kolor i graficku obradu kako spada.

Onima kojima se moje crtanje svidjelo, sigurno ce biti drago cuti da ce jedan moj strip uskoro biti objavljen i na papiru.

Sretan Uskrs svima, slavili ga ili ne.

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 05/04/2015 : 09:29:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
divno!
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 05/04/2015 : 11:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ovi crteži u knjizi i efekat zlato su odlični, ali to je ništa naspram zadnjeg kadra koji je stvarno MRAK! (vrhunski). Upravo sam se ovom nadao, neantropomorfnoj vjeverici koja ipak može da glumi :) Sva tri izraza "lica" su... neponovljiva.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 05/04/2015 : 11:17:40  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Crtez bajkovit, pomalo retro, ugodna familijska atmosfera. Podsjeca na stare ilustrovane knjige. Svidja mi se.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/04/2015 : 16:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala jos jednom svima, drago mi je da vam se svidja.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 05/04/2015 : 20:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Potpuno se slažem sa Zoxovim komentarom, nego, možda nisam primijetio, ali nisi nam rekao čime crtaš ovaj strip i na kojoj podlozi!? Imam svoje mišljenje temeljem viđenog, ali volio bih da nam ti sve objasniš.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/04/2015 : 21:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Olovka (grafitna) na papiru i onda 5 minuta koloriranja u Photoshopu.

Takvu sam tehniku odabrao iz nekoliko razloga:
1.) mislim da uz ovu pricu pase ta iskrenost olovke
2.) to mi je najjeftinije i najprenosivije (kao amater, koji zivi jednim dosta nomadskim zivotom, nemam dobro opskrbljeni atelje i ne zelim ga stvarati prije negoli se odlucim koliko ovoga puta ostajem u Hrvatskoj... pa radim tehnikom kojom mogu raditi bilo gdje i bilo kada)
3.) tehnika me ne brine, isto kao sto me ne brinu ni tekst ni graficki dizajn (ukljucujuci i crtanje oblacica). Kao povjesnicar umjetnosti, znam dosta o tonu, boji, rubovima i slicnome. A iz drugih stvari kojima sam se u zivotu bavio, znam da i pisati i dizajnirati znam. Ono sto tek otkrivam jest znam li dovoljno dopadljivo crtati i znam li pripovijedati duzim nizom slicica. Zato su svi ti ostali elementi do sad dobivali tako malo paznje i bili obavljeni tako nonsalantno. Zelio sam vidjeti mogu li nacrtati dovoljno dopadljiv niz slicica.
Sad kad sam se barem mrvicu uvjerio da mogu i stekao malo samopouzdanja s te strane, napravit cu pazljivije i ove druge stvari.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 06/04/2015 : 12:40:23  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Dakle, moje pretpostavke su potvrđene. Postižeš zaista lijepe rezultate kombinacijom ruke i računala!
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 05/11/2015 : 23:13:35  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
oo bi sad več trebalo biti gotovo, ha?!?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/11/2015 : 07:12:58  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Heh, trebalo bi biti... I valjda bi i bilo da autor nije izgubio vjeru u sebe jedno 50 puta u ovih nekoliko mjeseci...
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 06/11/2015 : 09:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Neču sad sa onim promjeni percepciju-stvori si dobar invajrment-promjeni stil života-šit nego samo keep yourself busy and active.



Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7786 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 06/11/2015 : 09:50:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Heh, trebalo bi biti... I valjda bi i bilo da autor nije izgubio vjeru u sebe jedno 50 puta u ovih nekoliko mjeseci...


...i valjda ne postoji autor kome se to isto ne događa.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/11/2015 : 10:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@ trolodtroje: Fala na podršci, ali ne gubim ja vjeru u sebe na taj način... Nego otprilike ovako: "Ja zapravo najviše volim francusko-belgijsku školu, trebao bih crtati tim stilom. Da, to ću! Ne, neću, jer kako tim stilom napraviti neku ozbiljnu priču? Ali ja zapravo i ne želim raditi ozbiljne priče. Ali imam toliko dobrih, šteta je da ostanu neispričane. Radit ću onda jedno i drugo paralelno. Ne, neću. Ne, hoću." I tako u krug.
Rani jadi koje će izliječiti vrijeme.

@ Tonto: O, pada meni na pamet HRPA ljudi koji nimalo ne sumnjaju u sebe i nemaju nikakvih kriza. Istinabog, radovi im ne valjaju ništa, ali vjere u sebe imaju na bacanje. :)

Edited by - culture vulture on 06/11/2015 10:05:24
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7786 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 06/11/2015 : 15:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture


@ Tonto: O, pada meni na pamet HRPA ljudi koji nimalo ne sumnjaju u sebe i nemaju nikakvih kriza. Istinabog, radovi im ne valjaju ništa, ali vjere u sebe imaju na bacanje. :)

Pa zato im radovi i ne valjaju.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000