forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Moj prvi strip
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/11/2015 : 15:51:08  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Heh, za ljude koji ne sumnjaju u sebe je lako znat da im radovi ne valjaju.
Kod nas koji sumnjamo je, nažalost, nešto kompliciranije. Neki od nas misle: "Ovo ništa ne valja", a zapravo je odlično. Drugi si govore istu tu stvar i - u pravu su. :)
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 07/11/2015 : 09:55:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

@ trolodtroje: Fala na podršci, ali ne gubim ja vjeru u sebe na taj način... Nego otprilike ovako: "Ja zapravo najviše volim francusko-belgijsku školu, trebao bih crtati tim stilom. Da, to ću! Ne, neću, jer kako tim stilom napraviti neku ozbiljnu priču? Ali ja zapravo i ne želim raditi ozbiljne priče. Ali imam toliko dobrih, šteta je da ostanu neispričane. Radit ću onda jedno i drugo paralelno. Ne, neću. Ne, hoću." I tako u krug.
Rani jadi koje će izliječiti vrijeme.




Svi smo to prošli / prolazimo.
Iz vlastitog iskustva (možda pomogne).

Ne možeš crtati tuđim stilom već samo svojim.
Sretna okolnost je da karakteristike stila koji ti se sviđa same od sebe s vremenom ulaze u tvoj stil.
Tvojim pričama najviše odgovara tvoj stil jer ih u glavi slažeš vizualizirajući slike u svom stilu.
Nema ozbiljnih i neozbiljnih stripova. Količina vremena koju treba uložiti u izradu jedne table je tolika da samo idiot može pomisliti da to nije ozbiljan posao.
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 07/11/2015 : 19:15:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Gadna je stvar nisko samopouzdanje. Srećom kaj se tiče tvojih stripova probaj uvidjet da su stvarno odlični i da tu nema realne osnove za njega :)

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/11/2015 : 22:31:36  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@ dupli: Je, u pravu si, možeš crtati jedino svojim stilom. Ali, kao što naša ličnost ima puno različitih, nekad i kontradiktornih, strana, tako i crtačkih stilova/manira možeš imati više - svaki od njih izvlači jednu tvoju stranu u prvi plan. Uvijek je to nekako tvoj stil, ali nije nužno samo jedan.
A i bio je u pravu Ilić kad je rekao da ne možeš western crtati istim stilom kao i SF.
Na to sam ciljao s ovim "ozbiljnim". Ne možeš, recimo, jednu ozbiljnu ljubavnu priču crtati istim stilom kao Gastona.

@ Boston Jack - fala na komplimentu, ali, kao što rekoh, ne muči mene toliko nisko samopouzdanje, koliko jedna početnička neodlučnost po pitanju toga kako i što bih htio crtati.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 08/11/2015 : 10:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

A i bio je u pravu Ilić kad je rekao da ne možeš western crtati istim stilom kao i SF.




Neznam da li bih se smijao ili plakao.
Tako isto ima pametnjakovića na ovom forumu koji smatraju da se stripovi ne mogu crtati nego samo tušem, perom i kistom.
Zanimljivo je da ovakve izjave imaju uglavnom frajeri čiji se stripovski opus sastoji od maksimalno par desetaka tabli.
Sad idem provjeriti što je Picasso imao za reći o stripu.

quote:
Originally posted by culture vulture

Na to sam ciljao s ovim "ozbiljnim". Ne možeš, recimo, jednu ozbiljnu ljubavnu priču crtati istim stilom kao Gastona.



Pa dovoljno je prolistati izdanja Fibre kako bi se vidjelo da se sve može.
Tvoje okljevanje samo povećava šansu da priče ostanu neispričane, što je daleko veća šteta nego "pogrešan" odabir stila.
Lijepo se primi olovke i crtaj. Tko kaže da tokom cijelog stripa moraš ostati u istom stilu. Pa svi znamo da nećeš napraviti remekdjelo. Barem iz prvog pokušaja
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/11/2015 : 11:45:30  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ne kužim što je problematično u toj Ilićevoj tvrdnji, niti kakve veze ima koliko je on ostao u stripu.
Rekao je to u kontekstu toga kako on nema jedan jedini prepoznatljivi stil (kao što ga ima, štajaznam, Crumb, koji sve crta istim stilom i čiji crtež prepoznaješ u sekundi), nego osjeća da priča traži određeni stil i da pokušava na to odgovoriti.
Istina je da nije ostao dugo u stripu, ali nije ga napustio zato što ga nije kužio, nego jednostavno zato jer su ga privlačile i druge stvari.
A mislim i da bi se našlo dosta ljudi koji jesu čitav život proveli samo u stripu koji bi tu tvrdnju podržali.
Fala Bogu, Radilović nije crtao Herlocka Šolmsa istim stilom kao i Partizane, niti je Bednjanec crtao istom manirom Duricu i Petricu Kerempuha, ili Nježnoga jednako kao i Baruna Trenka.

Također, ja ti kao povjesničar umjetnosti mogu reći da je isto i sa slikarstvom, karikaturom i ilustracijom. Imaš neke slikare/ilustratore/karikaturiste koji relativno brzo usavrše jedan stil i onda njime rade do kraja života. A imaš i ljude koji su takoreći na svakoj novoj slici novi i drugačiji, eksperimentiraju s medijima, potezom, koloritom, stilskim pravcima, svime što im padne na pamet.
Ja, takoreći protiv svoje volje, jer stvarno bih htio da je drugačije, spadam u ovu drugu kategoriju.
I ne tvrdim da je ta kategorija bolja od ove koja izbrusi jedan stil i onda ga se drži cijeli život. Naprotiv, da imam izbora, ja bih bez razmišljanja izabrao da nađem jedan stil i rolam po tim tračnicama sve do kraja pruge. Al, eto, nisam jedan od tih koji nađu svoj mir, nego sam osuđen na vječno lutanje.

Edited by - culture vulture on 08/11/2015 11:47:05
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/11/2015 : 14:42:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
A i nije da ništa ne crtam. Crtam, ali nisam još osjetio: "Evo, to je ono što bih i kako htio raditi".
I nisam odustao čak ni od ovog svog prvog stripa. Radim i dalje na toj ideji, brusim je i brusim, vjeverice su s vremenom skroz ispale, a vizualni stil trenutno izgleda ovako:



Ali, evo, nisam zadovoljan... (I ne mislim pod tim da nisam zadovoljan detaljima crteža, to se lako doradi, nego nisam zadovoljan stilom u cjelini.)

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/11/2015 : 14:44:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Najkraće i najednostavnije rečeno: tražim se.
Go to Top of Page

sain
Starting Member



Germany
39 Posts

Member since 20/09/2009

Posted - 08/11/2015 : 18:11:35  Show Profile Show Extended Profile  Send sain a Private Message  Reply with Quote
Možda nisam super-upućen kao neki likovi ovdje na forumu, ali meni ovaj crtež izgleda odlično. I stil savršeno paše ako si htio "težu" i emotivniju temu. Najgore bi bilo ne dovršiti ga zbog sumnje u kvalitetu ili stil crteža.
Ok je "brusiti" ideju, ali jednom trebaš presjeći i reći "sad je gotovo!". Bavio sam se grafičkim dizajnom neko vrijeme, i imao sličan problem. Nikad do kraja zadovoljan, nikad ništa nije "gotovo". Srećom u poslu te rokovi natjeraju da stvari završavaš.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/11/2015 : 10:02:02  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Fala, sain, drago mi je da ti se sviđa.
Međutim, u trenutku dok sam još vjerovao da je ova verzija OK, stavio sam je na blog, na Facebook i ovamo na forum i rekao: "Evo, objavljivao bih ovaj prvi album na internetu, da se ljudi navuku a ja dokažem potencijalnim izdavačima kao netko tko je u stanju dovršiti veći projekt. Kako biste ga vi najradije čitali? Na kojoj "platformi" - blog, Fejs, forum, ili nešto četvrto, što vam najbolje odgovara?"
Jedno 100-injak ljudi je otvorilo topic, od toga je samo njih 10-ak kliknulo na linkove, a odgovora nije bilo nijednog.
Tako da mislim da je tvoje mišljenje možda u velikoj manjini i da to ipak još nije "to". Jer ja vjerujem da ljudi prepoznaju i podržavaju kvalitetu.

Edited by - culture vulture on 09/11/2015 10:03:46
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 09/11/2015 : 17:23:13  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
ovde če biti sigurno više sljedbenika u početku ali tokom vremena kad se proširi glas, možda više na FB. Evo ja još nisam čekirao na FB al ovde mi je super gledat tvoju tehniku crtanja. Priču još ne kužim. Mislim, da su ovo počeci i to gadno dobri.
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

572 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 10/11/2015 : 15:38:44  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Odlično stvaraš atmosferu, meni je inače to prvo što me privuče kod bilo čijeg rada. Ne zanima me koliko je detaljno ili slobodno nešto nacrtano/obojano. A vjeverice sam odmah ubra, e sad ovo mi je još i draže. Ako ti išta znači, nemoj olako odustajati! Guraj, ovakav izričaj se isplati ispolirati. Rad se vrati kad tad. Čestitke i samo naprid.
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 10/11/2015 : 16:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
ako nisi zadovoljan sa svojim stilom onda nećeš dovršiti što si započeo. to je nažalost činjenica. kako riješiti taj problem? nemam pojma. probaj isprobati sve opcije i primi se za onu koja ti najbolje leži i u kojoj se najbolje osjećaš. ali bez obzira koliko mijenjao stilove i dalje će se osjećati autorov rukopis tako da nećeš izgubiti osobnost. samo je bitno da je tebi gušt to crtati, a ne da ti je tlaka. a samokritičnost, to je druga stvar, to uvijek mora postojati ali ne u količini da te zaustavi pa da ne napraviš ništa. imam slične probleme. savjetujem ti da prvo napraviš manji strip od nekoliko tabli. napravi nešto bez pritiska. ne razmišljaj o hrpi albuma koje bi želio napraviti. ne može na silu ništa.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 10/11/2015 : 21:38:03  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Fala svima na podršci i strpljenju s mojim početničkim neurozama.
Možda je moj problem najviše u tome da mi tabla dok je radim jednostavno postane isuviše poznatom - ni u onome što crtež pokazuje ni u izvedbi više nema nikakvog iznenađenja pa mi se možda zato čini da je puno lošije nego što jest. Do te mjere da uglavnom izgubim volju za tablu na kojoj radim i prije negoli je dovršim. Pa je najčešće i ne dovršim.
OK, ajde, probat ću što manje razmišljati u tom smjeru.
Recimo da je to sad tu gore "to". Treba malo dovršiti, al recimo da je to "taj" stil za ovaj strip.
Ajde, idem ga napraviti.

Edited by - culture vulture on 10/11/2015 21:39:04
Go to Top of Page

NightmareWarrior
Starting Member

7 Posts

Member since 25/11/2015

Posted - 26/11/2015 : 18:51:11  Show Profile Show Extended Profile  Send NightmareWarrior a Private Message  Reply with Quote
Ovo je stvarno fantasticno odradjeno. Tek sam sad imao priliku da vidim tvoj crtez i meni se strasno svidja. Samo napred.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 27/11/2015 : 09:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala, evo sad radim na tom stripu redovito pa čim dođem do točke na kojoj će vam biti jasno o kakvoj je priči riječ (pa budete i nju mogli komentirati), počet ću ga objavljivati i ovdje i na Facebooku i na blogu...
Go to Top of Page

trle
New Member



Bosnia and Herzegovina
243 Posts

Member since 06/07/2004

Posted - 27/11/2015 : 10:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send trle a Private Message  Reply with Quote
I meni se sviđa, i crteži, i priče (bar koliko je bilo do sada) koje obećavaju dobar zaplet. Samo naprijed!

TM
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/11/2015 : 18:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala, trle, još samo da nešto malo preradim pa počinjem objavljivati... Baš me zanima hoće li komentari biti ovako pozitivni i kad se stvar malo "odmota"...

Edited by - culture vulture on 28/11/2015 19:54:24
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7053 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 01/12/2015 : 20:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Odlicno, onako vise slikarski, ilustratorski! Super atmosfera. Ne znam koliko vremena ti treba da nacrtas tablu, ali djeluje mi da ih dugo crtas. One vjeverice su bile ubitacne!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/12/2015 : 21:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Oko 24 sata rada odnosno 3 dana po 8 sati za crtaćom daskom.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 01/12/2015 : 22:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Sasvim razumljivo. Za ovakvu grafičku razinu.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7053 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 01/12/2015 : 23:12:44  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Imas tako "haunted" stil da bi ti dobro sjela neka gothicka ili starinska prica.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 26/02/2016 : 21:40:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Kako nisam stari član foruma, tako pomalo pregledavam starije teme (kad naiđe slobodno vrijeme).
Nisam ni slutio da cv ima i stvaralačkog talenta na polju stripova, pa kako spominje neki fb (koji ja doduše nemam, ali mogu se poslužiti ženinim) i blog, jesam li to negdje preskočio link ili ga ovdje nema?
Kako ga naći da vidim daljnji razvoj stripa i stripovskog izričaja?
Inače skroz simpa , pa bi bilo šteta da je zapelo u prometu.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 27/02/2016 : 08:14:56  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Trenutno ne stavljam ništa ni na blog (koji sam privremeno i zatvorio) ni na Fejs.
Iz gore spominjanih razloga - ni sa čim nisam zadovoljan.
Adresa bloga ti inače piše na mom profilu, a ako ti se baš da, tamo ti piše i moje pravo ime i prezime. Ukucaš to u FB i nađeš moju Umjetnik/Artist stranicu.

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 27/02/2016 : 08:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Zapravo, da ti pojednostavim:

https://www.facebook.com/Davor-Aslanovski-455274144644760/?fref=ts

http://bigbookofbull.blogspot.hr

Ali, kažem, nema se nešto posebno za vidjeti, jer trenutno ništa ne stavljam.

Edited by - culture vulture on 27/02/2016 08:18:37
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000