forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Pravoslavni uskrs ili Vaskrs
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/04/2015 : 11:52:19  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Mladjo je rekao da u svaštaru pređemo.

Choices:

Pravoslavni uskrs
Vaskrs


Who Can Vote? Only Members can vote. You need to register or be logged in to vote.

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/04/2015 : 11:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vronski 3

quote:
Originally posted by sergej773

quote:
Originally posted by vronski 3

Pa ja to jer je ovo ipak hrvatski forum a oni kažu Uskrs...


Ne može niko pravoslavnom prazniku da menja ime u duhu svog jezika, praznik se zove vaskrs, i ne može ime da se menja.



Ali zato 90 posto srpskih medija piše USKRS!


Nema veze kako mediji pišu, oni su dosta puta pokazali svoju nepismenost, piše se vaskrs, a ti apeluj na svoje kolege da počnu da pišu pravilno.
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 09/04/2015 : 11:58:17  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
I apelujem ali džaba...
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 09/04/2015 : 12:01:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Kaže li se na srpskom uskrsnuće ili vaskrsnuće?
Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message  Reply with Quote
Требало би Васкрсење, ако гледамо дух језика...
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/04/2015 : 12:05:30  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kaže li se na srpskom uskrsnuće ili vaskrsnuće?


Vaskrsnuće ili vaskrsenje, i vaskrs se čestita sa Hristos voskrese ili vaskrse a odgovara se sa Vaistinu voskrese ili vaskrse.

Edited by - sergej773 on 09/04/2015 12:06:38
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:06:55  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Pravilno je i jedno i drugo. Ja u životu nisam rekao Vaskrs.
Pozdrav "Hristos voskrese" dolazi od crkvenoslovenskog.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:10:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message  Reply with Quote
Kod nas u Sarajevu, a i inace u BiH je to bilo strogo razgraniceno: za pravoslavne - Vaskrs, a za katolike - Uskrs.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 09/04/2015 : 12:11:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by idado

Kod nas u Sarajevu, a i inace u BiH je to bilo strogo razgraniceno: za pravoslavne - Vaskrs, a za katolike - Uskrs.



A za muslimane?
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/04/2015 : 12:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Pravilno je i jedno i drugo. Ja u životu nisam rekao Vaskrs.
Pozdrav "Hristos voskrese" dolazi od crkvenoslovenskog.


Verovatno jer si živeo u kraju u kome je bilo bar 85% pravoslavnog stanovništva, pa onda nije ni bilo bitno da li je uskrs ili vaskrs, ali kada živiš na izrašeno multietničkom i multireligijskom područnju nekakva podela je neminovna.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
I Uskrs i Vaskrs su prihvacene varijante u srpskom jeziku.

Reč je o crkvenom i narodnom terminu. Kako crkveni tremin vodi poreklo iz crkvenoslovenskog jezika, u crkvi se govori Vaskrs/Voskrs. Otuda je i crkveni pozdrav: „Hristos vaskrse!“ ili „Hristos voskrese!“

Narodni naziv praznika je Uskrs, isto kao što se u narodu kaže usklik, a ne vosklik ili ustanak, a ne vostanak.

Kako se pravilno pišu i koriste reči Uskrs i Vaskrs u rečenicama:

Najradosniji hrišćanski praznik je Vaskrs.
Moja mama za Uskrs farba oko 100 jaja.
Kako je lepo što deca imaju raspust za Uskrs.
Kod koga idete za Vaskrs?
Hoćete li obeležavati Uskrs?
Kad počinje liturgija za Vaskrs?
Koncert koji se svake godine održava za Uskrs, meni je jedan od najlepših.
Za Vaskrs postoji mnogo različitih običaja.
Veruje se da je za Vaskrs važno ustati rano ujutru.
Kako ste proveli Uskrs?

U principu, rec Vaskrs ima drevno poreklo, zasnovano na bastini staroslovenskog jezika. I sam termin Vaskrs zvuci arhaicno i vise se vezuje za crkvu. Ako se pravilno akcentuje, onda je akcenat na drugom slogu u obe reci: „HriSTOS voSKREse!

U govoru se pojavljuje i termin „vaskrese“ kga jezicki znalci, zapravo jedino smatraju „nepozeljnim hibridom“.

Bitno je da necete pogresiti ni ako kazete Uskrs, ni ako kazete Vaskrs. Recimo, Vuk Stefanovic Karadzic u prevodu „Novog Zaveta“ koristi termin „vaskresenije“, a vladika Nikolaj Velimirovic „Uskrs“.

Radujte se sto je Hristos vasrsnuo/uskrsnuo!

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/04/2015 : 12:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Ponavljam kada na malom području imaš i rimokatoličanstva i pravoslavlja moraš razgraničiti ta dva praznika drugačijim imenima.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sergej773

Ponavljam kada na malom području imaš i rimokatoličanstva i pravoslavlja moraš razgraničiti ta dva praznika drugačijim imenima.



Zašto? Zašto se onda kaže Božić i na pravoslavnom i na katoličkom "jeziku"? Onda bi pravoslavci trebalo da kažu "Roždestvo Božije", kao što se u crkvi govori?
Postoji narodni, književni i crkveni jezik kod pravoslavaca. Najgore je kad se sve to pomeša.
Mada, nije ni važno kako se praznik zove, ako ga neko slavi iz duše, a ne pomodarstva.
I kad smo već kod toga, trebalo je da staviš velika slova oba naziva u naslovu topica.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 09/04/2015 12:22:25
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/04/2015 : 12:22:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ateista ali moja majka je pravoslavka i uvijek joj čestitam sa "Hristos Vaskrsnu", ali u uobičajenom govoru uvijek kaže Uskrs.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/04/2015 : 12:24:39  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by sergej773

Ponavljam kada na malom području imaš i rimokatoličanstva i pravoslavlja moraš razgraničiti ta dva praznika drugačijim imenima.



Zašto? Zašto se onda kaže Božić i na pravoslavnom i na katoličkom "jeziku"? Onda bi pravoslavci trebalo da kažu "Roždestvo Božije", kao što se u crkvi govori?
Postoji narodni, književni i crkveni jezik kod pravoslavaca. Najgore je kad se sve to pomeša.
Mada, nije ni važno kako se praznik zove, ako ga neko slavi iz duše, a ne pomodarstva.


Ako već postoje dva izraza, od koga jedan ne postoji u katoličanstvu, zašto koristiti izraz koji postoji u oba, a što se tiče toga da postoje narodni,književni i crkveni jezik, koliko ja znam vaskrs je crkveni praznik, a ne narodni običaj.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 09/04/2015 : 12:29:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by idado

Kod nas u Sarajevu, a i inace u BiH je to bilo strogo razgraniceno: za pravoslavne - Vaskrs, a za katolike - Uskrs.



A za muslimane?



Još jedna spamerčina

loading...
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 09/04/2015 : 12:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by idado

Kod nas u Sarajevu, a i inace u BiH je to bilo strogo razgraniceno: za pravoslavne - Vaskrs, a za katolike - Uskrs.



A za muslimane?



Još jedna spamerčina



Što se ljutiš...znam dobro da muslimani kažu Uskrs, ali me zanima ima li Islam neku svoju riječ za to ili nema...
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 09/04/2015 : 12:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Pravoslavna vjera i krscanska je jedna te ista...te neke sitne razlike postoje...ali najbolje bi bilo kad bi se opet spojilo nakon 1054 godine.
Mislim da je smjesno razilazenje radi poredbe Trojedinoga Boga.
Onda bi se zvalo isto.
Bitno je znacenje, slovo ili dva manje bitno.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sergej773


Ako već postoje dva izraza, od koga jedan ne postoji u katoličanstvu, zašto koristiti izraz koji postoji u oba,


A zašto da ne?

quote:

a što se tiče toga da postoje narodni,književni i crkveni jezik, koliko ja znam vaskrs je crkveni praznik, a ne narodni običaj.



Naravno. Crkva slavi Vaskrs, zato što tako piše u crkvenim kjnigama. Ali Crkva bi slavila taj praznik i da nema naroda.
Narod, s druge strane, slavi Uskrs, pošto nisu svi iz naroda crkveni službenici. Jedan primer? Kladim se da će dosta ljudi krenuti već sutra da čestita Uskrs, iako je praznik tek u nedelju. Sutra je Veliki Petak, dan najveće žalosti u pravoslavnoj Crkvi, pa nema mesta nekom čestitanju. Ali narod je takav...

Sa "forsiranjem" Vaskrsa je krenulo od rata pa naovamo, da bi se valjda postavile još neke granice. Ima primera i kod Hrvata/Bošnjaka, nisu Srbi tu usamljeni.

Kako god, pravilna su oba izraza, a svako je slobodan da koristi onaj koji mu više odgovara.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 09/04/2015 12:41:47
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 09/04/2015 : 12:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sergej773

Ponavljam kada na malom području imaš i rimokatoličanstva i pravoslavlja moraš razgraničiti ta dva praznika drugačijim imenima.

Zasto,pa radi se o istom blagdanu?...ili

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message  Reply with Quote
Није се кренуло од рата наовамо, говорим за Босну и Црну Гору. Довољно сам стар да знам да се у овим крајевима није никад код православних говорило Ускрс. Дакле - Васкрс, и у народном и у црквеном језику.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:46:07  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam na Srbiju, izvini.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:49:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message  Reply with Quote
Sve ok, nema frke, a i da ne ispadamo mi s ove strane Drine vazda neki zadrti...
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:52:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
A šta ćemo što moja baba uvek kaže Veligdan, nikada nije rekla ni Uskrs ni Vaskrs???

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/04/2015 : 12:54:29  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by idado

Sve ok, nema frke, a i da ne ispadamo mi s ove strane Drine vazda neki zadrti...



Nisam ja ni rekao da je neko zadrt ako koristi Vaskrs. Kažem samo da su u srpskom jeziku oba izraza pravilna. Naravno da postoje oblasti gde se više koristi jedan od ta dva izraza, ali to još uvek ne znači da je to pogrešno.

Jednostavno, samo pitanje ovog topica je izlišno, pošto nema "ili", može i jedno i drugo.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 09/04/2015 : 13:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Kod nas se kaže i Vazam, moji baba i dida su tako znali reći (ne uvijek, pa čak ne ni često), ali danas se to još čini mi se jako rijetko može čuti.

Makar se recimo često koristi izraz vazmeno bdijenje, čak mislim i puno češće od uskrsnog bdijenja.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 09/04/2015 13:16:27
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000