forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - site
 Prijedlozi, komentari, kritike
 podforum "Zagor"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 18:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney
... a već će se i u njima valjda naći kreativci za raspršivanje tema i gomilanje postova.



e vidiš, tu si upiknuo riječ "kreativci"
pitanje: formira li elita ostatak ekipe? ili postoji "Liberté, égalité, fraternité"...

znaš, ti si otvorio škakljivu temu svojim zanovijetanjem;) sad će ti drug mlađo doći i održati prodiku.

zaista, ono što govoriš (makar potiho) jest činjenica da na Zagoru postoji, ha, što drugo reći, nego - elita.
kako je do toga došlo? kako i zašto se formirala elita Zagora? to su sve pitanja koja se mogu pretresati... i onda ćemo biti korak bliže nadilaženju kruga stvara li rasprava kreativce ili kreativci raspravu.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/06/2015 : 18:45:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message
E sad treba postaviti pitanje zašto drugi stripovi nemaju svoju elitu ili bar ne u tolikoj mjeri...
je li to zbog pretjerane dominacije Zagora? Ili zato što nisu u sebi našli dovoljno strasti da pišu kao što pišu fanovi Zagora?
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11379 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/06/2015 : 18:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

E sad treba postaviti pitanje zašto drugi stripovi nemaju svoju elitu ili bar ne u tolikoj mjeri...
je li to zbog pretjerane dominacije Zagora? Ili zato što nisu u sebi našli dovoljno strasti da pišu kao što pišu fanovi Zagora?



Ja mislim da je to najvise zbog izdanja. Zagor izlazi redovno mesecno, cesto izlaze maxiji, almanasi, imamo hrpu reprinta starih legendarnih prica i eto otkud svi komentari.

A sta je sa Martijem Misterijom? U Hrvatskoj ni nema vise kiosk izdanja, Libellus je za mnoge preskup i nedostizan, u Srbiji izlazi jednom u 3 meseca i to je to. Nema propratnih izdanja nema silnih reprintova (sem VC debeljuce koja izadje jednom u godinu i po dana).


Ja mislim da je to glavni razlog.
Inace na Bonelli podforumu ima dosta kvalitetne rasprave i pored Zagorovih topika, samo ona obicno kratko traje jer nema dovoljno aktera.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 18:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by going going

Ja mislim da je to najvise zbog izdanja. Zagor izlazi redovno mesecno, cesto izlaze maxiji, almanasi, imamo hrpu reprinta starih legendarnih prica i eto otkud svi komentari.





drugim riječima, ti tvrdiš da je kriv markos
a kada sam u danima ponosa i slave postavljao pikantne ingeniozne teze podigavši na dnevni red pitanje je li markos mesija ili zvijer iz bezdana, onda sam bio neshvaćen & progonjen
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/06/2015 : 19:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Formiranje podforuma Zagor, a s namjerom da se izbjegne zatrpavanje foruma topicima o njemu, istodobno vodi i u getoizaciju Zagora kao teme. Čak je i formiranje elite među zagorovcima, elitizam kojem doprinosi i biranje zagorologa i doktora zagorologije, svojevrsna getoizacija, ili bolje rečeno marginalizacija.

Zbog toga sam načelno protiv posebnog podforuma, makar se stinkyju ili ne znam kome sviđala ideja o vlastitom elitizmu (takve ideje uvijek gode taštini i narcisoidnosti), jer je autoelitizacija ujedno i barem u određenoj mjeri autogetoizacija, ili makar automarginalizacija.

Tu prijeti opasnost da se samoproglašena elita u manjoj ili većoj mjeri zatvori u elitni (ili "elitni") debatni klub, a mislim da to nije dobro za forum.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 27/06/2015 19:36:52
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 19:38:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
i to je validan pogled na stvar
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11379 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/06/2015 : 20:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by going going

Ja mislim da je to najvise zbog izdanja. Zagor izlazi redovno mesecno, cesto izlaze maxiji, almanasi, imamo hrpu reprinta starih legendarnih prica i eto otkud svi komentari.





drugim riječima, ti tvrdiš da je kriv markos
a kada sam u danima ponosa i slave postavljao pikantne ingeniozne teze podigavši na dnevni red pitanje je li markos mesija ili zvijer iz bezdana, onda sam bio neshvaćen & progonjen



Sto Markos?
Kakve on veze ima sa Zagorom, on od SBE izdaje samo Kena i jos one Batalijine price.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22166 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/06/2015 : 20:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Elitizacija je dio naseg drustva.
Na bilo kojem drugom forumu ili nasim podforumima, bez obzira o kojoj se temi radi, neizbjezna je. Ona vec sada postoji (uvijek je i psotojala, samo sa drugim ljudima) kod Zagora, Nathana, Alana Forda... takodje i u filmskom i autorskom pdf, pa cak i u svastari. Ako nisu jedni, bili bi drugi itd.

Da li podforum zaista dovodi do getoizacije, nisam siguran u to. Mozda bi se isto moglo reci i za teritorijalnu podjelu foruma. Moguce da jeste tako, sto ne znaci da je to nesto lose. Svi podforumi ostaju otvoreni za sve ljude dobre volje.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6643 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 27/06/2015 : 20:04:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

E sad treba postaviti pitanje zašto drugi stripovi nemaju svoju elitu ili bar ne u tolikoj mjeri...
je li to zbog pretjerane dominacije Zagora? Ili zato što nisu u sebi našli dovoljno strasti da pišu kao što pišu fanovi Zagora?



Moje gledište je donekle rečeno- Zagor ima najisključivije fanove (naravno ima izuzetaka) s filozofijom: "čitam samo Zagora" ili "čitam Zagora i još ponešto ali na forumu sam čitav Zagorov". Ostali nisu ni blizu toliko isključivi. Čak ni da se gleda u ovom obliku "Čitam X i još ponešto" već više kao "Čitam dosta toga ali mi je X najdraži". Dakle vrlo visok prag tolerancije i sudjelovanje na forumu uzduž i poprijeko ali opet najviše gdje je najviše tema- u Zagora, što je logično jer Zagor jedini cvate, izlazi uzduž i poprijeko, ima najveći broj prodanih izdanja (a opet ne toliko koliko bi čovjek rekao kad bi zaključivao po utisku koji stekne na forumu).

Tu dolazimo do pitanja zašto elitu nemaju drugi. Nesretno je vrijeme. Nije ni Zagor otpočetka imao milijun topica. Najveći problem je što MM-a nema, sigurno bi se pojavio koji Vođa, zašto ne isključivi Martyjevac, i s DeeCayem dao veći broj stranica nego je to sad. Npr. Dudley Smith bi se razvio, ja i Giuda smo se s Martyjem upoznali prije max. 2 godine i mogli bi nešto pokušati, Korg je isto MM-ovac a željko je tu skoro od starta sajta i isto mu je MM prvi junak. I ima njih još. Dakle, neizlaženje je najveći problem jer tako MM nije MM već npr. Cassidy, tj. završen serijal. Nema se što pričati (skoro da nema), teme su isparile (a inače ih se i ne bi moglo "izmisliti" kao u Zagora; uzmi npr. crtež koji je česta tema u Zagora a u MM-u totalno nebitan), nema žive rasprave ako ja sad pročitam izdanje iz 2009., pa DeeCay je to već iskomentirao u svoje vrijeme. Ali dobro, mali broj čitatelja i jest razlog neizlaženja. Inače, gore sam rekao da bi MM-u da sad izlazi dobro došao jedan isključivac da operira s DeeCayem ali... taman kao da je DeeCay isključiv?! Mnogo je on recenzija napisao i o skoro svim ostalim Bonelli junacima dok se Kingu neka ne-Zagorova tek "omakne". Mislim da je tako i u zbilji, u srcu.

Negdje nije ni predobra elita najbolje rješenje. Pogledajte tu NN-a. Ja ne volim njegovu tematiku i rano sam ga prekrižio ali Giuda, Krause i thekide su kvalitetom postova toliko podigli ljestvicu u zrak da je netko možda postiđen petljati se tu s njima jer nema toliko znanje da parira, da bude dio tima. Pa zar su na cijelom forumu 3-4 Nathanovca? Ali, opet to pokazuje da NN nije za svakoga odnosno da Zagor jeste za svakoga jer je ljestvica vrlo nisko, ne trebaju ti 2 razreda da pojmiš radnju i dadneš svoj sud.
Također, što je manje rasprave na ostalim Bonelli topicima novi članovi ili bolje rečeno potencijalni sudionici rasprava su zasigurno stisnutiji da nameću teme (zašto prekidati šutnju?).
Tex je kao strip skučen, mala lepeza tema za aktivnu raspravu, a imam dojam bez pravog okorjelog forumskog vođe, nema neprijatelja u serijalu koji 6 puta ustaju iz groba.

Svašta sam opet nabacao ali istina je negdje na sredini. Kad spojiš da Zagor ima najbolju elitu, da neki junaci ne izlaze i da je na kraju isključivih Zagorovaca vrlo mnogo a da oni kojima je favorit netko drugi nisu isključivi dođeš do sadašnjeg stanja. Popravilo bi se, siguran sam, kad bi Zagoru dali podforum.



loading...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 20:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by going going

Sto ...?




šalim se malo

... ali ipak;)
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24717 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/06/2015 : 20:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Formiranje podforuma Zagor, a s namjerom da se izbjegne zatrpavanje foruma topicima o njemu, istodobno vodi i u getoizaciju Zagora kao teme. Čak je i formiranje elite među zagorovcima, elitizam kojem doprinosi i biranje zagorologa i doktora zagorologije, svojevrsna getoizacija, ili bolje rečeno marginalizacija.






A ako "elita" sama želi da se izoluje?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 27/06/2015 20:13:38
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 20:15:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
baš je lijepo kad se ovako filozofira sve u 16
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24717 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/06/2015 : 20:16:45  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Ja filozofiram samo u 12...

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46599 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/06/2015 : 20:18:52  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Formiranje podforuma Zagor, a s namjerom da se izbjegne zatrpavanje foruma topicima o njemu, istodobno vodi i u getoizaciju Zagora kao teme. Čak je i formiranje elite među zagorovcima, elitizam kojem doprinosi i biranje zagorologa i doktora zagorologije, svojevrsna getoizacija, ili bolje rečeno marginalizacija.






A ako "elita" sama želi da se izoluje?



http://www.imdb.com/title/tt1039652/?ref_=fn_al_tt_1

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/06/2015 : 20:27:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Formiranje podforuma Zagor, a s namjerom da se izbjegne zatrpavanje foruma topicima o njemu, istodobno vodi i u getoizaciju Zagora kao teme. Čak je i formiranje elite među zagorovcima, elitizam kojem doprinosi i biranje zagorologa i doktora zagorologije, svojevrsna getoizacija, ili bolje rečeno marginalizacija.






A ako "elita" sama želi da se izoluje?




Moguće je i to, makar mislim da ako bi se neki i željeli izolirati, većina ipak ne bi, a pod većinu mislim na solara, D.J.-a, Patka, Deeja, Zoroa, tebe.

Ja sam običan zagorofil, čitam ga cijelog života ali neredovito i ovako i onako, a upravo mi se zbog tog elitizma i isključivosti o kojoj piše Dwayne često ne da sudjelovati u raspravama. Imam dojam da su topici o Zagoru uz one sportske mjesta na forumu na kojima se najlakše zakačiti među forumašima.


Edit: s druge strane, taj elitizam i isključivost u pravilu su posljedice strasti, a zbog te strasti onda nastaju i nove teme i sukobi na njima koji opet vode u isključivost, i tako ukrug. Tako da se elitizam i isključivost s jedne strane pokazuju pozitivnima, konkretno za samog Zagora i njegov podforum koji i ovako neformalno postoji, a s druge strane to neke forumaše, kako primjećuje Dwayne, odvraća od (intenzivnijeg) sudjelovanja u raspravama.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 27/06/2015 20:31:54
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46599 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/06/2015 : 20:31:59  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Formiranje podforuma Zagor, a s namjerom da se izbjegne zatrpavanje foruma topicima o njemu, istodobno vodi i u getoizaciju Zagora kao teme. Čak je i formiranje elite među zagorovcima, elitizam kojem doprinosi i biranje zagorologa i doktora zagorologije, svojevrsna getoizacija, ili bolje rečeno marginalizacija.






A ako "elita" sama želi da se izoluje?




Moguće je i to, makar mislim da ako bi se neki i željeli izolirati, većina ipak ne bi, a pod većinu mislim na solara, D.J.-a, Patka, Deeja, Zoroa, tebe.

Ja sam običan zagorofil, čitam ga cijelog života ali neredovito i ovako i onako, a upravo mi se zbog tog elitizma i isključivosti o kojoj piše Dwayne često ne da sudjelovati u raspravama. Imam dojam da su topici o Zagoru uz one sportske mjesta na forumu na kojima se najlakše zakačiti među forumašima.





ovo si potpuno u pravu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 20:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ovo postaje urnebesno: sada se apstraktna izolirana estetska svijest johnny difool žali da su zagorovci pre-elitni. to ja zovem "kobni obrat".
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24717 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/06/2015 : 20:37:12  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Ja sam običan zagorofil, čitam ga cijelog života ali neredovito i ovako i onako, a upravo mi se zbog tog elitizma i isključivosti o kojoj piše Dwayne često ne da sudjelovati u raspravama. Imam dojam da su topici o Zagoru uz one sportske mjesta na forumu na kojima se najlakše zakačiti među forumašima.


... odvraća od (intenzivnijeg) sudjelovanja u raspravama.





To je to.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/06/2015 : 20:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

ovo postaje urnebesno: sada se apstraktna izolirana estetska svijest johnny difool žali da su zagorovci pre-elitni. to ja zovem "kobni obrat".




Ne kažem da su/ste pre-elitni, samo da taj elitizam može imati i ima i pozitivne i negativne posljedice.

Naposljetku, neka netko otvori poll s pitanjem jesu li forumaši za formiranje posebnog Zagorova podforuma, pa neka se direktnom demokracijom iskaže većinski stav.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2015 : 20:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
nije to to, nego je ovo blatantna pobuna čandala protiv plavokosih zvijeri, kako bi rekao Nietzsche

ne kažem da nema nikakvog smisla to što govorite, ali ipak je način i stil vaših prigovora veliko promašivanje koje, u krajnjoj instanci, vodi do staljinističkih "inženjera duše"
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22166 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/06/2015 : 20:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter


A ako "elita" sama želi da se izoluje?


Sjecas li se kad smo prije nekoliko godina borili kako bi filmski pdf postao samostalan? Namjerna ili ne, eltizacija je i tada postojala, ti si bio jedan od elitnih filmadzija. Tu su jos bili rommel, dr strangelove itd. Sve ljudi koji su sada previse pasivni i koji su ustupili mjesto nekim drugima. Da li je osamostaljenje dovelo do getoizacije? Djelimicno. Da li je neko nezadovoljan tim potezom? Cisto sumnjam, mislim da su svi profitirali od tog poteza.

Zaista ne kontam zasto se neki elitni forumasi drugih podforuma u ovoj mjeri uzbudjuju upravo zbog eventualne elitizacije.
Pojma nemam zasto uopste i pisem o tome, problem je sasvim drugi (preopterecenost i gusenje Bonelli pdf Zagorovim temama), te neke teorije zavjere i nagadjanja, sada sve ode u neki drugi pravac.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 27/06/2015 : 20:53:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
ja sam za sto vise topica
svaka tema - svoj topic

guranje svega o zagoru u jedan topic nema smisla
eto primer: tko ce ista komentirati o zagoru Extra broj 233 ako se o tome pisalo na stranicama 78 i 79 topica koji ima 500-600 stranica?
nitko! jer ce u svakom trenutku biti aktualna samo jedna tema o Zagoru (ona o kojoj se trenutno pise na tom topicu)

osim toga, preglednije je kod pretraživanja, jer ako te zanima zagor Extra broj 233 neces citati svih 600 stranica topica...

a ako neka tema postane ne-akutalna jednostavno ce potonuti na druge stranice i problem rijesen



naravno, sve ovo vrijedi za sve junake, ne samo za zagora
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24717 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/06/2015 : 20:55:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
@King Warrior: tu se radilo o tome da se filmske teme odvoje iz svaštare. Isto tako i sportske, muzičke i dr. Ako već povlačimo paralelu, onda bi izdvajanje Zagora u poseban pdf bilo kao kada bismo izdvojili holivudske filmove u posebni pdf, a da svi ostali ostanu u ovom već postojećem. A ja se generalno nisam nikada osećao kao "elitista", pa ni kod filmova. ;)

Ja generalno nisam protiv pdf Zagor, ono sam na početku napisao u zezanju. Ali sve teme o Zagoru se vrte već godinama iznova. Tu je problem. Bolje otvoriti par topica (stara izdanja, nova izdanja, naslovnice itd) i onda u njima pisati.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 27/06/2015 20:56:36
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22166 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/06/2015 : 21:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

A ja se generalno nisam nikada osećao kao "elitista", pa ni kod filmova. ;)



Naravno da nisi, kao i niko od nas...Pogotovo ne ako se taj termin povlaci u negativnom kontekstu, kao sto je na primjer sada. ;)
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24717 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/06/2015 : 21:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by manhunter

A ja se generalno nisam nikada osećao kao "elitista", pa ni kod filmova. ;)



Naravno da nisi, kao i niko od nas...Pogotovo ne ako se taj termin povlaci u negativnom kontekstu, kao sto je na primjer sada. ;)



Pa sad...dosta ljudi (fanova Zagora) je vremenom počelo da onaj izbor za Zagorologa shvata negativno, čak i da ga ismeva. Zato valjda taj negativan kontekst. Znam ja da ti nisi ništa time loše mislio, naprotiv. Ali eto, ljudi shvate onako kako shvate.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000