forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 De cape et de crocs (Plašt i očnjaci)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 01/07/2015 : 10:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Američki strip nije zanemaren, to su stereotipi.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/07/2015 : 15:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Što sam stariji, sve manje i manje sam sklon generalizacijama.

Ne znam, po meni je generalizacija nepotrebno pojednostavljivanje komfora radi, koje vodi do stvaranja jednog stanja svijesti koje može imati prilično gadne posljedice.



A ja sto sam stariji, sve sam manje sklon isticanju toga da sam nesklon generalizacijama. Jer je po meni to jednaka tautologija kao i da kazem: "Sto sam stariji, sve sam stariji". (pisem u saljivom, niposto svadljivom tonu)
Po meni Boddhisatva uopce i nije generalizirao, nego tek istaknuo prostu cinjenicu svake ekonomije - nije svaki proizvod za svako trziste.
I manje mi se bitno cini moze li mu se prigovoriti neko blago generaliziranje koliko da je otvorio veoma zanimljivu temu - da je ovo strip koji ima svoju laku i saljivu stranu (sto su s pravom hvalili murdoc i Peyo), ali da ima i slojeva za jedno ozbiljnije, informiranije citanje.
To je doista strip koji jednako pase i za citanje na plazi i na nekom fakultetskom seminaru.
I mislim da je bas dobro sto je Boddhisatva to istaknuo.

Edited by - culture vulture on 01/07/2015 15:28:38
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 01/07/2015 : 15:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

Američki strip nije zanemaren, to su stereotipi.


Američki strip nije nimalo zanemaren i to i jesu stvarno stereotipi, ispravno si primijetio. On je sada samo zato jer ima tih velikih tržišnih mogućnosti većih od drugih u vrlo velikoj ekspanziji naprama ostalim tržištima. Dapaće kao neka obveza nam je i pročitati američke stripovske klasike jer bez njih i ne bi znali baš ništa o stripu i strip izražaju, ali i sadašnja slika je da su se tek u "zadnje vrijeme" (ovo i sam mr. Bushido priznaje) poćeli probijati i evropski stripovi na tržište u USA. Ovo je jedna nerecipročna situacija gdje Ameri najviše izvoze svoje a kulturno su uvozili vrlo malo.

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 01/07/2015 : 15:54:11  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

[quote]
I manje mi se bitno cini moze li mu se prigovoriti neko blago generaliziranje koliko da je otvorio veoma zanimljivu temu - da je ovo strip koji ima svoju laku i saljivu stranu (sto su s pravom hvalili murdoc i Peyo), ali da ima i slojeva za jedno ozbiljnije, informiranije citanje.
To je doista strip koji jednako pase i za citanje na plazi i na nekom fakultetskom seminaru.
I mislim da je bas dobro sto je Boddhisatva to istaknuo.



ovo je i vrlo, vrlo dobro primjećeno i slažem se
sam sebe i najbolje poznam pa i znam da ću na mjestima onako tek blago prcniti čovjeka da ga izbacim iz ustaljenih kolotečina
Priznajem da su mi Plašt i Očnjaci jedan od stvarno najdražih stripova i da ću ga isticati dokle mogu i nastojati ga prikazati ljudima kao stvarno slojevito ostvarenje koje nas može vratiti u doba kad smo bili djeca da smo bili djeca sa svim onim maštanjima i naivnostima u nama a što su sami autori tako uspješno uspjeli nam prikazati tako da je ovo stvarno univerzalan strip za ljubitelje humora i maštanja - a ovo vrijedi čak i za određenu (količinsku) populaciju čak i Američke publike, samo sam iskreno naveo da: ne sve...

u rasprave o onome što sam pročitao i što sam recipirao i osjetio, podijeliti osjećaj i podijeliti znanje, imati konstruktivne rasprave o tome - za to ću biti uvijek
ali u neke generalizacije se neću upuštati jer nisam ni sam pročitao puno ovih novijih američkih stripova da bih neke stvari mogao tvrditi
pitat ću informaciju da saznam ali neću ići u raspravu i generalizaciju ako ne znam što tvrdim
ovdje ipak znam dosta dobro o PiO, jer diplomirao sam na temi fantastične, SF književnosti i koja je uključivala teme iz ovog doba povijesti u kojem se odvijaju PiO... ;o))
iskreno, ako ću i generalno nešto reći onda bih najviše volio to da Bushido pročita PiO i dade nam svoj sud kako je recipirao taj strip, kroz osjetilnosti, slojeve, reference u njemu i sve to i onda nam možda i napiše da - pa to je nešto univerzalno slojevito, zabavno, humor baš za onaj maštajući tip ljudi i tako to ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 01/07/2015 : 16:17:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Razvilo se ovo vidim u jednu odlicnu diskusiju i prije nego se skupimo oko Gordijskog čvora bilo bi dobro da neko ponese i mac

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 01/07/2015 : 16:54:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Glede referenci imam jos jednu zanimljivu u tumacenju Bombastus Johannesa.
Ta njegova tumacenja su me podsjetila na knjigu Umberta Eca Otok prethodnog dana i bljescima barokne znanosti, metafizike i kozmologije

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 01/07/2015 : 20:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Glede referenci imam jos jednu zanimljivu u tumacenju Bombastus Johannesa.
Ta njegova tumacenja su me podsjetila na knjigu Umberta Eca Otok prethodnog dana i bljescima barokne znanosti, metafizike i kozmologije



bravo Murdoće i to je mene asociralo na tu Ecovu knjigu, ima u par albuma čak i detalja koji su prava živa asocijacija na Rabelaisovog "Gargantuu i Pantagruela"
kazališne scene na otuku mi se čine kao da su u koreografiji Farinellija i tada u Francuskoj popularna filma "Kralj pleše" (Le roi danse)
http://www.imdb.com/title/tt0244173/?ref_=fn_al_tt_1

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/07/2015 : 20:44:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Johnny Difool

A što da recimo radim ja koji bi ovo itekako želio pročitati, a Politikini zabavnici su odavno prošli?

Preostaje mi čekati Fibru ili možda Darkwood.



Na francuskom ili njemackom bi bila opcija,ali dubokog sam i optimistickog uvjerenja da ce DW ili Fibra to objaviti.Ako je pak njemacki opcija,onda ti ja mogu dati svoje da procitas




Nema problema, dogovorio sam se s Peyoom, pa će mi on posuditi PZ-ove. Hvala svejedno.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/07/2015 : 20:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

Američki strip nije zanemaren, to su stereotipi.


Matematički rečeno, mišljenja sam da postoji još znatan broj kvalitetnih francuskih i talijanskih stripova koji zaslužuju domaće izdanje, ali to nije ništa u usporedbi s količinom kvalitetnih američkih, a pogotovo japanskih stripova koji vjerojatno nikad neće biti objavljeni kod nas.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/07/2015 : 21:07:08  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Serijal je stvarno extra klasa, od priče do crteža.
Izdvojio bi ovu scenu koja je mene do suza nasmijala:
Naši junaci upadaju u brodsku ostavu i traže od kapetana i posade da se predaju ili će im pojesti sve zalihe!
A ovi uzvraćaju da će pojesti taoce ako ne napuste ostavu! Genijalno



Have mercy
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 01/07/2015 : 21:20:14  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
eeeee toga se sećam
a prvotni plan je bio da im provale u brodsku barutanu
pa promaše i provale im u brodsku špajzu i zec Euzebije zapali šibicu pa svijeću... ;o)))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/07/2015 : 21:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Upravo tako
A ovaj već iscrtava komade na tijelu
Ovaj kapetan broda je legenda, a tek njegova kokoš, ovaj papagaj

Have mercy
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 04/07/2015 : 18:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Johnny Difool

A što da recimo radim ja koji bi ovo itekako želio pročitati, a Politikini zabavnici su odavno prošli?

Preostaje mi čekati Fibru ili možda Darkwood.



Na francuskom ili njemackom bi bila opcija,ali dubokog sam i optimistickog uvjerenja da ce DW ili Fibra to objaviti.Ako je pak njemacki opcija,onda ti ja mogu dati svoje da procitas




Nema problema, dogovorio sam se s Peyoom, pa će mi on posuditi PZ-ove. Hvala svejedno.



Nije problem,znam peyu ,covjek je 100% cool

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 06/07/2015 : 03:19:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Jasko

Američki strip nije zanemaren, to su stereotipi.


Matematički rečeno, mišljenja sam da postoji još znatan broj kvalitetnih francuskih i talijanskih stripova koji zaslužuju domaće izdanje, ali to nije ništa u usporedbi s količinom kvalitetnih američkih, a pogotovo japanskih stripova koji vjerojatno nikad neće biti objavljeni kod nas.



Bojim se da se varaš. Da, ima sjajnih američkih stripova u velikim količinama. Ali za "bande dessinée franco-belge" teško da možeš reći "nije ništa u usporedbi" s američkim. O, itekako jest.
Ali ne radi se samo o svima nama poznatim autorima (tzv. novi francuski val). Ima onih koji su također sjajni, ali nisu poznati čak ni širem krugu francuske publike.

Čak i među tim "ekscentričnijim" i nekomercijalnim, ima tako dobrih stripova da ti pamet stane.

Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 06/07/2015 : 03:32:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
Naravno, Bushido, svi gledamo iz svoje vizure. Ti vrlo vjerojatno dobro poznaješ američki strip. Ja poznajem BD i to mi je posao.
Sigurno i Japanci imaju vrlo jaku stripovsku scenu.

Da bi se radile neke usporedbe trebalo bi znati savršeno engleski, francuski i japanski. I biti jako dobro upućen u sve tri scene.

Fizički nemoguće.

Jedna mjerljiva kategorija - Amerikanci proizvode neusporedivo veće količine stripovskog "smeća" od Francuza i Japanaca.

Druga mjerljiva kategorija - SAD ima puno više stanovnika od Francuske i Japana.

Nas ima manje od 4,5 milijuna, Talijana oko 60 milijuna. Ali uvijek bude neriješeno ili ih naguzimo u nogometu. Alegorija (strip-nogomet) možda malo nategnuta, ali...
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 06/07/2015 : 08:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlatko C.

Naravno, Bushido, svi gledamo iz svoje vizure. Ti vrlo vjerojatno dobro poznaješ američki strip. Ja poznajem BD i to mi je posao.
Sigurno i Japanci imaju vrlo jaku stripovsku scenu.

Da bi se radile neke usporedbe trebalo bi znati savršeno engleski, francuski i japanski. I biti jako dobro upućen u sve tri scene.

Fizički nemoguće.




Moguce je, itekako je moguce.
Siguran sam da nas na forumu ima barem nekoliko koji gutamo sve sto nam padne pod ruke i to sa sve tri scene.

Na stranu to sto mi je americka scena najdraza, s njom sam odrastao, kvalitetno je sve to tu negdje.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/07/2015 : 09:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlatko C.

Bojim se da se varaš. Da, ima sjajnih američkih stripova u velikim količinama. Ali za "bande dessinée franco-belge" teško da možeš reći "nije ništa u usporedbi" s američkim. O, itekako jest.

Hm? Gdje sam ja to rekao?

Nisam govorio o kvaliteti, već prvenstveno o kvantiteti onoga što se objavljuje kod nas. Francuski stripovi su uvjerljivo najbrojniji. Bonellijeve stripove ne računam, oni su priča za sebe.

U jednu ruku mi je jasna tolika brojčana dominacija francuskih stripova, ali mi opet nekako bude žao kada vidim kakvi se sve sjajni stripovi objavljuju i u ostatku svijeta. Mislim, mi ovdje raspravljamo o tri najveće stripovske industrije na planetu - Francuskoj/Belgiji, SAD-u i Japanu. Ali isto tako možemo pričati i o Engleskoj, Španjolskoj, Argentini, Južnoj Koreji, Italiji izvan Bonellija, kao i Belgiji izvan francuskog govornog područja. Kao i hrpi drugih stripovskih mikrokozmosa.

Što se tiče priče o stripovskom smeću... Bez obzira na svoje afinitete, mislim da za sebe ne bih rekao da sam stručnjak za ijednu od većih stripovskih industrija. Međutim, ono što mogu primjetiti jest da svaka od njih ima izraženu srednjostrujašku produkciju. Ne želim govoriti o smeću, jer mislim da je to izraz koji ne zaslužuje mjesto u raspravi o umjetničkim djelima. Ali gledajući svaku scenu zasebno, u SAD-u je izražena hiperprodukcija stripova superherojskog žanra, u Japanu onih shōnen i shōjo tematike, dok u Francuskoj/Belgiji veliku količinu produkcije čine humoristički stripovi rađeni po uzoru na školu Marcinelle, povijesni stripovi a la Riđobradi i špijunski trileri a la XIII.

Ali ono što meni pruža nemjerljivo zadovoljstvo jest kopanje po toj silnoj žanrovskoj i stilskoj hiperprodukciji i pronalaženje onih naslova koji odskaču: bilo kvalitetom scenarija i crteža, bilo idejama ili konceptima, bilo iskakanjem iz šablonskih obrazaca.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 06/07/2015 09:10:14
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 06/07/2015 : 09:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
@King, boldao si dvije moje rečenice, a nisi treću, koja se nalazi ispred boldanih i čini s njima cjelinu.

Pratim francuske portale, čitam kritike, nabavljam sve što mogu nabaviti. Stoji na disku ili na policama, kad ću sve stići pročitati, ne znam. Vjerojatno nikada. O američkima da i ne govorim. Trebao bih imati 3 života na raspolaganju.

@Bushido, sorry čini se da sam prebrzo iščitao jednu tvoju rečenicu, sitni nesporazum.

Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 06/07/2015 : 10:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
Također, priča o "stripovskom smeću"... Pojam "smeće" stavio sam pod navodnike, upravo zato što sam vodio računa o tomu da ublažim grubo značenje pojma.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 07/07/2015 : 18:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Dosta..ne zanemarimo topic.


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 07/07/2015 : 19:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ova tabla odvaljuje


Have mercy
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 07/07/2015 : 19:26:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Infinitivno

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 07/07/2015 : 19:49:56  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Sad gusari na mjesecu u gusarskoj sačekuši napadaju naše junake ...



"Čuvajte se kapetane, pokušavaju da vas navuku u polje metafizike..." - za razvaliti ;o)))


Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 07/07/2015 : 19:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Ah, ta filozofska sacekusa

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 07/07/2015 : 19:56:47  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000