forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Evolucija (surogat istinskih osjecaja)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 48

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 00:35:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Just_Charlie

Je, je, je..dosadno mi vec ponavljati: The mask you wear is one.
Nema vise verzija nas. Svakog trenutka imamo samo izbor odabrati kakvi cemo biti.

malo kontradiktorno,ali moze proci

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 30/08/2015 : 00:44:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Znam..moja logika i puna glava u kasnu uru ne znaju uvijek dobro objasniti.
U sebi si uvijek jedno. Drugo je kako i sto prezentiras van sebe.
Kako reagira covjek, ovisno o situaciji,kako zeli prikazati nesto..to se mijenja. Ali ono sto je u nama, ne. To nastojimo sakriti, prikriti..stitimo nase istinsko bice koje je jedno, varijantama nas samih, koje nam dodju kao stit.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 00:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
To je to..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 30/08/2015 : 00:57:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
I onda sam ja rekla da si blize sebi a ti brze bolje postavio stit.
Ma di ces mene, makar kako kasno bilo..

Ostani si nocas blizu, mozda ces bolje spavati, a ja si idem pristaviti caj i jos malo surfati. Noc. :)

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

VLADA 96
Starting Member



Serbia
83 Posts

Member since 04/07/2012

Posted - 30/08/2015 : 01:19:34  Show Profile Show Extended Profile  Send VLADA 96 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc


Za mene je knjiga Porijeklo vrsta ono sto je za neke izmedu nas Biblija.


Poreklo vrsta i Sveto pismo ne treba uporedjivati. Svetom pismu nije namena da odgonetne poreklo vrsta, ono tom pitanju posvecuje svega dva poglavlja. Sa druge strane, Poreklo vrsta se ne dotice mnogih stvari o kojima se u Svetom pismu nasiroko raspravlja.

quote:
Originally posted by mr murdoc


Nisam skeptik vec jednostavno propitujem i nisam zadovoljan odgovorima koji u mojim ocima ne drze vodu.



A sta po tebi ne drzi vodu u Svetom pismu?

quote:
Originally posted by mr murdoc


Uz sve to sam i vuk samotnjak i nemam apsoolutno nikakvu potrebu za dinamikom grupe.



Hriscansto ne odbacuje samotnjake vec egoiste. I u hriscanstvu imas mnooogo samotnjaka.
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 30/08/2015 : 08:48:58  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Ben ti vagon šenice i na svakom zrnu trista bogova...kaže stara narodna mudrost
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 30/08/2015 : 11:57:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KRAS

Ben ti vagon šenice i na svakom zrnu trista bogova...kaže stara narodna mudrost



Ne bih bas rekla da je mudrost.
Sto s tobom ne valja jutros? Mamurluk?

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 12:45:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Ahhh VLADA 96, bolje da ti ne odgovaram na ta secirana pitanjca , no ajmo sa malo rijeci, u svetom pismu je sve u prenesenom znacenju i nitko nezna o cemu su ustvari ti likovi pricali..ako su vec kodirali, mogli su i dekodirati..no nisu.
Kristcanstvo ce me onda nadam se odbaciti jer ja nisam samo vuk samotnjak vec i egoist...na n-tu

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 12:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KRAS

Ben ti vagon šenice i na svakom zrnu trista bogova...kaže stara narodna mudrost

Jel jos sagara u tebi?..neka, nadoli jos

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 30/08/2015 : 13:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Ja sam cuo od pametni ljudi.da kad prosjecni balkanac uzme da cita bibliju.da bi mu bolje bilo da uopce necita jer to i nije biblija.vec nekakav buckuris prepiske na prepisku...u orginal bibliji kazu da nema pakla.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 13:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KRAS

Ja sam cuo od pametni ljudi.da kad prosjecni balkanac uzme da cita bibliju.da bi mu bolje bilo da uopce necita jer to i nije biblija.vec nekakav buckuris prepiske na prepisku...u orginal bibliji kazu da nema pakla.

onda cijeli koncept pada u vodu,jer kako vladati nego dogmom straha

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/08/2015 : 13:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Ahhh VLADA 96, bolje da ti ne odgovaram na ta secirana pitanjca , no ajmo sa malo rijeci, u svetom pismu je sve u prenesenom znacenju i nitko nezna o cemu su ustvari ti likovi pricali..ako su vec kodirali, mogli su i dekodirati..no nisu.
Kristcanstvo ce me onda nadam se odbaciti jer ja nisam samo vuk samotnjak vec i egoist...na n-tu



Murdo(che), mislim da ja VLADA 96 (neka me ispravi ako griješim), ciljao na "Podrijetlo vrsta" kao "tvoju Bibliju". Obzirom da Biblija mnogima znači i moralni orijentir za ophođenje prema svojim bližnjima. Dok je "Podrijetlo vrsta" znanstveno istraživanje i baza za druga - znanstvena istraživanja, i ništa više od toga, niti ima namjeru ili cilj biti išta više od toga. Postanak i razvoj i nestanak vrsta na Zemlji jest mnogima tema zanimljivija od drugih naučnih tema, (možda joj može konkurirati tema: "što je to žarulja?), ali to ne mijenja na ključnoj stvari.

No, može se reći da je nedrugu Herbertu Spenceru, "Podrijetlo vrsta" bilo "njegovom Biblijom" baš u tom smislu smislu ophođenja prema drugima, pa je on ili netko drugi, tijekom bajne viktorijanske ere skovao termin "socijalni darwinizam". Možda ne znaju ništa o tome konkretno, ali čisto sumnjam da bi protiv takvoga životnoga moralnog orijentira imali išta protiv šefovi ExxonMobila, Nestlea, Monsanta... Konzuma... a navodno su i neki faše i naciji to uzeli zdravo za gotovo.
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/08/2015 : 14:06:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KRAS

Ja sam cuo od pametni ljudi.da kad prosjecni balkanac uzme da cita bibliju.da bi mu bolje bilo da uopce necita jer to i nije biblija.vec nekakav buckuris prepiske na prepisku...u orginal bibliji kazu da nema pakla.



Ma, prijepis-neprijepis, koga briga, neki su jako lijepo opisali "kršćansku paradigmu" baš na bazi od Jeronima prevedene Biblije (Vulgate) i to je jedna divna, divna stvar. E, sad, to što neki to ili ne kuže, ili ne žele skužiti, ili kuže ali imaju problema s primjenom, ili pak kuže ne na taj, nego na neki svoj drugi način (na koji u načelu imaju puno pravo, jer "sve prolazi", gotovo svaka interpretacija, a iz Biblije ih možeš izvući koliko te volja), to je druga stvar.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 14:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Ne moze i ne smije jedna knjiga biti orjentir ophodenja prema bilo kome..da.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/08/2015 : 14:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Ne moze i ne smije jedna knjiga biti orjentir ophodenja prema bilo kome..da.



Ne znam koliko je to važno za ovu priču. Ovdje je pitanje čisto namjere, jer Biblija ima (i to joj je jedna od najvažnijih stvari) dok Podrijetlo vrsta nema (spencerovci to naknadno rade) namjeru dijeliti lekcije/savjete za ophođenje prema bližnjima. Tako da reći da je "Podrijetlo vrsta moja Biblija", još s obzirom na Spencera, možda i nije najsretnije rješenje, a ako i jest, vrlo lako odvlači na krive zaključke, don't get me wrong...
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/08/2015 : 14:22:22  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Šta je sa drugim svetim knjigama onda? I u Kuranu, Talmudu, Bhavadgiti i ostalim postoji mnogo moralnih upustava, što kodiranih, što direktnih.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/08/2015 : 14:24:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Šta je sa drugim svetim knjigama onda? I u Kuranu, Talmudu, Bhavadgiti i ostalim postoji mnogo moralnih upustava, što kodiranih, što direktnih.



Što se mene tiče: što ih više to veselije. Pod uvjetom da neće nekome poslužiti kao opravdanje za zvjerstva, što smo nebrojeno puta vidjeli, i viđamo, kako za Bibliju tako za navedene.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 14:27:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Willer

quote:
Originally posted by mr murdoc

Ne moze i ne smije jedna knjiga biti orjentir ophodenja prema bilo kome..da.



Ne znam koliko je to važno za ovu priču. Ovdje je pitanje čisto namjere, jer Biblija ima (i to joj je jedna od najvažnijih stvari) dok Podrijetlo vrsta nema (spencerovci to naknadno rade) namjeru dijeliti lekcije/savjete za ophođenje prema bližnjima. Tako da reći da je "Podrijetlo vrsta moja Biblija", još s obzirom na Spencera, možda i nije najsretnije rješenje, a ako i jest, vrlo lako odvlači na krive zaključke, don't get me wrong...

Osobno smatram da biblija nema tu moralnu vertikalu,no ako je ti vidis..onda ok.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/08/2015 : 14:29:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Šta je sa drugim svetim knjigama onda? I u Kuranu, Talmudu, Bhavadgiti i ostalim postoji mnogo moralnih upustava, što kodiranih, što direktnih.

Uputstava starih tisucama godina koje se danas nitko ni u snu nebi mogao pridrzavati..no dobro,dajmo se onda zapitati na kojem smo evolucionom nivou kada moralne vertikale trazimo u tim i takvim knjigama..osobno ...neznam..no slutim.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/08/2015 : 14:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Willer

quote:
Originally posted by mr murdoc

Ne moze i ne smije jedna knjiga biti orjentir ophodenja prema bilo kome..da.



Ne znam koliko je to važno za ovu priču. Ovdje je pitanje čisto namjere, jer Biblija ima (i to joj je jedna od najvažnijih stvari) dok Podrijetlo vrsta nema (spencerovci to naknadno rade) namjeru dijeliti lekcije/savjete za ophođenje prema bližnjima. Tako da reći da je "Podrijetlo vrsta moja Biblija", još s obzirom na Spencera, možda i nije najsretnije rješenje, a ako i jest, vrlo lako odvlači na krive zaključke, don't get me wrong...

Osobno smatram da biblija nema tu moralnu vertikalu,no ako je ti vidis..onda ok.



Svima su nam moralne vertikale Različite, u većoj ili manjoj mjeri, čak ne postoje dva ista ateista i dva ista kršćanina. Ali, ako iz različitih vertikala crpimo i radimo isto, recimo - dobro, what makes the Difference?
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/08/2015 : 14:39:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by manhunter

Šta je sa drugim svetim knjigama onda? I u Kuranu, Talmudu, Bhavadgiti i ostalim postoji mnogo moralnih upustava, što kodiranih, što direktnih.

Uputstava starih tisucama godina koje se danas nitko ni u snu nebi mogao pridrzavati..no dobro,dajmo se onda zapitati na kojem smo evolucionom nivou kada moralne vertikale trazimo u tim i takvim knjigama..osobno ...neznam..no slutim.



Recimo da razgovaramo na bolnu temu smrti. I onda promišljamo o njoj na temelju mezopotamskog Epa o Gilgamešu. Po čemu bi nužno izražajna snaga nekoga suvremenog umjetničkog djela na temu smrti, bila jača od navedenoga, tisućama godina starog? Kao i smrt, tako su i dobro i zlo jednako postojali danas, kao i prije više tisuća godina.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24543 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/08/2015 : 14:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by manhunter

Šta je sa drugim svetim knjigama onda? I u Kuranu, Talmudu, Bhavadgiti i ostalim postoji mnogo moralnih upustava, što kodiranih, što direktnih.

Uputstava starih tisucama godina koje se danas nitko ni u snu nebi mogao pridrzavati..no dobro,dajmo se onda zapitati na kojem smo evolucionom nivou kada moralne vertikale trazimo u tim i takvim knjigama..osobno ...neznam..no slutim.



Nismo mi danas izmislili svet. Tako nam se servira, ali je istina mnogo drugačija. Moralne vrednosti su iste sada kao i pre više hiljada godina. Na istim osnovama počivaju, naravno da ima odstupanja. Ne znam u čemu je problem što je neko pre više hiljada godina rekao ne ubij, ne ukradi, ne slaži...?

I današnja medicina se zasniva na onim saznanjima od pre više vekova. Ljudi su u praistoriji žvakali koru vrbe, danas se od nje pravi aspirin. U čemu je problem? Dogoni su vekovima znali za Sirius B, današnje društvo ga je otkrilo pre pedesetak godina. Ima još toga. Poenta je, nema univerzalne istine.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/08/2015 : 15:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
glavno da se držite teme.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 30/08/2015 : 15:16:56  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

glavno da se držite teme.



Da.

Uvijek tema o evoluciji na kraju završi sa debatom "Ima li boga?". Ne samo ovdje, nego na svim javnim forumima. Nemam ništa protiv toga, to je jednostavno evolucionistička istina ovakvih topica... postojao je početak (prvi post) i onda uz određene uvjete (isti forumaši) i različite mutacije (postovi forumaša) dolazimo do sve kompleksnije debate. To je jednostavno evolucija. U biti, tako predivna i jasna stvar i kao takva stvarno jedina istina. Ništa nadnaravnog se nije dogodilo od prvog posta do zadnjeg. Pitanje za debatu je samo ovaj početak... prapočetak... "Čarlitin post"... je li nadnaravne narave ili nije?
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 30/08/2015 : 15:19:45  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
MH u tim tvojim svetim knjigama isto tako pise.da nakon sto opstis sa kozom moras ju zaklat a meso prodat u drugo selo.ne u svoje...pise isto tako da je zena vlasnistvo muza...i tako to.ima toga jos
Go to Top of Page
Page: of 48 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000