forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Carina i PDV na stripove
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 07/11/2015 : 15:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Narucio bih stripove iz Hrvatske u Srbiju (unapred placene), ali me muci naslov teme - carina i pdv.
Da li se i u kojim slucajevima placa i koliko?
Koja su vasa iskustva?

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

co11ector
Starting Member



34 Posts

Member since 25/11/2011

Posted - 07/11/2015 : 15:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Send co11ector a Private Message  Reply with Quote
Lp, neka ti posalje kao poklon-gift i ako dode s carine ulit samo odgovorite da je roba poklon i nece biti carine, ja sam jednom tako kupio 100_injak stripova preko s.com i kad je doslo s carine samo sam odgovorio da je poklon i doslo bez ikakve provizije

https://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&header=0&Action=1&Name=&NameDesc=0&SearchTypeCriteria=OR&SearchTypeDesc=0&Seller=co11ector&Buyer=&City=&Country=&aucCategoryID=0&SearchTypeTime=0&SearchTypeTimeValue=0&SearchType=0&submit=Tra%9Ei
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 07/11/2015 : 16:32:26  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Nisam bas siguran da su ovi ovde toliko fini da ce da me pitaju i da ce da uvaze sta imam da im kazem. Ako rebnu, to ce morati da se plati ili da se vrati. A meni nijedna od tih opcija ne odgovara. Postarina je paprena, slanje novca Western Unionom takodje, jos ako moram da platim ove globe,... Jbs stripove, ne isplati se uopste.

Hvala na odg, u svakom slucaju.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 07/11/2015 : 17:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Ne isplati se kupovati stripove iz inozemstva. Može biti i često jest skupo, rizično, komplicirano.
Imaj u vidu da sve što ti treba uglavnom imaš unutar države u kojoj jesi.
Ako si već platio/kupio/licitirao/naručio, preciziraj iz kojeg grada u koji grad točno treba prenijeti i postoji šansa da će ti se neki forumaš javiti pa to obaviti.
Uglavnom, da se to organizirati uz nešto volje i snalaženja...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 07/11/2015 17:09:43
Go to Top of Page

maddjuro
Average Member



666 Posts

Member since 08/01/2008

Posted - 07/11/2015 : 17:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send maddjuro a Private Message  Reply with Quote
ja bi trebao koješta iz striparnice AF iz beograda da mi se pošalje u zg; po mogućnosti tiskom.
Go to Top of Page

star-duster
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 11/06/2011

Posted - 07/11/2015 : 17:54:14  Show Profile Show Extended Profile  Send star-duster a Private Message  Reply with Quote
@morski - Pretpostavljam da planiraš nabavku polovnih stripova? To mislim zato što novija hrvatska izdanja imaš u dobrom izboru kod srpskih striparnica i ne vidim zbog čega bi ih naručivao iz HR.
Što se tiče carine, verujem da bi tu tvoju pošiljku naša carina tretirala kao i bilo kakvu pošiljku iz dalekog inostranstva, bez obzira što naručuješ iz susedne države i od možda poznatog čoveka sa kojim si zaista u kontaktu. Ja sam godinama naručivao sa Amazona (iz SAD i jednom iz UK) i sa Bookdepository-ja (UK) i do pre oko godinu dana mi nisu naplaćivali PDV i carinu, eventualno stotinak dinara za cenu carinskog pregleda. Ali toga više nema, od pre nešto više od jedne godine mi sve carine, tačnije ne naplate baš i carinu od 10% zbog male vrednosti paketa ali naplate PDV od 20% i cenu carinskog pregleda. Tebi bi za malo vrednji paket možda naplatili i carinu i PDV, pa bi te harač izašao na otprilike jednu trećinu vrednosti paketa. Tu dolazi i do još jedne potencijalne opasnosti, a to je da carinici možda ne poveruju deklarisanoj vrednosti paketa nego da sami procenjuju vrednost pa da je zacene malo previše i da ti naplate još više.
Kad sam naručivao knjige, stripove i diskove od proverenih zapadnih prodavnica (Amazon, Bookdepository, Base.com) onda su mi naši carinici uredno carinili na deklarisanu vrednost, jer veruju tim proverenim onlajn prodavnicama. Ali kad sam nešto kupovao iz Kine, e onda su ili sami određivali vrednost ili su mi jednom tražili da dostavim dokaz o plaćanju (Kinez mi poslao telefon od cca 100 evra a napisao na koverti vrednost od recimo 20-ak evra, naravno da tome nisu poverovali; ali kad sam dostavio izvod iz banke, onda su mi uredno ocarinili na tu istinitu vrednost).
Takođe, za pošiljke od fizičkih lica ponekad možeš da prođeš i bez ikakvih dažbina. Ženina sestra živi u inostranstvu i kada nam ona nešto pošalje, prođemo bez carine, ali vidi se da nam to zaista šalje član porodice a ne neki neznanac.

Edited by - star-duster on 07/11/2015 18:01:26
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 07/11/2015 : 19:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Ne isplati se kupovati stripove iz inozemstva. Može biti i često jest skupo, rizično, komplicirano.
Imaj u vidu da sve što ti treba uglavnom imaš unutar države u kojoj jesi.
Ako si već platio/kupio/licitirao/naručio, preciziraj iz kojeg grada u koji grad točno treba prenijeti i postoji šansa da će ti se neki forumaš javiti pa to obaviti.
Uglavnom, da se to organizirati uz nešto volje i snalaženja...



Ja vec neko vreme trazim bilo koga u Hrvatskoj ko bi mogao da mi kupi te stripove (konkretno u SKAB612) i donese ili po nekome posalje u Srbiju, ali nikakve vajde.

Kad smo kod toga, valjalo bi da postoji neki sticky topic bas sa ovom temom; kako najbezbolnije prenositi stripove medju ex-yu drzavama. Siguran sam da medju forumasima ima nekoga (ko poznaje nekoga) ko cesto putuje na ovim relacijama "od Djerdapa pa do Triglava" i ko bi mogao da olaksa nabavku onda kada je jedini nacin da dodjes do nekog izdanja ako ga ima u drugoj drzavi.

quote:
Originally posted by star-duster

@morski - Pretpostavljam da planiraš nabavku polovnih stripova? To mislim zato što novija hrvatska izdanja imaš u dobrom izboru kod srpskih striparnica i ne vidim zbog čega bi ih naručivao iz HR.

Takođe, za pošiljke od fizičkih lica ponekad možeš da prođeš i bez ikakvih dažbina. Ženina sestra živi u inostranstvu i kada nam ona nešto pošalje, prođemo bez carine, ali vidi se da nam to zaista šalje član porodice a ne neki neznanac.



Nije bitno, polovan/nov, u Srbiji ih nema (stripovi iz mog potpisa). Pre nekoliko meseci sam pukom srecom naleteo da je jedino Bunker u Skoplju imao KP#35 Staza divova. Jedan, jedini, nov u celofanu. Nigde ga drugo nisam mogao naci ni novog ni polovnog. I desilo se da je bas jedan FB prijatelj bio u Skoplju tih dana i covek mi donese. Mislim, koliko je to slucajnosti u jednom.

Ovo ce mi momci poslati kao fizicko lice drugom fizickom licu, zato i pretpostavljam da nece biti carina i pdv-a, ali, opet, ako bude - sj***o sam se. Postarina, WU, pa jos i to... Zato pitam kakva su iskustva.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 07/11/2015 : 21:56:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Ja vec neko vreme trazim bilo koga u Hrvatskoj ko bi mogao da mi kupi te stripove (konkretno u SKAB612) i donese ili po nekome posalje u Srbiju, ali nikakve vajde.

Onda valjda do sada nisi probao kod "pravih" ljudi. A to da ćeš u HR teško naći nekoga tko će u svrhu usluge (nekome nepoznatom) iz Srbije iz svega glasa dreknuti: "Evo meeeee!", to se valjda podrazumijeva, a vjerujem da bi i u obrnutom slučaju bilo bar' slično, ako ne i isto.
Ljude boli đon za probleme drugih, a kamo li nepoznatih osoba.

Eno ti npr. baš slučaj Obi-wana koji se gore oglasio. Čovjek prije nekih 10-ak do 15 dana po ovom forumu traži k'o lud nekoga tko bi mu u Zagrebu mogao preuzeti "mali ručni usisavač", koji je kupio preko "njuškala" no prodavač ga ne šalje poštom. Dakle preuzeti ga, platiti pišljivih 50,- kuna i poslati ga zatim dečku s kojim se svakodnevno dopisuje tu po forumu.
Topic mu je imao preko 500 pregleda i jedva, ama baš jeeedva mu se javi jedan član (da ne bude zabune, svaka čast Tomislavu!), a ima ih, pogotovo iz Zagreba i okruženja na ovom forumu i na stranici općenito, ma koliko hoćeš!
A da je bilo dati kakav "pametan" komentar, ili pokazati se kao "stručnjak" za ovo ili ono, e tu ti gerilci iskaču k'o skakavci iz žbunja.
Dakle morski, za'ebi pomisao na to, kao i nadu u to da će ti se javiti neki "humanitarac".

Lijep pozdrav

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 07/11/2015 : 22:16:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by morski

Ja vec neko vreme trazim bilo koga u Hrvatskoj ko bi mogao da mi kupi te stripove (konkretno u SKAB612) i donese ili po nekome posalje u Srbiju, ali nikakve vajde.

Onda valjda do sada nisi probao kod "pravih" ljudi. A to da ćeš u HR teško naći nekoga tko će u svrhu usluge (nekome nepoznatom) iz Srbije iz svega glasa dreknuti: "Evo meeeee!", to se valjda podrazumijeva, a vjerujem da bi i u obrnutom slučaju bilo bar' slično, ako ne i isto.
Ljude boli đon za probleme drugih, a kamo li nepoznatih osoba.

Eno ti npr. baš slučaj Obi-wana koji se gore oglasio. Čovjek prije nekih 10-ak do 15 dana po ovom forumu traži k'o lud nekoga tko bi mu u Zagrebu mogao preuzeti "mali ručni usisavač", koji je kupio preko "njuškala" no prodavač ga ne šalje poštom. Dakle preuzeti ga, platiti pišljivih 50,- kuna i poslati ga zatim dečku s kojim se svakodnevno dopisuje tu po forumu.
Topic mu je imao preko 500 pregleda i jedva, ama baš jeeedva mu se javi jedan član (da ne bude zabune, svaka čast Tomislavu!), a ima ih, pogotovo iz Zagreba i okruženja na ovom forumu i na stranici općenito, ma koliko hoćeš!
A da je bilo dati kakav "pametan" komentar, ili pokazati se kao "stručnjak" za ovo ili ono, e tu ti gerilci iskaču k'o skakavci iz žbunja.
Dakle morski, za'ebi pomisao na to, kao i nadu u to da će ti se javiti neki "humanitarac".

Lijep pozdrav


Ovo si potpuno u pravu, danas 95% ljudi gleda samo svoje brige. Ovaj slučaj me i ne čudi jer može biti da ljudi slabo putuju na relaciji Hrv-Srb, ali za slučaj sa usisavačem sam očekivao navalu ponuda kad ono... ''svi junaci ponikoše''.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 07/11/2015 : 22:31:19  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Pojedincima puno i dugo treba da shvate kako danas većinom sve funkcionira. Ja osobno imam nekoliko primjera gdje mi poznanici nisu htjeli izaći u susret u vezi isto tako nekih sitnica,a živimo u istom gradu. Neke stvari koje su se nekada smatrale pod normalno (pomoći nekome ako možeš)danas trebaš povećalom tražiti. Ako treba odvojiti barem pola sata da bi se nekome nešto pomoglo-današnji čovjek će radije tih pola sata prileći da odmori ili sjesti negdje na kavu ili pred komp... Sačuvaj bože da bi svoje vrijeme i trud uložio u nešto od čega nema koristi. Nemogu reći svi-ali 95% ljudi je danas takvo. Ispada da nam je svima skupa još i prelijepo s obzirom kakvi smo postali u duši-sebični, netolerantni i samoljubivi. Čim prije treba se prijaviti za odlazak na Mars-na put bez povratka...
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 07/11/2015 : 22:53:51  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by morski

Ja vec neko vreme trazim bilo koga u Hrvatskoj ko bi mogao da mi kupi te stripove (konkretno u SKAB612) i donese ili po nekome posalje u Srbiju, ali nikakve vajde.

Onda valjda do sada nisi probao kod "pravih" ljudi. A to da ćeš u HR teško naći nekoga tko će u svrhu usluge (nekome nepoznatom) iz Srbije iz svega glasa dreknuti: "Evo meeeee!", to se valjda podrazumijeva, a vjerujem da bi i u obrnutom slučaju bilo bar' slično, ako ne i isto.
Ljude boli đon za probleme drugih, a kamo li nepoznatih osoba.

Eno ti npr. baš slučaj Obi-wana koji se gore oglasio. Čovjek prije nekih 10-ak do 15 dana po ovom forumu traži k'o lud nekoga tko bi mu u Zagrebu mogao preuzeti "mali ručni usisavač", koji je kupio preko "njuškala" no prodavač ga ne šalje poštom. Dakle preuzeti ga, platiti pišljivih 50,- kuna i poslati ga zatim dečku s kojim se svakodnevno dopisuje tu po forumu.
Topic mu je imao preko 500 pregleda i jedva, ama baš jeeedva mu se javi jedan član (da ne bude zabune, svaka čast Tomislavu!), a ima ih, pogotovo iz Zagreba i okruženja na ovom forumu i na stranici općenito, ma koliko hoćeš!
A da je bilo dati kakav "pametan" komentar, ili pokazati se kao "stručnjak" za ovo ili ono, e tu ti gerilci iskaču k'o skakavci iz žbunja.
Dakle morski, za'ebi pomisao na to, kao i nadu u to da će ti se javiti neki "humanitarac".

Lijep pozdrav


od svega sto si napisao, sa ovim se ne slazem. za ovo pre toga se pitam da li je zaista (jos uvek) tako. a sve ostalo stoji.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

fingolfin
Starting Member



Serbia
42 Posts

Member since 24/02/2013

Posted - 07/11/2015 : 23:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send fingolfin a Private Message  Reply with Quote
Jesi li vec platio stripove koje hoces si kupio?
quote:
Originally posted by morski

quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by morski

Ja vec neko vreme trazim bilo koga u Hrvatskoj ko bi mogao da mi kupi te stripove (konkretno u SKAB612) i donese ili po nekome posalje u Srbiju, ali nikakve vajde.

Onda valjda do sada nisi probao kod "pravih" ljudi. A to da ćeš u HR teško naći nekoga tko će u svrhu usluge (nekome nepoznatom) iz Srbije iz svega glasa dreknuti: "Evo meeeee!", to se valjda podrazumijeva, a vjerujem da bi i u obrnutom slučaju bilo bar' slično, ako ne i isto.
Ljude boli đon za probleme drugih, a kamo li nepoznatih osoba.

Eno ti npr. baš slučaj Obi-wana koji se gore oglasio. Čovjek prije nekih 10-ak do 15 dana po ovom forumu traži k'o lud nekoga tko bi mu u Zagrebu mogao preuzeti "mali ručni usisavač", koji je kupio preko "njuškala" no prodavač ga ne šalje poštom. Dakle preuzeti ga, platiti pišljivih 50,- kuna i poslati ga zatim dečku s kojim se svakodnevno dopisuje tu po forumu.
Topic mu je imao preko 500 pregleda i jedva, ama baš jeeedva mu se javi jedan član (da ne bude zabune, svaka čast Tomislavu!), a ima ih, pogotovo iz Zagreba i okruženja na ovom forumu i na stranici općenito, ma koliko hoćeš!
A da je bilo dati kakav "pametan" komentar, ili pokazati se kao "stručnjak" za ovo ili ono, e tu ti gerilci iskaču k'o skakavci iz žbunja.
Dakle morski, za'ebi pomisao na to, kao i nadu u to da će ti se javiti neki "humanitarac".

Lijep pozdrav


od svega sto si napisao, sa ovim se ne slazem. za ovo pre toga se pitam da li je zaista (jos uvek) tako. a sve ostalo stoji.

Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 07/11/2015 : 23:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
Morski, radi se o tome da skoro nikoga ne brine kako će netko dobiti svoje stripove, a pogotovo putem prekograničnog transporta, kapiraš?
To opet ne znači da nema baš nikoga tko bi ti mogao biti od pomoći, no moraš se samo obratiti "adekvatnim" ljudima.

Imaš PP za koji minut.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

gibica
Junior Member



Serbia
488 Posts

Member since 22/03/2009

Posted - 08/11/2015 : 01:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send gibica a Private Message  Reply with Quote
Preporucena tiskovina do 2kg obicno prolazi bez carinskog pregleda.

I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
Go to Top of Page

spiritoconlascure
New Member



Croatia
288 Posts

Member since 24/11/2010

Posted - 08/11/2015 : 02:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit spiritoconlascure's Homepage  Send spiritoconlascure a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gibica

Preporucena tiskovina do 2kg obicno prolazi bez carinskog pregleda.


i košta 14€...
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 08/11/2015 : 08:13:51  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fingolfin

Jesi li vec platio stripove koje hoces si kupio?


Ne, dok ne vidim koja je varijanta. Ali ih uzimam sigurno, makar ih narucio postom.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 08/11/2015 : 08:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gibica

Preporucena tiskovina do 2kg obicno prolazi bez carinskog pregleda.


Problem i jeste u ovom "obicno". Da je stalno ili uvek ne bi bilo problema.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 08/11/2015 : 08:21:56  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by spiritoconlascure

quote:
Originally posted by gibica

Preporucena tiskovina do 2kg obicno prolazi bez carinskog pregleda.


i košta 14€...


Kosta 63kn (1000 din) tiskovina do Srbije i 660 din da posaljem novac western unionom. Tu negde 14 eura. U krajnjoj liniji bih pregrmeo taj trosak da ne moram da platim carinu i pdv.
A moglo bi da me kosta samo cena stripova i eventualno dve tiskovine: jedna u Hrvatskoj (8,25 kn) i jedna u Srbiji (106 din) kada bih imao ljude.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

chicolopez
New Member



174 Posts

Member since 19/05/2012

Posted - 08/11/2015 : 11:04:52  Show Profile Show Extended Profile  Send chicolopez a Private Message  Reply with Quote
Ja sam slao u nekoliko navrata stripove iz HR u SR i nikakve carine nije bilo, jedino što sam "masno" platio poštarinu
Go to Top of Page

spiritoconlascure
New Member



Croatia
288 Posts

Member since 24/11/2010

Posted - 08/11/2015 : 19:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit spiritoconlascure's Homepage  Send spiritoconlascure a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

quote:
Originally posted by spiritoconlascure

quote:
Originally posted by gibica

Preporucena tiskovina do 2kg obicno prolazi bez carinskog pregleda.


i košta 14€...


Kosta 63kn (1000 din) tiskovina do Srbije i 660 din da posaljem novac western unionom. Tu negde 14 eura. U krajnjoj liniji bih pregrmeo taj trosak da ne moram da platim carinu i pdv.
A moglo bi da me kosta samo cena stripova i eventualno dve tiskovine: jedna u Hrvatskoj (8,25 kn) i jedna u Srbiji (106 din) kada bih imao ljude.


javi se u inbox
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1213 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 08/11/2015 : 23:20:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
Što se slanja tiče, za neku veću količinu rešenje je M vreća. Slao sam na taj način preko 10kg stripova u Francusku i koštalo je oko 12 evra. Ukoliko se ne šalje preporučeno, ne podleže carini, nema PDV-a. Naravno, podrazumeva se da šalje fizičko lice.

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 09/11/2015 : 16:36:16  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Veliko od srca hvala sledećim forumašima:

Dukidule,
osmo,

i big mega thanks to

spiritoconlascure

na izlasku u susret i želji da pomognu.

edit: ne pomenuh forumaša dragon_rage24 kojeg znam sa limunda, ali opet - forumaš je

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Edited by - morski on 10/11/2015 12:06:27
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000