forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 vegetarijanci,vegani i prijatelji životinja!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 23

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 27/01/2016 : 13:18:53  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Oni koji jedu meso vjerojatno to rade zbog toga jer im je ukusno a ne zbog nekakvog uvjerenja, bilo ono točno ili krivo.
Što se tiče vegetarijanaca ne bih se zakleo da izbjegavaju meso jer im ne paše okus (pod uvjetom da su ga probali) već baš zbog uvjerenja kojega imaju o takvom načinu prehrane.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 27/01/2016 : 20:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Oni koji jedu meso vjerojatno to rade zbog toga jer im je ukusno a ne zbog nekakvog uvjerenja, bilo ono točno ili krivo.
Što se tiče vegetarijanaca ne bih se zakleo da izbjegavaju meso jer im ne paše okus (pod uvjetom da su ga probali) već baš zbog uvjerenja kojega imaju o takvom načinu prehrane.


Jedem meso jer dobijem piliće džaba.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2408 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 28/01/2016 : 01:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe

Iskreno, kada sam vidio temu, nisam se ni nadao da će biti previše pametnih izjava, ali me opet zaprepasti količina neznanja, lijenosti, mržnje i sl. Ti na koje mislim sigurno nisu niti jednom u životu, a ono makar iz fore, barem guglali neki popis svjetski poznatih vegetarijanaca ili vegana (iz svih područja). Tako i nisu svjesni da su im mnogi od njih i uzori u mnogo čemu. Popisi su toliki da je nemoguće da niste čuli za nekoga tko ne jede životinje. A mnogi od njih s popisa su vrhunski ljudi. E pa, ako tim poznatim i uspješnim nije trebalo meso, mislim da nije teško povjerovati da i puno "manjim" ljudima ono nije nužno.
I tu staje svako zaključivanje o slabim i bolesnim vegetarijancima ili veganima (sigurno i uživate u stripovima istih), ali vjerojatno isto tako ovo otvara i prostor za još neobjašnjive negativnosti usmjerene prema onima koji se upravo zbog mogućnosti i slobode izbora odlučuju za nenasilniji način prehrane. Tužno.



Ne kontam, kakvi su ti to 'argumenti'?
Ako je netko poznat, onda svi trebamo biti kao on u svim aspektima?!
Ako mi se netko sviđa kako obavlja svoj posao- nogometaš, pjevač...kamionđija..., mora li mi se sviđati i sve ostalo u njegovom životu?
Ili obrnuto- to što je Hitler bio vegetarijanac, je li ublažava sve ono što je uradio?
Što me briga koju kuhinju preferira taj neki poznati, ili da li je kabalista, jehova ili se klanja štrumpfovima, ili koja mu je sexualna orijentacija. To je njegova privatna stvar.
Pa nemaš 10 godina da radiš nešto samo zato što misliš da tvoj idol to tadi.
Koliko ima poznatih a da su alkoholičari, narkomani i sl.?
Trabam li se i ja ugledati na njih samo zato što su poznati?
I 'nenasilni način prehrane'?
Samo zato što ne čuješ kako biljka vrišti, ne znači da nisi ubio živo biće kada si je isčupao.
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 28/01/2016 : 02:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by Humbert Coe

Iskreno, kada sam vidio temu, nisam se ni nadao da će biti previše pametnih izjava, ali me opet zaprepasti količina neznanja, lijenosti, mržnje i sl. Ti na koje mislim sigurno nisu niti jednom u životu, a ono makar iz fore, barem guglali neki popis svjetski poznatih vegetarijanaca ili vegana (iz svih područja). Tako i nisu svjesni da su im mnogi od njih i uzori u mnogo čemu. Popisi su toliki da je nemoguće da niste čuli za nekoga tko ne jede životinje. A mnogi od njih s popisa su vrhunski ljudi. E pa, ako tim poznatim i uspješnim nije trebalo meso, mislim da nije teško povjerovati da i puno "manjim" ljudima ono nije nužno.
I tu staje svako zaključivanje o slabim i bolesnim vegetarijancima ili veganima (sigurno i uživate u stripovima istih), ali vjerojatno isto tako ovo otvara i prostor za još neobjašnjive negativnosti usmjerene prema onima koji se upravo zbog mogućnosti i slobode izbora odlučuju za nenasilniji način prehrane. Tužno.



Ne kontam, kakvi su ti to 'argumenti'?
Ako je netko poznat, onda svi trebamo biti kao on u svim aspektima?!
Ako mi se netko sviđa kako obavlja svoj posao- nogometaš, pjevač...kamionđija..., mora li mi se sviđati i sve ostalo u njegovom životu?
Ili obrnuto- to što je Hitler bio vegetarijanac, je li ublažava sve ono što je uradio?
Što me briga koju kuhinju preferira taj neki poznati, ili da li je kabalista, jehova ili se klanja štrumpfovima, ili koja mu je sexualna orijentacija. To je njegova privatna stvar.
Pa nemaš 10 godina da radiš nešto samo zato što misliš da tvoj idol to tadi.
Koliko ima poznatih a da su alkoholičari, narkomani i sl.?
Trabam li se i ja ugledati na njih samo zato što su poznati?
I 'nenasilni način prehrane'?
Samo zato što ne čuješ kako biljka vrišti, ne znači da nisi ubio živo biće kada si je isčupao.



Prvo, ne mora se biljka ubiti da bi je jeo, no nebitno. Da si htio, znao bi to i prije. I zašto tebi smeta ako netko ne želi ubiti? A sumnjam da i ti ubijaš. A drugo, samo potvrđuješ to da su neki lijeni čitati i razumjeti, a da im je negativnost glavna (Adolfa si se odmah sjetio, čestitam). Malo razmisli jesam li rekao da treba nekoga slijediti zbog toga i toga ili sam samo naveo da veliki broj ljudi koji nam mogu biti i uzori (dakle bili su vrhunski u svojim područjima - ovo je bitno istaknuti samo zbog toga što su prilično popularne tvrdnje da su oni koji ne jedu meso slabi, boležljivi i jadni) nije trebao meso. Znači, može se i to je nepobitna činjenica. I da upadnu oni koji će reći kako je meso bilo presudno u davnoj prošlosti, uslijed nedostatka hrane u suhim podnebljima, danas nije tako. Kao što smo prije u svemu drugačije živjeli, ali se štošta promijenilo.
No ovo da se može ostaje činjenica. Sve ostalo je izbor. Ništa drugo. I da je bilo nekad tako, danas imamo - izbor. Izbor je i odabrati Hitlera među ponuđenima. To je sad popularno. Nažalost.

Humbert Coe
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 28/01/2016 : 02:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
I da, nigdje nisam rekao da se zbog "kuhinje" (iako je ovdje riječ o načinu života i filozofiji) trebaš ugledati na nekoga. Ne djeluješ blesavo, pa mi tim prije nije jasno kojim si povodom izvukao svoj zaključak iz mojih riječi. Kao što ti ne zaključi pogrešno da zaključih da simpatiziraš Adolfa (pa ni strip), i sam si naveo zašto, ali tim prije mi nije jasno zašto djeluješ kao da te netko napada?! Samo uputih na ono što jest i da se može te da sami biramo.

Humbert Coe
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 28/01/2016 : 14:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Oni koji jedu meso vjerojatno to rade zbog toga jer im je ukusno a ne zbog nekakvog uvjerenja, bilo ono točno ili krivo.
Što se tiče vegetarijanaca ne bih se zakleo da izbjegavaju meso jer im ne paše okus (pod uvjetom da su ga probali) već baš zbog uvjerenja kojega imaju o takvom načinu prehrane.

Točno, nikad nisan volija ist meso koje mi nije drago (to san smatra gotovo kaznom), a ono koje san sa uživanjem konzumira ima prekrasan okus (i stalno bi pita, kao manji, kad će bit opet).
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 28/01/2016 : 14:13:21  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
Nisan ima pojma, niti me zanima, da je Adolf ima takvu prehranu (ako san to negdi i čuja očito nisan smatra potrebnim da to zapantin jer je nevažno). Ali kad več kažeš, može li se pomislit da bi (možda) izbjega ˝Parkinsa˝ (navodno je to ima) da je bija mesožder (proteini etc. koje bi unosija u sebe)?
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4703 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 28/01/2016 : 14:44:23  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe



Prvo, ne mora se biljka ubiti da bi je jeo, no nebitno.


Ne moraš ni životinju ubiti da bi je jeo

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37369 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/01/2016 : 14:58:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ti ne.

Ali nisam jos video da bi netko jeo jos zivu kravu ili kokos ... pustimo sta radi Di Caprio u slobodno vrijeme. :D






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 28/01/2016 : 15:14:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Ti ne.

Ali nisam jos video da bi netko jeo jos zivu kravu ili kokos ... pustimo sta radi Di Caprio u slobodno vrijeme. :D






-Zašto vaša svinja ima drvenu nogu?
-Jako ju volimo pa ju jedemo malo po malo.
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2408 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 31/01/2016 : 01:03:08  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Humbert, itekako sam blesav čim sam se upecao na tvoje rajcanje i krenuo s odgovaranjem.

I nije tvoj tekst napad ni na koga već više propovjedanje 's visoka', korenje zabludjelih i djece koja nisu svjesna onoga što rade + ja sam, ispada, kao svejed, nasilniji od tebe, vegetarijanca, iako se obojica hranimo živim bićima.
Ako jednog dana netko uspije uspješno prijeći na umjetnu ili neživu prehranu, to ću smatrati nečim vrijednim isticanja i hvale, sve su drugo prazne priče i biranje između dvije jednako loše mogućnosti.

Ipak, čestitam ti na tvom vegetarijanstvu i nadam se da te to i duševno i tjelesno ispunjava, i pojačava pozitivističko gledanje na svijet, baš kao što ispunjava moje vegetarijanske prijatelje i poznanike, koji, usput budi rečeno, svi izgledaju jako dobro i zdravo, i nimalo ne zaostaju za mojim prijateljima i poznanicima koji konzumiraju i meso (i koji isto izgledaju dobro, zdravo i zadovoljno)

Slažem se- niti su oni koji ne jedu meso slabi i boležljivi (mada su svi odmahivali glavom kada je Željko Mavrović ulazio u ring), ali, s druge srtane, izgleda da to nisu ni oni koji ne podnose ništa biljnog na tanjuru (Mirko Filipović).
Dakle, sve je stvar izbora, ali uz znanje o tome što radiš - primjer mojih poznanika, vegana, koji su i svoje djete hranili na isti način, pa kad je liječnica kod malog vidjela uznapredovali rahitis radi nedostatka vitamina D, zaprijetila im je socijalnom službom i tužbom radi zanemarivanja...
Kao što rekoh, čestitam ti na vegetarijanstvu, ali to me, u biti, ostavlja ravnodušnim, jer to nije nešto po čemu vrednujem neku osobu.

Usput, kad već pitaš, priznajem da sam ubijao. Ubio sam oko dvadeset stabala, naravno, ne radi prehrane već ogrijeva. Nije nešto s čime se ponosim, i ne popravlja stvar što nisam ubijao životinje, jer i ne pravim razliku u važnosti između mesnog i biljnog života. Smatram da i biljke vole živjeti.
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2946 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 31/01/2016 : 01:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

Humbert, itekako sam blesav čim sam se upecao na tvoje rajcanje i krenuo s odgovaranjem.

I nije tvoj tekst napad ni na koga već više propovjedanje 's visoka', korenje zabludjelih i djece koja nisu svjesna onoga što rade + ja sam, ispada, kao svejed, nasilniji od tebe, vegetarijanca, iako se obojica hranimo živim bićima.
Ako jednog dana netko uspije uspješno prijeći na umjetnu ili neživu prehranu, to ću smatrati nečim vrijednim isticanja i hvale, sve su drugo prazne priče i biranje između dvije jednako loše mogućnosti.

Ipak, čestitam ti na tvom vegetarijanstvu i nadam se da te to i duševno i tjelesno ispunjava, i pojačava pozitivističko gledanje na svijet, baš kao što ispunjava moje vegetarijanske prijatelje i poznanike, koji, usput budi rečeno, svi izgledaju jako dobro i zdravo, i nimalo ne zaostaju za mojim prijateljima i poznanicima koji konzumiraju i meso (i koji isto izgledaju dobro, zdravo i zadovoljno)

Slažem se- niti su oni koji ne jedu meso slabi i boležljivi (mada su svi odmahivali glavom kada je Željko Mavrović ulazio u ring), ali, s druge srtane, izgleda da to nisu ni oni koji ne podnose ništa biljnog na tanjuru (Mirko Filipović).
Dakle, sve je stvar izbora, ali uz znanje o tome što radiš - primjer mojih poznanika, vegana, koji su i svoje djete hranili na isti način, pa kad je liječnica kod malog vidjela uznapredovali rahitis radi nedostatka vitamina D, zaprijetila im je socijalnom službom i tužbom radi zanemarivanja...
Kao što rekoh, čestitam ti na vegetarijanstvu, ali to me, u biti, ostavlja ravnodušnim, jer to nije nešto po čemu vrednujem neku osobu.

Usput, kad već pitaš, priznajem da sam ubijao. Ubio sam oko dvadeset stabala, naravno, ne radi prehrane već ogrijeva. Nije nešto s čime se ponosim, i ne popravlja stvar što nisam ubijao životinje, jer i ne pravim razliku u važnosti između mesnog i biljnog života. Smatram da i biljke vole živjeti.




Prokletnik!

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2408 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 31/01/2016 : 01:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Daj, nemoj sad i ti još podpirivati...
Go to Top of Page

MarkoDj
Average Member



Croatia
591 Posts

Member since 01/03/2012

Posted - 01/02/2016 : 11:48:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit MarkoDj's Homepage  Send MarkoDj a Yahoo! Message  Send MarkoDj a Private Message  Reply with Quote
Bilo bi dobro da prije nego li se počne pisati o ovakvim temama, da se malo prouče iste. Barem danas uz internet i brojnu literaturu, može se sve doznati, barem onog koga to zanima.

Dakle, svrha ovakvih rasprava, kao što kaže i Hubert, pogotovo na forumima, često se svodi na međusobna podbadanja, a rijetko netko uistinu želi naučiti/probati nešto novo. S obzirom kako izgleda rasprava na ovom forumu, isti nije po tome iznimka.

Glede veganstva, vegan sam 10 godina a meso ne jedem i duže.
Vegan možeš biti iz više razloga, oni se ne moraju ticati isključivo etike i prava životinja, već i politike, ekologije, zdravlja ili religije. Ljudi su vegani zbog svih, ili zbog samo nekih od navedenih razloga. U svijetu postoje čitave kulture koje opstaju bez jedenja mesa. Stvar je emancipacije i prihvačanja ili ne prihvačanja drugačijeg načina življenja od onoga što promovira televizija, škola, odgoj.

Kao što sam reko, ovdje postoji veliki broj zabluda, npr:
quote:
Originally posted by IGMAN2
to što je Hitler bio vegetarijanac, je li ublažava sve ono što je uradio?



Hitler nije bio vegetarijanac, omiljena hrana mu je bilo kavijar. A to što se isticalo da je vegetarijanac je zabluda. Nije jeo crveno meso zbog zdrastvenih razloga, a ne zbog moralnih i etičkih razloga.

quote:
Originally posted by IGMAN2
Samo zato što ne čuješ kako biljka vrišti, ne znači da nisi ubio živo biće kada si je isčupao.



Čak i s polazišta da biljke imaju osjećaje, bilo bi kontradiktorno jesti meso, jer:

Krave moraju pojesti 8 kg bilja da proizvedu 1 kg mesa. Samo u SAD-u za uzgoj životinja za hranu utroši više od polovice upotrijebljene vode.
Od ukupnih poljoprivrednih zemljišta samo u SAD-u 87% se upotrebljava za uzgoj životinja za hranu.
Samo stoka u svijetu pojede količinu hrane kalorijskih potreba dovoljnih za 8,7 milijardi ljudi - više nego cijela ljudska populacija na Zemlji.
Za proizvodnju 1 kg mesa potrebno je 2,500-6,000 litara vode, a za proizvodnju 1 kg pšenice potrebno je oko 60 litara vode.
U Hrvatskoj govedo vrati 1 kg mesa za svakih 16 kg pojedenih žitarica.
Stotine milijuna tona žitarica potroši se na prehranu životinja dok bi već 5 milijuna tona žitarica bilo dovoljno da se nahrani 15 milijuna djece širom svijeta koliko ih otprilike, svake godine, umire od gladi.
Drugim rječima, da bi bogati zapad mogao birati mesne delicije, više od trećine planeta mora gladovati.

Na kraju, da ne duljim,
svatko zna što je najbolje za njega.

lp.


HRVATSKI AUTORSKI STRIP: https://www.facebook.com/groups/hrvatskiautorskistrip/
Strip-PREFIKS: https://www.facebook.com/strip.prefiks
web: http://markodjeska.com/

Edited by - MarkoDj on 01/02/2016 15:07:22
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 01/02/2016 : 17:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MarkoDj

Bilo bi dobro da prije nego li se počne pisati o ovakvim temama, da se malo prouče iste. Barem danas uz internet i brojnu literaturu, može se sve doznati, barem onog koga to zanima.

Dakle, svrha ovakvih rasprava, kao što kaže i Hubert, pogotovo na forumima, često se svodi na međusobna podbadanja, a rijetko netko uistinu želi naučiti/probati nešto novo. S obzirom kako izgleda rasprava na ovom forumu, isti nije po tome iznimka.

Glede veganstva, vegan sam 10 godina a meso ne jedem i duže.
Vegan možeš biti iz više razloga, oni se ne moraju ticati isključivo etike i prava životinja, već i politike, ekologije, zdravlja ili religije. Ljudi su vegani zbog svih, ili zbog samo nekih od navedenih razloga. U svijetu postoje čitave kulture koje opstaju bez jedenja mesa. Stvar je emancipacije i prihvačanja ili ne prihvačanja drugačijeg načina življenja od onoga što promovira televizija, škola, odgoj.

Kao što sam reko, ovdje postoji veliki broj zabluda, npr:
quote:
Originally posted by IGMAN2
to što je Hitler bio vegetarijanac, je li ublažava sve ono što je uradio?



Hitler nije bio vegetarijanac, omiljena hrana mu je bilo kavijar. A to što se isticalo da je vegetarijanac je zabluda. Nije jeo crveno meso zbog zdrastvenih razloga, a ne zbog moralnih i etičkih razloga.

quote:
Originally posted by IGMAN2
Samo zato što ne čuješ kako biljka vrišti, ne znači da nisi ubio živo biće kada si je isčupao.



Čak i s polazišta da biljke imaju osjećaje, bilo bi kontradiktorno jesti meso, jer:

Krave moraju pojesti 8 kg bilja da proizvedu 1 kg mesa. Samo u SAD-u za uzgoj životinja za hranu utroši više od polovice upotrijebljene vode.
Od ukupnih poljoprivrednih zemljišta samo u SAD-u 87% se upotrebljava za uzgoj životinja za hranu.
Samo stoka u svijetu pojede količinu hrane kalorijskih potreba dovoljnih za 8,7 milijardi ljudi - više nego cijela ljudska populacija na Zemlji.
Za proizvodnju 1 kg mesa potrebno je 2,500-6,000 litara vode, a za proizvodnju 1 kg pšenice potrebno je oko 60 litara vode.
U Hrvatskoj govedo vrati 1 kg mesa za svakih 16 kg pojedenih žitarica.
Stotine milijuna tona žitarica potroši se na prehranu životinja dok bi već 5 milijuna tona žitarica bilo dovoljno da se nahrani 15 milijuna djece širom svijeta koliko ih otprilike, svake godine, umire od gladi.
Drugim rječima, da bi bogati zapad mogao birati mesne delicije, više od trećine planeta mora gladovati.

Na kraju, da ne duljim,
svatko zna što je najbolje za njega.

lp.



Hmm...
Većina tih domaćih zivotinja bi izumrle da nema čovjeka koji ih preko zime hrani,jedino kad bi se covjek brinuo za njih a ne jeo.Pa da vidimo onda di su ti prijatelji zivotinja, ovo da samo stoka pojede hrane za 8.7 milijardi ljudi,stoka jede većinom travu tako da...
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 01/02/2016 : 18:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

Humbert, itekako sam blesav čim sam se upecao na tvoje rajcanje i krenuo s odgovaranjem.

I nije tvoj tekst napad ni na koga već više propovjedanje 's visoka', korenje zabludjelih i djece koja nisu svjesna onoga što rade + ja sam, ispada, kao svejed, nasilniji od tebe, vegetarijanca, iako se obojica hranimo živim bićima.
Ako jednog dana netko uspije uspješno prijeći na umjetnu ili neživu prehranu, to ću smatrati nečim vrijednim isticanja i hvale, sve su drugo prazne priče i biranje između dvije jednako loše mogućnosti.

Ipak, čestitam ti na tvom vegetarijanstvu i nadam se da te to i duševno i tjelesno ispunjava, i pojačava pozitivističko gledanje na svijet, baš kao što ispunjava moje vegetarijanske prijatelje i poznanike, koji, usput budi rečeno, svi izgledaju jako dobro i zdravo, i nimalo ne zaostaju za mojim prijateljima i poznanicima koji konzumiraju i meso (i koji isto izgledaju dobro, zdravo i zadovoljno)

Slažem se- niti su oni koji ne jedu meso slabi i boležljivi (mada su svi odmahivali glavom kada je Željko Mavrović ulazio u ring), ali, s druge srtane, izgleda da to nisu ni oni koji ne podnose ništa biljnog na tanjuru (Mirko Filipović).
Dakle, sve je stvar izbora, ali uz znanje o tome što radiš - primjer mojih poznanika, vegana, koji su i svoje djete hranili na isti način, pa kad je liječnica kod malog vidjela uznapredovali rahitis radi nedostatka vitamina D, zaprijetila im je socijalnom službom i tužbom radi zanemarivanja...
Kao što rekoh, čestitam ti na vegetarijanstvu, ali to me, u biti, ostavlja ravnodušnim, jer to nije nešto po čemu vrednujem neku osobu.

Usput, kad već pitaš, priznajem da sam ubijao. Ubio sam oko dvadeset stabala, naravno, ne radi prehrane već ogrijeva. Nije nešto s čime se ponosim, i ne popravlja stvar što nisam ubijao životinje, jer i ne pravim razliku u važnosti između mesnog i biljnog života. Smatram da i biljke vole živjeti.




Opet, rekao sam činjenice, ne propovijedah. A ti iz moga teksta ne možeš, osim predrasudno znati jesam li vegan, vegetarijanac ili jedem meso ili sam bretarijanac i sl. To zaključuješ jer te nervira ovo što sam napisao, kao i tvoji propovjedni prijatelji vegetarijanci i vegani s kojima me povezuješ.

Ako jedeš sjemenje i plodove, ne ubijaš, dakle ne mora se ubiti biljka da bi se hranio nemesno. Valjda će ti sada biti jasnije da ne smatram da je bolje ubiti biljku nego životinju jer ti je to glavni argument da ti je lakše ubiti životinju i da opravdaš skvičanje tijekom klanja.

Dakle, ne ubij! Ako ne moraš. Ili pusti druge da ne ubijaju ili reci da je bolje (nenasilnije) ubiti nego ne ubiti.

Vidiš, ja sam u stanju ljudima priznati da su izabrali nešto nenasilnije (kada si zapeo za taj pojam, a on je opet činjenica), bolje, plemenitije i sl. i kada ja sam nisam u tome, a tomu samo težim i smatram da je ispravnije. kao, npr., nekorištenje proizvoda i hrane za koju su se mučila neka dječica koja će dobiti siću, ljudima koji nesebično volontiranju po gladnim dijelovima svijeta i sl.
Mogu samo tomu težiti ili šutjeti, nikako napadati one koji pokušavaju nešto što smatraju moralnijim. Pogotovo ne smijemo opravdavati svoju lijenost ili neupućenost u neke teme samo jer smo naslijedili uvjerenja.
Ne smatram da je licemjer onaj tko se sam ne drži etičkih načela koja smatra da su ispravna. Netko nije u mogućnosti, netko je lijen, netko nedovoljno jak...
Uostalom, mislim da je Max Scheler rekao nešto slično. Rekao je da je on kao putokaz (napadali su ga da propovijeda moral a ne živi po tim načelima) - Pokazuje kamo treba ići, dakle cilj, ali sam tamo ne ide.

A ovo tvoje s "upecavanjem" samo pokazuje da ti, ne znam zašto, imaš taj svađalački ton bez želje za konstruktivnom raspravom, a ne znam zašto. Možda zbog onih tvojih prijatelja koji ne jedu meso i idu ti na živce. I meni bi takvi ljudi išli na živce. Mijenjaj prijatelje.

Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 02/02/2016 00:27:39
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 01/02/2016 : 18:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
I da, budući da se gotovo sav vitamin D dobiva uz pomoć Sunca, ovo potvrđuje da su ti prijatelji neki mračnjaci. :)

A zanimljivo je kako nitko neće zvati socijalnu službu kada dijete ima problema s gušteračom, jetrom, pretilošću uslijed ogromne količine gaziranih pića, šećera i ostalih sranja. Jasno da rahitis nije mala stvar i za zezanciju, ali složit ćemo se da znamo ipak malo više neveganskih obitelji koji su načinili zlo svojoj djeci zbog lošega tretiranja djece, bilo prehranom, bilo drugim faktorima.
Ne bih o veganima zaključivao na temelju ovog jednog primjera. A ne bih ni samo zbog Dješke zaključio da vegani izvrsno crtaju.
Kao ni o vegetarijancima zaključivao na temelju Hitlera (znao sam i ja da nije bio vegetarijanac, ali nije mi se dalo to koristiti).
Kao ni o onima koji jedu meso ili kršćanima na temelju gotovo svakoga ubojstva, maloljetničke delinkvencije ili zloporabe vlasti koja se dogodi u Hrvatskoj.
Kao ni o islamu na temelju malog postotka onih koji se na tu vjeru pozivaju dok čine loše stvari.
Kao ni o tebi na osnovu ovog posta. Drugačije ti ne bih odgovarao.

Humbert Coe
Go to Top of Page

MarkoDj
Average Member



Croatia
591 Posts

Member since 01/03/2012

Posted - 02/02/2016 : 08:33:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit MarkoDj's Homepage  Send MarkoDj a Yahoo! Message  Send MarkoDj a Private Message  Reply with Quote
Samo činjenice.


HRVATSKI AUTORSKI STRIP: https://www.facebook.com/groups/hrvatskiautorskistrip/
Strip-PREFIKS: https://www.facebook.com/strip.prefiks
web: http://markodjeska.com/
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 02/02/2016 : 11:01:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
@MarkoDj

Deset godina vegan, svaka čast!

Ovaj film koji si postavio Food Inc sam gledao barem tri puta.

Preporučam svima meni najdraži film što se tiče zdrave prehrane:
Food Matters
http://www.imdb.com/title/tt1528734/?ref_=nv_sr_2


Ja ti inače dosta prikupljam podatke o ljudima koji se hrane drugačije od večine i rezultati su uglavnom zapanjujući u pozitivnom smislu!
To radim zato da bih podatke iz knjiga mogao osobno provjeriti i tek onda sam siguran da je neka informacija točna!

Ajd mi odgovori na neka pitanja, ako ti je neugodno ili ne želiš iz bilo kojeg razloga, može i na PM ili ne moraš nikako, bez zamjerke!
Jesi li 100%-tni vegan zadnjih desetak godina ili ipak ponekad prekršiš pravila?

Koliki je udio sirove hrane u tvojoj prehrani?

Koliko često jedeš slatke stvari (osim voća) i pekarske proizvode iz pekarnica i trgovina?

Kakva ti je probava, odnosno koliko puta na dan imaš veliku nuždu i kako to izgleda, u kojem je obliku i lijepi li se za školjku?

Kako stojiš sa bolestima, koliko si imao prehlada, gripa, viroza i drugih bolesti od kad si vegan i je li kakva razlika u odnosu na vrijeme kada nisi bio na toj prehrani?

Gdje kupuješ voće i povrće i jesi li u mogućnosti nabaviti isto ali organskog porijekla, odnosno neotrovno?






Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 02/02/2016 : 11:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

quote:
Originally posted by MarkoDj

Bilo bi dobro da prije nego li se počne pisati o ovakvim temama, da se malo prouče iste. Barem danas uz internet i brojnu literaturu, može se sve doznati, barem onog koga to zanima.

Dakle, svrha ovakvih rasprava, kao što kaže i Hubert, pogotovo na forumima, često se svodi na međusobna podbadanja, a rijetko netko uistinu želi naučiti/probati nešto novo. S obzirom kako izgleda rasprava na ovom forumu, isti nije po tome iznimka.

Glede veganstva, vegan sam 10 godina a meso ne jedem i duže.
Vegan možeš biti iz više razloga, oni se ne moraju ticati isključivo etike i prava životinja, već i politike, ekologije, zdravlja ili religije. Ljudi su vegani zbog svih, ili zbog samo nekih od navedenih razloga. U svijetu postoje čitave kulture koje opstaju bez jedenja mesa. Stvar je emancipacije i prihvačanja ili ne prihvačanja drugačijeg načina življenja od onoga što promovira televizija, škola, odgoj.

Kao što sam reko, ovdje postoji veliki broj zabluda, npr:
quote:
Originally posted by IGMAN2
to što je Hitler bio vegetarijanac, je li ublažava sve ono što je uradio?



Hitler nije bio vegetarijanac, omiljena hrana mu je bilo kavijar. A to što se isticalo da je vegetarijanac je zabluda. Nije jeo crveno meso zbog zdrastvenih razloga, a ne zbog moralnih i etičkih razloga.

quote:
Originally posted by IGMAN2
Samo zato što ne čuješ kako biljka vrišti, ne znači da nisi ubio živo biće kada si je isčupao.



Čak i s polazišta da biljke imaju osjećaje, bilo bi kontradiktorno jesti meso, jer:

Krave moraju pojesti 8 kg bilja da proizvedu 1 kg mesa. Samo u SAD-u za uzgoj životinja za hranu utroši više od polovice upotrijebljene vode.
Od ukupnih poljoprivrednih zemljišta samo u SAD-u 87% se upotrebljava za uzgoj životinja za hranu.
Samo stoka u svijetu pojede količinu hrane kalorijskih potreba dovoljnih za 8,7 milijardi ljudi - više nego cijela ljudska populacija na Zemlji.
Za proizvodnju 1 kg mesa potrebno je 2,500-6,000 litara vode, a za proizvodnju 1 kg pšenice potrebno je oko 60 litara vode.
U Hrvatskoj govedo vrati 1 kg mesa za svakih 16 kg pojedenih žitarica.
Stotine milijuna tona žitarica potroši se na prehranu životinja dok bi već 5 milijuna tona žitarica bilo dovoljno da se nahrani 15 milijuna djece širom svijeta koliko ih otprilike, svake godine, umire od gladi.
Drugim rječima, da bi bogati zapad mogao birati mesne delicije, više od trećine planeta mora gladovati.

Na kraju, da ne duljim,
svatko zna što je najbolje za njega.

lp.



Hmm...
Većina tih domaćih zivotinja bi izumrle da nema čovjeka koji ih preko zime hrani,jedino kad bi se covjek brinuo za njih a ne jeo.Pa da vidimo onda di su ti prijatelji zivotinja, ovo da samo stoka pojede hrane za 8.7 milijardi ljudi,stoka jede većinom travu tako da...




Ja to gledam drugačije. Ne bi izumrle, zašto bi. Ako bi i utopijski 99% svjetske populacije postalo vegani u idućih desetak godina, milijardu mučenih i silovanih životinja bi umrlo sretno prirodnom smrču od starosti. Ne brini, ostalo bih ih ipak na kraju dovoljno na farmama po cijelom svijetu da ne bi zauvjek ostali bez tih životinjskih vrsta.

O ovome što ti je MarkoDj napisao koliko je resursa potrebno za proizvodnju jedne kile mesa i koliko je npr stotina litara vode potrebno da se uzgoji i obradi kila mesa... brojke su zastrašujuće!
Svijet se uništava, ljudi su sve bolesniji i bolesniji, ali nije svima loše. Netko ipak mora profitirati u tome. Imamo prehrambenu i farmaceutsku industriju koje imaju toliko novaca da ne znaju što će s njime. Na žalost, to im nije niti približno dovoljno.

Evo ovo me je spasilo od daljnjeg pisanja! Objavljeno danas na portalu Jutarnjeg lista. Baš lijepo da i oni nešto pametno napišu.

ČETIRI STVARI KOJE BI SE DOGODILE KADA BI SVI PRESTALI JESTI MESO
http://www.jutarnji.hr/cetiri-stvari-koje-bi-se-dogodile-kada-bi-svi-prestali-jesti-meso-glad-bi-postala-stvar-proslosti--a-ljudi-bi-imali-vise-prostora-za-zivot/1510982/
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 02/02/2016 : 12:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dcopic

quote:
Originally posted by Rahazlam

quote:
Originally posted by MarkoDj

Bilo bi dobro da prije nego li se počne pisati o ovakvim temama, da se malo prouče iste. Barem danas uz internet i brojnu literaturu, može se sve doznati, barem onog koga to zanima.

Dakle, svrha ovakvih rasprava, kao što kaže i Hubert, pogotovo na forumima, često se svodi na međusobna podbadanja, a rijetko netko uistinu želi naučiti/probati nešto novo. S obzirom kako izgleda rasprava na ovom forumu, isti nije po tome iznimka.

Glede veganstva, vegan sam 10 godina a meso ne jedem i duže.
Vegan možeš biti iz više razloga, oni se ne moraju ticati isključivo etike i prava životinja, već i politike, ekologije, zdravlja ili religije. Ljudi su vegani zbog svih, ili zbog samo nekih od navedenih razloga. U svijetu postoje čitave kulture koje opstaju bez jedenja mesa. Stvar je emancipacije i prihvačanja ili ne prihvačanja drugačijeg načina življenja od onoga što promovira televizija, škola, odgoj.

Kao što sam reko, ovdje postoji veliki broj zabluda, npr:
quote:
Originally posted by IGMAN2
to što je Hitler bio vegetarijanac, je li ublažava sve ono što je uradio?



Hitler nije bio vegetarijanac, omiljena hrana mu je bilo kavijar. A to što se isticalo da je vegetarijanac je zabluda. Nije jeo crveno meso zbog zdrastvenih razloga, a ne zbog moralnih i etičkih razloga.

quote:
Originally posted by IGMAN2
Samo zato što ne čuješ kako biljka vrišti, ne znači da nisi ubio živo biće kada si je isčupao.



Čak i s polazišta da biljke imaju osjećaje, bilo bi kontradiktorno jesti meso, jer:

Krave moraju pojesti 8 kg bilja da proizvedu 1 kg mesa. Samo u SAD-u za uzgoj životinja za hranu utroši više od polovice upotrijebljene vode.
Od ukupnih poljoprivrednih zemljišta samo u SAD-u 87% se upotrebljava za uzgoj životinja za hranu.
Samo stoka u svijetu pojede količinu hrane kalorijskih potreba dovoljnih za 8,7 milijardi ljudi - više nego cijela ljudska populacija na Zemlji.
Za proizvodnju 1 kg mesa potrebno je 2,500-6,000 litara vode, a za proizvodnju 1 kg pšenice potrebno je oko 60 litara vode.
U Hrvatskoj govedo vrati 1 kg mesa za svakih 16 kg pojedenih žitarica.
Stotine milijuna tona žitarica potroši se na prehranu životinja dok bi već 5 milijuna tona žitarica bilo dovoljno da se nahrani 15 milijuna djece širom svijeta koliko ih otprilike, svake godine, umire od gladi.
Drugim rječima, da bi bogati zapad mogao birati mesne delicije, više od trećine planeta mora gladovati.

Na kraju, da ne duljim,
svatko zna što je najbolje za njega.

lp.



Hmm...
Većina tih domaćih zivotinja bi izumrle da nema čovjeka koji ih preko zime hrani,jedino kad bi se covjek brinuo za njih a ne jeo.Pa da vidimo onda di su ti prijatelji zivotinja, ovo da samo stoka pojede hrane za 8.7 milijardi ljudi,stoka jede većinom travu tako da...




Ja to gledam drugačije. Ne bi izumrle, zašto bi. Ako bi i utopijski 99% svjetske populacije postalo vegani u idućih desetak godina, milijardu mučenih i silovanih životinja bi umrlo sretno prirodnom smrču od starosti. Ne brini, ostalo bih ih ipak na kraju dovoljno na farmama po cijelom svijetu da ne bi zauvjek ostali bez tih životinjskih vrsta.

O ovome što ti je MarkoDj napisao koliko je resursa potrebno za proizvodnju jedne kile mesa i koliko je npr stotina litara vode potrebno da se uzgoji i obradi kila mesa... brojke su zastrašujuće!
Svijet se uništava, ljudi su sve bolesniji i bolesniji, ali nije svima loše. Netko ipak mora profitirati u tome. Imamo prehrambenu i farmaceutsku industriju koje imaju toliko novaca da ne znaju što će s njime. Na žalost, to im nije niti približno dovoljno.

Evo ovo me je spasilo od daljnjeg pisanja! Objavljeno danas na portalu Jutarnjeg lista. Baš lijepo da i oni nešto pametno napišu.

ČETIRI STVARI KOJE BI SE DOGODILE KADA BI SVI PRESTALI JESTI MESO
http://www.jutarnji.hr/cetiri-stvari-koje-bi-se-dogodile-kada-bi-svi-prestali-jesti-meso-glad-bi-postala-stvar-proslosti--a-ljudi-bi-imali-vise-prostora-za-zivot/1510982/

Vecina domaćih životinja bi izumrla da se covjek nebrine za njih prek zime,jedino ako ćeš se brinut o životinja onako samo iz ljubav,bez da ih pojedes jel ipak su one dobre,savršene,nebi nikad čovjeku nista loše napravile a ljudi su govna zadnja!To je uglavnom retorika prijatelja životinja i ne vjerujem im nista ni jednu jedinu rijec,njihovim istraživanjima i njihovim kvazi dokazima o tome kako je covjek biljojed i šta bi se dogodilo kad nitko nebi jeo meso,jednostavno ne vjerujem ljudima koji svoje mačke hrane biljnom hranom!
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 02/02/2016 : 12:10:37  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MarkoDj


Hitler nije bio vegetarijanac, omiljena hrana mu je bilo kavijar. A to što se isticalo da je vegetarijanac je zabluda. Nije jeo crveno meso zbog zdrastvenih razloga, a ne zbog moralnih i etičkih razloga.





hitler se hranio putem infuzije fix-mix

nego, dva najveće monstruma 20 vijeka bili su vegeterjanci
himler i berija
prestali su jesti meso kad su počeli ljudima puštati krv
ima nečeg patološkog u toj pojavi vegeterijanizma
svi su nekako fanatični u svojim stavovima
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 02/02/2016 : 12:16:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
@Rahazlam

Čuj, ja poštujem tvoja razmišljanja i vjerovanja.
To u što ti vjeruješ je tvoja privatna stvar. Ja sam slab vjernik, što je za neke minus, za neke plus... Mene ipak zanima znanost i dokazi.
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 02/02/2016 : 12:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
@KRAS

Moje mišljenje je, za koje ovaj trenutak nemam nikakvih upečatljivih dokaza, da bi kada bi 100% svjetske populacije bili vegani da bi u roku desetak godina završili gotovo svi ratovi i sukobi. Drastično bi se popravila ekologija, izumrle bi ubojite korporacije koje sve kontroliraju. Ne bi svake minute umiralo petero djece od gladi...

...a ovako ćemo završiti s maskama za kisik na glavi i palicama za bejzbol u ruci zatrpani hrpom smeča i dreka.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11710 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/02/2016 : 13:22:47  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
@ dcopic

Rekao bih da imaš veliki strah od smrti, ovaj života.
Strogo gledati i vagati što i koliko jedem. To mi liči na paranoju.

Mislim, koliko sereš na dan, kakva je stolica i sl. pitanja?!

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 23 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000