forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Gea
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 00:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote


Ko i šta je GEA? Prvi Bonelijev mini-serijal, priča podeljena na 18 epizoda o mladoj junakinji - ali o čemu se tu radi?

„Kažu da su Đavoli od pamtiveka bili neprijatelji ljudskog roda. Prisutni su u istoriji čovečanstva od davnašnjih vremena i svaka civilizacija ih je identifikovala kao glavnog protivnika. Biblijski mit o padu Lucifera nakon borbe s arhanđelom Mihajlom pripoveda nam i o Velikom ratu između tog Krvničkog soja i šačice ljudi koje su podržavali i vodili Vrhovnici, arhanđeli iz religijske tradicije hrišćana, Jevreja i muslimana. U hermetičkom govoru svoje kaste ti ljudi su sebe nazivali Zaštitnicima.
OVO JE PRIČA O JEDNOJ OD NJIH.“


E sad, na osnovu ovog uvoda koji je preuzet iz prve sveske serijala, možete da steknete utisak da je reč o fantasy serijalu sa teškim temama o večnoj borbi protiv metafizičkog zla. S druge strane, na Bonelijevoj web stranici, Gea je opisana kao mlada rokerka koja vozi skuter, ide na časove kenda, svira u bendu i voli sve što vole savremeni mladi. I šta je tu tačno?

GEA je i jedno, i drugo, i mnogo više od oba. Humor, horor, metafizika, duhovnost, ezoterija, brutalna kiritika društva, anarhija i rokenrol – sve su to elementi koje je Luka Enoh, koji potpisuje i crtež i scenario (čast da bude kompletni autor serijala je do sada u Boneliju ukazana samo njemu) ubacio u Geu. Dakle, tu je pre svega dobra zabava s energičnom glavnom junakinjom i njenim zgodama i nezgodama; zatim zdrava dozu horora, jer se Gea ipak bori protiv demona; ali i ezoterija i mistika – njen svet je do detalja razrađen, baziran na hinduističkim, jevrejskim i hrišćaniskim legendama – količine prastarih misterija koja se pojavljuje u stripu se ni Marti Misterija ne bi postideo. A iznad svega, Luka Enoh koristi sukob dve rase, ljudske i demonske, za brutalnu kritiku društva u kome su neki krivi samo zato što su „stranci“, a poreklo neprijateljstva se ne ispituje. Kako serijal odmiče, neprijatna pitanja o samoj prirodi sukoba i ratova isplivaće na površinu za Geu – i lakih odgovora neće biti. Serijal počinje polako, sa naizgled zasebnim epizodama, da bi se posle broja 12 sve niti splele u jednu veliku priču koja vodi ka novom Velikom ratu između čovečanstva i đavola.

*tekst je preuzet iz Djoletovog posta

Edited by - solar on 29/02/2020 23:08:59

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 00:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Kompletan serijal je dostupan u izvrsnom izdanju Darkwooda.

Edited by - solar on 29/02/2020 23:10:20
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 00:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Luka Enoh, tvorac i kompletan autor serijala rođen je u Milanu 1962, počeo je da se bavi stripom početkom devedesetih, prvo s nekoliko kratkih priča, a zatim je kreirao serijal Sprayliz. U tom serijalu već se pojavljuju Enohove omiljene teme - radnja prati mladu tinejdžerku Elizabetu "SprejLiz" Petri koja svojim grafitima skreće pažnju na zloupotrebe vlasti lokalnog gradonačelnika i drugih gradskih i državnih funkcionera. Mladi ženski likovi puni energije i savremeni društveni problemi nastaviće da budu Enohovo polje interesovanja i nadalje, ali će za Geu tome pridodati - misticizam. No vratimo se Sprejliz: 1995. serijal je dobio nagradu za najbolji strip koju dodeljuje časopis Fumo di China i, ironično, iste godine biva ukinut zbog slabog interesovanja. Nakon toga Enoh crta nekoliko epizoda serijala Legs Weaver za izdavačku kuću "Boneli" i sa Stefanom Vijetijem počinje rad na grafičkoj noveli Dragonero. No, usred svega toga, Serđo Boneli mu je ponudio da kreira nov serijal, nov ženski lik, i da prvi put u istoriji ove kuće bude kompletan autor serijala. Tako je Gea startovala 1999. i izlazila je na svakih šest meseci do 2007, kada je priča o mladoj Zaštitnici stigla do kraja. Pošto se Gea pokazala uspešnom i kreativno i komercijalno - Boneli je ponovio svoju ponudu, te tako od kraja 2007. u Italiji na svakih šest meseci izlazi nov Enohov serijal, Lilit, o devojci (naravno!) koja je poslata nazad kroz vreme kako bi uništila svaki vremenski tok u kome se pojavljuje Trnovac, misteriozni entitet koji će dovesti do uništenja čovečanstva. Paralelno s Geom i Lilit, Enoh je nastavio da povremeno radi epizode Sprejliz, koliko mu vreme dopušta. Za francusku izdavačku kuću "Les humanoides associes" je s Mariom Albertijem kreirao serijal Morgana, kombinaciju naučne fantastike i fantazije, i koju godinu kasnije s Mauriciom de Vićencom Rangaku, avanturu smeštenu u Japan u vreme sedamnaestog veka.
Od ljeta 2013. Dragonero postaje mjesečni serijal na kojem su Enoh i Vijeti urednici i glavni scenaristi.

*tekst je preuzet iz trećeg broja Gee "Priča o duhovima".

Edited by - solar on 25/01/2016 03:47:17
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 00:35:11  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote

Edited by - solar on 29/02/2020 23:12:26
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 00:35:17  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Krenuo sam s namjerom da pročitam kompletnog Cassidiya kojeg sam ne tako davno nabavio, ali kad sam se dovukao do polovice postalo mi je monotono i trebalo mi je nešto da me trgne i ponovo vrati u stanje kada jedva čekaš i kada ti je gušt čitati strip. Tako mi je došla ideja da opet pročitam Geu, jedan od onih serijala koji mi tematikom nikako ne bi trebali odgovarati, ali koji je urađen sa toliko strasti, znanja, vještine i ljubavi da me odmah osvojio. I ovog puta dojam je i više nego dobar, a zadnjih pet-šest brojeva su me toliko povukli da sam ih progurao u jednu večer. Premda je serijal "jedno cijelo" draži mi je prvi dio jer je prepun naivnosti, vedrine, razigranosti, otkrivanja, neograničenih potencijala i avanture.
Neki stripovi, jednako poput filmova ili knjiga, ostave dojam, trag, koji uvijek nosite sa sobom...

Edited by - solar on 09/02/2020 20:30:24
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 01:26:23  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote


Galerija:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.881518588535970.1073741842.520458311308668&type=3

Edited by - solar on 29/02/2020 23:12:08
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 25/01/2016 : 02:07:21  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Zaista zanimljiv serijal. Pamtit cu ga po sarenim naslovnicama...
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7618 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 25/01/2016 : 02:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
prije par godina sam pročitao nekako prvih 5 brojeva i dalje nije išlo..jednostavno mi nije sjelo, iako imam samo još 13 brojeva da završim sa serijalem, ne vuče me nikako da ga nastavim, a nisu ni prilike da će se to desiti u skorijoj budućnosti..
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 25/01/2016 : 07:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message  Reply with Quote
Odlična je Gea, baš ovih tjedana iščitavam po drugi put cijeli serijal.

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

osmo
Average Member

Bosnia and Herzegovina
646 Posts

Member since 12/11/2004

Posted - 25/01/2016 : 09:40:18  Show Profile Show Extended Profile  Send osmo a Private Message  Reply with Quote
Pročitao serijal. Meni je odličan !!!!!!!!!!!!!!
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 25/01/2016 : 09:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
Definitivno jedan od najbolji (mini)serijala koje sam čitao!

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho

Edited by - Hajo on 25/01/2016 16:22:03
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/01/2016 : 10:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
odlican serijal, glat najbolji Boneli mini.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 25/01/2016 : 10:42:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Krenuo sam s namjerom da pročitam kompletnog Cassidiya kojeg sam ne tako davno nabavio, ali kad sam se dovukao do polovice postalo mi je monotono i trebalo mi je nešto da me trgne i ponovo vrati u stanje kada jedva čekaš i kada ti je gušt čitati strip. Tako mi je došla ideja da opet pročitam Geu, jedan od onih serijala koji mi tematikom nikako ne bi trebali odgovarati, ali koji je urađen sa toliko strasti, znanja, vještine i ljubavi da me odmah osvojio. I ovog puta dojam je i više nego dobar, a zadnjih pet-šest brojeva su me toliko povukli da sam ih progurao u jednu večer. Premda je serijal "jedno cijelo" draži mi je prvi dio jer je prepun naivnosti, vedrine, razigranosti, otkrivanja, neograničenih potencijala i avanture.
Neki stripovi, jednako poput filmova ili knjiga, ostave dojam, trag, koji uvijek nosite sa sobom... oni koji znaju shvatit će.


Auu, solar...mislim da sam prvi puta pročitao da netko kaže da mu je Cassady monoton, pogotovo u toj mjeri da bi odustao od daljnjeg čitanja.
A kada govorimo o Gei, ovaj mini serijal definitivno nije orginalan jer autor je ukrao masu ideja iz drugih stripova, knjiga, filmova i sl,ali istina, uradio je to sa mnogo strasti i vještine, da mu jednostavno nemamo što prigovoriti.
Ovaj mini serijal nije ni sekunde dosadan,a moramo priznati da nakon pročitane prve polovice serijala nitko nije mogao očekivati da će radnja otići u smjeru u kojem je otišla i završila, a za okrenuti priču u takav mega apokalipstični smjer je stvarno trebalo imati muda, s tim na kraju ništa nije besmisleno, naprotiv, sve je toliko savršeno odrađeno da će vas čak natjerati na razmišljanje tko bi koga mogao glumiti u filmskoj verziji ove priče.
Nadalje, Enoch je stvarno dobar crtač, ali ovo kompjutersko točkasto sjenjčanje je stvarno katastrofalno i šteta što taj dio posla nisu dali da odradi netko tko je u tome spretniji.
Darkwoodovo izdanje je fantastično, obavezno za imati u kolekciji
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 25/01/2016 : 11:00:38  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
solar kaže kako je ovo prvi Bonelijev mini-serijal? Pa zar i u prošlosti nije bilo takvih? Npr. Bela & Bronco, Jill, Judas...

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4276 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 25/01/2016 : 12:01:23  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
da...solar je zaboravi na stare mini serijale...moze samo da navede da je ovo prvi mini serijal novoga doba...inace zanimljiva mi je gea ali jos vise kasidi...
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 25/01/2016 : 13:22:18  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus

solar kaže kako je ovo prvi Bonelijev mini-serijal? Pa zar i u prošlosti nije bilo takvih? Npr. Bela & Bronco, Jill, Judas...


...upravo sam i ja to hteo da prokomentarisem...

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/01/2016 : 13:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Auu, solar...mislim da sam prvi puta pročitao da netko kaže da mu je Cassady monoton, pogotovo u toj mjeri da bi odustao od daljnjeg čitanja.

Ma nisam odustao nego me nekako smorio pa mi je trebalo nešto da mi vrati energiju, sad imam namjeru pročitati i ostatak serijala.

quote:
solar kaže kako je ovo prvi Bonelijev mini-serijal? Pa zar i u prošlosti nije bilo takvih? Npr. Bela & Bronco, Jill, Judas...

quote:
da...solar je zaboravi na stare mini serijale...moze samo da navede da je ovo prvi mini serijal novoga doba...inace zanimljiva mi je gea ali jos vise kasidi...

Oni tekstovi nisu moji, na dnu posta sam naveo izvore.
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2353 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 25/01/2016 : 14:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Meni se Gea nije svidela.
Pročitao prvih par brojeva, dalje nije išlo, i na kraju prodao komplet.

Carpe diem
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1696 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 25/01/2016 : 16:04:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
Vrhunski strip!

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 25/01/2016 : 16:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Imam prva dva broja koja su mi se svidjela, dosta netipičan strip za Bonelli. Enochov crtež me podsjeća na domaće autore.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 25/01/2016 : 20:25:22  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
Pročitao samo prvi broj Gea, tako da nemam neko mišljenje, dok za Casidy-a moram reći da je vrhunski strip, krimič od glave do pete.

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2016 : 20:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Pročitao prvih devet i tu sam stao.
Vrlo drugačiji Boneli i sasvim dobar strip,ali iz nekog razloga nije me kupio da ga obavezno i smesta ispratim;te sam tako napravio podužu pauzu,a odavno se već kanim da nabavim i preostalih devet brojeva.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4703 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 25/01/2016 : 20:38:00  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Spoj Mjesečeve ratnice i MIB-a.
Geu sam kupovao do četvrtog broja kad me smorilo, no imam cijeli serijal zahvaljujući svojem old manu, koji je jednostavno morao kupiti ostalih 14 brojeva. Što je malo čudno, jer ovaj strip je demografski targetao tinejdžere, no nekako ga najviše čitaju muškarci u krizi srednjih godina (i keed, i keed)
Nekako sam uspio dogurati do broja 16, a zadnja dva mi već čame na polici otkad ih je drakwood objavio.
U biti, već neko vrijeme razmišljam dati stripu drugu šansu, no nemam vremena, a pretpostavljam da mi je jedan od problema pri čitanju bio i srpski sleng kojeg baš nisam najbolje razumio tamo 2011. kad je strip izašao u nas

Go kneel and weep
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/01/2016 : 20:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki
Auu, solar...mislim da sam prvi puta pročitao da netko kaže da mu je Cassady monoton, pogotovo u toj mjeri da bi odustao od daljnjeg čitanja.



evo ja se javljam, doduse skocio sam na zadnja dva da vidim kako ce se zavrsiti. fin kraj
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/01/2016 : 20:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
Gea razbija negde od 8mog nastavka. medju ovim prima ima sve i svacega, a onda krece narkoza ludilo i ono sto svi vole - klanje svetskog nivoa. a pride sav taj haos ima i neki visi smisao.
Enoh me je kasnije razocarao sa smrtno dosadnom Lilit

Edited by - kasper on 25/01/2016 20:41:08
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4703 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 25/01/2016 : 20:50:04  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

Gea razbija negde od 8mog nastavka. medju ovim prima ima sve i svacega, a onda krece narkoza ludilo i ono sto svi vole - klanje svetskog nivoa. a pride sav taj haos ima i neki visi smisao.
Enoh me je kasnije razocarao sa smrtno dosadnom Lilit



Mene je LILITH, naprotiv, ugodno iznenadila.
Sad sam se sjetio da mi je još jedan problem koji sam imao s Geom bio totalno antipatični i problematični naslovni lik. Gea je jednom riječju šupčina. Samo zato što je kao neka "the chosen one" uzima si za pravo forsirati svoj narcizam. Em je slut, Em ne spasi svijet, em je to ne jebe previše.

Lilith s druge strane ima puno pravo klati ionako mrtve ljude, jer da bi spasila svijet rikira svoje postojanje, i taj me koncept nekako pogodio...

Go kneel and weep
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000