forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Politička (ne)korektnost
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 81

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 16/03/2019 : 20:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/03/2019 : 22:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
Osmane obrij bradu jer te po njoj znadu
Hahaha

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/03/2019 : 23:57:06  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

vukozec,
htio sam ti nešto napisati, ali vrijeme je da stanem malo na loptu

to što pričaš je pogrešno
vidiš, biti obrazovan je nešto sasvim drugo nego ti misliš (nisi ti kriv što misliš tako kako misliš, 90% ljudi misli jednako kao ti, tj. vi ste tako "informirani")

ovo ti je kao neki uvod da se uopće upoznaš sa pojmom "znanje"

a ovo ti je izvadak, ovo 2. b) Obrazovno znanje jest, dakle, iznad 1. a) Znanja ovladavanja (jedino znanje koje ti uzimaš u obzir = najniži rang znanja;



Mislim da sam se ja ipak referencirao barem na prva dva tipa.

Nego sad si me sjetio na onu epizodu kad je onaj Karamarkov ministar rekao Bujanecu "vi ste jedan veliki erudit", pa je i ovome bilo neugodno, mislio je da ga sprda. Zabavna epizoda.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/03/2019 : 00:16:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by nagor





Ako nije totalno izvađeno iz konteksta, lik je idiot i za svaku osudu. Ni blizu Sari Jeong.

quote:
Originally posted by Džedson

prošeći crnačkim kvartom u detroitu, la, chicagu itd.
oni će te identificirati kao bijelca, vrlo brzo. to znači - fizički napad. nisi ti njihov. govorim iz osobnog iskustva.


Nema veze kako me oni vide. U Americi je rasizam duboko ukorijenjen i nema šanse da se taj problem brzo riješi. Tvoji upisi ovdje pokazuju da crnce, najblaže rečeno, nimalo ne simpatiziraš. Oni vjerojatno isto gledaju tebe. Dok god su obje strane tvrdoglave, napretka neće biti.

A slažem se da je moje pisanje ideološko, ali drugačije ne može biti. Najbliže što sam došao kontaktu s "drukčijima" su Romi, i uvijek sam se prema njima pristojno ponašao. Žao mi je prvenstveno djece koja su prisiljena odmalena prositi po ulici. A nisam jednom prisustvovao scenama gdje ih ljudi verbalno napadaju.

I razumijem taj strah od drukčijeg. Samo smatram da ne bi trebalo na tome ostati. Taj problem treba rješavati. Pat pozicija nije dobra ni za koga.

Može li se rasizam riješiti? Mislim da ne može, ali vrijedi pokušavati...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/03/2019 : 06:15:30  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Pa s jedne strane rasizam je korak naprid u razvoju globalnog društva. Ima nekih prostora di se ljudi mrze a iste su rase. Npr u ovijeh krajevih.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/03/2019 : 09:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by vukozec

Mislim da sam se ja ipak referencirao barem na prva dva tipa.



nisi, ti razmišljaš samo o prvom tipu, znanju ovladavanja: to ti je znanje koje pruža škola, znanje koje te čini tzv. stručnjakom itd. to ti je čitava priča koja visi u javnom prostoru, to su ti lutanja koje se događaju oko kurikularne reforme, to ti je, na kraju krajeva, "škola za život". to je tvoje hipotetično "masovno visokoobrazovano društvo".

ali tebi trenutno nije jasno ovo: i u takvom hipotetičnom mas visokoobrazovanom društvu bio bi okružen kretenima. jer, uopće ne bi bili "obrazovani", eventualno informirani.

biti obrazovan, to je sasvim druga stvar nego biti informiran, "educiran" itd.
obrazovan, u pravom značenju, je onaj koji je - formiran. ne in-formiran, nego formiran, koji se izgradio, obrazovao se.

ovaj sam citat već stavio, evo još jednom baš taj citat, jer je tu izraženo jednostavnim jezikom koji mogu pratiti prosječno informirani i formirani ljudi:

"Ljudskom razumu godi kada promatra vlastito djelo... malo po malo, kako rastu katovi i složenost građevine koju je podiglo čitavo čovječanstvo, sve manje ona pripada pojedincima ponaosob. Tko tek kopira ovu zajedničku građevinu te od nje skuplja jedino za sebe; tko ne gradi u samome sebi i iz samoga sebe jednu vlastitu kućicu za stanovanje, s krovom i gredama, u kojoj se osjeća potpuno doma i u kojoj je svaki kamen, pa i ako ga nije oblikovao iz grube sirovine, ipak stavio na njegovo mjesto te mu je prošao kroz ruke, dakle taj čovjek je pedant koji nije ni proživio ni skovao sama sebe."

Tvoje masovno visokoobrazovano je društvo pedanata, onih koji "tek kopiraju zajedničku građevinu". Sve to ostaje izvanjsko, izvanjsko znanje, tj. znanje ovladavanja (i svijet ostaje shvaćen kao svijet stvari kojima se treba ovladavati, pa i ljudi su tek stvari kojima se treba ovladavati; izrađuju se programi u ekspertnim timovima kako se to ovladava, a u javnom prostoru kolaju informacije i sukobi modela. zapravo već danas imaš to što ti maštaš, jer su svi na ovaj ili onaj način in-formirani. to što ti misliš da Bujanec nije visokoobrazovan i in-formiran i da mu drugi laskaju da je educiran, to je tvoje ograničenje, jer ne možeš sagledati tu sliku cjeline. međutim je to sasvim ista razina kao u Stankovića recimo, razina kopiranja zajedničke građevine bez kovanja samog sebe.)

no, sve se tri vrste znanja prožimaju. nema isključivo jedan tip (čak ni nagor to nije!!), to je samo teoretski model kada apstrahiramo radi preglednosti. ali ima "zaborava". ti si taj u zaboravu (kao i sve oko tebe, narativi koje upijaš, svo to prežvakavanje koje se ne miče iz mjesta, sve se to kreće u zaboravu obrazovanja, a pogotovo spasa).

za razliku od tebe, meni stvar izgleda suprotno: gledatelji bujice su čak obrazovaniji (formiraniji). samo što su oni isti tip dekadenata kao i gledatelji stankovića ili sljedbenici novogovora o ljudskim pravima, cjelovitoj kurikularnoj reformi i ostale prigodne fraze. oni su samo slučajno bolji, naime, po sklonosti srca, tj. po bevinoj ljudskosti. ali teško je shvatiti ovo: to uopće nije dovoljno. te prirodne sklonosti u većini slučajeva propadaju, podložne su korupciji (propadanju) u svakidašnjem tubitku (tj. u običnom životu kakvog se najprije živi, kakvom svi pripadamo). mora se raditi, kovati samog sebe u subjektiviranju "zajedničke građevine" = učenju znanja ovladavanja, ali ne da bi to samo reproducirao, da bi bio bezlična kopija Savršenog Građanina Bez Svojstava. tek tu počinje ono "pravo", a ne da je kraj kada se in-formiraš. kroz informaciju prolazi osovina koja veže tvoj izvor (periferiju) i ono jedino što je bitno a za koje je najpoznatije ime - Bog (centar). tvoj izvor je obrazovanje, obrazovati se, a Bog je spas. ali ovo je sada već previše i nerazumljivo za nekoga tko je u zaboravu, tko vidi jedino znanje ovladavanja i tko još nije slomio prvi grijeh, grijeh oholosti. da, sve ovo zvuči i ludo, ali to ti je jedini put ako ikada probiješ granice supermašine u kojoj se sada nalaziš - tada ćeš i sam to uvidjeti. za sada je, vukozec, za tebe dobar put da se više posvetiš vesternu recimo... a ove koješatrije ostaviš, pustiš te ukopane pozicije, jer ne vode ničemu važnom. vestern je dobar put da se razvijaš, da kuješ samoga sebe. rekao bih ti i da čitaš fibru ili što to već čitaš, ali to mi nije toliko zanimljivo, pa neka bude - vestern.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 17/03/2019 : 11:16:09  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message
Stinky, zar stvarno misliš da ja (pa i drugi) nisam svjestan ničeg o čemu pišeš i ne razmišljam o tim stvarima. O stvarima kao što su zašto u nešto vjerujem i kako sam došao do toga. Ne možeš ni znati većinu toga kako i o čemu razmišljam jer nemam vremena (pa ni volje) na forumima ići u širine u koje ti ideš, držim se uskih tema.

Nemam više vremena ni za ovo, moram djeci praviti origami i slušati Springsteena. Vidimo se na vestern temi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/03/2019 : 11:23:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Da, mislim da o tome ne razmišljaš (dovoljno) ozbiljno.

Vidimo se na vesternu.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 17/03/2019 : 11:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message
Zbog propagiranja rasne jednakosti koje i kreće od bijelaca (koji nagli zaokret rase koja je imala robove - te se i sad ne odriče nekih dijelova Afrike - a opet u cvjetanju tog zaokreta ljudski moral nikad nije bio niže, nešto se tu ne podudara, jel tako?) prvi ćemo niz provaliju.
Što se tiče ovoga s Twittera ništa ne čudi ovakvo ponašanje. Navodno, kažem navodno, jer nisam čitao, njihova sveta knjiga čak i dozvoljava laž u mnogo slučajeva a posebno ako je u funkciji cilja.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 17/03/2019 11:48:33
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/03/2019 : 13:49:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Kako misliš da ljudski moral nije bija niže?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37276 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 17/03/2019 : 14:49:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message

govna su bila i ostaju govna, i uvijek smrde, svejedno kakve su boje



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/03/2019 : 20:50:08  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
https://narod.hr/eu/video-britanska-skola-otkazala-nastavu-spolnog-odgoja-s-naglaskom-na-lgbt-pitanja-nakon-sto-80-roditelja-nije-poslalo-djecu-u-skolu

popustili pred roditeljima...mada kazu samo privremeno
vidite kako se treba boriti
samo hrabro i u zube
stizu migranti...sto ste imali imali ste hahaha

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 18/03/2019 : 23:25:18  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Kažu, da svako govno jednom ispliva na površinu, tako i mali rasisti pokažu papke ako jih povučeš za rep. Klasički rasistički navodi su podcrtani a s moje strane je to zadnja runda, jer ne vidim smisla u prepucavanju sa rasističkim copypastama i poricanju stvari koje nikad nisam napisao

quote:
Originally posted by nagor


Sranje je izjednačavati rasu i etničku grupu? Ma daj, što hoćeš reći? Da jedno nema veze s drugim. Kompliciraš bez veze jer sam upotrijebio riječ azijati umjesto Kineza, Korejca itd. Što se tiče crnaca u SAD-u jasno je da se komotno može reći da biti crn znači bit dio afroameričke etnije koja je danas dio američkog naroda. To je doslovno definicija afroamerikanaca u enciklopedijama.



Nigdje ne tvrdim, "da jedno nema veze s drugim", več obratno: rasa je osnovna kategorija - crna, bijela, žuta/azijska... dok su etničke grupe, odnosno narodi podkategorija rase. U americi uz afro-amerikance (potomci robova koji su preuzeli jezik i kulturu bjelaca) žive i Afrički hispanoamerikanci, američki haičani i ostali afrokaribljani te razne afričke diaspore (nigerijska, somalijska,...) i koji se na popisima nisu izjašnjavali kao "Black, African American", nego "Other race" Ali OK, po rasističkim kriterijima sve je to ista pašta.


quote:
Originally posted by nagor


Kao afrički robovi su dekonstruirani kao etnija, kao dekonstruirano je njihovo uređenje? Pa oni u Africi jedva da su imali neku etniju odnosno društveno uređenje. Velika većina tih robova je u Africi živjela plemenski na razini kamenog doba. Pričaš o njima, ko da im zločesti bijelac uništio visoko razvijenu civilizaciju i društvene vrijednosti koje su ih povezivale. Ajmo prestati s tim bajkama. Pričaš o etnogenezi ko da su kakav ne-njemački narod iz Austro-Ugarske. Ko da su oni neki afrički Česi, Slovaci, Slovenci, Hrvati koje je bijelac ispremiješao i na taj način ih uništio. Da, ropstvo nije bilo dobro, ali nije ih dekonstruiralo na taj način koji ti pričaš jer nije imalo što dekonstruirati. Dakle, »dekonstrukcija etnije« nije razlog zašto su danas tu di jesu po toj crnoj statistici. Ta tvoja »dekonstrukcija etnije« uopće ne postoji jer nije bilo »stare« etnije. Plemenska pripadnost s društvenim uređenjem iz kamenog doba se ne računa kao etnija.



Uf, ne znam kad sam na ovom forumu utoliko rečenica pročitao toliko gluposti, vjerojatno neču ni sve uspjeti nabrojati...
- zapadna Afrika (od kuda je velika večina sjevernoameričkih robova) nije bila u nikakvom kamenom dobu, još od rimskog doba je preko transsaharskih karavana trgovala sa sjevernom afrikoma, a još 2 stolječa prije transatlantske trgovine robovima (sredina 17. stolječa) trgovalo se sa Portugalcima
- o državam i narodima zapadne Afrike imaš odličnu knjigu Medieval Africa 1250 - 1800, pa je bez veze, da ti tu prepričavam.
- Nikad nisam tvrdio, da su bijelci uništili neku afričku civilizaciju (još jedna trolovska izmišljotina). Možda su ubrzali propad određenih država, najviše na krajnjem zapadu (Senegal) ali su sa druge strane omogučili uspon drugih
-Oko etnogeneze si malo pobrkao lončiče, govorio sam o kasnijoj etnogenezi crnačke ("Negro") populacije u SAD, sa preuzimanjem bjelačke kulture (imena, religija, jezik) ali to nema veze sa Afrikom.
- Etnogeneza navedenih slavenskih naroda je kao prvo puno starija od Austro-Ugarske, a to je i izrazito glup primjer, jer su njemci migrirali na područja naseljena slavenima. Jedini približno sličan primjer iz ovih prostora su janičari, ali oni su uključivani u sam vrh Osmanskog društva a ne na dno dna kao afrikanci u Americi.
- "Ropstvo nije bilo dobro" - krasan komentar za jedan od največih zločina zapadne civilizacije, u stilu ostalih izjava. Evo ti još par primjera za trumpovanje po internetu: Staljinizam nije bio dobar, Holokaust nije bio dobar...

quote:
Originally posted by nagor


Prije bi se mogla zagovarati teza, da ih je ta sudbina ropstva u biti stvorila kao posebnu etniju učvrstila ih je kao poseban dio američkog društva – afroamerikance. Ali izgleda da im etnogenza nije pomogla. Normalno, nisu im ni bijelci pomogli, ali nisu pomogli ni Kinezu ni Vijetnamcu. Zašto Kinez i Vijetnamac toliko ne strše po crnoj statistici. OK, sigurno je „azijatima“ pomoglo to što su došli kao etnije s uređenom hijerarhijom, ali prejednostavno je reći da su crnci tu di jesu po socijalnoj problematici samo zato jer toga na početku nisu imali.



Kakva crna sudbina, ropstvo je bilo zločin masovnih razmjera, sa pokoljima mučenjima, silovanjima... I moja tvrdnja je bila, da su se zbog toga oblikovali u poseban dio američkog društva, ali duboko patološki i disfunkcionalan, bez elita i srednjeg sloja i na temelju nasilja i kriminala. Ako je pozicija azijskih migranata prilikom doseljivnja bila "na nuli", onda je crnačko društvo bilo u minusu. I notorna glupost, da je ropstvo crnce "učvrstilo" - u slučaju takvih teških kolektivnih traumi nekom društvu trebaju generacije do nekakvog normalnog funkcioniranja.


quote:
Originally posted by nagor


Što se tiče Zuluja, nije ti to efektan primjer. Afrikanci Zuluji se integrirali u društvenu strukturu Južne Afrike? To ko da bi rekao da se je riba integrirala u vodu. Hoćeš reći da bi se Zuluji integrirali u današnju Ameriku samo zato jer su očuvali svoje tradicije?



Zuluji su navedeni kao primjer, gdje je crnačka populacija (uz Zulu i večina ostalih južnoafričkih naroda) u 10 godina uspjela napraviti veči i uspješniji društveni razvoj (i posljedično uključivanje u društvenu strukturu JA), nego afroamerikanci u 150 godine uz sve prednosti tehnologije i obrazovanja. Kako bi se (ili ne bi) Zuluji integrirali u SAD možemo spekulirati, ali ako pogledamo primjer Somalaca u Minnesoti, to ne bi trebao biti neki problem.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 19/03/2019 : 01:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Dobro GGG, smiri se i bez patetike. Ropstvo nije bilo dobro i treba ga osuditi, posebno u Africi di je oduvijek postojalo i još uvijek postoji.

Sad kad si nama rasistima pojasnio stvari, možeš slobodno nastaviti lupati se u prsa i idealizirati napredne wakanda civilizacije stare Afrike koje su "trgovale s bijelcima". Svi u Africi su bili napredni. Nitko nije živio na razini kamenog doba. Sve si objasnio.

Samo šteta što ćeš i dalje kriviti zapadnu civilizaciju za ropstvo, civilizaciju koju si par stranica nazad osudio kao licemjernu, istu onu koja je prva u povijesti čovječanstva jasno rekla ne ropstvu. Ali to je očito nebitan detalj u tvom narativu, koji počiva na besmislici da bi Zuluju prosperirali u Americi jer još uvijek nose isti leopardski G-string kojeg su nosili i njihovi preci prije tisuću godina.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/03/2019 : 08:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Ma da ,sad su crnci krivi i šta Mađarska nema more. Pretjeruješ.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 19/03/2019 : 09:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Ne krivim ih, ali mi smeta kad se sere po zapadnoj civilizaciji i idealizira Afrikance ko da su jedini oni doživjeli nepravde u povijesti. SJW gluposti.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/03/2019 : 10:46:06  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Pa puno se više i spominju druge skupine. Bar u Evropi.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 19/03/2019 : 13:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Kao i obično, prvo čiščenje trolovskih podmetanja - wakandu, kao ni marsovce, bigfoota ili Tom & jerry-a nisam spominjao. Također nigdje nisam idealizirao Afrikance, niti tvrdio da su oni jedini doživjeli nepravde. Nepravdi imaš kolko hočeš u krugu 500 km. Ali tema su crnci u SAD i rasizam, koji se zbog neznanja provlači po internetu. Zapadnu civilizaciju sam pomenuo samo u vezi trgovine robljem, i pošto su u tome sudjelovali Portugalska, Španjolska, Nizozemska, Francuska, Ujedinjeno kraljevstvo, Danska te kasnije SAD, koji su predstavljali dobar dio zapsdne civilzacije, odnosno svu zapadnu civilizaciju u Africi i Americi, a od šečera, pamuka, ruma i duhana fino je profitirao veliki dio njihovog stanovništva, može se argumentirano, bez sranja, reči, da su transatlantska trgovina i iskorištavanje robova bili zločin Zapadne civilizacije. Nije nebitno da je "prva u povijesti čovječanstva jasno rekla ne ropstvu" (s tim, da je ta jasnoča prilično upitna), ali je to premalo i prekasno - zašto je u početku rekla "da", i zašto joj je trebalo za taj "ne" više od 200 godina?

Još sažetak onog šta sam podcrtao, odnosno osnove crnaca po nagoru

- crnci su u 17. stolječu u Africi živjeli u kamenom dobu, bez religije, kulture i identiteta, pa s te strane nije bilo štete, da se jih "odriješi" njihovih krivih i bezveznih pogleda na svijet
- ropstvo NIJE BILO DOBRO, ali je zato crnce očvrsnulo (ako se sve zbroji, možda su nezahvalnici čak i u plusu!)
- crnci su crnci, kakva kultura, kakve etničke skupine (još bi samo trebao dopisati, da su za životinje pasmine a ne etnije)


Edited by - GGG on 19/03/2019 18:29:13
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 19/03/2019 : 14:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by nagor

Ne krivim ih, ali mi smeta kad se sere po zapadnoj civilizaciji i idealizira Afrikance ko da su jedini oni doživjeli nepravde u povijesti. SJW gluposti.



Ne znam samo odakle ti to da se konstantno sere po zapadnoj civilizaciji, ali kao reakcija ti onda pljuješ po Afrikancima pa stvarno izgleda ružno gledano sa strane. Jedno je kritizirati konkretne pojave (ropstvo), a sasvim drugo govoriti da su svi crnci u Africi bili na razini kamenog doba u vrijeme ropstva. A sve i da jesu, nisu zbog toga bili manje ljudi pa ne vidim poantu inzistiranja na tome. Ropstvo ni u kom pogledu nije bilo dobro (za njih). Nema smisla pokušavati sad ga pravdati (a to izgleda kao pravdanje) govoreći da su oni ionako bili divljaci.

Previše se zadaješ oko tih SJW priča pa si otišao u drugi ekstrem. Treba to hladne glave sagledavati. U borbi protiv SJW aktivizma, radi se obrnuti aktivizam (ne znam kako bih ga nazvao). A znaš kako je, kad se upustiš u takve metode, kako će netko sa strane vidjeti razliku između tebe i SJW-ova? Osim u predznaku, sve drugo ispada isto.

Nije zapadna civilizacija homogena struktura pa da sve sastojke trebamo ili prihvatiti ili odbaciti. Može se (pogotovo sad s vremenskim odmakom) reći da nešto nije valjalo, kao ropstvo. Ima puno dobrih stvari na zapadu, kao što su sekularizam, prosvjetiteljstvo, općenito individualne slobode, ali do toga je trebalo doći. Ti si se postavio kao branitelj zapadnih vrijednosti, a one danas ropstvo osuđuju. Zašto ga onda pokušavati ikako opravdati?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 19/03/2019 : 17:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Ma daj Beva, tko opravdava ropstvo na ovom topicu. GGGenijalac se je javio s nekom teorijom o etnogenezi. Lijepo sam mu to dekonstruirao, a onda je on počeo s patetikom i obaveznim etiketiranjem. Normalno, rasisti smo svi mi kojima je jasno da Afrikanci koji su završili u roblju nisu bili pripadnici razvijenih afričkih civilizacija. Plemstvo Šongaja i Malija nije završilo u roblju. Robovi su većinoma bili pripadnici nerazvijenih plemena kojima je vrhunac tehnologije bilo kameno oruđe i stoga neke filozofije o društvenom raspadu Afrikanaca u Novom svijetu padaju u vodu. Ne može raspadati nešto što ne postoji i ako ne postoji ne može biti izgovor za američku statistiku danas. Nije to nikakvo vrijeđanje Afrikanaca.

Vaš je problem, što se na svaku činjenicu za koju niste čuli odmah uvrijedite.

Edited by - nagor on 19/03/2019 17:57:56
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/03/2019 : 18:23:29  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Nisu bili u kamenom nego u željeznom dobu. A plemenska komponenta je itekako bila bitna i kod prodaje robova jerbo nisu svi postizali istu cijenu. Čak i kad bi zanemarili ropstvo koje je u USA ukinuto 1863.položaj crnaca osta je vrlo loš idućih preko 100 godina. Doduše sitili bi ih se kad je tribalo ič ginit po svitu za USA interese.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 19/03/2019 : 18:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Ali G nam je to predstavio kao da su bili na razini Rimskog carstva. Kao otrgali su ih iz svojih mramornih palača i stavili na Amistad i onda su oni zaboravili tko su.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 19/03/2019 : 19:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Jao nagore, opet lažeš i podmečeš nešto što nisam rekao - Ako nije Wakanda onda je Rimsko carstvo... A da me još majstor patetike ("doslovna definicija", "Afrički Česi", "lupanje u prsa", "sranje po zapadnoj civilizaciji", "GGGenijalac") optuži za patetiku, to je več pohvala.

Na kraju krajeva, ako i prihvatimo tvoju "dekonstrukciju", da su to kamenodobna plemena bez jezika i vjere, to svejedno ne opravdava zločin koji je pogodio između 10 i 20 miliona ljudi samo u transatlantskoj trgovini robovima i trajao je 400 godina. I počinili su ga bijelci, kriščani, prosvetljeni ljudi, i to ne zbog nekog "plemenitog" osvajanja u ime nekakvog boga ili kralja, več isključivo zbog profita.


Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 19/03/2019 : 19:49:36  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Ovo moje o "kamenodobnim plemenema" nije bilo nikakvo opravdavanje ropstva, već samo protuargument tvojoj teoriji (do Haitija na žalost nismo došli, da do kraja dekonstruiramo tvoju tezu). Kao što rekoh. Ropstvo nije bilo dobro. Zato su ga i Europljani 18. stoljeća osudili i na početku 19. st. ukinuli.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 19/03/2019 : 21:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Na proteklih par stranica smo napisali svatko svoje, forumaši su pismeni ljudi, neka si pročitaju napisano, ako si netko pročita još kakvu dodatnu stvar, toliko bolje. A za one koji padaju na "dekonstrukciju" wakandom i afričkim česima, nisam ni pisao.
Go to Top of Page
Page: of 81 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000