forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Video igra - umetnost? Vaš stav.
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/08/2016 : 23:13:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Ako HDZ dođe na vlast onog smrlju od Markosa će to zabrinuti, možda ne bude ima stranice !!

Za dom ... spremni !!
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 19/08/2016 : 23:18:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
Nisam znao da je i Markos udbas!
Ma daj Krugi pa sta ti je covjece,prelako planes daj se opsti,samo pricamo!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/08/2016 : 23:23:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

Nisam znao da je i Markos udbas!
Ma daj Krugi pa sta ti je covjece,prelako planes daj se opsti,samo pricamo!



Prije nego me izbace, ne kužiš ti poantu!!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/08/2016 : 23:25:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Htjeli su me izbacit i to će postići, al nemoj im pomagati.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 19/08/2016 : 23:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Htjeli su me izbacit i to će postići, al nemoj im pomagati.


Sad te nece biti godinu dana!
A bio si mi jedan od drazih forumasa,iako si se nalupo gluposti o nogometu(Modric,Messi...)!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2016 : 23:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Ako HDZ dođe na vlast onog smrlju od Markosa će to zabrinuti, možda ne bude ima stranice !!

Za dom ... spremni !!



Kaj je najbolje da si nastavio samo sa spamanjem dao bih ti "posljednje upozorenje" u obliku 48 sati jer ti je sljedeća kazna godinu dana tak da bi te vratio za dva dana, ali nakon ovih prijetnji i ovog sramnog ZDS pozdrava fino ćeš dobiti godinu dana.


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 19/08/2016 23:40:12
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2016 : 23:41:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ostali - držite se teme.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 20/08/2016 : 09:14:55  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ovo je proslo bez odgovora, a topic vristi za nekim postom koji ce ovo ludilo odgurati u zaborav... Pa da nesto napisem, makar ispalo i totalno neinspirirano...

quote:
Originally posted by GGG

Iako to važi za dobar dio VI, proglasiti jih sve od reda, onako na prvu loptu, digitaliziranim oblikom igara na tabli, u najboljem slučaju je neozbiljno.


Da, ali to sto ja govorim nije "na prvu loptu". Dapace, vise je prvoloptaski govoriti: "Ma, to je svakako umjetnost, pa vidi koliko je tu umjetnickih elemenata!".
Video-igre su svakako jedan specifican, novi Gesamtkunstwerk, jer mogu imati elemente literature, animacije, slikarstva, kiparstva, muzike... No, jos je Michelangelo spajao nekoliko umjetnosti u jedno veliko djelo, a ne pripisujemo mu rodonacelnistvo nikakve nove umjetnosti. Jedna stvar je novi spoj umjetnosti, ili novi medij u kojem se neka umjetnost pojavljuje, a posve druga stvar je jedna nova umjetnost, koja moze reci koja joj je differentia specifica.

quote:

Videoigra nise umjetničko djelo kao npr. neka skulptura, slika ili literarno djelo, koje su več u osnovi "napravljene" kao umjetnost Videoigre su medij i komercijalni produkt, isto kao i časopisi, TV, velika večina knjiga, filmova i muzike...


Ovo ne stoji. Nista ne sprecava autore video igara da im osnovna namjera bude umjetnicka. I nista tu ne mijenja na stvari ako zele da se proizvod, primarno umjetnicki, i proda. Pa i slikari i kipari zele prodati svoja djela, od necega moraju zivjeti.

quote:

a ako striktno povučemo tu liniju, da umjetnost može biti samo i isključivo nešti što je umjetnost sama po sebi, odpada velik dio "klasičnih" umjetnosti i sve "nove" umjetnosti, od fotografije i filma dalje.

Ako je to tako, možemo sve oblike izražavanja podjeliti na onih nekoliko čistih, idealnih, božanskih...u svojoj kuli od slonovače, dok se sve ostalo valja sa svinjama u blatu.

Po mom mišljenju umjetnost i elementi umjetnosti mogu se nači i u nekim prizemnijim oblicima stvaralaštva od obrtnika i kuhara nadlje (a i kod dizajna embalaže ;-).


Razlika izmedju "visokog" i "niskog" u umjetnosti je odavno zastarjela; ne samo da je vise nitko ne radi, nego se pojavio i citav niz kako umjetnickih djela tako i teorijskih tekstova koji se s tom podjelom poigravaju; a pogotovo to ne treba isticati na forumu o stripovima.
Ali to ni na koji nacin ne odgovara na pitanje: "Jesu li video-igre umjetnost?". Da, OK, i kuhar moze u nekom smislu biti umjetnik, ali tu se opet vracamo na ono sto sam rekao o slaboj ontologiji. Ako je sve umjetnost, dodjes u muzej i ne znas dal je netko izgubio paketic maramica, ili je to umjetnicka instalacija koju ne smijes dirati? Ili mozda smijes, cak i trebas? Mozda je smisao tog djela da si uzmes te maramice i njima brises suze, ono, neki neznanac ti je, posredno, obrisao suze? Svojim umjetnickim djelom? Jednostavno ti mozak vise ne zna sto bi trebao raditi.

quote:
Još jednom - videoigre su tako širok pojam, da o VI kao umjetnosti ne možemo govoriti - npr strategije, simulacije ili jednostavne puzzle igre sigurno nemaju neki umjetnički potencijal, dok se elementi umjetnosti mogu pojaviti kot avantura, RPG-a ili 3D akcijskih igara.


Pa, ako ustvrdimo da video igre jesu umjetnost, neke strategije, recimo, imaju sasvim lijepe crteze i mogu se po tome bez problema svrstati u umjetnost.

quote:
I još druga stvar, koju moram opet pomenuti - interaktivnost odnosno sudjelovanje konzumenta u priči, zagonetki, akciji,... Kao kod umjetnosti, gdje "umjetnički utisak" zavisi od interpreta (muzičara, glumca, pjevača), VI djeluju preko postavljanja izazova i posljedičnih odluka igrača. I kao posljedicu vlastitih reakcija, taj igrač sam individualno doživljava VI.



Nisam shvatio - interaktivnost je po tebi ekvivalent onoga sto u izvedbenim umjetnostima zovemo interpretacijom? Pa, ne bih bas rekao, jer igrac nista novo ne stvara, on odabire od unaprijed ponudjenih mogucnosti.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 20/08/2016 09:16:42
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2120 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 20/08/2016 : 12:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Baš sam se htio malo uključiti, ali čim sam krenuo žena zove da moramo u nabavku stvari za preživljavanje.
Što bi rekli brak je worshop gdje muž work, a žena shop.

Ništa kad se vratim ako me ne prođe inspiracija ili odlutam nekamo drugamo.
Do tada leppozdrau


samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2485 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 21/08/2016 : 03:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ovo je proslo bez odgovora, a topic vristi za nekim postom koji ce ovo ludilo odgurati u zaborav... Pa da nesto napisem, makar ispalo i totalno neinspirirano...

quote:
Originally posted by GGG

Iako to važi za dobar dio VI, proglasiti jih sve od reda, onako na prvu loptu, digitaliziranim oblikom igara na tabli, u najboljem slučaju je neozbiljno.


Da, ali to sto ja govorim nije "na prvu loptu". Dapace, vise je prvoloptaski govoriti: "Ma, to je svakako umjetnost, pa vidi koliko je tu umjetnickih elemenata!".
Video-igre su svakako jedan specifican, novi Gesamtkunstwerk, jer mogu imati elemente literature, animacije, slikarstva, kiparstva, muzike... No, jos je Michelangelo spajao nekoliko umjetnosti u jedno veliko djelo, a ne pripisujemo mu rodonacelnistvo nikakve nove umjetnosti. Jedna stvar je novi spoj umjetnosti, ili novi medij u kojem se neka umjetnost pojavljuje, a posve druga stvar je jedna nova umjetnost, koja moze reci koja joj je differentia specifica.

quote:

Videoigra nise umjetničko djelo kao npr. neka skulptura, slika ili literarno djelo, koje su več u osnovi "napravljene" kao umjetnost Videoigre su medij i komercijalni produkt, isto kao i časopisi, TV, velika večina knjiga, filmova i muzike...


Ovo ne stoji. Nista ne sprecava autore video igara da im osnovna namjera bude umjetnicka. I nista tu ne mijenja na stvari ako zele da se proizvod, primarno umjetnicki, i proda. Pa i slikari i kipari zele prodati svoja djela, od necega moraju zivjeti.




Videoigre su u najboljem slučaju samo nov medij i daleko od toga, da su umjetnost i tu se slažemo - svakako je prvoloptaški VI automatski svrstavati kao umjetničko djelo. Ali pojedine videoigre mogu dostignuti neku višu razinu na osnovi znanja, spodobnosti i kreativnosti autora i u tom slučaju možemo govoriti i o umjetnosti. Znači VI same po sebi nisu umjetnost ali pojedine igre to mogu (u večoj ili manjoj mjeri) postati. Sad,da li je "umjetnički potencijal" dovoljan, da se neki medij ili način izražavanja proglasi umjetničkim, to je drugo pitanje...

VI su samo digitalizacija igara na tabli - zašto je ta izjava problem?
Kao prvo, čak i kod igara, gdje to stoji (npr simulacije), kompjuter omogučava operiranje ogromnim brojem parametara u milisekundi, što omogučavadublje i intenzivnije iskustvo, a te igre se mogu odvijati i u realnom vremenu. Takve simulacije (real-time) su evoluirale u potpuno nov tip VI. Kao drugo, i još značajnije, ispušta se činjenica, da su VI u prvom redu nastale kao digitalizacija akcijskih igara kao npr. fliper, a taj akcijski momenat koordinacije inputa (oko) i outputa (ruka/kontroler) princip je večine akcijskih igara. Treče ignoriranje AI - umjetna inteligencija kao protivnik preduvjet je praktički za sve VI i izvan tog medija ne postoji.

Iako postoje VI, čija namjena je u prvom redu umjetnička, njihov broj i značaj za medij su zanemarivi, i u ovom je topicu govora o VI, koje su nastale kao komercialni produkt i koje potencialno, zbog svog kvaliteta, mogu biti prepoznate kao umjetničke.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2485 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 21/08/2016 : 03:11:59  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:

a ako striktno povučemo tu liniju, da umjetnost može biti samo i isključivo nešti što je umjetnost sama po sebi, odpada velik dio "klasičnih" umjetnosti i sve "nove" umjetnosti, od fotografije i filma dalje.

Ako je to tako, možemo sve oblike izražavanja podjeliti na onih nekoliko čistih, idealnih, božanskih...u svojoj kuli od slonovače, dok se sve ostalo valja sa svinjama u blatu.

Po mom mišljenju umjetnost i elementi umjetnosti mogu se nači i u nekim prizemnijim oblicima stvaralaštva od obrtnika i kuhara nadlje (a i kod dizajna embalaže ;-).


Razlika izmedju "visokog" i "niskog" u umjetnosti je odavno zastarjela; ne samo da je vise nitko ne radi, nego se pojavio i citav niz kako umjetnickih djela tako i teorijskih tekstova koji se s tom podjelom poigravaju; a pogotovo to ne treba isticati na forumu o stripovima.
Ali to ni na koji nacin ne odgovara na pitanje: "Jesu li video-igre umjetnost?". Da, OK, i kuhar moze u nekom smislu biti umjetnik, ali tu se opet vracamo na ono sto sam rekao o slaboj ontologiji. Ako je sve umjetnost, dodjes u muzej i ne znas dal je netko izgubio paketic maramica, ili je to umjetnicka instalacija koju ne smijes dirati? Ili mozda smijes, cak i trebas? Mozda je smisao tog djela da si uzmes te maramice i njima brises suze, ono, neki neznanac ti je, posredno, obrisao suze? Svojim umjetnickim djelom? Jednostavno ti mozak vise ne zna sto bi trebao raditi.




To je bila u prvom redu primjedba na neke tvoje ranije postove (dole), ali možda bi bilo bolje (i jednostavnije) opredjeliti ono što nije umjetnost

quote:
Nitko nije rekao "TV nije umjetnost jer na TV postoje vijesti", nego: "TV nije umjetnost jer se s nje moze odstraniti apsolutno svaka natruha iceg umjetnickog, a da to i dalje bude TV". Isto kao sto se moze i iz video-igre. Umjetnost je ono iz cega se ne moze odstraniti umjetnicke elemente a da i dalje bude ista stvar.
Da, mozes imati tekst koji nema u sebi nista umjetnicko, ali to onda nije knjizevnost. Mozes imati sliku koja nema nista umjetnicko (nesto tipa prometni znak), ali to onda nije slikarstvo. Itd. itbl. za svaku od "klasicnih umjetnosti". Za ove nove pretendente (TV, video-igre) to jednostavno ne vrijedi.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2485 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 21/08/2016 : 03:52:42  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture


quote:
I još druga stvar, koju moram opet pomenuti - interaktivnost odnosno sudjelovanje konzumenta u priči, zagonetki, akciji,... Kao kod umjetnosti, gdje "umjetnički utisak" zavisi od interpreta (muzičara, glumca, pjevača), VI djeluju preko postavljanja izazova i posljedičnih odluka igrača. I kao posljedicu vlastitih reakcija, taj igrač sam individualno doživljava VI.



Nisam shvatio - interaktivnost je po tebi ekvivalent onoga sto u izvedbenim umjetnostima zovemo interpretacijom? Pa, ne bih bas rekao, jer igrac nista novo ne stvara, on odabire od unaprijed ponudjenih mogucnosti.




Kod Multiplayer igara cijeli doživljaj zavisi od odluka i načina igre tvojih suigrača/protivnika.

Čak i kot single player VI ti pomenuti odabiri su u velikom djelu refleksni ili podsvjesni, a kod akcijskih igara redaju se jedan za drugim. Svaki igrač ih na osnovi svojih iskustava, znanja i karaktera procesira drukčije. I taj individualni doprinos je dio doživljaja.
Npr.. imam sina starog 17 godina, uglavnom ima svako svoje igre ali ponekad igra istu igru kao ja, i teško ga gledam, jer ima stil potpunod rukčiji od mene (kod 3D akcija je više ziheraški, kod auto utrka voli "polirati" trke do najboljeg rezultata, dok se ja zadovoljim prolazom).
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 23/08/2016 : 20:20:39  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Ali pojedine videoigre mogu dostignuti neku višu razinu na osnovi znanja, spodobnosti i kreativnosti autora i u tom slučaju možemo govoriti i o umjetnosti. Znači VI same po sebi nisu umjetnost ali pojedine igre to mogu (u večoj ili manjoj mjeri) postati.


Tu se slazemo, ali, jos jednom ponavljam, mene muci to sto VI ne mora imati nista umjetnicko a i dalje je VI. Za razliku od slikarstva koje, kad mu oduzmes umjetnicki element, padne na razinu npr. tehnickog crteza. Ili knjizevnosti koja time padne na razinu npr. pravnoga teksta.
Ispravno bi, dakle, bilo govoriti ne o video igrama, nego o npr. digitalnoj umjetnosti.

Ista problematicna terminologija postoji i kod izjednacavanja stripovi = 9. umjetnost. Strip je jedna od formi 9. umjetnosti, postoje i druge (recimo, ciklusi slika u iluminiranim manuskriptima).
I taj termin "strip", kako ga danas koristimo, je na teorijskoj razini duboko problematican. Jer strip (tako siroko definiran kao danas) ne mora uopce imati umjetnicku komponentu da bi bio strip. Ne mislim u smislu "Bonelli nije umjetnost!", nego u smislu da se u formi stripa moze objasniti, recimo, kako dizati utege. To svakako nije umjetnost, ali jest (ono sto danas zovemo) strip. Dakle, ako stripu oduzmes umjetnicku komponentu, sto je on onda? Pa, i dalje strip. Tocnije bi onda bilo govoriti o necemu sto ja predlazem da se nazove ikonatura (neologizam skovan prema rijeci "literatura"). Ikonatura je pripovijedanje slikama. Strip je podvrsta toga. Ostatak terminologije treba razraditi.

quote:
VI su samo digitalizacija igara na tabli - zašto je ta izjava problem?
Kao prvo, čak i kod igara, gdje to stoji (npr simulacije), kompjuter omogučava operiranje ogromnim brojem parametara u milisekundi, što omogučavadublje i intenzivnije iskustvo, a te igre se mogu odvijati i u realnom vremenu. Takve simulacije (real-time) su evoluirale u potpuno nov tip VI. Kao drugo, i još značajnije, ispušta se činjenica, da su VI u prvom redu nastale kao digitalizacija akcijskih igara kao npr. fliper, a taj akcijski momenat koordinacije inputa (oko) i outputa (ruka/kontroler) princip je večine akcijskih igara. Treče ignoriranje AI - umjetna inteligencija kao protivnik preduvjet je praktički za sve VI i izvan tog medija ne postoji.


Hm, vjerojatno si posve u pravu, I stand corrected, ali to ne utjece na nase osnovno pitanje.
Bila VI Monopoly na steroidima ili fliper na steroidima - steroidi ne cine umjetnost.

quote:
Kod Multiplayer igara cijeli doživljaj zavisi od odluka i načina igre tvojih suigrača/protivnika.

Čak i kot single player VI ti pomenuti odabiri su u velikom djelu refleksni ili podsvjesni, a kod akcijskih igara redaju se jedan za drugim. Svaki igrač ih na osnovi svojih iskustava, znanja i karaktera procesira drukčije. I taj individualni doprinos je dio doživljaja.
Npr.. imam sina starog 17 godina, uglavnom ima svako svoje igre ali ponekad igra istu igru kao ja, i teško ga gledam, jer ima stil potpunod rukčiji od mene (kod 3D akcija je više ziheraški, kod auto utrka voli "polirati" trke do najboljeg rezultata, dok se ja zadovoljim prolazom).



Da, ali i u massive multiplayer igrama, gdje toliko toga ovisi o toliko odluka realnih igraca, to i dalje nije ekvivalent onome sto je u izvedbenoj umjetnosti improvizacija. Ako bi tvoje odluke dok igras VI bile nekakva umjetnicka improvizacija, jer su, kao, neka tvoja verzija te igre, onda bi umjetnicka improvizacija bila i kad nogometas igra utakmicu. Ali odlazimo previse u sirinu.

Ja nemam problem s time da se, recimo, govori o digitalnoj umjetnosti i da su VI jedna njezina podvrsta. (Ne sve, one koje realno imaju neceg umjetnickog u sebi.)
Problem za mene nastaje kad se koristi nejasna, nerazradjena i nepromisljena terminologija.
Zasto tu nastaje problem i koga briga za taj i sve takve probleme, nije lako objasniti nekome kome to nije struka.
Recimo npr. to da, zbog lose definicije toga sto je to "strip", danas ne mozes ni na jednoj instituciji na svijetu raditi kao istrazivac onoga sto danas zovemo "pretpovijest stripa". Ne mozes, jer to nije nijedno znanstveno podrucje, a nije jer ga nije nikad nitko definirao, a nije ga definirao jer imamo neadekvatnu i nikad promisljenu terminologiju. Koga briga? Pa, svakoga tko bi htio nesto znati o tisucama godina te "pretpovijesti" i tisucama tih "protostripova".

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2485 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 24/08/2016 : 11:59:58  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Na žalost u današnje vrijeme "kratkih i brzh" informacija i opčeg informacijskog šuma, nešto jasno i nedvoumno definirati je praktički nemoguče, pa je zato lakše postavljati razne paušalne tvrdnje

Danas se zbog tehničkih mogučnosti s jedne strane i komercializacije i posljedično debilizacije medija s druge, brišu granice između umjetnosti, entertainmenta i "neumjetničkih" djela (tehnički crtež, pravni spis). Tako da je praktički nemoguče i mislim da čak sasvim suvišno apriori proglašavati neke medije umjetničkin a neke ne ili im čak dodjelivati neke brojeve.

Inače vidim, da se oko večine stvari nekako slažemo, jedino drugačije ocjenjujemo utjecaj interaktivnost i input konzumenta VI. Ne tvrdim, da su odlučujuči ili posebno važni za umjetničku vrijednost VI. Iako je taj vidik na nivou "entertainment" kritike VI jasno prepoznan, na nivou traženja neke umjetničke vrijednosti utjecaj tih čimbenika se zanemaruje. Npr - baš to razlikuje jedan RE 4, koji i nakon 10 godina važi za jednu od najboljih VI igara od svojih nasljednika RE 5 i RE 6, iako imaju sličnu priču B filma i jednaki ili bolji vizualni/video aspekt.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 24/08/2016 : 13:38:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Na žalost u današnje vrijeme "kratkih i brzh" informacija i opčeg informacijskog šuma, nešto jasno i nedvoumno definirati je praktički nemoguče, pa je zato lakše postavljati razne paušalne tvrdnje

Danas se zbog tehničkih mogučnosti s jedne strane i komercializacije i posljedično debilizacije medija s druge, brišu granice između umjetnosti, entertainmenta i "neumjetničkih" djela (tehnički crtež, pravni spis). Tako da je praktički nemoguče i mislim da čak sasvim suvišno apriori proglašavati neke medije umjetničkin a neke ne ili im čak dodjelivati neke brojeve.



Apsolutno se slazem, ali nesto bih dodao.
Ono sto je imbeciliziralo suvremenog covjeka nije to sto si je prikopcao mozak na kojekavu elektroniku i prepustio se suludom ritmu beznacajnih informacija, plitkih misli, glupih uzitaka i praznih uzbudjenja. To je doslo u drugom koraku. Prvi korak je bio prihvacanje apsurdne ideje da ne postoji neko ispravno stajaliste, nekakva neupitna istina, objektivna realnost izvan osobnog dozivljaja, ikakva hijerarhija stvari.
Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati. Cak i ako su visoko inteligentni i obrazovani, mozak im jednostavno nema osnovne kategorije potrebne za formiranje jasnih misli. Buduci da su "sva misljenja jednako vrijedna", a "istina ne postoji", misao nema u odnosu na sto biti konzistentna i logicna i dosli smo vec na razinu razmisljanja mentalnih bolesnika. Jedna od definicija mentalne bolesti jest dozivljavati svijet kao da ne postoji objektivna realnost izvan nase svijesti. A to je upravo ono od cega pate sve generacije stasale od tamo negdje kraja 60-ih. Naravno da korijeni toga idu jos od Descartesa, ali tek u postmoderni se to ludilo spustilo s akademskih katedri medju "obicnu raju".

Kakve to veze ima s temom? Pa ima te da je, u svijetu u kojem sve moze biti umjetnost, i sve vjerojatno i jest umjetnost, ili nista nije umjetnost, tko bi ga znao, jer objektivna definicija umjetnosti, kao ni bilo cega, ne postoji, vec i samo pitanje "Je li VI umjetnost?" posve promaseno.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/08/2016 : 00:01:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati.


Eh, iako smo rekli da nećemo, vidim da ćemo ipak morati raspraviti o ovome.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

marcho
New Member



Croatia
257 Posts

Member since 23/04/2008

Posted - 25/08/2016 : 07:31:34  Show Profile Show Extended Profile  Send marcho a Private Message  Reply with Quote
Ako ovo nije umjetnost, ne znam što jest:

https://www.youtube.com/watch?v=QsE68X9NKJk
https://www.youtube.com/watch?v=HBGEBXDes3Y&list=RDHBGEBXDes3Y#t=8
https://www.youtube.com/watch?v=eZbA6nMqV1g

Najbolji i najvjerniji vizualni prikaz Tolkienovog Međuzemlja ikad... I to u jednoj videoigri, daleko ispred Jacksonovih filmova.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 25/08/2016 : 14:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati.


Eh, iako smo rekli da nećemo, vidim da ćemo ipak morati raspraviti o ovome.



Moze, ali pod uvjetom da ne pises iza 22h. Tijelo treba san i normalan bioritam.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7796 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 25/08/2016 : 15:07:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
> Tijelo treba san i normalan bioritam.

Blago onom ko si to može priuštit. To sam zadnji put imao u srednjoj školi.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 25/08/2016 : 15:21:45  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Eh, ako moras radit, moras. Ali sumnjam da on ove postove u sitne sate salje s pauza na poslu.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/08/2016 : 13:08:46  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by marcho

Ako ovo nije umjetnost, ne znam što jest:

https://www.youtube.com/watch?v=QsE68X9NKJk
https://www.youtube.com/watch?v=HBGEBXDes3Y&list=RDHBGEBXDes3Y#t=8
https://www.youtube.com/watch?v=eZbA6nMqV1g

Najbolji i najvjerniji vizualni prikaz Tolkienovog Međuzemlja ikad... I to u jednoj videoigri, daleko ispred Jacksonovih filmova.



Nisam igrao, ali u linkanim klipicima ja ne vidim niceg umjetnickog.
Svijet je osmislio Tolkien, vizualne elemente citav niz umjetnika davno prije negoli su ovi odlucili napraviti igru...
Koji je doprinos autora igre? OK, mozda se moze reci da su odlicno sabrali te tudje ideje, ali u cemu je tu umjetnost?

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 26/08/2016 13:09:22
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 26/08/2016 : 13:50:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ono sto je imbeciliziralo suvremenog covjeka nije to sto si je prikopcao mozak na kojekavu elektroniku i prepustio se suludom ritmu beznacajnih informacija, plitkih misli, glupih uzitaka i praznih uzbudjenja. To je doslo u drugom koraku. Prvi korak je bio prihvacanje apsurdne ideje da ne postoji neko ispravno stajaliste, nekakva neupitna istina, objektivna realnost izvan osobnog dozivljaja, ikakva hijerarhija stvari.
Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati. Cak i ako su visoko inteligentni i obrazovani, mozak im jednostavno nema osnovne kategorije potrebne za formiranje jasnih misli. Buduci da su "sva misljenja jednako vrijedna", a "istina ne postoji", misao nema u odnosu na sto biti konzistentna i logicna i dosli smo vec na razinu razmisljanja mentalnih bolesnika. Jedna od definicija mentalne bolesti jest dozivljavati svijet kao da ne postoji objektivna realnost izvan nase svijesti. A to je upravo ono od cega pate sve generacije stasale od tamo negdje kraja 60-ih. Naravno da korijeni toga idu jos od Descartesa, ali tek u postmoderni se to ludilo spustilo s akademskih katedri medju "obicnu raju".




Šta li sve tu nisi nadrobio, svaka ti čast.

Pa ti kao da ni sam ne znaš šta pričaš i još ideš propovijedati o nekoj objektivnoj stvarnosti i nezaobilaznim mladim naraštajima. Hrpa besmislenog filozofiranja koje korijene vuče iz nekakvih frustracija valjda.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/08/2016 : 14:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Da, ako ti ne razumijes sto ja govorim, mora da ni ja sam nemam pojma. U pravu si.
Hvala i za psihoanaliticki moment, puno mi je pomogao da napokon shvatim sebe.
Jos ako znas popraviti vesmasinu, ti si rjesenje za sve moje probleme.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 26/08/2016 : 14:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
"Jedna od definicija mentalne bolesti jest dozivljavati svijet kao da ne postoji objektivna realnost izvan nase svijesti."

To nikako nije jedna od definicija mentalne bolesti, jer onda je svaki oblik života mentalno bolestan na neki način. To je tvoja definicija koju izvrćeš kako ti paše. Što je ta objektivna realnost izvan naše svijesti ili osjetila? Molim te opiši je. I kakve to veze ima s vrednovanjem Aquamana i Naše majke rat, poveži to u neku smislenu cjelinu, molim te. Ako netko dosegne nirvanu i vidi svijet kakav doista je, onda će spoznati skalu umjetnosti na čijem će dnu biti videoigre i Kordejevi stripovi s lezbijskim kunilingusom, ili što? Uopće te ne razumijem.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/08/2016 : 15:20:46  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
A ja ne razumijem sto bi to moglo covjeka natjerati da se neznancu na internetu obraca osobno, hvata se za nesto sto je rekao i kako je to rekao... I to jos na nivou "sta li sve tu nisi nadrobio... frustracije... kritika kunilingusa koju ti nisam oprostio".

Definicija koja te muci nikako nije moja, datira barem od Tome Akvinskoga. Ali nemam se namjeru nadmudrivati. Ne bih se o ovome nadmudrivao ni uzivo s nekim frendom, kamoli na netu s neznancima.
Ne svidja ti se kako pisem? Preskaci moje postove ili me cak stavi na ignore. Zelis razgovarati sa mnom? Reci mi kako da bez majstora rijesim problem s vesmasinom. Sve radi, ali kad stavim bijeli ves na 90, prije centrifuge se sve zapjeni i dio vode iscuri kroz ono gdje stavljas deterdzent i omeksivac. Poslije normalno ispere. Ne znas nista o vesmasinama? Napisi nesto o tome jesu li videoigre umjetnost ili nisu. Nemas nista reci o toj temi? Onda smo zavrsili.



Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 26/08/2016 15:21:58
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000