forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Dobar i Los covjek
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 15:30:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
Jeli biti dobar ili los covjek stvar izbora ili je već predodređena i uvjetovana genetikom?
Neki ljudi jednostavno nemaju dovoljnu dozu empatije,nemaju suosjećanja prema drugima a to nisu sami izabrali,odgoj je jako bitan ali čak ni to nije garancija dali ce neko biti dobar covjek,bilo je situacija u kojoj je dijete imalo punu podršku roditelja i svu njihovu ljubav pa je opet ostalo uskraćeno za tu dovoljnu dozu empatije,suosjećanje prama drugim ljudima,nego je psihopat i ubojica,teško mi je povjerovat da neko sam izaber bit pedofil,ubojica,psihopat!
Isto tako ljudi koji ne mogu gledat drugog kako pati,koji se suosjećaju s njim također nisu sami sebi to ugradili,nisu to birali!
Neki dan čitam neki je psiholog američki rekao da trebamo u djeci razvijat suosjećanje prema drugima,ali kako to razvijat ako neko u svom genetskom kodu to nema,nego ima sadizam i psihopatiju?
Jeli stvarno biti dobar ili los covjek stvar izbora ili je već predodređena mozda i prije rođenja?

milandj3
Average Member



Serbia
613 Posts

Member since 17/08/2006

Posted - 09/08/2016 : 15:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit milandj3's Homepage  Send milandj3 a Private Message  Reply with Quote
Ništa nije stvar izbora I genetike već je sve rezultat socijalnih faktora. Te priče - brižni roditelji a izrastao u ubicu I kontra, su samo rekla-kazala priče I postoje samo u filmovima
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 09/08/2016 : 16:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
ma kakva genetika!

Stvar izbora, svatko može biti dobar čovjek ako se bar malo potrudi i obrnuto
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 09/08/2016 : 16:09:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by milandj3

Ništa nije stvar izbora I genetike već je sve rezultat socijalnih faktora. Te priče - brižni roditelji a izrastao u ubicu I kontra, su samo rekla-kazala priče I postoje samo u filmovima



Manjak empatije i narcisoidnost su tijesno povezani i obrnuto proporcionalni, to možda objašnjava zašto razmažena djeca nemaju empatije. Heinrich Himmler je jako dobar primjer, sa 18 god. je sa fronta mamici slao pisma koja se čitaju kao da ih je pisalo razmaženo derište, a majka mu je kao klincu davala svu pažnju ovog svijeta.

Naše ponašanje je rezultanta uticaja više faktora, ako jedan faktor prevlada on najviše određuje naše ponašanje. U suštini se u nama stalno odvija borba između nagona, straha, želja, moralnih uvjerenja, ideologije, uma, i sl.

Postoji bolesna narcisoidnost koja je pretpostavljam neizlječiva isto kao što je pedofilija neizlječiva.

Ali ono što se tiče većine nas je to klackanje između dobra i zla, dobar primjer je bratstvo i jedinstvo u SFRJ i ono poslije toga. Transformacija bi bila iskakanje iz tog vrzinog kola akcije i reakcije i uticaja spoljnjih faktora na naše ponašanje, ali to onda vodi u drugi ekstrem, čovjek se počinje smatrati superiornijim od ostalih. Npr. duhovnjaci i ezoterici bi trebalo po logici stvari da budu uzor milosrđa, a ja nisam u životu vidio sujetnije i gordije osobe od njih. Tako da je sve to na kraju krajeva igra ega i pokušaj da se očuva pozitivna slika o sebi. Npr. kada pitate robijaše da li se smatraju zlima, skoro sve i jedan će vam odgovoriti da nisu zli, odnosno da su i drugi takvi, odnosno da su drugi krivi za njegovo ponašanje. Upravo to je ono vrzino kolo o kome sam govorio, kada vaš život nije vaš, nego samo reagovanje na akciju ili reakciju drugih.

Pala mi je na pamet knjiga "Ljudi laži" od Scott Pecka, on je zahtjevao da se zlo uvrsti u listu oboljenja. Govori na osnovu upečatljivih primjera o povezanosti zla i narcisoidnosti. Preporuka za knjigu.

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 09/08/2016 16:14:30
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 09/08/2016 : 16:24:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Postoje neke genetske predispozicije za sociopatiju, ali to je u biti to. A i kod sociopata je, mislim, značajniji odgoj i sredina odrastanja.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 16:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

ma kakva genetika!

Stvar izbora, svatko može biti dobar čovjek ako se bar malo potrudi i obrnuto

Ne moze,psihopat ne moze osjetit suosjećanje prema drugoj osobi kolko god da se trudio,nisu svi psihopati odma i ubojice,psihopat je onaj kojem je emocionalni život na nuli!Onaj koji ubija je već nešto vise,nemaju svi psihopati takvu dozu sadizam u sebi,niti taj nagon i zelju za ubijanjem!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1396 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/08/2016 : 16:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Sorry za offtopic, ali ovo me zanima kao jezicara/prevoditelja:

quote:
Originally posted by Dranki

slao pisma koja se čitaju kao da ih je pisalo razmaženo derište


Iz kojeg jezika bi rekao da si preuzeo taj idiom? Znam da postoji u engleskom ('letters that read like..') i francuskom ('lettres qui se lisent comme...'). Jel iz jednog od tih ili iz nekog treceg?




Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 16:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Opti

Postoje neke genetske predispozicije za sociopatiju, ali to je u biti to. A i kod sociopata je, mislim, značajniji odgoj i sredina odrastanja.

Postoji razlika između sociopata i psihopata,bar tako kažu,sociopat se postaje vjerojatno nekim traumam iz djetinjstva,nedovoljno ljubavi i pažnje roditelja ali ako se psihopat rodi kao takav,znaci onda je svejedno i odgoj i ljubav i pažnja i sve,to je isto kao da se neko rodi slijep ili bez ruku,neće mu narast ruke ma kolko god se trudio!
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 09/08/2016 : 16:32:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
BTW koja su to Himmlerova pisma majci? Čitao sam samo ona koja je slao fameji za vrijeme holokausta, kao i dnevničke zapise njega i njegove djece. Prilično nadrealno

http://www.express.hr/drustvo/himmlerova-kci-super-su-konc-logori-danas-smo-rucali-u-dachauu-345

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 09/08/2016 : 16:39:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je ovaj video dobar primjer kako je teorijski moguća transformacija, kada se prekine vrzino kolo stereotipa u društvenim odnosima, akcije i (očekivane) reakcije. Za to je potrebno ono nešto što je gospodin sa bradom posjedovao da bi razbio to vrzino kolo.
Tip u videu je Gary Ridgway, poznatiji i kao Green River Killer, jedan od najgorih serijskih ubica u istoriji USA.


I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 09/08/2016 16:41:09
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 16:50:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote

Prvi scenarij

Zamislite da upravljate vlakom koji juri prema pet osoba koje leže na tračnicama. U mogućnosti ste preusmjeriti vlak na račvanju, no postoji začkoljica – na toj drugoj strani na tračnicama leži jedna osoba.

Biste li povukli ručicu za preusmjeravanje?



Ako je vaš odgovor potvrdan, u većini ste i niste psihopat.

Drugi scenarij

Sada zamislite drukčiji scenarij s ključnom razlikom. Umjesto upravljanja vlakom, zamislite da stojite na mostu iznad tračnica, a pokraj vas stoji osoba koja je puno veća od vas.

Ako želite spasiti pet ljudi koji leže na tračnicama, morate gurnuti s mosta osobu koja stoji pokraj vas. Ta osoba sigurno bi poginula, ali bi zaustavila vlak. Biste li gurnuli tu osobu s mosta?



Ako je vaš odgovor 'DA', moguće je da ste psihopat. Zašto?

Psiholog i stručnjak za psihopatiju Kevin Dutton objasnio je da prvi scenarij predstavlja neosobnu dilemu, dok drugi scenarij predstavlja onu osobnu. Kada je neosobna dilema u pitanju, i kod prosječne osobe i kod psihopata aktivira se isti dio mozga. No, kod osobne dileme aktivira se emocionalni dio mozga – što nije slučaj kod psihopata.
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 09/08/2016 : 16:52:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
culture vulture, nisam siguran je li kod mene uticaj engl. ili njem., vjerovatno oboje.

Opti, Erich Fromm je u pitanju, slušao sam njegove radio-intervjue i čitao knjige, ali mislim da je jedna knjiga u pitanju pošto se dobro sjećam da se radilo o kopiji pisama a ne citiranju od strane Fromma.

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 09/08/2016 : 16:59:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam


Drugi scenarij

Sada zamislite drukčiji scenarij s ključnom razlikom. Umjesto upravljanja vlakom, zamislite da stojite na mostu iznad tračnica, a pokraj vas stoji osoba koja je puno veća od vas.

Ako želite spasiti pet ljudi koji leže na tračnicama, morate gurnuti s mosta osobu koja stoji pokraj vas. Ta osoba sigurno bi poginula, ali bi zaustavila vlak. Biste li gurnuli tu osobu s mosta?



ne bih, jer bi mi se obilo o glavu



Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1396 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/08/2016 : 17:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

culture vulture, nisam siguran je li kod mene uticaj engl. ili njem., vjerovatno oboje.



Thx!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 09/08/2016 : 17:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam


Prvi scenarij
Ako je vaš odgovor potvrdan, u većini ste i niste psihopat.

Drugi scenarij
Ako je vaš odgovor 'DA', moguće je da ste psihopat.



ako odgovorim sa NE znači li to da nije moguće da sam psihopat?

Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 18:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by Rahazlam
[obr]
Prvi scenarij
Ako je vaš odgovor potvrdan, u većini ste i niste psihopat.

Drugi scenarij
Ako je vaš odgovor 'DA', moguće je da ste psihopat.



ako odgovorim sa NE znači li to da nije moguće da sam psihopat?



Vrlo vjerojatno ne,al mislim d svako zna za sebe jer je il nije,inace najbolji način koji koriste psihijatri za utvrđivanje psihopatije je to da daju dva zadatka,jedan logički,matematički,drugi emocionalni,neki lagan emocionalni zadatak kojeg normalni covjek moze lako da riješi,onda mjere valjda emocije ili količinu stresa,uglavnom psihopat ima problem sa rješavanjem tog zadatka,izaziva u njemu stres,kao sto normalan covjek ima problem sa logičkim zadatkom,tjst izaziva u njemu stres!
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 09/08/2016 : 18:48:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

Ne moze,psihopat ne moze osjetit suosjećanje prema drugoj osobi kolko god da se trudio,nisu svi psihopati odma i ubojice,psihopat je onaj kojem je emocionalni život na nuli!

Zar se to ne naziva sociopat

Trljam ruke.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46514 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/08/2016 : 19:22:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ljudi su "dobri" jerbo su na to uglavnom natirani društvenim normama i u extremnom primjeru represivnim aparaton

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 09/08/2016 : 19:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim da se nitko ne rađa ni dobar ni loš, već neutralan, pa se kroz život i pod utjecajem brojnih faktora svrsta na tamnu ili svijetlu stranu. Ni genetika tu nema nekog većeg utjecaja, jer onda bi svi glazbenici i umjetnici uvijek imali isto tako nadarene potomke. Tako ni luđaci ne moraju nužno imati luđake potomke i obrnuto.

Tu je jako teško dati neki konkretan sud, jer mozak je i dalje dio čovjeka koji još uvijek krije brojne tajne i nepoznanice.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 19:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zlotvor

quote:
Originally posted by Rahazlam

Ne moze,psihopat ne moze osjetit suosjećanje prema drugoj osobi kolko god da se trudio,nisu svi psihopati odma i ubojice,psihopat je onaj kojem je emocionalni život na nuli!

Zar se to ne naziva sociopat



Ovako kazu strucnjaci,e sad jel to tocno nemam pojma!

Psihopate i sociopate su popularni psihihološki izrazi koji se koriste kako bi se opisale nasilne ličnosti iz najgorih noćnih mora.

Ti opisi ličnosti su godinama bili korišteni kao motivi brojnih filmskih ostvarenja, poput Hannibal Lectera iz "Silence of the Lambs", Normana Batesa iz "Psycho" ili Annie Wilkes iz "Misery".

Da bi se ti likovi u filmu kreirali bila je potrebna čitava studija koja je pokušala opisati njihovu svijest.

Psihopate i sociopate postoje u društvu, koegizistiraju među nama, i u skladu sa prvim pasosom ovog teksta - šarmantni su, bezobzirni bez osjećaja za druge ljude, iako te emocije sigurno mogu da glume.

Imaju tendenciju da manipulišu ljudima, rade zločine i kalkulišu rizik. Majstori su manipulacije ljudima i njihovim osjećajima, ali su nesposobni da sami iskuse emocije.

Psihopate i sociopate vjerovali ili ne čine između 0.2 i 3.3 posto svakog društva. Na internetu možete pronaći tonu testova u kojima možete provjeriti da li spadate u tu skupinu, odnosno da ''sami sebi uspostavite dijagnozu''.

Ali, krucijalno pitanje je koja je razlika između psihopate i sociopate?

Iako te dvije tipizacije dijele mnogo karakteristika, uključujući nedostatak sažaljenja, empatije, nedostatak osjećaja krivice ili nemogućnost da preuzmu krivicu za sopstvena djela i greške, ali i brojne inklinacije ka nasilju, osnovna diferencija je obmanljiva i manipulatinvna priroda.

Kako ih možemo razlikovati?
Sociopate imaju manjak emocija i stabilnost, dok su visoko impulsivni. Njihovo ponašanje je dosta nepravilnije u odnosu na psihopate. U slučajevima kada počinjavaju zlodjela, mogu biti nasili ili nenasilni. Nedostajat će im strpljenja u oba slučaja, a impulsivnost će dovesti do nedostatka planiranja.

Psihopate s druge strane su jako detaljne. Planiraju sve do najsitnijih detalja, uzet će u obzir kalkulaciju rizika, ali će se potruditi da budu neprimjetni.

Pametne psihopate imaju tendenciju ka ostavljanju tragova, ali se ne zanose i rijetko prave greške.

Kontinuitet ponašanja kod oba tipa jeste pristuan, tako da naučnici često pričaju da li ove grupe uopće treba razdvajati. Prije nego li damo definiciju ovih poremećaja, jedna stvar mora bit jasna. Psihopate se rađaju, sociopata se postaje.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 19:36:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

ljudi su "dobri" jerbo su na to uglavnom natirani društvenim normama i u extremnom primjeru represivnim aparaton

E bas to!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 09/08/2016 : 21:40:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
50% genetika, 50% uticaj okoline,

Genetiku ne treba zanemariti. Imam neka saznanja (ne pitajte kako) o djeci problematičnih roditelja. Uglavnom i sama budu problematična čak i kada su odvojena od roditelja, dakle van njihovog uticaja...

Puno toga nam je već servirano u startu. Na nama je da se od toga startnog pokušamo poboljšati i iskoristito to što imamo na najbolji moguć način. Neiskorišten potencijal je nešto najgore što se čovjeku može dogoditi u smislu životnog ispunjenja.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 09/08/2016 21:45:25
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 09/08/2016 : 22:05:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Ja mislim da se nitko ne rađa ni dobar ni loš, već neutralan, pa se kroz život i pod utjecajem brojnih faktora svrsta na tamnu ili svijetlu stranu. Ni genetika tu nema nekog većeg utjecaja, jer onda bi svi glazbenici i umjetnici uvijek imali isto tako nadarene potomke. Tako ni luđaci ne moraju nužno imati luđake potomke i obrnuto.

Tu je jako teško dati neki konkretan sud, jer mozak je i dalje dio čovjeka koji još uvijek krije brojne tajne i nepoznanice.

+1
Od riječi do riječi, ni sam to bolje ne bih sročio.

Mišljenja sam da djecu zamjeniš u rodilištu, da bi baš zbog toga što su "tabula rasa" pokupili obrazac ponašanja roditelja pod čijim su utjecajem, a ne zbog genetske predispozicije.

U svojoj okolini viđam kako se ponašaju nečiji biološki sinovi i kćeri i mogu potvrdit da je 98% njih slika i prilika svojih roditelja.
Na faksu imam kolegu koji je posvojen, a super je momak i vjerujem kako je to pokupio od ljudi koji su ga usvojili jer su stvarno super.
Za jednu kolegicu s prediplomskog praktički isto mogu reći.
Tako da, utjecaj roditelja je po meni ključ, sve iz kuće kreće.

Trljam ruke.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46514 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/08/2016 : 22:54:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

quote:
Originally posted by lwood

ljudi su "dobri" jerbo su na to uglavnom natirani društvenim normama i u extremnom primjeru represivnim aparaton

E bas to!



zato i napisah u navodnike.
jerbo su tzv "dobro" i "zlo" ljudske imaginacije i
neprirodne kategorije .

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 09/08/2016 : 23:01:24  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Postoji li karma? Dali je svakom živom biću samim njegovim rođenjem već predodređeno šta i kakav će biti? Kada i kako će završiti?
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 09/08/2016 : 23:05:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Rahazlam

quote:
Originally posted by lwood

ljudi su "dobri" jerbo su na to uglavnom natirani društvenim normama i u extremnom primjeru represivnim aparaton

E bas to!



zato i napisah u navodnike.
jerbo su tzv "dobro" i "zlo" ljudske imaginacije i
neprirodne kategorije .

Pitanje moze izgledat malo nespretno ali ja sam dobro i zlo postavio onako kako je definirano u danasnjem drustvu,zlo su ubojice,pedofili,silovatelji,oni koji nanose bol drugim ljudima,dobri ljudi su oni koji to ne cine,pomazu drugim ljudima vole se itd...Sad kolko ko bira hoce li postat dobra ili losa osoba(po ovim gore navedenim stavkama)tesko je rec,slazem se s Obijem da je 50 posto utjecaj okoline a 50 posto genetika!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000