forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka specijal 13 - Mi, mrtvi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 20/10/2016 : 12:19:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na komentarima, a pogotovo Duplom na pažljivom čitanju i trudu da formulira odgovore koje ni sam ne bih tako lijepo sročio.

Mala dopuna broja 2: to što ti, Anto, o zombijima znaš, Swift ne zna. Jedino što on u tom trenutku zna je da mrtvi ustaju i ponovo žive te to želi i za Morin.

Što se broja 5 tiče: govore kakvim se god slavenskim govorilo na Balkanu u XIV. stoljeću + sedam stoljeća nezavisnog razvoja + crkveni latinski/grčki.

Pitanje o 4 albuma nisam dobro shvatio pa pretpostavljam da pitaš zašto su FR objavili 4 albuma pojedinačno, a u istoj godini, na što je odgovor da nije bilo tako predviđeno, ali je dobro ispalo. Trebala su izaći 2 albuma u 2015 i, valjda, 2 u 2016., s uvijek prisutnom mogućnošću da se ugovor raskine zbog loše prodaje. Igor je to nadmudrio tako što je stisnuo i sva 4 albuma nacrtao u godini dana te je izdavački više smisla imalo objaviti sve, kad je već sve nacrtano i plaćeno, a kako se ništa od toga nije znalo kad je prvi album slan u tisak - Igor je brži od francuskog nakladništva - onda se nastavilo previđenom politikom pojedinačnih albuma. Meni u jednu ruku draže jer singlice volim više od integrala, ali po sam strip vjerojatno kobnije jer reakcije, kako ovdje tako i odnedavno u Španjolskoj, pokazuju da MI, MRTVI puno bolje funkcioniraju kad ih se čita kao integral nego kad se čekaju albumi i stvaraju očekivanja da će, recimo, komedija biti komedija do kraja.

U svakom slučaju, još jednom svima hvala na interesu!

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/10/2016 : 21:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
SPOJLERI!!!!!
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by anto

u ovom postu ću postaviti nekoliko pitanja Macanu,a voleo bih da čujem i mišljenja drugih čitalaca.
Radi se o nekim stvarima koje nisam skapirao ili smatram propustima,pa bih voleo da čujem i druga mišljenja,a pre svega šta Darko kaže.

znači SPOJLERČINE!!!!!!

1.na stranici 6.,Ana ustaje iz groba,a Geo je ubija ašovom - zbog čega ovo čini?
2.zombiji nastaju od posledice kuge,ili ako neku osobu nemrtvi ugrize - kako će onda Morin da postane nemrtva (stranica 10) tako što će je sveštenik ubiti sa svećnjakom?
3.godina je 2014.,a Inke su još na vrlo niskom stepenu naučno-tehnološkog razvoja,kulturno-moralnom,...;zar su za tolike godine samo izmislili leteće balone?
4.Zmbiji koje Sapa-inka pokazuje svom sinu su došli preko okeana pre pet stotina godina - a vidimo u kakvom su stanju nemrtvi u Evropi - nije mi baš logično da se neko odvažio na takav poduhvat da pređe okean - niti bi zaombiji imali motiva ni sposobnosti za tako nešto ?!
5.Na kom jeziku govore rusi/srbi/neki_slovenski narod u manastiru u 3.albumu?
6.na stranici 129.onaj rus/srbin/šta_već kaže "svi smo mi deca mrtvih" - zašto ovo kaže kad oni nisu nemrtvi?
7.Han ima podanički narod koje naziva "majmunolikima",a koji su ekstra tehnološko napredni i imaju moderne avione - ovo mi je najviše upalo u oči:
*zar i kinezi nisu dalje napredovali od primitivne kubure?
*majmunoliki su hanovi podanici,a mogu da mu jebu kevu kako hoće sa obzirom da imaju avione??
*malo je čudno da je ceo svet nerazvijen,a oni imaju modernu nebesku flotu!
8.na stranici 186. je malo neobično ono afričko selo u kome žive i zombiji i normalni,gde je sve idilično (u odnosu na evropske gradove) i gde nemrtvi ne napadaju žive?
9.zbog čega Cava baca Eme svome mužu,nakon svega što je ova učinila za nju?



Odgovori:

1. još ne kuži da je i on mrtav, misli da se maloprije probudio u grabi.
2. neće postati nemrtva. Pročitaj 11. str. On se moli da je nije izgnao iz raja jer još uvijek dvoji da li je zombi svijet život vječni tj. raj. Morin se nije vratila.
3. Kad su Evropljani došli u Ameriku, Inke nisu poznavale ni željezo,
niti su imale pismo (Tit pamti i glumi Mancov dnevnik, zar ne?). S druge strane, bili su izvrsni organizatori i upravitelji zemlje i pokorenih naroda. Macan je to samo ekstrapolirao do današnjeg vremena. Inače, šesto godina i nije mnogo vremena. Pogotovo kad se uzme u obzir da nisu sve ideologije jednako ugodno okruženje za tehnološki napredak.
4. U drugom albumu se vidi da nemrtvo društvo sasvim dobro funkcionira. Bave se i umjetnošću. Meni nije nevjerojatno da su došljaci iz Europe bili više-manje normalni ali su izludili od gladi okruženi s toliko živih.
5.
6. Pa preci su im mrtvi, zar ne? Svi mi živi smo potomci onih koji su danas mrtvi.
7. Nisi skužio iz dijaloga da su majmunoliki ustvari japanci? U drugom albumu se daje do znanja da su avioni novi izum kao i mitraljez. Manco se čudio da su tim ovladali iako je znao za nacrte. Vidiš da su japanci vrlo brzo nakon što su svladali tehnologiju odlučili obračunati s Hanom tj. Kinom.
8.objašnjeno ti je da je zaraza krenula od majmuna i iz Afrike. To znači da su zombiji u Africi prisutni mnogo duže nego u Evropi. Mnogo više generacija se izrodilo, a znaš iz drugog albuma da potomci zombija nisu nasilni prema živima. Problematična je samo prva generacija zombija koji su nastali od umrlih živih.
9.Logično je. To je nagrada jer iz najniže kaste ulazi u najvišu i istovremeno se izbjegava potreba da je se zaista ubije, što bi se moralo učiniti s obzirom da ugrožava status Sapa-inke (em međuklasna veza, em emocionalna).



1.ali zašto je samo ubio anu,kad je tu još nemrtvih? U stvari,verovatno jer ustaje iz groba.
2.
3.paaa,ok;razumno objašnjenje.
4.paaa,ajde da kažem ok;mada,iako društvo funkcuioniše kako tako,stepen tehničko-tehnološkog razvoja je isti kao i one godine kad je počela apokalipsa.A da li su brodovi iz 1348. godine bili sposobni za tako dalek put?
5.@mcn - za jezik ok;ali za "sedam stoljeća nezavisnog razvoja",zar nisu imali neki naučni napredak?
6.Ok.Mislio sam da kaže da su direktni potomci mrtvih.
7.Nisam provalio da su majmunoliki japanci;glup li sam !
Ali svejedno mi je ovo baš ne pije vodu.Kinezi došli do primitivnog pištolja,a japanci do modernog aviona i mitraljeza.Pa nisu mogli da konstruišu ove dve stvari tek tako!! Morali su i pre toga imati razvijenu industriju,a kitu bi onda bili pod kinezima.
U svakom slučaju mi je ovo najveći scenaristički propust.
8.
9.pa da,logično je;ali meni to nikad ne bi palo na pamet.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/10/2016 : 21:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn



Pitanje o 4 albuma nisam dobro shvatio pa pretpostavljam da pitaš zašto su FR objavili 4 albuma pojedinačno, a u istoj godini, na što je odgovor da nije bilo tako predviđeno, ali je dobro ispalo. Trebala su izaći 2 albuma u 2015 i, valjda, 2 u 2016., s uvijek prisutnom mogućnošću da se ugovor raskine zbog loše prodaje. Igor je to nadmudrio tako što je stisnuo i sva 4 albuma nacrtao u godini dana te je izdavački više smisla imalo objaviti sve, kad je već sve nacrtano i plaćeno, a kako se ništa od toga nije znalo kad je prvi album slan u tisak - Igor je brži od francuskog nakladništva - onda se nastavilo previđenom politikom pojedinačnih albuma. Meni u jednu ruku draže jer singlice volim više od integrala, ali po sam strip vjerojatno kobnije jer reakcije, kako ovdje tako i odnedavno u Španjolskoj, pokazuju da MI, MRTVI puno bolje funkcioniraju kad ih se čita kao integral nego kad se čekaju albumi i stvaraju očekivanja da će, recimo, komedija biti komedija do kraja.



mislio sam da ste ovaj serijal Igor i ti radili 3-4 godine,koliko pretpostavljam da traje izrada 4 albuma od 50-ak stranica - pa mi je bilo čudno zašto nisu objavljivani 2012.,2013.,2014. i 2015. ili u nekom nešto kraćem roku?
Ono,objavi se album,dobijete autorsku kintu,on se prodaje pa i izdavači dobiju svoj deo.I tako 4 puta.
Ali ako je Igor to odradio za godinu dana,onda kapiram da je urađeno ovako.Ali,zar je moguće da se nacrta sve ovo za 12 meseci??

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 21/10/2016 21:27:58
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12782 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 21/10/2016 : 21:35:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Ali,zar je moguće da se nacrta sve ovo za 12 meseci??


Kordej je prilično poznat po svojoj brzini crtanja.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 22/10/2016 : 00:18:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by anto

Ali,zar je moguće da se nacrta sve ovo za 12 meseci??


Kordej je prilično poznat po svojoj brzini crtanja.



Ima i jedna njegova kratka priča u Zvijezdama (ako se ne varam) koja to objašnjava.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 22/10/2016 : 00:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>5.@mcn - za jezik ok;ali za "sedam stoljeća nezavisnog razvoja",zar nisu imali neki naučni napredak?

Crkva?!?!

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 22/10/2016 : 00:22:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>Ali,zar je moguće da se nacrta sve ovo za 12 meseci??

Igor zadnjih desetak godina crta 5 albuma godišnje.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/10/2016 : 10:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

>5.@mcn - za jezik ok;ali za "sedam stoljeća nezavisnog razvoja",zar nisu imali neki naučni napredak?

Crkva?!?!

mcn


e to je kod vas katolika crkva kočila naučni razvoj , kod nas pravoslavaca nije

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 22/10/2016 : 21:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

SPOJLERI!!!!!
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by anto

u ovom postu ću postaviti nekoliko pitanja Macanu,a voleo bih da čujem i mišljenja drugih čitalaca.
Radi se o nekim stvarima koje nisam skapirao ili smatram propustima,pa bih voleo da čujem i druga mišljenja,a pre svega šta Darko kaže.

znači SPOJLERČINE!!!!!!

1.na stranici 6.,Ana ustaje iz groba,a Geo je ubija ašovom - zbog čega ovo čini?
2.zombiji nastaju od posledice kuge,ili ako neku osobu nemrtvi ugrize - kako će onda Morin da postane nemrtva (stranica 10) tako što će je sveštenik ubiti sa svećnjakom?
3.godina je 2014.,a Inke su još na vrlo niskom stepenu naučno-tehnološkog razvoja,kulturno-moralnom,...;zar su za tolike godine samo izmislili leteće balone?
4.Zmbiji koje Sapa-inka pokazuje svom sinu su došli preko okeana pre pet stotina godina - a vidimo u kakvom su stanju nemrtvi u Evropi - nije mi baš logično da se neko odvažio na takav poduhvat da pređe okean - niti bi zaombiji imali motiva ni sposobnosti za tako nešto ?!
5.Na kom jeziku govore rusi/srbi/neki_slovenski narod u manastiru u 3.albumu?
6.na stranici 129.onaj rus/srbin/šta_već kaže "svi smo mi deca mrtvih" - zašto ovo kaže kad oni nisu nemrtvi?
7.Han ima podanički narod koje naziva "majmunolikima",a koji su ekstra tehnološko napredni i imaju moderne avione - ovo mi je najviše upalo u oči:
*zar i kinezi nisu dalje napredovali od primitivne kubure?
*majmunoliki su hanovi podanici,a mogu da mu jebu kevu kako hoće sa obzirom da imaju avione??
*malo je čudno da je ceo svet nerazvijen,a oni imaju modernu nebesku flotu!
8.na stranici 186. je malo neobično ono afričko selo u kome žive i zombiji i normalni,gde je sve idilično (u odnosu na evropske gradove) i gde nemrtvi ne napadaju žive?
9.zbog čega Cava baca Eme svome mužu,nakon svega što je ova učinila za nju?



Odgovori:

1. još ne kuži da je i on mrtav, misli da se maloprije probudio u grabi.
2. neće postati nemrtva. Pročitaj 11. str. On se moli da je nije izgnao iz raja jer još uvijek dvoji da li je zombi svijet život vječni tj. raj. Morin se nije vratila.
3. Kad su Evropljani došli u Ameriku, Inke nisu poznavale ni željezo,
niti su imale pismo (Tit pamti i glumi Mancov dnevnik, zar ne?). S druge strane, bili su izvrsni organizatori i upravitelji zemlje i pokorenih naroda. Macan je to samo ekstrapolirao do današnjeg vremena. Inače, šesto godina i nije mnogo vremena. Pogotovo kad se uzme u obzir da nisu sve ideologije jednako ugodno okruženje za tehnološki napredak.
4. U drugom albumu se vidi da nemrtvo društvo sasvim dobro funkcionira. Bave se i umjetnošću. Meni nije nevjerojatno da su došljaci iz Europe bili više-manje normalni ali su izludili od gladi okruženi s toliko živih.
5.
6. Pa preci su im mrtvi, zar ne? Svi mi živi smo potomci onih koji su danas mrtvi.
7. Nisi skužio iz dijaloga da su majmunoliki ustvari japanci? U drugom albumu se daje do znanja da su avioni novi izum kao i mitraljez. Manco se čudio da su tim ovladali iako je znao za nacrte. Vidiš da su japanci vrlo brzo nakon što su svladali tehnologiju odlučili obračunati s Hanom tj. Kinom.
8.objašnjeno ti je da je zaraza krenula od majmuna i iz Afrike. To znači da su zombiji u Africi prisutni mnogo duže nego u Evropi. Mnogo više generacija se izrodilo, a znaš iz drugog albuma da potomci zombija nisu nasilni prema živima. Problematična je samo prva generacija zombija koji su nastali od umrlih živih.
9.Logično je. To je nagrada jer iz najniže kaste ulazi u najvišu i istovremeno se izbjegava potreba da je se zaista ubije, što bi se moralo učiniti s obzirom da ugrožava status Sapa-inke (em međuklasna veza, em emocionalna).



1.ali zašto je samo ubio anu,kad je tu još nemrtvih? U stvari,verovatno jer ustaje iz groba.
2.
3.paaa,ok;razumno objašnjenje.
4.paaa,ajde da kažem ok;mada,iako društvo funkcuioniše kako tako,stepen tehničko-tehnološkog razvoja je isti kao i one godine kad je počela apokalipsa.A da li su brodovi iz 1348. godine bili sposobni za tako dalek put?
5.@mcn - za jezik ok;ali za "sedam stoljeća nezavisnog razvoja",zar nisu imali neki naučni napredak?
6.Ok.Mislio sam da kaže da su direktni potomci mrtvih.
7.Nisam provalio da su majmunoliki japanci;glup li sam !
Ali svejedno mi je ovo baš ne pije vodu.Kinezi došli do primitivnog pištolja,a japanci do modernog aviona i mitraljeza.Pa nisu mogli da konstruišu ove dve stvari tek tako!! Morali su i pre toga imati razvijenu industriju,a kitu bi onda bili pod kinezima.
U svakom slučaju mi je ovo najveći scenaristički propust.
8.
9.pa da,logično je;ali meni to nikad ne bi palo na pamet.



4.Tko kaže da su krenuli na put dobrovoljno? Zahvatila ih je oluja, polomile se neke stvari na brodu, morske struje bla, bla...
Oni su zombiji. Ne treba im ni hrana ni voda. Mogu plutati tako stotinama godina. Naravno da brodovi iz 1348 mogu preci takav put. Pa ljudi su Tihi ocean prešli na splavi.


7.Jasno je rečeno da je avionska flota u službi Hana. Japanci se spominju samo kao piloti. Dakle, nigdje ne stoji da su mitraljez izmislili japanci, a ne kinezi. Kako god bilo, kinezi sigurno kontroliraju barut i gorivo jer na japanskim otocima takvog nećeg jednostavno nema. Hanski car je u pravu kad se pita, što mi majmunoliki uopće mogu? Avioni naoružani samo mitraljezima i ne mogu bog zna što. Vrlo brzo moraju sletjeti po gorivo i municiju, a to je u rukama Hana. Inke su im vjerojatno trebale poslati pješaštvo. Ovako bez podrške sa zemlje, pobuna majmunolikih se može svesti samo na jedan udar i to je to. Logično se odlučuju na kamikaza napad na glavni grad (primjetio si da se avioni ruše na zgrade i eksplodiraju puni goriva jer nemaju bombi) kako bi maksimalizirali štetu i eventualno ubili cara. Fora je u tome da hanski car nije računao na kolektivno samoubojstvo. Japanci su se toga dosjetili i u ovoj alternativnoj povijesti.

9. Kao ni vađenje srca tisuću Dakota ratnika tj. genocid s početka. Tu kulturu ne možemo potpuno sagledati samo iz naše perspektive.

Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/10/2016 : 21:53:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@dupli
ok i za ovo pod 4.,pa i za pod 5.si lepo objasnio,ali meni je i dalje ne piju vodu mitraljezi i avioni.Ali to sad i nije toliko bitno na kraju krajeva.Najvažnije da smo dobili sjajan strip.

U svakom slučaju,dupli veliko ti hvala što si odvojio vreme na odgovore.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 27/10/2016 : 07:45:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Iskreno meni na preview nije bilo nimalo zanimljivo...Uzeo sam strip jedva jer kako sam skoro sve stvari uzeo iz te ture nepredvidjeno sam visio finansijski da to sve uokvirim...

U suštini sam se prijatno iznenadio jer nisam očekivao od ovakve tematike da može da pruži toliko zabave i zanimljivosti da u jednom cugu pročitam ceo integral.

Jedino mi dojam kvari poslednji album koji iako je dobro krenuo nekako mi se činio zbrzan i odvojen od ostatka albuma, skoro kao zasebna priča a opet sa druge strane je trebao da pruži nekakav conclusion celoj priči. Po meni komotno je moglo da bude Afrika zasebna priča i conclusion poseban album...no, preporuka za strip.

4/5
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 07/11/2016 : 20:56:07  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Na sajmu u Bg sam papreno ovo platio, pomalo s oklijevanjem davao lovu (jbg, kad su tamo srpska izdanja skoro džaba, pa se razmazim). Ali, drago mi je što sam uzeo. Odlična ideja o alternativnoj istoriji, još sa američkim ranim civilizacijama u centru zbivanja. Macan je na izuzetan način u takvu istoriju utkao one nama znane osobenosti naroda koji se pojavljuju, skidam kapu. Zadnja strana nudi mnogo tumačenja, prvo mi nije sjela, ali što sam više razmišljao o njoj, više mi se kraj sviđao. Kordej izuzetan, kao i uvijek (da, meni je bio dobar i u NXM!). Da li je strip pretjerano mizantropski ili ne, dalo bi se raspravljati, ima tu pozitivnih momenata, ali su debelo u sjeni ovog prvoga... kao i u životu, zapravo. 9/10
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 12/11/2016 : 18:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Hm, zainteresovali ste i mene za "Mi, mrtvi", tako da sam ga pročitao. Odmah da kažem, radi se o zanimljivom i solidnom stripu, ali ne baš takvom da bih mu dao 9/10 kao anto.

Osnovna tema MI, MRTVI je duboko egzistencijalistička i prožima svaki lik i motiv stripa: kako podariti životu smisao? Da li postoji ikakav smisao života i našeg postojanja mimo onoga koji mu sami pridamo? Na osnovu razvoja događaja, i konačnog (otvorenog) ishoda Mankove maglovite potrage, jasno je da je odgovor - ne, smisao ne postoji, sem onog koji mi stvorimo. Apokalipsa živih mrtaca je tek "okidač" na dva narativna nivoa. kao prvo, da opravda fascinanti svijet alternativne istorije u kojoj su Inke i Kinezi, a ne evropljani, vodeće svjetske civilizacije, što podrazumijeva i potpuno drugačije vrijednosti i obrasce razmišljanja od onih na koje smo navikli. Kao drugo, da, iz filozofske perspektive, istrgne ljudsko biće iz vječitog ciklusa rađanje - razmnožavanje - umiranje, ukine mu privilegiju smrtnosti kao stub oko kojeg organizujemo i dijelimo čitav svoj život, te da ga, tako ogoljenog, suoči sa pitanjem vječnosti. Ne vječnosti kraljevstva nebeskog, u mističkom jedinstvu sa bogom i svijetom oko nas, već vrlo ovozemaljske vječnosti u kojoj moramo na neki način postaviti sebi cilj, svrhu, smisao, ne bi li sasvim poludjeli. Ta dilema razara svijet povratnika, živih mrtvaca, kome svjedoče Manko i njegova ekspedicija u post-apokaliptičnoj Evropi. Mrtvaci koji se teturaju ruševina gradova i vrše samoubistvo jedan po jedan, izjedeni prazninom. Cinični avinjonski papa koji, ipak, svrhu vidi u umjetnosti. Ludi engleski filozof (koji raskomadanog tijela živi kao pričajuća glava) koji pokušava da upije svo znanje svijeta i tako nadoknadi svoju unutrašnju duševnu pustoš (poput Manka). Irski sveštenik, jedan od najupečatljivijih likova, koji konstantno oscilira između vjere u boga i potpunog razočarenja u svijet oko sebe. A živi? I oni su prilagodili svoje "životne narative" sve luđem svijetu oko njih, opstajući držanjem uz ideju. Pravoslavna porodica, izvitoperena u svojevrsnu porodičnu zadrugu, koja opstaje solidarnošću i jedinstvom. Inke i Kinezi, koji sanjaju o univerzalnom carstvu i konačnoj pobjedi njihovog načina života (iluzija svih istorijski velikih nacija - sic transit gloria mundi).

Da navedem još par primjera. Manko, kada poštedi Crvenu Prašinu, ostavlja ga u životu, ali bez smisla, dakle takođe u svojevrsnom ne-životu. Cilj njegovog života slijedio je epsko-junački obrazac: plemenita, ali unaprijed na propast osuđena borba, praćena junačkom smrću koja će živjeti u pjesmama. Manko mu je to oduzeo, i ostavi ga u stanju mahnitosti gdje ima mjesta samo za mržnju prema Inkama. Činjenica da na kraju Crvena Prašina prihvata da će umrijeti u toku svog prelaska preko okeana, i prihvata to samo da bi kao nemrtvi mogao da nastavi svoju sumanutu misiju uništenja Inka nam svjedoči koliko smrt, život i granica između njih postaju nevažni. Nevažni spram ljudske gladi za smislom, za pričom koja nam pomaže da držimo sopstveni život na okupu. Astečki general, konačno postaje srećan čak u svom stanju ne-mrtvog kada shvati da ima priliku da sprovede "poslednji rat" (mrtvi protiv živih) o kome je sanjao, odričući se sitnije ambicije (ubiti Manka). Iluzije, delirijumi, snovi koji su poput kula na pijesku... naš život je iluzija, ali iluzija koja nam je neophodna i koja može preživjeti i najgore udare realnosti sve dok je se čvrsto držimo. Stoga je kraj, iako previše nedorečen, donekle i smislen: Manko je proveo svoj cijeli život izgubljen u snovima, tražeći neku svrhu svog života, nesposoban da se do kraja posveti ijednoj ulozi. Nestalan. Pjesnik, muž, otac, sin, carski naslednik... u svim ulogama je tek polovičan, ne daje im se cio, i stalno pokušava da nađe širi horizont u kome bi našao "pravi" smisao. Sloboda od izbora, od biranja svog životnog cilja, se sa vremenom pretvara u ravnodušnost, ciničnu radoznalost, otuđenost. Slično mrtvacima kojima se čudi, i Manko je u stanju "besmisla", egzistencijalne praznine. Tek kada na kraju prihvati jedan cilj - povezati se sa ženom i naći otetog sina - može imati neki privid mira. Odabrao je svoju (vječnu) iluziju.

Što se tiče alternativno-istorijskog aspekta, on je vrlo zanimljiv i dobro razrađen. Istina, dalo bi se naći nelogičnosti i nedorečenosti (neke je anto već nabrojao): ali poenta je da pisac nikada ne može kreirati paralelnu istoriju koja će biti savršena i bliska totalu i složenosti stvarne. Bitno je da oslika konture jednog svijeta koji nam budi radoznalost i tjera na razmišljanje. U tome MI, MRTVI svakako uspjevaju: "kulturološki šok" koji doživimo gledajući razvijena društva Asteka i Inka je neporeciv, od ljudskih žrtvovanja, nipodaštavanja ljudskog života, kulta cara kao boga do nevjerovatne imperijalne tiranije. Donekle sam upoznat sa astečkom religijom i običajima i može se reći da je ista, čak i gledana po standardima tog doba i sličnih naroda, zaista bila čudovišna, okrutna, nevjerovatno složena i psihodelična. Svijet koji bi izrastao na takvoj podlozi uistinu bi bio drugačije i nama strano, neugodno mjesto.

Ono što se može zamjeriti jeste da su autori u prikazivanju svijeta i svih njegovih djelića donekle zapostavili sam razvoj priče, tj. uprostili ga, sa nekim naglim prelazima i nelogičnim odlukama ("moj otac je spletkario protiv Han imperije? Odoh tamo, na milost i nemilost njihovom caru!"). Osjeti se nedostatak čvršće, preciznije naracije. Možda je i do ograničenja prostora... previše ideja na premalo strana. Na kraju vas više pogode ideje, zaista sjajne, ovog dijela, negoli samo pripovjedanje i način realizacije priče. Uz neke izuzetke, poput odnosa Manka i njegovog pratioca, sudbine njegovog brata i slično.

Edited by - Mhejl on 12/11/2016 18:50:34
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/11/2016 : 23:57:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Hm, zainteresovali ste i mene za "Mi, mrtvi", tako da sam ga pročitao. Odmah da kažem, radi se o zanimljivom i solidnom stripu, ali ne baš takvom da bih mu dao 9/10 kao anto.


što baš mene pominješ za devetku,kad ti je dva milimetra iznad tvog posta swamp sa devetkom i to onom pravom (njegova skala je od 1 do 10,dok je moja 5-10,što znači da je njegova ocena još jača od moje)?

znam da sam popularan na ovim strip forumima,ali nisam znao da sam baš toliko da se samo moje ocene pamte

inače,drago mi je da ti se svideo strip;odoh sad da kvotujem post na dw i da prcam čileta i "ekipu".

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 13/11/2016 : 00:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
A, pa, prvo sam pročitao tvoj prikaz i baš me je zainteresovao za strip, pogotovo skupa sa onim pitanjima o istorijskom razvoju Inka, i alternativnoj istoriji tog svijeta. Volim takve stvari.

Tako da si mi nekako prvi pao na pamet.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/11/2016 : 00:47:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
napisah na dw forumu,ali ću i ovde - sjajan prikaz si napisao;stvarno sam uživao čitajući ga.
šteta što mi nisi blizu - "punio" bih te konstantno ovim skupljim strip albumima, pod uslovom da za svaki napišeš ovako dublju analizu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/11/2016 : 21:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se. Macan je sjajno smislio a Kordej maestralno oslikao taj ukronijski svijet. Priča je u konačnici crna avantura, skoro pa putopis po tom zrcaljenom svijetu. Kao zamjerka bi bilo osjećaj čitatelja da se tokom ta četiri albuma puno više izdogađalo sa svijetom nego sa samim likovima iako ni svijet ni likovi nisu isti kao na početku.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4601 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 23/11/2016 : 13:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
dobro vozi ... kacenje prvo na crtez a prica bombarduje iz drugog plana... prava walkingdedovska epopeja... i kad se sklonis ostaju boje u ocima... malo cemo iskulirati pa se vracamo ponovo na propusteno...

sangue navajo
Go to Top of Page

Dermentor
Average Member



Croatia
686 Posts

Member since 14/06/2010

Posted - 27/11/2016 : 14:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Dermentor a Private Message  Reply with Quote
Stripcina, za mene izdanje godine...
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 24/12/2016 : 00:56:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Nakon što sam upravo pročitao ovaj strip u jednom cugu,obuzeo me je nevjerovatan osjećaj ugode i osjećam se zadovoljeno u potpunosti;)
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 11/03/2017 : 18:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Kako je strip primljen u Francuskoj?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28967 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/10/2017 : 08:18:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Drugo izdanje u prodaji!

Trouble will find me
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15031 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 21/10/2017 : 17:15:23  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
odlično

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/11/2017 : 13:57:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Umjesto osvrta, soundtrack za Mi, Mrtvi (sa kratkim komentarom uz svaku pjesmu): http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=2&TOPIC_ID=48885#2096879
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 22/03/2020 : 10:08:42  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Ima li ikakve šanse za crnobijelo izdanje, nešto kao ovo?

Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000