forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 60 - Presveto srce
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/10/2016 : 15:07:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Alexandro Jodorowsky, autor INKALA (s Moebiusom), METABARUNA (s Gimenezom) ili IZBACIVAČA (s Boucqom) - kao i drugih hitova - uvijek prilagođava svoje priče karakteru svojih crtača.

No, PRESVETO SRCE napisao je bez unaprijed određenog crtača te ta priča prije svega govori o svome scenaristu. Lik Alaina Mangela postaje tako literarni dvojnik Alexandra Jodorowskog, a ovaj strip svakako najosobnije i najbiografskije djelo od svih koje je ikad stvorio.

Sve se vraća, sve se plaća: Moebius, kome je Jodorowsky napisao INKALA po mjeri, toliko se oduševio pričom da ju je po svaku cijenu htio nacrtati ... tako da je sâm strip u neku ruku postao Moebiusov pogled na svoga scenarista. Otkvačen pogled, humorističan i odmaknut, koji daje svojstven začin mistično-seksualnim zavrzlamama koje proživljava profesor Jodo/Mangel ...

PRESVETO SRCE, dakle, svojevrstan je izokrenuti INKAL u kojemu - kroz tri albuma objedinjena ovom knjigom - nema znanstvene fantastike, zvijezda, tehnologije ni izvanzemljana ... ali ima beskonačno mnogo ljudskosti!

Kolorka 60 • Presveto srce • 188 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alexandro Jodorowsky • Crtež Moebius • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.10.2016. • Cijena 200 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-60-presveto-srce/367/

Trouble will find me

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 17/10/2016 : 21:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Ima tome sigurno 10- tak godina kada sam prvi put poceo sa citanjem ovog stripa...secam se samo da ga nikad nisam procitao do kraja i da mi je bio "mnogo, premnogo" konfuzan i nerazumljiv (nije tajna da sam tada bio iskljucivo na Boneliju i Stripoteci). Zapravo privukao me je samo zbog "sisa i golotinje", bilo je to "istrazivacko" doba Mislim da je doslo vreme za "Odiseju 2016"
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/01/2021 : 03:15:30  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu da verujem da niko nije ostavio komentar na ovoj temi skoro 5 godina!?
Pronasao sam ovaj topik ali na njemu nije bilo komentara od 2011. http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34143&whichpage=1 tako da verujem da su to sve komentari na crno belo rasprodato fibrino izdanje. Nisam pronasao topik za to crno belo izdanje da vidim da li je bilo nekih komentara ali sudeci po ovom gore linku vecina komentara su negativni iako sam procitao samo prvu stranu tog topika.

U svakom slucaju ovo mi je prvi punokrvni susret sa Jodorwskym (poceo sam bio Inkala i procitao prvi album ali mi se tada nije citalo dalje pa sam ga ostavio za kasnije i idalje nikako da ga procitam).
Ono sto me je privuklo ovom stripu (pored naslovne strane ehm) je opis stripa na kraju izdanja koji ovaj strip naziva najlicnijim delom Alehandra Jodorovskog.Procitao sam privju dva puta jos pre par godina i konacno tek sad bio pri nekim parama i nabavih ovaj strip koji toliko dugo zelim. Ono sto me je takodje kupilo da kupim ovaj strip je i to da je Moebius molio Jodorowskog da on nacrta ovaj strip. To mora da znaci nesto?!

I itekako znaci!
Kakva je luda voznja ovaj strip!
Genijalno nesto! Prva dva poglavlja su cista perfekcija, dok je u trecem delu prisutan pad i u vestini naracije i u crtezu Moebiusa koji je potpuno promenio stil. Vidim da je na drugoj temi Markos napisao da je trebalo da bude 3. i 4. album ali zbog slabe prodaje je sve to zgusnuto u ovaj treci album koji ima i najmanje strana u odnosu na prethodna dva.
Jodorowsky se ovde vrlo slojevito bavi raznim temama i neverovatnom smeloscu vodi citaoca i uvlaci ga u taj svet. Ovo je jedan od onih stripova gde sam rekao uf kakva je ovo stripcina dok ga citam.
Poslednji album je tu najproblematicniji mada i on ima svoj smisao: Ayahuasca koja je nekakav vid Bozje sekretarice, spiritualno i fizicko prociscenje, smrt ega i onda i bukvalna smrt da bi se lik ponovo rodio kao nov covek i konacno preuzeo svoje iskonsko ja pomirivsi dve suprotstavljene strane svoje licnosti, da bi vodio srecan zivot. Ali je to moglo malo efektnije i bolje da se izvede. Sam kraj u parku sa decom mi nije najjasniji.

Da zakljucim, ovo mi je jedan od najboljih Fibrinih stripova i svakako cu sad obratiti paznju i na ostala dela Jodorowskog i konacno da pogledam El Topo i Holy Mountain sto nameravam vec odavno. Moebiusov crtez pogotovo u prvom albumu ali i u drugom je genijalan i uzivanje je gledati ga.

Samo zbog zbrzanog kraja (za koji ocigledno nisu krivi Jodo i Moebius nego su morali ovako da ga odrade) je ocena 9,5/10 umesto 10/10.
Apsolutna preporuka!

Zasto u Fibrinom izdanju nema pojedinacnih naslovnih strana sva 3 albuma?

Edited by - going going on 30/01/2021 04:28:04
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 30/01/2021 : 17:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
]Kakva je luda voznja ovaj strip!



Slažem se da je ovo totalna ludnica, uza sve nevjerovatne svemire koje je Jodorowsky stvorio ipak je najluđi kad je na dobroj staroj zemlji
Tu se i dalje vrtimo oko njegove opsjednutosti oslobađanja od ega ali ovdje je išao i korak dalje pa se između ostalog sprda i sam sa sobom, što je isto samo po sebi oslobađanje od vlastita ega. I taman te Jodorowsky navikne na jedan nivo sprdnje u prve dvije trećine stripa, i onda kad krene treći dio kad se one vojske izmijene sve u par stranica ode sve u totalnu mega sprdnju . Mega zabavan, lud i vrlo duhovit strip.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/01/2021 : 18:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Ne mogu da verujem da niko nije ostavio komentar na ovoj temi skoro 5 godina!?
Pronasao sam ovaj topik ali na njemu nije bilo komentara od 2011. http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34143&whichpage=1 tako da verujem da su to sve komentari na crno belo rasprodato fibrino izdanje. Nisam pronasao topik za to crno belo izdanje da vidim da li je bilo nekih komentara ali sudeci po ovom gore linku vecina komentara su negativni iako sam procitao samo prvu stranu tog topika.



Pa komentiralo se uglavnom prvo crno bijelo izdanje. I na ovom zaključanom topicu:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=26398

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/01/2021 : 20:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Vidim ovaj topic ali i nije mi on mnogo dao sem prve stranice.

Kakvo je tvoje misljenje Peyo o ovom stripu?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/01/2021 : 22:00:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going
Kakvo je tvoje misljenje Peyo o ovom stripu?



Čitao sam ga davno (Dark Horseovo izdanje i završni dio je bio nekakav mislim "srpski pirat").

Meni je strip bio zabavno provokativan i za visoku ocjenu. S druge strane nekom tko nije ateist mogao bi biti uvredljiv, pa i gore od toga.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/01/2021 : 23:04:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Vidim ovaj topic ali i nije mi on mnogo dao sem prve stranice.

Kakvo je tvoje misljenje Peyo o ovom stripu?


ako si ateista,možda i može da ti bude zanimljiv.
ako nisi,zaobiđi ga samo tako.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/01/2021 : 20:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by going going

Vidim ovaj topic ali i nije mi on mnogo dao sem prve stranice.

Kakvo je tvoje misljenje Peyo o ovom stripu?


ako si ateista,možda i može da ti bude zanimljiv.
ako nisi,zaobiđi ga samo tako.



Vernik sam, ali potpuno mi se svideo strip! Bez zezanja. Cak me i odusevio kao sto vidis u onom gore osvrtu.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 31/01/2021 : 21:19:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam dugo godina imao samo ono staro piratsko izdanje i ta prva dva dijela su mi bili genijalni. Zakon mi je bilo što se ne zna jel to sve hrpa luđaka ili tu stvarno nečeg ima?? Onda je došao treći dio i pokvario stvar :-/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/01/2021 : 21:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ja sam dugo godina imao samo ono staro piratsko izdanje i ta prva dva dijela su mi bili genijalni. Zakon mi je bilo što se ne zna jel to sve hrpa luđaka ili tu stvarno nečeg ima?? Onda je došao treći dio i pokvario stvar :-/



Da, taj treci album je sveukupno dosta slabiji iako i on ima par dobrih trenutaka, ali ni blizu nivoa prva dva albuma.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 31/01/2021 : 22:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Nista gluplje ne procitah u zivotu
Sva sreca da teroristi ne citaju stripove

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3053 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 01/02/2021 : 11:22:56  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
Prvi i drugi dio sam pročitao s guštom, treći dio sam pročitao onako na brzinu jer mi je postao malo naporan, a i crtež se pokvario. Morat ću ga opet uzet pročitat u miru pa napisati neko suvislo mišljenje. I da, vjernik sam, ali nikad nisam imao protiv nečijeg malo drugačijeg pogleda na stvari pa makar to nekad možda išlo u smjeru "vrijeđanja" vjere.....

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/06/2021 : 19:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Presveto srce deluje da predstavlja nešto sveto Don Alejandru jer stiče se utisak da je ovom stripu dao najviše od sebe, možda njegovo najličnije delo u kom je izneo neke svoje intimne stavove o veri i uopšteno o životu i duhovnom stanju društva u kojem živimo

Reč je o jednoj svojevrsnoj dekonstrukciji tradicionalne crkvene dogme prikazano kroz obučavanje profesora iz Sorbone o crkvenim i životnim idealima kako bi on ponovo pronašao sebe i naučio da sluša onaj maliciozni glas podsvesti u svojoj glavi kao neki ceremonijalni čin prosvetljenja kako bi pročistio svoju dušu i telo i postao podložan ponovnom krštenju u crkvi novog milenijuma..

Ali to je odrađeno na jedan zabavan način gde se jedan intelektualac ismeva i dovodi u nemile situacije iz kojih najčešće izlazi ponižen počev od problema sa stolicom do komičnih ezoterično/erotičnih situacija kojima se profesor podvrgava gde se posebno izdvaja scena snošaja kada se jedan muškarac uči da ne samo "daje" već da mora i da "prima", zaista jedna urnebesna scena sodomizovanja kojoj može da parira jedino ludi irac sa svojim Boysima i Preacheru

A da li postoji idealniji crtač za ovakvu postavku priče do Moebiusa koji vizuelno oživljava svu lucidnost koja izlazi iz uma matorog vrača..

Nažalost strip u trećem albumu doživi poprilično drastičan pad u kvalitetu kako crteža tako i scenarija, zaista jedan legendaran sunovrat na koji ne bih trošio reči jer ostavlja gorak krajnji utisak o pročitanom i deluje da autori nisu imali priliku da strip realizuju onako kako su originalno zamislili
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/06/2021 : 21:46:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Čitam ove vaše komentare kako strip pada u trećem dijelu i uopće se ne sjećam da sam primijetio tako nešto, a čitao sam ga više puta. Ništa, morat' ću ponoviti gradivo.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/06/2021 : 22:38:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote


Ovo desno kao da je radio "ghost artist", a ne pravi Moebius :/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/06/2021 : 08:56:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Imaš pravo, vidljiva razlika.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 11/06/2021 : 09:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Čitam ove vaše komentare kako strip pada u trećem dijelu i uopće se ne sjećam da sam primijetio tako nešto, a čitao sam ga više puta. Ništa, morat' ću ponoviti gradivo.




Čitao si Presveto srce više puta? To objašnjava dosta.
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3053 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 11/06/2021 : 11:52:12  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Imaš pravo, vidljiva razlika.





Nisam nekako siguran da li je taj drugačiji stil crtanja čisto radi brzine da se strip završi ili je možda i neka skrivena poanta da se crtački razlikuje od prva dva dijela......

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/06/2021 : 12:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ali ni ovaj početni, ozbiljni, detaljni stil iz prve slike nije dugo izdržao u stripu. Takvih je prvih 20, 30 stranica, a onda crtež postaje slobodniji i karikaturalniji.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/06/2021 : 14:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@nenno zbog loše prodaje stripa treća celina je sklepana verzija trećeg i četvrtog albuma i objavljena je nakon pauze od 5god, imaš više o tome na linku koji je going ostavio
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2021 : 06:37:30  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Presveto srce deluje da predstavlja nešto sveto Don Alejandru jer stiče se utisak da je ovom stripu dao najviše od sebe, možda njegovo najličnije delo u kom je izneo neke svoje intimne stavove o veri i uopšteno o životu i duhovnom stanju društva u kojem živimo

Reč je o jednoj svojevrsnoj dekonstrukciji tradicionalne crkvene dogme prikazano kroz obučavanje profesora iz Sorbone o crkvenim i životnim idealima kako bi on ponovo pronašao sebe i naučio da sluša onaj maliciozni glas podsvesti u svojoj glavi kao neki ceremonijalni čin prosvetljenja kako bi pročistio svoju dušu i telo i postao podložan ponovnom krštenju u crkvi novog milenijuma..

Ali to je odrađeno na jedan zabavan način gde se jedan intelektualac ismeva i dovodi u nemile situacije iz kojih najčešće izlazi ponižen počev od problema sa stolicom do komičnih ezoterično/erotičnih situacija kojima se profesor podvrgava gde se posebno izdvaja scena snošaja kada se jedan muškarac uči da ne samo "daje" već da mora i da "prima", zaista jedna urnebesna scena sodomizovanja kojoj može da parira jedino ludi irac sa svojim Boysima i Preacheru

A da li postoji idealniji crtač za ovakvu postavku priče do Moebiusa koji vizuelno oživljava svu lucidnost koja izlazi iz uma matorog vrača..

Nažalost strip u trećem albumu doživi poprilično drastičan pad u kvalitetu kako crteža tako i scenarija, zaista jedan legendaran sunovrat na koji ne bih trošio reči jer ostavlja gorak krajnji utisak o pročitanom i deluje da autori nisu imali priliku da strip realizuju onako kako su originalno zamislili



Odličan komentar s kojim se u potpunosti slažem!
Jedan od najboljih stripova sto sam ga procitao od pocetka godine, a i jedan od boljih stripova uopšte! Vredno čitanja i pažnje. Sve sam već napisao u komentaru par postova iznad. Jedino šteta za taj poslednji zbrzani i drugačiji treci album.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 12/06/2021 : 10:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Čitam što pišete i ne vjerujem svojim očima.
Meni je žao što sam ovaj strip ikada uzeo u ruke jer mi scene poput spomenute sa davanjem i primanjem nakon mnogo mnogo godina, nažalost ne izlaze iz glave.
Za mene je ovaj strip totalna bljezgarija koja nema apsolutno nikakvu vrijednost, nikakve priče, nikakvog smisla, ali eto, ima svoju publiku koja svršava na ovakve provokacije društva i vjere.
1 od 10 ocjena od mene i nemojte gubiti dragocjeno vrijeme ni na prelistavanje!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 12/06/2021 : 19:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

Čitam što pišete i ne vjerujem svojim očima.
Meni je žao što sam ovaj strip ikada uzeo u ruke jer mi scene poput spomenute sa davanjem i primanjem nakon mnogo mnogo godina, nažalost ne izlaze iz glave.
Za mene je ovaj strip totalna bljezgarija koja nema apsolutno nikakvu vrijednost, nikakve priče, nikakvog smisla, ali eto, ima svoju publiku koja svršava na ovakve provokacije društva i vjere.
1 od 10 ocjena od mene i nemojte gubiti dragocjeno vrijeme ni na prelistavanje!



+1

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

knauso
New Member



297 Posts

Member since 18/12/2020

Posted - 13/06/2021 : 07:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Send knauso a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam da je ovo najbolji strip koji dam procitao, ali sad kad vidim da ima ljudi koje ovo remek delo cak i vredja, menjam misljenu u: ovo je najbolji strip ikad napravljen!!!
Go to Top of Page

knauso
New Member



297 Posts

Member since 18/12/2020

Posted - 13/06/2021 : 07:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send knauso a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam da je ovo najbolji strip koji dam procitao, ali sad kad vidim da ima ljudi koje ovo remek delo cak i vredja, menjam misljenu u: ovo je najbolji strip ikad napravljen!!!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000