forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 Nintendo Entertainment System (NES) classic
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 06/11/2016 : 14:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Igram video igre preko 30 godina tako da sam proživio sve osim samih početaka. Priču počinjem negdje na sredini, a to je nikad zaboravljena i prežaljena Sega Dreamcast. U pitanju je konzola koja je "umrla" mlada nikada se ostvarivši svoj pun potencijal. U dvije godine kada je vladala (otprilike 1999-2001), bila je voljena i imala je ogroman broj odličnih igara. Igre za Dreamcast su izgledale znatno bolje od prvih igara za PS2. Na kraju je PS2 pokopao DC i postao najprodavanija konzola svih vremena (155 miliona primjeraka). DVD player je pomogao. Tada je to bila novotarija koju su svi htjeli. Pad Dreamcasta, ujedno je bio i pad jednog od 4 učesnika najvećeg "rata konzola" - Sege, naravno kada pričamo o pravljenju hardvera. Novi igrači - Sony i Microsoft su preuzeli primat od 2 starca (Sega i Nintendo) u pravljenju klasičnih kućnih konzola. Nintendo se nije htio predati kao Sega te je nastavio borbu. U kategoriji prijenosnih konzola, Nintendo drži svoj neprikosloveno primat i tu nema prave konkurencije. No, ne da se ni na polju kućnih konzola. N-64 i Game Cube su se prodali djelomično uspješno, a zatim je Wii zahvaljujući dobroj ideji (motion gameplay) pobjedio PS3 i Xbox 360 u idućem ratu konzola prodavši više primjeraka. Zatim ide promašaj po imenu Wii U. Trenutno je najisčekivanija stvar u gaming svijetu nova Nintendo konzola - Nintendo Switch (vidi drugi topic) koja izlazi u martu 2017. i hibrid je prijenosne i kućne konzole. No, Nintendo napada i dok čekamo - puna ofanziva. I tu dolazimo do naslova ove teme...

NES classic je remake legendarne Nintendove 8-bitne konzole koja je izašla sredinom 80-tih godina. Ja sam se u to vrijeme igrao na C-64 i Amigi 500 i nisam znao da konzole postoje (bilo je to vrijeme bez interneta).
NES classic izgleda isto kao originalni Nintendo entertainment system, ali je puno manji - stane na dlan. Uz konzolu dobijate 1 kontroler - da onaj isti i 30 ugrađenih igara. Nema otvora za ketridže, 30 igara je sve što će ikada imati. Napredak u igrama se može snimiti u memoriju konzole. Tu su naslovi kao Super Mario, Metroid, Bubble Bobble, Galaga, Final fantasy, Zelda, Donkey Kong, Pac-man, Castlevania, Ghosts'n goblins itd. I to sve za ništavnih 60 dolara. Ako to nije dobar praznični poklon za nekog nostalgičara, ne znam što je. Kako čujem prvi val je već prodan putem preordera, a drugi val ide prije Nove Godine. Mogu samo pozdraviti ovakvu agresivnu strategiju Nintenda. Naime, dok čekamo Switch, neka se priča i igra na NES classicu. Samim tih PS4 pro, project Scorpio, PS VR gube dio svoje publike, pogotovo one kojima je koncept utrke u naoružanju pomalo dojadio. Moram priznati da sam od tih. Naime, PS4 mi nije donijela neki prevelik napredak u odnosu na PS3 pa da baš moram kupiti. Jest to ljepše, ali i PS3 igre su već izgledale fenomenalno. Tako da mi ova nostalgija (NES) i inovacija (Switch) trenutno plijene pažnju. Tko zna, možda je idući SNES classic?
A šta kažete na PS one classic! To bih volio kupiti, obožavao sam tu konzolu, a prošlo je 20 godina...








What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 06/11/2016 22:45:53

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 06/11/2016 : 15:24:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Odlična konzola ovaj stari NES. Mislim da je imam negdje na tavanu.

Ovo ću vjerovatno nabaviti da se malo vratim unatrag. Odličan izbor igara.

Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 06/11/2016 : 15:31:32  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Jesi siguran ovo za cijenu?
Upravo gledam cijena je puno veća, ide većinom preko 100 €

Have mercy
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 06/11/2016 : 15:36:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
...i ja je imam negdje na tavanu, i samo jednu igru: Super Mario Bros 3😁
No mislim da u današnje vrijeme ova konzola nema ama baš nikakve šanse na tržištu...ajde da su objavili neku verziju/aplikaciju od 30 igica za mobitel za dolar dva, možda bi i išlo, ali ovo nikako.
A i ne znam zašto NES kada bi SNES sigurno puno bolje prošao.
Pred jedno par mjeseci sam htio kčerkici spojiti SNES na TV kako bi joj dao malo Super Mario Worl da proba igrati, ali ga nakon jedno sat i pol mučenja sa spajanjem na TV nisam uspio spojiti/naći program😤
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 06/11/2016 : 15:37:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Evo kojih 30 igri se nalazi na ovoj NES classic edition konzoli:
https://youtu.be/rHbz2lj69Xk
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 06/11/2016 : 16:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

Pred jedno par mjeseci sam htio kčerkici spojiti SNES na TV kako bi joj dao malo Super Mario Worl da proba igrati, ali ga nakon jedno sat i pol mučenja sa spajanjem na TV nisam uspio spojiti/naći program😤




Awwww! Kakav dobar tata!
Ali kako misliš da u današnje vrijeme NES nema šanse na trzistu, kad nam Obi-wan kaze da je prvi val već prodan na preorderu?

Ako išta, slozit ću se sa izivkom...cijena mi se čini sumnjivo niskom.

Edited by - Mrkva on 06/11/2016 16:34:40
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 06/11/2016 : 17:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Ma vjerujem ja tebi, samo kazem da mi se čini da bi moglo biti i skuplje.

Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 06/11/2016 : 17:08:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Koliko god gledam po netu, sve što vidim je 60 $ i trenutno nedostupno. Što ide u prilog onome što sam napisao.
Što se tiče izjava da konzola nema šanse, jasno da je zastarjela, ali ljudi za sada kupuju ko ludi. Svi hoće okus nostalgičnih boljih vremena. Možda su više cijene kod preprodavača koji žele malo zaraditi sada dok je konzolu teško nabaviti...
A SNES classic, tko zna. Ako ovo dobro prođe, zašto ne i druge konzole. Već se priča o Famicon mini classic (30 igara) i Retro bit generations (100 igara).

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 06/11/2016 17:11:13
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 06/11/2016 : 17:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Jedno pitanje za ove što imaju NES na tavanu, a vjerovatno i druge lijepe stvari:
Nije li vam žao da komadić povijesti bukvalno trune na tavanu? Pa sigurno je hladno i vlažno. Da li je ta konzola to zaslužila.
Ako šte škrtac kao ja, može se to prodati na netu. Ako ste dobrica, možda bi to usrećilo neko nesretno dijete? Na kraju krajeva, logičnije bi bilo da stoji u nekom ormaru pa da odigrate kada vam dođe želja za igranjem Super Maria? Ovo na tavanu mi nekako zvuči tužno.
Nemojte se ljutiti, ne pokušavam nikome govoriti šta da radi sa svojim stvarima, jednostavno mi nije jasno.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 06/11/2016 : 17:26:23  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Sve to stoji u kartonskoj kutiji na suhom.
I NES i SNES i Sega Mega Drive i N 64 i Game Boy, razni dapteri, kontroleri, punjači i 50-tak igrica.

Vrijede pravo malo bogatstvo koliko vidim na e-bayu

Have mercy
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 06/11/2016 : 20:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ja čuvam svoj Game Boy iz 1994. koji je potpuno funkcionalan. Povremeno zaigram kojeg Super Mario Landa, Donkey Kong Land 3 ili Mickey Mousea kojeg sam kupio na Hreliću. Prva igrica koju sam igrao na ovoj platformi bio je Infogramesov Asterix iz 1993., vrlo loše grafike u usporedbi sa Super Mario Land 2: Six Golden Coins, ali vrlo zarazna. 'Izgubio' ju je kolega iz gimnazije kojem sam ju posudio.
SNES je legendarna konzola, kad se samo sjetim Donkey Konga, kako je to dobro izgledalo i bilo zarazno, iako tek 2D. Za multiplay je bio sjajan Super Mario Kart. Pa Lion King, Infogramesov Asterix & Obelix, 3 Star Wars igre koje su pratile radnju originalne trilogije, pa odlična pucaljka Stargate...
A kad je 1997. došao Nintendo 64 oči nam ispale kad smo vidjeli Star Wars: Shadows of the Empire, Turok: Dinosaur Hunter i Super Mario 64.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 06/11/2016 : 22:16:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
EDIT: offtopičarila sam :)

Edited by - Mrkva on 06/11/2016 22:34:16
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 06/11/2016 : 22:37:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Palo mi je nešto na pamet, ali nije vezano za vas: fascinantno je kako se gejemerski "veterani" koji su igrali na Commodoreu ponašaju kao da su bolji od ove nove djece što igraju Battlefield. Što mislte, zašto je to tako? Moj pokojni partner je isto tako stalno kenjao po ovim WoW-ovcima, iako je i sam bio WoW-ovac. Čak se i ja, a ja sam mladi cvijetak, osjećam gejmerski većim autoritetom od ovih mladih koji objektivno puno bolje barataju tipkovnicom od mene.


Što se mene tiče, baš je obrnuto. Jest da se igram jako dugo, ali to je povremeno. Osim igranja, radio sam i puno drugih stvari u životu. Rekao bih da današnji klinci bukvalno odrastaju priljepljeni uz ekran, a van izlaze gledajući u manji ekran. Pa su samim tim i jači gameri od stare garde. Bolji refleksi definitivno. Trebalo mi je nekih 27 sati da pređem The last of us mojom sporom metodom istraživanja svakog ćoška, opreznim šuljanjem i uživanjem u svakoj sekundi. Klinci to pretrče za desetak sati u 2 dana jer se jednostavno bolje snalaze i brže razmišljaju.
Medal od honor sam igrao na PS one i to prve dvije igre gdje se sve vrti oko tebe tj. glavni lik je bog. Kasnije igre tog serijala čine da igrač postaje samo jedan učesnik velikog kaotičnog sukoba zvanog rat kako to i jest u realnosti. Puno stvari se odvija na ekranu, ne znam ni tko puca ni na koga ni odakle. Dok se snađem, mrtav sam - nije to za mene. Mladi se bolje snalaze u igrama tog tipa jer su uz to odrasli. Prezir starijih se može odnositi samo na činjenicu da su nekadašnje igre imale više duše nego većina današnjih pucačina iz prvog lica. Nekada igre nisu izgledale tako dobro pa su morale biti dobro smišljene da bi zadržale pažnju igrača.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 07/11/2016 : 00:20:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Jedno pitanje za ove što imaju NES na tavanu, a vjerovatno i druge lijepe stvari:
Nije li vam žao da komadić povijesti bukvalno trune na tavanu? Pa sigurno je hladno i vlažno. Da li je ta konzola to zaslužila.
Ako šte škrtac kao ja, može se to prodati na netu. Ako ste dobrica, možda bi to usrećilo neko nesretno dijete? Na kraju krajeva, logičnije bi bilo da stoji u nekom ormaru pa da odigrate kada vam dođe želja za igranjem Super Maria? Ovo na tavanu mi nekako zvuči tužno.
Nemojte se ljutiti, ne pokušavam nikome govoriti šta da radi sa svojim stvarima, jednostavno mi nije jasno.


Pa meni većina tih nekih starih stvari i stoji u ormaru...na tavanu
Do pred nekih pet godina sam na tavanu imao i svoju sobu koja mi je između ostalog bila duplo veća od sadašnje, a sada mi služi kao jedno veliko skladište....
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 07/11/2016 : 00:28:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Ne vjerujem u ove preorder rasprodaje NES classica, jer po meni, cijena je prepaprena za nešto ovako tehnički nezahtjevno, a i ne znam zašto bi proizvodnja za nešto tako tehnički nezahtjevno trebala biti toliko ograničena da se dijeli na više valova prodaje?
Na račun nostalgije bi se moglo naći nešto kupaca, ali novih kupaca...ne vjerujem.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 07/11/2016 : 09:47:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

Ne vjerujem u ove preorder rasprodaje NES classica, jer po meni, cijena je prepaprena za nešto ovako tehnički nezahtjevno, a i ne znam zašto bi proizvodnja za nešto tako tehnički nezahtjevno trebala biti toliko ograničena da se dijeli na više valova prodaje?
Na račun nostalgije bi se moglo naći nešto kupaca, ali novih kupaca...ne vjerujem.


Koja cijena je paprena? Ova za koju izivko i Mrkva sumnjičare da je niska i da bi moglo biti skuplje...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 07/11/2016 09:49:14
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 07/11/2016 : 10:42:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
[i]


Koja cijena je paprena? Ova za koju izivko i Mrkva sumnjičare da je niska i da bi moglo biti skuplje...



A gle, ja se vodim time da ovi iz Nintenda nisu prvi kojima je palo na pamet u jednu konzolčicu staviti par desetaka igara i prodavati to u kompletu.
Znam da sam pred nekoliko godina bio pozvan na rođendan od jednog malog susjeda, pa sam mu negdje na placu kupio upravo neku konzolčicu sa nasnimljenim igrama...vjerovatno proizvod iz Kine koji je imao nasnimljenih igara bez licence Nintenda i partnerskih proizvođača igara. U tom kompletu je bilo možda čak i 100 ili 200 igara + dobivao se i onaj pištolj s kojim si mogao gađati patke u onoj jednoj igri.
Znam da su me ta konzolčica + jedna velika čokolada koštali nekih cca 100kn, ali me nemoj držati za riječ jer je moguće da sam taj proizvod kupio i na placu u Bosni/Kladuši za 20 maraka, no sve u svemu, na rođendan od malog nisam potrošio više od 100 kn, pa mi na kraju ova cijena od 100€ djeluje preprepapreno za licencirani orginal proizvod...
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 07/11/2016 : 14:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
[i]


Koja cijena je paprena? Ova za koju izivko i Mrkva sumnjičare da je niska i da bi moglo biti skuplje...



A gle, ja se vodim time da ovi iz Nintenda nisu prvi kojima je palo na pamet u jednu konzolčicu staviti par desetaka igara i prodavati to u kompletu.
Znam da sam pred nekoliko godina bio pozvan na rođendan od jednog malog susjeda, pa sam mu negdje na placu kupio upravo neku konzolčicu sa nasnimljenim igrama...vjerovatno proizvod iz Kine koji je imao nasnimljenih igara bez licence Nintenda i partnerskih proizvođača igara. U tom kompletu je bilo možda čak i 100 ili 200 igara + dobivao se i onaj pištolj s kojim si mogao gađati patke u onoj jednoj igri.
Znam da su me ta konzolčica + jedna velika čokolada koštali nekih cca 100kn, ali me nemoj držati za riječ jer je moguće da sam taj proizvod kupio i na placu u Bosni/Kladuši za 20 maraka, no sve u svemu, na rođendan od malog nisam potrošio više od 100 kn, pa mi na kraju ova cijena od 100€ djeluje preprepapreno za licencirani orginal proizvod...



Prije par godina? Šta se takve stvari još prodaju? Ja se sjećam da ih se dalo nabavit još početkom devedesetih.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 07/11/2016 : 21:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
[i]


Koja cijena je paprena? Ova za koju izivko i Mrkva sumnjičare da je niska i da bi moglo biti skuplje...



A gle, ja se vodim time da ovi iz Nintenda nisu prvi kojima je palo na pamet u jednu konzolčicu staviti par desetaka igara i prodavati to u kompletu.
Znam da sam pred nekoliko godina bio pozvan na rođendan od jednog malog susjeda, pa sam mu negdje na placu kupio upravo neku konzolčicu sa nasnimljenim igrama...vjerovatno proizvod iz Kine koji je imao nasnimljenih igara bez licence Nintenda i partnerskih proizvođača igara. U tom kompletu je bilo možda čak i 100 ili 200 igara + dobivao se i onaj pištolj s kojim si mogao gađati patke u onoj jednoj igri.
Znam da su me ta konzolčica + jedna velika čokolada koštali nekih cca 100kn, ali me nemoj držati za riječ jer je moguće da sam taj proizvod kupio i na placu u Bosni/Kladuši za 20 maraka, no sve u svemu, na rođendan od malog nisam potrošio više od 100 kn, pa mi na kraju ova cijena od 100€ djeluje preprepapreno za licencirani orginal proizvod...


Cijena je 60 $ ili će bar biti kada konzola bude dovoljno u prodaji. Za tih oko 55 eura, dobiješ Nintendovu konzolu, remake džojpada, strujni i HDMI kabel i 30 legendarnih igara. Imao sam i ja kinesku konzolu sa 128 bezvezarija, ali mislim da se to ipak ne može porediti. Meni se to uopće ne čini skupo. No, vrijeme će pokazati. Mene osobno baš ta konzola ne zanima, ali uzbuđen sam jer ako se proda - možda budu neke druge konzole kao što je PSone classic. 30 Playstation igara na nekih 20 GB u konzoli je posve izvodljivo. To mene zanima.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 14/11/2016 : 19:36:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Evo šta se desilo u vezi Oki-jeve sumnje da se neće prodavati i što je izvko primjetio da košta više, malo sam istraživao.

Naime, Nintendo nije napravio dovoljno primjeraka, potražnja je trenutno nevjerovatna. Nema dovoljno primjeraka i neki su to odlučili iskoristiti i zaraditi preprodajom konzola za stotine dolara.

Redovna cijena je 60$, potencijalnim kupcima se savjetuje strpljenje dok Nintendo ne naštanca dovoljno...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 15/11/2016 : 07:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Evo šta se desilo u vezi Oki-jeve sumnje da se neće prodavati i što je izvko primjetio da košta više, malo sam istraživao.

Naime, Nintendo nije napravio dovoljno primjeraka, potražnja je trenutno nevjerovatna. Nema dovoljno primjeraka i neki su to odlučili iskoristiti i zaraditi preprodajom konzola za stotine dolara.

Redovna cijena je 60$, potencijalnim kupcima se savjetuje strpljenje dok Nintendo ne naštanca dovoljno...




hipsterluk, nema drugog objašnjenja

ili kupovina djetinjstva ko u slučaju ZS/LMS

sve sa (S)NES-a se već godinama može igrati putem ROM-ova, oš na monitoru, oš na 4K televizorima

al s druge strane, neka Nintenda...ako se može, ljudima treba uzeti paricu

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
951 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 15/11/2016 : 08:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Izgleda mi kao Raspberry Pi sa custom kućištem :D
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 15/11/2016 : 10:02:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

sve sa (S)NES-a se već godinama može igrati putem ROM-ova, oš na monitoru, oš na 4K televizorima

al s druge strane, neka Nintenda...ako se može, ljudima treba uzeti paricu



Ovaj drugi pasus bi mi imao smisla da nije ovog prethodnog. Ovako ispada da pametni kradu, a naivci kupuju. Pretpostavljam da nisi to mislio...
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 15/11/2016 : 14:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

quote:
Originally posted by Mali_Mate

sve sa (S)NES-a se već godinama može igrati putem ROM-ova, oš na monitoru, oš na 4K televizorima

al s druge strane, neka Nintenda...ako se može, ljudima treba uzeti paricu



Ovaj drugi pasus bi mi imao smisla da nije ovog prethodnog. Ovako ispada da pametni kradu, a naivci kupuju. Pretpostavljam da nisi to mislio...



ma jesam, naravno

Iako, spomenuti ROM-ovi su se pojavili kad ni konzola ni igre za nju više nisu bile u slobodnoj prodaji pa tom krađom nitko nije bio na gubitku jer kupovinom preko ebaya i na sličnim mjestima nitko od developera nije vidio ni dolara.

Tek sad je to opet ukradena roba, iako je to sve lijepo sivo. Da danas kupim na ebayu staru konzolu i cartridge za nju, opet bih na neki način krao Nintendu pare jer im ne bih ništa platio, a igrao bih se njihovim proizvodima koji su sad opet u slobodnoj prodaji.

Al nebitno to sve, bezveze mi je cijeli koncept. Radije bih da su reizdali staru konzolu, točno onakvu kakva je bila. Ovdje čak ni ne kupuješ nostalgiju jer ova konzola, ma koliko prikazivala 8-bitnu grafiku, zapravo nije NES.

2 dolara po igri bi bila super cijena, samo da ne moraš kupit trideset igara i da nisu na neki način DRM-ane.

Stari studiji/publisheri, okupljeni recimo na GOG-u ili Steamu to dobro rade, Nintendo opet muze mrtvu kravu i pravi se kao da se svijet video igara i distribucije istih nije promijenio.




http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 15/11/2016 : 16:32:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Kuzim ja tebe ali u krivu si. Nista tu nije sivo. To je cijelo vrijeme ukradena roba i tocka. Nedostatak necega u prodaji ne stavlja piratiziranje u sivu zonu.
Kupovina rabljene robe, s druge strane nije kradja. Prodavac je bio svjestan kad je prvi put stavio konzolu u prodaju da bi ona mogla godinama prelaziti iz ruke u ruku, sto je potpuno legalno. Na kraju krajeva i sa stajalista drzave na tu robu je vec jednom placen porez. S druge strane tvrdnja da kradjom nije nitko bio na gubitku itekako ne stoji. Zamisli da je netko konstantno piratizirao strip koji nije izlazio 30 godina i ti ga sad objavis, nebitno u kojem formatu. Mozes li tvrditi da ti 30 godina piratiziranja istog nije omelo prodaju? Ova konzola igra na nostalgiju, i sigurno ce biti puno interesantnija onima koji nisu vidjeli svoje najdraze igre godinama, nego onima koji su drkali po romovima u medjuvremenu.

Da se razumijemo, ne pada mi na pamet da te kritiziram radi piraterije, samo mislim da ti opravdanje nije tocno. :-)


Sto se same konzole tice, da su napravili konzolu pomocu koje mozes kupiti igre s interneta, to bi bilo zakon.
Ipak, nisam siguran da li su promasili s ovim. Ocito je interes velik. Najmanje se tu radi o stvarnom igranju tih igara.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 15/11/2016 : 16:50:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

Kuzim ja tebe ali u krivu si. Nista tu nije sivo. To je cijelo vrijeme ukradena roba i tocka. Nedostatak necega u prodaji ne stavlja piratiziranje u sivu zonu.
Kupovina rabljene robe, s druge strane nije kradja. Prodavac je bio svjestan kad je prvi put stavio konzolu u prodaju da bi ona mogla godinama prelaziti iz ruke u ruku, sto je potpuno legalno.



Ah al to je zastarjeli koncept iz doba prije interneta, jer u komercijalnom smislu nema razlike posudim li ja tebi fizički, legalno kupljeni disk, ili ripanu, legalno kupljenu igru. U oba slučaja ti koristiš nešto što nisi platio. Razlika je jedino u tome što putem interneta mogu "posuditi" disk milijunima ljudi. Nije se o tome mislilo onda kad se radio NES ofkors, prvo zato što si morao proizvest ili cartdridge ili piratsku konzolu da bi ripao igre (što je bilo i zahtjevno i nesiplativo i za kupca i za pirata), a drugo što nije bilo kompjutera koji bi to mogli adekvatno emulirati (nit frikova kojima bi to palo na pamet), a da ih je i bilo nije bilo nekog razloga za to jer je NES po svemu pripadao prošlosti. Pravno i moralno zakonodavstvo uvijek zaostaje za tehnologijom

quote:

Na kraju krajeva i sa stajalista drzave na tu robu je vec jednom placen porez. S druge strane tvrdnja da kradjom nije nitko bio na gubitku itekako ne stoji. Zamisli da je netko konstantno piratizirao strip koji nije izlazio 30 godina i ti ga sad objavis, nebitno u kojem formatu. Mozes li tvrditi da ti 30 godina piratiziranja istog nije omelo prodaju? Ova konzola igra na nostalgiju, i sigurno ce biti puno interesantnija onima koji nisu vidjeli svoje najdraze igre godinama, nego onima koji su drkali po romovima u medjuvremenu.



Boldano je pravo pitanje i zapravo relevantno za strip (pogotovo danas) i bilo bi dosta korisno da netko jednom napravi ozbiljno istraživanje oko toga. Nisam sasvim siguran da bi rezultati toga išli na ruku standardnim korporativnim mantrama o tome kako piraterija uništava proizvodnju itd.

quote:

Da se razumijemo, ne pada mi na pamet da te kritiziram radi piraterije, samo mislim da ti opravdanje nije tocno. :-)

Sto se same konzole tice, da su napravili konzolu pomocu koje mozes kupiti igre s interneta, to bi bilo zakon.
Ipak, nisam siguran da li su promasili s ovim. Ocito je interes velik. Najmanje se tu radi o stvarnom igranju tih igara.



Pa čak i da kritiziraš, šta sad, pričamo pizdarije po forumu

Al to je više-manje offtopic, zapravo sam htio reć da mi nije jasno ko to točno kupuje. PC gejmeri, kojima je bilo do igara s NES-a, su to mogli igrati godinama (nebitno sad kako) i nekako sumnjam da su sad odjednom odlučili "nagradit" Nintendo s parama kad im se ukazala prilika.

Ostaju neizlječivi konzolaši () koji kupuju djetinjstvo i 8-bit community (gejmerski hipsteri). Samo mi je čudno da ih toliko ima


http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000