forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Potraga za Pticom vremena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/01/2022 : 11:26:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Loiselov crtački stil mi je jedan od najatraktivnijih i najraskošnijih u stripu uopće, čitat ću sve sa njegovim potpisom. Što se priče ovog stripa tiče, na tragu sam drogsyjevog doživljaja.

quote:
Originally posted by Paka01

Smanjivanje količine teksta dopušta crtežu da nosi dio priče i meni je to super. Nema potrebe tekstom objašnjavati ono što vidimo u crtežu, odnosno nema potrebe čitatelju dva puta prenositi istu informaciju. Ako u crtežu vidimo da recimo osoba A udara šakom osobu B, sasvim je nepotrebno to još jednom navesti u didaskalijama.



Mislim da smanjivanje količine teksta u stripovima nije samo posljedica promjene čitateljskih navika kako alexts kaže (iako sigurno ima nepto i u tome), već je do toga dijelom došlo i zbog razvoja vještine stripovskog pripovjedanja. Stari stripovi poput Maurovićevih u kojima nije bilo oblačića već je tekst išao u pravokutniku iznad baš svake slike, su bile maltene ilustrirane pripovijesti - mogli su se čitati čak i da se slike kompletno izostave. U stripu i slika treba samostalno pričati dio priče kako Paka gore kaže. Mislim da se ta vještina prenošenja informacije kroz simbiozu crteža i slike s vremenom usavršavala, kako je medij stripa odrastao. Ne smeta mi kad strip ima puno teksta dok god se kroz tekst prenose informacije koje se ne prenose kroz sliku (npr. Watchmen), ne volim kad su slika i tekst međusobno redudantni, kad nam se u tekstu dodatno pojašnjava ono što već vidimo, na primjer kako se likovi osjećaju i slično, više volim kad se takve stvari ostave da ih čitatelj sam isčita iz slike.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 03/01/2022 : 13:04:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
I ja sam za moderniji pristup, tj manje bespotrebnog teksta.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9175 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/01/2022 : 13:20:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


https://www.mojstrip.com//blog/b-b-marusic


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/01/2022 : 13:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Nekada je u stripovima bilo mnogo više teksta. Kako su stasavale novije generacije, koje malo čitaju i kojima čitanje predstavlja napor, teksta je bivalo sve manje, kako bi se koliko-toliko smanjilo osipanje čitalaštva.
Tako vidim ovu pojavu.




quote:
Originally posted by Paka01

Smanjivanje količine teksta dopušta crtežu da nosi dio priče i meni je to super. Nema potrebe tekstom objašnjavati ono što vidimo u crtežu, odnosno nema potrebe čitatelju dva puta prenositi istu informaciju. Ako u crtežu vidimo da recimo osoba A udara šakom osobu B, sasvim je nepotrebno to još jednom navesti u didaskalijama.



Jel to ono kad napišu u kadru: NASTUPILA JE POTPUNA TIŠINA! kao što je slučaj u ovom stipu kome je posvećena tema? Ta scena me je odbila, umesto da me zaintrigira, kao što joj je bila namera. (To je negde na početku, u prvoj epizodi.)

Nije dobro imati ni premalo teksta. Em se brzo pređe, pa ostane utisak nesupstancijalnosti (postoje izuzeci, doduše), em se slikom ne može prikazati sve. Veliki deo efekta u filmu nosi zvuk.

Ali možda najbitnije od svega je: nije poenta samo u onom što se prikaže, već i u onom što se ne prikaže. Nemoj reći, nemoj ni pokazati - nagovesti. Nebitno koji je medij u pitanju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 03/01/2022 16:23:52
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 03/01/2022 : 14:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Da, sad sam malo bacio pogled na preview da se podsjetim i stvarno ima hrpa nepotrebnog teksta u Ptici.

Po meni je Brodeck remek-djelo po načinu na koji se vizualno prenose sve bitne informacije, sa minimalno tekstualnih pojašnjenja. Vjerujem da kad bi se maknuo sav tekst iz tog stripa da bi generalna priča ili barem atmosfera i dalje bila jasna čitatelju. Okrug Essex je još jedan koji mi pada na pamet.




Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 03/01/2022 : 14:45:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ja mislim da bi npr. Milazzovog Ken Parkera UBILA veca kolicina teksta (ne daj Boze!!).


Ali kad se samo slikom zeli prikazati nesto, to nesto onda MORA biti vidljivo svakome, ali jebiga, cesto nije, jer crtac crta preko qrca pa da se ubijes ne vidis sta je on tom cackom mislio ili nisi obratio toliko dovoljno paznje pa ti neki detajl prođe nezapazen. Mada, precesto se takav detajl bas fokusira.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/01/2022 : 14:47:04  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
I ja mislim da je evolucija stripa u pravcu filmičnosti (dok se ne preteruje u kopiranju filmskog medija, ali to je druga tema) i oslobađanja od suvišnog teksta (bilo didaskalija, bilo nepotrebnih dijaloga/monologa) u dobrom smeru.

Ali sam hteo da istaknem da dosta teksta za pročitati (suvišnog ili ne-suvišnog, svejedno) nije bio problem čitaocima nekada, koliko je kasnijim generacijama. Napor/mučenje koji proizvodi nezadovoljstvo pri čitanju je više odlika onih nenaviknutih na čitanje, svidelo se nekom to ili ne. To je činjenica, teoretski i praktično, dokazana.
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 03/01/2022 : 14:57:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Da, s tim se slažem. No nije to toliko problem nenaviknutih na čitanje, već što su ljudi naviknuti na čitanje naslovnica sa internetskih portala.

Nicholas Carr je to savršeno pojasnio u svojoj knjizi Plitko: što internet čini našem mozgu.

Novije generacije su jednostavno naučene na učestalo upijanje manjih količina informacija, pa s vremenom našem mozgu to postane norma - kratkotrajni fiks dopaminske informacije, pa onda na iduću i tako dalje. Čitanje koje zahtijeva koncentraciju i dugoročno usvajanje pročitanog zahtjeva napor koji mozak baš i ne voli..

I sam sam bio u situaciji da sam se nakon duže stanke od čitanja knjiga mučio da ponovno krenem...jedva bih se probio kroz stranicu-dvije prije nego što bih trebao predah. Nakon nekog vremena sam se uspio vratiti na staro, dijelom ponukan i Carrovom knjigom.

Edited by - Odoakar on 03/01/2022 14:58:21
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 03/01/2022 : 15:02:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Napor/mučenje koji proizvodi nezadovoljstvo pri čitanju je više odlika onih nenaviknutih na čitanje, svidelo se nekom to ili ne. To je činjenica, teoretski i praktično, dokazana.


To je prosto produkt manjka držanja pažnje. Nove tehnologije razaraju pažnju i nama koji smo drugačije odrastali a kamoli da je neće uništiti kod mlađih. Ljudi imaju potrebu da skaču što brže sa jedne na drugu stvar, a veći tekst ih sputava. Nije da im je teško čitati, već hoće da uzmu sledeće pa sledeće, daj novu pa novu informaciju.

To je kao kad bi neko snimio film od deset sati, niko živ ga ne bi gledao. Svi bi bili u fazonu, jeste ludi, ko ima vremena toliko? A onda im to pocepaš na 10 epizoda i onda zbindžuju to sve ko veverica orahe u jednom sedenju. Jer tad imaju osećaj da je nešto novo, svaka epizoda nova vrsta informacije, nešto novo.
Naravno, sve je isto, ali važnija je iluzija no činjenično stanje.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 03/01/2022 : 15:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
S čitanjem knjiga nemam nikakvih problema, redovno ih čitam još otkad sam bio dijete i nikad nisam prestao. Međutim imam problema s čitanjem stripova koji su prekrcani tekstom, odnosno sa stripovima kod kojih količina teksta guši crtež tok priče. Šta sad?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 03/01/2022 : 15:08:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

To je kao kad bi neko snimio film od deset sati, niko živ ga ne bi gledao. Svi bi bili u fazonu, jeste ludi, ko ima vremena toliko? A onda im to pocepaš na 10 epizoda i onda zbindžuju to sve ko veverica orahe u jednom sedenju. Jer tad imaju osećaj da je nešto novo, svaka epizoda nova vrsta informacije, nešto novo.
Naravno, sve je isto, ali važnija je iluzija no činjenično stanje.



Nije isto. Serije koje idu u epizodama su snimljene na način da svaka epizoda ima početak i kraj, s tim da krajevi epizoda obično sadrže kojekakve cliffhangere koji navlače gledatelja da upali sljedeću epizodu. S druge strane, uzmi neki film koji dugo traje, podijeli ga na nekoliko polusatnih epizoda i nećeš imati isti efekt.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/01/2022 : 15:20:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

S čitanjem knjiga nemam nikakvih problema, redovno ih čitam još otkad sam bio dijete i nikad nisam prestao. Međutim imam problema s čitanjem stripova koji su prekrcani tekstom, odnosno sa stripovima kod kojih količina teksta guši crtež tok priče. Šta sad?



Znači da ti nisi tipičan slučaj. Sociološke pojave imaju nebrojene izuzetke.

quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Red Marquis

To je kao kad bi neko snimio film od deset sati, niko živ ga ne bi gledao. Svi bi bili u fazonu, jeste ludi, ko ima vremena toliko? A onda im to pocepaš na 10 epizoda i onda zbindžuju to sve ko veverica orahe u jednom sedenju. Jer tad imaju osećaj da je nešto novo, svaka epizoda nova vrsta informacije, nešto novo.
Naravno, sve je isto, ali važnija je iluzija no činjenično stanje.



Nije isto. Serije koje idu u epizodama su snimljene na način da svaka epizoda ima početak i kraj, s tim da krajevi epizoda obično sadrže kojekakve cliffhangere koji navlače gledatelja da upali sljedeću epizodu. S druge strane, uzmi neki film koji dugo traje, podijeli ga na nekoliko polusatnih epizoda i nećeš imati isti efekt.



Nije isto, ali ne menja suštinu, dovoljno je slično.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/01/2022 : 16:23:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Red Marquis

To je kao kad bi neko snimio film od deset sati, niko živ ga ne bi gledao. Svi bi bili u fazonu, jeste ludi, ko ima vremena toliko? A onda im to pocepaš na 10 epizoda i onda zbindžuju to sve ko veverica orahe u jednom sedenju. Jer tad imaju osećaj da je nešto novo, svaka epizoda nova vrsta informacije, nešto novo.
Naravno, sve je isto, ali važnija je iluzija no činjenično stanje.



Nije isto. Serije koje idu u epizodama su snimljene na način da svaka epizoda ima početak i kraj, s tim da krajevi epizoda obično sadrže kojekakve cliffhangere koji navlače gledatelja da upali sljedeću epizodu. S druge strane, uzmi neki film koji dugo traje, podijeli ga na nekoliko polusatnih epizoda i nećeš imati isti efekt.



Nije isto, ali razumem šta Red Marquis hoće da kaže. On ne kaže da su TV serije samo dugački filmovi, već da neke jesu. Taj model produkcije je aktuelan u ovo vreme striminga i bindžovanja - Netflix mnoge serije zaista snima tako. Da budemo pošteni, tako je i Jackson snimio Gospodara Prstenova - jedan film, ali podeljen na više zbog dužine trajanja. Zapravo, i originalni roman je identičan slučaj.

S druge strane, za mnoge serije to ne važi.

Što se tiče teme... Na topiku koji je Aleks otvorio, o 50 "najznačajnijih stripova", pominjao se i ovaj. Meni je on drag na mnogo načina, ali izmiče mi njegov značaj, ili bar zašto bi se našao u vrhu. Možda je bitan u nekom žanrovskom smislu, ali u stripu epske fantastike ima dosta, i skoro ništa nije nezamenjivo. Malo toga ima što ima značaj za žanr makar i pet puta manje od Tolkinovih dela, pa čak i Hauardovih. Tako da ja ni u žanrovskom smislu ne vidim ništa nezamenjivo. Ali otvoren sam za sugestije.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 03/01/2022 : 16:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma zezam se malo Ja prvi nemam volje gledati film od 3 sata u komadu, no zato sam spucao cijelu prvu sezonu Stranger Thingsa u manje od 24 sata

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/01/2022 : 16:47:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ja sam u (danas manjinskom) film taboru, film mi je superiorniji serijama iz više razloga, možemo o tome negdje drugdje, no kad ste se već dotakli toga, što volim kad mi ljudi kažu (a često upravo taj argument povlače u film vs serija raspravama) da ne gledaju filmove "jer nemaju toliko vremena", pa zato radije gledaju serije. Dakle umjesto filma od sat i po, dva, radije gledaju serije koje u prosjeku traju valjda 30 sati, i to ih obično bindžaju tako da u odjednom uz serije obično prosjede više tih filmskih 90 minuta. Kako onda filmovi traže više vremena od serija mi nikad neće biti jasno. Kod mene je upravo obrnuto, ja nemam vremena za (sve te) serije.

Edited by - vukozec on 03/01/2022 16:56:34
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/01/2022 : 16:54:52  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers



https://www.mojstrip.com//blog/b-b-marusic







S tim da ovo nije pravi primjer redundantnosti, jer baza ovog stripa ne bi funkcionirala da se ili tekst ili slika izostavi, pa je ovo zapravo primjer kako ispravno koristiti tekst i sliku da budu međusobno komplementarni
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/01/2022 : 17:26:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

S tim da ovo nije pravi primjer redundantnosti, jer baza ovog stripa ne bi funkcionirala da se ili tekst ili slika izostavi, pa je ovo zapravo primjer kako ispravno koristiti tekst i sliku da budu međusobno komplementarni



To je tačno, više ili manje. Možda bi mogao da se izostavi neki deo ili detalj iz teksta, ali ako ga skroz izostavimo, ovo bi bilo potpuno nepovezano. Neko hoda u daljini, neko (ista osoba ili ne?) drži nešto što liči na štrumpfa.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 03/01/2022 : 21:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Postoji razlika između "puno teksta" i "bespotrebnog teksta". "Potraga" ga uglavnom nema previše, cijeli serijal sam pročitao relativno brzo, unutar nekoliko sati. No ono što sam mislio pod "iritantno za čitati" jesu table poput ove ispod gdje imamo didaskalije koje se nastavljaju jedna na drugu između kadrova, a da istovremeno imamo za čitati dijaloge likova. Znači, imamo presijecanje didaskalija i dijaloga, gdje bi zapravo prvo trebali pročitati sve didaskalije da uopće zapamtimo što smo pročitali i onda se vratiti na dijaloge i čitati cijelu tablu još jednom. No zapravo, ako izignoriramo didaskalije i pročitamo samo "oblačiće" nećemo izgubiti nikakve informacije glede radnje na tabli. Drugim riječima, didaskalije su potpuno suvišne.




Go kneel and weep
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 05/01/2022 : 15:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

No ono što sam mislio pod "iritantno za čitati" jesu table poput ove ispod gdje imamo didaskalije koje se nastavljaju jedna na drugu između kadrova, a da istovremeno imamo za čitati dijaloge likova. Znači, imamo presijecanje didaskalija i dijaloga, gdje bi zapravo prvo trebali pročitati sve didaskalije da uopće zapamtimo što smo pročitali i onda se vratiti na dijaloge i čitati cijelu tablu još jednom. No zapravo, ako izignoriramo didaskalije i pročitamo samo "oblačiće" nećemo izgubiti nikakve informacije glede radnje na tabli. Drugim riječima, didaskalije su potpuno suvišne.


A šta bi bilo da nisu suvišne? Šta bi bilo da donose nove informacije? Da li bi onda čitanje bilo manje iritantno? Jer ti si zapravo ovde krenuo sa jednom primedbom i završio sa nekom sasvim drugom.

Hoću da kažem, redudantnost jeste mana, težina nije nužno.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1050 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 05/01/2022 : 20:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
@don_draper, @drogsy - fala k da netko ima muda malo nešto reći suprotno od hvalospjeva kakvi prevladavaju, ali ono u 90% komentara stripova na scomu. Ne samo za ovaj strip već općenito. Jer ovo postaje skup mainstream baba koje se napinju ne bi li njihov komentar kao bio najhvaljeniji. Uglavnom nema ništa protiv ovog stripa, ček je i u kolekciji, za razliku od nastavka. Može biti da je bilo prezasićenje dodatnim opisima - toga nisam fan, više se i ne sjećam.
Također, slažem se da je golema većina izdanih stripova samo za jedanput pročitati i to je to, al kad se dođe na scom to je raspašoj oduševljenja u komentarima. lol

A da ni ne spominjem onu malu ratobornu sektu jednog izdavča koji su kao neki stožer istine. Dogma koja se ne propitkuje. To je pravi show.

Edited by - petarStripovi10 on 05/01/2022 20:54:35
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 05/01/2022 : 20:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by drogsy

No ono što sam mislio pod "iritantno za čitati" jesu table poput ove ispod gdje imamo didaskalije koje se nastavljaju jedna na drugu između kadrova, a da istovremeno imamo za čitati dijaloge likova. Znači, imamo presijecanje didaskalija i dijaloga, gdje bi zapravo prvo trebali pročitati sve didaskalije da uopće zapamtimo što smo pročitali i onda se vratiti na dijaloge i čitati cijelu tablu još jednom. No zapravo, ako izignoriramo didaskalije i pročitamo samo "oblačiće" nećemo izgubiti nikakve informacije glede radnje na tabli. Drugim riječima, didaskalije su potpuno suvišne.


A šta bi bilo da nisu suvišne? Šta bi bilo da donose nove informacije? Da li bi onda čitanje bilo manje iritantno? Jer ti si zapravo ovde krenuo sa jednom primedbom i završio sa nekom sasvim drugom.

Hoću da kažem, redudantnost jeste mana, težina nije nužno.

Onda bi vjerojatno raspravljali o tome je li Le Tendre uopće razumije stripovski način pripovjedanja na osnovnoj razini

Normalno da sam stavio i drugu primjedbu, jer ako već stavljaš nepotrebne didaskalije ne moraš mi ih još cijepkat dijalozima. Da sad idem detaljno analizirati cijeli strip vjerojatno bih našao još barem 3-4 primjedbe samo na temu didaskalija

Go kneel and weep

Edited by - drogsy on 05/01/2022 21:00:17
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 05/01/2022 : 21:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

@don_draper, @drogsy - fala k da netko ima muda malo nešto reći suprotno od hvalospjeva kakvi prevladavaju, ali ono u 90% komentara stripova na scomu. Ne samo za ovaj strip već općenito. Jer ovo postaje skup mainstream baba koje se napinju ne bi li njihov komentar kao bio najhvaljeniji. Uglavnom nema ništa protiv ovog stripa, ček je i u kolekciji, za razliku od nastavka. Može biti da je bilo prezasićenje dodatnim opisima - toga nisam fan, više se i ne sjećam.
Također, slažem se da je golema većina izdanih stripova samo za jedanput pročitati i to je to, al kad se dođe na scom to je raspašoj oduševljenja u komentarima. lol

A da ni ne spominjem onu malu ratobornu sektu jednog izdavča koji su kao neki stožer istine. Dogma koja se ne propitkuje. To je pravi show.


A što si ti to pametno komentirao do sada na scomu -u. Daj molim te me podsjeti 🙂
Pa 99 % tvojih komentara je kuknjava kako ti je skupo ovo, skupo ono, pa bi malo pirate, pa ti je opet skupo....
Kad je skupo, ok, ideš dalje.
Ali ne - tebe baš gadne frustracije "peru" kad dane trošiš zapomažući po forumu kao da te neko tjera da kupuješ.
Opusti se čovječe nije obavezna kupnja 🙂
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1050 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 05/01/2022 : 22:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by logo111

quote:
Originally posted by petarStripovi10

@don_draper, @drogsy - fala k da netko ima muda malo nešto reći suprotno od hvalospjeva kakvi prevladavaju, ali ono u 90% komentara stripova na scomu. Ne samo za ovaj strip već općenito. Jer ovo postaje skup mainstream baba koje se napinju ne bi li njihov komentar kao bio najhvaljeniji. Uglavnom nema ništa protiv ovog stripa, ček je i u kolekciji, za razliku od nastavka. Može biti da je bilo prezasićenje dodatnim opisima - toga nisam fan, više se i ne sjećam.
Također, slažem se da je golema većina izdanih stripova samo za jedanput pročitati i to je to, al kad se dođe na scom to je raspašoj oduševljenja u komentarima. lol

A da ni ne spominjem onu malu ratobornu sektu jednog izdavča koji su kao neki stožer istine. Dogma koja se ne propitkuje. To je pravi show.


A što si ti to pametno komentirao do sada na scomu -u. Daj molim te me podsjeti 🙂
Pa 99 % tvojih komentara je kuknjava kako ti je skupo ovo, skupo ono, pa bi malo pirate, pa ti je opet skupo....
Kad je skupo, ok, ideš dalje.
Ali ne - tebe baš gadne frustracije "peru" kad dane trošiš zapomažući po forumu kao da te neko tjera da kupuješ.
Opusti se čovječe nije obavezna kupnja 🙂


Uf, šta reći? Jedan iz sekte. Lol.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/01/2022 : 23:26:41  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Postoje čak 3 potencijalno loše situacije - da se hvale svi stripovi nekritički, da se pljuju svi stripovi nekritički i možda najgluplja, da se hvale slabiji stripovi, a pljuju bolji, zbog neshvatanja ili čega već.

Ne treba olako mešati ove kategorije, tj ljude u njih, a četvrtu (pravu, idealnu) opciju ne navodim, jer se podrazumeva.

Ima dosta stripova koje smatram osrednjim, koje ne kupujem, samim tim ne mogu da upućujem primedbe i kritike. Svestan sam da ima i kvalitetnih, koje ne kupim, zbog nezainteresovanosti, nedostatka novca ili prostora.

Što se propratnog teksta u primeru gore tiče, mogao bih se složiti sa drogsyjem da su "baloni" malo čudno postavljeni i da postoje bolja rešenja, da je potpuno suvišan već se ne bih složio, ali da mi remeti čitanje, da je naporan ili iritantan, već mogu da kažem, da u mom slučaju, definitivno nije, jer meni trebaju doslovno delići sekunde za taj tekst i ni na koji način mi ne smeta radnji, čak to ne primećujem, navikao valjda na brda teksta kod Roya Thomasa u Conanu i sličnih.

Drogsy je izneo svoje primedbe, da li ima hrabrosti ili ne, jedno je pitanje, ali mu svakako početak posta "Fantasy organski ne podnosim" ne služi na čast, jer ga izbacuje iz svake moguće polemike o stripu. Za argumentovano komentarisanje žanrovskih dela, osnovno je nemati predrasude prema žanru, a pravi ljubitelji stripa bi najpre trebalo da cene dobre stripove, bez obzira kom žanru pripadaju i da li su žanrovski, uopšte.
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 06/01/2022 : 10:31:21  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
@alexts samo da naglasim da je ovaj moj post s tablom trebao biti odgovor tebi (no u međuvremenu se rasprava rasplamsala), jer se iz onog tvog posta s prethodne stranice dalo isčitati da pretpostavljaš da je meni problem previše teksta u stripovima, što naravno nimalo ne korespondira s istinom.

Ako bi izdvojili tekst s one table iznad crno na bijelo redoslijed čitanja bi izgledao ovako:1. "ne smijem propustiti priliku!" 2."...a postojao je samo jedan način da se uđe neprimjećen... 3. "Za to vrijeme vrata otoka majki su se zatvorila za hermelinom" 4. "Pratnja se već bila vraćala... 5. Stvarno je putena, zar ne gospodaru za-rhm? 6."mhf!" 7. "He he" 8. "A u samostanu, shan-thung je dovršavao propovijed" 9. "Mara i njezini odmetnici moraju se predati..." itd. itd. Meni osobno je čitati ovakav način pripovjedanja užasno zamorno. Didaskalije bi ovdje imale više smisla da, recimo, sadržavaju Bragonov unutarnji monolog, nešto tipa razmišljanja "u bezizlaznoj sam situaciji, moram brzo nešto smisliti", ali čak i tada bi bile nepotrebne (a i Bragon bi onda imao ulogu naratora)

Što se tiče mojih "predrasuda" prema fantasyju, ja kao i ti, vjerojatno, imam omiljene i manje omiljene žanrove. Normalno da ću prije kupiti neki SF nego fantasy strip, ali to ne znači da ću automatski svaki fantasy koji mi privuče pažnju nazvati sranjem samo zato što je fantasy. Van Hammov Thorgal mi je, recimo, fenomenalan strip. Čisto sumnjam da bi netko s predrasudama pljunuo 30 eura samo zato da može reći da je strip sranje, upravo suprotno, htio sam da mi se svidi. Pravi ljubitelj stripova bi prije svega trebao ne biti fanboy kad mu netko kritički oplete po nekom omiljenom djelu, pogotovo ako to radi argumentirano. Sve je podložno kritici, i Moebius, i Moore, i Sheakspeare, i Da Vinci, di ne bi bili Loisel i Le Tendre

Go kneel and weep
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000