forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor klasik 43 - Tiranin s jezera
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 28/11/2016 : 14:57:04  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

Kako nije postojao Chicago ???? Zagor već desetak godina ranije u Akt nasilja šetao ulicama toga grada ????
Nije Zagor udžbenik iz povijesti da bi sve trebalo biti pedantno. Darkwood ne postoji,lijane ne postoje u Sjevernoj Americi,koliba bi im poplavila poslije svake kiše,Chicago ne postoji 1830-e... koga briga.Jel tko rekao ovima iz DC Comicsa da Gotham City i Metropolis ne postoje ? Imamo 40 godina u guzici i tražimo logiku u Zagoru :)



CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 28/11/2016 : 15:06:02  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
He, he! Za razliku od DC Comics izdanja, koja su čista fikcija pa je razumljivo da postoje izmišljeni toponimi i lokacije, Zagor, ipak, koketira previše sa povijesnim činjenicama, da bi tek tako površno bio prostorno i vremenski situiran. Pustimo lijane u Darkwoodu, to je postavka iz originalne, rane romantične premise o junaku, za kojeg se, nakon nekoliko epizoda, nije niti znalo u kojem smjeru će krenuti, te kliko dugo će serijal izlaziti. No, ova, spomenuta epizoda, već je zrela evolucije lika. Zaboga, u 161 - 165. epizodi smo!? Ako je u "Aktu nasilja" šetao nepostojećim Chicagom, ovakve površnosti, evolucijom lika i serijala, morale bi biti izbjegnute! Ali nisu. I to u scenariju idejnog tvorca - Nollite! što samo ide u prilog demistifikaciji značenja lika i cijelog serijala, u smislu - čiste i jeftine zabave. Ničega pretencioznoga, bez obzira na uzavrele filozofske rasprave na susjednom topicu. A, iskreno, mislim da tako i treba biti. Ovo su bila samo moja zapažanja, nikakve prevelike zamjerke...
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 28/11/2016 : 17:33:53  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ako bi se vodili tvojom logikom, Mogoroviću, onda je u jednom trenutku trebalo redizajnirati sve: od oružja, uniformi, izbacivanja indijanskih plemena koja su u 19. stoljeću bila istrijebljena ili ih barem nije bilo na Sjeveroistoku... A to ne ide. Bosellijevi i Laurentijevi Rusi na Aljasci 1830-ih naoružani su vinčesterkama, oružjem iz trideset godina udaljene budućnosti. To je zato što se Darkwood i Zagorov svijet niti ne nalaze u našem univerzumu, nego drugdje, gdje je povijest drugačije tekla, koliko god da se u nekim segmentima podudara s našom. U VČ-ovom uvodniki 'Bahije u krvi' je objašnjeno da se niti pobuna crnaca u Bahiji nikako ne može umetnuti u neki historijski timeline Zagora, koji bi u obzir uzimao Jacksona i Republiku Teksas - ali tko mari. Tko hoće čistati sage o Divljem Zapadu, s kolikom-tolikom povijesnom autentičnošću, ima Kena, Magičnog Vjetra i familije MacdOnald i Adams. A Zagor je čisti eskapizam.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 28/11/2016 : 17:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ali u pravu si, te filozofske rasprave, kreativna tumačenja, i uopće pojam 'zagorologije', to je postalo nakaradno.
.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 28/11/2016 : 17:43:11  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

He, he! Za razliku od DC Comics izdanja, koja su čista fikcija pa je razumljivo da postoje izmišljeni toponimi i lokacije, Zagor, ipak, koketira previše sa povijesnim činjenicama, da bi tek tako površno bio prostorno i vremenski situiran. Pustimo lijane u Darkwoodu, to je postavka iz originalne, rane romantične premise o junaku, za kojeg se, nakon nekoliko epizoda, nije niti znalo u kojem smjeru će krenuti, te kliko dugo će serijal izlaziti. No, ova, spomenuta epizoda, već je zrela evolucije lika. Zaboga, u 161 - 165. epizodi smo!? Ako je u "Aktu nasilja" šetao nepostojećim Chicagom, ovakve površnosti, evolucijom lika i serijala, morale bi biti izbjegnute! Ali nisu. I to u scenariju idejnog tvorca - Nollite! što samo ide u prilog demistifikaciji značenja lika i cijelog serijala, u smislu - čiste i jeftine zabave. Ničega pretencioznoga, bez obzira na uzavrele filozofske rasprave na susjednom topicu. A, iskreno, mislim da tako i treba biti. Ovo su bila samo moja zapažanja, nikakve prevelike zamjerke...



Dobra zapažanja.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 28/11/2016 : 17:45:57  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Ali u pravu si, te filozofske rasprave, kreativna tumačenja, i uopće pojam 'zagorologije', to je postalo nakaradno.
.



Ono što je uistinu nakaradno je tvoje konstantno kmečanje o zagorologiji...
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4816 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 28/11/2016 : 17:59:22  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
Fala Bogu šta imamo stručnjaka koji nam je objasnio povijesno-militarističko-zemljopisno poimanje Zagorologije a nadahnuto i prožeto multiverzumom između mita i stvarnosti, protkano filozofskim dodacima koji oplemenjuju sami duh vremena i misterij prožimanja i preslikavanja na opću i pojedinačnu konstantu kao dijaboličko suprotno svemirom iz koje konstatacije se vidi duboka umnost i prekapacitetiranost umnika koji san spaja sa svjetovima pazeči da ne ugrozi osnovnu koezistenciju Darkvuda i Zagora ,vodeći računa o mističnim i polusvjesnim stanjila likova i događaja prožetim dozom tragike i borbe u kosmosu ,vodeći računa o elementarnim i egzistentivnim prožimanju likova, stvari, događaja ,objedinjenim u zemljipisnu točku stvarnosti.
Fala ti Bože na Zagorologu koji nas produhovljuje i izvlači iz zone ograničenosti i slaboumlja

Edited by - RAKOSI4 on 28/11/2016 18:08:12
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/11/2016 : 18:17:52  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Ako bi se vodili tvojom logikom, Mogoroviću, onda je u jednom trenutku trebalo redizajnirati sve: od oružja, uniformi, izbacivanja indijanskih plemena koja su u 19. stoljeću bila istrijebljena ili ih barem nije bilo na Sjeveroistoku... A to ne ide. Bosellijevi i Laurentijevi Rusi na Aljasci 1830-ih naoružani su vinčesterkama, oružjem iz trideset godina udaljene budućnosti. To je zato što se Darkwood i Zagorov svijet niti ne nalaze u našem univerzumu, nego drugdje, gdje je povijest drugačije tekla, koliko god da se u nekim segmentima podudara s našom. U VČ-ovom uvodniki 'Bahije u krvi' je objašnjeno da se niti pobuna crnaca u Bahiji nikako ne može umetnuti u neki historijski timeline Zagora, koji bi u obzir uzimao Jacksona i Republiku Teksas - ali tko mari. Tko hoće čistati sage o Divljem Zapadu, s kolikom-tolikom povijesnom autentičnošću, ima Kena, Magičnog Vjetra i familije MacdOnald i Adams. A Zagor je čisti eskapizam.



U potpunosti se slazem sa Valterom .
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 28/11/2016 : 18:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ko tebe izvlači iz te zone? Pa ti si tamo zacementiran. Lijepo ti je KRAS jučer dao dijagnozu.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 28/11/2016 : 18:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
Nolitta je malo zajebao sto se tice povijesti ali tad je bilo vrijeme kada nije bilo interneta,nisi mogao samo doc ukucat povijesne licnosti sa pcoetka 19. stoljeca,zivot kralja Georga,povijest Chichaga i slicno...
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 28/11/2016 : 18:37:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
Burattini je pokusao ispravit sta se ispravit da i njemu idu najvise zasluge sto se tice guranja povijesnih cinjenica u serijal,Boselli je takoder dao doprinos tome ali u manjoj mjeri od Burattinija.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 28/11/2016 : 23:38:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

Nolitta je malo zajebao sto se tice povijesti ali tad je bilo vrijeme kada nije bilo interneta,nisi mogao samo doc ukucat povijesne licnosti sa pcoetka 19. stoljeca,zivot kralja Georga,povijest Chichaga i slicno...



Rahazlame, dragi. Prije interneta, a i sada, postojale su, i postoje - knjige. Nolitta, kao niti Ferri, nisu bili primitivni i neobrazovani ljudi, kada su stvarali svoje likove. Knjige su bile dostupne, kao i sada. Na koncu konca, i ja ove stvari, o povijesnim konotacijama Zagorova vremena (ljudima, toponimima i običajima) znam iz - knjiga (da ne povjeruješ!!?), već desetljećima, a ne preko interneta i (ne daj bože) Wikipedija i sličnih nesigurnih online izvora... Znali su i Nolitta i Ferri što čine, ali im nije bilo - bitno. Strip su radili iz potrebe za zabavom čitatelja, a ne stvarajući povijesni roman, iliti "sage" o Divljem zapadu. Nisu pogreške i povijesni anakronizmi rezultat njihova neznanja i nedostupnosti tih i takvih znanja, nego čiste - nebrige i jednostavnog, prozaičnog stava prema svojemu uratku, kao čistoj zabavi! Zbog toga i ne mislim da moja zapažanja treba shvatiti kao žestoku kritiku njihove površnosti, nego samo kao zapažanje i kontra paralelu pretjeranom preuveličavanju značaja ovoga stripa, osobito kroz usiljene filozofske rasprave. Zašto svi mi, koji volimo Asterixa, ne bismo sada počeli razvlačiti taj strip u povijesnim i filozofskim konotacijama značaja borbe Gala i Vercingetorixa protiv Julija cezara i Rimljana, sa društvenim posljedicama na tokove seobe naroda, koja će nastupiti slabljenjem Rimskoga carstva!?
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 29/11/2016 : 01:06:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Wa-he, mudro govoriš. Mi znamo da bijeli čovjek Mogorovic razumije naš život. Jedan dio Zagora njemu je isti kao i drugi, jer on je stranac koji otvori knjigu i uzima od Zagora sve što želi.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 29/11/2016 : 01:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by Rahazlam

Nolitta je malo zajebao sto se tice povijesti ali tad je bilo vrijeme kada nije bilo interneta,nisi mogao samo doc ukucat povijesne licnosti sa pcoetka 19. stoljeca,zivot kralja Georga,povijest Chichaga i slicno...



Rahazlame, dragi. Prije interneta, a i sada, postojale su, i postoje - knjige. Nolitta, kao niti Ferri, nisu bili primitivni i neobrazovani ljudi, kada su stvarali svoje likove. Knjige su bile dostupne, kao i sada. Na koncu konca, i ja ove stvari, o povijesnim konotacijama Zagorova vremena (ljudima, toponimima i običajima) znam iz - knjiga (da ne povjeruješ!!?), već desetljećima, a ne preko interneta i (ne daj bože) Wikipedija i sličnih nesigurnih online izvora... Znali su i Nolitta i Ferri što čine, ali im nije bilo - bitno. Strip su radili iz potrebe za zabavom čitatelja, a ne stvarajući povijesni roman, iliti "sage" o Divljem zapadu. Nisu pogreške i povijesni anakronizmi rezultat njihova neznanja i nedostupnosti tih i takvih znanja, nego čiste - nebrige i jednostavnog, prozaičnog stava prema svojemu uratku, kao čistoj zabavi! Zbog toga i ne mislim da moja zapažanja treba shvatiti kao žestoku kritiku njihove površnosti, nego samo kao zapažanje i kontra paralelu pretjeranom preuveličavanju značaja ovoga stripa, osobito kroz usiljene filozofske rasprave. Zašto svi mi, koji volimo Asterixa, ne bismo sada počeli razvlačiti taj strip u povijesnim i filozofskim konotacijama značaja borbe Gala i Vercingetorixa protiv Julija cezara i Rimljana, sa društvenim posljedicama na tokove seobe naroda, koja će nastupiti slabljenjem Rimskoga carstva!?



Zapravo se slažem s tobom,nisam nikad vodio filozofsku raspravu o Zagoru tako da nemoj mene uvlačit u te price.
Jasno je da kad prodaja ide dobro da se onda nije briga za takve stvari,tada je i publika bila manje zahtjevnija,nije bilo video igara koji su zamijenili tu ulogu glavnog izvora zabave za klince,jasno prije su to bili stripovi,tako da možemo slobodno reci da Nolittu i Ferrija nije bas pretjerano bilo briga za takve stvari da bi išli to tražit po knjigama.

Ipak morat ces se složit samnom da je lakše i puno brže takve informacije crpit sa interneta nego listat i tražit po knjigama,i da wikipedija je prilično siguran izvor.
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4816 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 29/11/2016 : 03:43:57  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
Rahazlame Nolita i Feri su imali brdo knjiga i slali su ljude u SAD-u da bi prikupili neke podatke.
Potraži na internetu Ferijevu radnu sobu u svojoj kući u Recco i vidit ćeš brdo knjiga o indijancima,brodovima,povijesti,militariji......
Vodili su računa o dosta stvari ,ali nisu bili vremenski podudarne .
Na primjer izgled topovnjače u ovom stripu izgleda vjerodostojno izgledu topovnjača koje su izgledale oko 1860 godine samo što se nepodudara s vremenom Britanskog kralja koji je umro 1830.Izgled oružja ,indijanaca su poprilično vjerodostojni samo vremensko postojanje je upitno.
Na pr. izgled vikinške barke u stripovima ,nazivi njihovih bogova je odgovarao stvarnom stanju .Na pr u stripu OCEAN izgled brodova ,gusara je poprilično dobro odrađeno ,POBUNJENICI IZ LUIZIJANE stvarno stanje političkih odnosa,izgled kuća.....Na pr, SJEKIRA I SABLJA ,samuraji su izgledali vjerodostojno ,opisan je Bušido pravilno,Minamoto familija-klan je postoja u Japanu.Na pr.DOŠLJACI SA ALJASKE ,odore Kozaka ,stanovnika ,građevine nije to bez veze nacrtano nego se vodilo računa o stvarnom stanju.Na pr.u SJENKE NAD DARKVUDOM pa kad se dotiče Edvarda Poa i njegova boležljiva žena ona je stvarno bila boležljiva i umrla mlada šta je i utjecalo na njegov um i depresiju.Ima još brdo primjera di se vodilo računa o detaljima koji su se ubacivali u stripove poprilično istinito obrađeni na pr. u TAJANSTVENOM JAHAČU o Don Kihotu spominjanje Homera u AMERIČKOJ ODISEJI.Nolita i Feri su itekako vodili računa o dosta stvari pa ipak ovo je strip a ne Enciklopedija.Ja sam kroz strip puno toga naučija i dodatno se interesira o istom .

Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 29/11/2016 : 07:58:10  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Ako bi se vodili tvojom logikom, Mogoroviću, onda je u jednom trenutku trebalo redizajnirati sve: od oružja, uniformi, izbacivanja indijanskih plemena koja su u 19. stoljeću bila istrijebljena ili ih barem nije bilo na Sjeveroistoku... A to ne ide. Bosellijevi i Laurentijevi Rusi na Aljasci 1830-ih naoružani su vinčesterkama, oružjem iz trideset godina udaljene budućnosti. To je zato što se Darkwood i Zagorov svijet niti ne nalaze u našem univerzumu, nego drugdje, gdje je povijest drugačije tekla, koliko god da se u nekim segmentima podudara s našom. U VČ-ovom uvodniki 'Bahije u krvi' je objašnjeno da se niti pobuna crnaca u Bahiji nikako ne može umetnuti u neki historijski timeline Zagora, koji bi u obzir uzimao Jacksona i Republiku Teksas - ali tko mari. Tko hoće čistati sage o Divljem Zapadu, s kolikom-tolikom povijesnom autentičnošću, ima Kena, Magičnog Vjetra i familije MacdOnald i Adams. A Zagor je čisti eskapizam.


iako nerado..moram se složit sa tobom...
ja od Zagora ne tražim povjesne činjenice, povjest Divljeg Zapada i logične stvari...od Zagora očekujem zabavu bez previše mozganja...
Za mozgati uzmem Mikija/Bleka/Marka recimo...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 29/11/2016 : 08:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4

Na pr.u SJENKE NAD DARKVUDOM pa kad se dotiče Edvarda Poa i njegova boležljiva žena ona je stvarno bila boležljiva i umrla mlada šta je i utjecalo na njegov um i depresiju.




Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 29/11/2016 : 10:11:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by Rahazlam

Nolitta je malo zajebao sto se tice povijesti ali tad je bilo vrijeme kada nije bilo interneta,nisi mogao samo doc ukucat povijesne licnosti sa pcoetka 19. stoljeca,zivot kralja Georga,povijest Chichaga i slicno...



Rahazlame, dragi. Prije interneta, a i sada, postojale su, i postoje - knjige. Nolitta, kao niti Ferri, nisu bili primitivni i neobrazovani ljudi, kada su stvarali svoje likove. Knjige su bile dostupne, kao i sada. Na koncu konca, i ja ove stvari, o povijesnim konotacijama Zagorova vremena (ljudima, toponimima i običajima) znam iz - knjiga (da ne povjeruješ!!?), već desetljećima, a ne preko interneta i (ne daj bože) Wikipedija i sličnih nesigurnih online izvora... Znali su i Nolitta i Ferri što čine, ali im nije bilo - bitno. Strip su radili iz potrebe za zabavom čitatelja, a ne stvarajući povijesni roman, iliti "sage" o Divljem zapadu. Nisu pogreške i povijesni anakronizmi rezultat njihova neznanja i nedostupnosti tih i takvih znanja, nego čiste - nebrige i jednostavnog, prozaičnog stava prema svojemu uratku, kao čistoj zabavi! Zbog toga i ne mislim da moja zapažanja treba shvatiti kao žestoku kritiku njihove površnosti, nego samo kao zapažanje i kontra paralelu pretjeranom preuveličavanju značaja ovoga stripa, osobito kroz usiljene filozofske rasprave. Zašto svi mi, koji volimo Asterixa, ne bismo sada počeli razvlačiti taj strip u povijesnim i filozofskim konotacijama značaja borbe Gala i Vercingetorixa protiv Julija cezara i Rimljana, sa društvenim posljedicama na tokove seobe naroda, koja će nastupiti slabljenjem Rimskoga carstva!?



Zapravo se slažem s tobom,nisam nikad vodio filozofsku raspravu o Zagoru tako da nemoj mene uvlačit u te price.
Jasno je da kad prodaja ide dobro da se onda nije briga za takve stvari,tada je i publika bila manje zahtjevnija,nije bilo video igara koji su zamijenili tu ulogu glavnog izvora zabave za klince,jasno prije su to bili stripovi,tako da možemo slobodno reci da Nolittu i Ferrija nije bas pretjerano bilo briga za takve stvari da bi išli to tražit po knjigama.

Ipak morat ces se složit samnom da je lakše i puno brže takve informacije crpit sa interneta nego listat i tražit po knjigama,i da wikipedija je prilično siguran izvor.



De' stvarno, mgoroviću, nemoj, života ti...
A knjiga "prije interneta"?
E sad mi samo još reci da je bilo i ove???



Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...

Edited by - Dukidule on 29/11/2016 10:45:07
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 29/11/2016 : 11:44:28  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

He, he! Za razliku od DC Comics izdanja, koja su čista fikcija pa je razumljivo da postoje izmišljeni toponimi i lokacije, Zagor, ipak, koketira previše sa povijesnim činjenicama, da bi tek tako površno bio prostorno i vremenski situiran. Pustimo lijane u Darkwoodu, to je postavka iz originalne, rane romantične premise o junaku, za kojeg se, nakon nekoliko epizoda, nije niti znalo u kojem smjeru će krenuti, te kliko dugo će serijal izlaziti. No, ova, spomenuta epizoda, već je zrela evolucije lika. Zaboga, u 161 - 165. epizodi smo!? Ako je u "Aktu nasilja" šetao nepostojećim Chicagom, ovakve površnosti, evolucijom lika i serijala, morale bi biti izbjegnute! Ali nisu. I to u scenariju idejnog tvorca - Nollite! što samo ide u prilog demistifikaciji značenja lika i cijelog serijala, u smislu - čiste i jeftine zabave. Ničega pretencioznoga, bez obzira na uzavrele filozofske rasprave na susjednom topicu. A, iskreno, mislim da tako i treba biti. Ovo su bila samo moja zapažanja, nikakve prevelike zamjerke...


Ne bih se složio da je ogromna razlika između DC i Zagorovog univerzuma po tom pitanju.
I jedan i drugi svijet su alternativni unvierzumi u odnosu na naš.
To je i Sergio u više navrata rekao, da se Zagorova radnja ne odvija u našem svijetu.
Slično kao što u DC postoje Metropolis i Gotham, tako i kod Zagora postoje Darkwood, Syldavia i mnoge druge lokacije kojih nema u našem svijetu.
DC često koketira sa poznatim ličnostima, pojavljuju se poznati glumci, pjevači i istorijske ličnosti, ali isto tako i masa izmišljenih. Tako kod DC su Washington, Nixon i Clinton (između ostalih) bili predsjednici USA, ali isto tako i Lex Luthor. Kod Zagora je slična situacija.
Iako su većinom Burattini i Boselli uveli nekoliko poznatih ličnosti, i dalje taj svijet ostaje van okvira našeg. Marie Laveau, realna istorijska ličnost, postoji pa skoro u svim univerzumima, ali isto kao što često u superherojskom svijetu odstupa u dobroj mjeri od prave Marie, slično se dešava i kod Zagora.
Ne treba nimalo iznenaditi ukoliko s vremenom sudbina indijanskog naroda kod Zagora uzme drugačiji tok od nama poznatog, niti ukoliko npr. Satko jednog dana postane predsjednik.
Suludo je tražiti bilo kakve poveznice realnog sa Zagorovim svijetom, jer se radi o dva različita univerzuma. U te razlike se ubrajaju i lokacije, oružja i sve ostalo. Kod Zagora smo vidjeli mnogo naprednija oružja od vinceseterki, neka od tih su tek zadnjih godina postala realnost.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 29/11/2016 : 12:06:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
zanimljiva zapažanja mogorovića i uvijek mi je zanimljivo pročitati takve stvari
međutim, slažem se sa većinom, zagorovi tvorci nisu brinuli oko istinitosti događaja, najvažnija im je bila njihova epizoda, a činjenice nisu uzimali u obzir,
meni to ne smeta

a ako te zanimaju takve stvari, mogorovicu, kvalitetno isprepletanje stvarnosti i fikcije, baci se na čitanje magičnog vjetra
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 29/11/2016 : 12:17:26  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
pa nije bilo ni željeznice u zagorovo vrijeme pa se čovjek šverca.ozakonimo švercanje.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 29/11/2016 : 13:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ma, ne smeta ni meni to u naravi. Rekao sam da moja zapažanja ne uzmete kao oštru kritiku, već samo kao zapažanja. I ja, kada čitam bilo koju Zagorovu epizodu, zaboravim temeljnu vremensku odrednicu, na koju nitko Sergija i Ferrija nije tjerao, o razdoblju 1830-ih godina, kao vremenu Zagorova djelovanja. Baš me briga, kada ga vidim u epizodi o željeznici, što je tada nije bilo. Jasno mi je to. Ja govorim o površnosti u podudarnostima. Zašto se uporno, kroz cijelu epizodu ponavlja George IV? Zar je toliko teško bilo spomenuti, recimo Williama IV, koji je vladao nakon njega, ili još bolje - Kraljicu Viktoriju, koja je 1837. nastupila na prijestolje!? Tada bi bila suvišna rasprava o Chicagu, a donekle i o oklopljenoj topovnjači, koja čak ide na vijak, a ne na lopatice. Vijak, koji je tek 1849. ušao u upotrebu na brodove većeg kalibra, kao primarni pogonski element (a još su lopatice godinama bile u upotrebi). O tome govorim, o neprincipijelnosti anakronizama međusobno, ne o njima samima. Pustimo colt mirotvorac, Winchester puške, željeznicu i parobrode na vijak, neka determiniraju svaku epizodu zasebno u vremenu i prostoru, ali nemojmo brljaviti, miješajući te anakronizme sa neospornim, vremenski čvrstim pojavnostima, kao što su ljudi i vladari u realnom vremenu. Neka taj virtualni Zagorov svijet bude, ipak, malo čišći.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 29/11/2016 : 13:40:58  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
U doba kad su ove epizode izlazile Zagor je za ciljanu publiku imao djecu od nekih 10 do 13 godina (najlakše zaključiti po činjenici kakav je odnos Zagora i žena u tom periodu). Naravno da je onda u edukativnom smislu opravdano spominjati Chicago, imena jezera i okvirno povijesnu situaciju. Ako su čitajući strip djeca popamtila nešto zemljopisnih informacija koje su danas relevantne i grubi povijesni okvir, super. Nešto su naučili zabavljajući se. A na osnovnoškolskom nivou +/- 30 godina za događaje starije od stoljeća i pol je u okviru zanemarivog odstupanja. Mnogo važnije je znati kojim redom su se stvari događale (uzrok-poslijedica) nego točno kada. U stvari, za ovakav strip i ciljanu publiku je važnije vidjeti koja povijesna imena se spominju u školskom povijesnom udžbeniku i njih uzeti, a ne picajzliti po povijesnim detaljima. U današnje vrijeme Zagor za ciljanu publiku ima mnogo stariju djecu pa se shodno tome više pazi na povijesne činjenice, a i žene često Zagoru prave društvo.
Ove priče oko alternativnih univerzuma su izmišljotina novijeg datuma, a uvedene su kako se gore spomenuta mnogo starija djeca ne bi bespotrebno uzrujavala jer bi ih mogao strefiti infarkt. Mudar izdavač želi izbječi infarkt kod publike jer time riskira moguću smrt kod čitatelja, a u današnje vrijeme svaka takva smrt značajno smanjuje prodaju. Za razliku od doba osnovnoškolskog Zagora kada smrt od infarkta nije ni najmanje utjecala na prodaju.
S druge strane, ne bih potpuno isključio opravdanost filozofskih rasprava. Čak i za onaj raniji period kad se Zagor radio za osnovnoškolce. Ipak Zagora rade odrasli ljudi. Vjerojatno s vremena na vrijeme imaju potrebu dotaknuti stvari koje su njima zanimljive. Naravno da ih ne guraju u prvi plan ali teško mi je zamislivo da ih nema. Na kraju krajeva, ipak su prvi čitatelji svake epizode odrasli ljudi. Epizoda se prvo mora učiniti zanimljivom ljudima u redakciji.
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

4000 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 29/11/2016 : 15:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Najgore od svega što i danas ima Zagor ciljanu publiku do 13 g,ali mi to ne želimo priznati :)
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 29/11/2016 : 15:07:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4

Rahazlame Nolita i Feri su imali brdo knjiga i slali su ljude u SAD-u da bi prikupili neke podatke.
Potraži na internetu Ferijevu radnu sobu u svojoj kući u Recco i vidit ćeš brdo knjiga o indijancima,brodovima,povijesti,militariji......
Vodili su računa o dosta stvari ,ali nisu bili vremenski podudarne .
Na primjer izgled topovnjače u ovom stripu izgleda vjerodostojno izgledu topovnjača koje su izgledale oko 1860 godine samo što se nepodudara s vremenom Britanskog kralja koji je umro 1830.Izgled oružja ,indijanaca su poprilično vjerodostojni samo vremensko postojanje je upitno.
Na pr. izgled vikinške barke u stripovima ,nazivi njihovih bogova je odgovarao stvarnom stanju .Na pr u stripu OCEAN izgled brodova ,gusara je poprilično dobro odrađeno ,POBUNJENICI IZ LUIZIJANE stvarno stanje političkih odnosa,izgled kuća.....Na pr, SJEKIRA I SABLJA ,samuraji su izgledali vjerodostojno ,opisan je Bušido pravilno,Minamoto familija-klan je postoja u Japanu.Na pr.DOŠLJACI SA ALJASKE ,odore Kozaka ,stanovnika ,građevine nije to bez veze nacrtano nego se vodilo računa o stvarnom stanju.Na pr.u SJENKE NAD DARKVUDOM pa kad se dotiče Edvarda Poa i njegova boležljiva žena ona je stvarno bila boležljiva i umrla mlada šta je i utjecalo na njegov um i depresiju.Ima još brdo primjera di se vodilo računa o detaljima koji su se ubacivali u stripove poprilično istinito obrađeni na pr. u TAJANSTVENOM JAHAČU o Don Kihotu spominjanje Homera u AMERIČKOJ ODISEJI.Nolita i Feri su itekako vodili računa o dosta stvari pa ipak ovo je strip a ne Enciklopedija.Ja sam kroz strip puno toga naučija i dodatno se interesira o istom .





Imali su tolko knjiga i bili su tolko upuceni u povijesne cinjenice da su Metrevelica smjestili u Jugoslaviju,jako su bili povijesno podkovani.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000