forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Tom King
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3466 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/05/2021 : 15:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
je l' još nekom čudno kad gerads trejsuje oliviju munn? izbaci me iz radnje

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3466 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/05/2021 : 15:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
a ovo recimo da je omaž starcraftu

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37716 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/05/2021 : 17:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Sheriff of Babylon (art and color: Mitch Gerads) 2015-2016

Ovaj strip nije potrebno analizirati, potrebno ga je pročitati.
A čitanje ostavlja mučan osećaj u stomaku.
Od svih Kingovih stripova, najmanje imam potrebu da pišem o ovom, ali ipak, evo par rečenica.

Stiče se utisak da je King uspeo da realno predstavi poptuni haos u koji je Irak upao, da kažemo još pre četrdesetak godina. Mesto je to koje je verovatno kolevka civilizacije, mesto uzavrelih političkih dešavanja i verskih sukoba, zemlja koja je najebala ne samo od svojih unutrašnjih problema, korupcije, mržnje i nerazumevanja raznih vrsta, već i dugogodišnjih ratova sa susedima, ali i neke vrste građanskog rata. Na žalost, ovo sve nama iz Srbije (a verujem nekima iz zemljama iz okoline još i više) zvuči vaoma poznato. A kad se na to nadoda prisustvo Amerike kao "donosioca demokratije i uređenja", onda dobijamo oporu i tešku priču koje verno predstavlja sav taj haos, ali ne kao priču o državi, već kao priču o ljudima.
A likovi su napravljeni neverovatno. Za razliku recimo od Džoa Sakoa koji svoje stripove pravi uglavnom iz vizure posmatrača, King je ovde pisao iz perspektive učesnika. On sam je, kao što je poznato, proveo četiri meseca 2004. godine upravo u Bagdadu kao CIA operativac, tako da je lik Christophera verovatno pravljen poluautobiografski.
Priča u početku deluje komplikovano, ali je ispričana (i nacrtana!) meastralno. Ne mogu da pišem detaljnije, a da ne spojlujem, ali mogu samo da kažem da je strip napravljan muški, detaljno, surovo, brutalno, eksplicitno i iskreno.

Za kraj samo jedan detalj, ali dosta bitan.
Iako je američka popularna kultura navodno otvorena za sve teme, svi smo svesni stega pod kojima se svi proizvodi (filmovi, serije, stripovi...) prave: hteo neko da prizna ili ne, još uvek postoji prećutna cenzura, bilo eksplicitna, bilo samocenzura (recimo sex je i dalje neka tabu tema, za razliku od nasilja), ifjunouvotajmin.
E sad zamislite da se neko u Americi šali sa 11. septembrom! Da li ste IKAD, IGDE to do sada videli? Treba muda za to. King ima muda.

U narednom broju, isto to, samo malo drugačije zapakovano, manje eksplicitno, ali opet mnogo više o američkoj spoljnoj politici i glumljenu dežurnog svetskog šerifa: The Omega Men.



Oho!
Da nisam slucajno izguglao malo o stripu - ubacio naslov stripa u Google, ovo bi islo pored mene jer obicno ne citam nista na ovim topicima o superjunacima, samo preletim, a ovde ne znam sta me nateralo da bacim pogled na internet i onda se vratio procitati ovaj opis. Svakako hvala za ovo!

Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11444 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/05/2021 : 17:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

jer obicno ne citam nista na ovim topicima o superjunacima



To ti je kad američki strip poistovjećuješ jedino sa superjunacima

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3966 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 26/05/2021 : 18:14:11  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

je l' još nekom čudno kad gerads trejsuje oliviju munn? izbaci me iz radnje





Kaže Mitch: My Alanna was based off 1/2 Munn and 1/2 Kerry Washington as Olivia Pope!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37716 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/05/2021 : 18:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Poli

jer obicno ne citam nista na ovim topicima o superjunacima



To ti je kad američki strip poistovjećuješ jedino sa superjunacima


Ma nije bas to... imam i BOP, Sacca, Brubakera, Ennisa na Punisheru i crnom đavlu, eeeem sta jos, stari Conan, stari novinski stripovi, neki one shotovi... ovako napamet iz glave. Ali da su vecina supergacese, jesu, to se ne moze poreci. Tako je i prosjecnom Murikancu strip bas taj superjunacki strip.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3466 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/05/2021 : 19:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

prosjecnom Murikancu strip bas taj superjunacki strip.



kad saberes sve superjunake iz marvela, dc-ja, imagea itd, ne dobijes 20% onog sto proda scholastic. kingov batman se prodavao deset puta gore od dog mana... istina, ni ovaj sheriff gore nije mainstream, taj je isao u 5k

Edited by - Vlaadisha on 26/05/2021 20:26:44
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11444 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/05/2021 : 19:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma zezam se

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37716 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/05/2021 : 00:27:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Poli

prosjecnom Murikancu strip bas taj superjunacki strip.



kad saberes sve superjunake iz marvela, dc-ja, imagea itd, ne dobijes 20% onog sto proda scholastic. kingov batman se prodavao deset puta gore od dog mana... istina, ni ovaj sheriff gore nije mainstream, taj je isao u 5k


Pa ni ne treba sve sto je uistinu lose da se dobro prodaje (sismis)...









Nego, pravo pitanje glasi bi li se Marka moglo nagovoriti (postoje li barem realne sanse) da objavi Serifa?




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1694 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 09/06/2021 : 10:31:11  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
The Omega Men, crtež Barnaby Bagenda (s1-3, 5-12) i Toby Cypress (s4); 2015.08 - 2016.07

U uvodu OM ćemo otkriti da Enciklopedija Galactica o sistemu Vega ima da kaže (mada svi znamo da je bolje koristiti Vodič kroz galaksiju za autostopere):
Vega je sistem sa puno planeta koje naseljavaju raznolike prirodne vrste koje dele istu religiju. Nepristupačna je Zelenim Svetiljkama (Green Lantern Corps), i jedini je izvor u univerzumu veoma vrednog materijala Stellariuma.
Stellarium pak služi za stabilizaciju planeta da ne eksplodiraju zbog preterane eksploatacije prirodnih resursa.
Ekskluzivno pravno na trgovinu Stellariumom ima carstvo Tvrđava (Citadela), popularno nazivana carstvo Alfa. Kontroliše šest planeta najbližih upravo zvezdi Vega, u kojima je vladao mir sve do nedavne pojave lokalnih pobunjenika. Da bi sprečio dalje krvoproliće, vicekralj Citadele je dozvolio bivšem Green Lanternu Kyle Rayneru da bude posrednik u pregovorima sa teroristima poznatim kao The Omega Men.
Kraj uvoda.

Podseća na Bliski istok? Naravno. Ako zamislimo Ameriku kao zlo kraljevstvo Citadela, vidimo da ona ovih 6 planeta (čitaj: 6 zemalja na ili u okolini Bliskog istoka koje imaju resurse NEOPHODNE Americi) kontroliše koristeći različite taktike za represiju, da bi očuvala krvavi mir:
- Euphorix (Izrael): podržavaju veliku dobro finasiranu koloniju religijskih izbeglica koji tlače lokalno stanovništvo (čitaj: Palestince).
- Karna (Afganistan, ili možda Iran?): u kome vlada Večiti rat. Vekovnu narodnu pobunu pokušavaju da spreče svakom raspoloživom kontraterorističkom tehnikom.
- Chrangalyn (Saudijska Arabija): podmićivanje grupe posvećenih sveštenika podčinjenih Citadeli.
- Hyn'xx (UEA Ujedinjeni arapski emirati): finansiraju kriminalnu oligarhiju koja promoviše jedino haos i bogatstvo. Svet kriminalaca i ubica.
- Ogyptu (Egipat): očuvavaju mir kroz ropstvo, imenovali su loklanog militatnog diktatora koji navodno dozvoljava slobodu govora, dok god ona baš i nije potpuno slobodna.
- Voorl (Irak): ovde je Cetadela jednostavno izabrala da izvrši genocid ubivši 7 milijardi lokalnih stanovnika.

Za ovu Kingovu priču o "Uzroku i Posledicama", inspiracija su mu bili Kurosawa i R.R. Martin. Poput Star Wars i ovde se kao posledica ugnjetavanja javlja pokret otpora (ali ne zbog poreza) u vidu Omega Men, čiji lideri potiču sa svake od navedenih planeta. Priča počinje furiozno, nakon čega lagano otkrivamo istoriju, pozadinu, pa preko priče o pokretu otpora, dolazimo do konačnog obračuna, rata (možda pogrešno, ali mene je po strukturi podsetilo da na prvi film o Indijani Džonsu "Otimači izgubljenog kovčega"). Naravno, ni konačni rat ne dovodi do razrešenja, jer su "ljudi" kvarljiva roba, pa u epilogu vidimo šta se sve desilo da preostalim glavnim protagonistima.

Osim "velike" priče o velikim događajima, pa i religiji, kroz koju King postavlja milion filozofkih pitanja opravdanosti motiva, postupaka, reakcija, tu su i priče o svim tim bićima, protagonistima. King ih ne procenjuje, osuđuje, opravdava - sve to ostavlja čitaocima. Priča je ovo o i "Outsiders trying to do good and continually doing bad".
Opet, meni je ovaj strip veoma drag jer od strane jednog Amerikanca priča o represiji koju ta ista zemlja sprovodi na ovaj ili onaj način prema svakoj drugoj u kojoj prepozna materijalne interese i resurse koji su "neophodni celom svetu", u ovoj konkretnoj priči su to zemlje Bliskog istoka koje poseduju pre svega naftu.

Zaključka nema. Zaključak je otvoren, kao i Omega Men, ništa se nikad ne završava...
Čitajte Omega Men.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1648 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 22/06/2021 : 11:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote


John Siuntres ima dugačak intervju sa Kingom.

Negde na početku, King kaže da ne obavezuje crtače puno svojim scenariom - praktično zato što ima poverenja u njih - i da ovaj nikad nema mnogo instrukcija po pitanju kako da nešto bude nacrtano.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 22/06/2021 11:13:53
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3966 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 22/06/2021 : 14:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
i dalje bez odgovora na trenutno najčešće pitanje: will bat really go down for cat?

Edited by - zveles on 22/06/2021 14:32:39
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3466 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/06/2021 : 14:53:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

i dalje bez odgovora na trenutno najčešće pitanje: will bat really go down for cat?

zar to nije canon?

https://twitter.com/ZackSnyder/status/1405702805948538881/photo/1
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3966 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 22/06/2021 : 15:37:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
očigedno, jer u dc svijetu heroes do not do that.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3466 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/06/2021 : 15:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

očigedno, jer u dc svijetu heroes do not do that.

sto rece gaiman, "that explains a lot"!
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7289 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 22/06/2021 : 16:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Stiga mi je Grayson Superspy omnibus! Prava litnja lektira.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1648 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 22/06/2021 : 22:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

očigedno, jer u dc svijetu heroes do not do that.



I posle me pitaju zašto sam ja batalio taj svet!

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11723 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/06/2021 : 00:42:54  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

i dalje bez odgovora na trenutno najčešće pitanje: will bat really go down for cat?





Ludilo oko cega se prave kontroverze. Umesto da puste autore nek crtaju i pisu sta hoce. Ali ovo im dodje dobar publicitet, jer i los publicitet je dobar publicitet.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
2010 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 23/06/2021 : 02:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Stiga mi je Grayson Superspy omnibus! Prava litnja lektira.



Ajde!
Gdje si to upecao?
Tražio sam na par mjesta, rasprodano,
pa nisam dalje gledao..

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7289 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/06/2021 : 23:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fler

quote:
Originally posted by vice

Stiga mi je Grayson Superspy omnibus! Prava litnja lektira.



Ajde!
Gdje si to upecao?
Tražio sam na par mjesta, rasprodano,
pa nisam dalje gledao..




Logossun. :)

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 01/07/2021 : 18:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Pročitao The Omega Men. Solidno, ali ne znam čemu prejzanja u ovolikoj mjeri. Ima tu dobrih momenata, par emotivnih takođe, a i kraj je odličan. Ali, mislim da bi ovo bilo mnogo bolje malo kraće, bez onolikih nepotrebnih akcionih scena i filer momenata (znam, znam, superhero strip i sve to, ali nervira me taj pozeraj zadnjih godina) i definitivno s drugim crtačem, jer mi ovaj Bagenda toliko nije sjeo da je to strašno.
Pošto me je Pway for me strašno razočarao, ne vjerujem da ću se Kingu ikad više vratiti. Mooožda da pokušam MM, čini mi se po tablama da je bar jako dobar vizuelno, pa hajd da mu dam šansu...
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11444 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/07/2021 : 18:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing


Pošto me je Pway for me strašno razočarao



Di će ti duša??

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 01/07/2021 : 20:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Pa objasni mi šta je to tamo tako posebno? 😁 Predstavljanje Luni Tunsa kao likova iz noir filma? Nisam impresioniran, pogotovo što usput nisam ni ljubitelj noira 😁
Mislim, nije ta pričica loša, ali imao sam veća očekivanja.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11444 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/07/2021 : 23:01:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma zezam te malo Ne pada mi na pamet prigovarati zato šta ti se nešto ne sviđa, svatko se nahodi prema svom ukusu.

Ja strašno volim noir kao (pod)žanr i baš uživam u dobrim pričama tog tipa. Pway For Me mi je fantastična priča upravo zbog toga što tako dobro pogađa tu noir-astu atmosferu i unatoč tome što koristi već dobro poznate klišeje (veliki grad, kišna noć, zadimljeni bar, unutarnji monolozi, ovo, ono...) ostavlja dojam vrhunskog hommagea žanru. To što su Looney Tunes likovi unutar priče je za mene čisto jedna zanimljivost, zanimljivo mi ih je vidjeti u ovakvom okruženju, no čak i da su umjesto njih neki skroz novi i nepoznati likovi, priča mi ne bi bila niti malo lošija. Ajmo reći da je prisutnost tih likova jedan bonus sveukupnom dojmu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 02/07/2021 : 06:39:11  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Znam da se zajebavaš, turio sam neke smajlije u poruku, ali ne znam vide li se
Eto, dosta toga je jasno, ti obožavaš noir, ja baš i ne, tako da mi ta atmosfera ne znači ič
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000