forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Papirno ili elektronsko izdanje ?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 03/04/2017 : 15:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
Papir i samo papir!

Znam da je ovo online doba ali za stripove se ionako zanimaju ljudi od 30-te godine života pa naviše tako da su oni navikli samo na papir!

Današnju omladinu stripovi ne zanimaju ni papirni ni elektronski...
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 03/04/2017 : 16:09:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Ima i mladih koji čitaju, ali se uglavnom (zbog nedostatka novca / prečih stvari za kupovinu) opredeljuju samo za par stripova omiljenog junaka i to je to. Retko su to neke 'kolekcije'.

Stripove zajebava to što su statični u odnosu na tv i video igre, naročito današnjim osnovcima.

Jedini način da se stripovi promovišu među mladima jesu skenovi / biblioteka (zbog nedostatka novca), a opet stripovi su (i će) u 21 veku među mladima uvek biti viđeni kao alternativa, tj. biće ''rezervisani'' za jedno do dvoje čudaka po odeljenju, nikad se neće omasoviti.



Edited by - Jocko on 03/04/2017 16:12:46
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 04/04/2017 : 14:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Ima i mladih koji čitaju, ali se uglavnom (zbog nedostatka novca / prečih stvari za kupovinu) opredeljuju samo za par stripova omiljenog junaka i to je to. Retko su to neke 'kolekcije'.

Stripove zajebava to što su statični u odnosu na tv i video igre, naročito današnjim osnovcima.

Jedini način da se stripovi promovišu među mladima jesu skenovi / biblioteka (zbog nedostatka novca), a opet stripovi su (i će) u 21 veku među mladima uvek biti viđeni kao alternativa, tj. biće ''rezervisani'' za jedno do dvoje čudaka po odeljenju, nikad se neće omasoviti.



Možda kod nas siromaha koji jedva skupimo novce za stripove dok u EU to i nije baš tako ...na sreću..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 04/04/2017 : 14:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Radije čitam skenirane, evo upravo čitam Mister Noa od Libellusa, one epizode koje se mogu skinuti sa strip zone, prvih 55 komada, ostale ću morati u originalu...ali onda mi stripovi neće biti glanceri i služiti samo za ukras na policama!

Ozbiljno, sve što se može prošitati skenirano, uglavnom tako i čitam!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 04/04/2017 : 14:39:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu uopšte da čitam skenirane stripove.
Čak imam problem da pročitam i preview nekog stripa kog nameravam da kupim.Ne drži mi pažnju.
Jednostavno to nije taj osećaj...

Carpe diem
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 04/04/2017 : 16:51:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Ne mogu uopšte da čitam skenirane stripove.
Čak imam problem da pročitam i preview nekog stripa kog nameravam da kupim.Ne drži mi pažnju.
Jednostavno to nije taj osećaj...


Potpuno ista situacija i kod mene.
Često mi se desi da odustanem od stripa jer mi preview ne drži pažnju pa onda slučajno nabavim papirno izdanje i ustanovim da mi se strip sviđa...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/04/2017 : 17:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ista stvar. Nikakvi skenovi... Samo rukom okrenute stranice, i to je to. Pisanu riječ, ili ti ga knjigu, strip... smatram za najvažnijim "izumom" ljudskog roda uopče, pa kako onda drugačije, nego papir. Osječaj, miris prošlih vremena kod starih a očuvanih primjeraka, jbg. to ništa ne može zamijeniti.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 04/04/2017 : 17:43:04  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Papir i samo papir. Miris papira, miris lepka, čistoća razbalavljenog palca i kažiprsta, redanje istovetnih hrbata jednog za drugim na policu...nema tog tableta koji to zadovoljstvo može da zameni.

I, da, pitanje je PLATITI radije strip u digitalnom ili u papirnom izdanju, a ne jedno platiti a drugo skinuti bez ikakvog odricanja.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 04/04/2017 17:43:48
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 04/04/2017 : 21:57:37  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak
[br]Papir i samo papir. Miris papira, miris lepka, čistoća razbalavljenog palca i kažiprsta, redanje istovetnih hrbata jednog za drugim na policu...nema tog tableta koji to zadovoljstvo može da zameni.

I, da, pitanje je PLATITI radije strip u digitalnom ili u papirnom izdanju, a ne jedno platiti a drugo skinuti bez ikakvog odricanja.




CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

doktor78
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
331 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 04/04/2017 : 22:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send doktor78 a Private Message  Reply with Quote
Samo i isključivo papir!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 04/04/2017 : 22:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

quote:
Originally posted by PijaniPatak
[br]Papir i samo papir. Miris papira, miris lepka, čistoća razbalavljenog palca i kažiprsta, redanje istovetnih hrbata jednog za drugim na policu...nema tog tableta koji to zadovoljstvo može da zameni.

I, da, pitanje je PLATITI radije strip u digitalnom ili u papirnom izdanju, a ne jedno platiti a drugo skinuti bez ikakvog odricanja.







I ja kažem
Grozim se i pomisli da su mi svi stripovi koje imam po cd-ima
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 05/04/2017 : 19:49:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
Pa ne trebaš na CD.
Staviš sve na USB-Stick pa tako imaš kompletnu kolekciju u džepu, dok drugima trebaju police i police.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 06/04/2017 : 09:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
u kojoj je mjeri prvenstvo papira uvjetovano postojanjem konkretnog objekta, a u kojoj samoj kvaliteti čitanja?

jako bi me zanimalo ako bi mi netko od onih koji upravo papiru daju prvenstvo (većina) htio precizirati.

mange na Kindlu su meni osobno čitljivije nego iz onih malih knjižica (kad su profesionalno pripremljene). ako danas-sutra budemo imali 17 inčne 300+dpi e-ink čitače stripova, znači - da je kvaliteta prikaza i težina/brzina okretanja stranica itd. BOLJA od tiska - biste li bili voljni preći na digitalna izdanja (plaćena)?

ima tu drugih faktora (prolistavanje, opipljivost, miris itd.), pa nipošto ne sugeriram da je ljubav prema papiru nerazumna. samo me zanima što su vaši prioriteti kod čitanja (da, to je dobrim dijelom i zato što sam urednik jednog internetskog izdanja sa stripovima, ali moje namjere nisu nemoralne :-) !).
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 06/04/2017 : 10:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

mange na Kindlu su meni osobno čitljivije nego iz onih malih knjižica (kad su profesionalno pripremljene).


nije ti presitno?

može neki link na PM za boldano...for research purposes only

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 06/04/2017 : 10:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Samo papir...jedino ako zelite sto prije ocoravit ...onda citajte sto vise scenova,tableta,kompjutera..,
Citajte elektronski i kupujte kod Optike VanGogh...teller ce vam biti zahvalan do groba..mozda se dubrovcani na vas racun obogate i objave kompletnog Kit Tellera u par godinica...
Citajte elektronsko sranje molim vas. Plizzzzzzzzzz.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 06/04/2017 : 11:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pa mene bole oci od previse buljenja u ekrane, a buljim po cijele dane. Nije mi ni buljenje u papir bezbolno, ali mi je bolje.
Ajmo uzet u obzir neki strip velikog formata 32cm x 24cm, pa nema tog ekrana koji mi moze dati gust tog prelistavnja, tih boja, a i mogucnost da odjenom vidim jasno cijelu stranicu (da mi je tekst savrseno citljiv).

OK, procitao sam ja hrpu digitalnih stripova, ali papir mi je drazi, i dok imam love, kupovat cu stripove i knjige koji mi se svidjaju ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 06/04/2017 : 11:29:18  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
@MM

ne, nije mi sitno. na poslu sam, pa ne mogu premjeriti, ali meni se čini da je to otprilike ista veličina, Kindle i većina tankobona, mislim.

a pod "profesionalno" mislim na digitalna izdanja, za razliku od scanlationa i slabijih skenova iz knjižica. mislim, mogu poslati neke primjere kad dođem doma, ako želiš, ali niš posebno.

ja imam noviji Paperwhite. on ima nekakvih 200dpi rezu. najnoviji imaju 300. to ne zaostaje za tiskom. usudio bih se čak reći (zbog uvijek nesavršenog prijenosa tinte na mat papir koji dio točkice rasprši jer nije sasvim gladak) - možda i oštrije.

***

@teller&DiSkAcH

vi baš ne znate točno kako funkcionira e-ink tehnologija, jel da? osim što je kontrast još uvijek relativno nizak (koliko se god zvao paperwhite, bijel nije dok ga jako ne osvijetliš :-)), ne kužim kako bi to oko trebalo razlikovati mrlje na papiru od točkica na pasivnom ekranu?

http://www.eink.com/how_e_ink_works.html

istina je da ja govorim o budućnosti u kojoj takvi sjajni i veliki ekrani postoje, ne o još uvijek tugaljivoj, sivkastoj sadašnjosti gdje praktički samo mange možemo čitati kako se spada s ekrana.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 06/04/2017 : 11:43:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

@MM

ne, nije mi sitno. na poslu sam, pa ne mogu premjeriti, ali meni se čini da je to otprilike ista veličina, Kindle i većina tankobona, mislim.

a pod "profesionalno" mislim na digitalna izdanja, za razliku od scanlationa i slabijih skenova iz knjižica. mislim, mogu poslati neke primjere kad dođem doma, ako želiš, ali niš posebno.

ja imam noviji Paperwhite. on ima nekakvih 200dpi rezu. najnoviji imaju 300. to ne zaostaje za tiskom. usudio bih se čak reći (zbog uvijek nesavršenog prijenosa tinte na mat papir koji dio točkice rasprši jer nije sasvim gladak) - možda i oštrije.




Vidiš, baš ću probati. Bio sam otpisao Kindle za stripove, a' mange mi uoće nisu bile pale na pamet.

ne trebaš slati, nać ću već

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 06/04/2017 : 12:29:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

u kojoj je mjeri prvenstvo papira uvjetovano postojanjem konkretnog objekta, a u kojoj samoj kvaliteti čitanja?




Ja bih rekao 60:40 a ti prema komentaru procijeni.
Znači, postoji objekt kojeg mogu izvaditi kad hoću, razgledavati, kojeg je imati u posjedu, držati u rukama gušt jer sam odrastao na listanju slikovnica, bilježnica, udžbenika, stripova, knjiga a ne baratanju mišem ili smanjivanju i povećavanju zumiranja na ekranu. Tim objektom lako upravljam i smatram da je jedini "pravilan" oblik za nešto takvo (strip).
S druge strane, strip u ruci je jeftiniji od laptopa (na mobitelu nema govora da bi), ne mogu ga svojom greškom razlupati u istoj mjeri kao laptop, ostavim i odem u WC, jedem grickalice dok okrećem stranice. Vidiš, možda je tu važan moj položaj tijekom čitanja. I također, strip mi dođe kao dobra izlika kad si kažem "hajde da se malo udaljim od tv-a i kompjutera", koliko god i on bio umor očiju ili šta već, sigurno nije u mjeri kao kompjuter.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 06/04/2017 12:30:08
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 06/04/2017 : 13:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

@MM

ne, nije mi sitno. na poslu sam, pa ne mogu premjeriti, ali meni se čini da je to otprilike ista veličina, Kindle i većina tankobona, mislim.

a pod "profesionalno" mislim na digitalna izdanja, za razliku od scanlationa i slabijih skenova iz knjižica. mislim, mogu poslati neke primjere kad dođem doma, ako želiš, ali niš posebno.

ja imam noviji Paperwhite. on ima nekakvih 200dpi rezu. najnoviji imaju 300. to ne zaostaje za tiskom. usudio bih se čak reći (zbog uvijek nesavršenog prijenosa tinte na mat papir koji dio točkice rasprši jer nije sasvim gladak) - možda i oštrije.

***

@teller&DiSkAcH

vi baš ne znate točno kako funkcionira e-ink tehnologija, jel da? osim što je kontrast još uvijek relativno nizak (koliko se god zvao paperwhite, bijel nije dok ga jako ne osvijetliš :-)), ne kužim kako bi to oko trebalo razlikovati mrlje na papiru od točkica na pasivnom ekranu?

http://www.eink.com/how_e_ink_works.html

istina je da ja govorim o budućnosti u kojoj takvi sjajni i veliki ekrani postoje, ne o još uvijek tugaljivoj, sivkastoj sadašnjosti gdje praktički samo mange možemo čitati kako se spada s ekrana.



A postoji e-ink u boji?!
Opa, nisam znao, daj link!

I pretpostavljam da treba preimenovat cbr i cbz pa raspakirat, pa kopirat samo .JPG fajlove na e-reader...ili ipak imaju neke strip citace?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 06/04/2017 13:22:44
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 06/04/2017 : 14:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
mnoge su prednosti čitanja e-stripova,ne treba se ograničiti samo na papir.osobno već dvije godine čitam i na tabletu i odlično je.sa tabletom od 10' taman odgovara američkom formatu (ala transmetro,daredevil..) manga su isto ok ali kod BD je sitnije.tj čitljivo je i može se čitat,ali je sitnije.comicrack ima opciju da automatski odreže margine na svakoj strani tako da preko cijelog ekrana bude strip.npr ipad pro od 13' bi bio taman za sve francuze i bio bi jako blizu originalu ako ne mozda još i veći.
već sam negdje pisao al evo opet:nema poštarine i vožnje do knižare,nema rasprodanih izdanja,ne zauzima prostor te nije potrebno održavat ,nema odsjaja od lampe već pozadinsko svijetlo,lakše je za držat nego strip,jeftiniji su iliti po našem skineš s neta,prenosiv a moze imat cijelu kolekciju unutra.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 06/04/2017 : 16:44:23  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Kazite sto hocete ali dijeca danas corave...corave od mobitela,tableta i paklenih masina zvanih kompjuter...
Nekad je u razredu bio jedan ucenik sa cvikerima,danas prosjecno pola djece kratkovidnih..ne vidi se iz aviona jer nose lece...pitajte optike, oni imaju najvecu korist od te moderne tehnologije...
Ne zatvarajte oci...ako vas vid jos sluzi sretni ste,..ili jos mladi relativno...
Ne mislite valjda da ta moderna sranja ocima i vasem vidu koriste?

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 06/04/2017 : 17:06:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
ne kvare oči tableti,mobiteli,kompjuteri i ostala čuda već dugoročno gledanje na istu udaljenost odnosno isti fokus.tako oko s vremenom postaje tromije i kao organ polako zakržvljava što rezultira kvarenjem vida.još u osnovnoj školi sam sa par prijatelja primijetio kako svi učitelji osim jedne mlade profiesorice nose naočale.sklonost čitanju i štrebanju dovelo ih je do toga
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 07/04/2017 : 06:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

ne kvare oči tableti,mobiteli,kompjuteri i ostala čuda već dugoročno gledanje na istu udaljenost odnosno isti fokus.tako oko s vremenom postaje tromije i kao organ polako zakržvljava što rezultira kvarenjem vida.još u osnovnoj školi sam sa par prijatelja primijetio kako svi učitelji osim jedne mlade profiesorice nose naočale.sklonost čitanju i štrebanju dovelo ih je do toga


po to sam i reko....a danas se te stvari gledaju dugorocno...po par sati,pola dana,cijeli dan...
Mulcu tablet,kompjuter,mobitel i imas ko roditelj cijeli dan bozji mir...
Ja to ne radim ali je 80% takvo stanje..nazalost.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 07/04/2017 06:20:45
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 07/04/2017 : 06:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

ne kvare oči tableti,mobiteli,kompjuteri i ostala čuda već dugoročno gledanje na istu udaljenost odnosno isti fokus.tako oko s vremenom postaje tromije i kao organ polako zakržvljava što rezultira kvarenjem vida.još u osnovnoj školi sam sa par prijatelja primijetio kako svi učitelji osim jedne mlade profiesorice nose naočale.sklonost čitanju i štrebanju dovelo ih je do toga


po to sam i reko....a danas se te stvari gledaju dugorocno...po parvsato,pola dana,cijeli dan...
Mulcu tablet,kompjuter,mobitel i imas ko roditelj cijeli dan bozji mir...
Ja to ne radim ali je 80% takvo stanje..nazalost.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000