forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Papirno ili elektronsko izdanje ?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 07/04/2017 : 06:24:02  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Od gledanje u ekrane sa pozadinskim osvijetljenjem se desava i efekt suhog oka; oko se susi i ne vlazi dovoljno, i s vremenom propada.
Ali evo, ja sam npr bio dalekovidan, pa sam u prvom osnovne dobio naocale koje sam efektivno nosio mjesec dana jer su mi smetale (kao nestoneudobno i ''tesko'' na glavi, ne za vid). Isao sam pred nekih 6mj na pregled ociju jer mi se desava da mi se zamuti vid kad gledam tv ili igram igre na tv-u (na monitoru ne, jer je ocito kvalitetniji)i onda sam pol dana poluslijep, nije da nis ne vidim, ali nemam 100% fokus. Ugl zena mi rekla da mi je vid savrsen i da netrebam naocale, a da je ovo sve zbog umora i ocito srot ekrana...

@Teller: E-citaci ti nemogu (tj nebi smjeli) stetit ocima jer nemaju osvijetljenje, tj neki imaju, ali ajmo reci da simuliraju obicno svijetlo.
Oni su najslicniji papiru, jer se zapravo pikseli kao urezu u ekran i tu su dok ne promjenis stranicu, trose bateriju samo promjenu stranice.
Jako dobra fora, pogotovo za knjige.
A sto se tice danasnje dijece, ima tu hrpa problema, kao prvo pice u grupi i svako gleda u svoj mobitel, kad sam ja isao u skolu mozda je 1-2 dijece bilo bucmasto na nas 30+, a sada ih je cini mi se vise od pola. Po internetu se pise i o bolestima kostiju koje propadaju jer se ne krecu...
Vremene se mjenjaju i tako je kako je ;)
Al sad smo vec osli u OT.


-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/04/2017 : 06:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

u kojoj je mjeri prvenstvo papira uvjetovano postojanjem konkretnog objekta, a u kojoj samoj kvaliteti čitanja?

jako bi me zanimalo ako bi mi netko od onih koji upravo papiru daju prvenstvo (većina) htio precizirati.

mange na Kindlu su meni osobno čitljivije nego iz onih malih knjižica (kad su profesionalno pripremljene). ako danas-sutra budemo imali 17 inčne 300+dpi e-ink čitače stripova, znači - da je kvaliteta prikaza i težina/brzina okretanja stranica itd. BOLJA od tiska - biste li bili voljni preći na digitalna izdanja (plaćena)?

ima tu drugih faktora (prolistavanje, opipljivost, miris itd.), pa nipošto ne sugeriram da je ljubav prema papiru nerazumna. samo me zanima što su vaši prioriteti kod čitanja (da, to je dobrim dijelom i zato što sam urednik jednog internetskog izdanja sa stripovima, ali moje namjere nisu nemoralne :-) !).



Ne negiram kvalitet digi-čitanja, ali da je priča smešna- smešna je :) Papir je deo tog "rituala", a sve specifikacije tableta koje si spomenuo (Eink, paperwhite, 200/300/1000px, kvalitetan otisak etc.) postoje isključivo da bi imitirale doživljaj papira. A, kvalitet čitanja...pa, na primer McKeanovu Ludnicu Arkham sam čitao i digitalno i u DRKW izdanju, i svršavao sam na table samo kada sam im se divio u onom moćnom supernova formatu...na papiru. Isto tako i gomilu naslova. Sve šta sam overio preko ekrana, ako mi se svidelo, moram kupiti štampano. Ako mi se nije svidelo, neću mu nikad dati drugu šansu kao i kad se "zeznem" i kupim papirno kao što mi se npr. desilo sa Marvelovim "Tajnim ratovima" - razočarao se i stavio ih na policu da stoje mesecima da bi ih juče pročitao ponovo i doživeo i ono malo masnoće koje mogu da ponude i promenio mišljenje. Jednostavno, bez papira je to sterilno, nema duše...pogrešno. Čitanje samo radi iščitavanja.

Reći da je isto je paradoksalno koliko i tvrditi da ovo forumsko ćaskanje može da razvije iste socijalne veštine i zadovoljstva kao i pravo druženje licem u lice. Nije isto niti će ikada biti.

Ali, recimo, može dobro da dođe onima koji kod kuće nemaju skladišnog prostora za sve stvari na koje su spremni davati novac.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 07/04/2017 06:53:45
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 07/04/2017 : 07:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
Isto nije, al' ponekad može biti bolje

Meni je zapravo drago vidjeti da na jednom starom (po prosjeku godina) i relativno konzervativnom forumu (po pitanju stripova) ima 20% ljudi spremnih davat novce za e-izdanja.

Ja osobno jedva čekam neki A4 kolorni e-ink reader tako da mogu odjebat veliku većinu papira. Iako mislim da ću se načekat za takvo što. Kako reče neko na jednom drugom forumu, prespecifična je to stvar da bi se nekome isplatilo ulagat pare u razvoj takve tehnologije. Ako ikad mobiteli dobiju e-ink ekrane, dobit će i readeri.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15669 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/04/2017 : 09:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da mogao bi se i konzervativan nazvat stav da pisanu rijec,(sliku) dozivljavas onako kako je i namjenjena da bude. U knjizi. Stripu. I nikako drugcije. Mozda je to i staromodno, mozda ce nove generacije reci i dosadnjikavo. Ali bogami jedino pravo. Knjiznice, kolekcije, biblioteke...neprocjenjivo! Ja i brat zivimo u istoj kuci, na dva kata
ja imam dva sina, on dva. I pratim tu djecu svakodnevno, kad ispune obveze u skoli, aktivnosti u sportu, engleskom, gitari...jedino sto je njima zaista bitno je zasjest pred ekran i lupat po igricama. Ako bi ih pustili, to bi upraznjavali non stop cjeli dan. Ponekad ih gledam, istovremeno bulje u kompjuter, tablet i smartphone... bude tu ponekad i ludila kad ih prisilno zaustavis. Zelim reci da je to bolest, otudenost i da ne doziras otislo bi sve u vrazju m....r. citao sam da nakon 45 minuta igranja igrica mozak mora odmarat 4 sata, da se vrati u normalu. To je moje misljenje o ekranima
Nuzno zlo. A gdje je jos televizija,jos dodatnog ludila. O.k. to je nezaustavljiv proces, davno zapocet i gotovo sproveden do kraja. Ali jos da citam po screanovima, jok ja. Ni slucajno. Draga moja pisan rijec, kao sto joj i ime govori, pisana. U knjizi i stripu naravno, na dobrom starom a bogami pokazao se i vjecnim, papirom.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 07/04/2017 : 10:30:58  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Jedno pitanje svima koji se kuže u tablete i skenove.

Ova veličina tableta 8", 10" ili 12.2", je li to veličina dijagonale tableta u inchima?

Ako je tako onda je tablet s dijagonalom 12.2" otprilike ista veličina kao i stvarna američka sveska.
Go to Top of Page

usagi77
New Member

256 Posts

Member since 26/01/2015

Posted - 07/04/2017 : 10:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Send usagi77 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Jedno pitanje svima koji se kuže u tablete i skenove.

Ova veličina tableta 8", 10" ili 12.2", je li to veličina dijagonale tableta u inchima?

Ako je tako onda je tablet s dijagonalom 12.2" otprilike ista veličina kao i stvarna američka sveska.



Da!

Prvi znakovi ostavljali su se na kamenu (stijenama), pa onda na koži, papirus i sl. da bi se došlo do papira. Naravno da papir nije zadnji u tom procesu i da su digitalna izdanja ono što nas čeka. U ovoj raspravi je posebno zanimljivo uočiti kako su oni koji žele samo "papir" ustvari vrlo neinformirani o mogućnostima e-čitaća i sl. Zanimljivo
Go to Top of Page

usagi77
New Member

256 Posts

Member since 26/01/2015

Posted - 07/04/2017 : 10:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Send usagi77 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
U knjizi i stripu naravno, na dobrom starom a bogami pokazao se i vjecnim, papirom.



Da vječnim, zbog toga se i prebacuju čitavi knjižni fondovi na digitaliju

Edited by - usagi77 on 07/04/2017 11:01:52
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6585 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 07/04/2017 : 12:53:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by usagi77

quote:
Originally posted by ivanl
U knjizi i stripu naravno, na dobrom starom a bogami pokazao se i vjecnim, papirom.



Da vječnim, zbog toga se i prebacuju čitavi knjižni fondovi na digitaliju



I to je znak da mu se bliži kraj?

loading...
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 07/04/2017 : 12:58:16  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Da vječnim, zbog toga se i prebacuju čitavi knjižni fondovi na digitaliju

To je relativno. Ne možeš uspoređivati osobnu strip kolekciju i građu neke knjižnice. Naravno da je pretraživanje lakše u digitalnom obliku i to je primjerenije knjižnicama koje imaju informatičke resurse i ljude koji su plaćeni da ih održavaju. Ali osobnu kolekciju na policama može se i okom pretraživati.

Što se tiče toga da su ljubitelji papira slabije informirani o tehnološkim mogućnostima, ni to se ne slažem, baš je zagovarač digitalije u ovom topicu izjavio da je tablet od 10" velik koliko i američka sveska, što nije točno.

Trebat ćemo pričekati barem 2000 godina da vidimo da li će digitalija izdržati koliko i papir. Prosječni USB disk traje 5 godina i nije baš ni jeftin. Dakle treba imati barem dva i još jednu kopiju na PC-ju kako bi čovjek bio siguran. I kupovati svaki put novi USB disk kad rikne jedan stari i tako dok god čitaš stripove, a onda ne znam valjda svojim potomcima ostaviti dalje da rade isto. Ostaviti u nasljedstvo zajedno s papigom. Na samrti im priopćiti password za account na cloudu. Ili će cijela digitalna kolekcija nestati s njim, što se za papirnu kolekciju ne može reći.

Nećeš valjda sve te pirate uploadati na Google Drive i staviti pod svojim imenom, zajedno s brojem telefona. Da ne pričam još o tome da se može zaboraviti lozinka ili da se cloud na kojem uploadaš stripove može ugasiti.

Osim toga stalno treba kupovati nove uređaje bio to laptop, PC, tablet ili e-čitač upgradeati operativne sustave itd. puniti baterije, nabavljati punjače.

Papir "radi" i kad nema struje, kad nema baterija, može na plaži, ne smeta mu sunce itd. Kod digitalija, ako nema backupa, može u trenutku nestati cijela kolekcija u slučaju failure-a, dok za papir treba nešto mnogo gadnije. Banke osim digitalnog zapisa imaju "backup" i na papiru, zlu ne trebalo. Ako ne vjeruješ pogledaj Mr. Robot

Dakle, papir ne isključuje digitaliju. Mislim da se nadopunjuju. Nikad se ne bi moglo pročitati ovoliko naslova da nema digitalije (pri tome ne zaboravimo da je to uglavnom ilegalna rabota), ali nikad nije bilo ni toliko dobrih stripova na papiru otisnutih tako kvalitetno (oko papira je uglavnom sve legalno, btw).

Osim toga postoje i ljudske granice odnosno količina stripa kojeg čovjek može konzumirati i ona je konačna. Ne možeš uprditi sebi kabel u dupe i pustiti terabajte cbr-ova. To smo se uvjerili i s muzikom (pa se neki vraćaju na vinile), tako i sa serijama (pa se prešlo s downloada na streaming). Tako ćemo i sa stripovima. Neće papir propasti. Potrošno smeće će ići digitalno i u zaborav, a ono najbolje će se štampati i slagati na police dok je svijeta i vijeka. Uostalom tako je već sada. Online se mogu pratiti ongoing serije i to u ritmu kako izlaze mjesečna izdanja, a onda ono najbolje (ili najčitanije, whatever) ide u TPB, pa onda ide opet selekcija za delux izdanja, koja su uvijek na papiru, nikad u digitalnom obliku Onda to Fibra štampa. Sasvim ispravno razmišljanje u današnje vrijeme, barem za američke stripove, a europske trpa u integrale, pa pokoji klasik za kojeg nećete naći kvalitetni sken i tko kaže da je papir mrtav.

Ali ja pare za digitalno izdanje ne dam. Daj ti meni da ja to opipam i da se ne moram mislit hoće li nestat nakon što kupim, pa makar se krivili listovi i korice.

Edited by - zarmix on 07/04/2017 13:45:38
Go to Top of Page

usagi77
New Member

256 Posts

Member since 26/01/2015

Posted - 07/04/2017 : 13:20:41  Show Profile Show Extended Profile  Send usagi77 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

quote:
Originally posted by usagi77

quote:
Originally posted by ivanl
U knjizi i stripu naravno, na dobrom starom a bogami pokazao se i vjecnim, papirom.



Da vječnim, zbog toga se i prebacuju čitavi knjižni fondovi na digitaliju



I to je znak da mu se bliži kraj?



Ne, koristit će se paralelno s digitalijom ali sve manje i manje.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15669 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/04/2017 : 13:38:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
To manje i manje, pod velikim znakom pitanja... Papir i knjiga nikad neče nestati. A uostalom prognoze protiv LP-ja su bile najgore moguče,prije dve desetlječa, pa se ploče još koriste, dapače štampaju i neloše i koštaju...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 07/04/2017 : 14:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

quote:
Da vječnim, zbog toga se i prebacuju čitavi knjižni fondovi na digitaliju


Što se tiče toga da su ljubitelji papira slabije informirani o tehnološkim mogućnostima, ni to se ne slažem, baš je zagovarač digitalije u ovom topicu izjavio da je tablet od 10" velik koliko i američka sveska, što nije točno.





Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 07/04/2017 : 14:51:31  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix[/i]

Trebat ćemo pričekati barem 2000 godina da vidimo da li će digitalija izdržati koliko i papir. Prosječni USB disk traje 5 godina i nije baš ni jeftin. Dakle treba imati barem dva i još jednu kopiju na PC-ju kako bi čovjek bio siguran. I kupovati svaki put novi USB disk kad rikne jedan stari i tako dok god čitaš stripove, a onda ne znam valjda svojim potomcima ostaviti dalje da rade isto. Ostaviti u nasljedstvo zajedno s papigom. Na samrti im priopćiti password za account na cloudu. Ili će cijela digitalna kolekcija nestati s njim, što se za papirnu kolekciju ne može reći.

Nećeš valjda sve te pirate uploadati na Google Drive i staviti pod svojim imenom, zajedno s brojem telefona. Da ne pričam još o tome da se može zaboraviti lozinka ili da se cloud na kojem uploadaš stripove može ugasiti.

Osim toga stalno treba kupovati nove uređaje bio to laptop, PC, tablet ili e-čitač upgradeati operativne sustave itd. puniti baterije, nabavljati punjače.

ideš u krajnost.to crkavanje diskova je prerijetko da bi se uopće spominjalo.tom tovjom logikom ti bi doma za svoju kolekciju trebao imati protupožarni sustav,spravu za reguliranje vlage u prostorij,grijanje optimalne temperature,brisač prašine v3000 i sef koji će sve to čuvat.

Papir "radi" i kad nema struje, kad nema baterija, može na plaži, ne smeta mu sunce itd. Kod digitalija, ako nema backupa, može u trenutku nestati cijela kolekcija u slučaju failure-a, dok za papir treba nešto mnogo gadnije. Banke osim digitalnog zapisa imaju "backup" i na papiru, zlu ne trebalo. Ako ne vjeruješ pogledaj Mr. Robot

jednako tako i tablet se može čitat na suncu,tj u hladovini.nitko svejedno ne čita na izravnom suncu.
i zašto nabrajate primjere koje nitko ne upražnjava.nitko ne nesi stripovi na plaže,već ih svi drže doma na policama i glade prije spavanja.bio je poll o tome već

Dakle, papir ne isključuje digitaliju. Mislim da se nadopunjuju. Nikad se ne bi moglo pročitati ovoliko naslova da nema digitalije (pri tome ne zaboravimo da je to uglavnom ilegalna rabota), ali nikad nije bilo ni toliko dobrih stripova na papiru otisnutih tako kvalitetno (oko papira je uglavnom sve legalno, btw).

Osim toga postoje i ljudske granice odnosno količina stripa kojeg čovjek može konzumirati i ona je konačna
Ne možeš uprditi sebi kabel u dupe i pustiti terabajte cbr-ova. To smo se uvjerili i s muzikom (pa se neki vraćaju na vinile), tako i sa serijama (pa se prešlo s downloada na streaming). Tako ćemo i sa stripovima. Neće papir propasti.

neće propast ali će postat stvar elite,odnosno već sad postaje budući da sve manje ljudi čita,tiraž se smanju a cijena raste.

Potrošno smeće će ići digitalno i u zaborav, a ono najbolje će se štampati i slagati na police dok je svijeta i vijeka.

štampat će se ono što ljudi najviše gutaju i ono od čega izdavači mogu živjet.nikakve veze s kvalitetom ovo nema

Uostalom tako je već sada. Online se mogu pratiti ongoing serije i to u ritmu kako izlaze mjesečna izdanja, a onda ono najbolje (ili najčitanije, whatever) ide u TPB, pa onda ide opet selekcija za delux izdanja, koja su uvijek na papiru, nikad u digitalnom obliku Onda to Fibra štampa. Sasvim ispravno razmišljanje u današnje vrijeme, barem za američke stripove, a europske trpa u integrale, pa pokoji klasik za kojeg nećete naći kvalitetni sken i tko kaže da je papir mrtav.

Ali ja pare za digitalno izdanje ne dam. Daj ti meni da ja to opipam i da se ne moram mislit hoće li nestat nakon što kupim, pa makar se krivili listovi i korice.



Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 07/04/2017 : 15:17:01  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Ovo gore uspoređuješ Fibrino izdanje Čudovišta iz močvare koje je manje u odnosu na standardnu američku svesku + si otkinuo margine scana na tabletu, što je ok, ali što bi se dogodilo da strip ide preko cijele stranice, bez margina? Morao bi se još više umanjiti nego što to Fibra radi da bi stao na tablet od 10".

Edited by - zarmix on 07/04/2017 15:36:09
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 07/04/2017 : 15:28:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

quote:
Originally posted by zarmix[/i]

Neće papir propasti.

neće propast ali će postat stvar elite,odnosno već sad postaje budući da sve manje ljudi čita,tiraž se smanju a cijena raste.

Potrošno smeće će ići digitalno i u zaborav, a ono najbolje će se štampati i slagati na police dok je svijeta i vijeka.

štampat će se ono što ljudi najviše gutaju i ono od čega izdavači mogu živjet.nikakve veze s kvalitetom ovo nema

Uostalom tako je već sada. Online se mogu pratiti ongoing serije i to u ritmu kako izlaze mjesečna izdanja, a onda ono najbolje (ili najčitanije, whatever) ide u TPB, pa onda ide opet selekcija za delux izdanja, koja su uvijek na papiru, nikad u digitalnom obliku Onda to Fibra štampa. Sasvim ispravno razmišljanje u današnje vrijeme, barem za američke stripove, a europske trpa u integrale, pa pokoji klasik za kojeg nećete naći kvalitetni sken i tko kaže da je papir mrtav.

Ali ja pare za digitalno izdanje ne dam. Daj ti meni da ja to opipam i da se ne moram mislit hoće li nestat nakon što kupim, pa makar se krivili listovi i korice.






Po tvojim komentarima ispada da se sada štampa samo za elitu koja ima para i koja nema pojma i kupuje smeće jer se sada tiska samo ono što najviše ide i što nema veze s kvalitetom.

Ne bi rekao da je tako.
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 07/04/2017 : 15:35:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Ovo gore uspoređuješ Fibrino izdanje Čudovišta iz močvare koje je manje u odnosu na standardnu američku svesku.



koliko manje?nisam primjetio da ljudima nešto posebno smeta veličina čudovišta te da odustaju od kupovine zbog toga.da nije rečeno rijetko bi tko i primjetio.ali ako je swamp veći za par milimetara da,u pravu si,veći je.
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 07/04/2017 : 15:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

quote:
Originally posted by zarmix

Ovo gore uspoređuješ Fibrino izdanje Čudovišta iz močvare koje je manje u odnosu na standardnu američku svesku.



koliko manje?nisam primjetio da ljudima nešto posebno smeta veličina čudovišta te da odustaju od kupovine zbog toga.da nije rečeno rijetko bi tko i primjetio.ali ako je swamp veći za par milimetara da,u pravu si,veći je.


Radi se tabletima od 10" i 12.2". Oni od 10" su manji nego američka sveska i da bi ona stala na njega, mora se umanjiti, dok su oni od 12.2" otprilike iste veličine i za njih se ne treba ništa smanjivati. Plus margine koje gubiš, pa ako se strip proteže do margina, moraš opet smanjivati da bi to vidio na tabletu od 10".

To sam rekao i to su činjenice koje se mogu izmjeriti. A sad kome to smeta ili ne, u to ne ulazim.

Edited by - zarmix on 07/04/2017 15:45:31
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 07/04/2017 : 15:51:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

quote:
Originally posted by ŠAŠ

quote:
Originally posted by zarmix[/i]

Neće papir propasti.

neće propast ali će postat stvar elite,odnosno već sad postaje budući da sve manje ljudi čita,tiraž se smanju a cijena raste.

Potrošno smeće će ići digitalno i u zaborav, a ono najbolje će se štampati i slagati na police dok je svijeta i vijeka.

štampat će se ono što ljudi najviše gutaju i ono od čega izdavači mogu živjet.nikakve veze s kvalitetom ovo nema

Uostalom tako je već sada. Online se mogu pratiti ongoing serije i to u ritmu kako izlaze mjesečna izdanja, a onda ono najbolje (ili najčitanije, whatever) ide u TPB, pa onda ide opet selekcija za delux izdanja, koja su uvijek na papiru, nikad u digitalnom obliku Onda to Fibra štampa. Sasvim ispravno razmišljanje u današnje vrijeme, barem za američke stripove, a europske trpa u integrale, pa pokoji klasik za kojeg nećete naći kvalitetni sken i tko kaže da je papir mrtav.

Ali ja pare za digitalno izdanje ne dam. Daj ti meni da ja to opipam i da se ne moram mislit hoće li nestat nakon što kupim, pa makar se krivili listovi i korice.






Po tvojim komentarima ispada da se sada štampa samo za elitu koja ima para i koja nema pojma i kupuje smeće jer se sada tiska samo ono što najviše ide i što nema veze s kvalitetom.

Ne bi rekao da je tako.



ne,to si ti napravio poveznicu između te dvije stvari.
štampat će se za elitu tj za jako mali broj ljudi koji će kupovat strip u jako malom tiražu za puno para.možeš kupit texa za cca 18,30 ili 50kn (kolko je već) i ti uzmeš onaj od 170 s tvrdim koricama.to je elita
ovo s kvalitetom ne želim ni ulazit u raspravu.kupuje se ono što je hit,što je trendy,što se najviše reklamira,a ne kvaliteta što god to bilo
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 07/04/2017 : 16:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Nisam mislio na Texa (mada bi se i o tome dalo razgovarati, npr, zašto Tex Gigante i one u boji koji se štampaju na boljem papiru i s tvrdim koricama, crtaju u pravilu renomirani autori, a ova ostala boranija, pogotovo ljetni specijali idu na roto papiru?), nego na američke i europske (i južnoameričke) stripove što izdaje Fibra. Američke stripove izbacuje u deluxe izdanju, a europske u integralima.

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 07/04/2017 : 16:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

Ja osobno jedva čekam neki A4 kolorni e-ink reader tako da mogu odjebat veliku većinu papira. Iako mislim da ću se načekat za takvo što. Kako reče neko na jednom drugom forumu, prespecifična je to stvar da bi se nekome isplatilo ulagat pare u razvoj takve tehnologije. Ako ikad mobiteli dobiju e-ink ekrane, dobit će i readeri.



ja mislim da to i nije tako daleko.

već su postojali mobiteli s e-ink ekranom (zbog baterije, ali samo onim malim vanjskim dok su bili prijeklopni, ne da mi se tražiti koji, ali siguran sam 100% da ne pričam iz guzice);

postoje već e-ink bilježnice (sony proizvodi, čini mi se) sa stylus olovkom i veće od A4, ali koštaju kao sv.P.k.;

već su postojali e-ink ekrani u boji (samo tri boje i loši), a trenutno se počinju implementi navodno dosta kvalitetni: http://www.eink.com/press_releases/e_ink_announces_advanced_color_epaper_05-24-2016.html ... vidjet ćemo kako će to izgledati kad se u nešto ugradi i dođe na tržište.

ugl. razvoj je spor, ali s dobrim ekranom u boji i sve većim matricama... mislim da se ide prema e-magazine readerima, a to će biti kao naručeno za stripove.

živi bili pa vidjeli, a oni od nas koji se tome vesele - i uživali :-)
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18382 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 07/04/2017 : 18:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Kako god bilo nadam se da ce dobri stari papir opstati...a ako i nestane za 20-30 godina boli me stojka..
Bar ce moja kolekcija biti vrednija kad je sin odluci prodat...
Mozda dode virtualni mrk pa sve te novodobne gluparije crknu....podatki se zbrisu pa bris pod nosom...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/04/2017 : 18:27:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller


Mozda dode virtualni mrk pa sve te novodobne gluparije crknu....podatki se zbrisu pa bris pod nosom...



Ajoj prijatelju, pa i fizičke stvari crknu dok si reko keks.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 07/04/2017 : 21:04:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by teller


Mozda dode virtualni mrk pa sve te novodobne gluparije crknu....podatki se zbrisu pa bris pod nosom...



Ajoj prijatelju, pa i fizičke stvari crknu dok si reko keks.


Čak i prije.
Stripove uvijek dohvati neka voda ili vatra i vječna šteta.
Ako ti rikne čitač, kupiš novi za male pare i skineš ponovo iste stripove...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/04/2017 : 08:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ja se radujem čitačima. Na laptopu ne volim čitati, ali neki dobar tablet/čitač... mislim da bih uveliko smanjio sa kupovinom na papiru. Trenutno na telefonu čitam neku mangu, i to mi je ok, kamoli dobar čitač.
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 08/04/2017 : 14:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da je za tablet za čitanje američkih svezaka najbolji omjer stranica ekrana 3:2 i veličina 12".

Ima više ovdje: https://medium.com/@portalpirate/what-is-the-best-tablet-for-comics-f6e4f79b7b03
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000