forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Moje izvješće o Brodecku - rad na materijalima
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 12:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dobro, ja te ni ne prisiljavam niti mogu, a niti želim, ići u tvoju nutrinu.

Ovo što kažeš... ja to ne gledam tako, za mene je to pogrešan stav.

Ali sada se povlačim malo, da ne pojedem ja svu temu i da se uključe neki drugi i da komentiraju.
Pa ćemo pričati.
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 06/08/2017 : 14:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Okej, ja si ovo mogu dopustiti jer sam ovdje gazda, ali nastavi li se rasprava u smjeru "a sto su oni nama uradili", "nek se prvo utvrde nase zrtve", ustase, partizani cetnici balije, osobno cu izbaciti svakoga tko krene tim putem. Dakle, raspravljati o znacenju Brodecka na podrucju koje je dozivjelo Jasenovac i Vukovar i Srebrenicu, da ne nabrajam dalje, u vremenu gdje se ti isti Jasenovci i Vukovari i Srebrenice negiraju, omalovazavaju i relativiziraju, gdje ne samo da nije doslo do katarze i otrijeznjenja nego naprotiv, veliki dio ljudi se time PONOSI i zaziva povratak... mislim da je ridikulozno. Brodeck je ogledalo nas samih, naseg drustva, zla u nama. Zla koje ne spava i koje se svaki cas moze opet vratiti. Kad ga citam, prepoznajem u tim licima svoje susjede, kolege, poznanike. I strah me bude da ce takvo sutra jednom opet svanuti. Da ce moje dijete to dozivjeti. I tko cu ja biti u svemu tome, Brodeck ili...?

Eto, to ja mislim o Brodecku, a sad me, molim te, pusti da mi se dalje ne da.

Znatiželja je probuđena. Kupuje se.

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 06/08/2017 : 14:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by Markos

Okej, ja si ovo mogu dopustiti jer sam ovdje gazda, ali nastavi li se rasprava u smjeru "a sto su oni nama uradili", "nek se prvo utvrde nase zrtve", ustase, partizani cetnici balije, osobno cu izbaciti svakoga tko krene tim putem. Dakle, raspravljati o znacenju Brodecka na podrucju koje je dozivjelo Jasenovac i Vukovar i Srebrenicu, da ne nabrajam dalje, u vremenu gdje se ti isti Jasenovci i Vukovari i Srebrenice negiraju, omalovazavaju i relativiziraju, gdje ne samo da nije doslo do katarze i otrijeznjenja nego naprotiv, veliki dio ljudi se time PONOSI i zaziva povratak... mislim da je ridikulozno. Brodeck je ogledalo nas samih, naseg drustva, zla u nama. Zla koje ne spava i koje se svaki cas moze opet vratiti. Kad ga citam, prepoznajem u tim licima svoje susjede, kolege, poznanike. I strah me bude da ce takvo sutra jednom opet svanuti. Da ce moje dijete to dozivjeti. I tko cu ja biti u svemu tome, Brodeck ili...?

Eto, to ja mislim o Brodecku, a sad me, molim te, pusti da mi se dalje ne da.

Znatiželja je probuđena. Kupuje se.



+1
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/08/2017 : 14:34:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Da budem do kraja otvoren.
Uopće me ne zanima adaptacija, je li to uspjelo ili ne. Nisam čitao roman, niti ću, po svemu sudeći, jer iz druge ruke (preko Larceneta) imam uvide da je priča plitka.

E tu smo.

Meni je to što ovo djelo govori = plitko.
(nemojte ovoga TRENA očekivati da se pojasnim, da iskažem zašto - na to ćete se načekati)

Znači, sada samo ovako uopćeno, nekoliko zmajerki tome stripu koji je proglašen remek-djelom.

Osim što je plitko, držim da nije ni dobro izvedeno. Da je konfuzno. Da Larcenet uopće nije sam sebi jasan, da ne zna što želi reći.

Dakle,
uopćeno, jezgrovito: plitko i konfuzno.

(ovo nisu apsolutne kvalifikacije, tipa "to je isključivo plitki zbrkani strip". Ima gorih, ako to želite čuti. uostalom, dovoljno je dobar da sam ga mogao pročitati. plitko i konfuzno u odnosu na oznaku remek-djelo, to morate imati u vidu)

Karven,
u čemu se sastoji "kritka društva" u ovome stripu?
Je li to -i sada dajem znakovitu uputu- "filosofija palanke"?





Ja sam več pisao zašto Brodeck nije remek-dijelo i u glavnom se slažem sa tvojim stavom samo mi smeta tvoj "na nož" stav. Larcenet je predobar autor i crtač za oznaku konfuzno i plitko ali kad neko postavi osobni standard na visinu Blasta onda može biti i nešto malo niže od Blasta relativno vrlo visoko. Za mene je Larcenet top svetski strip autor, sve njegovo uzimam sa dubokim poštovanjem.

U Brodecku je brdo klišeja koji se preozbiljno shvaćaju i ritam radnje je prespor i kad sam ćitao sam video tačno gde je prespor i šta bi moglo bolje u montaži. Crtež je fenomenalan, moglo bi drukčije ali ne bolje. Verujem, da bi pao na dupe ako bi ga proćitao star 20 godina ali poslije svega pročitanoga, visokih standarda Fibre i Larcenetovog Blasta mi Brodeck dođe za četvorku.

Brodeck je ćini mi se prelaka meta za neko intelektualističko izživljavanje.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 06/08/2017 14:46:02
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/08/2017 : 14:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Dobro, dok uvatiš vremena, uključi se još.
Samo da napomenem: u svom reply-u si upravo potvrdio "filosofiju palanke". (vidi Filosofija palanke, R. Konstantinović)

I još jedno znakovito, upućujuće pitanje:

"Anderer je završio tako zbog straha (drugih)". Ali iz njegove perspektive, zašto je on tako završio? To je bitnije gledište, nego gledište palančana (budući da su, po definiciji -i tretmanu- palančani stoka grdna, rulja, gamad, izrodi), do kje Anderer de fakto Der Mudrac.

Da je Anderer Mudrac, to je u stripu iskazano, pogotovo što taj iskaz dobijemo kroz usta lika koji je sam mudrac, čovjek k kojemu se odlazi po savjete (govorim o liku starog učitelja, mudraca sa planine, osamljenika u kolibi koji se izuzeo od palančana).

Pitanje je dakle: zašto je Anderer tako završio?

Zašto su lisice umrle, karvene (i ostali)?




Ako bih bio Anderer mudrac onda ne bih tako završio.

Meni je dosta bezvezan lik, Brodeck je interesantniji.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/08/2017 : 14:38:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Mali rezime, da se bolje shvati postavljanje problema.

Teza 1, zapravo, više hipoteza (na ovoj razini predigre, ne još stvarne analize):

Anderer NIJE završio tako kako je završio zbog drugih, nego je SAM odabrao da tako završi.

Ovo čitanje se promalja iz stripa po liniji vukovi-lisice-Anderer. No kako je to promaklo većini, tj. nikome od čitatelja i analizanata koji su nešto rekli o stripu nije palo na pamet, ta je postavka ujedno ona konfuzija o kojoj sam govorio.

Larcenet nije, a niti može, prema onome što sam vidio koji su dosezi njegove misli, jasno postaviti značenje Andererove autodestrukcije. On ne zna zašto lisice, vukovi skončavaju, samodestruiraju se. On to samo poteže, dijelom kao sljepačko napipavanje nečega, a dijelom kao dosjetku, fintu, efekt.

Odgovoriti (mi) na postavljeno pitanje, zašto lisice, zašto Anderer umire, značilo bi podići strip Brodeckov izvještaj za nekoliko bodova.
Ni tada ne bi bio remek-djelo (je rima još problematičnih mjesta, ohoho koliko), ali bi bio barem malo opravdan.

Fanovi i štovatelji, poklonici, idolopoklonici Larceneta - izvolite.



Bravo, ovo ti je dobro.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/08/2017 : 14:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Okej, ja si ovo mogu dopustiti jer sam ovdje gazda, ali nastavi li se rasprava u smjeru "a sto su oni nama uradili", "nek se prvo utvrde nase zrtve", ustase, partizani cetnici balije, osobno cu izbaciti svakoga tko krene tim putem. Dakle, raspravljati o znacenju Brodecka na podrucju koje je dozivjelo Jasenovac i Vukovar i Srebrenicu, da ne nabrajam dalje, u vremenu gdje se ti isti Jasenovci i Vukovari i Srebrenice negiraju, omalovazavaju i relativiziraju, gdje ne samo da nije doslo do katarze i otrijeznjenja nego naprotiv, veliki dio ljudi se time PONOSI i zaziva povratak... mislim da je ridikulozno. Brodeck je ogledalo nas samih, naseg drustva, zla u nama. Zla koje ne spava i koje se svaki cas moze opet vratiti. Kad ga citam, prepoznajem u tim licima svoje susjede, kolege, poznanike. I strah me bude da ce takvo sutra jednom opet svanuti. Da ce moje dijete to dozivjeti. I tko cu ja biti u svemu tome, Brodeck ili...?

Eto, to ja mislim o Brodecku, a sad me, molim te, pusti da mi se dalje ne da.



Dobar bitan kontekst u ovim prostorima.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/08/2017 : 14:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
O prici/poruci/znacenju ne bih raspravljao, jer mislim da to nema smisla - sve su stripovske adaptacije knjizevnih djela po meni besmislene.
Ali me cudi sto ljudi toliko hvale crtez - meni je to na amaterskoj razini. Prolazi, nije prelose za objavljivanje u danasnje vrijeme, kad su crtacki standardi opcenito niski, ali ja ne bih mogao dati vise od 4/10.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 16:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon
Larcenet je predobar autor i crtač za oznaku konfuzno i plitko...

...ali poslije svega pročitanoga, visokih standarda Fibre i Larcenetovog Blasta mi Brodeck dođe za četvorku.




Oznaka konfuzno i plitko je, kao što sam primjećuješ, u relaciji sa onim tko ocjenu daje, tj. sa mnom. Jer, i ja sam svašta pročitao i štoviše, naučio.

Sad, hoćeš li ti ili vi prihvatiti da moje ocjene nisu ograničene horizontom stripa, to je već druga stvar.
Znači, u tom smislu je konfuzno i plitko, jer, ako samo uzmem paralelu koju sam dao, eto Werckmeister harmoniak (B. Tarr), Brodeck zaostaje, i to glatko.

Ako Werckmeisteru dajem 7,3, onda Brodecku dajem 6,1/10. I to kao jako darežljivo.

Može se sad potezati, ali ne mogu se miješati kruške i jabuke itd.
Ali, po meni, to je slab prigovor.

Vrhunski zahtjev ostaje, usprkos svoj raširenoj mlakosti post-izama, tražiti jednotu u stvarima.
Onaj tko to može, jači je od onoga tko ne može.

Mene strip ne zanima kao strip niti film kao film (mislim, isključivo; zanima me i tako, ali to je podređenije onom traženju jednote); pa me ni Brodeckov izvještaj ne zanima kao grafički izraz, ritam, montaža. Kako na tom polju stoji (na toj partikularnosti), ja ne znam; ti to, kako kažeš, bolje znaš. Nisam ni ti ću proučavati strip kao medij.

Ono što mene zanima je što strip, film, roman itd. govori.
Dakle, upravo suprotno od ove, meni besmislene, culture-vulture izjave.

I u toj točci, sad smo napravili puni krug i dolazimo na početak - Brodeckov izvještaj je plitak i konfuzan.

Plitko: ljudi su zli, prljavi, odvratni... i kraj. Taj se stav apsolutizira.
Konfuzno: eto, tebe buni je li Anderer Mudrac ili Stranac. Ni Larcenet to ne zna savršeno jasno, pa luta od jednog do drugog. Iz stripa se može dokazivati oboje: da je Anderer Stranac; isto tako da je Mudrac.

Sad, postoje djela gdje je višeznačnost upravo adut, upravo kulminacija.
U stripu Brodeckov izvještaj to nije slučaj. To je, takorekuć, nenamjerno. A to se, drugim riječima, zove - konfuzija.


Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 06/08/2017 : 16:23:23  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Značiiiiiiii... Brodeck je dobar strip?

Edited by - WOLF-HUNTER on 06/08/2017 16:24:18
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/08/2017 : 16:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ono što mene zanima je što strip, film, roman itd. govori.
Dakle, upravo suprotno od ove, meni besmislene, culture-vulture izjave.


Adaptacije najcesce ne govore nista, nego pokusavaju ono sto je receno u jednom prepricati kroz drugi medij. Tu, naravno, nastaje hrpa problema, pocevsi od toga da cak i kad u istom mediju kazes istu stvar drugim rijecima vec nisi rekao istu stvar.
Ovdje adaptiran roman jos k tome i nisam citao, a nisi ni ti, pa je razgovor o tome sto je Larcenet napravio s pricom osudjen na blebetanje.
A razlog zasto sam uopce dodao to objasnjenje zasto necu pricati o prici je, mislim, bio jasan - zato sto sam samo htio ubaciti pola recenice o crtezu. Pa da ne bude "iz vedra neba".
Ako tebe zanima razgovor o nekom drugom aspektu, bilo bi fer da onda kazes nesto o tom aspektu. Potrosio sam nekih 20 minuta da procitam i probam shvatiti o cemu to pricas na ove 3 stranice i za sad nemam pojma sto bi to bilo.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 16:39:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by Markos
raspravljati o znacenju Brodecka na podrucju koje je dozivjelo...



Dobar bitan kontekst u ovim prostorima.



Ne.
To je još jedan primjer konfuzije ovoga stripa koji je osvojio oskara na ovim prostorima, na scomu, među ljudima koji... -i sada markosovim riječima- kojih ga je strah!!

Markosov doživljaj Brodecka povlači i to neugodno pitanje: jesu li ljudi, sa ovih prostora, scomovci, naši susjedi, jesu li oni ogledalo Zla koje ne spava, koje u njima klija, buja i koje svakog časa prijeti da eksplodira!!, dakle jesu li ti i takvi ljudi onda u stanju dati ispravan sud o Brodeckovom izvještaju? Koliko vrijedi dobitak oskara i ocjena Brodecka u kontekstu Markosovog doživljaja samih tih ljudi koji glasaju i ocjenjuju?

..................

Velika, Uberkonfuzija: jesu li seljani odvratni, ružni, deformirani i zli zbog rata (= slučajno)? Ili je to opće stanje ljudskog roda (= bitno)?

Larcenet ni ovo ne zna.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 16:43:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ako tebe zanima razgovor o nekom drugom aspektu, bilo bi fer da onda kazes nesto o tom aspektu.




quote:
Originally posted by stinky

Da bi se bar približno razumjelo granice razmatranja, instruktivno je pročitati ovo:

http://www.filmokaz.com/?p=938




+

puno natuknica rasutih kroz postove

Da li ti to možeš shvatiti, to više nije do mene.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 16:55:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Inače,
gdje je pcoro. Pcoro, očekujem da daš svoj doživljaj stripa, malo određeniji.
Kraći odlomak bi bio super, a duži tekst već previše tražim.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/08/2017 : 17:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


Da bi se bar približno razumjelo granice razmatranja, instruktivno je pročitati ovo:

http://www.filmokaz.com/?p=938


+

puno natuknica rasutih kroz postove



Zanimljivo. Predvidjam da ce u bliskoj buducnosti 'Sremec studies' stajati rame uz rame sa 'Zizek studies' i 'Lacan studies'. I biti jednako smislene i citljive.
Ali bilo bi fer da se i ovaj topic preimenuje u nesto takvo, jer ovako trosi vrijeme ljudima koji misle da ce nesto cuti o recenom Larcenetovom stripu.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 06/08/2017 17:13:36
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 17:19:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
I ja mislim da si ti drag dečko. Samo ti malo smrde noge.

A sad se prestani duriti i probaj shvatiti fakte:

1. tema je postavljena smisleno i izazvala je jak interes
2. neki tu ne vide ništa, dosadno im je, besmisleno itd... ali drugi, dobar broj IPAK vide čim su se uključili i pričali
te stoga
3. mnogi smatraju da su čuli nešto o Larcenetovom stripu, kao što i piše u naslovu

pa su tvoja zanovijetanja, poslovično - promašena (i jebote lacan i žižek. uopće ne podnosim te skotove)

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/08/2017 : 17:56:48  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
OK, nek ti bude. Ovaj put si mi potrosio vrijeme, ali cemu god sljedeci broj 'International Journal of Sremec Studies' nominalno bio posvecen, ja ga necu ni otvoriti.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 06/08/2017 : 18:11:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

OK, nek ti bude. Ovaj put si mi potrosio vrijeme, ali cemu god sljedeci broj 'International Journal of Sremec Studies' nominalno bio posvecen, ja ga necu ni otvoriti.




Vulture, što ti nije jasno?
U pitanju je usporedba između stripa i Tarrova filma.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 19:03:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa ne, legitimno je da njega to ne zanima, da mu je bezveze, da je očajno napisano, što god.

Ali ne može izigravati primadonu i duriti se što takvo nešto uopće postoji. Što je postavljeno i otvoreno kao tema.
To uopće nije u redu niti je primjereno. Jer od mene traži da budem "fer" i da mu kažem o čemu se radi, a kada mu kažem, onda se vraća na početak i pita "a što je to uopće, čemu". Pritom ništa nije pokazao niti izveo zašto je besmisleno, zašto je glupo itd. Oslanja se samo na puku tvrdnju "to je bezveze".
Znači, ili se potrudi ako te zanima (pa shvati da neka pitanja koja su postavljena -je li ovo filozofija palanke? što znači linija vukovi-lisce-Anderer? zašto rat? itd.- imaju važnost... i govore o stripu itekako, otvaraju perspektive koje čitatelji nisu sami uhvatili)) ili te ne zanima pa ne zanovijetaj. Ili poruši ako možeš, ali izvedi rušenje (kazati još uvijek ne znači pokazati)

To se zove fer, vulture, ako te već zanima ferplej.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 19:42:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ajde ovako.
Da malo spustimo iz visokoparnih u razumljivije vode.

Je li ovo strip o ksenofobiji?

Jesu li dijelovi o logoru višak?
Da li to samo smeta u stripu?
Da li to uopće paše u ovu priču?
Ili je to još jedna konfuzija?
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 06/08/2017 : 19:52:28  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Znač, Brodeck je iapk dobar strip?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 20:20:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
a jesi dosadan:

dovoljno dobar da se može pročitati

daleko je od remek-djela

spada u zabludjelo, nihilističko štivo. zreli ljudi ne mogu ga cijeniti baš jako.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/08/2017 : 20:21:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
sad ti.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/08/2017 : 20:58:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Macon
Larcenet je predobar autor i crtač za oznaku konfuzno i plitko...

...ali poslije svega pročitanoga, visokih standarda Fibre i Larcenetovog Blasta mi Brodeck dođe za četvorku.




Oznaka konfuzno i plitko je, kao što sam primjećuješ, u relaciji sa onim tko ocjenu daje, tj. sa mnom. Jer, i ja sam svašta pročitao i štoviše, naučio.

Sad, hoćeš li ti ili vi prihvatiti da moje ocjene nisu ograničene horizontom stripa, to je već druga stvar.
Znači, u tom smislu je konfuzno i plitko, jer, ako samo uzmem paralelu koju sam dao, eto Werckmeister harmoniak (B. Tarr), Brodeck zaostaje, i to glatko.

Ako Werckmeisteru dajem 7,3, onda Brodecku dajem 6,1/10. I to kao jako darežljivo.

Može se sad potezati, ali ne mogu se miješati kruške i jabuke itd.
Ali, po meni, to je slab prigovor.

Vrhunski zahtjev ostaje, usprkos svoj raširenoj mlakosti post-izama, tražiti jednotu u stvarima.
Onaj tko to može, jači je od onoga tko ne može.

Mene strip ne zanima kao strip niti film kao film (mislim, isključivo; zanima me i tako, ali to je podređenije onom traženju jednote); pa me ni Brodeckov izvještaj ne zanima kao grafički izraz, ritam, montaža. Kako na tom polju stoji (na toj partikularnosti), ja ne znam; ti to, kako kažeš, bolje znaš. Nisam ni ti ću proučavati strip kao medij.

Ono što mene zanima je što strip, film, roman itd. govori.
Dakle, upravo suprotno od ove, meni besmislene, culture-vulture izjave.

I u toj točci, sad smo napravili puni krug i dolazimo na početak - Brodeckov izvještaj je plitak i konfuzan.

Plitko: ljudi su zli, prljavi, odvratni... i kraj. Taj se stav apsolutizira.
Konfuzno: eto, tebe buni je li Anderer Mudrac ili Stranac. Ni Larcenet to ne zna savršeno jasno, pa luta od jednog do drugog. Iz stripa se može dokazivati oboje: da je Anderer Stranac; isto tako da je Mudrac.

Sad, postoje djela gdje je višeznačnost upravo adut, upravo kulminacija.
U stripu Brodeckov izvještaj to nije slučaj. To je, takorekuć, nenamjerno. A to se, drugim riječima, zove - konfuzija.



Vrlo dobro razmišljanje. Cijelina je sastavljena iz partikularnosti, promatram dijelove i sastavljam jih u mozaik.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/08/2017 : 21:01:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
..................

Velika, Uberkonfuzija: jesu li seljani odvratni, ružni, deformirani i zli zbog rata (= slučajno)? Ili je to opće stanje ljudskog roda (= bitno)?

Larcenet ni ovo ne zna.



Super napisano.

Svima nama je bitan i naš lični kontekst, na sve stavljamo svoje stavove i iskustva, ako neko može pronaći i što je Markos primijetio, po mome je to samo plus.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000