forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Moje izvješće o Brodecku - rad na materijalima
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 14:37:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Tvog Zagor stava ne shvaćam. Možda imaš neke davne priće i uspomene vezane na njega, nešto tebi pozitivno. Zagor je i nostalgija i celi svijet ali meni naćin konstrukcije tog svijeta više ne odgovara.




Imam i sve to što kažeš, ali to ne igra u tom smislu. Nije presudno.
Sa Zagor-svijetom se ja mogu identificirati; sa Brodeck-svijetom ne.

Da mi se sad klinci ne nakače; identifikacija nije u smislu da ću ići i skakati po drveću, pobogu.

Po meni, JEDINO ovo što sam rekao je bitno u našim čitanjima, gledanjima itd: identifikacija.

E sad. Kako se odigrava taj proces identifikacije, to je opet pitanje. Novo opširno teško.

Krenimo od Platona...:)))

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 14:39:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

A možeš reći i da se Blekom nitko ne bavi, jer se nemaju čime baviti. :)))
Zagor ima fan bazu, ima klasik epizode i ima filozofa sjekire.
Blek nema ništa od svega toga (možda pokojeg fana?).
Blek ti jednostavno ne daje nikakav materijal za bavljenje - ovako kako ja to vidim.



Da. To je to.
Zagor ima, Blek nema.
Trenutno je tako I ZATO si ti u pravu. Znači, ti si u pravu TEK fenomenološki, ne esencijalno:))
Ali nećemo sad još i o tome haha.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 10/08/2017 : 14:45:43  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ovo je tako lose da je ODLICNO! U pravu si bio par postova gore kad si rekao da sam

quote:
praktički prisiljen sudjelovati ovdje, u ovakvom razgovoru



Mislio sam da sam vidio ludilo na internetu, ali od ovog ne bi bio ludji ni dokumentarac u kojem Dalai Lama headbutta Captaina Insanea! Ovo se ne propusta!

quote:
Originally posted by stinky

Ta je postavka, ovako kako si je iznio, lupetanje, kad već spominješ lupetanje.

Nasuprot tome,
rekao sam ti: čovjek je sposoban i za dobro i za zlo. To zato jer je sloboda. Čovjek je sloboda.


Ipse dixit! Ali ne vidim kako se to sto Zagoratustra sprach kosi s onim sto sam ja rekao. Pa sama rijec "volja" valjda pretpostavlja slobodu i mogucnost izbora. Dobro te me nisi isao poducavati da "za zivog covjeka uvijek ima nade" ili da "nijedan covjek nije otok". Valjda si shvatio da za tolike visine jos nisam spreman, kad jos ne razumijem ni da je "covjek sposoban i za dobro i za zlo".

quote:

Ali, nedijalektički vulture, on je istovremeno i nužnost.
I to kao prvo. I dalje mi se ne da, jer sam ti objasnio


(da je covjek sposoban i za dobro i za zlo, kao sto nas uci dijalekticki Jaspers)

quote:
samo što ti to ne možeš pratiti iz tomističke logike, jer si upravo neslobodan u toj stvari, porobljen tzv. zdravorazumskim stavovima (koji se rasplinjuju kao snijeg na suncu


(umjesto ikakvog odgovora na tvoje pitanje, nekmoli racionalnih argumenata, napisat cu nekoliko svojih uobicajenih fraza, dodje ti na isto)

quote:
ako bih ti sad analizirao ono gore, "tomističku psihologiju" o volji, intelektu i što tu na koga utječe i zašto)


(ne trebam ni zavrsiti ovu recenicu, moje recenice ne trebaju logican kraj, jer ja "svakim svojim postom samoga sebe poricem, zivo preobrcem u najludjem kaosu")

quote:

Bitnije je ovo:

Da, to što ti ne prepoznaješ, to ti upravo govorim. Ti i ne možeš prepoznati, jer si, deklarativno vjernik, a bitno - nihilist.


A da ti napokon otvoris neki rjecnik i pogledas znacenje rijeci "nihilist"? Buduci da je dvaput koristis u svakoj recenici, za vjerovati je da bi to znatno utjecalo na smisao, a i smislenost.

quote:
Ali ti nisi u stanju misliti u ovim paradoksima, u ovim ne-zdravorazumskim, a zapravo iznadbrodekovskim načinima mišljenja.


Tu si u pravu, u nezdravorazumskom se ne mogu nositi s tobom. Veoma malo ljudi to moze.

quote:
Tebi nije jasno da ja cijelo vrijeme (ne govorim, jer si dozvoljavam da govorim kako sam protagonist -- a to si mogu dozvoliti jer sam FACA, kužiš, dijalektičar i nesroljo koji se ne uzima pompozno ozbiljno poput tebe već se svakim svojim postom poriče, samoga sebe poriče i iznova gradi i blalbla)


Mhm, jel da odgovorim na ovo ili da cekam da se poreknes? I koliko puta da cekam da poreknes poreknuto poreknuce i iznova izgradis poreknutog sebe prije nego budem mogao biti siguran da je trenutak da odgovorim? Ili da se mozda upustim u lacanovski jouissance i potvrdjujem tvoja poreknuca kako se pojavljuju, u realnom vremenu?

quote:
dakle nije ti jasno da ja cijelo vrijeme i pokazujem da sam i A i B, i jedno i drugo: i antagonist i protagonist. To je dijalektika, vulture, netomistička, živo preobrtanje u najluđem kaosu


Uzivo ne bih to htio vidjeti, ali zanimalo bi me kak to izgleda na EEG-u.

quote:
------ ali rješenje tog kaosa je: CRNO-BIJELO!!! = nisam antagonist, to je podređeno u mene i očitujem se kao protagonist. Zato jer sam slobodan i mogu pobijediti antagonista u sebi: ja se kao antagonist podređujem, pravim se inferiornim protagonistu u meni.

Možeš li sad to shvatiti, lupetani lupetaču lupko lupićić lunaparko???


Mislim da mogu. Je li to kao ono da je covjek sposoban i za dobro i za zlo? Je li isto tako sposoban biti i antagonistom i protagonistom?

quote:
Ne možeš.


A, sorry, ponadao sam se da sam nesto shvatio. Nema veze, nastavi.

quote:
A ne možeš zato, jer sam te sad izlupetao pa ti emocije, one iz tvoje tomističke psihologije, a priori ne daju da shvatiš, jer te zla volja tjera da isfabriciraš i iskonfabuliraš argumente eda bi se mogao nositi sa mojim dražesnim dijalektičkim vrtloženjima.


Ali, ucitelju, volja nije zla.

quote:
Kada će te ta zla volja pustiti, jednom, onda ćeš razmisliti smirenije o ovome što si čuo od mene. Jer u ovim stvarima, ja sam tvoj učitelj. Ne obratno.


U "dijalektickim vrtlozenjima" ti si svakako ucitelj, dapace, profesor emeritus, a ja, Bogu hvala!, ostajem analfabetom.

quote:

Što ti misliš, otkuda taj dan koji je došao? Pao ti je u udio, iz vedra neba?
Ili si, nesvjestan, sljep, bauljač, tumarač u mraku - mali grešni drhtavi čovječe strepiiii!! - zapravo pod utjecajem zagorovske zajednice koju sam utjelovio (ili ugradio bitan kamen, ako hoćeš tako da ne bude skroz preuzetno).


Pa, nije nemoguce da si ti za to zasluzan, nekom kozmickom telepatijom kojom vodis ne samo mene, nego i sve izgubljene djecake ovoga svijeta prema prosvjetljenju, ali moram ti reci da ja nisam nikad procitao ni rijeci od svega toga. Jedini razlog zasto znam za to je sto me jednom nesto sporedno navuklo na Antologijske stvari. Ali, tko sam ja da govorim da se svijet ne vrti oko tebe i da ti nisi izvor sve spoznaje?

quote:

To što ti ne prepoznaješ stvari, ne razumiješ razvoj, nego misliš apstraktno (idi čitaj Hegelov tekst: Tko misli apstraktno? Odgovor: piljarica!!! Kužiš, ne filozof, dijalektičar... ne ja, ja mislim i pišem upravo KONKRETNO, a ti apstraktno: o glupim ljudima koji ostaju glupi i tu se ne da praf zapraf ništa učiniti, je tak vam je to gospon).

Apstraktno: "došao je taj dan"

Konkretno, stinky uči vulturabrodeka: taj dan nije došao samo tako, on je - pripremljen. pripremljen je dugogodišnjim radom, filozofijom sjekire i polemikama protiv prosječnih teorija larcenetovaca. SVE OVO utjecalo je na tvoju milu i malu glavicu da se mora pitati: a čekaj malo, možda ipak Zagor!!??!


Pa, teorija nije ludja od, stajaznam, Chen Tao ili Reda solarnog hrama. Samo, kakva je praksa? Sto se trazi od sljedbenika tvojeg kulta?

quote:
I time si opet pobijen: vrijednosti postoje, može se mijenjati stvari, a ja jesam protagonist te priče.

Ta sam tvoj slučaj je instruktivan po tom pitanju.
Budi malo dijalektičar ili barem se smiri, stani na loptu. I razmisli. Promatraj cjelinu, povijest, arhivu foruma. I drhti pred onime što ti se otvara.


Vjerujem da je strasno, ali ne vjerujem da moze biti gore od ovog sto mi se ovdje otvorilo.

quote:
Antagonizam ("mi smo bolji od vas") jest u službi protagonizma (mi ZAISTA jesmo bolji od vas i to se treba tako prihvatiti, jer to je - pravedno).


Jos jednom: sto se tocno ocekuje od sljedbenika tvojeg kulta? I kakva je sudbina predvidjena za one koji odbiju postati sljedbenici?

Nasmijao si me, stvarno, i hvala ti, ali sad je fakat dosta. Do sljedeceg zavrtnja u dijalektickim vrtlozenjima - prijateljski pozdrav!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 10/08/2017 14:51:16
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 14:52:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
u redu. budi zdravo!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/08/2017 : 14:52:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture


Jos jednom: sto se tocno ocekuje od sljedbenika tvojeg kulta? I kakva je sudbina predvidjena za one koji odbiju postati sljedbenici?




Zeus ih spaljuje munjom.
Nego, Vulture, pitao sam te nešto. Još ću skratiti i pojednostaviti pitanje.
Kako to da možeš vjerovati u kršćanstvo - i istovremeno smatrati da su sve ideje i pokušaji ostvarenja u konačnici uzaludni?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 10/08/2017 : 15:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by culture vulture


Jos jednom: sto se tocno ocekuje od sljedbenika tvojeg kulta? I kakva je sudbina predvidjena za one koji odbiju postati sljedbenici?




Zeus ih spaljuje munjom.
Nego, Vulture, pitao sam te nešto. Još ću skratiti i pojednostaviti pitanje.
Kako to da možeš vjerovati u kršćanstvo - i istovremeno smatrati da su sve ideje i pokušaji ostvarenja u konačnici uzaludni?



It's elementary, my dear stinky. Sorry, Zoroasterixx. Za razliku od tebe (i svih ostalih megalomana ovoga svijeta), ja ne smatram da sam u rangu s Kristom. Ne dozivljavam sebe kao spasitelja, ni s velikim ni s malim "s". Sto se, pak, pitanja o mucenicima tice, za Krista bih rado bio mucenik, ali za ideje nekog covjeka nikada. I ne bih volio ni da netko bude mucenikom za moje ideje, niti da ja sam postanem mucenikom vlastitih ideja, niti da, u prenesenom znacenju, nekoga njima "mucim".

Ponavljam, razgovor je bio stvarno zabavan, ali sve dalje bi bilo forsiranje. Pozdrav do sljedece prilike!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 15:20:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
O čemu ti fantaziraš, čovječe?

Sada sam ja = Zroasterixx i Zoroasterixx = stinky??

Pa ti si najveća mimoza na scomu, najmimozica. Pričaš o megalomaniji, ti, koji tako lako padaš u afekte i teatraliziraš, patetiziraš. Smeta te ovo moje pisanje. Ovi biseri!!!
Što te zapravo smeta?

Što sam tako velik? Megaloman??????

Pričaš o mučeništvu, ali ne znam (možda sam lud!!???? ah da, jesam, lud sam, još samo da provjerimo na EEG-u), meni to djeluje tako megalomanski -pazi sad- u usporedbi sa čitavim mojim tobože megalomanskim opusom. Sa ovih sto strana Brodecka, sa tim nečuvenim pretjerivanjima, tvojih dva-tri reda zaista djeluju megalomanski, fanatično. Ukočeno.

Ma tebi samo fali malo plesa, života i vjere, vulture. I onda će ti sve ovo, čitav taj suludi opus izgledati - veselo. Bit će ti drago. Toplo pri srcu.

Eto, nisam htio, lijepo sam te pozdravio, ali kad ga tupiš pa tupiš.
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 10/08/2017 : 15:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Odgovor Stinkyju i Zoroasterixxu da ne kvotam previše...

Naravno da se svakom stripu može pristupiti dubinski, ali nije to ista razina dubine. Strip te može smoriti, ubiti u pojam, razočarati, zabaviti, oduševiti itd., bez obzira na njegovu namjenu. Naravno da te može oduševit Zagor kao i Brodeck, ali te mogu razočarat i jedan i drugi, stvar ukusa. Ono što ja pokušavam reći jest to da ta dva stripa uopće ne treba trpati u isti koš. Iako ću ja, kao i mnogi drugi, pročitati i jedan i drugi strip, ne mogu zanemariti činjenicu da Brodeck i Zagor nisu rađeni za istu publiku. Jedan je komercijalniji i ima za cilj zabaviti čitatelja, drugi teži ka nečemu drugom. Zagora mogu čitati i razumjeti i djeca od 8-9 godina, a Brodecka mogu samo čitati, teško da će ga razumjeti.
Opet se vraćam na knjige. Netko može voljeti djela Dana Browna više od Dostojevskog, ali to ne znači da je "Da Vicijev kod" dublje djelo od "Zločina i kazne". Taj netko samo više voli čitati jednostavnije knjige.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 10/08/2017 : 15:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ja osobno nemam nista protiv toga da ljudi pisu pod koliko god nickova zele - koga briga. Pa nije to varanje na glasackim mjestima ili poreznim karticama. Forum je po definiciji za razonodu. Ali ne volim kad mi netko vrijedja inteligenciju obracajuci mi se istovremeno s dva nicka, kao da ga necu skuziti.

Sto se tice "afekata, teatraliziranja i patetiziranja" - tko je na to nasjeo, njegov problem. Objasnjenje sam dao javno, necu ga ponavljati, mogu samo jos jednom zahvaliti svim volonterima koji su sudjelovali. Ne samo da bez njih stvar ne bi nikad uspjela, nego je performans bio barem jednako toliko njihovo djelo koliko i moje.

Ono o tvojoj megalomaniji je bila zezancija, kao i sve ostalo.

Plesati znam samo pogo, a za to sam prestar. Zivota i vjere nikad dosta. Veselo, drago i toplo pri srcu mi vec je, hvala, zelim i drugima isto!

I dalje smo frendovi, bez brige!


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 10/08/2017 15:46:32
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/08/2017 : 15:46:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Crno – bijelo, muško – žensko, dobro – zlo, tako stinky opisuje svijet.
Shodno tome, strip scena se po njemu dijeli na zagorovce i larcenetovce.
A onda se dogodi Brodeckov izvještaj.

U Brodeckovom izvještaju Larcenet se konačno razotkriva kao zagorovac i nastaje opća zbunjola.
Takozvani larcenetovci ne mogu zauzeti obrambeni stav prema dotičnom, a takozvani zagorovci ga ne mogu prigrliti zbog ranijih “zlodjela”. (Mada, istini za volju, ista stvar se dogodila s četvrtim dijelom Blasta ali prva tri su voluminozno veća pa su zakamuflirala Larcenetov zagorizam.)
Za shvatiti ovu tvrdnju potrebno je osim Larcenetove strip adaptacije pročitati i originalni roman Brodeckov izvještaj.
Naime, u romanu se autor svim silama trudi izbrisati razliku između crnog i bijelog, dobra i zla. Pa tako u Claudelovom romanu nema nikakve razlike između Brodecka, seljana, okupatora, Anderera. Svi su isti. Jedna nepregledna masa pasa čije uloge definiraju trenutne okolnosti. Vukova nema (izvršili kolektivno samoubojstvo?), a i lisice koje su između vukova i pasa praktički netragom nestaju. Tako je to u ratu. Samo psi preživljavaju.
Larcenetu to očito ide na živce i želi jasnu podjelu na dobro i zlo, crno i bijelo. (Za pretpostaviti je da se buđenje svijesti dogodilo negdje između trećeg i četvrtog Blasta.)
Pa tako:

- ne da samo grafički oblikuje okupatore kao monstrume već i potpuno izbacuje scene i dijaloge iz romana u kojima se prikazuju kao obični ljudi potpuno nalik Brodecku ili bilo kome drugom.
- odbacuje naglasiti jednakost Brodeckove žene i žene u logoru koje ne samo da su iste u postupcima i ophođenju već je Brodeck zaljubljen u obe.
-uzdiže Anderera na poziciju nekog posebnog, uzvišenog, Umjetnika!, dok u romanu sam Anderer nije posebno potenciran lik.
-čak i u vezi s lisicama Larcenet propušta prikazati ponovno pojavljivanje lisica prisutno na kraju romana.

Slikovito rečeno, Larcenetov Brodeckov izvještaj u odnosu na roman Brodeckov izvještaj je u istoj relaciji kao i stinky u odnosu na Larcenetov Brodeckov izvještaj.

I tko je sad najviše zbunjen?

Svi oni koje stinky zove larcenetovci.
Oni bi trebali braniti Larceneta ali iako su postavka stripa, dijalozi i unutarnji monolozi “larcenetovski” konačni proizvod je nalik na “zagorovski”. Tako dolazimo do situacije gdje se strip Brodeckov izvještaj može svidjeti samo zagorovcima koji si umišljaju da su zapravo larcenetovci, dok pravi larcenetovci ostaju zbunjeni i u nedostatku sadržaja hvale crtež, atmosferu, crnine …


Rezimirajmo:
Larcenet se u adaptaciji ponašao kao cenzor koji je izbacivao scene, monologe i dijaloge koji mu nisu išli u prilog crno-bijelo, dobro-zlo slike svijeta.
Stinky je u pravu u vezi Brodeckova izvještaja.
U krivu je u vezi Larceneta. Taj od četvrtog Blasta igra u njegovom timu.
Shodno tome, treba promjeniti terminoilogiju i izmisliti novi naziv za larcenetovce.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/08/2017 : 15:49:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ja osobno nemam nista protiv toga da ljudi pisu pod koliko god nickova zele - koga briga. Pa nije to varanje na glasackim mjestima ili poreznim karticama. Forum je po definiciji za razonodu. Ali ne volim kad mi netko vrijedja inteligenciju obracajuci mi se istovremeno s dva nicka, kao da ga necu skuziti.

Sto se tice "afekata, teatraliziranja i patetiziranja" - tko je na to nasjeo, njegov problem. Objasnjenje sam dao javno, necu ga ponavljati, mogu samo jos jednom zahvaliti svim volonterima koji su sudjelovali. Ne samo da bez njih stvar ne bi nikad uspjela, nego je performans bio barem jednako toliko njihovo djelo koliko i moje.

Ono o tvojoj megalomaniji je bila zezancija, kao i sve ostalo.

Plesati znam samo pogo, a za to sam prestar. Zivota i vjere nikad dosta. Veselo, drago i toplo pri srcu mi vec je, hvala, zelim i drugima isto!

I dalje smo frendovi, bez brige!





Vulture,
moj stil pisanja je drugačiji od Stinkyevog i samo letimičan pogled na moje stare komentare ti lako može pokazati (ako te zanima).
Nema duplih nickova, osim u tvojoj glavi.
Ako ne vjeruješ, pitaj na PM što te zanima, pa ćeš vidjeti da si se (opet) prevario i da nisam Stinky.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 15:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

I dalje smo frendovi, bez brige!




ne možemo to biti dok je tvoje mišljenje tako nisko.

ti, frende, bulazniš. naime, ja nemam niti sam ikada imao dva nicka niti bih tako nešto radio niti to postoji u mom svijetu.

sama razina tvog tobožeprokuživanja da pišem sa dva nicka je nešto što odbijam. kako sam rekao: ti si nihilist pa s te pozicije ti izgleda da je nešto normalno razmišljati nihilistički, poput tebe, da je normalno imati dva nicka i takose, ne znam što, zabavljati ili što već.

ali to nije normalno.

to je za klince. i nihiliste.

zato slušaj:

ja nemam dva nicka.

nisam zoroasterixx. to je tvoj umišljaj. konstrukcija zle volje koja konfabulira nemoćnom intelektu.

za ovaj svoj, po meni, težak, jako težak, podmukli grijeh, moraš se dobrano iskupiti. moraš biti bolji čovjek.



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 16:03:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dupli, pa već sam dao novi termin - brodeki.

odgovorit ću ti na tvoj pokušaj stinkiziranja stinkija, trenutno mi se ne da.

vidjet ću jesi li u nečemu u pravu, a da si uglavnom u krivu - to a priori pretpostavljam!

(nulta greška: za pričanje o stripu Brodeckov izvještaj UOPĆE nije potrebno niti nužno čitati roman.)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 16:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pogledao sam još jednom tvoj post, dupli.

okej, učeniče.
taj ti je post zaista u redu.
nemam te što osporavati, jer ti prihvaćaš stvari kako sam postavio i prihvaćaš moj sud o Brodecku.

radiš dodatan zavrtanj, pravi stinkijevski i smještaš larceneta u zagor-tabor.

i tu se krije greška, dupli!!!
tu si ti, ako ne kontradiktoran, ali onda nedorečen. poludupli.

vidi:

ti polaziš od ove konstatacije:

"Crno – bijelo, muško – žensko, dobro – zlo, tako stinky opisuje svijet.
Shodno tome, strip scena se po njemu dijeli na zagorovce i larcenetovce."

Sad, ti se nisi otvoreno (jer nemaš snage: ti uglavnom kriješ i moraš nastupati uvijeno. bez pravih vrijednosnih sudova. a to je, po definiciji koju daješ, u mom svijetu nešto manje, niže) izjasnio je li ovo loše ili dobro.

Ipak, način i sve okolnosti tvog ulaska u temu, te i polemička dimenzija posta, upućuju da ti hoćeš reći da je to nešto loše. ili nešto što ne stoji. da ne postoje samo zagorovci i larcenetovci.

I onda ---- paf. ili : stropošt.

U svojoj vještoj agumentaciji, prividno me stinkiziravši, ti ipak nehotice potvrđuješ: naime, prisiljen si tvrditi da je Larcenet samo zamjenio tabor - da je postao zagorovac.

Ergo,
ti prihvaćaš da se svijet dijeli na larcenetovce i zagorovce, što je navodno moja osnovna postavka. Sam si došao do toga, makar jednim prilično vještim izokretanjem - ali izokretanjem na isto mjesto, vratio si se na početnu postavku. Prisiljen si odbaciti Larceneta.

Vidi: a što ako se, nakon mojih analiza kojima si ti zapravo određen, koje te pokreću u smjeru izvrtanja i solidne dijalektike, pokaže da ćeš tako morati postupiti sa svim svojim adutima? Da će ti, jedan po jedan, prelaziti u tabor zagorovaca?

Drugim riječima: i moja druga teza je, čini se sada, ispravna - zagorovci su bolji od larcenetovaca = zagorovci pobjeđuju. Sve ide u smjeru toga da postane - Zagor!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 16:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Korg
Jedan je komercijalniji i ima za cilj zabaviti čitatelja, drugi teži ka nečemu drugom. Zagora mogu čitati i razumjeti i djeca od 8-9 godina, a Brodecka mogu samo čitati, teško da će ga razumjeti.



Možeš li reći čemu teži Brodeck (osim kiču, kao što sam pokazao)?

Jesi li ti razumio Brodecka?

A jesi li, nemam pojma, Nolittine Zombije?

Još nešto: ako Zagora mogu čitati i razumjeti djeca od 8 godina, a isto tako i ljudi od 40 godina, to može pokazivati opet dvojako. U tvojoj, inferiornijoj verziji, ograničenost Zagora. U mojoj, superiornijoj: bogatstvo Zagora, jer ima raspon. Ono što ima raspon superiornije je od onoga što je skučeno. Veći raspon = veća dubina, Korg.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/08/2017 : 16:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

dupli, pa već sam dao novi termin - brodeki.

odgovorit ću ti na tvoj pokušaj stinkiziranja stinkija, trenutno mi se ne da.

vidjet ću jesi li u nečemu u pravu, a da si uglavnom u krivu - to a priori pretpostavljam!

(nulta greška: za pričanje o stripu Brodeckov izvještaj UOPĆE nije potrebno niti nužno čitati roman.)



Što se tiće stinkiziranja stinkija, zaboravi.
Ta tema me ne zanima.

Također, uopće ne želim pričati o STRIPU Brodeckov izvještaj.
Zbog njega sam skoro odustao od stripova.
Samo sam želio ljude motivirati da pročitaju knjigu.
Go to Top of Page

usagi77
New Member

256 Posts

Member since 26/01/2015

Posted - 10/08/2017 : 16:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send usagi77 a Private Message  Reply with Quote
Toliko teksta a sadržaja malo, stvarno tema ima povezanosti s Brodeckom. Samo za razliku od stinkya Larcent se ne vrti u krug vec jasno i jezgrovito artikulira smisao svojeg javnog izražavanja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 17:05:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Također, uopće ne želim pričati o STRIPU Brodeckov izvještaj.
Zbog njega sam skoro odustao od stripova.
Samo sam želio ljude motivirati da pročitaju knjigu.



mene nisi. mislim da je to loša knjiga, uostalom, kao i strip.

to mišljenje nije bez uporišta.

naime, pa sama činjenica da je Larcenet uzeo tu knjigu za predložak, govori protiv nje.


Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/08/2017 : 17:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


Sad, ti se nisi otvoreno (jer nemaš snage: ti uglavnom kriješ i moraš nastupati uvijeno. bez pravih vrijednosnih sudova. a to je, po definiciji koju daješ, u mom svijetu nešto manje, niže) izjasnio je li ovo loše ili dobro.

Ipak, način i sve okolnosti tvog ulaska u temu, te i polemička dimenzija posta, upućuju da ti hoćeš reći da je to nešto loše. ili nešto što ne stoji. da ne postoje samo zagorovci i larcenetovci.



Tvoja podjela svega na dva nije ni dobra ni loša. To je jednostavno klasifikacija. Polazna točka od koje se diskutira. S obzirom na nivo i oblik komunikacije na forumu to je najpraktičnija podjela jer je dovoljna da se razvije rasprava i skučena pa se ne gubimo u detaljima. S druge strane, u stvarnom životu takva jednostavna podjela često dovodi do situacija neugodnih ili čak opasnih za život jer se praktički svede na klasifikaciju prijatelj-neprijatelj.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/08/2017 : 17:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by dupli
Također, uopće ne želim pričati o STRIPU Brodeckov izvještaj.
Zbog njega sam skoro odustao od stripova.
Samo sam želio ljude motivirati da pročitaju knjigu.



mene nisi. mislim da je to loša knjiga, uostalom, kao i strip.

to mišljenje nije bez uporišta.

naime, pa sama činjenica da je Larcenet uzeo tu knjigu za predložak, govori protiv nje.




Knjiga je OK. Nije turbo vrhunsko djelo ali je svakako vrijedna čitanja.

A vidiš, meni činjenica da je Larcenet uzeo tu knjigu za predložak govori protiv Larceneta.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/08/2017 : 18:18:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Tvoja podjela svega na dva nije ni dobra ni loša. To je jednostavno klasifikacija. Polazna točka od koje se diskutira. S obzirom na nivo i oblik komunikacije na forumu to je najpraktičnija podjela jer je dovoljna da se razvije rasprava i skučena pa se ne gubimo u detaljima. S druge strane, u stvarnom životu takva jednostavna podjela često dovodi do situacija neugodnih ili čak opasnih za život jer se praktički svede na klasifikaciju prijatelj-neprijatelj.



A zbog čega ti moraš izbjegavati otvoreno reći je li nešto dobro ili loše?

Ti na svaki način tražiš supstitutive. Nije dobro za forum, nego praktično...

"Svi su isti. ... Tako je to u ratu. Samo psi preživljavaju."

Je li to dobro ili loše, dupli?

Ili samo praktično?

ps - u stvarnom životu već si uradio jednostavnu klasifikaciju, jer niti ne dolaziš u dodir sa mnoštvom, kao na forumu. u stvarnom životu tek radiš "jednostavno" - DA i NE. stvarni život je predpodjela. ili možda bolje: prapodjela.

Edited by - stinky on 10/08/2017 18:19:34
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 10/08/2017 : 22:49:27  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Prevruće da čitam sve ovo, ali i ovako površno mogu samo reći........."Luuuuuudi steeeeeeee"

Ovoliko laprdanja oko ničega

Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 11/08/2017 : 10:03:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Korg
Jedan je komercijalniji i ima za cilj zabaviti čitatelja, drugi teži ka nečemu drugom. Zagora mogu čitati i razumjeti i djeca od 8-9 godina, a Brodecka mogu samo čitati, teško da će ga razumjeti.



Možeš li reći čemu teži Brodeck (osim kiču, kao što sam pokazao)?

Jesi li ti razumio Brodecka?

A jesi li, nemam pojma, Nolittine Zombije?

Još nešto: ako Zagora mogu čitati i razumjeti djeca od 8 godina, a isto tako i ljudi od 40 godina, to može pokazivati opet dvojako. U tvojoj, inferiornijoj verziji, ograničenost Zagora. U mojoj, superiornijoj: bogatstvo Zagora, jer ima raspon. Ono što ima raspon superiornije je od onoga što je skučeno. Veći raspon = veća dubina, Korg.


Ja nisam rekao da je Brodeck savršenstvo bez mane, nego da ga je bespredmetno uspoređivati sa Zagorom, jer to nije isti tip stripa.

Stripovi poput Brodecka prikazuju svijet sa svim njegovim manama, prikazuju ljudske probleme, strah, tjeskobu, zavist, ogorčenost... U stvarnom svijetu nema superjunaka, ima samo superzločinaca. U stripovima poput Brodecka nema troglavih aždaja, akroninjana, divovskih pauka ili ljudi žaba. Ne kažem ni da je Zagor u potpunosti lišen nekih emotivnih trenutaka, ali je u mnogome nerealan strip.

Pravo pitanje je kakvu "dubinu" možeš vidjeti u stripovima gdje glavni junak konstantno izbjegaje metke ispaljene iz neposredne blizine, ili kad na godišnjem susretu trapera udari šakom Pabla Rochasa (gromadu od čovjeka) i odbaci ga 7-8 metara kao da ga je udario kamionom, a ne šakom, i što je još gore, lik poslije toga ustaje kao da ništa nije bilo. Chicove vratolomije bolje da i ne spominjem. Takvih nerealnih situacija je skoro u svakoj epizodi. Ako u tome vidiš neku "dubinu", to je veliki uspjeh, svaka čast.

A po toj tvojoj teoriji "veći raspon = veća dubina", Veliki Blek je onda superiorniji i dublji strip od, recimo, Blasta ili Mausa, jer ima veću širinu?
Go to Top of Page

Albino
Starting Member



Serbia
49 Posts

Member since 05/07/2016

Posted - 11/08/2017 : 10:16:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Albino a Private Message  Reply with Quote
quote:
Možeš li reći čemu teži Brodeck (osim kiču, kao što sam pokazao)?


Čime si pokazao?

Spisak postoji!
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2120 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 11/08/2017 : 11:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Puno je tu znakovlja natipkano, pa ko bi se tu samo tako snašao.
Kako knjiga i strip nisu baš po Duplome najbolje rješeni, mene zanima ako ima ko koju o lejdi Zeilenisici.
Koa je njena funkcija?
Nije baš prikaz svete obitelji, jer manje više na crtežu fale svi sudionici.
Muž joj je šef pogona, a ona vodi prvorođenog (valjda) na jutarnju ceremoniju koja ne počinje bez njenog prisustva.
Nakon raspada sistema i kolektivne bježanije, ona ostaje sređivati papirologiju umjesto da sa svojim klincem nestane među prvima.
Gdje je nestalo dijete?
Jel ono Demien (ili nešto između vukova i lisica po nestajanju) i šta to Dupli priča o zaljubljenosti Brodecka u šeficu pogona.
Jasno mi je da se ni sa svojom, a kamoli sa upraviteljevom nije napričao poslije događanja i da je odnos kompleksan, ali sigurno je Larcenet zagubio koju tablu pri objašnjavanju te veze.
Ko će sad još i knjigu čitati, pa ako ima koja...

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam

Edited by - ivi skoj on 11/08/2017 11:38:16
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000