forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor 267 - Antarktika
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19393 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 11/10/2017 : 20:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Jedini kutak foruma u kojem nagor zna što priča. :)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 11/10/2017 : 20:29:35  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Ima ih više takvih kutaka. Skužit ćeš već jednom. :)
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10829 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 11/10/2017 : 20:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
prvi vampir je prekratak. al zato je prvi kandraks taman kako valja
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22164 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 11/10/2017 : 20:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by nagor

Preoštro ovo da Boselli banalizira mistiku nadnaravnog. Nije fer uspoređivati Nollitu kod kojeg smo prvi put čuli za vampire i druide i jednog Bosellija koji piše priče koje u startu ne podcjenjuju čitatelje.



Možda si ti prvi. Meni je prvi susret s vampirom filmski Lee, a Stokera sam citao prije vampirskog Zagora, kao i stripskog americkog Drakulu.

Boselli je taj koji podcjenjuje, kad iz velikog čuda stvori djecji vrtic.



Koliko si imao godina kad si se prvi put susreo s time?

Nije fer uspoređivati taj efekt koji si doživio kao klinac sa ovim danas kad te malo što može oduševiti kao što je bilo to kad si prvi vidio i čuo za Vampira.




O cemu pricas, jebote? Kakva sad nostalgija? Jesi li ti svjestan da je na Balkanu izasao prije Bosellijev nego Nolittin vampir, koji je preskocen u prijasnjem rezimu iz religioznih razloga???
Jesi li ti svjestan da je ogromna vecina ljudi na nasim prostorima prvo procitala Bosellijevog vampira, pa tek onda Nolittinog?
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14643 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 11/10/2017 : 21:09:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Ja sam prvo pročitao prvog vampira pa trećeg onda drugog.
Najbolji mi je treći,drugi i prvi su mi tu negdje.
Kako rekoh prije,treći je dimenzija više i po mračnosti i po ozbiljnosti.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 11/10/2017 : 21:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by nagor

Preoštro ovo da Boselli banalizira mistiku nadnaravnog. Nije fer uspoređivati Nollitu kod kojeg smo prvi put čuli za vampire i druide i jednog Bosellija koji piše priče koje u startu ne podcjenjuju čitatelje.



Možda si ti prvi. Meni je prvi susret s vampirom filmski Lee, a Stokera sam citao prije vampirskog Zagora, kao i stripskog americkog Drakulu.

Boselli je taj koji podcjenjuje, kad iz velikog čuda stvori djecji vrtic.



Koliko si imao godina kad si se prvi put susreo s time?

Nije fer uspoređivati taj efekt koji si doživio kao klinac sa ovim danas kad te malo što može oduševiti kao što je bilo to kad si prvi vidio i čuo za Vampira.




O cemu pricas, jebote? Kakva sad nostalgija? Jesi li ti svjestan da je na Balkanu izasao prije Bosellijev nego Nolittin vampir, koji je preskocen u prijasnjem rezimu iz religioznih razloga???
Jesi li ti svjestan da je ogromna vecina ljudi na nasim prostorima prvo procitala Bosellijevog vampira, pa tek onda Nolittinog?



Da i?
Zar stvarno misliš da su ljudi kod tog prvog Vampira objektivno ocjenjivali kvalitetu priče. Pa to je Nollita&Ferri, to je automatski 80%. Toliko bi joj i ja dao jer topla i naivna priča s zlatnim Ferrijem. Sama priča je objektivno u rangu Čiko specijalca, ali ima taj nostalgični Nollita%Ferri šmek. To se nikako ne može pobijediti. Koliko god Bure i Boselli pokušavali s odraslijim pristupom nema šanse da mogu napisati nešto bolje od Nollite. Nije fer.

Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7057 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 12/10/2017 : 08:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

Meni to izgleda ko teatraliziranje, a ne idealizam


(Ovaj tvoj komentar je u vezi Izgubljenog svijeta, u slucaju da se netko pita). Valjda se nisi uzivio u pricu pa ti je tako ispalo.

Slicno tome ja sam prosli tjedan krenuo citati zadnji susret sa Mortimerom i prestao sam nakon prve sveske jer mi je bas kao sto si ti napisao za onu scenu iz Izgubljenog svijeta, sve izgledalo kao teatraliziranje. Nekako mi je bio usiljen taj pokusaj da se izazovu emocije. Pokusat cu ispocetka, ali Burattini i Verni su mi na prvu tamo neuvjerljivi.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7057 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 12/10/2017 : 08:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by nagor

Preoštro ovo da Boselli banalizira mistiku nadnaravnog. Nije fer uspoređivati Nollitu kod kojeg smo prvi put čuli za vampire i druide i jednog Bosellija koji piše priče koje u startu ne podcjenjuju čitatelje.



Možda si ti prvi. Meni je prvi susret s vampirom filmski Lee, a Stokera sam citao prije vampirskog Zagora, kao i stripskog americkog Drakulu.

Boselli je taj koji podcjenjuje, kad iz velikog čuda stvori djecji vrtic.



Koliko si imao godina kad si se prvi put susreo s time?

Nije fer uspoređivati taj efekt koji si doživio kao klinac sa ovim danas kad te malo što može oduševiti kao što je bilo to kad si prvi vidio i čuo za Vampira.




O cemu pricas, jebote? Kakva sad nostalgija? Jesi li ti svjestan da je na Balkanu izasao prije Bosellijev nego Nolittin vampir, koji je preskocen u prijasnjem rezimu iz religioznih razloga???
Jesi li ti svjestan da je ogromna vecina ljudi na nasim prostorima prvo procitala Bosellijevog vampira, pa tek onda Nolittinog?



Da i?
Zar stvarno misliš da su ljudi kod tog prvog Vampira objektivno ocjenjivali kvalitetu priče. Pa to je Nollita&Ferri, to je automatski 80%. Toliko bi joj i ja dao jer topla i naivna priča s zlatnim Ferrijem. Sama priča je objektivno u rangu Čiko specijalca, ali ima taj nostalgični Nollita%Ferri šmek. To se nikako ne može pobijediti. Koliko god Bure i Boselli pokušavali s odraslijim pristupom nema šanse da mogu napisati nešto bolje od Nollite. Nije fer.


Moze biti da je tako kao sto pises, ali mislim da ima i nesto drugo kod Nolitte, taj njegov pogled na zivot koji izbija iz njegovih Zagora, pa i Mr. Noa. Ljudi to podsvjesno prepoznaju i vole.
Inace ovdje na forumu je malo onih koji bas ne vole Bosellijev rad, iako su glasni. Nije ni Nolitta perfektan autor, barem meni. Ponekad mi ti njegovi saljivi uvodi u Zagoru idu na jetru, pogotovo kad su pre dugi kao npr. u Americkoj odiseji. Kod Bosellija osim nadnaravnog, ponekad mi smeta i previse likova i decentrazlizacija Zagora, ALI opet cu reci da mislim da je ubjedljivo najbolji Zagorov pisac iza Nolitte. E da, treci vampir mi je najbolji vampir iako prvi ima onog vanvremenskog, klasicnog smeka, a drugi (Castellijev) mi ima najbolju atmosferu.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4345 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/10/2017 : 09:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
nolitini likovi kod čitatelja izazivaju više emocija. To je uz dramatiku priče ono što mi se kod njega sviđa. Da sad čitam nolitine klasike prvi put, bile bi mi opet to najbolje epizode. Nema to nikakve veze sa nostalgijom, kako to kažu Nagor i company.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 12/10/2017 : 11:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ja sam dosta Nolittinih priča prvi puta čitao u Ludens izdanju u razdoblju 2008.-2010., i opet su ostavile bolji dojam nego kasniji moderniji period.
Priče koje sam čitao u izdanju Dnevnika su bile većinom one koje su izlazile u drugoj polovici 80-ih i početkom 90-ih, po tome ispada da bi Toninelli trebao imati veću nostalgičnu vrijednost a nema ni blizu.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10034 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 12/10/2017 : 13:02:07  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Ok. :)

Već prožvakano sto puta. Jasno je da Boselli drugačije piše. Meni je njegov stil zreliji, kreće od pretpostavke da su čitatelju jasne neke stvari. Uostalom, to svi noviji scenaristi rade. Nema više nepotrebnog razvlačenja - čitatelji danas to ne žele. Demon iz pakla je zločest. Ne treba to nolitijanski vući na 60ak stranica. Ne treba demon ubiti nekog random kauboja čije truplo onda nađu Zagor i Čiko, popričaju o tome malo, istražuju tragove, nađu njegovu jazbinu, ostanu na večeri, "napeto" sumnjaju da nešto nije u redu i onda kad ih demon želi pojesti uzviknu "Da, to je onaj što je ubio kauboja.". Ne prolaze takve stvari više i zato nije fer reći da je to banaliziranje ako se odmah kreće od pretpostvke da znamo da je demon iz pakla zločest, da su vampiri zajebani, druidi i nekromanti također.

I ne velim da je to nolitijansko razvlačenje loše. Tada je to bilo zakon jer nas je Nollita upoznavao s time. Prvog vampira bi danas popljuvali iako je to zlatni Nollita&Ferri klasik.



Po toj logici smo na korak od ne izdavanja Zagora uopšte. Koji ga đavo čitam, ako znam i pre nego što sam otvorio strip da će Zagor pobediti ko god da mu mrsi konce na naslovnici

Šalu na stranu, oko najbanalnijih čudovišta koja je mogao da iznjedri 60-ih i 70-ih, Nolitta nam je sto puta dokazao da nije bitno o kome se priča već kako. Kao što je neko spomenuo, on je imao taj talenat da ti se zavuče pod kožu, majstor kreiranja sense of wonder-a oko svake situacije i svakog lika i građenja mističnosti i klasičnog užasa pri vođenju glavnih likova ka finalnom otkrovenju i okršaju. Momci iznad su sve nabrojali, nema potrebe da ponavljam (a ovih dana previše pišem o Nolitti, malo mi je preselo). Samo da napomenem kako je prvi vampir najgori primer koji neko može da izvuče, pošto Bonellijeva motivacija da ga napiše nije bilo da zastraši (ili šta se već postiže horror-Zagorom) već nešto drugo. Drugog vampira je napisao Castelli i njegovo jedino bogatstvo je to što je Ferri u tom ubogom scenariju našao brašno za svoju pogaču.

Ali je Bosellijev vampir savršen primer banalizacije. On jeste najbolji od Zagorovih vampira, ali samo zato što prethodnici i nisu neka konkurencija. Sve je tu: atmosfera u prvoj svesci, vukodlaci, seksi vampirica, nešto malo transilvanijskog šmeka, scena u rudniku, scena sa Rakosijem i Fridom u šumi. Ali, Zagor je hladniji, emotivno sterilan. Sa gledišta jeze, Korašijeva kuća u močvari opkoljena vukodlacima je sama po sebi 100% efektna, ali unutra Zagor raspravlja sa Korašijem poput akademika, zbija šale kada je poptuno nova forma apsolutnog zla u sobi do njih, ne pruža nikakav otpor Ileniji iako je isto uspevao sa mnogo zahtevnijim Kandraksom...ma da je samo ubačena koja grimasa užasa, scena bi ušla u anale serijala.

A nakon toga, Rakoši umesto što je vampir aristokratski ponositog držanja, ćutljiv, vazda jezivo ukočene face i fiksiranog pogleda, zbija šale, cuga krv kao da je vino i gotivi se sa vampirskom rajom, razmenjuje emocije, šeretski se smeši pre nego što će da skoči na žrtvu, a pre svega, a to me najviše iritira, sikti kao zmija (i tako svaki naredni Rauhov vampirčić) i izvinjava se (ej! Izvinjava se) što mu se protivno vampirskim konvencijama pojavljuje nagorelog ogrtača. A scenaristički, kompletna treća sveska je vampirska katastrofa, što koceptualno, fabularno ili atmosferično.

Što se tiče ostalih čudovišta kod Bosellija, ako izuzmemo Krakena i Zombije iz "Osvete vudua", svi su kao iz video-igre: važnija je grafika, odnosno fizička kompleksnost, nego sense of wonder ili bilo šta drugo šta će da zaledi čitaoca. A Zagor je u fazonu Konana / Monster slayera, što je pogrešno, skroz suprotno jednom od malobrojnih klasičnih osobina serijala koji bi trebali da opstanu dugi niz godina jer ga odvajaju od danas Dragonera (slay! slay!), Dampyra (vampiri? Bang!), Dylan Doga (svi smo mi čudovišta, per aspera ad astra i ostali fazoni filozofije), Martina Misterije ("baš kao što sam jednom izjavio, taj sumerski demon...") i Magičnog Vetra. Ako će Zagor akademski da ćaska o demonima, skače na njih kao na prodavce viskija (a neke Nolittine mutikaše su bile sto puta zajebanije od Bosellijevih čudovišta) i na bilo koji način izbegne emociju jeze, to više nije Zagor. To je bukvalno protiv svih njegovih karakteristika.

Boselliju bolje idu realne, western teme. Tu radi prave majstorije. U horroru, sterilan do boli.

Finale ove priče će doći bukvalno kao šlag na sve rečeno. Jezik drevnih čija je epična funkcija najavljena u prologu sage, na kraju krši sva moguća obećanja. A čudovišta na kojima su ipotrebljena banalizovano do boli

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 12/10/2017 13:08:23
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19393 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 12/10/2017 : 14:06:04  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Jel' ti i Crna duša sterilna?

Inače, ni mene nije treći Vampir oduševio. Solo Ylenia u Crnom brodu ih dere sve zajedno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7744 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 12/10/2017 : 14:42:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak
Ako će Zagor akademski da ćaska o demonima, skače na njih kao na prodavce viskija (a neke Nolittine mutikaše su bile sto puta zajebanije od Bosellijevih čudovišta) i na bilo koji način izbegne emociju jeze, to više nije Zagor. To je bukvalno protiv svih njegovih karakteristika.





Navika se čovik nakon svih tih čudovišta. Ne moreš očekivati istu reakciju s prvim i pedesetim susretom s natprirodnim.
Isto je i s nama čitateljima.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4345 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/10/2017 : 15:03:11  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Slažem se sa pijancem, za ovo što je napisao na kraju. Zagor može mijenjati žanrove, ali ne svoj karakter. Ko voli klanje neka čita dragonera ili šta već. Neka ne diraju u svetinju.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10034 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 12/10/2017 : 16:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Jel' ti i Crna duša sterilna?



Ni najmanje. Naravno da ima izuzetaka od pravila.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4540 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 12/10/2017 : 16:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
i do crtača stoji kako će iznijeti scenarij.

evo recimo da su cassarovi crtali osvetu vudu, bi li epizoda zaslužila onakve hvalospjeve u komentarima da nije bilo laurentija koji je likovima unio život?

ili da je crnu dušu crtao mangiantini, a ne ferri, bi li ona bila odlična?


bi li prvi kandrax bio klasik da ga je crtao donatelli?



Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19393 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 12/10/2017 : 16:55:00  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Dobro je, samo bi meni sterilnost bila izuzetak od pravila kad pričamo o Boselliju, a ne suprotno.
O Morskoj stravi i Povratku Kaina ne bih mogao upotrijebiti nijedan negativni pridjev, pa tako ni sterilno.
Prvi dio trećeg Kandraksa, Osveta Vudu, Kraljica mrtvog grada, Osveta Sumerana, spomenuti Crni brod su sve priče s elementima horrora, niti jedna sterilna.
Ni za Crni plamen ne bih rekao da je sterilan, ali jest zbrzan.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - tinton on 12/10/2017 16:57:56
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19393 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 12/10/2017 : 16:57:31  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor 12

i do crtača stoji kako će iznijeti scenarij.

evo recimo da su cassarovi crtali osvetu vudu, bi li epizoda zaslužila onakve hvalospjeve u komentarima da nije bilo laurentija koji je likovima unio život?

Tek malo manje.

ili da je crnu dušu crtao mangiantini, a ne ferri, bi li ona bila odlična?

Ne bi.


bi li prvi kandrax bio klasik da ga je crtao donatelli?

Bi.



Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 12/10/2017 : 18:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Donatelli je bio odmah iza Ferrija. Njegove Horde zla su isto tako klasik, kao i prva priča o Krojaču/Tkaču.

Možda ću huliti kao ferijevac, ali rekao bih da su Donatelliju čak bolje ležali scenariji u urbanim sredinama (nisam siguran da bi Krojač bio posebno bolji s Ferrijevim crtežom), a Ferri je bio nenadmašan maestro mračnih atmosfera.

Ali zato sam siguran da niti jedna ne bi bila klasik da je tada crtao Kariola.
Go to Top of Page

markotamara
Senior Member



Croatia
2783 Posts

Member since 26/05/2013

Posted - 12/10/2017 : 19:23:43  Show Profile Show Extended Profile  Send markotamara a Private Message  Reply with Quote
nikad vise necemo imati tandem Nollita-Ferri-Donatelli,nazalost

GALLIENO FERRI
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 12/10/2017 : 19:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Po toj logici smo na korak od ne izdavanja Zagora uopšte. Koji ga đavo čitam, ako znam i pre nego što sam otvorio strip da će Zagor pobediti ko god da mu mrsi konce na naslovnici


Mene najviše boli što neki to stvarno zazivaju. Kao najbolje je već izdano od Zagora, ajmo to sve zatvoriti i ukinuti serijal. To je takvo poražavajuće mišljenje. Najbolje od Zagora još nije izdano. Ako je najbolje od Zagora nešto izdano tamo 70 i neke onda je to čista depresija.

quote:
Šalu na stranu, oko najbanalnijih čudovišta koja je mogao da iznjedri 60-ih i 70-ih, Nolitta nam je sto puta dokazao da nije bitno o kome se priča već kako. Kao što je neko spomenuo, on je imao taj talenat da ti se zavuče pod kožu, majstor kreiranja sense of wonder-a oko svake situacije i svakog lika i građenja mističnosti i klasičnog užasa pri vođenju glavnih likova ka finalnom otkrovenju i okršaju. Momci iznad su sve nabrojali, nema potrebe da ponavljam (a ovih dana previše pišem o Nolitti, malo mi je preselo). Samo da napomenem kako je prvi vampir najgori primer koji neko može da izvuče, pošto Bonellijeva motivacija da ga napiše nije bilo da zastraši (ili šta se već postiže horror-Zagorom) već nešto drugo. Drugog vampira je napisao Castelli i njegovo jedino bogatstvo je to što je Ferri u tom ubogom scenariju našao brašno za svoju pogaču.


Vidiš, ja mislim da nije Nollita majstor kreiranja sense of wonder. Meni je to sve ta nepoštena prednost koji svi vežete za Nollitu - nostalgičnost. Velim, to se ne može pobijediti. To vrijedi i za prvog Vampira koji je izdan kasnije. Dobar je scenarist Nollita, ali njegov sense of wonder je bio oduševiti publiku u u vrijeme kad nije bilo TV-a u kući. Noviji scenaristi moraju oduševiti u vrijeme interneta i u fotorealističnih video igara. I sad bi morali to uspoređivati. "Nollita ima sense of wonder"? Nema. Wither III ima sense of wonder. Boselliju i ekipi je ostalo jedino da se nakopčaju na to naše poznavanje horor&sci fi fora i na to napišu priču.

Veliš, treći vampir je banaliziranje jer Zagor nije vrištao ko curica u svakoj sceni u kojoj se pojavljuju čudovišta? Junak koji je potamanio još u vrijeme Nollite pola demona iz pakla nema pravo biti skuliran. To je Zagor, prošao je on već svašta, vrijeme je da pokaže razboritost i znanje, a ne samo ahyaak. Rakoši nije dosadan kliše vampir ko u prijašnjim susretima kad u 70ima neki prvi put čuli da postoje vampiri? Ne, nije to banaliziranje, to je poznavanje moderne publike. Treći vampir ima svoje boljke, ali Rakosi u pozadini, Ylenia u prvom planu, Zagor koji ne paničari su najbolji dijelovi vrhunske priče.

Nije problem u sterilnosti Bosellija i Burattinija. "Problem" je u Zagorovoj publici koja ujedno želi romantičnu naivu iz 70ih i sense of wonder za 21 stoljeće. Kako to sad riješiti. Evo, pokušao je Burattini u maniri George R.R. Martina - izazvati emociju ubijanjem par (ne)bitnih likova + Vernijev crtež. Kinga je kupio, D.J.-u nije sjelo na prvu. Čekamo novi pokušaj.

Edited by - nagor on 12/10/2017 19:51:59
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18429 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 12/10/2017 : 19:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Ma kladim se u sta hocete da ce Zagor nadzivjet mnoge forumase...pa i one mlade od mene...recimo..
Nazalost nekih i srecu Zagora i nas koji ga volimo...kakav god bio jos je uz Malog Rendzera najbolji strip..o tome govori dugovjecnost serijala...sumljali su neki vec ohoho nazad u sudbinu Zagora..nek sumljaju i dalje...ja nimalo.
Zagor mirno plovi dalje na Plavoj Zvijezdi...ako u nesto morate sumljat..to nije Zagor...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 12/10/2017 : 19:57:51  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mpavin

quote:
Originally posted by PijaniPatak
Ako će Zagor akademski da ćaska o demonima, skače na njih kao na prodavce viskija (a neke Nolittine mutikaše su bile sto puta zajebanije od Bosellijevih čudovišta) i na bilo koji način izbegne emociju jeze, to više nije Zagor. To je bukvalno protiv svih njegovih karakteristika.





Navika se čovik nakon svih tih čudovišta. Ne moreš očekivati istu reakciju s prvim i pedesetim susretom s natprirodnim.
Isto je i s nama čitateljima.



To. Kratko i jasno.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10034 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 12/10/2017 : 20:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@nagor
Čitam stripove od svoje dvadesete godine, i pocetak su mi bili Kraken pa severnoamericka odiseja a tek je posle pocelo otkrivanje Nolitte. Nema kod mene nostalgije ni truna.

A ovo sta pricam nije nipodostavanje Bosellija niti idoliziranje Nolitte na racun Bosellija. Obicno rezonovanje. Zagor nije covek koji bi trebao da skici, vristi ili nesto slicno, ali definitivno nije ni covek koji nece na izjavu o Rakosijevom povratku da skoci iz fotelje sa sekirom u ruci i oblacicem "HILJADU MI SKALPOVA! GDE JE!?". Oduvek je bio covek eksplozivnih emotivnih reakcija (ovih dana pisem o tome nasiroko za Igorovo izdanje) i to je jedna od baza njegovog karaktera. Negiraj to, negirao si kompletnu njegovu genezu, sve sta je Nolitta utemeljio kroz Zagor prica, te Capone, Sclavi pa i Toninelli svojim pricama nadogradili, a i sam Boselli i Burattini u svojoj prvoj deceniji stvaralavstva na Zagoru. Negiras to, negiras cca 30-ak godina jedne stabilne baze oko koje sve mozes da menjas ali nju moras da zadrzis.

Rakosijeva staromodnost takodje. Promeni njegov karakter u odnosu na njegove prethodne ne jednu nego dve pojave, odmah si promasio fudbal. Koliko god da je staromodno, ako vracas lika koji se zove Bela Rakosi moras mu dati nesto vise od fizickog izgleda. Moras vratiti kompletnog lika. A ne njegovu varijaciju. Ako ti je do modernijih vampira samo izvoli, pa prihvatljivijeg prelaza radi stavi i Rakosija sa njima. Ali Rakosija, a ne onu SSSSSSSSSS RAAAAAAHHH nakazu

Edit: Burattinijevo ubijanje likova je apsolutno nebitno. To necu da komentarisem, ali se u manje-vise slazemo

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 12/10/2017 20:21:13
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10829 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/10/2017 : 20:22:42  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
prvi i treci rakosi su potpuno razliciti, sta fali da treci bude razlicit na oba?
prvi i drugi supermajk su isto potpuno razliciti pa nista. prvi i drugi stiven su isto suprotni. takva je izgleda tradicija

Edited by - kasper on 12/10/2017 20:23:07
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000