forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 2.0. [pregled i diskusije novih epizoda]
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 48

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 17/01/2023 : 10:14:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Slučajno s kioska uzeo Dylan Dog extra 148 ObrazacA38, odličan broj moram reći, totalno me ugodno iznenadio. Preporuka
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/01/2023 : 10:56:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Onda ne propusti Gavranovu ocjenu i Mater Morbi od istog scenarista!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 17/01/2023 : 13:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Onda ne propusti Gavranovu ocjenu i Mater Morbi od istog scenarista!


Hvala
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/01/2023 : 19:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Bemu miša navukao sam se na ove nove Dylan Dogove, zaredalo ih se sad.
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 02/02/2023 : 21:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Bacio sam pogled na komentare na najnoviji #437 broj, čisto da vidim smjer u kojem serijal nastavlja u narednim brojevima.

Ukratko i bez spoilera, ispada kako se ovim brojem resetirao pokušaj reboota od 401. broja, i to ne na period prije meteora, već su otišli nazad čak prije Dubokog svemira. Takoreći, doslovno su se vratili nazad na Dylan Dog 1.0. (ili 0.5., kako pojedini fanovi zovu period nakon 200-og broja) i poništili zadnjih (nepunih) 10 godina serijala.

Ironično, ispada kako je cijeli taj Recchionijev (pokušaj) "preporod(a)" trajao točno 100 brojeva (#338-#437).

Koliko god neki branili Recchionija tvrdeći da ova zadnja triologa ne znači da je priznao "poraz", teško je ne shvatiti ovaj potez kao neku vrstu odustajanja i prihvaćanja izjave najtvrdokornijih fanova da su "Prvih 100 (brojeva) bolji" (a zlobnici sad na kraju te izjave mogu dodati i nastavak "od drugih/Recchionijevih 100").

Osobno sam razočaran ovakvim razvojem događaja i mogao bih sad napisati još par stranica o tome, ali da budem iskren, nemam baš volje. A u konačnici, i nije bitno.
Go to Top of Page

Calendulus Corvus
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
22 Posts

Member since 31/01/2023

Posted - 03/02/2023 : 11:32:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Calendulus Corvus a Private Message  Reply with Quote
Meni je čak i drago da se Dylan vraća svojim korijenima. Kada sam se usred pandemije vratio Dylanu i stripovima uopšte blago rečeno šokirale su me sve promjene koje su Dylana zadesile i šta sam sve propustio. Ali opet nisam toliko kritičan prema reboot-u jer definitivno je donio mnoge pozitivne stvari u serijal. Od novih scenarista i crtača do ekstremnog poboljšanja sporednih edicija u vidu Oldboy-a, Magazina i Planete mrtvih. Ipak mogu da razumijem zašto se nekome ne sviđa, reboot je trajao predugo i većina epizoda su fileri i teško je pohvatati sav taj kontinuitet. Da je trajao kraće bilo bi možda i bolje. A konkretno o epizodi 437. ne znam, čekam da izađe kod nas.

P.S. S' obzirom da je ovo moj prvi post na forumu, pozdrav za Dilanovce i sve članove uopšte :)
Go to Top of Page

dxgnation
Starting Member



Serbia
56 Posts

Member since 14/04/2022

Posted - 03/02/2023 : 22:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dxgnation a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav za novog Dilan Dog brata, konačno da ja ne budem najnoviji dodatak xD

Meni je ovo očajno, i uopšte se ne radujem ovoj promeni. Volela bih kad bi mi neko rekao šta to ima zabavno u Dilanovim 'korenima' što oni nisu mogli da postignu u novom kontinuitetu? Neće se vratiti kvalitetu Sklavijevih priča s ovim, eventualno će se vratiti onom kvalitetu iz ranog 300. perioda koji, um, ne znam ko voli lol odstraniti Raniju i Karpentera i telefone, to neće popraviti serijal ... jedino dobri scenaristi i umetnici to mogu, a u onom sažetku koji su postavili skoro, takvih ove godine neće baš biti :/

Kako god, nek i redovna serija radi šta hoće, dok god oni nastave da izdaju Old Boy seriju, Planetu i kolorce, gde bar može da se vidi nešto drugačije. Ja ću nastaviti da kupujem jer se meni ovi likovi svidjaju, ma šta radili s njima :)

zbog jer ja sam šef - boss baby, kineski magnet na mom frižideru i spiritualni guru
Go to Top of Page

Calendulus Corvus
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
22 Posts

Member since 31/01/2023

Posted - 04/02/2023 : 08:35:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Calendulus Corvus a Private Message  Reply with Quote
Hehe ima i nas mlađih Dilanovaca samo smo u undegroundu. Pa, Oldboy je baš dokaz da povratak starom načinu pisanja epizoda ne mora nužno biti loša stvar ako su pojedinačne epizode dobro napisane i nacrtane. Uostalom i tokom reboota je izašlo jako puno očajnih epizoda. Mada zar neće sad povratak starom stilu epizoda obesmisliti Oldboy ediciju?

Edit: Mada slažem se malo je glupo odstraniti plejadu novih likova i moderni svijet u kog su Dilana "prebacili". Mogli su zadržati likove i moderni setting a opet pisati staromodne monster of the week epizode.

Edited by - Calendulus Corvus on 04/02/2023 08:47:32
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 04/02/2023 : 10:58:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav Calendulus Corvus i dobrodošao!

Što se ove situacije tiče, meni je najviše žao zbog dobrih priča koje smo dobili i koje su pokazale kakve smo priče mogli dobivati.
Saga 666 i Planet mrtvih je primjer kako izvesti "modernog" Dylana s dobrim, "novim" pričama (iako obje nisu "originalne" priče već neka vrsta reimaginacije, što se može gledati kao argument protiv da to nisu "nove" priče).

A najviše mi je žao zbog fenomenalne "Anna Zauvijek" koju jednostavno ne bi mogli dobiti u "starom" kontinuitetu i koja tamo ne bi funkcionirala. To jest, sama postavka priče (Dylana koji je oženjen/rastavljen i alkoholičar ne bi mogli ugraditi kao novi "flashback" u postojeći kontinuitet na način da bude uvjerljiv; da je neki drugi lik umjesto Anne, ne bi bilo toliko efektno jer bi to bila jedna "nova" djevojka mjeseca koja nakon par mjeseci ispari iz sjećanja, a tu su i "novi" likovi koji su doprinijeli priči samo zato jer su već 60+ brojeva prisutni i njihove izjave (konkertno Ranije Dylanu dok je u bolnici) ne bi imala efekta da je sve to ispričano preko nekog novog lika. Sam taj "blagi" kontinuitet i povezanost među likovima (+ poznavanje njihove pozadine koja je građena kroz zadnjih nekoliko godina) doprinjela je da Anna Zauvijek izraste u nešto najbolje iz Dylanove redovne serije u zadnjih 10 godina. Naravno, velike zasluge tu idu i Gerasiju. Jednostavno, priču kao "Anna zauvijek" ne bi mogli dobiti u starom "kontinuitetu", a čak i da smo ju dobili, ne bi bila ovako efikasna zbog gore navedenih razloga.

Ipak, navedeno jasno implicira što je problem: nedostatak kvalitetnih pisaca POSVEĆENIH Dylanu (kao serijalu) na privatnoj razini (Recchioni to, na žalost, nije). I to ne samo jedan, već više "novih Sclavija". Dylan je po broju izdanja i popularnosti u Italiji jednostavno "prevelik" da jedan autor radi ono što je Sclavi radio na Dylanovim počecima s tadašnjim brojem izdanja.
Go to Top of Page

Calendulus Corvus
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
22 Posts

Member since 31/01/2023

Posted - 04/02/2023 : 11:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Calendulus Corvus a Private Message  Reply with Quote
Hvala na dobrodošlici! :)

Dobra poenta o tome da je malo pisaca posvećenih Dilanu kao serijalu, dodao bih i Dilanu kao liku. Recchioni je svakako odličan autor ali je za mene malo previše metaforičan. Paola Barbato je mnogo prije Recchionija pisala priče koje su dodirivale sam lik Dilana Doga (Bezimeni, Preko praga...) iako se tada još radilo na ustaljeni stari način. Ja sam se nekako ućoravo naslijepo vratio Dilanu u poslednje dvije godine i ubacio u nove epizode te mi je vjerovatno još pomalo teško skopčati sve oko novog kontinuiteta ali bez obzira na to i meni se saga 666 mnogo dopala, više neko ciklus o meteoru koji mi je, iskreno, loš.
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 05/02/2023 : 15:13:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
435/436/437

Barbara nije uopšte loš scenarista, već očigledno samo njene priče ne može da spase ni najbolji scenario. Tako da u ovom slučaju, gde se neka druga ekipa pobrinula oko priče, celokupan rezultat je mnogo dobar.

Pohvala za crtež, a posebno kolor (u sken verziji)

Edited by - Nula on 05/02/2023 19:51:18
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 05/02/2023 : 18:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Hmmm… uvijek sam imao dojam da su joj priče/ideje dobre ali da ne zna kako ih napisati. Neka čudna rješenja u završnicama to su također to potvrdile. Sada, možda si u pravu, možda te njezine priče nisu bile dobro posložene zbog loše priče, tako da ću joj dati tu šansu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 05/02/2023 : 19:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
Zapravo da, mnogo preciznije si to rekao nego ja
Ako se dobro sećam, suve ideje joj nisu manjkale, recimo Pogrešna ruka mi se dosta svidela, i još par epizoda.
Možda je njenim pričama samo potrebno strožije uređivanje?
U svakom slučaju, u prošle dve čini se da toga nije falilo, ali definitivno treba pročitati ovaj ciklus još jednom
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/02/2023 : 19:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Kad vidim barbato proljev dobijem

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 05/02/2023 : 19:44:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nula


celokupan rezultat je mnogo dobar.




E da, i dalje se zapravo ništa nije dogodilo
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 06/02/2023 : 20:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nula

quote:
Originally posted by Nula


celokupan rezultat je mnogo dobar.




E da, i dalje se zapravo ništa nije dogodilo


Nula, jesi čitao možda trenutno aktualni colorfest od Recchionija i Sicchia?
Negdje sam naišao da taj broj zbog nečega povezuju sa ovom triologijom (pa čak i da na sličan način poentira kao ova tri broja), ali nisam nigdje konkretno pročitao po čemu?
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 06/02/2023 : 21:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
Potpuno sam zaboravio na to
Nisam pročitao, a nisam ni video da su mu pridavali neki veliki značaj na cravenroad-u
Ako neko pročita neka javi utiske
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7302 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 11/02/2023 : 16:41:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
435/436/437

pročitao sam i ja ovaj trobroj koji je, jednostavno i kratko rečeno, resetirao serijal na tvorničke postavke, počistivši za sobom sve ono za što se, sada odjednom, više ne smatra, niti se ikada smatralo dijelom serijala (kao nešto što mu nikada nije pripadalo) i reflektirajući se time, očigledno, najviše na rejkonijev period uredništva
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 26/03/2023 : 22:57:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Secivo, mesec i ork - stvarno ne znam gde ovo ide i kome se obraca. Dzek se desio negde u prostoru izmedju dva broja, Crna suma je tek deo sna , a glavna prica je originalna ali nisam siguran dali ima ikakvog smisla. Plus glavni zaplet sa "propalim komicarem" mi je nekako klimav, a i prerano se daje hint ko bi to mogao biti.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 28/03/2023 : 08:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Tako nešto i ja mislim ali nisam htio napisati da ne ispadnem glup
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 29/04/2023 : 18:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Ana zauvek - dosada najbolji broj mini ciklusa. Iako je Guy Rogersovo ludilo mracnije i jezivije u #4, razlog ipak nije bio delirium tremens. A opet, ovaj DT je mnogo, mnogo snazniji nego onaj iz Nakon duge tisine. I nekako mnogo, uzasno, licnije prirode. Zanimljivo se RR dosetio da Anu Never iskoristi na ovaj nacin, pa tako sjajna i simbolicna inverzija Ane Never u Anu Forever ostaje zauvek urezana u Dilanovu licnost (barem u ovom univerzumu).
Gerasi je naprosto fantastican (i jedna od najboljih stvari (uz Bilotu) koje su se desile serijalu u toku svih ovih promena/reboota). Njegovi likovi stvarno dozivljavaju ono sto im se desava, facijalne ekspresije uzasa i teskobe retko kome uspevaju kao njemu. Moram da napomenem da sam ovde prvi put primetio suptilne slicnosti u fizickom izgledu Dilana i Xabarasa sto do sada mislim da nikome nije uspelo (ok, mozda se i nisu trudili), ali Gerasiju je to odlicno uspelo.

Dok sam vec tu, da se malo osvrnem na #4, kojeg sam ponovo procitao. Za razliku od ostalih brojeva kojih se skoro pa savrseno secam, cetvorka mi je oduvek bila u nekakvoj magli. I sad mi je jasno zasto, mislim da dosta stvari skripi u samo Sclavijevom scenariju i da je obrazlozenje dosta nezgrapno (kao na nekom nivou entuzijasta pocetnika, koji je imao velike planove ali nije znao kako i sta - to opet ponovo podeseca na gomilu novijih scenarista koji su i dalje uglavnom nemaci pojma).
Roijev crtez ja takodje jako drugaciji od onog kakvog danas vidjamo, jasno je da su se na pocetku svi drzali nekakvog pravila da Dilanov lik mora iz broja u broj zadrzati svojstandardni lik. Kad i kako je to krenulo da se razbija ne znam, ali cenim da je pocelo dolaskom Freghierija u staf :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 29/04/2023 : 19:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Ubica - uuuu, ovo mi je leglo jos bolje nego prosli broj. da probam da se objasnim u crticama :)
- lord Vels, velika je verovatnoca da smo svi nekad i negde pomislili da je covek upravo ovakav kakvim je prikazan u ovoj prici, a nije da je i on sam nesto vesto i pokusavao da skrije svoje pravo lice
- lepo je sto su i ubice iz broja #5 ostale negde u prostoru izmedju brojeva. Pitam se dali je ova epizoda uopste i bila kultna? Meni? Citam sad svoj komentar iz 2004 i nisam bas siguran sta sam hteo da kazem, nesto u stilu, neki prosek, ni tamo, ni ovamo. Ali realno, mislim da se nisam nikad upitao i/ili zamislio nad Dilanovim postupkom na kraju. Mass killer, pa sta? Sami su to trazili, ne? I sada i ovde, BANG! Dilan ga hladnokrvno kokne i resena stvar, SY zadovoljan, Dilan bez osecanja krivice , ja takodje. Jeli to promena koje nam je novo doba donelo? Nisam pametan.
- Ranija i Carpeneter su mi iz broja u broj sve iritantniji i nepodnosljiviji. Ipak, nije svejedno gde su zarvsili
- volim kontinuitet, cak i u ovakvim suludim pricama i sva ta gomila nabacanih hintova koji povezuju DD univerzum mi se bas dopala
- susret dva Dilana mi je dobro odradjen, nije ni patetican, niti emocionalan, vec praktican i razuman
- 50 nijansi Ktulua me je nasmejalo naglas, to mi se odavno nije desilo pri citanju, mozda jos od prvog citanja Autostoperskog vodica(nekad davno) i sigurno jos od prvog broja Zivotinjske karme u izdanju Lavirinta!
- propali komicar zlikovac vec poprima obrise ozbiljnog sociopate i postaje opasno zanimljiv kao negativac

I tako stizem do Pontrelija, covek mi se dopao jos na prvo citanje, imam utisak kao da gledam Dall'Agnola na sedativima (ovo sam napisao za jos nekoga, ali se ne mogu setiti za koga). Belo, cisto, uredno, a opet ima dinamike i zivosti. I onda dodju strane susreta u dnevniku i ostave me bez reci
Moram da priznam da jedva cekam rasplet!

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/05/2023 : 00:54:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pročitao 666 mini serijal i ja sam zadovoljan. Nisam veliki fan, ni poznavatelj Dylana, a prve epizode serijala sam zadnji put čitao pred više od 20 godina i ničeg se ne sjećam, tako da nisam neko mjerilo, ali meni je ovo sasvim ok, pa i više od toga. Malo zezancije, malo ozbiljnosti, malo referenci i dobijemo sasvim dobru zabavu. Doduše crtež mi nije baš po guštu i centralne epizode (#403 i #404) su mi slabije od ostalih, ali sveukupno je to skroz ok.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 21/05/2023 : 23:19:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Poslednji smeh - sto ne volim kad mi se velika ocekivanja srozaju na brzaka. A nije da mi je prvi put da sam imao "neizdrz" u novim Dilanima. Meteor se bas i nije proslavio, a ni 666 ne briljira u zavrsnici.
Zaboga, 2/3 stripa cekamo da Dilan stigne do Gruca prolazeci kroz sve moguce stereotipe serijala i zanra koji su mi prestali biti efektni valjda jos pre 20 godina.
I onda stignemo do Gruca, dobijemo neku racunicu 3xGruco =1Gruco, Njagija resavamo po difoltu, sahranjujemo ga i to e to, prikladna zamena resava stvar u deus ex machina stilu i eto, kockice su se poslozile uz pomoc multiverzuma pa sad mozemo da idemo u nove avanture.
Nisam zadovoljan.
Roi je jako dobar.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/05/2023 : 08:28:09  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam prošli tjedan ponovno pročitao cijeli ciklus 666, da vidim dal je bolji kad se čita u komadu, ali opet me se nije nešto dojmio. Ima svijetlih trenutaka: najbolji mi je onaj broj kad Dilan i Njagi rade na groblju, sa underground crtežon, i petica, kad Dilan piše dnevnik pa uleti u njega. Sviđa mi se i što su Jack trbosjek, Noći punog mjeseca i Ubojice onako na brzinu odrađene, takoreć destilirane. Ana Never mi je onako, meh, Prva i zadnja priča bezvezne, s puno praznog hoda.

Sve skupa, a ponavljam se, ali nekako nebitno, nema karizme, nema emocije, nema magije. Izdanje Veselog četvrtka mi je super, Marčelovi komentari su mi bili baš od pomoći, da ipak mogu bolje razumjeti i pratiti šta je Rechioni htio reći.

Najjače mi je što se u Poslednjem smehu podsjeća na to da je do svega došlo jer je na kraju Meteor ciklusa Dilan upucao Johna Ghosta kad je ovaj ubio Gruča, kao, to je bio taj događaj koji je prelomio univerzum.. a ja sam tu epizodu bio pročitao dva puta i to nedavno, a svejedno sam bio zaboravio što se desilo Toliko o utisku koji ostavljaju ove epizode
Go to Top of Page
Page: of 48 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.59 seconds. Snitz Forums 2000