forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 106 - Makaroni!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/03/2018 : 17:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


«Stari davež», tako Romeo već godinama zove svog djeda. Kad sazna da će morati provesti nekoliko dana praznika s njim u Charleroiu, bez televizije, u njegovoj staroj rudarskoj kući... dječaku od 11 godina to zvuči kao ideja iz pakla. Običnih tjedan dana praznika u sivom belgijskom gradu bit će prilika da se prekine šutnja koja pritišće tri generacije muškaraca. Ljudska i dirljiva priča koja govori o talijanskoj imigraciji, rudarskome poslu i o tome kako riječi teško pronalaze put kad se cijeloga života šuti.

Kolorka 106 • Makaroni! • 144 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vincent Zabus • Crtež Thomas Campi • Prijevod Vanda Kušpilić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.3.2018. • Cijena 130 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-106-makaroni/479/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/03/2018 : 17:31:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Uzima se obavezno!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 22/03/2018 : 19:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
svaka pohvala za ovaj album!
Zaista ugodno iznenadenje!
Moram ga upamtiti za iduci Oskar!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/03/2018 : 20:36:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Još jedan u nizu Fibrinih slice of life stripova koji se, rekao bih, po ničemu ne izdvaja. Lijepa je to i donekle zanimljiva priča, no ispričana nekako skicozno, kao da joj fali "mesa". Naravno, to ne mora nužno biti ništa loše, mnoga djela svoju snagu duguju upravo tome što traže od nas da ih na neki način nadopunimo, no ovdje to nisam osjetio. Slična stvar je i s crtežom koji je dobar, ali nekako presiromašan. Moram pohvaliti uvrštanje predgovora i pogovora, iako nisu toliko zanimljivi kao oni kod Azrayena, uvijek je lijepo pročitati malo o stripu i/ili njegovim autorima. Sve u svemu ok strip za izgubiti sat-dva, no ništa što ću pamtiti.

5/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/04/2018 : 16:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Emotivna i dirljiva priča minimalistički ispričana taman u onoj mjeri u kojoj je i trebala biti da bi oslobodila prostor crtežu koji svojom drhtavom linijom, a posebno bojom, savršeno ispunjava i zaokružuje svaki kadar, svaku tablu, svaku gestu, emociju..ili pak donosi mirise cigla, znoja, ljeta, života....ponekad samo s dvije točke zaokružene zavodljivom nonšalantnom linijom, ponekad precizno akvarelom bogato oslikano. Što je tišina veća crtež više vrišti i tjera (ovog) čitatelja da zastane i prepusti se...

hejt, jal & rock 'n' roll

Edited by - verab on 03/04/2018 16:33:37
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5487 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/04/2018 : 08:13:14  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Generacijsko nerazumijevanje u jako lijepoj priči.
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 18/04/2018 : 22:22:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Dobar strip, zanimljiva priča, povuče te, crtež ide uz istu.
Go to Top of Page

oscar
Starting Member



Serbia
48 Posts

Member since 15/04/2016

Posted - 18/04/2018 : 23:05:06  Show Profile Show Extended Profile  Send oscar a Private Message  Reply with Quote
I meni ovo lepo leglo. Volim ovakve price o obicnim ljudima, crtez prelep.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 28/04/2018 : 11:22:40  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Jerga u današnjoj kolumni ishvalio ovo, veli da je riječ o jednom od najboljih stripova uopće.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 28/04/2018 : 11:45:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
https://www.jergovic.com/subotnja-matineja/utjeha-u-belgiji-ili-prica-o-rudarima-i-egzilantima-u-valonskom-kaknju/

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 02/05/2018 : 13:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Tko kolje svinje u proljeće/ljeto?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 02/05/2018 : 13:46:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Gladni?


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/05/2018 : 15:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Uvek sam raspoložen za slajs_of_lajf tematiku,pogotovu ako je po izboru Fibre/Markosa - što je ovaj strip i potvrdio,mada mi je ovo naslov koga ne bih uvrstio među masthevuše za kolekciju - recimo,on mi je kao Ljudska lovina - taman da se pročita jedanput i to je to.
Iako mi je tema Makarona draža i bliža srcu nego Neću umreti ...

Romeo je klinac koga otac dovodi da provede neko vreme sa dedom - čangrizavim starcem koga doživljava kao tešku dosadu.Ali kroz tih nekoliko dana provedenih sa njim,Romeo će spoznati neku drugu stranu života;i neka pitanja koja muče tri generacije ovih italijanskih imigranata u Belgiji će dobiti odgovore.
Priča je dobra,a ni emocije nisu izostale (na samom kraju stripa;barem u kom slučaju),ali je odličan crtež ispraćen predivnim bojama najveća snaga Makarona.

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 19/05/2018 : 21:14:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar strip. Super kolori. Preporuke.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/07/2018 : 21:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Intervju s Thomasom Campijem.

http://www.europecomics.com/thomas-campi-interview/

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 10/11/2018 : 13:41:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Jedan promašen život... eto što se dogodi kad vas sudbina gura poput nasilnika

Ovo bi trebali svi pročitati
Barem zato da izbjegnu ono što se dogodilo djedu... jedan promašen život
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/11/2018 : 14:19:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Vrlo dobar strip. Super kolori. Preporuke.



+1

Emotivan strip i vrlo dobro odrađen slikom i pričom.

Kao ljubitelju BD-a mi je dao dodatne informacije na temelju kojih sam spoznao kako su neki (porijeklom) talijanski crtači i scenaristi završili u Belgiji (na sreću za BD).


quote:
Originally posted by supermark

Jedan promašen život... eto što se dogodi kad vas sudbina gura poput nasilnika

Ovo bi trebali svi pročitati
Barem zato da izbjegnu ono što se dogodilo djedu... jedan promašen život



Čudi me od tebe ovakav komentar. Po meni olako i s visoka izrečen.

Tko nije čitao strip možda bolje da ne čita dalje.
Naime, djed od glavnog junaka je došao u iz Italije u Belgiju u pečalbu, trbuhom za kruhom i proveo život radeći u rudniku u stranoj zemlji. Ako si mislio da se izbjegne ono što se dogodilo djedu, težak rad, posao koji se ne može voljeti (da ne kažem robija), za vjerojatno skromnu plaću (pa još i u tuđini) onda si u pravu da bi svako trebao pokušati to izbjeći. Međutim, pravo pitanje je koliko nas u biti radi posao koji voli, a na njemu provede značajan dio života zato da bi plaćom pokrio potrebe obitelji ili vlastite. Ako se ne radi posao koji se voli onda se to (iako se prima plaća) u velikoj mjeri može usporediti sa robijom i to bi trebalo kako pišeš izbjeći. Pravo pitanje je koliki broj nas je u stanju to ostvariti. Pri tom ne mislim na one koji odrađuju nekakve poslove i tvrde da ih ispunjavaju zavaravajući sami sebe, ili zato što ne znaju čime bi ispunili vrijeme da nemaju zaposlenje. Nažalost vjerujem da bi veliki broj ljudi da ne mora raditi provodio vrijeme uglavnom u pijančevanju i seksu, ali to je već druga priča.

Ono zbog čega bi trebalo pročitati ovaj strip da se izbjegne što se dogodilo djedu je da se provede život u nepotrebnoj gorčini i mučenju samog sebe i svoje okoline. Naime, ispada da je djed užasno ogorčen na svoju ženu jer mu je prešutjela da je dobio posao na željeznici u Italiji tako da je život proveo u Belgiji, nakon čega je provodio dane u svađi s njom, a i nakon njene smrti to ga iz dana u dan i u poznim godinama izjeda.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 10/11/2018 : 21:33:04  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Macon

Vrlo dobar strip. Super kolori. Preporuke.



+1

Emotivan strip i vrlo dobro odrađen slikom i pričom.

Kao ljubitelju BD-a mi je dao dodatne informacije na temelju kojih sam spoznao kako su neki (porijeklom) talijanski crtači i scenaristi završili u Belgiji (na sreću za BD).


quote:
Originally posted by supermark

Jedan promašen život... eto što se dogodi kad vas sudbina gura poput nasilnika

Ovo bi trebali svi pročitati
Barem zato da izbjegnu ono što se dogodilo djedu... jedan promašen život



Čudi me od tebe ovakav komentar. Po meni olako i s visoka izrečen.

Tko nije čitao strip možda bolje da ne čita dalje.
Naime, djed od glavnog junaka je došao u iz Italije u Belgiju u pečalbu, trbuhom za kruhom i proveo život radeći u rudniku u stranoj zemlji. Ako si mislio da se izbjegne ono što se dogodilo djedu, težak rad, posao koji se ne može voljeti (da ne kažem robija), za vjerojatno skromnu plaću (pa još i u tuđini) onda si u pravu da bi svako trebao pokušati to izbjeći. Međutim, pravo pitanje je koliko nas u biti radi posao koji voli, a na njemu provede značajan dio života zato da bi plaćom pokrio potrebe obitelji ili vlastite. Ako se ne radi posao koji se voli onda se to (iako se prima plaća) u velikoj mjeri može usporediti sa robijom i to bi trebalo kako pišeš izbjeći. Pravo pitanje je koliki broj nas je u stanju to ostvariti. Pri tom ne mislim na one koji odrađuju nekakve poslove i tvrde da ih ispunjavaju zavaravajući sami sebe, ili zato što ne znaju čime bi ispunili vrijeme da nemaju zaposlenje. Nažalost vjerujem da bi veliki broj ljudi da ne mora raditi provodio vrijeme uglavnom u pijančevanju i seksu, ali to je već druga priča.

Ono zbog čega bi trebalo pročitati ovaj strip da se izbjegne što se dogodilo djedu je da se provede život u nepotrebnoj gorčini i mučenju samog sebe i svoje okoline. Naime, ispada da je djed užasno ogorčen na svoju ženu jer mu je prešutjela da je dobio posao na željeznici u Italiji tako da je život proveo u Belgiji, nakon čega je provodio dane u svađi s njom, a i nakon njene smrti to ga iz dana u dan i u poznim godinama izjeda.


Odlično napisano Peyo.
Inače, mene strip nije nešto posebno dojmija. Crtež mi je lip, boje su odlične, ali nekako su mi sve manje privlačne ove na neki način obične priče. Didin život je tipični život emigranta, priča mi u stvari nije otkrila ništa novo. U otprilike sličnoj kategoriji mi je i Moj otac boksač, a za sada nakon pročitane dvi trećine i Okrug Esex. Dosadnjikavo.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/11/2018 : 22:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovakvi slice of life stripovi su više kao nekakva literatura u stripovima i za mnoge od njih znam reći da su nepotrebni kao strip (između ostalog što znaju biti kao što si napisao dosadnjikavi). Za većinu od njih bi bilo logičnije da egzistiraju kao knjige bez slika.

Za mene je strip u osnovi literatura koja se bazira na gegu i avanturi u svrhu zabave.

Slice of life stripovi su po meni više kao neko opravdanje za starije/odraslije kao razlog za čitanje stripova. Također slice of life stripovi uvelike privlače pretežno nestripovsku publiku (koja uglavnom gaji prezir prema "klasičnom" stripu baziranom na gegu i avanturi) kako bi iskazali svoju medijsku širinu jer su procijenili da su stripovi trenutno "in" pa da malo i tu mudruju ili iz nekog drugog razloga. nešto u stilu: Mmmm da, kao mlađi sam čitao SF, ali onda sam shvatio itd ...

Da se ne stekne krivi utisak, slice of life stripovi su meni većim dijelom zanimljivi za čitanje, ali što se tiče kolekcioniranja samo rijetke poželim kupiti da bi ih opet čitao. I to upravo zbog njihovog sadržaja koji je često traumatičan, uglavnom biografski i pomalo dosadnjikav. Tko želi višekratno proživljavati nečije traume?

S druge strane dobar slice of life strip je onaj koji potiče na razmišljanje o pročitanom i koji širi vidike čitatelja.

Kao zaključak, meni su osobno najdraži kvalitetno nacrtani stripovi koji me zabavljaju, a opet nenametljivo šire vidike i potiču na razmišljanje o pročitanom, i koje mogu više puta čitati.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 10/11/2018 : 23:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Macon

Vrlo dobar strip. Super kolori. Preporuke.



+1

Emotivan strip i vrlo dobro odrađen slikom i pričom.

Kao ljubitelju BD-a mi je dao dodatne informacije na temelju kojih sam spoznao kako su neki (porijeklom) talijanski crtači i scenaristi završili u Belgiji (na sreću za BD).


quote:
Originally posted by supermark

Jedan promašen život... eto što se dogodi kad vas sudbina gura poput nasilnika

Ovo bi trebali svi pročitati
Barem zato da izbjegnu ono što se dogodilo djedu... jedan promašen život



Čudi me od tebe ovakav komentar. Po meni olako i s visoka izrečen.

Tko nije čitao strip možda bolje da ne čita dalje.
Naime, djed od glavnog junaka je došao u iz Italije u Belgiju u pečalbu, trbuhom za kruhom i proveo život radeći u rudniku u stranoj zemlji. Ako si mislio da se izbjegne ono što se dogodilo djedu, težak rad, posao koji se ne može voljeti (da ne kažem robija), za vjerojatno skromnu plaću (pa još i u tuđini) onda si u pravu da bi svako trebao pokušati to izbjeći. Međutim, pravo pitanje je koliko nas u biti radi posao koji voli, a na njemu provede značajan dio života zato da bi plaćom pokrio potrebe obitelji ili vlastite. Ako se ne radi posao koji se voli onda se to (iako se prima plaća) u velikoj mjeri može usporediti sa robijom i to bi trebalo kako pišeš izbjeći. Pravo pitanje je koliki broj nas je u stanju to ostvariti. Pri tom ne mislim na one koji odrađuju nekakve poslove i tvrde da ih ispunjavaju zavaravajući sami sebe, ili zato što ne znaju čime bi ispunili vrijeme da nemaju zaposlenje. Nažalost vjerujem da bi veliki broj ljudi da ne mora raditi provodio vrijeme uglavnom u pijančevanju i seksu, ali to je već druga priča.

Ono zbog čega bi trebalo pročitati ovaj strip da se izbjegne što se dogodilo djedu je da se provede život u nepotrebnoj gorčini i mučenju samog sebe i svoje okoline. Naime, ispada da je djed užasno ogorčen na svoju ženu jer mu je prešutjela da je dobio posao na željeznici u Italiji tako da je život proveo u Belgiji, nakon čega je provodio dane u svađi s njom, a i nakon njene smrti to ga iz dana u dan i u poznim godinama izjeda.



Ne znam... meni se čini kao da si samo potvrdio ono što sam i ja rekao
Djed se borio u ratovima koji ga se nisu ticali, radio je posao koji nije volio i do smrti je bio ogorčen na ženu koju je oženio
Jedan protraćen život
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 10/11/2018 : 23:26:30  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ovakvi slice of life stripovi su više kao nekakva literatura u stripovima i za mnoge od njih znam reći da su nepotrebni kao strip (između ostalog što znaju biti kao što si napisao dosadnjikavi). Za većinu od njih bi bilo logičnije da egzistiraju kao knjige bez slika.

Za mene je strip u osnovi literatura koja se bazira na gegu i avanturi u svrhu zabave.

Slice of life stripovi su po meni više kao neko opravdanje za starije/odraslije kao razlog za čitanje stripova. Također slice of life stripovi uvelike privlače pretežno nestripovsku publiku (koja uglavnom gaji prezir prema "klasičnom" stripu baziranom na gegu i avanturi) kako bi iskazali svoju medijsku širinu jer su procijenili da su stripovi trenutno "in" pa da malo i tu mudruju ili iz nekog drugog razloga. nešto u stilu: Mmmm da, kao mlađi sam čitao SF, ali onda sam shvatio itd ...

Da se ne stekne krivi utisak, slice of life stripovi su meni većim dijelom zanimljivi za čitanje, ali što se tiče kolekcioniranja samo rijetke poželim kupiti da bi ih opet čitao. I to upravo zbog njihovog sadržaja koji je često traumatičan, uglavnom biografski i pomalo dosadnjikav. Tko želi višekratno proživljavati nečije traume?

S druge strane dobar slice of life strip je onaj koji potiče na razmišljanje o pročitanom i koji širi vidike čitatelja.

Kao zaključak, meni su osobno najdraži kvalitetno nacrtani stripovi koji me zabavljaju, a opet nenametljivo šire vidike i potiču na razmišljanje o pročitanom, i koje mogu više puta čitati.



Potpis ko kuća na cili upis, pogotovo za boldano.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 10/11/2018 23:27:04
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/11/2018 : 23:46:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Kao zaključak, meni su osobno najdraži kvalitetno nacrtani stripovi koji me zabavljaju, a opet nenametljivo šire vidike i potiču na razmišljanje o pročitanom, i koje mogu više puta čitati.



Corto,Ken Parker..
a ja volim i klasičnu avanturistički,povijesni strip.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/11/2018 : 00:15:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark
Ne znam... meni se čini kao da si samo potvrdio ono što sam i ja rekao
Djed se borio u ratovima koji ga se nisu ticali, radio je posao koji nije volio i do smrti je bio ogorčen na ženu koju je oženio
Jedan protraćen život



Može se steći takav dojam, ali to je samo naizgled i zato što nisam možda bio dovoljno jasan.

Da li djed iz stripa po nečem zaslužuje ovako lošu ocjenu kao što si mu je ti dao (po mojoj procjeni olako i s visoka, a tebe sam procijenio kao visprenu i duhovitu osobu kakvih je nekolicina na forumu pa sam bio malo razočaran)?
Treba uzeti u obzir i da je ovo ipak strip, i da nemamo previše detalja o djedovom životu, dosta toga je u natuknicama pa svaki čitatelj može imati različit doživljaj.
Što uopće znači protraćen/promašen život i kako ga procjenjivati, a da ne zađemo u ispitivanje što je relativno, a što apsolutno, što je privid, a što stvarnost (ima filozofa koji tvrde da ni ne postojimo).

Kako procjenjivati nečiji život?

Po meni ovi kriteriji su od velikog značaja u donošenju ocjene (ovaj redoslijed ne održava važnost):

1. Obitelj i odnos prema obitelji (užoj prije svega)
Moj je dojam da se djed ipak brinuo o obitelji radeći mukotrpno u rudniku. Na temelju prikazanog vidi se da su bile česte svađe sa suprugom jer mu nije pokazala pismo da je dobio posao na željeznici u Italiji. S druge strane strane supružnici se često svađaju oko različitih tema i razloga pa opet to ne znači da im je život promašen/protraćen niti da se ne vole. A što da su se vratili u Italiju, da je on radio na željeznici (mož' misliti zanimanja iz snova), možda bi bio nezadovoljan i tim poslom, možda bi ubrzo dobio otkaz pa bi se možda svađali i zašto su se vratili jer da su ostali bilo bi im sigurno prekrasno u Belgiji kao npr. nekim drugima.

2. Odnos prema prijateljima, znancima i neznacima, a može i šire prema zajednici
Što se stripa tiče tu nema previše riječi o ovome pa je teško procjenjivati. Ipak tu mogu komentirati ovo što si spomenuo da se djed borio ratovima koji ga se nisu ticali. A gdje se sklanjaš od ratova u kojima se ne želiš boriti? Bijeg preko granice s obitelji ako to uspiješ na vrijeme izvesti? Bijeg u šumu? Ostaneš u zemlji i hrabro se suprostaviš toj ideji pa uz malo sreće ne završiš pred streljačkim vodom nego u zatvoru

3. Odnos prema samom sebi, koliko vremena čovjek posvjećuje sebi i svojim radostima
Iz stripa je teško procijeniti nešto više o ovome. S obzirom da sam strip čitao prije dosta vremena možda se toga ne mogu sjetiti, ali ne bih rekao ni po ovom kriteriju da bi djedov život bio promašen zbog ovoga.

4. Odnos prema poslu
Kao što sam već napisao malo ljudi radi posao koji zapravo voli (ili da tako kažem o kojem su sanjali). Kada bi ovako gledali moglo bi se reći da je život nas mnogih protraćen. S druge strane mišljenja sam ako se svaki posao korektno odradi i plaća pošteno zaradi kako bi se pokrile potrebe obitelji i vlastite mislim da bi tu bila preoštra ocjena o promašenom životu, pa tako i djedovom. Vjerojatno se uz posao i na poslu može naći više razloga za zadovoljstvo od druženja sa nekim ljudima do spoznaje o kvaliteti svoga rada, pa i njegovoj važnosti. Dok s druge strane ljudi koji rade posao koji vole mogu biti nezadovoljni s uvjetima rada, plaćom, okolinom, neuvažavanjem njihovog doprinosa.

Kao zaključak, ne bih se složio da je djedov život protraćen/promašen. Mogao je biti bolji i kvalitetniji, ali čovjek je sam sebi često najveći neprijatelj. Da bi se ostvario neki osobni napredak kulturološki i svaki drugi treba raditi na sebi, a to ovisi o mnogočemu, o uvjetima, mogućnostima što se tiče vremena, financija i dr. Također na mnogo stvari u životu ne možemo ni utjecati.

Uh, raspisao sam se da ti pojasnim svoje viđenje. Zato ne volim baš davati komentare jer onda se neki put treba dodatno obrazlagati.

Ti si kao mlađa osoba drugačijeg mišljenja, možda ćeš s vremenom i ti imati drugačije viđenje.

Kao u ovim stihovima Oliverove pjesme u kojoj ima dosta životne mudrosti:

Rekli su mi najgore o tebi
nisu nikad pricali o sebi
rekli su mi ono ča su tili
virova san, stariji su bili

Oprosti mi pape sve te grube riči
i moj život sada na tvoj život sliči
oprosti mi pape, sad razumin tebe
gledan tvoju sliku gledajuci sebe

Oprosti mi pape ča san druge sluša
ja san pape isti, jer san zivot kuša.

Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 13/11/2018 : 19:34:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Peyo, čovjek s velikim životnim iskustvom. Potpis na sve napisano!
Ima što supermark (i slični njemu) naučiti iz ovoga posta. A sve još i besplatno.

Have mercy
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/11/2018 : 21:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
sviđaju mi se kriteriji koje si odabrao pa možemo popričati o njima



quote:
Originally posted by Peyo

Kako procjenjivati nečiji život?

Po meni ovi kriteriji su od velikog značaja u donošenju ocjene (ovaj redoslijed ne održava važnost):

1. Obitelj i odnos prema obitelji (užoj prije svega)
Moj je dojam da se djed ipak brinuo o obitelji radeći mukotrpno u rudniku. Na temelju prikazanog vidi se da su bile česte svađe sa suprugom jer mu nije pokazala pismo da je dobio posao na željeznici u Italiji. S druge strane strane supružnici se često svađaju oko različitih tema i razloga pa opet to ne znači da im je život promašen/protraćen niti da se ne vole. A što da su se vratili u Italiju, da je on radio na željeznici (mož' misliti zanimanja iz snova), možda bi bio nezadovoljan i tim poslom, možda bi ubrzo dobio otkaz pa bi se možda svađali i zašto su se vratili jer da su ostali bilo bi im sigurno prekrasno u Belgiji kao npr. nekim drugima.




na osnovu pročitanog stripa možemo zaključiti da sa snahom nije u dobrim odnosima, da sa sinom nije bio pretjerano blizak (Romeu tata priznaje kako sa ocem nije pričao), da je sa unukom potpuni stranac (do ovog stripa, dok Romeo nije prisiljen živjeti sa svojim djedom) i da je ženi do smrti predbacivao neke bitne odluke
možemo nagađati kakav bi im život bio da su se vratili u Italiju, ali mislim da to nije ni važno
ništa ne pokazuje da se djed s iti jednim članom obitelji dobro slagao, ali se na osnovu puno toga može zaključiti da nije


quote:
Originally posted by Peyo

2. Odnos prema prijateljima, znancima i neznacima, a može i šire prema zajednici
Što se stripa tiče tu nema previše riječi o ovome pa je teško procjenjivati. Ipak tu mogu komentirati ovo što si spomenuo da se djed borio ratovima koji ga se nisu ticali. A gdje se sklanjaš od ratova u kojima se ne želiš boriti? Bijeg preko granice s obitelji ako to uspiješ na vrijeme izvesti? Bijeg u šumu? Ostaneš u zemlji i hrabro se suprostaviš toj ideji pa uz malo sreće ne završiš pred streljačkim vodom nego u zatvoru




kao što si rekao, nemamo puno toga za zaključiti kako se sa prijateljima slagao, ali nešto si ipak previdio
na početku stripa susjede naziva prokleti lažljivcima i drugim pogrdnim imenima na talijanskom (talijanski ne znam, ali se tako može zaključiti iz konteksta )
dakle, nema dokaza da se sa prijateljima dobro slagao, ali ipak dokaza kako nije bio u dobrim odnosima ima


quote:
Originally posted by Peyo

3. Odnos prema samom sebi, koliko vremena čovjek posvjećuje sebi i svojim radostima
Iz stripa je teško procijeniti nešto više o ovome. S obzirom da sam strip čitao prije dosta vremena možda se toga ne mogu sjetiti, ali ne bih rekao ni po ovom kriteriju da bi djedov život bio promašen zbog ovoga.




opet, teško je nešto zaključiti o ovome s malo informacija koje imamo, ali u jednoj od priča se saznaje kako bi djed došao iz rudnika i jedino za što bi imao snagu je bilo da padne u krevet i zaspe
ne znam, ali iz ovoga se može zaključiti da djed nije imao vremena za posvećivanje sebi niti svojim radostima


quote:
Originally posted by Peyo

4. Odnos prema poslu
Kao što sam već napisao malo ljudi radi posao koji zapravo voli (ili da tako kažem o kojem su sanjali). Kada bi ovako gledali moglo bi se reći da je život nas mnogih protraćen. S druge strane mišljenja sam ako se svaki posao korektno odradi i plaća pošteno zaradi kako bi se pokrile potrebe obitelji i vlastite mislim da bi tu bila preoštra ocjena o promašenom životu, pa tako i djedovom. Vjerojatno se uz posao i na poslu može naći više razloga za zadovoljstvo od druženja sa nekim ljudima do spoznaje o kvaliteti svoga rada, pa i njegovoj važnosti. Dok s druge strane ljudi koji rade posao koji vole mogu biti nezadovoljni s uvjetima rada, plaćom, okolinom, neuvažavanjem njihovog doprinosa.




djed je radio nešto što nije volio, radio je nešto što ga je koštalo prsta, radio je nešto što ga je koštalo vremena (kao što sam i objasnio u pitanju gore) i radio je nešto što ga je koštalo pluća (boca sa kisikom koju udiše svako malo)
ne da nije radio posao koja ga nije usrećivao, nego je radio posao koji ga je koštao zdravlja, mentalnog zbog predbacivanja ženi i fizičkog zbog prsta koji si je odrezao i pluća koje je nepovratno uništio zrakom iz rudnika
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/11/2018 : 21:53:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Uh, raspisao sam se da ti pojasnim svoje viđenje. Zato ne volim baš davati komentare jer onda se neki put treba dodatno obrazlagati.

Ti si kao mlađa osoba drugačijeg mišljenja, možda ćeš s vremenom i ti imati drugačije viđenje.






Peyo, tvoje viđenje je romantično, daješ smisao njegovom životu umjesto njega
svako zaključivanje ti je na temelju nečega što u stripu nema, dok se za sve suprotno lako nađu "dokazi"

ne znam, možda ću i ja imati jednog dana drugo viđenje, ali dotada je djed jadna osoba koja se nije slagala ni sa ženom, sinom, unukom, snahom, susjedima, osoba koja je radila posao koji nije podnosila i osoba koja se borila u tuđim ratovima
sve ostalo je zabluda
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000