forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 FIBRA za neznalice
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/08/2018 : 23:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Nema on s tim problema nego čitatelji kojima to očigledno smeta.

Vjerujem da su ga to već pitali i da je na to odgovorio. Ne vjerujem da je tome razlog njegova crtačka (ne)sposobnost.



Crtez je odlican. Jedino sto sam imao dojam, da je uvijek jedno te ista zena.

Jack the Black.

Edited by - mike on 21/08/2018 08:17:52
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1584 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 21/08/2018 : 00:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Ne znam da li je čovek ozbiljan, neki misle da nije pa se zajebavaju s predlozima,
drugi se pak utrkuju ko će da preporuči jači naslov.
Ali, ako je tražio neki strip u boji za početnike (pretpostavimo da je ozbiljan, iako ova poslednja dva izneta uslova,
o vremenu radnje i vremenu nastanka stripa deluju neozbiljno ili tako zvuče zato što su razmišljanja početnika)
onda tu nema mesta za Mausa, Eternauta, Perzepolis (koji i nisu u boji)
niti za Čuvare, stripove Žodorovskog itd.

Ako hoćeš da daš predlog početniku, koji je do sada čitao samo Zagora i Dilana, moraš se staviti u njegovu kožu,
a ne predlagati ono što je tebi najbolje ili "što bi svaki ljubitelj stripa trebalo da pročita".
Slično kao kad neko pita za preporuku kojom epizodom bi mogao da započne sa čitanjem nekog serijala (u kojem nije toliko bitan
kontinuitet) a umesto da mu bude preporučena neka bolja epizoda, koja će ga navući na taj serijal, on dobije odgovor
"počni da čitaš od početka". Vrlo ohrabrujuć i koristan savet.

Mada, u ovim najčešće predlaganim stripovima koje je Wolfman nabrojao, ipak su se izdvojili neki koji bi trebalo
da odgovaraju početnicima, kao što su Hombre, Vendetta, Sedam života kopca... Zavisi od žanra šta ko preferira,
nije dovoljno jasno precizirano, jedino što je western eliminisan, al' njega ionako ima malo u Fibrinom katalogu.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/08/2018 : 02:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Vendettu i Sedam zivota kopca pocetniku? Ne.

Jack the Black.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 21/08/2018 : 02:51:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Nakon 30 godina strip apstinencije (danas mi je zbog toga full žao) ovo ljeto stripovi su se vratili u moj život.
Klinci čitaju Dylan Dog-a i Zagora i to je za mene iznenađenje godine.
Ako imate volje molio bih da mi sugerirate sa kojih 10-ak knjiga bi krenuo sa upoznavanjem Fibrinih izdanja. (samo kolor izdanja)
Pošto Fibru ne poznajem uopće na ovom bi InterLiberu kupio 10-ak knjiga. Od cijelog oceana izdanja ne znam niti gdje početi.
Uvjet je samo da nije western i da su u boji. Po mogućnosti da su pisani i crtani u zadnjih max 20-ak godina i da se radnja odvija u ovom tisućljeću (nije uvijet).

Hvala vam svima unaprijed


Moj ti je savjet da jednostavno pregledaš katalog na Fibrinom sajtu. Svaki strip ima naslovnicu, prateći tekst i vrlo opsežan foršpan u pdf-u.

Ali evo, da ti olakšam stvar, ovdje ti je stranica sa svim foršpanima. Tu ćeš najbolje vidjeti koji ti stripovi odgovaraju.

http://www.fibra.hr/download/

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/08/2018 : 09:10:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Jozzinelli je gore lijepo napisao videnje stvari.
Ima ovdje dosta dobronamjernih ljudi i savjeta u vezi stripa, kako bi i trebalo biti.
Zanimljivo je da se Stripnik nije oglasio, nakon svih ovih naslova...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 21/08/2018 : 10:49:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Jozzinelli je gore lijepo napisao videnje stvari.
Ima ovdje dosta dobronamjernih ljudi i savjeta u vezi stripa, kako bi i trebalo biti.
Zanimljivo je da se Stripnik nije oglasio, nakon svih ovih naslova...



Pa čita čovjek foršpane na Fibra.hr, nije mala stvar prelistati tih 100tinjak foršpana
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15017 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 21/08/2018 : 11:21:36  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman

quote:
Originally posted by ivanl

Jozzinelli je gore lijepo napisao videnje stvari.
Ima ovdje dosta dobronamjernih ljudi i savjeta u vezi stripa, kako bi i trebalo biti.
Zanimljivo je da se Stripnik nije oglasio, nakon svih ovih naslova...



Pa čita čovjek foršpane na Fibra.hr, nije mala stvar prelistati tih 100tinjak foršpana



bome to je posao,kaj je je

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/08/2018 : 11:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da sto. Ima samo kolorki 112. A to je i htio na preporuku. Ima sto prostudirati...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 21/08/2018 : 18:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Jozzinelli je gore lijepo napisao videnje stvari.
Ima ovdje dosta dobronamjernih ljudi i savjeta u vezi stripa, kako bi i trebalo biti.
Zanimljivo je da se Stripnik nije oglasio, nakon svih ovih naslova...


Pa uplašio se. Tko i ne bi od ovolikih naslova.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 21/08/2018 : 18:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by stripnik

Nakon 30 godina strip apstinencije (danas mi je zbog toga full žao) ovo ljeto stripovi su se vratili u moj život.
Klinci čitaju Dylan Dog-a i Zagora i to je za mene iznenađenje godine.
Ako imate volje molio bih da mi sugerirate sa kojih 10-ak knjiga bi krenuo sa upoznavanjem Fibrinih izdanja. (samo kolor izdanja)
Pošto Fibru ne poznajem uopće na ovom bi InterLiberu kupio 10-ak knjiga. Od cijelog oceana izdanja ne znam niti gdje početi.
Uvjet je samo da nije western i da su u boji. Po mogućnosti da su pisani i crtani u zadnjih max 20-ak godina i da se radnja odvija u ovom tisućljeću (nije uvijet).

Hvala vam svima unaprijed


Moj ti je savjet da jednostavno pregledaš katalog na Fibrinom sajtu. Svaki strip ima naslovnicu, prateći tekst i vrlo opsežan foršpan u pdf-u.

Ali evo, da ti olakšam stvar, ovdje ti je stranica sa svim foršpanima. Tu ćeš najbolje vidjeti koji ti stripovi odgovaraju.

http://www.fibra.hr/download/


A možda i ne. Nekima čitanje komada stripa i još na monitoru daje kontra efekat. Mene često odbije pa kad uzmem u ruke ne mogu vjerovati koliko je strip dobar...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/08/2018 : 21:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ma niko nije crtao za ekrane...
Nema dok pod prstima ne osjetis stranice stripa...slicice i oblacici su za papir.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1584 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 22/08/2018 : 10:06:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Dobro je da nije bilo obrnuto, da uslov bude da mu se preporuči 10 western stripova u boji od Fibre,
koliko li je tad predloženih naslova mogao da dobije...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 02/09/2018 : 09:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Tnx Wolfman na zbrojenim glasovima

Počeo sam aktivnije gledati preview-e. Pregledao sam cijelu listu.
Sa Fibrom ću početi na InterLiberu.
Zasada sam siguran da ću uzeti Gospodare ječma. Svagdanja borba je rasprodana. Izgleda cool pa ću je probati nabaviti ovdje. Uzimam svakako. Što se čuvara tiče, nisam 100%. Vjerojatno hoću jer vjerujem da nije bez razloga na preporukama mnogih. Malo me je srpski prevod Nadzirači odvukao od čuvara. Riječ nadzirači mi je prečudna.
Inkali mi je full OK. Radnja smještena u budućnosti uvijek me je privlačila apsolutno.
- Ono što me ne privlači su romani i stripovi pisani u 50-ima i 60-ima itd sa radnjom koja se odvija u tim godinama. Stripovi pisani u zadnjih 10-ak godina sa radnjom i aktuelnim pričama današnjice je ono što bi rado čitao.
V kao Vendeta ću vidjeti kad ga primim u ruke. Crtež mi se sviđa i ne sviđa. Preanemične boje me malo odbijaju. Fali mi malo safta u njima.
Hombre mi je OK ali sa CB. Zanimljiv crtež, ali njega vjerojatno neću uzeti.
- Naša majka rat - sviđa mi se crtež. Što se kvalitete priča tiče tu vjerujem vama.
- Papak - svakako. Još nisam pročitao niti jedan strip koji se bavi našim ratom.
- Kriminal - možda. Vjerojatno hoću.

- Pogledat ću i svih 5 koje je Markus preporučio. Pretpostavljam da bi tih 5 trebalo imati poprilično visoku umjetničku vrijednost. Brzim pregledom siguran sam da ću uzeti 3/5.

Tnnx svima
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 02/09/2018 : 10:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
U 70-ima i 80-ima, u osnovnoj i srednjoj školi bio sam apsolutno lud za stripovima. Pojava Spectruma i Comodora 64 pa Amige odvukla me je od stripova full. Čak i od Alan Forda. I okrenuo sam se montaži i filmu. Stripovi su mi postali OUT.
- Danas mi je žao zbog toga. Propustio sam puno, aLi ne žuri mi se nigdje. Gradit ću kolekciju polagano. Na Iterliberu ću jedino malo poludit sa Alan Fordovima i Ludensovim Bonellima. Tek toliko da zaokružim Blek, Mali rendžer, Tex, Zagor fazu i LMS i ZS zapakiram u vrečice i stavim u izložbenu penziju.
Libelluse neću uzimati. KUpiti ću par komada tek da imam par primjeraka. Dylan Dog kolor možda i Nathan Never. Za Fibre sam zainteresiran full. Ali sa Fibrom neću žuriti. Kupvati ću 3-5 stripova mjesečno. I nastavit ću uzimati ludense koje sada uzimam, a to su Dylani, Kolor i obični Texovi, Mali rendžer i od Zagora samo Zagor Klasike.

Pišući na ovom forumu stalno se lomim oko ovoga: "Da li se stripovi čitaju ili gledaju ili nešto drugo?"
Književnost je umjetnost riječi i ona se čita.
Crtež, grafika i slikarstvo se gledaju.
Kako onda nazvati "čitanje" stripa? - Likovno čitanje?

Mi smo ko klinci stripove zvali romanima. Skoro nikad stripovima. Pročitani strip bio je pročitani roman.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 02/09/2018 : 10:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
- ili književno gledanje
:p
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6925 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/09/2018 : 12:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Svagdanja borba je rasprodana.




Rasprodano je prvo izdanje, no kasnije je reprintana kao 29. broj biblioteke Kolorka.

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-29-svagdanja-borba/261/


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/09/2018 : 12:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

U 70-ima i 80-ima, u osnovnoj i srednjoj školi bio sam apsolutno lud za stripovima. Pojava Spectruma i Comodora 64 pa Amige odvukla me je od stripova full. Čak i od Alan Forda. I okrenuo sam se montaži i filmu. Stripovi su mi postali OUT.
- Danas mi je žao zbog toga. Propustio sam puno, aLi ne žuri mi se nigdje. Gradit ću kolekciju polagano. Na Iterliberu ću jedino malo poludit sa Alan Fordovima i Ludensovim Bonellima. Tek toliko da zaokružim Blek, Mali rendžer, Tex, Zagor fazu i LMS i ZS zapakiram u vrečice i stavim u izložbenu penziju.
Libelluse neću uzimati. KUpiti ću par komada tek da imam par primjeraka. Dylan Dog kolor možda i Nathan Never. Za Fibre sam zainteresiran full. Ali sa Fibrom neću žuriti. Kupvati ću 3-5 stripova mjesečno. I nastavit ću uzimati ludense koje sada uzimam, a to su Dylani, Kolor i obični Texovi, Mali rendžer i od Zagora samo Zagor Klasike.

Pišući na ovom forumu stalno se lomim oko ovoga: "Da li se stripovi čitaju ili gledaju ili nešto drugo?"
Književnost je umjetnost riječi i ona se čita.
Crtež, grafika i slikarstvo se gledaju.
Kako onda nazvati "čitanje" stripa? - Likovno čitanje?

Mi smo ko klinci stripove zvali romanima. Skoro nikad stripovima. Pročitani strip bio je pročitani roman.



Čitanje. Nema druge

Have mercy
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/09/2018 : 13:39:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pa čitanje naravno, isto kao što se i slikovnice čitaju.
Meni draga kaže da su stripovi jednostavno slikovnice za odrasle :D

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 02/09/2018 13:44:24
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/09/2018 : 13:54:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5248 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 02/09/2018 : 14:53:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Ja sam kao klinac znao samo za romane
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 02/09/2018 : 16:04:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Crtež je primaran kad je riječ o umjetničkom stripu. Kod komercijalnog stripa su podjednako bitni scenarij i crtež.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 02/09/2018 : 16:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Ja sam kao klinac znao samo za romane


Nekad smo ih svi zvali romani.
Danas ako ti netko kaže romani, znaš da nema pojma...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7264 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 02/09/2018 : 16:34:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Ja sam kao klinac znao samo za romane


Nekad smo ih svi zvali romani.
Danas ako ti netko kaže romani, znaš da nema pojma...



Pa tehnički graphic novels bi bili crtani romani. Ne bih baš rekao da nemaju pojma, jednostavno se radi o zastarjelom nazivu za strip na ovim područjima.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/09/2018 : 17:35:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Crtež je primaran kad je riječ o umjetničkom stripu. Kod komercijalnog stripa su podjednako bitni scenarij i crtež.


Naravno. Ali uvjek cu prozvakati los scenarij sa dobrim crtezom. Obratno bas i ne...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/09/2018 : 18:02:07  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Crtež je primaran kad je riječ o umjetničkom stripu. Kod komercijalnog stripa su podjednako bitni scenarij i crtež.


Naravno. Ali uvjek cu prozvakati los scenarij sa dobrim crtezom. Obratno bas i ne...


Kod mene suprotno. Dobar crtež ne znači ništa ako je šuplja priča.

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000