forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 132 - Veliki mrtvac
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 29/01/2021 : 20:26:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam i ja ono što je izašlo u Stripoteci (7 albuma), ali planiram sve ponovo da obrnem u koloru kad nađem vremena.

Kozeova recenzija jeste ukazala na neke očigledne mane, ali mi se čini na osnovu dosad pročitanog da je ocjena za scenario dosta stroga. Komentarisaću detaljnije kad pročitam sve.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/02/2021 : 23:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
lepo napisana recenzija,ali se ne slažem sa njom - a nazvati ovo "prosečan strip" je smejurija.
slažem se sa mnogima da se u nekom trenutku činilo da su autori ušli u ćorsokak,ali završni album je sve to demantovao,i na brilijantan način finiširao priču.

Taj osmi album je dobio i nekoliko nagrada u Francuskoj 2019.godine.

ali stoji da je onaj drugi svet morao biti bolje "odrađen".

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 05/02/2021 23:34:44
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 07/02/2021 : 00:12:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Da, prva četiri albuma nekako opušten ritam, onda se sve ubrza... Jeste donekle neujednačen tempo, ali kao celina strip kida.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 07/02/2021 : 09:48:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Nije ovo lose, zabavno je, drzi paznju, al je razvuceno do zla boga. U zlatna vremena ovo bi bilo ispricano u 46 strana.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/02/2021 : 11:17:35  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Nije ovo lose, zabavno je, drzi paznju, al je razvuceno do zla boga. U zlatna vremena ovo bi bilo ispricano u 46 strana.



i to da bude puna kapa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/02/2021 : 23:21:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
kozeova recenzija me potaknula da nakon otprilike godinu i pol dana ponovo pročitam ovaj serijal. Sjećam se da mi je na prvu bio dosta dobar, ali i da sam imao zamjerke, pa sam mu sada odlučio pristupiti kritički i minuciozno, odlučan da razotkrijem sve njegove rupe i manjkavosti. Tako sam odmah u prvom albumu krenuo uočavati naivnosti, pretjerane slučajnosti i neuvjerljive postupke likova, da bi se nakon nekog vremena jednostavno zatekao na trećem albumu potpuno uronjen u svijet i priču te zabrinut za likove, a tako je ostalo i sve do kraja. Da, strip ima svojih mana i propuštenih prilika, pogotovo, kako je i koze istaknuo, u pogledu karakterizacije likova, te u prilično šturom prikazu Malog svijeta, no meni je unatoč svemu bio zanimljiv i uzbudljiv. Prikazi katastrofa koje pogađaju Zemlju su izuzetno efektni i cijeli Paulinein i Gaelin put iz Pariza natrag na selo je jako potresan. Da ne govorim o Erwanu i Blanche. Taj dio je pravi horor. Jedino, s obzirom na sve što mu prethodi, kraj djeluje malo nezgodno nakalemljen. Pogotovo što se tiče Blanche. Ono što uvelike pomaže previdjeti nedostatke u priči je jako dobar vizualni dojam. Ni Malliéov crtež nije bez mana, ali skupa s Lapierreovim kolorom u većini slučajeva je vrlo ugodan, a u prizorima prirode pravi praznik za oči. koze je dobro primijetio da su likovi ovdje u službi priče, a ja bih dodao da je priča u službi poruke, što je ujedno i najveća mana ovog stripa koji je svakako vrijedan pažnje.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/02/2021 : 23:30:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
normalno da je Mrtvac odličan strip,koze još nije dosegao potreban nivo da bi ga razumeo i uživao u njemu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 26/02/2021 23:30:58
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/02/2021 : 09:27:24  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


Kada se sve sabere i oduzme, ocena nam je ista, pa čak i prosečna (sem Antu kome je svaki Francuz po defaultu 4na5) . Dobar je strip, nikad nisam rekao da je loš, i drago mi je što sam ga pročitao, ali od mene je sedmica i više nego pristojna ocena.
Drago mi je da vam se recenzija svidela i potaknula vas na čitanje i komentarisanje (posebno neslaganje), rekao bih da to je recenzija postigla ono što joj je i cilj. Ja srećan.

Edited by - koze123 on 27/02/2021 09:33:35
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/02/2021 : 11:05:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ma super ti je recenzija, samo nastavi tako.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/02/2021 : 14:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ja čak mislim i da si odviše pristojan bio prema Mrtvacu koze. Ne daj da te sputavaju ovi koji vole samo superlative :)
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2021 : 06:32:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Uf baš sam razocaran! Prva 4 albuma su bila zanimljiva i držala su neki nivo i obećavala da ce u preostalih 4 doci do neke kulminacije odnosa likova, zapleta i dublje karakterizacije. Medjutim druga polovina stripa je vrtenje u krug jednog te istog u 4 albuma, Ervan se nateže s Blanš koja čini užasne stvari, dok se Polina i Gael probijaju sto godina od Pariza do Bretanje. Polinin i Gaelin put i jeste interesantan donekle, ali nije to to kad nisi ni na koj način vezan za likove niti za njihove sudbine. Blanš od ociglednog negativca, na kraju se pretvara u ,,pozitivca" ?? kada scenaristi potpuno glupo odluče da prekopiraju kraj filma Interstelar Kristofera Nolana. Ona je kao iskupljena? Posle svih zlodela sto na planetarnom makro nivou sto na mikro nivou (ubistvo komšinice, čitave one porodice i na kraju prijatelja koji voli marihuanu)

Navikao sam da u francuskim stripovima ne zameram kraj stripa autorima, jer često kraj ne bude na istom nivou kao ostatak stripa. Ali ovde moram da kazem da kraj ne da je loš, nego je uzasan. I ja nisam razumeo kad to i kako je Gael zatrudnela sa Ervanom? I još bolje pitanje zašto?

Mali svet nikako nije definisan, niti uloga onih sveštenica, niti Makar, sve je ispalo potpuno glupo i bez ikakvog smisla. I kao sto koze reče u recenziji ako su naš svet i mali svet povezani , zar ne bi trebalo zbog svih katastrofa na zemlji da bude loša sitaucija u Malom svetu.

Baš me je razočaroa i čak razbesneo ovaj serijal.

Pozitivne strane stripa su to da je pitak, lako se čita, Gael je interesantan lik, crtez je vrlo dobar iako ume da deluje donekle sterilno. I prva 4 albuma su sveukupno jako dobra, apokalipsa kako je u pocetku prikazana ne izgleda daleko drugačije od onoga kako naš svet izgleda prethodnih par godina (a ppslednjih godinu i po pogotovo). Ali očekivao sam neko iskupljenje i spasavanje sveta da ce nam makar to biti prikazano, a ne da nam se to prepriča kroz zbrzane didaskalije na kraju stripa.

Veliko razočarenje i ne preporučujem ovaj strip.

Pohvala za ČK odlično izdanje, štampano u rotografici. A verujem i da je Fibrino urađeno izuzetno kvalitetno kao i sve ostale kolorke koje imam.

5/10 na mišiće
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 01/07/2021 : 17:11:24  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
E moj Loisel, što si ovdje napravio?
Pa, prilično sam siguran da je ovo jako dobar strip. Nakon razočaranja s Petrom Panom, nisam imao visoka očekivanja. Čitajući i gutajući stranice ovog stripa spoznao sam da zapravo bezobrazno mnogo uživam u ovome. Radnja je držala fokus cijelo vrijeme, gradnja likova i okolnosti su bile zanimljive, nekad malo površnije, ali držalo me prikovanim za strip. Čak i paralelni, Mali svijet, iako nije bio razrađen besprijekorno, činio se zanimljiv i simpatičan. Događaji u našem svijetu i reakcije likova su forte ovog stripa jer su podosta realistične, a i sviđa mi se taj apokaliptični pristup koji je Loisel zauzeo.
Likovi Blanche i Nera su sjajno oformljeni kao likovi iz sjene, nisu u prvom planu, ali svakako su prilično važni.
Sigurno da se možda moglo strip skresati za jedno 100 stranica, ali meni se nije činilo razduljenim i volim da si je dao oduška Loisel ovdje jer je ono što je pisao valjalo. Ono zbog čega ne mogu smatrati ovaj strip odličnim je dosta jednostavan kraj nedostojan velike gradnje i toka radnje uoči kraja. Nema u svih 480 stranica stripa najlogičnijih i najinteligentnijih raspleta i dijaloga, ali za ovaj tip fantasy avanture to me i nije tako smetalo.
Crtež je ovdje isto veliki plus. Za razliku od onog u Petru Panu, ovdje su linije čišće, a kolor oku ugodniji i bolje nijansiran ovisno o tome je li situacija oko ljepote prirode ili pak mračnim momentima na zemlji. Velike pohvale.
Sve u svemu, ugodno iznenađenje, strip koji me dosta angažirao u čitanju i priča koja sasvim fino teče i čini užitak za čitanje. Osim samog završetka i nekog boljeg činjeničnog razlaganja Malog svijeta, ovdje je sve tip-top. Uskoro se bacam na čitanje Potrage za pticom vremena.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/07/2021 : 18:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper
Uskoro se bacam na čitanje Potrage za pticom vremena.



Prvi put?

Možda ti je bolje krenuti s prequelom Prije potrage.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 01/07/2021 : 21:48:44  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Volim citati kronoloski kako je izdavano, onda imam otprilike perspektivu kao i oni koji su to redovno ukorak pratili dok je izlazilo.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/09/2021 : 21:22:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Veliki mrtvac
Ono što je (između ostalog, naravno) kvalitetno kod ovog stripa je upravo ta "neobjašnjivost" pojedinih dijelova priče koja po meni nije zbog toga nedorečena nego zapravo to predstavlja jedan lynchovski pristup priči koji je meni i više nego ok. Kako to da će uništenje našeg svijeta popraviti svijet malih ljudi? Da li je to zbog pretjerane uporabe tehnologije? Da li naša tehnologija ubija svijet malih ljudi? I također je dosta neprimjetno prošla razlika u veličini ljudi koji se nađu u Svijetu Malih ljudi - oni se isto smanje! Veliki mrtvac je zapravo normalne ljudske veličine. A i to što su na kraju obadvije žene trudne s istim muškarcem i što je to svima normalno mi je isto baš fino lynchovski odlično. Uglavnom, priča ima toliko otvorenih pitanja (već navedenih na ovim stranicama) koje su zapravo neispričane priče koje jednostavno vape da ih se nacrta.
Šteta kaj neće biti tako.
Scenarij:8/10
Crtež:7/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 05/10/2021 : 22:42:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Odličan je veliki mrtvac.

Crtež i boja su predobri, definitivno su me zadivile pjegice na Gaelle, koja je to posvećenost detaljima.

Iako volim fantasy, ovdje ga je zapravo malo, veći naglasak je na apokalipsi i preživljavanju ( a to jeste moj djir, a ima i horrora s time da je jeza najviše prisutna oko same blanche ( naslovnica stripa mi nije nešto ali pogađa atmosferu stripa.)

Iako je podugačak strip, slistio sam ga u dva dana, toliko me uvuklo i ni u jednom trenu nisam osjetio da je predugačak. Možda je i moglo kraće, ali skroz sam zadovoljan.

Što se tiče nekih kritika, ne bih želio ovo pretvoriti u fan fiction, ali evo sljedeće:

- nije mi nezamislivo da nero ima drugu braću i sestre (nemojmo zaboraviti na macare)

- nije mi nevjerojatno ni da su pauline i gaelle zatrudnile od istog muškarca, bili su na dulje vremena jedina ljudska bića u malom svijetu, plus mesijanska pomisao da se nastavi uloga posrednika i sl.

- nije mi nevjerojatna ni promjena blancheinog ponašanja. Djeca često znaju biti jako zločesta tijekom odrastanja, još im daj apsolutnu moć i eto sranja. (I sam se ne ponosim nekim svojim crtama u djetinjstvu)

- stoji da je slabo objašnjena veza malog i velikog svijeta, ali ne mislim da su katastrofe u velikom svijetu trebale prouzročiti isto to sranje u malom svijetu. Možda su antropogene posljedice mijenjanja svijeta na suptilniji način dovodile do promjena u malom svijetu ( bubnut ću, dani su kraći i hladniji, fertilitet opada, rastafarijanci su neuravnoteženiji i sl) dok prirodne pojave (a to jesu potresi, tsunamiji i sl) ne uništavaju mali svijet ( a opet možda je to uzrokovalo veću agresiju kod rastafarijanaca).

Ima rupa, ne kažem, primjerice što bi bilo sa svijetom uz sve te nuklearne elektrane kada ne bi bilo osoblja koje bi ih zbrinjavalo a pride su i same zahvaćene "prirodnim" nepogodama.

No oprastam takve mane jer strip ima odličnu atmosferu i ponukao me da ponovo stavim žive mrtvace i geu na ponovno n-to prelistavanje.

A da se osvrnem na antovu top listu loisela, s obzirom da i sam posjedujem sve njegove stripove objavljene kod fibre, moja bi bila
1. Veliki mrtvac
2. Trgovina ( tek malo ispod, skoro da dijeli mjesto sa mrtvacem ali koja doista jeste razvučena pred kraj i postane previše zasecerena na momente tako da nije preporucljivo za dijabetičare)
3. Potraga za pticom vremena, s time da ide prvo Prije potrage a onda sama potraga koju je naknadno napisani prequel zapravo spasio.
4. Petar pan - osobno najlošiji od svih, možda san ga čitao u pogrešnom raspoloženju pa ću morati ponovo ( I potraga mi je bila bolja na drugo citanje) ali naprosto nisam mogao podnijeti sudbinu one sestre i brata.
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 05/10/2021 : 23:18:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Da, to sa Zvončicom i djecom u Petru panu mi je bilo poprilično isforsirano, kao da je Loisel odlučio da će ako treba i na silu dati neku mračnu notu stripu, što meni nikako nije sjelo. Trgovinu nisam čitao, ali složio bih se s poretkom ostala tri.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/10/2021 : 14:59:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
gde si našao K. tu moju listu?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/10/2021 : 16:07:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

nazvati ovo "prosečan strip" je smejurija.



+1
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 06/10/2021 : 23:04:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

gde si našao K. tu moju listu?



Skrenuo si mi pažnju na teme o loiselu na bd podforumu onomad kada sam pisao o Prije potrage malo pokopan i eto..

Edited by - Kerempir on 06/10/2021 23:05:03
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/10/2021 : 12:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by anto

nazvati ovo "prosečan strip" je smejurija.



+1


ma dobro,svi smo se ovde složili da je u najmanju ruku strip jako,jako dobar;osim šanera,što opet implicira o kvalitetu stripa.

a to da je koze ponekad žešći nemač pojma,kao i njegov pobratim going kenija going je jedan od forumskih aksioma.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 07/10/2021 : 13:57:09  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Pravda za Shanera! Svaka mu je ko u Njegoša!
Ja se slažem s njim u jedno 97% slučajeva.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 07/10/2021 : 14:33:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Haha, kako Anto tumači stvari kako hoće (svi smo se složili da je strip jako jako dobar).Na ove tri strane upravo sam iščitao, ima više onih kojima se strip nije svideo, ali hej, Čačak priznaje samo sud svoje partije.

Edited by - Red Marquis on 07/10/2021 14:34:04
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/10/2021 : 14:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Haha, kako Anto tumači stvari kako hoće (svi smo se složili da je strip jako jako dobar).Na ove tri strane upravo sam iščitao, ima više onih kojima se strip nije svideo, ali hej, Čačak priznaje samo sud svoje partije.



cacanska skola je dovoljna samoj sebi, zatvoren je to sistem u kojeg ne ulazis, iz kojeg ne izlazis
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/10/2021 : 16:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Haha, kako Anto tumači stvari kako hoće (svi smo se složili da je strip jako jako dobar).Na ove tri strane upravo sam iščitao, ima više onih kojima se strip nije svideo, ali hej, Čačak priznaje samo sud svoje partije.


normalno da sam čitao samo postove "podobnih";recimo,goingkenijagoingov nisam ni uzimao u razmatranje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000