forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 stari sat - trebam savjet (IWC Schaffhausen)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/08/2019 : 22:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Imam šansu kupiti ovaj stari sat, 18 karatno zlato, firma IWC Schaffhausen, gravirano TITO. Ovo je jedan od satova, koje je Josip Broz Tito davao ljudima - za zasluge. Npr sportistima, sječam se da ima jednog takvog IVO DANEU koji je postao svijetski prvak sa Jugoslavijom u basketu, pa Jože Šlibar koji je postavio svijetski rekord u skijaškim letovima,... putem interneta sam iskopao i ove podatke o satu:

This is a ref 1014A, some more info on the caliber :
C. 403 – 101/2’’’ H 3.2
Years of manufacture: 1970–1976
Total production: 31 200
Movement diameter: 23.40 mm
Movement height: H 3.2 (3.20 mm)
No. of jewels: 17
Frequency: 19 800 (2.75 Hz)
Balance spring: flat
Seconds hand: central
Precision adjustment: cam + weights on
balance arms
Shock resistance: balance + pallets

evo i nekoliko fotografija:









Prodavač kaže, da sat radi bez problema. Kada sam ga pitao, da li kasni ili ubrzava, kao da se malo uvrijedio, pa mi kaže, da su to prave mašine (ovaj IWC) i da to radi ko stroj.
Ovaj sat je dosta skup, ali ako stvarno radi kako treba, ja razmišljam da bi ga kupio a i nosio bi ga. Ne bi mi stajao negdje u ladici, nego bi ga nosio, pa mi zato i treba pouzdan sat.

Zato i pitam za vaše mišljenje. Kako se vama čini ovaj sat? Šta bi moglo iči krivo recimo kod ovakvih starih satova? Koliko košta npr servis ako bi ga bilo potrebno servisirati? Ili bolje, da se klonim tih starih satova (iako meni imaju taj neki šmek, ono vintage look, volim ja ovakve stare stvari ali isto tako ne želim dati puno novca za nešto što če možda crknuti sljedeči dan).
Kakve cijene postizaju ovakvi satovi? Da li su traženi kod kolekcionara npr?

Bit ču veseo svakog dobronamjernog savjeta, pogotovo ako ovdje ima nekog stručnjaka za stare satove, kolekcionara,...pa da mi savetuje.

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 24/08/2019 : 23:49:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Koliko ga cijeni?
Održavanje ovakvih satova je sigurno preskupo, u ovom slučaju je skuplje nego što sat vrijedi. IWC je renomirani proizvođač satova, pa ako voliš šmek starih vremena potraži heritage IWC satove - novi a sa osvježenim i unaprijeđenim izgledom iz prošlosti. I spremi najmanje 5000 ojra...

...
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 24/08/2019 : 23:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
I ovo je mehanički navijač, tako da ako ti ne smeta navijanje sata najmanje jednom dnevno onda pucaj.

...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/08/2019 : 10:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
a nije ovaj automatski (na tresljaje)? Nego ga je potrebno navijati?

Hm, dobro to mi ne smeta toliko, iako je bolji onaj kojeg ne trebaš navijati.

Što se tiče cijene, jedan stručnjak mi je rekao da je vrijednost ovakvih satova 1000-2000 eura.

Prodavač traži 1200 eura.

Znači, ako bi ga ja kupio za 1200 onda su tu još dodatni troškovi (carina, porez, poštarina) ili ako idem osobno po njega onda benzin, smještaj,...u svakom primjeru još nekih 300+ eura, što znači, da bi me na kraju ovaj sat došao oko 1500 eura, kako god okrenem.

Ako je stvarno brezhiban kako prodavač kaže, ja bi ga uzeo, več bi nekako progutao tih 1500 eura i nosio bi ga, možda bi kasnije kupio još neki drugi sat pa bi mogao imati neku zanimljivu kolekciju satova kroz vrijeme,....ali ako slučajno ne radi kako treba, pa stvarno servisi dođu po par tisuča eura, šta če mi onda....da ga samo držim u ladici mi je bezveze, da ga pretopim u zlato je šteta i vjerovatno ne bi za zlato dobio više nego nekih 300-500 eura (ovisi od težine).
Ako bi znao za nekog kolekcionara, možda bi ga mogao prodati za 1800-2000 eura pa bi i nešto zaradio ali to bi moglo trajati godinama da se pronađe nekog pravog kolekcionara, a možda nitko ne bi ni platio toliko,....sve u svemu kockanje i ne znam da li imam živaca za tako nešto....na kraju krajeva 1500 eura nije mali novac za kockati se sa njim
Go to Top of Page

Stark
Average Member



Bosnia and Herzegovina
504 Posts

Member since 22/05/2018

Posted - 25/08/2019 : 10:31:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Stark a Private Message  Reply with Quote
Ako su ga prethodni vlasnici dobro održavali, ne bi trebao imati problema.

Ako voliš vintage satove, samo naprijed, premda razmisli da za tu sumu novca koju bi izdvojio za njega možeš kupiti noviji sat srednjeg ranga koji će ti se više svidjeti. IWC je vrh u urarstvu, samo što ja baš i ne volim ovakve starinske satove, ali to je već stvar ukusa.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/08/2019 : 10:41:09  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Stark

Ako su ga prethodni vlasnici dobro održavali, ne bi trebao imati problema.

Ako voliš vintage satove, samo naprijed, premda razmisli da za tu sumu novca koju bi izdvojio za njega možeš kupiti noviji sat srednjeg ranga koji će ti se više svidjeti. IWC je vrh u urarstvu, samo što ja baš i ne volim ovakve starinske satove, ali to je već stvar ukusa.



ma znaš kako je....nije da mi baš treba sat. Ako bi kupio sat, bio bi zadovoljan i nekim avtomatskim SEIKO satom ili bilo šta, mislim možeš danas dobiti dosta dobar sat za 150-300 eura, ali ovaj sat me privukao iz više razloga:

-zlatni, 18 karatni
-cijena i nije previsoka
-firma, dosta poznata i kvalitetna npr
-sat ima neku istorijsku vrijednost (tito, kojeg je davao ljudima za zasluge)
-izgled (iako ja bi više volio da ima crni pojas, možda bi promjenio paščič u neki crni)

Ali ima i neke stvari koje me brinu:

-šta ako ne radi kako treba
-šta ako če se sutra zaustaviti a servis košta 2000+ eura npr
-šta ako nije original

Da se radi o 500 eura ja bi ga odmah kupio ali ipak se radi o 1500 eura a tu treba več dobro razmisliti.

Go to Top of Page

Stark
Average Member



Bosnia and Herzegovina
504 Posts

Member since 22/05/2018

Posted - 25/08/2019 : 10:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Stark a Private Message  Reply with Quote
Ne znam iz kojeg si grada, imaš li ovlašteni IWC servis tu? Ili pouzdanog urara? raspitaj se koliko se kreću cijene popravaka takvih satova kod ljudi koji se time bave, to ti je najpouzdanije.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/08/2019 : 11:07:40  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Stark

Ne znam iz kojeg si grada, imaš li ovlašteni IWC servis tu? Ili pouzdanog urara? raspitaj se koliko se kreću cijene popravaka takvih satova kod ljudi koji se time bave, to ti je najpouzdanije.



da, idem odmah poslati par mailova urarima, pa da vidim šta če mi reči.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/08/2019 : 12:28:42  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Sat je odličan ,al u današnje vrime dat 1500 € za sat koji imaš na mpbu je besmisleno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 25/08/2019 : 16:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Jbt, ja nosim već skoro 25 godina neki Q&Q, na bateriju. Nepoderivo. Koštao me nešto preko 120 kn. Najbolja investicija ikad. Tako da ulupati toliki novac za nošenje takvog sata, kojeg bi uočili i prepoznavali tek kolekcionari, je po meni čista glupost.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000