forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ista meta, drugo odstojanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 13

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 16/02/2021 : 18:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Tonto

Na tabli broj sedam, treći kadar - sviđa mi se ideja da lik u sjeni bude neprepoznatljiv, ali je nezgrapno izvedeno, a i onda nema smisla da i ovaj u prvom planu bude u sjeni.



Dvojnik je u sjeni jer tako zahtjeva scenarij, a prednji jer nisam znao kako bih nacrtao pištolj :D

kupis igracku pa te neko fotka s njom
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 16/02/2021 : 19:00:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
kompozicija, ovo-ono, a niko da pomene kako igman dobro crta zenske
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 16/02/2021 : 19:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

kupis igracku pa te neko fotka s njom




Ionako radim besplatno, a ti mi savjetuješ da još i trošim pare na ovo? :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 16/02/2021 : 19:03:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

kompozicija, ovo-ono, a niko da pomene kako igman dobro crta zenske

Mislim da je u životu imao više susreta s plastikom, nego s prirodom.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2404 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 17/02/2021 : 12:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Hej, Beva, super mi je ovo uspoređivati
Jerry mi je nedavno poslao par tvojih tabli da vidim kako to izgleda i reći ću ti što sam i njemu -meni je ovo tvoje vrlo simpatično
Predložio sam mu, kad si već toliko nacrtao da se ja povučem a da ga ti završiš, ali kaže da ima druge planove s tobom.

Moram priznati da je Tonto i u pravu što se tiče tečnijeg čitanja kod tebe. Ja ga baš znam zagušiti detaljima što samo odvlače pažnju sa teksta.
Ti ga znaš malo pojednostaviti, ja zakomplicirati - kada bi se našli na sredini možda bi nešto i bilo od nas
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2404 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 17/02/2021 : 12:35:59  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Tabla br.4 kod igmana je primjer nečega što ne treba raditi. Objašnjeno u linkovima:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Pravilo_rampe

https://www.medijskapismenost.hr/pravilo-rampe/

Ne dociram, maltretirao je mene Macan dok nisam to usvojio.



Što se tiče rampe, ne bi se baš složio.
Možda kod nekih scena pravocrtnog kretanja objekta ili likova, ali inače- toga nema u stripu.

'Kamera' u stripu putuje sa svih strana, pogotovo u dinamičnim akcionim scenama ili totalno statičnim kada dva lika duže pričaju.
Bar se to može vidjeti u svim mogućim stripovima, pogotovo u pričalačkijim (D.Dog, M.Mistere)

Strip nije film i neke stvari koje se nikad ne rade u filmu u stripu sasvim dobro funkcioniraju.

Ne volim previše braniti moj crtež ili kadriranje, pogotovo što mu i sam nalazim stotine grešaka i mana, ali ovdje je prelazak 'kamere' na drugu stranu trebao pokazati prekid u kretanju kreveta s Nathanom, da se ne dovikuju u prolazu, a onda opet promjena strane pogleda pri ponovom kretanju.
Trebalo je... a sad koliko je uspjelo... vjerojatno nije kad trebam objašnjavati Ipak sam samo hobista u ovome
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/02/2021 : 12:48:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Čak i nije toliko stvar u gušenju detaljima koliko u samoj postavi kadrova. Najbolji primjer mi je kod prva dva kadra table br.2. i koliko je to efektnije kod Beve.

... a skakanje kamere nikad nije dobro osim ako nema svrhu dezorijentirati čitatelja, vrijedi jednako i za strip i za film. Dinamika se postiže na drugačije načine, perspektivama, planovima.

Bez uvrede, iznosim svoje mišljenje.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 12:56:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

Hej, Beva, super mi je ovo uspoređivati
Jerry mi je nedavno poslao par tvojih tabli da vidim kako to izgleda i reći ću ti što sam i njemu -meni je ovo tvoje vrlo simpatično
Predložio sam mu, kad si već toliko nacrtao da se ja povučem a da ga ti završiš, ali kaže da ima druge planove s tobom.


Ja nacrtao 8 stranica, a ti u tom momentu bio 32 i da se povučeš jer sam puno nacrtao? Uostalom, ne bi se onda zabavljali sad uspoređujući :)

quote:
Originally posted by IGMAN2

Moram priznati da je Tonto i u pravu što se tiče tečnijeg čitanja kod tebe. Ja ga baš znam zagušiti detaljima što samo odvlače pažnju sa teksta.
Ti ga znaš malo pojednostaviti, ja zakomplicirati - kada bi se našli na sredini možda bi nešto i bilo od nas



Ja ću raditi postavke table, a ti crtaj i svi sretni :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2404 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 17/02/2021 : 15:07:08  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Beva, i da je strip bio potpuno gotov, nikakav problem za mene da me zamijeniš.
Ovo mi je bio neki izazov i, naravno, zabava. Bez toga ne bi išlo.
Sad da li sam ga stavio ovdje na sajt ili na ormar- skoro pa svejedno.
Uspio sam ga završiti. Ne patim za lovorikama i pohvalama,

Mada... kad sam ga već stavio, nadao sam se više komentara o onome što
ne izgleda dobro, tj. što ne valja.
Baš nekako što je krenuo Tonto, dakle -hvala Tonto

Stoga, nema uvrede i ljutnje, na kraju krajeva, ovaj strip se ne može objavit bez dozvole vlasnika (dakle, nikad :)),napravljen je da se eventualno stavi ovdje-zabavi s onim što valja i popljuje ono što ne vrijedi.
Upravo zato sam si dao malu slobodu odstupanja od scenarija.
Beva se ga je više držao i ispalo je i bolje.
Sve pet.
Svima po zasluzi!

Iako, barem tu ne vidim neki veći problem.
Beva je završio približavanje glavnom liku na prvoj strani, dok ja nisam, dakle morao sam ga približiti na drugoj i sa završetkom tog približavanja ukomponirati izvlačenjem slike iz džepa.
Djelovalo mi je da će biti efikasnije... izgleda da nije
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2404 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 17/02/2021 : 15:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto


... a skakanje kamere nikad nije dobro osim ako nema svrhu dezorijentirati čitatelja, vrijedi jednako i za strip i za film. Dinamika se postiže na drugačije načine, perspektivama, planovima.




Što se tiče skakanja kamere -neplanski svakako bi dobio zbrku, ali ajmo vidjet ovaj primjer sa prošle strane topica iz stripa Shadow, koju je stavio Vlaadisha.


Tu kamera neprestalno skače s jedne strane na drugu.

1. sl. Junaci- kamera sprijeda
2. sl. Junaci -kamera straga- vidimo njihove protivnike
3. sl. kamera s boka- započinje borba dvije grupe -vidimo tko koga
4. sl. pojedinačni obračun - kamera iza junaka i prijetnje
5. sl. kamera skače ispred junaka- prijetnja nenadano otklonjna
...
Kamera neprestalno skače naprijed -nazad i nema zbunjenosti i poteškoće pračenja radnje. Sve je jasno i pregledno.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 15:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

Mada... kad sam ga već stavio, nadao sam se više komentara o onome što
ne izgleda dobro, tj. što ne valja.
Baš nekako što je krenuo Tonto, dakle -hvala Tonto



Svi mi koji kačimo radove nadamo se da će se povesti intenzivna diskusija o njima, ali onda se samo rijetki usuđuju komentirati jer se svi manje-više poznaju pa na kraju imamo to što imamo :D Kritike mogu samo pomoći, čak i ako te inicijalno "bocnu". Nema šanse da idući put nećeš, makar i podsvjesno, razmišljati o nekim aspektima na koje su ti drugi ukazali dok crtaš.

Recimo, meni je još prije desetak godina Kerac rekao da sam nestrpljiv i svjestan sam toga, to mi je najveća mana kad crtam, ali još se nisam natjerao raditi na jednoj stranici više od 6-7 sati. Zato govorim da sam lijen, ljepše zvuči :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/02/2021 : 15:54:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
>Sve je jasno i pregledno.

Kako kome, meni je to nered teški, ljuta epilepsija. Mene to odbija od čitanja, ali da budem iskren nikad nisam bio previše naklonjen ovakvim šizofrenim amerima.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/02/2021 : 15:57:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
>ali još se nisam natjerao raditi na jednoj stranici više od 6-7 sati.

Sinko, ja na tabli radim 7 do 10 dana.

...al dobro to je i do stila.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 16:17:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

>ali još se nisam natjerao raditi na jednoj stranici više od 6-7 sati.

Sinko, ja na tabli radim 7 do 10 dana.

...al dobro to je i do stila.



Da, ja bih, recimo, završio u nekoj instituciji da sjenčim tvojim stilom :D

Ali pretpostavljam da si i ti radio brže na "Vatri s neba". Nije lako znati da te čeka gomila stranica i za svaku odvojiti tjedan dana. Barem je kod mene tako. Ako nemam konkretne rezultate relativno brzo, gubim motivaciju.

E sad, ako netko s viškom love ovo čita i odluči testirati moje strpljenje plaćenim poslom, voljan sam pokušati :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6806 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/02/2021 : 16:20:09  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Da se razumemo, IGMAN2 ima problema sa režijom, ali to su finese, ništa što mu, kad bi radio profesionalno, dobar urednik ne bi primedbama otklonio u hodu (ili naknadno).

S druge strane, Bevi nikakvi urednički ili bilo čiji saveti ne mogu pomoći da dobije korektan crtež, sem ako sam ne bi napredovao i crtao ponovo. Razlika je prilična.

Morao sam ovo da primetim, jer bi Tontove primedbe na Igmanov strip, a hvale na račun Beve, mogle da stvore pogrešnu predstavu. Ovo što Beva radi, za sada, može da bude korektna verzija pisanja scenarija u skicama, kao predložak crtaču za crtanje (minus boja).
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 16:22:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ma, to je do stila :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/02/2021 : 16:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Da se razumemo, IGMAN2 ima problema sa režijom, ali to su finese, ništa što mu, kad bi radio profesionalno, dobar urednik ne bi primedbama otklonio u hodu (ili naknadno).

S druge strane, Bevi nikakvi urednički ili bilo čiji saveti ne mogu pomoći da dobije korektan crtež, sem ako sam ne bi napredovao i crtao ponovo. Razlika je prilična.

Morao sam ovo da primetim, jer bi Tontove primedbe na Igmanov strip, a hvale na račun Beve, mogle da stvore pogrešnu predstavu. Ovo što Beva radi, za sada, može da bude korektna verzija pisanja scenarija u skicama, kao predložak crtaču za crtanje (minus boja).

Slažemo se, da. Dobro da si reagirao. Moja poanta je bila da Beva pokazuje bolje razumijevanje medija. Ja vjerujem da Beva može doći do korektnog crteža, ali za to je potrebna ogromna svakodnevna količina vježbe, truda i rada... i to je samo na njemu.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 16:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ja vjerujem da Beva može doći do korektnog crteža, ali za to je potrebna ogromna svakodnevna količina vježbe, truda i rada... i to je samo na njemu.



Znači, kad odem u mirovinu možda i napredujem :D

Dobar dio mojih problema leži i u tehnici, tj. tabletu na kojem crtam. Em što pojma nemam koji bi "kist" koristio, em što sam tu još brži :D

U biti, najveća mana mog crteža su linije. Nisam nikad radio tušem, a gdje god pogledam neki tutorial o vrijednosti linija, uglavnom to budu osnove osnova. Ako netko ima kakav koristan link, nek slobodno stavi.

A činjenica je da crtam premalo jer mi je to hobi za koji uhvatim vremena možda jednom tjedno. Evo kako je to izgledalo kad sam crtao rapidografom na papiru prije 10 godina:



Nema tu nade u napredak, nažalost :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 20:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ovo što Beva radi, za sada, može da bude korektna verzija pisanja scenarija u skicama, kao predložak crtaču za crtanje (minus boja).



Oprosti, ali malo sam razmišljao o ovome i moram se ne složiti s tobom. Ne crtam ni blizu savršeno, ali mislim da si pretjerao kad si moj crtež nazvao skicama. Koliko god to tebi izgledalo loše, u to je uložen trud i ponosim se rezultatom. Trenutno bolje ne mogu.

Ne postoji sveto pismo kako se crtaju stripovi. Marvelovski način nije jedini. Ja ne pretendiram crtati ultra realistične ilustracije, ja volim crtati na ovaj način. Ako sam išta naučio čitajući Macana, to je da svatko može crtati stripove.

Naravno da mogu postati tehnički puno bolji crtač, ali vjerojatnost da ću ikad imati vremena za to je jako mala. Eventualno mogu postati bolji unutar stila koji koristim, što mislim da će doći ako nastavim crtati.

Ako si me pokušao motivirati da zapnem i popravim se, hvala ti ali bojim se da na taj način nećeš postići puno.

I za kraj, zanima me misliš li da je, recimo, Trondheimov crtež "korektna skica"?


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/02/2021 : 21:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by Tonto

Tabla br.4 kod igmana je primjer nečega što ne treba raditi. Objašnjeno u linkovima:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Pravilo_rampe

https://www.medijskapismenost.hr/pravilo-rampe/

Ne dociram, maltretirao je mene Macan dok nisam to usvojio.



Što se tiče rampe, ne bi se baš složio.
Možda kod nekih scena pravocrtnog kretanja objekta ili likova, ali inače- toga nema u stripu.

'Kamera' u stripu putuje sa svih strana, pogotovo u dinamičnim akcionim scenama ili totalno statičnim kada dva lika duže pričaju.
Bar se to može vidjeti u svim mogućim stripovima, pogotovo u pričalačkijim (D.Dog, M.Mistere)

Strip nije film i neke stvari koje se nikad ne rade u filmu u stripu sasvim dobro funkcioniraju.



Ja bih se u principu složio sa tobom. Ali korisno je imati smernice, i, ako nekome pomažu, zašto da ne?

Mislim da je korisno znati pravila, ali da treba znati i kada ih zaobići. Postoje neka druga osnovna pravila, koja, ako dođu u konflikt sa praktičnim savetima poput ovog, o 180 stepeni, imaju primat. Na primer, mi čitamo sa leva na desno. Zato je levo izvor, a desno destinacija. Suprotno je neintuitivno. Stvar navike.

Za razliku od filma, u stripu možeš da zanemariš okruženje, i da ostaneš samo sa likovima. I ti likovi mogu biti svedeni na prepoznatljive oblike, koji se ne mogu pomešati. Niko pri zdravoj pameti neće pobrkati krug sa kvadratom, kako god ih raspoređivali na ravni ili pozornici. Uprošćavam, ali to jeste poenta. Još jedna razlika u odnosu na film je što je u stripu svaki kadar istovremeno i celina i deo (table).


Naravno, sve zavisi od konteksta i šta želi da se postigne. Ova gornji primer iz The Shadow nije baš previše čitljiv, iz mnogih razloga, ne samo zbog kamere - gde se pojavljuje onaj lik iz poslednjeg kadra? - ali možda i želi da bude takav, da naglasi dezorijentisanost tokom borbe prsa u prsa. S druge strane, strip je ne samo narativni, već i vizuelni medij, i trebalo bi da postoji neki red čak i u nameravanom haosu, inače bi svako mogao da stavi kakvu hoće glupost na "papir" i da ima pokriće u nekoj svojoj estetici. Konfuzno je! Nečitko! Glupo! Ružno! Ok.

Meni je većina crtača iz ranog Image-a danas nečitljiva. Na primer, Marc Silvestri ne bi pravio ovakve gluposti u Cyberforce-u da se držao pomenutog pravila rampe:



Ovde nije stvar u tome da čitalac neće u trenutku znati ko je ko, već se negira impakt iz prethodnog kadra. Udarac ide sa leva na desno, a onda se strane obrću i efekat i silina pokreta su umanjeni - psihološki, jer više ne možete da zamišljate da pesnica gura šaku (na desno), ili da šaka zaustavlja i slama silinu udarca (mentalni "pokret" na levo), kad "levo" i "desno" više nisu isti.

Mnogi danas ne vole ovakav crtež iz 90-ih, ali meni nikad nije toliki problem bio u samom stilu - bez obzira na grotesknost ili preteranost - koliko u toj osnovnoj stripovskoj nepismenosti (za nekog kao što je Silvestri, koji bi trebalo da zna bolje).

Za pravilo 180 stepeni sam čuo nekoliko puta da se pominje kao nezaobilazno, ali uvek od strane scenarista, nikad od ljudi koji su cartoonist-i, tj. i crtaju i pišu. Zato što scenaristi svoje vizuelne uzore uglavnom nalaze u filmu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 17/02/2021 22:05:57
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6806 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/02/2021 : 21:27:14  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by alexts

Ovo što Beva radi, za sada, može da bude korektna verzija pisanja scenarija u skicama, kao predložak crtaču za crtanje (minus boja).



Oprosti, ali malo sam razmišljao o ovome i moram se ne složiti s tobom. Ne crtam ni blizu savršeno, ali mislim da si pretjerao kad si moj crtež nazvao skicama. Koliko god to tebi izgledalo loše, u to je uložen trud i ponosim se rezultatom. Trenutno bolje ne mogu.

Ne postoji sveto pismo kako se crtaju stripovi. Marvelovski način nije jedini. Ja ne pretendiram crtati ultra realistične ilustracije, ja volim crtati na ovaj način. Ako sam išta naučio čitajući Macana, to je da svatko može crtati stripove.

Naravno da mogu postati tehnički puno bolji crtač, ali vjerojatnost da ću ikad imati vremena za to je jako mala. Eventualno mogu postati bolji unutar stila koji koristim, što mislim da će doći ako nastavim crtati.

Ako si me pokušao motivirati da zapnem i popravim se, hvala ti ali bojim se da na taj način nećeš postići puno.

I za kraj, zanima me misliš li da je, recimo, Trondheimov crtež "korektna skica"?



Reći ću ti još samo dve stvari, jer zaista ne želim da obeshrabrujem ljude koji vole i žele da crtaju.

1. Postoje ljudi, koji nemaju objektivan stav prema onome što urade, nacrtaju. Izgleda im bolje i ne vide nedostatke, a mogu racionalnije i kvalitetnije da procene tuđe crteže. Sve, sem svog. Moguće je da si od tih, mada će neko reći da svako teže procenjuje sebe, ali opet, neko više, neko manje.

2. Ti ljudi koji crtaju na stilizovan, skicast, uprošćen način, a od kojih sam navodiš jedan primer, a poznati su i priznati crtači, su u 99% slučajeva naučili prvo i znaju da crtaju realistično-klasično sasvim dobro. Verovali ili ne.

A možda si ti stvarno novi Jeff Lemire i samo teraj dalje, zaboravi moj komentar, kao samo jedan od mnogih.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 21:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Reći ću ti još samo dve stvari, jer zaista ne želim da obeshrabrujem ljude koji vole i žele da crtaju.

1. Postoje ljudi, koji nemaju objektivan stav prema onome što urade, nacrtaju. Izgleda im bolje i ne vide nedostatke, a mogu racionalnije i kvalitetnije da procene tuđe crteže. Sve, sem svog. Moguće je da si od tih, mada će neko reći da svako teže procenjuje sebe, ali opet, neko više, neko manje.

2. Ti ljudi koji crtaju na stilizovan, skicast, uprošćen način, a od kojih sam navodiš jedan primer, a poznati su i priznati crtači, su u 99% slučajeva naučili prvo i znaju da crtaju realistično-klasično sasvim dobro. Verovali ili ne.

A možda si ti stvarno novi Jeff Lemire i samo teraj dalje, zaboravi moj komentar, kao samo jedan od mnogih.



Vidi, ne smeta mi da smatraš moj crtež lošim, svjestan sam da nisam neki crtač, ali opet mislim da je pretjerano nazvati ga "skicom". Taj mi je izraz zasmetao jer je baš patronizirajući. Nemam zabluda da ću ikad živjeti od crtanja. Ali crtež je crtež, nije skica.

Što se tiče stila, najdraži crtači su mi Stano i Frederick Peeters, i tako nekako želim crtati. Znači, sveden crtež s najbitnijim elementima za praćenje priče. E sad, moja linija je lošnjikava a Peetersova savršena ali ja ću i dalje crtati tako jer mi se sviđa.

Ne bih reagirao ali ovo "skica" me nakon malo razmišljanja potaklo da se ipak branim. Da si rekao "bezveze crtež" podnio bih bez problema.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 21:55:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ja mogu crtati ovako, nije baš da sam totalni analfabet (barem kad je olovka u pitanju, s tušem se mučim), ali mi to nije to:




Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6806 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/02/2021 : 22:05:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Stano je genije, a Peters odličan crtač. Problem sa tvojim crtežom nije u stilu, koji želiš da ostvariš. pa čak ni u završnoj obradi (linija, tehnika "tuša"), iako i to jeste deo problema. Mogao bih na PM, da ti kažem detaljnije šta mislim da su problemi, ali neću, jer cenim da nisi spreman za to.

Kad/ako objaviš nešto u nekoj reviji, koja dopadne meni šaka, onda mogu detaljnije sa punim pravom da iznosim svoje mišljenje, ovako nema potrebe za tim. Kao poređenje dva pristupa istom scenariju, ove table su odgovarale ovom topiku, u potpunosti, a o samim crtežima, negde drugde...

Edited by - alexts on 17/02/2021 22:08:41
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 22:11:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Stano je genije, a Peters odličan crtač. Problem sa tvojim crtežom nije u stilu, koji želiš da ostvariš. Mogao bih na PM, da ti kažem detaljnije šta mislim da su problemi, ali neću, jer cenim da nisi spreman za to.



A ja bih te zamolio da to ipak uradiš, pošto sumnjam da će se ikad ijedan moj uradak naći u ikakvoj reviji, a konstruktivnu kritiku ću rado prihvatiti. Nemam što izgubiti, mogu samo naučiti.

Nisam sujetan, i želim popraviti crtež koliko mogu. Ako si stvarno dobronamjeran, pomozi :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page
Page: of 13 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000