forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Best American comics?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 :  20:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Godišnja kompilacija američkog alternativnog stripa, hc, oko 300 strana, b5 format ili tako nešto. Da li zna neko, možda neko čita to?

www.maconcomics.com

Shaner
Advanced Member

Croatia
3296 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/05/2020 :  20:32:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Prvi put čujem za to, ali djeluje jako interesantno. Hvala na informaciji!

Evo i prošlogodišnjeg izdanja:

https://www.amazon.com/Best-American-Comics-2019-%C2%AE/dp/0358067286

http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 23/05/2020 20:36:05
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 :  20:35:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Postoji od 2006, na wikipediji su urednici.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Best_American_Comics

U sličan koncept ubrajem još dva izdanja:
McSweeney's Quarterly Concern, issue 13 iz 2004, gdje je urednik bio Chris Ware. To je inače literarna revija sa ovim brojem za alternativni strip.

Ovdje je bio cijeli kanon alternativnog stripa: Crumb, Clowes, Kaz, Woodring, Barry, Panter, Burns, Sala, Sacco, Brown (Chester i Jeffrey), Seth, Katchor, Doucet, Drechsler, Matt, Hernandeza, Tomine i još, a i više kratkih eseja iz istorije stripa. Inače The Best American Comics nemaju eseja, samo uvodnu riječ urednika serije i urednika godine.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 23/05/2020 21:38:55
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
3296 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/05/2020 :  20:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Uf. Urednici su stvarno krema američkog stripa. Bilo bi lijepo zaviriti u ta izdanja.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 :  20:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
A onda još jedno izdanje koje je ugledalo dva nastavka i bilo je malo večeg formata:
An Anthology of Graphic Fiction, Cartoons, & True Stories iz 2006 i 2008. Ove su opet bile pune kanona i oko 400 strana svaka. Naslovne kažu dosta: Seth i Clowes (za mene najveći). Izdavač je bila univerza Yale.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 23/05/2020 21:40:08
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 :  20:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Uf. Urednici su stvarno krema američkog stripa. Bilo bi lijepo zaviriti u ta izdanja.

Uzmu neko vrijeme za čitanje, ima i dosta hermetičnih radova sa težim tekstovima, barem za mene.

Baš čitam ono gore iz 2018 i pitam se koliko nas ima takvih.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 23/05/2020 21:00:22
Go to Top of Page

Vlaadisha
Senior Member

USA
2165 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/05/2020 :  22:36:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Lokalna biblioteka religiozno kupuje svaki broj pa zato pratim. Liči na rahmetli Mome. Pored dežurnih krivaca ima i stripova kao što je Rasl, a rado bi oni uvrstili i ponešto od mainstream produkcije, recimo Marvelovog Hawkeya, ali ne mogu da dobiju prava. Tako naziv edicije više treba shvatiti kao trademark. Ko hoće korak dalje: Kramers Ergot.
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 23/05/2020 :  23:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Ne znam ako je Kramers Ergot korak dalje jer neki radovi tamo objavljeni po moje ne vrede. Nema koraka dalje od Setha, Clowesa, Warea, Burnsa, Hernandez Bros, Woodringa, to je absolutni vrh američkih alternativaca.

Da, liči na Mome. Da li neko zna za novu Fantagraphicsovu antologiju Now?

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

6238 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 24/05/2020 :  00:23:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
E da, kakav je Mome? Valja?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Senior Member

USA
2165 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2020 :  01:15:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Ne znam ako je Kramers Ergot korak dalje jer neki radovi tamo objavljeni po moje ne vrede. Nema koraka dalje od Setha, Clowesa, Warea, Burnsa, Hernandez Bros, Woodringa, to je absolutni vrh američkih alternativaca.

"Dalje" u smislu dalje u eksperiment. Iako ima preklapanja, stekao sam utisak da KE više naginje undergroundu, skoro do marginalne umetnosti, dok je BAC alternativa. Razlika kao između Patka s jedne strane i Stripera i srodnih fanzina s druge. Takođe, meni je KE bio zanimljiviji i zato što sam se tamo prvi put susreo sa mnogim imenima, dok su u BAC često samo odlomci iz već objavljenih stripova koje bih svakako voleo da imam i pročitam u celosti. Doduše, bilo je i u KE nekih nebuloznih reprinta. Moja dva centa, a voleo bih da pročitam i drugačije mišljenje. Neki detaljniji osvrt bi mogao i na homepage!

Now sam video samo prvi broj (od koliko?) i to je bilo more of the same.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Senior Member

USA
2165 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2020 :  01:52:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Nezahvalno je ocenjivati antologije. Njihova poenta je često baš tematska i stilska šarolikost, a na žalost i kvalitet radova zna da bude roller coaster. Ali kao informacija Mome je bio neprocenjiv.
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/05/2020 :  02:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Macon

"Dalje" u smislu dalje u eksperiment. Iako ima preklapanja, stekao sam utisak da KE više naginje undergroundu, skoro do marginalne umetnosti, dok je BAC alternativa. Razlika kao između Patka s jedne strane i Stripera i srodnih fanzina s druge. Takođe, meni je KE bio zanimljiviji i zato što sam se tamo prvi put susreo sa mnogim imenima, dok su u BAC često samo odlomci iz već objavljenih stripova koje bih svakako voleo da imam i pročitam u celosti. Doduše, bilo je i u KE nekih nebuloznih reprinta. Moja dva centa, a voleo bih da pročitam i drugačije mišljenje. Neki detaljniji osvrt bi mogao i na homepage!

Now sam video samo prvi broj (od koliko?) i to je bilo more of the same.

U Nowu su neki mladji a interesantno je, da nema agresije ili skoro ništa agresije. Ovi stariji imaju neki rock osjećaj, neku divlju nostalgiju, kao modernizam u stripu. Novi su više postmoderni ali zato za mene manje interesantni jer ne zauzimaju stav.

Now izlazi ko Mome četiri puta godišnje, imam jih 7, verovatno je izašao i koji poslije.

Vidi se i da mnogo njih nema umjetničkog treninga kao recimo skoro svi Francuzi. Imaju neke interesantne ideje u montaži i kako ispričati priču ali likovno je to uglavnom korektno ili manje dok je puno Francuza majstora likovnog.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/05/2020 02:19:39
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/05/2020 :  02:09:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by vice

Nezahvalno je ocenjivati antologije. Njihova poenta je često baš tematska i stilska šarolikost, a na žalost i kvalitet radova zna da bude roller coaster. Ali kao informacija Mome je bio neprocenjiv.

Mome mi je bio bolji od Now. Fali mi i neki esej ili kritika. Mome mi je bio baš vrh alter antologija.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/05/2020 02:20:18
Go to Top of Page

Macon
Average Member

Slovenia
514 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 24/05/2020 :  02:13:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Interesantan je i Nobrow gde imaš susret sa ilustracijom i ilustrativnim u stripu. Imam još i Flight koji je izlazio 8 godina u 8 brojeva i puno autora je dosta komercialnih ali idu i do undergrounda, tamo je crtalo stripove više animatora i uglavnom sve kompjutersko odrađeno.

Flight bi moglo čitati puno ljudi ali Kramers Ergot bio bi najteži za večinu.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 24/05/2020 02:21:01
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000