forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Matteo 4 i 5
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Markos
Webmaster



Croatia
28967 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/07/2020 : 17:47:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Nastavak Mattéove priče počinje u očevoj barci i bijegu iz Francuske. Mattéo, Amélie i Robert nose na poklon španjolskim republikancima ukradeno desničarsko oružje. Talijansko oružje izaziva kratkotrajnu sumnju, ali vlasti zaključe da troje prijatelja nemaju skrivenih namjera. Sve troje želi pridonijeti borbi protiv falangista. Međutim, znati protiv koga si je lako, ali kojoj se od brojnih milicija pridružiti? Robertovo i Mattéovo prijateljstvo dolazi u kušnju kad prvi ode u komunističke redove, a Mattéo se pridruži anarhistima, ne samo zato što su mu najbliži po uvjerenjima nego i jer je nesklon komunistima nakon boravka u Rusiji. Njihovi putevi ponovno će se presjeći u Alcetriji, jednom od sela koje je Mattéo odabrao među vojnim ciljevima. A zašto Alcetria?

Matteo 4 • Četvrto razdoblje (kolovoz-rujan 1936.) • 64 stranica • Kolor • 235 x 312 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Pierre Gibrat • Crtež Jean-Pierre Gibrat • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2020. • Cijena 100 Kn

Dvije godine građanskoga rata Mattéo provodi u rekviriranoj kući seoskog veleposjednika u Alcetriji. Don Figueras je u invalidskoj stolici i za puno toga ovisi o Mattéu i njegovim ljudima, ali to njegov autoritativni karakter nimalo ne sprečava u izražavanju nacionalističkih sklonosti. Usprkos tome, Mattéo sve više vremena provodi u razgovoru sa starcem, koji će mu u jednom trenutku ponuditi pakt s đavlom: razmjenu zarobljenika s frankistima. Naime, Amélie je zarobljena, no i republikanci imaju svog zarobljenika za razmjenu. Kako se rat razbuktava i ubrzava, fašisti se sve više približavaju selu...

Matteo 5 • Peto razdoblje (rujan 1936. - siječanj 1939.) • 64 stranica • Kolor • 235 x 312 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Pierre Gibrat • Crtež Jean-Pierre Gibrat • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2020. • Cijena 100 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/matteo-4-cetvrto-razdoblje-kolovoz-rujan-1936/636/

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/matteo-5-peto-razdoblje-rujan-1936-sijecanj-1939/637/

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37355 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/07/2020 : 17:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Odlicno!


Nego... na domacoj stranici nesto stekce sa naslovnicom broja 4 - eto, postimano.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/07/2020 : 18:11:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Odlicno. Jesu mi malo svi njegovi likovi nastancani, ala 'Barbi i Ken', s fizionomijama, ali kolorit mu je genijalan. Idemo dalje.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3132 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 22/07/2020 : 18:17:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Zna li se, zna li uopšte Gibrat, koliko još albuma do kraja?
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15031 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 22/07/2020 : 18:52:46  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
to se i ja pitam..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/07/2020 : 19:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Je li netko već rekao: Odlično?!!!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37355 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/07/2020 : 20:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Je! U prvom postu.


Ali da, u vezi pitanja koliko toga ima jos autor u planu... ovo me iznenadilo da imamo sada u 2 albuma samo jednu godinu (a i nije "spanjolski" strip pa da se toliko posveti spanjolskom građanskom). Ja sam ocekivao da bi ukratko mogli vec stici do ww2, ali ovako... mogli bi to da traje jos dosta dugo.

Kako god, ako je prica dobra i vozi strip, onda neka, neka...


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/07/2020 : 20:50:18  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Koja je razlika izmedju Fibrinog izdanja Mattea i CKovog po pitanju sadrzine? Vidim da CKov prvi tom ima 160 strana, a Fibrin pise 64? Isto drugi album (CK ima 136 a Fibra 80)?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28967 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/07/2020 : 20:59:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Šesti album će biti zadnji.

Trouble will find me
Go to Top of Page

RaoulDuke
Junior Member



Croatia
429 Posts

Member since 02/05/2016

Posted - 22/07/2020 : 21:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send RaoulDuke a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Koja je razlika izmedju Fibrinog izdanja Mattea i CKovog po pitanju sadrzine? Vidim da CKov prvi tom ima 160 strana, a Fibrin pise 64? Isto drugi album (CK ima 136 a Fibra 80)?



Ck 2u1
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/07/2020 : 21:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RaoulDuke

quote:
Originally posted by going going

Koja je razlika izmedju Fibrinog izdanja Mattea i CKovog po pitanju sadrzine? Vidim da CKov prvi tom ima 160 strana, a Fibrin pise 64? Isto drugi album (CK ima 136 a Fibra 80)?



Ck 2u1



Hvala!
Go to Top of Page

renda
Junior Member

Croatia
323 Posts

Member since 20/09/2002

Posted - 25/07/2020 : 20:09:34  Show Profile Show Extended Profile  Send renda a Private Message  Reply with Quote
Nejljepše boje i ne znam više kako da pohvalim. Jednostavno
predivno
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/08/2020 : 16:11:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Pre čitanja nova dva albuma,podsetih se i trećeg,a prva dva preskočih,uglavnom zbog nedostatka vremena,a malo i zbog toga što su tu i tamo pomalo zamorni za novo čitanje (kad izađe zadnji,šesti tom,pročitaću već sve komplet).

U trojci imamo povratak Matea u rodni kraj,i ovaj tom mi ima dosta "felinijevskog" šmeka.
Četvorka se nastavlja na zadnju scenu trećeg razdoblja,i sa petim tomom čini jednu celinu,koja se bavi Mateom u španskom građanskom ratu.Tu negde pored njega je i Amelija,koju on naziva "ženom koja prati njegov život".

Obe knjige su uglavnom smeštene na selo Alketrija, koje anarhisti osvajaju,a potom i drže u svojim rukama.Na čelu te brigade (ili šta već) se nalazi sticajem okolnosti Mateo.Samo selo je inače povezano sa Mateom jer je njegov otac tu nekad živeo.
I tako pratimo razna zbivanja za Matea,Ameliju,njihove kompanjerose,matorog veleposednika Don Augusta Figuaresa,čiju hacijendu anarhisti zauzimaju (a s'kim će se kasnije zbližiti)...

Šta znam - meni su sve tri knjige baš lepo sele;možda imaju nešto sporiji ritam,ali cela ta atmosfera,crtež,dijalozi,razmišljanja likova u stripu i njihovi pogledi na svet su mi sveukupno pružili jedan sjajan ugođaj,te stoga 5/5 x 3

Možda mi serijal u početku nije ispunio očekivanja (prilično visoka,nakon Odgode i Potkazivača),ali sad je sve selo na svoje mesto.

*jedino što Žibra crta i ženske,a bogami i muške likove jako slično,pa se tu često zbunjujem.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 30/09/2020 : 13:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Evo da pokvarim party :

Matteo je jedan od najdosadnijih stripova ikad. Znači nakon svih 5 albuma pročitanih u cugu (iskustvo koje ne bi poželio nikome) to odgovorno tvrdim. Skoro pa ništa se ne događa (posebno brutalan je 2. album, tamo stvarno ne znaš tko koga), radnja stoji u mjestu i pratimo njegova razmišljanja kroz nepotrebne tone i tone teksta a sve to prati absolutno premali font. Plus je potrebno puno znanja o političkoj situaciji u razdoblju u kome se radnja odvija. Tek u Španjolskoj je malo radnja dinamičnija, ali sve u svemu - teška muka za čitanje.

Sviđa mi se barka kao nekakav most koji povezuje radnju i albume.

I Gibrat kao crtač je tako- tako. Sve je to super i krasno obojano, i naravno da ima spektakularnih scena i tabli ali ubrzo se počinje ponavljati...plus su mu svi likovi(posebno) žene iste, svi uglavnom gledaju unazad, scene borbi gotovo komične itd. Da ne govorim o tome kako Matteo od 2- do 3. ciklusa (cca 18 godina) skoro po da nije dobio nijednu boru ni sijedu vlas, iako je odrobijao svoje.
Svaka čast prekrasnom fibrinom izdanju i bojama, ali očekivalo se puno više.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

kifi
Junior Member

432 Posts

Member since 30/10/2005

Posted - 30/09/2020 : 16:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send kifi a Private Message  Reply with Quote
Ima bolje cure od Hermanna .
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6866 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/09/2020 : 17:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco

Evo da pokvarim party :

Matteo je jedan od najdosadnijih stripova ikad.



Aco, slabo si ti izgleda naletao na dosadne stripove. Matteo jeste dosadan. Ali ne verujem ni da je u Top1000 u tome (računajući sve stripove ikada stvorene).

quote:
Originally posted by Aco
Znači nakon svih 5 albuma pročitanih u cugu (iskustvo koje ne bi poželio nikome) to odgovorno tvrdim. Skoro pa ništa se ne događa (posebno brutalan je 2. album, tamo stvarno ne znaš tko koga), radnja stoji u mjestu i pratimo njegova razmišljanja kroz nepotrebne tone i tone teksta a sve to prati absolutno premali font. Plus je potrebno puno znanja o političkoj situaciji u razdoblju u kome se radnja odvija. Tek u Španjolskoj je malo radnja dinamičnija, ali sve u svemu - teška muka za čitanje.

Sviđa mi se barka kao nekakav most koji povezuje radnju i albume.

I Gibrat kao crtač je tako- tako. Sve je to super i krasno obojano, i naravno da ima spektakularnih scena i tabli ali ubrzo se počinje ponavljati...plus su mu svi likovi(posebno) žene iste, svi uglavnom gledaju unazad, scene borbi gotovo komične itd. Da ne govorim o tome kako Matteo od 2- do 3. ciklusa (cca 18 godina) skoro po da nije dobio nijednu boru ni sijedu vlas, iako je odrobijao svoje.
Svaka čast prekrasnom fibrinom izdanju i bojama, ali očekivalo se puno više.



Ja sam pročitao prva dva albuma (koja se nalaze u prvom integralu). Posle toga bi bilo mazohistički da nastavljam dalje (imam kupljen još sledeći), bez pauze i odmora. Ako pod 2. album misliš na onaj u Sovjetskom Savezu, tokom revolucije, on mi nije bio toliko dosadan, jer iz škole i opšte kulture, upoznat sam sa istorijskim kontekstom
(Više mi je bio dosadan prvi, o prvom svetskom ratu, gde je pripovedanje dosta mehaničko).

Gibrat ima problem - želi da bude visoki umetnik i to mu je priznato, zbog samog pristupa stripu, ali mu je umetnička vrednost upitna. Da mu pripovedanje ne bi bilo mehaničko i sterilno, on mora da se oslanja na DRAMU - na odnose i konflikte likove i oslikavanje dramskih događaja koji ih pokreću i drže pažnju čitaoca.

Umesto toga, on se oslanja na propratni tekst previše (drugo je, ako je i on dramski jaka dopuna), a događaje prepričava, ne zadržavajući se previše, dajući nam širu, a površnu sliku. Rezultat je strip koji ne uvlači čitaoca, ne ostvaruje potencijal, nije previše zanimljiv, a neretko je dosadan.

Dobar vizielni deo pomaže, ali ne spašava.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 30/09/2020 : 17:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Od onih stripova koje sam kupio i pročitao, Matteo sigurno spada među najdosadnije. Uz ogradu da bar polovicu fibrinog kataloga nisam pročitao. Ovako pripovjedanje sam naletio možda još samo kod Pedrose, koji može 30 stranica nakucati bez da se išta dogodi.

Glavni problem kod Mattea je što nema ni drame ni uvjerljivih likova. Svi se smeškaju , 100% kulturni i pozitivni, i samo (bezlično) pričaju i pričaju i razmišljaju što u pojedinim momentima (rat u rovovima, nemiri u Rusiji, borbe u Španiji) izgleda pomalo tragikomično.

Ne znam...ako se oduzme vizualni dio (koji isto tako ima svojih mana ali ok) i fibrina oprema, stvarno ne vidim neki spektakl i famu oko ovog serijala.


Bond.James Bond.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6866 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/09/2020 : 20:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco


Glavni problem kod Mattea je što nema ni drame ni uvjerljivih likova. Svi se smeškaju , 100% kulturni i pozitivni, i samo (bezlično) pričaju i pričaju i razmišljaju što u pojedinim momentima (rat u rovovima, nemiri u Rusiji, borbe u Španiji) izgleda pomalo tragikomično.



Gde nema drame, nema ni jakih likova. Fini likovi, koji ćaskaju i filozofiraju karakteristični su mi za Francuze (mada besmisleniji su mi likovu u Preacher-u i sl. koji psuju i pričaju gadosti, kao najnormalniju stvar, neprestano, svi). Sam lik Mattea prilično je bezličan da bi bio provokativan nosilac radnje. A ni vizuelna gluma likova nije jača crtačka osobina autora.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/10/2020 : 00:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
a ko to pravi famu i spektakl oko Matea?
samo su poli,ivanl i pejo rekli da je odlično što su stripovi izašli,a nakon toga samo jedan komentar (moj).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/10/2020 : 08:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

a ko to pravi famu i spektakl oko Matea?
samo su poli,ivanl i pejo rekli da je odlično što su stripovi izašli,a nakon toga samo jedan komentar (moj).



Anto, mislim da to nije išlo na naš račun nego šire.

S dijelom opaski od Ace i alextsa se slažem, više oko scenarija, manje oko crteža.

Nisam se uključivao jer mi se ne da pisati previše polemičkih postova. Moj doživljaj priče zbog nekih životnih iskustava i gledanja na povijesne doživljaje je puno bolji nego kod njih. O strukturi i konzistentnosti priče, dakle kvaliteti scenarija bi se dalo pričati, ali ja na strip ne gledam kao na književno djelo, više kao na laganiji zabavno avanturistički sadržaj pa me to manje smeta.

Gibrat mi je vrhunski crtač i zbilja mi se ne da razglabati koliko su face slične i sl.

Uglavnom ja sam jako zadovoljan sa Matteom (manje sa zadnja 3 iako imaju dosta kvalitete), ali uvažavam i različita mišljenja.

Edited by - Peyo on 01/10/2020 08:56:08
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 01/10/2020 : 08:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Nisam se uključivao jer mi se ne da pisati previše polemičkih postova.



a ja se taman navikao
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/10/2020 : 08:59:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Peyo
Nisam se uključivao jer mi se ne da pisati previše polemičkih postova.



a ja se taman navikao



Prijavi se u program za odvikavanje dok su još akcijske cijene !
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/10/2020 : 10:43:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
meni je Žibra scenaristički jači u Potkazivaču i Odgodi,i to za klasu,a Mateo me je pogodio tek od trećeg albuma (suprotno od Peja);prva dva su me pomalo i smorila,posebno kod prvog čitanja.A od trećeg dobijaju neku Felinijevsku notu,i to mi se baš dopalo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 01/10/2020 : 11:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

a ko to pravi famu i spektakl oko Matea?



Idi na bilo koji festival/striparnicu u Francuskoj i Belgiji i bit će ti jasno.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/10/2020 : 11:12:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

meni je Žibra scenaristički jači u Potkazivaču i Odgodi,i to za klasu,a Mateo me je pogodio tek od trećeg albuma (suprotno od Peja);prva dva su me pomalo i smorila,posebno kod prvog čitanja.A od trećeg dobijaju neku Felinijevsku notu,i to mi se baš dopalo.



Eto vidiš, čak i mi koji volimo ovaj strip imamo različit doživljaj, tako da ne vidim smisla o trošenju puno riječi oko toga. Svako neka uživa u onome što mu se sviđa.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 01/10/2020 : 11:58:24  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco

Evo da pokvarim party :

Matteo je jedan od najdosadnijih stripova ikad. Znači nakon svih 5 albuma pročitanih u cugu (iskustvo koje ne bi poželio nikome) to odgovorno tvrdim. Skoro pa ništa se ne događa (posebno brutalan je 2. album, tamo stvarno ne znaš tko koga), radnja stoji u mjestu i pratimo njegova razmišljanja kroz nepotrebne tone i tone teksta a sve to prati absolutno premali font. Plus je potrebno puno znanja o političkoj situaciji u razdoblju u kome se radnja odvija. Tek u Španjolskoj je malo radnja dinamičnija, ali sve u svemu - teška muka za čitanje.

Sviđa mi se barka kao nekakav most koji povezuje radnju i albume.

I Gibrat kao crtač je tako- tako. Sve je to super i krasno obojano, i naravno da ima spektakularnih scena i tabli ali ubrzo se počinje ponavljati...plus su mu svi likovi(posebno) žene iste, svi uglavnom gledaju unazad, scene borbi gotovo komične itd. Da ne govorim o tome kako Matteo od 2- do 3. ciklusa (cca 18 godina) skoro po da nije dobio nijednu boru ni sijedu vlas, iako je odrobijao svoje.
Svaka čast prekrasnom fibrinom izdanju i bojama, ali očekivalo se puno više.


Aco ima nas više kojima je Gibrat bezvezan.
Odgoda OK, jer se valjda prvi put susrećen s njin pa taj crtež stvarno izgleda fantastično.
Već kod Potkazivača san ima osjećaj da mi prodaje muda pod bubrege.
Matteo mi je izrazito dosadan.
Scenario za Časne ljude mi je daleko najbolje šta je Gibrat napravija.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000