forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 ZS i LMS ludilo.Ima li smisla? Kako ga riješiti?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 08:22:08  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Bah

Alkar Stripnik "Promašio".
Opet 2 za koja sam bio zainteresiran kod Alexa preletila 1k. Uhhhh, kolega luđaka još uvijek ima u igri kao u priči.

Možda bi bilo najbolje napraviti listu od 30ak LMSova i ZSova koje jako želim.
BIdati jače nego inače i kad ih nabavim jednostavno zadovoljit se sa nabavljenim i zaboraviti na LMS&ZS.
Nekako mi se čini da bi to bilo optimalno.

Najviše volim kada netko ko je već platio neki strip 2k ili 3k kuna kupi isti još jednom za >1k iz pitaj Boga kojih razloga.

U ovoj ludnici neće nedostajati mušterija još dugo. Možda za 20-30 godina kad Stari Prdonje posenile i ekipe potpuno zaborave da je ludila ikada bilo.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1309 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/10/2020 : 11:03:38  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Objektivno nema nikakvog smisla.
E sad, subjektivno, svi pronalazimo neka opravdanja.
Recimo meni je smiješno, i prije svega bezumno, davati na tisuće kuna za neki stari ZS ili LMS strip.
Pogotovo jer, većinom, isti postoji u novijem, boljem, kvalitetnijem i mnogo, mnogo jeftinijem izdanju.
Neki to nazivaju kolekcionarstvom, ja bacanjem novca.
Ali opet, treba se zapitati je li normalno - iako po razumnim cijenama - kupovati gomile, i gomile knjiga i stripova, kako na hrvatskom, tako i na engleskom, a istovremeno znajući da barem pola toga nećeš za života stići pročitati?
To bi bio moj slučaj.
Ali imajući to u vidu, ti i dalje sve to gomilaš, a opravdavaš se sa, u mom slučaju, širokim poljem interesa i zaostalom nacijom punom kretena, pa ti je zanimljivije društvo knjige.
I time da većina onoga što je vrijedno reći, i ima neku dubinu, većinom bolje ispadne na papiru, ispisano i promišljano u miru, jer ljudi su stalno u nekoj žurbi, zaokupljeni notifikacijama (i pizdama materinama) i većinom ne znaju slušati jedni druge.
Pa se ni ne trude, pretjerano, spoznavati, propitkivati itd.
Imaju komercijalne emocije i ukalupljeni egzistencijalni nivo.
Uglavnom, na kraju valjda svi mi imamo neka svoja opravdanja, ali sad koliko je sve to smisleno na kraju dana...
S time se odavno ne zamaram.
Valjda je od svega najbitnije da ljudi imaju neku strast.
Jebeš smisao; on čovjeka odvede od točke A do točke B, a ponekad čak ni to.
Dok strast koristi cijelu abecedu, a katkad ispisuje i hijeroglife koji mogu biti nejasni i često nedokučivi, ali nije li u tome sva zabava?

E sad: zvuči li ovo smisleno?

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 23/10/2020 11:09:33
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 11:18:21  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

Objektivno nema nikakvog smisla.
E sad, subjektivno, svi pronalazimo neka opravdanja.
Recimo meni je smiješno, i prije svega bezumno, davati na tisuće kuna za neki stari ZS ili LMS strip.
....



Naravno da ima smisla.
Ne znam koliko imaš godina.
Ako nisi generacija 60ih i 70ih onda ti stripovi tebi ništa ne predstavljaju.

Ono što sam ja odlučio je predstaviti sve što je izlazilo u to vrijeme, a ja sam obožavao.

Kupio sam 30ak starih stripoteka, uglavnom sa Taličnim Tomom i Asterixom. Iz djetinjstva mi ih je ostalo 50ak tako da bi tih par brojeva predstavilo Stripoteku.

Nabavio sam i 10ak Giganta sa Modesty koju volim. Njih ću nasloniti na ono što je Tino objavio. (nikako nisam zadovoljan sa njegovim dizajnom naslovnih)

itd itd ... na taj način bi koncipirao svoju kolekciju

OD ZS&LMS Velikog Bleka i Kita sam popunio. Ne treba mi više ništa. Imam rupu kod Zagora, Texa i pogotovo Marka.
Tu bi kupio od svakog još 10ak naslova.

I to bi bilo to.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1309 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/10/2020 : 11:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
*Stripnik: treba čitati s razumijevanjem. Sve.
Upravo o tome govorim: sve se svodi na opravdanja.
Ti si naveo svoje, ja sam naveo svoje.
I ta opravdanja nerijetko nisu pretjerano smislena.
8 ili 9 tisuća kuna za jedan stari strip koji ti budi uspomene iz djetinjstva?
A, recimo, plaća ti je 5000 kn mjesečno, tu u Hrv.
Ne govorim ovdje o bogatašima.
Kažem, nema smisla u nekim stvarima tražiti smisao.
Naravno, to se ne odnosi samo na stripove.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 23/10/2020 11:28:21
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 11:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Ma slažem se sa svime što si napisao.

Moj je problem u tome što sam se vratio stripovima prije dvije godine.

Pokušavam smisliti način na koji ću koncipirati kolekciju bez da poludim i poželim imati sve što sam propustio.
To bi valjda koštalo 60k€ i ne bi imalo nikakvog smisla pošto Bonnelie ne ćitam i kupovina Libellusa ne bi imala smisla.
I tu ću kupiti 10 komada od svakog izdanja i to će biti to.

Volim Fibru i nju ću pratiti i nadopunjavati aktivno.
Planiram početi pratiti i njemačko izdavaštvo uskoro.
Sa LMS&ZS ću napraviti kao što sam napisao gore, I tu ću se zaustaviti sa Bonelliem.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1309 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/10/2020 : 11:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Ma slažem se sa svime što si napisao.

Moj je problem u tome što sam se vratio stripovima prije dvije godine.

Pokušavam smisliti način na koji ću koncipirati kolekciju bez da poludim i poželim imati sve što sam propustio.
To bi valjda koštalo 60k€ i ne bi imalo nikakvog smisla pošto Bonnelie ne ćitam i kupovina Libellusa ne bi imala smisla.
I tu ću kupiti 10 komada od svakog izdanja i to će biti to.

Volim Fibru i nju ću pratiti i nadopunjavati aktivno.
Planiram početi pratiti i njemačko izdavaštvo uskoro.
Sa LMS&ZS ću napraviti kao što sam napisao gore, I tu ću se zaustaviti sa Bonelliem.



Pa da. Nisi odmah shvatio da ja govorim o ljudima koji daju na tisuće kuna za jedan ZS ili LMS strip.
Očito ne mislim tu na Stripoteke, Asterixe i sl.
A kako ćeš ti što složiti i koliko novca potrošiti... tvoja stvar.
A van konteksta stripova, tu je i jedna moja kolegica opsjednuta s torbama.
Grcala se u dugovima, a plaća joj je manja od 5000 kn, plus još joj i država uzima dio te plaće zbog kredita...
Ali nije mogla odoljeti da mjesečno ne kupi barem dvije torbe.
Pa ih je na kraju imala valjda 15-20.
Što će s tolikim torbama? Vrag bi ga znao.
Ali žena voli torbe.
I stalno se opravdala time da joj mački izgrebu torbu.
S vremenom sam počeo misliti da im to ona namjerno daje da rade, kako bi opravdali novu kupovinu
Onda joj je u 7.mj. puknuo gležanj pa je završila na štakama i prestala kupovati torbe, jer joj je nespretno pored svega i torbu vući uokolo, a plaća joj je smanjena na 70 posto.
Razmišljam bi li joj rekao da je, kad tako sagledam njeno trostruko puknuće gležnja i dug postop. tijek, ta njena ozljeda "sreća u nesreći".

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 11:53:31  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
i još nešto .... 80% stripova koje sam kupio u zadnje 2 godine još nisam stigao pročitati.

Znači, po vremenu koje mogu odvojiti za stripove, isto nema smisla.

Odlučio sam pratiti aktivnije Fibru i nastaviti kupovati izdanja SA koja pratim. Kad završim sa 10ama to bi bilo to.

Libelluse ću možda kupiti kao cijele kolekcije ako netko ponudi prihvatljivu cijenu. Zagora možda. ALi onda bi ih i pročitao. Pojedinačno ih neću kupovati.
Libellusova izdanja su lijepa i šmajhlaju moja dizajnerska čula. Ali sadržaji nisu više za mene. Imam par novijih Teksova. Odbojni su mi do bola.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 11:58:00  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
SLaganje kolekcija ZS i LMS za mene nema nikakvog smisla.
Ovaj topic otvorio sam da probam smisliti što želim od njih. Kako koncipirati to sakupljanjem.

Nije problem u novcima. Imam dobar posao u Njemačkoj.
Stvar je u tome da su ti stripovi debelo preplaćeno zadovoljstvo. I kao takvi ne predstavljaju zadovoljstvo kakvo bih ja od njih htio.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1309 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/10/2020 : 12:15:47  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

SLaganje kolekcija ZS i LMS za mene nema nikakvog smisla.
Ovaj topic otvorio sam da probam smisliti što želim od njih. Kako koncipirati to sakupljanjem.

Nije problem u novcima. Imam dobar posao u Njemačkoj.
Stvar je u tome da su ti stripovi debelo preplaćeno zadovoljstvo. I kao takvi ne predstavljaju zadovoljstvo kakvo bih ja od njih htio.



To ti je već pola odgovora

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/10/2020 : 14:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Bonjovi imaš najači potpis:D:D
Inače, zašto ZS i LMS?
Ha zašto ljudi kupuju prvo izdanje neke knjige iz 1855. sa stanjem 2, kad imaju izdanje iz 2002. sa stanjem 5?
Da,da...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 14:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Pa za jedan od LMSova koje pratim može se kupiti 6 ili više Fibrinih, Libellusovih ili izdanja bilo kojeg drugog izdavača.

Ove ću pročitati sa velikim zadovoljstvom dok ću taj 1 LMS ili 1 ZS staviti u ormar i pitati se zašto sam za njega dao 2k kuna.
Osim prvog Zagora u LMS kojeg sam kupio kupio sam i prvog Zagora u ZS. On sada izgleda fantastično. Strip je imao problem u gornjem dijelu hrpta. Taj je problem kirurški riješen i sad je strip stvarna 5-ca.

Niti jedanm, niti drugi me ne vesele. I dan danas se pitam zašto sam ih kupio za tako puno novaca.
A to je tek polovica cijene od 10ak ljudi koji su te stripove kupovali na ovim aukcijama.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 14:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Ima i tu istine.
Ima ljudi kojima oni donose veliko zadovoljstvo.

Želju imam, ali moj sustav vrijednosti kaže da su preskupi.
Odnosno za taj novac meni ne donose dovoljno zadovoljstva.


quote:
Originally posted by mladjo

Bonjovi imaš najači potpis:D:D
Inače, zašto ZS i LMS?
Ha zašto ljudi kupuju prvo izdanje neke knjige iz 1855. sa stanjem 2, kad imaju izdanje iz 2002. sa stanjem 5?
Da,da...

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15716 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/10/2020 : 15:35:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Ima i tu istine.
Ima ljudi kojima oni donose veliko zadovoljstvo.

Želju imam, ali moj sustav vrijednosti kaže da su preskupi.
Odnosno za taj novac meni ne donose dovoljno zadovoljstva.


quote:
Originally posted by mladjo

Bonjovi imaš najači potpis:D:D
Inače, zašto ZS i LMS?
Ha zašto ljudi kupuju prvo izdanje neke knjige iz 1855. sa stanjem 2, kad imaju izdanje iz 2002. sa stanjem 5?
Da,da...




Sto, ne znate za maximu, nije dovoljno dobro imati svaki primjerak, vec svaki primjerak u savrsenom stanju?

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Minotauro
Starting Member

17 Posts

Member since 18/09/2015

Posted - 23/10/2020 : 16:40:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Minotauro a Private Message  Reply with Quote
Kupujuci ZS i LMS kupujemo djelic djetinjstva, jer to su stvari koje smo najvise zeljeli u djetinjstvu. Ja kad u ruke uzmem npr. Hagotovu moc vratim se u proslost,u taj trenutak kad sam prvi put vidio taj strip na kiosku. Kad sam poceo skupljati htio sam skupiti samo ZS od broja 600 i LMS od broja 500, jer na njima sam odrastao.sad su vec u igri stariji brojevi, ali kontroliram to, ocuvanost mi nije prioritet, ne mora biti 5.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10126 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/10/2020 : 16:52:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Neke prastare stvari su kod mene upravo iz razloga koje navodi Minotauro.

Oživljavaju sjećanja na trenutke radosti i bezbrižnosti u nekom razdoblju života.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 23/10/2020 : 17:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
Sto, ne znate za maximu, nije dovoljno dobro imati svaki primjerak, vec svaki primjerak u savrsenom stanju?



Za Ivana znamo da ima jednu od težih dijagnozu. Potvrdio je to i sam nekoliko puta kad se o Fordovima radi. Ima vjerojatno još toga osim njih.

Mogli bi to nazvati bolešću savršenog primjerka.

Uh, bojim se da kada dođe do tog naprednog stadija da pomoći nema.

Lastane, pomozi nam!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15716 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/10/2020 : 23:29:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

quote:
Originally posted by ivanl
Sto, ne znate za maximu, nije dovoljno dobro imati svaki primjerak, vec svaki primjerak u savrsenom stanju?



Za Ivana znamo da ima jednu od težih dijagnozu. Potvrdio je to i sam nekoliko puta kad se o Fordovima radi. Ima vjerojatno još toga osim njih.

Mogli bi to nazvati bolešću savršenog primjerka.

Uh, bojim se da kada dođe do tog naprednog stadija da pomoći nema.

Lastane, pomozi nam!


Samo sakupljati sve te uputnice je radost i veselje. Nikad dosta specijalistickih pregleda...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

karuro
New Member



117 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 24/10/2020 : 01:16:22  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Kupujući ZS i LMS posljednje dvije godine postavljam si stalno jedno pitanje: "Vrijedi li to?"
Izračunao sam da sam na stripove potrošio preko 12k€ u protekle dvije godine + veliki ormar, 3,8k€ koji sam dao raditi.
Ima li to smisla? Pa mogao sam prodati stari i kupiti najnoviji Harley Davidson i voziti ga do kraja života.
Najveći krivac su ZS i LMS.

Kod jedne od Mrckovih većih prodaja pojavila su se dvojica koja su zajedno potrošili više od 100k kuna.
Pa, fck, sa tim novcima dvoje može luksuzno proputovati zemaljskom kuglom - nekoliko puta.

Kod licitacija pogledam tko licitira. Otkrio sam da je "B" platio 7,8k kuna za prvog Zagora u LMSu. Kupio sam ga i je za 3k kuna.
Još dan-danas se pitam, WTH, zašto? Imao je fleku edix bijele korekture. Bio sam toliko razočaran sa tom kupovinom. Pogledao sam ga i stavio u ormar. I nikada ga od onda nisam uzeo u ruke.

Razmišljam o ljudima koji su potrošili više od 200k kuna za ZS i LMS ovdje na aukcijama. Pretpostavljam da su poslovno uspješni u životu pa si to mogu omogućiti. To je vedrija varijata. Mračnija je ona u kojoj su nekome umrli roditelji i nasljedstvo odlazi za ZS i LMS.
Vrlo često ekipa koja troši taj novac ne čita ništa drugo. AF eventualno. U njihovim kupovinama nema Fibri, Bookglobe-a i sl. pa čak niti Libellusa.
Zamišljam ih često kao ljude 50ih i 60ih godina bez većih životnih iskustava zapelih u nostalgijskoj strip nirvani.

Tvrdim: "Totalna je glupost trošiti toliki novac na ZS i LMs!"
Lijepo je gledati kolekciju. Ja je osobno gledam kao skupocjenu sliku obješenu na zid. Kupujem je samo "nostalgije" radi. Imam lijepi osjećaj gledajući je. I super ružan osjećaj kad se sjetim koliko je to koštalo.
Sa 55 godina i životnog iskustva koje imam i imamo, nevjerojatno mi je da netko još može oduševljavati se sa junacima ZSa i LMSa. Ja ih osobno ne mogu više čitati i ne čitam ih.
Probao sam na silu Zagora i Bleka. Ne ide. Nekim čudom Mali Rendžer nekako ide. Klimavo, ali ide. Teža nostalgija, vjerojatno. Kod Kita sam uvijek volio i volim konstantnost crteža.

Volio bih popuniti kolekciju LMSa od 1-250. Kao i svi drugi zaraženi ZS i LMS ludilom volim kupiti lijepe primjerke. Najvažniji mi je hrbat. Naravno, zato da bi moja "obješena slika" lijepo izgledala.
Po cijenama po kojima ostali "zaluđeni" kupuju LMSove sa Zagorom, Texom itd za 90ak brojeva koji mi nedostaju trebao bih potrošiti još 15k €?
Ma nema šanse!
Tisuću je puta bolje te novce potrošiti na moje, odnosno vaše, hobije. Oldtimer automobile. Ove godina uložio sam 10k u restauraciju spačeka. Vozim ga svaki vikend i uživam kao prasac.
Družim se sa ekipom i putujemo dosta. Harley je slijedeći na redu. SLijedeće godine. Kad Korona stane Rute 66 u Americi.

Sve to što sam gore napisao ne bi se dogodilo kad bi me ulovilo ZS i LMS ludilo. Zato, treba vagati i kontrolirati LUDILO.

Najgore od svega je to što kolekciju ne dijelim ni sa kim. Klince ne zanima. Probali su, ali nije išlo. Njihovo je geslo da ne čitaju ništa što nije na ekranu.
Moji frendovi ovdje u Njemačkoj, a iz Hrvatske ili stare Juge su, nisu zainteresirani. Većina me pita "Što će mi to?". Više zanima Njemce nego njih.

Dijelite li vi zadovoljstvo svojim kolekcijama sa drugima?
Meni, zapravo, i nema puno smisla, ako samo ja uživam u njoj.

Moj je zaključak da ZS i LMS ne vrijede ogromne novce koji mnogi troše. Ne da ne vrijede nego su totalna glupost. Ja nisam pročitao niti jedan LMS i ZS koji sam kupio. Čitam ih eventualno kod SA ili Libellusa.
Pa kakvog to onda ima smisla?
Ako volite i čitate Zagora, recimo, umjesto kupovine 20ak prastarih LMSa i ZSa možete kupiti kompletnu Libellusovu kolekciju.

I na kraju, Fordovski: "Tko voli čitati i kupuje modernija izdanja Zagora i ekipe vrijedi, a tko plaća stare LMSove i ZSove 1750, 2750, 7750 Kn vrijedi upitno. U originalu bi trebalo ići "Ne vrijedi", ali to ne vrijedi generalno.
Sigurno i u velikim potrošaćima ZSa i LMSa ima i ekipe koja živi punim životom i strip im je jedno od velikih zadovoljstava. Sigurno ima, samo njih mislim da ima jedno 7 do 10%.






Svatko ima svoju filozofiju, to je tako. Svom srecom pa me takav nacin skupljanja stripova ne zanima. Kupim i stavim na policu jedino strip koji sam procitao i imam ga namjeru ponovno procitati. Neke vec unaprijed npr. od fibre znam da su za kolekciju, pa uzmem da nisam jos procitao. Pak puno stripova koje sam procitao i koji su mi se svidjeli, nisam kupio iz razloga sto su mi bili jednom za procitati i nema mi smisla da mi to stoji na polici i skuplja iducih 30+ godina prasinu.Također nikad nisam platio vise od 350kn za pojedinacni strip ma koliko me zanimao. Jednostavno imam neke svoje tarife koliko mi nesto vrijedi, a nebulozno nabijene cijene radi rasprodanosti, rijetkih edicija i nekih drugih razloga ne sljivim ni pola posto. Zbog toga mi treba puno duze da dođem do neceg sto mi je interesantno a pretezito je to slucaj kada nabasam na nesto od LL, ali na kraju vecinom nađem.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15716 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/10/2020 : 09:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je sjetiti se LMS i ZS. To ce zauvjek ostati u lijepoj uspomeni. Sve je bilo podredeno tim edicijama. U te se 'romane' igralo na karte, igralo se u njih na franje, dobitak u igrama sa slicicama,( topavanje, do zida...), bio je u 'romanima'. Sve je bilo LMS i ZS. Pa to je bio cijeli jedan svijet. Svi smo ih imali, sakupljali. Cijela ulica. Cijela skola. Cijeli kvart. Mater bi nas poslala u 'spizu', a sa ostatkom bi se odmah islo na trafiku po novu dozu sunda. Kako mi se ne bi bilo drago toga sjetiti...
No, zaista mi je drago sto sam se oslobodio toga kolekcionarskog bremena. Nije mi potrebna i ta omca. Ne iz financijskih razloga, ne zbog nedostatka vremena za takvo sto ili ogromnog prostora koji je potreban za takvo sto, vec jednostavno mislim da sam to prerastao. Nesto treba ostaviti iza sebe, i poci dalje. LL izdanja SBE novijih junake tipa; Dylan, Nathan, Magico, Dragonero, Sirocad...uzimam s gustom. To je skroz drugaciji koncept i pristup, iako i oni vec pocinju 'stekati' zbog dugovjecnosti i nedostatka ideja. To ipak ne usporedujem niposto s Blekom, Markom, Kitom, Texom iz spomenutih edicija. Tu je ipak razlika u kvaliteti po meni. Osim Kena, njega sam bio dugo godina cuvao u LMS izdanju pa na kraju nedavno prodao. Kad ga uzmem u ruke u izdanju Fibra/LL ogromna je to razlika... jedino smatram da sam se zajebao sa LL Zagorom, tu sam se uhvatio na mamac nostalgije. Dobro sam zagrizao tu udicu, jbg. I sad se pitam da li mi je to trebalo? Unatoc savrsenstvu izdanja, ove sam ih godine za vrijeme prvog sranja s Koronom ponovo sve procitao i ostao zatecen kakvih losih prica, crteza, dijaloga tu ima. Velikoj nostalgiji usprkos, cini mi se to prevazidena stvar. Bez ikakve uvrede ikome, samo moje osobno misljenje. Ali kako rekoh, sve je to u redu. Ljudi kupuju povrtak u svoje djetinjstvo i to je u redu. Ustvari ima li sto ljepse? A sto se tice cijena, pa to je naprosto tako kako je. Trzisna stvar. Dok god je takav ekstremni interes, bit ce i takve cifre. Cak puno, puno vece nego za bilo kakav odlicno ocuvan primjerak rijetkog Alan Forda. Sto je po meni apsurdno. Ali tko mene pita...tko uostalom nas ista pita...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
5009 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 24/10/2020 : 10:02:17  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
zapravo je o fenomenu "moćne žute trake" teško napisati nešto novo dobro, a da bude krivo...

već samo držanje u ruci i ove aktualne, "nove ZS" prozorčić je u prošlost, onaj komadić srednjoškolskih dana iz jednog vremena...
Kad otvorim svoje ukoričene "Politikine zabavnike" i vidim Hogara STRAŠNOG, sjetim se snijega do koljena, školske torbe s naguranim stripovima u tajnim pretincima i bake koja čeka s ručkom nakon škole...

Revizija kolekcije, nadopunjavanje "još perfektnijim izdanjima" - zašto da ne?
Savršena kolekcija i doživotno čuvanje - zašto da ne?

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1970.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •

Edited by - DOMI on 24/10/2020 10:22:26
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24926 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 24/10/2020 : 10:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DOMI

zapravo je o fenomenu "moćne žute trake" teško napisati nešto novo dobro, a da bude krivo...

već samo držanje u ruci i ove aktualne, "nove ZS" prozorčić je u prošlost, onaj komadić srednjoškolskih dana iz jednog vremena...
Kad otvorim svoje ukoričene "Politikine zabavnike" i vidim Hogara STRAŠNOG, sjetim se snijega do koljena, školske torbe s naguranim stripovima u tajnim pretincima i bake koja čeka s ručkom nakon škole...

Savršena kolekcija i doživotno čuvanje - zašto da ne?



Bravo za post. U principu, radi se upravo o tome: kupovina sećanja na mladost. A to nema cenu. Preprodavci su naišli na zlatni rudnik i to iskorištavaju do maksimuma. Niko normalan ne bi platio 100-200-300€ za neki strip da "ne mora".

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

giant
Average Member



Slovenia
853 Posts

Member since 22/10/2006

Posted - 24/10/2020 : 11:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send giant a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Bah

Alkar Stripnik "Promašio".
Opet 2 za koja sam bio zainteresiran kod Alexa preletila 1k. Uhhhh, kolega luđaka još uvijek ima u igri kao u priči.

Možda bi bilo najbolje napraviti listu od 30ak LMSova i ZSova koje jako želim.
BIdati jače nego inače i kad ih nabavim jednostavno zadovoljit se sa nabavljenim i zaboraviti na LMS&ZS.
Nekako mi se čini da bi to bilo optimalno.

Najviše volim kada netko ko je već platio neki strip 2k ili 3k kuna kupi isti još jednom za >1k iz pitaj Boga kojih razloga.

U ovoj ludnici neće nedostajati mušterija još dugo. Možda za 20-30 godina kad Stari Prdonje posenile i ekipe potpuno zaborave da je ludila ikada bilo.



Hm, imam utisak, da si slabe volje, jer si izgubio aukcije iako si ponudio dosta para... Ja te u neku ruku i razumijem, ali veruj mi, u slabih 15 godina, koliko i sam sudjelujem na aukcijama ja bi morao otvoriti 100 topika slicnih tvome😉 Ali jbg, ne brini, u tome i jest draž kolekcionarstva... Ako dugo cekas nabavit češ i ove, koji su ti izmakli i za puno manje love... Meni se desilo to ove godine. Nabavio puno lepih ZS i lms po skoro dzabe u odnosu na ove cijene ovde. Kriza je i mnogi prodaju ono sto imaju. I mnogo je takih, koji ne znanju za cijene ovde na ovom sajtu.

Edited by - giant on 24/10/2020 11:05:17
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15716 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/10/2020 : 13:58:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by DOMI

zapravo je o fenomenu "moćne žute trake" teško napisati nešto novo dobro, a da bude krivo...

već samo držanje u ruci i ove aktualne, "nove ZS" prozorčić je u prošlost, onaj komadić srednjoškolskih dana iz jednog vremena...
Kad otvorim svoje ukoričene "Politikine zabavnike" i vidim Hogara STRAŠNOG, sjetim se snijega do koljena, školske torbe s naguranim stripovima u tajnim pretincima i bake koja čeka s ručkom nakon škole...

Savršena kolekcija i doživotno čuvanje - zašto da ne?



Bravo za post. U principu, radi se upravo o tome: kupovina sećanja na mladost. A to nema cenu. Preprodavci su naišli na zlatni rudnik i to iskorištavaju do maksimuma. Niko normalan ne bi platio 100-200-300€ za neki strip da "ne mora".


E, ali bas mora. Jer je trzisna vrijednost bas takva i takva. Diskutabilno je to tko je ili nije normalan da 'iskrcava' takve cifre na stari strip. Ja na te ne bi. Ali na neke druge itekako bih. A smatram se normalnim. Dakle dat cu 'za svoje solde' za sto god mi se prohtije. Pa zasto sam onda radio? I postavljam pitanje, da li radimo da bi zivjeli, ili zivimo da bi radili? Treba i gustati. Ja gustan dat pare na stripove, albume...i tako cu i dalje. Ustvari, nema mi draze nego 'iskrcat' pare na stripove.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24926 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 24/10/2020 : 15:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
I ja sebe smatram normalnim i dajem veliki novac za ZS/LMS. Ne zato što hoću, već zato što preprodavci diktiraju takve cene. Da nađeš kod nekog čoveka gomilu tih stripova, a da on nije u toku, bio bi zahvalan da mu ponudiš po 5€ po stripu.

Meni nije žao novca koji dajem za te stripove, da se razumemo. Da li je pametno, nije. Da li mi pričinjava zadovoljstvo? Da. ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15716 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/10/2020 : 16:01:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
E to, mi je pritajena zelja. Doci u, naici na neki tavan, podrum ili slicno a u njemu Alibabina pecina stripova. I da sta ja znam, taj neki nasljednik stana ili prostora proda to blago stripova za neku meni smijesnu cifru.
Bas nekidan, nakon ostavinske rasprave u Splitu od kad je jedan stariji gospodin preminuo dode mu naslednik u stan i nade veliku kolicinu stripova. I spletom okolnosti taj nasljednik iz Zagreba me pozove da vidim vrijedi li tu sto. Njemu ne vrijedi nista, a meni je bilo to tuzno, pregledavati prepune ormare covjeka preminulog prije par mjeseci. Na zidu plaketa/priznanje za dugogodisnje kolekcionarstvo. U ormarima masa Mike Misa, Denisa, Stripoteka, Plavog Vjesnika, Eks Almanaha...ali sve staro, lose ocuvano, bas prastaro... Tom covjeku je to bila sigurno velika sentimentalna vrijednost, ali trzisna nikakva. Rekao sam mu da to nije ni ocuvano ni vrijedno, on pozvao Reto centar i oni odnjeli sve to na otpad. Uglavnom tuzna prica, a opet mogli su ti ormari biti prepuni LMS-a, ZS-a, Alan Fordova...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000