forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 167 Mjesec bijele boje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

GGG
Senior Member



Slovenia
2483 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 20/01/2021 : 22:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Hmmm...težak strip za ocjeniti, posebno nakon Samotnih otoka, koji su mi nekako bolje sjeli. Možda zato, jer smo u Samotnim otocima bombardirani informacijama, od geografsko-povjestnih do svakodnevnih interakcija. Mjesec bjele boje je drugačiji. U prvom redu zbog toga jer je setting drugačiji - puno više je nekakvog čekanja, priprema, odluka, pa opet čekanja...Uz to onda ide više nekih razmišljanja, sječanja i nekakve autorefleksije. Ako su Samotni otoci bili strip o samotnim otocima, Mjesec bjele boje je u više strip o Lepageu na Antarktici, nego o samoj Antarktici. Za one koji još nisu čitali Samotne otoke, preporučujem prvo ovog.

Uz solidno dočaravanje ledene pustoši i praznine, jedna solidna 7/10.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 11/02/2021 : 20:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
GGG-ov komentar je dosta sličan mojem dojmu.
Ovaj strip je više kontemplacija introverta na Antarktici nego putopis o kontinentu samom. Dio samih priprema za put mi je bio nekako razvučen i naizgled dokumentarističko suhoparan. No svakom sljedećom stranicom na površinu je izbijala autorova itekako specifična dramaturška poetika.

Crtež genijalan! Prozračan tamo gdje treba i stvarno upečatljiv grandiozan u total scenama. Potpuna uživancija, lijek za konjuktivitis!
Fotografije u stripu baš i ne volim ali ovdje su se jako jako dobro uklopile i pridonjele oživljavanju cijele ekspedicije.

Kod Lepagea mi uvijek fali neka sitnica da mi postane vrhunski pa je tako i sa ovim naslovom ali bez puno premišljanja dodjeljujem granitnih 8/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 19/02/2021 : 21:24:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar rad. Likovno maestralno a i prića ima dobar ritam i tok. Prića o putu u abnormalni super hladni okolini Antarktike. Samotni otoci su mi imali previše prazne priče, ovdje je sve stalo na mjesto. A nešto drugo od banalnosti svakodnjevice nisam ni očekivao.

Lepage je veliki znalac slikanja vode.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 15/03/2021 12:42:40
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/03/2021 : 12:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Inače sam fan Lepageovih dokumentaraca ali ovdje je nadmašio i svoje predhodne uratke. Strip je zanimljiv na toliko nivoa. Posveta znanosti, ljudskom avanturističkom duhu, čudesima prirode, umjetnosti, hrabrosti. Ova priča za razliku od Samotnih otoka donosi i izraženiji dramski moment, ipak se ne dolazi samo tako na antartiku, tu je i zanimljiv odnos sa njegovim bratom koji je obogatio strip i fotografijama. Posebno su zanimljive povijesne priče, pogotovo me dojmila ona britanca koji je sanjkama pokušao preći antartiku s jednog na drugi kraj, na kraju nije ni zakoračio na antartik al ono što je izveo je veći podvig od onog zbog čega je išao dole. Ne moram uopće spominjati predivne crteže Lepagea, to se podrazumijeva. Samotni otoci su koliko god da su super ispali, na kraju su ispali tek zagrijavanje za Antartiku. Apsolutna preporuka i 10/10.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/03/2021 : 14:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Mjesec mi se nije svidio, kao uostaom ni nijedan drugi Lepageov putopis. Uvijek mi tu fali događanja, akcije, nečega.. jednostavno, nisam publika za to. Ono što me iznenadilo u ovom albumu je što svi ostali likovi znaju za njegove albume. To su sve ozbiljni ljudi, znanstvenici ali čitaju stripove, ili bar putopisne stripove o krajevima u koje idu. To mi je bilo fora, to što su stripovi ugledni u Francuskoj
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/03/2021 : 14:19:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Mjesec mi se nije svidio, kao uostaom ni nijedan drugi Lepageov putopis. Uvijek mi tu fali događanja, akcije, nečega.. jednostavno, nisam publika za to. Ono što me iznenadilo u ovom albumu je što svi ostali likovi znaju za njegove albume. To su sve ozbiljni ljudi, znanstvenici ali čitaju stripove, ili bar putopisne stripove o krajevima u koje idu. To mi je bilo fora, to što su stripovi ugledni u Francuskoj



Pa strip autori kod njih nerijetko dobivaju francusko odlikovanje za kulturu - odličje Viteza reda umjetnosti i književnosti.

2013. je od stranaca između ostalih ordenom Viteza reda umjetnosti i književnosti odlikovan Igor Kordej.

U njihovim informativnim emisijama često gostuju strip autori i govore o svom radu i svojim albumima.

Edited by - Peyo on 15/03/2021 14:20:09
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/03/2021 : 14:39:43  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Znao sam za to ali nisam znao da strip ima i svakodnevnu ulogu, da ga čitaju i obični ljudi. To me oduševilo, toga nema kod nas. Ili si stripoljubac ili ne znaš ni da strip postoji, nema sredine (bar ja to tako doživljavam).
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/03/2021 : 15:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Mjesec mi se nije svidio, kao uostaom ni nijedan drugi Lepageov putopis. Uvijek mi tu fali događanja, akcije, nečega.. jednostavno, nisam publika za to. Ono što me iznenadilo u ovom albumu je što svi ostali likovi znaju za njegove albume. To su sve ozbiljni ljudi, znanstvenici ali čitaju stripove, ili bar putopisne stripove o krajevima u koje idu. To mi je bilo fora, to što su stripovi ugledni u Francuskoj


Jebiga stvarnost nije baš Katanga ili Tyler Cross ali ovdje ima još boljih priča kad Lapage priča o pionirskim expedicijama na Antartiku, a te su itekako stvarne.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/03/2021 : 15:26:30  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ta priča je vrhunac stripa! Ona o onom liku šta je ostao dvije zime zarobljen u ledu s posadom, prošao 1400 km u čamcu, pa na kraju ledene planinske prijevoje da spasi posadu, to je zakon. To bi htio čitat! Jebate, tako bi htio živjet!!

Ali nema više toga.. sad sjedneš u veliki traktor i najveća drama je jesi li dodao dosta gasa. S tim se mogu poistovjetiti ali mi je nekako dosadno
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/03/2021 : 17:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ta priča je vrhunac stripa! Ona o onom liku šta je ostao dvije zime zarobljen u ledu s posadom, prošao 1400 km u čamcu, pa na kraju ledene planinske prijevoje da spasi posadu, to je zakon. To bi htio čitat! Jebate, tako bi htio živjet!!

Ali nema više toga.. sad sjedneš u veliki traktor i najveća drama je jesi li dodao dosta gasa. S tim se mogu poistovjetiti ali mi je nekako dosadno

eh da, sam kraj s traktorima je najmanje uzbudljiv al i dobro da je tako, jer na tim minusima u tim uvjetima ne želiš da se ikome tamo išta loše desilo :)))) praktički nikakvog života nema tamo na ledenoj ploči, ne bez razloga.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3130 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 15/03/2021 : 18:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Meni je to baš ono što sam hteo od ovakvog settinga i priče. Kakva crna avantura na kraju sveta, čista tišina, samoća, monotonija i ti sam sa svojim mislima. Život strgnut do same esencije. Takvi trebaju i da su filmovi o svemiru. Zato mi je film Gravitacija dobra do pola, a onda ordinarno smeće. Preživljavanje...IN SPAAACE, more marš. Akcija u svemiru, nosite se u tri lepe. Tako bi reagovao da sam nešto takvo video kod Lepaga. Neću dramu, neću svađe i žrtve. Tog ima na izvoz i u životu i u umetnosti. Hoću introspektivne osećaje, tu Sizifovsku egzistenciju gde nema šta da ti zamaskira šta si ko si i gde si. I mislim da je to ovde dobro pogođeno.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/03/2021 : 21:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ok, ali ovo nije čista tišina, samoća, monotonija misli, a nije se išlo ni na introspektivne osećaje i Sizifovsku egzistenciju. Ovo je izvještaj s putovanja obogaćen ponekom povijesnom zanimljivošću. Pročitao sam dosad sve Lepageove putopisne stripove i uopće ne znam kakav je on čovjek, čak i kad se nacrta, radi to prilično općenito, sumnjam da bi ga prepoznao da sjedi blizu mene u birtiji. S jedne strane, cijenim taj no bulshit pristup, a s druge, opet, volio bi nekakvu dramu, emocije..

Trebalo bi vidjeti kako je Rostuhar pristupio temi, on je sigurno sve to nakitio. A opet, njega mi se ne da čitat baš zato što računam da je sve nakitio
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11677 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/03/2021 : 22:52:40  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ne volim Lepageove stripove. Kad god ih uzmem u ruke, razočaram se.
Odisejeva putovanja već dugo stoji na čekanju i nikako da se natjeram.
Kontam opet, Odisej je Odisej, moralo bi biti zanimljivo, a onda se sjetim - Lepage je to i odustanem.

Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/03/2021 : 12:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Ne volim Lepageove stripove. Kad god ih uzmem u ruke, razočaram se.
Odisejeva putovanja već dugo stoji na čekanju i nikako da se natjeram.
Kontam opet, Odisej je Odisej, moralo bi biti zanimljivo, a onda se sjetim - Lepage je to i odustanem.


+1

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/03/2021 : 12:25:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
-1
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/03/2021 : 12:45:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

-1


To.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11677 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/03/2021 : 13:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dokumentarne filmove jako volim, njih uostalom jedino i gledam, osobito kada govore o prirodi, ljudima, životinjama.
Odlika im je da su uglavnom jako zanimljivi.
Zašto i dokumentarni stripovi ne bi bili zanimljivi? Lepageovi to po meni nisu. Nimalo. Naprotiv, dosadni su.

Sličan posao radi Igort. Upravo čitam njegove Izvještaje iz Japana, završio prvi dio, i Ukrajine.
Njegovi stripovi su ultra zanimljivi. Ne možeš stati s čitanjem.

Have mercy
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 17/03/2021 : 13:53:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
A gle to dosta zavisi o tematici i konceptu dokumentarca. Lepageovi dokumentarci su naručeni dokumentarci od određenih strana da ode tamo i opiše što rade ti neki ljudi na nekim poslovima i kako žive u tim nekim uvjetima i onda vizualno oda poštovanje prirodnim čudesima i te ljude predstavi javnosti. Totalna kontra tome je recimo Sigorna zona Goražde jedan povijesni dokument koji ima za cilj izazvati suosjećanje i zgražanje, desant na emocije koliko je brutalan. Meni su svak na svoj način odlični, s tim da se Lepageovim slikama rado vraćam, a za brutalnost Goražda nakon prvog čitanja više nisam imao želudca za ponovo prolazit sve to. Znači oba autora su uspjela u svojim naumima :)

Edited by - Chui on 17/03/2021 13:54:09
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11677 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/03/2021 : 16:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

A gle to dosta zavisi o tematici i konceptu dokumentarca. Lepageovi dokumentarci su naručeni dokumentarci od određenih strana da ode tamo i opiše što rade ti neki ljudi na nekim poslovima i kako žive u tim nekim uvjetima i onda vizualno oda poštovanje prirodnim čudesima i te ljude predstavi javnosti. Totalna kontra tome je recimo Sigorna zona Goražde jedan povijesni dokument koji ima za cilj izazvati suosjećanje i zgražanje, desant na emocije koliko je brutalan. Meni su svak na svoj način odlični, s tim da se Lepageovim slikama rado vraćam, a za brutalnost Goražda nakon prvog čitanja više nisam imao želudca za ponovo prolazit sve to. Znači oba autora su uspjela u svojim naumima :)


Misliš po narudžbi, kao pizza: velika, s pršutom i maslinama, bez gljiva, reš pečena?
Umjetnost odnosno strip po narudžbi. Plaćanje unaprijed, cijena fiksna, isporuka u roku. Da malo karikiram.

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/03/2021 : 17:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Umjetnost odnosno strip po narudžbi. Plaćanje unaprijed, cijena fiksna, isporuka u roku. Da malo karikiram.




Da li si čuo za Ameriku ?

Da ne idem dalje ...
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 17/03/2021 : 20:35:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by Chui

A gle to dosta zavisi o tematici i konceptu dokumentarca. Lepageovi dokumentarci su naručeni dokumentarci od određenih strana da ode tamo i opiše što rade ti neki ljudi na nekim poslovima i kako žive u tim nekim uvjetima i onda vizualno oda poštovanje prirodnim čudesima i te ljude predstavi javnosti. Totalna kontra tome je recimo Sigorna zona Goražde jedan povijesni dokument koji ima za cilj izazvati suosjećanje i zgražanje, desant na emocije koliko je brutalan. Meni su svak na svoj način odlični, s tim da se Lepageovim slikama rado vraćam, a za brutalnost Goražda nakon prvog čitanja više nisam imao želudca za ponovo prolazit sve to. Znači oba autora su uspjela u svojim naumima :)


Misliš po narudžbi, kao pizza: velika, s pršutom i maslinama, bez gljiva, reš pečena?
Umjetnost odnosno strip po narudžbi. Plaćanje unaprijed, cijena fiksna, isporuka u roku. Da malo karikiram.



Pa ne baš tako, al ta putovanja netko i sponzorira, a od Lepagea se traži samo da isporuči onako kako najbolje zna ono što je doživio. Kad bi izmišljao neke drame i akcije radi većeg interesa i "boljih kritika", e onda bi to bilo dodavanje pršuta, malo više maslina, češnjaka, rikole, obilje masllinovog ulja, dodatni umak od rajčice itd. Ovako je to što je jebga. Pa ak ti se ne sviđa uzmi drugu pizzu.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11677 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/03/2021 : 20:52:35  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
quote:
Originally posted by Peyo




Da li si čuo za Ameriku ?

Da ne idem dalje ...


Šta čuja, bija u Ameriki.

Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11677 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/03/2021 : 20:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by Chui

A gle to dosta zavisi o tematici i konceptu dokumentarca. Lepageovi dokumentarci su naručeni dokumentarci od određenih strana da ode tamo i opiše što rade ti neki ljudi na nekim poslovima i kako žive u tim nekim uvjetima i onda vizualno oda poštovanje prirodnim čudesima i te ljude predstavi javnosti. Totalna kontra tome je recimo Sigorna zona Goražde jedan povijesni dokument koji ima za cilj izazvati suosjećanje i zgražanje, desant na emocije koliko je brutalan. Meni su svak na svoj način odlični, s tim da se Lepageovim slikama rado vraćam, a za brutalnost Goražda nakon prvog čitanja više nisam imao želudca za ponovo prolazit sve to. Znači oba autora su uspjela u svojim naumima :)


Misliš po narudžbi, kao pizza: velika, s pršutom i maslinama, bez gljiva, reš pečena?
Umjetnost odnosno strip po narudžbi. Plaćanje unaprijed, cijena fiksna, isporuka u roku. Da malo karikiram.



Pa ne baš tako, al ta putovanja netko i sponzorira, a od Lepagea se traži samo da isporuči onako kako najbolje zna ono što je doživio. Kad bi izmišljao neke drame i akcije radi većeg interesa i "boljih kritika", e onda bi to bilo dodavanje pršuta, malo više maslina, češnjaka, rikole, obilje masllinovog ulja, dodatni umak od rajčice itd. Ovako je to što je jebga. Pa ak ti se ne sviđa uzmi drugu pizzu.


E, ponuda je doista dobra, pizza americana, pizza bonellijana...

Have mercy
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 17/03/2021 : 21:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ja sam otupeo na ovoga lepagea, sve je to lepo, al moje oci traze neku dramu da bi se strip mogao citati. ako toga nema mozak odlazi na spavanje
Go to Top of Page

Bokoja
New Member



137 Posts

Member since 26/11/2020

Posted - 25/03/2021 : 14:28:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Bokoja a Private Message  Reply with Quote
Uživao sam u ovom stripu. Mjesec bijele boje je superiorniji u odnosu na donekle suvoparne Samotne otoke, ima vise “mesa” što Lepage postiže ovaj put i kroz dijaloge kojih u Samotnim otocima skoro da nema.

Zna Lepage da bude sladunjav na momente, ali isto tako kroz detalje da vrhunski dočara atmosferu bez nepotrebnih velikih dramskih sukoba. Klize kroz priču i potraga, smrti, lomljenja, mali obrti. Ponekad tek sklizne u neku pseudo-intelektualnost koja može biti zamorna nekim čitaocima, gde ti dođe, da pucketaš prstima i u nestrpljenju tražiš da ide dalje, brže, ili jednostavno možeš da se prepustiš i uroniš dublje u taj dosadniji ritam koji Lepage traži i gde zapravo leži punoća njegovog pripovedanja. Predivno kroz sitnice dodiruje usputne živote o kojima je teško ne zapitati se i nakon što ih ostavi u priči negde i nastavi dalje. Sve te jake karaktere koje samo kroz detalje okrzne, za koje ne vezuje ćitaoca već nagovesti njihovu istrajnost, posvećenost profesiji, cilju, beskompromisne ili iznuđene avanturiste, njihove hrabre životne odluke i sve te životne stilove koji su za divljenje a opet to uspeva bez nekog nadmenog propovedanja velikih istina. Baš kao što u Samotnim otocima kaže: Ja sam samo…u prolazu.

Skoro je neshavtljivo kako Lepage, kad je već na Južnim francuskim teritorijama, upadljivo izbegava kritiku kolonijalizma, čak i kroz one romansirane istorijske pasaže u sepiji. Srećom tu je Savoia sa Zaboravljenim robovima Tromelina za neku širu sliku kod znatiželjnijih. Razne tehnike koje koristi su upotpunjene fotografijama sa ekspedicije, prava poslastica.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000