forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Jezovito slikarstvo
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 18:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
S obzirom na interes za jezu iskazan na temi o Black Metalu, otvaram novu, ovog puta s naglaskom na - klasično slikarstvo. Netko bi pomislio, što tu ima jezivo. No polako.

Imate li vi neke slike (iz slikarstva) koje vam se čine - jezovite?

panzer
Advanced Member

12530 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/10/2020 : 18:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Saturn od Goye i Rubensa.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 18:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Saturn od Goye je logičan izbor, o njemu ću i reći par riječi, kasnije

Kako to da ti je Rubensova verzija jeziva?
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12530 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/10/2020 : 18:52:52  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Jednostavno mi ne leže slike na kojoj netko jede djecu.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 18:54:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Da, ali to ti spada u kategoriju - gadno. Rubensov Saturn je gadan, dok je Goyin isto tako gadan, ali i jeziv.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/10/2020 : 18:56:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Odmah mi je ispred ociju Splav Meduze, Thodorea Gericaulta. E ta je meni zaista koliko fascinantna i odlicna toliko i jeziva.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 19:08:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Da počnemo sa jednom slikom koja mi je uvijek bila zanimljiva otkako sam je vidio prvi put (samo što tada nisam znao ni ime autora ni slike) - Bruegelov Trijumf smrti:




Ovaj apokaliptični krajolik bi glatko mogao poslužiti kao prikaz Ivanova Otkrivenja, ali ja bih ovdje prije stavio Poeov citat iz Maske crvene smrti:

"Crvena smrt već je dugo pustošila zemlju. Kuga nikad nije bila toliko kobna ni toliko strašna. Krv je bila njezino utjelovljenje i njezin pečat, crvena boja i užas krvi."

Malo koja slika tako snažno prikazuje pogled na život kao brutalan, nemio i kratak poput ove.

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 19:14:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Odmah mi je ispred ociju Splav Meduze, Thodorea Gericaulta. E ta je meni zaista koliko fascinantna i odlicna toliko i jeziva.



Je li to slika sa brodolomnicima?
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/10/2020 : 19:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by ivanl

Odmah mi je ispred ociju Splav Meduze, Thodorea Gericaulta. E ta je meni zaista koliko fascinantna i odlicna toliko i jeziva.



Je li to slika sa brodolomnicima?


Jest. Ogromna. 5×7 metara. U Louvreu.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Splav_Meduze

Los cukar na fritulama!

Edited by - ivanl on 29/10/2020 19:19:20
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8403 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 29/10/2020 : 19:21:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Sve od Fuselija, većina od Muncha.. Za početak.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 19:22:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by ivanl

Odmah mi je ispred ociju Splav Meduze, Thodorea Gericaulta. E ta je meni zaista koliko fascinantna i odlicna toliko i jeziva.



Je li to slika sa brodolomnicima?


Jest. Ogromna. 5×7 metara. U Louvreu.



Bio si tamo?

Inače, stavit ću prikaz, ne znaju svi kako slika izgleda...



Meni prije djeluje melankolično, nego jezivo.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 19:26:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

Sve od Fuselija, većina od Muncha.. Za početak.



Koja ti je njihova "najjezivija"?
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4134 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 29/10/2020 : 19:27:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Durerov: Ritter, Tod und Teufel


Francis Bacon - Screaming Pope


Može li bonus u vidu Augustinčićevog reljefa Seljačke bune?

Bok, kako si.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/10/2020 : 19:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Zoro, nisam nikad bio u Louvreu, nazalost. Ali ima vremena.
Nije melankolicna, niposto. Jeziva je jer je radena po istinitom dogadaju, i brodolomnici su jeli jedni druge da bi prezivjeli. Otkako sam je prvi put vidio 'proganja me'.
Stavio sam gore objasnjenje sa vikipedije. Potrebno je procitati kako je i zasto nastalo ovo remek djelo slikastva, da bi se shvatila cijela jeza dogadaja.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 19:43:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Zoro, nisam nikad bio u Louvreu, nazalost. Ali ima vremena.
Nije melankolicna, niposto. Jeziva je jer je radena po istinitom dogadaju, i brodolomnici su jeli jedni druge da bi prezivjeli. Otkako sam je prvi put vidio 'proganja me'.
Stavio sam gore objasnjenje sa vikipedije. Potrebno je procitati kako je i zasto nastalo ovo remek djelo slikastva, da bi se shvatila cijela jeza dogadaja.



Komentirao sam sliku, događaj ne znam, sada sam vidio da je to prikaz pravog brodoloma.

Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2526 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 29/10/2020 : 19:44:42  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
gotovo sve od Alberta Giacomettija (stilizacija do dehumanizacije kao istinske slike čovjeka) i de Chirica (melankonijom protiv života), i jasno, Bocklinov "Otok mrtvih".
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4134 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 29/10/2020 : 19:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Iako su mi i Bosch i Bruegel među najdražim slikarima većina njihovih slika mi nije baš jezovita. Upečatljiva, simbolička, atmosferična svakako da- u tome su vrh vrhova. Ali fali ono neznano i suptilno koje čini sliku uznemirujućom a samim time i jezovitom.

Edit: čak su mi jezovitiji naši naivni umjetnici. Npr Ivan Večenaj, Mijo Kovačić itd

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 29/10/2020 19:49:15
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 19:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Iako su mi i Bosch i Bruegel među najdražim slikarima većina njihovih slika mi nije baš jezovita. Upečatljiva, simbolička, atmosferična svakako da- u tome su vrh vrhova. Ali fali ono neznano i suptilno koje čini sliku uznemirujućom a samim time i jezovitom.



A Goyine "crne slike"?
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/10/2020 : 19:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by ivanl

Zoro, nisam nikad bio u Louvreu, nazalost. Ali ima vremena.
Nije melankolicna, niposto. Jeziva je jer je radena po istinitom dogadaju, i brodolomnici su jeli jedni druge da bi prezivjeli. Otkako sam je prvi put vidio 'proganja me'.
Stavio sam gore objasnjenje sa vikipedije. Potrebno je procitati kako je i zasto nastalo ovo remek djelo slikastva, da bi se shvatila cijela jeza dogadaja.



Komentirao sam sliku, događaj ne znam, sada sam vidio da je to prikaz pravog brodoloma.




E da. Gericaoult je isao po bolnicama i radio studije umirucih i mrtvih, te razgovarao s prezivjelima o svemu sto se dogadalo (kanibalizam da se prezivi), stolar koji je prezivio napravio mu je pravi model splavi... i tako dalje. Nije izasao iz prostorije dugo vremena dok je kompletnu nije naslikao. Totalno zafrkana i strasna prica, kao i slika sama. Meni teska jeza.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4134 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 29/10/2020 : 19:56:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
A Goyine "crne slike"?


Ne baš iako jesu sumorne. Možda bi jedino Hodočašće ušlo u tu kategoriju jer uz te tamne tonove stvara dojam fanatičnog predapokaliptičnog ludila.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/10/2020 : 20:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

quote:
Originally posted by Zoroasterixx
A Goyine "crne slike"?


Ne baš iako jesu sumorne. Možda bi jedino Hodočašće ušlo u tu kategoriju jer uz te tamne tonove stvara dojam fanatičnog predapokaliptičnog ludila.



Misliš na ovu?

Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4134 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 29/10/2020 : 20:32:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Upravo ta. Iskrivljene facijalne ekspresije i pogledi + ovi zakrabuljeni podmukli likovi u drugom planu su mi prilično prijeteći.

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 29/10/2020 20:32:52
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2977 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 29/10/2020 : 20:56:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
gospodo, odmaknite se.


https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2977 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 29/10/2020 : 20:59:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
meni ovi kosturi i leševi nisu jezoviti, jezovitiji su mi npr. neki stari portreti, pogotovo djece.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46584 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/10/2020 : 21:06:14  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by xilrion

meni ovi kosturi i leševi nisu jezoviti, jezovitiji su mi npr. neki stari portreti, pogotovo djece.



+1 .

od ovih faca gore jezovitiji su sabornici.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2977 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 29/10/2020 : 21:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
crying boy


Bruno Amadio, alias Giovanni Bragolin, napravio je hrpu ovakvih slika u 50ima i nadalje. ima i neka spika s nekim prokletstvom ali ne bih ulazio u to.

https://xilrion.deviantart.com/

Edited by - xilrion on 31/10/2020 19:08:49
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000