forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: SIN CITY
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

borg
Senior Member



Serbia
1736 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 09/06/2021 : 14:08:45  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
E, mrzi me da ispočetka ulećem u diskusiju, pa ću prekopirati post sa DW foruma, a koji bi se mogao nadovezati na ove vaše...

Drugi put sam za kratko vreme obrnuo ovaj Fibrin komplet Sin City.

Razmišljam, kako je vizuelni deo stripa dobro odrađen. I kako kad zatvorim korice pomislim da je crtež u stripu važniji od scenarija.
Ali onda mi na pamet padnu sve one sitne dopune inače sjajnom Miller-ovom crtežu, tipa:
...znoj mi peče oči, smrad je nepodnošljiv! Moram izdržati,
moram videti svaki detalj, moram se setiti kasnije.
Izdrži još malo! Gubim svest.Mrak dolazi!

Ti bonusi koji opisuju miris, ukus, bol... Sve se to nekako ugradi u sliku. Pa preterano naglašavanje - kao kada hoće da dočara jaku mećavu pa crta pahulju koja udara u asfalt i odbija se kao kapljica kiše što bi se odbila. I to se tako dobro uklopi u priču u atmosferu...
Toliko grešaka u anatomiji, disproporcije delova tela, toliko namernih i nenamernih "grešaka", a opet kada zatvorim kažem wau.
Nekako se sklopile sve sitne nesavršenosti u savršenu celinu.

Setim se kako se Orson Welles igrao sa uživanjem sa kadriranjem u Tornju (Opskurni Gradovi). Oduševilo ga kako je u stripu lakše manipulisati prostorom, vremenom, iluzijama. Čak je i Peeters bio iznenađen zainteresovanošću i posvećenošću velikog (da ne kažem teškog) čoveka. Hteo je da režira film kroz strip.
Ovde je Miller verovatno sa sličnom zamisli pristupio i filmskim kadriranjem napravio sjajan prikaz jednog grada.

I sam on je jednom prilikom izjavio šta ga je inspirisalo za prikaz grada gde su policajci ološ, prostitutke čuvari reda...

-I've been a fanatic for a long time for old crime movies and old crime novels. But it started with the movies. And the old Cagney movies. Bogart and all that. I loved just how the morals of the stories are. They're all about right and wrong. But in Sin City in particular I wanted them all to happen to in a world where virtuous behavior was rare, which greatly resembled the world I lived in. It's kinda like the old Rolling Stones song, where every cop's a criminal, and all the sinners are saints, where the lowlifes would often be heroic, and the most stridently beautiful and sweet women would be prostitutes. I wanted it to be a world out of balance, where virtue is defined by individuals in difficult situations, not by an overwhelming sense of goodness that was somehow governed by this godlike Comics Code.

Svi nekako cepkaju priče pa ocenjuju ovu kao bolju onu kao lošiju... A priče se dešavaju paralelno, često se prepliću, sudaraju i u sklopu su opisa života tog drugačijeg grada. I kao takve, meni su deo celine. A celina mi je fenomenalna.

Filmovi su urađeni takođe za pohvalu!

Čitaće se ovo još dosta puta...

Resistance is futile.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/06/2021 : 16:21:15  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg


Setim se kako se Orson Welles igrao sa uživanjem sa kadriranjem u Tornju (Opskurni Gradovi). Oduševilo ga kako je u stripu lakše manipulisati prostorom, vremenom, iluzijama. Čak je i Peeters bio iznenađen zainteresovanošću i posvećenošću velikog (da ne kažem teškog) čoveka. Hteo je da režira film kroz strip.




O čemu pričaš?
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1736 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 09/06/2021 : 16:56:53  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
O kadriranju u stripu onako kako bi filmski režiser kadrirao film. Možda se ponekad nedovoljno jasno izrazim jer gledam da skratim tekst :)
Ako nešto konkretno nije jasno, konkretno me pitaj, rado ću pojasniti :)

Resistance is futile.

Edited by - borg on 09/06/2021 17:03:19
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/06/2021 : 18:05:14  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

O kadriranju u stripu onako kako bi filmski režiser kadrirao film. Možda se ponekad nedovoljno jasno izrazim jer gledam da skratim tekst :)
Ako nešto konkretno nije jasno, konkretno me pitaj, rado ću pojasniti :)



Na trenutak mi se učinilo da si napisao kako je Orson Vels jedan od autora tog stripa.
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1213 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 09/06/2021 : 18:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
Pa zar nije?

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/06/2021 : 18:18:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chief Warhead

Pa zar nije?




Pitaj ga, rado će ti pojasniti.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1736 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 09/06/2021 : 18:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Nije, ali je učestvovao u njegovom stvaranju.
Davao sugestije za neke kadrove dok je pozirao Schuiten-u. Kako je dobio "glavnu ulogu" u stripu, može se reći da je učestvovao i u njegovom stvaranju. Mislim da mu je to bila poslednja uloga. Zbog toga mi je Toranj i nekako vredniji. Ali, to je već priča za neki drugi topik

Resistance is futile.

Edited by - borg on 09/06/2021 18:20:25
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1213 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 09/06/2021 : 18:20:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Chief Warhead

Pa zar nije?




Pitaj ga, rado će ti pojasniti.



Velsa? A ne verujem da on svraća ovde.

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...

Edited by - Chief Warhead on 09/06/2021 18:21:29
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11691 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 09/06/2021 : 21:03:14  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
@ borg

To je Sin City. Ne možeš priče promatrati i ocjenjivati odvojeno. Što mnogi čine.
Nisu ni rađene odvojeno, zamišljene su kao cjelina.

Have mercy
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 09/06/2021 : 22:05:27  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Nije, ali je učestvovao u njegovom stvaranju.
Davao sugestije za neke kadrove dok je pozirao Schuiten-u. Kako je dobio "glavnu ulogu" u stripu, može se reći da je učestvovao i u njegovom stvaranju. Mislim da mu je to bila poslednja uloga. Zbog toga mi je Toranj i nekako vredniji. Ali, to je već priča za neki drugi topik



Ovo nisam pojma imal, iako pratim Orsona. Znači, podhitno na čitanje Opskurnih gradova. Hvala borg!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 09/06/2021 : 23:20:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Do pakla i natrag, poslednja, mi je baš dobro sjela. Kao sinteza svega seriala sa svim glavnim motivima (fatalka i majstor kiler koji se zaljubi a onda koljačina, brzi retro automobili fetiš, fetiši su značajni u ovom serialu), dobro montirana i premišljena sa malo prevelikim nekim glavama ali ne potpuno strašno. I kolorni separat mi se sviđao i kao inovacija (proširavanje raspona) i kao zajebancija i uopšte je dobar.

Kratke priče su za brzi zaborav ali Obiteljske vrijednosti je najlošija od svih. Miho izgleda ko Zimonićeva Zlatka.

3/5 za cijeli serial.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 10/06/2021 00:34:58
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3303 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 10/06/2021 : 00:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
sta se tebi uopste svidelo od millera? lance blastoff?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/06/2021 : 00:21:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Nije, ali je učestvovao u njegovom stvaranju.
Davao sugestije za neke kadrove dok je pozirao Schuiten-u. Kako je dobio "glavnu ulogu" u stripu, može se reći da je učestvovao i u njegovom stvaranju. Mislim da mu je to bila poslednja uloga. Zbog toga mi je Toranj i nekako vredniji. Ali, to je već priča za neki drugi topik



Čekaj, reci bar - da li to piše u nekom predgovoru te epizode Opskurnih gradova, ili ti je podatak od nekog drugog izvora?
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 10/06/2021 : 00:31:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Prvi Sin City mi je najbolji, 4/5, možda i +4/5. Druga, treća i poslednja su mi isto ok. Najlošije sam svario Obiteljske vrijednosti, a ostale dve malo bolje.

Elektra Assasin, Ronin i Batman su mi ok, 300 mi je bilo več muka. Prve tri imam, 300 sam pročitao i nisam nabavio.

Kad se ideš hard boiled junake i jezik, onda moraš imati u paketu zapakiranu i dobru dozu autoironije da preživiš kao scenarist ili autor. Kao, da je kod Marva to instiktivno shvatio (recimo njegovo zaboravljanje, zajebancija sa kaputima i cijeli "ja sam malo lud" stav) i kod Hartigana i u 300 to sasvim zaboravio. Autor će nam sad "nešto reći o vrijednostima" i Hartigan i Leonidas su oboje isti dosadni šuplji roboti koji ne shvaćaju, da su luđaci ko Marv. Svi isto postupaju.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 10/06/2021 00:37:19
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3303 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 10/06/2021 : 00:44:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
ovako nekako?

Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1736 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 10/06/2021 : 02:02:36  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by borg

Nije, ali je učestvovao u njegovom stvaranju.
Davao sugestije za neke kadrove dok je pozirao Schuiten-u. Kako je dobio "glavnu ulogu" u stripu, može se reći da je učestvovao i u njegovom stvaranju. Mislim da mu je to bila poslednja uloga. Zbog toga mi je Toranj i nekako vredniji. Ali, to je već priča za neki drugi topik



Čekaj, reci bar - da li to piše u nekom predgovoru te epizode Opskurnih gradova, ili ti je podatak od nekog drugog izvora?



Imaš i u pogovoru Tornja, i na netu... Nije tajna da je Vels učestvovao lično...

(Kad već pominjem Velsa, kačio sam na DW forumu klipove sa youtube-a kada ga je Jodorowsky pokušavao da zbari da glumi u Dini. Zanimljiva anegdota.)

Resistance is futile.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1736 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 10/06/2021 : 02:04:38  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

@ borg

To je Sin City. Ne možeš priče promatrati i ocjenjivati odvojeno. Što mnogi čine.
Nisu ni rađene odvojeno, zamišljene su kao cjelina.



Zato mi je i draže što je izdanje išlo kao box. Kao celina.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 10/06/2021 : 08:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by borg

Nije, ali je učestvovao u njegovom stvaranju.
Davao sugestije za neke kadrove dok je pozirao Schuiten-u. Kako je dobio "glavnu ulogu" u stripu, može se reći da je učestvovao i u njegovom stvaranju. Mislim da mu je to bila poslednja uloga. Zbog toga mi je Toranj i nekako vredniji. Ali, to je već priča za neki drugi topik



Čekaj, reci bar - da li to piše u nekom predgovoru te epizode Opskurnih gradova, ili ti je podatak od nekog drugog izvora?



Imaš i u pogovoru Tornja, i na netu... Nije tajna da je Vels učestvovao lično...

(Kad već pominjem Velsa, kačio sam na DW forumu klipove sa youtube-a kada ga je Jodorowsky pokušavao da zbari da glumi u Dini. Zanimljiva anegdota.)



Samo se pogleda prvih par stranica stripa i iz zraklopova je vidljivo da je glavni lik Orson...i to u uvodu čisti Shakespearov Orson.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/06/2021 : 09:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea



Samo se pogleda prvih par stranica stripa i iz zraklopova je vidljivo da je glavni lik Orson...i to u uvodu čisti Shakespearov Orson.



To nije problem, vidi se, piše i na vikipediji itd.

Ja sam pitao za lične kontakte Velsa sa autorima stripa, poziranje, sugestije i dr. To što se iz zrakoplova vidi sličnost, ne podrazumeva sve ovo drugo. Sem toga Vels je umro pre objavljivanja te epizode Toranj, ali je bio živ, izgleda, dok je crtana.

Edited by - alexts on 10/06/2021 09:32:08
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 21/08/2021 : 15:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Žeželjev REX bi se super uklopio u Sin City, jedino što je Žeželjev crtež puno dojmljiviji od Millerovog.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 27/02/2022 : 19:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Nakon dužeg vremena se vratio Sin Cityu, prvi put u Fibrinom izdanju, trenutno na četvrtoj priči... Uffff vrh vrhova, briljantno! Neznam zašto sam zabrijao da će mi format biti prevelik, valjda sam se navikao na prijašnja mala izdanja, pa nisam kupio na vrijeme, format je idealan i cijelo izdanje je vrhunsko i sad samo mogu plakat.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 01/03/2022 : 10:25:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
prodam ti ga ja za cijenu na korici

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 01/03/2022 : 17:25:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

prodam ti ga ja za cijenu na korici


Hvala rado bih al moram čekati neke bolje financijske dane, sad je baš stiska do ljeta.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/03/2022 : 09:28:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Baš sam pročitao cijeli Fibrin Sin City i fakat je jebeno sve to. Prve 4 priče i zadnja su apsolutno must have u svačijoj kolekciji tako da je i cijelo izdanje must have. Peta priča je definitivno najlošija, a one kratke na početku treće knjige variraju od solidnih do vrlo dobrih. U zadnjoj priči vizualno već ulazimo na teritorij The Dark Knight Strikes Again. Onaj nadrogirani psihodelični dio u boji mi je genijalan, Kolor Lynn Varley odlično paše uz Millerov crtež, baš su super sjeli u svim zajedničkim suradnjama. Zanimljivo kako Eva Green glumica i glavna negativka iz nastavka 300 Uspon carstva jako podsjeća na naranđastu iz zadnje priče, a Miller je serijal završio kroz 2000tu a film je izašao tek 2014te. Fibrino izdanje je vizualno top i odličan je prijevod!

Edited by - Chui on 15/03/2022 09:29:34
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11351 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/03/2022 : 01:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Baš sam pročitao cijeli Fibrin Sin City i fakat je jebeno sve to. Prve 4 priče i zadnja su apsolutno must have u svačijoj kolekciji tako da je i cijelo izdanje must have. Peta priča je definitivno najlošija, a one kratke na početku treće knjige variraju od solidnih do vrlo dobrih. U zadnjoj priči vizualno već ulazimo na teritorij The Dark Knight Strikes Again. Onaj nadrogirani psihodelični dio u boji mi je genijalan, Kolor Lynn Varley odlično paše uz Millerov crtež, baš su super sjeli u svim zajedničkim suradnjama. Zanimljivo kako Eva Green glumica i glavna negativka iz nastavka 300 Uspon carstva jako podsjeća na naranđastu iz zadnje priče, a Miller je serijal završio kroz 2000tu a film je izašao tek 2014te. Fibrino izdanje je vizualno top i odličan je prijevod!



A Eva Green glumi i u filmu Sin City 2: A Dame to Kill For.

Evo ti si prvi od kog sam cuo da je poslednja knjiga (prica) iz Sin Citya odlicna, to je jedina koju jos uvek nisam procitao. Trebalo bi da obnovim ceo serijal iako sam prve 4 knjige vise puta citao i sve 4 su mi vrhunske i stripovi koje treba svaki stripofil da procita. Drago mi je da je i poslednja knjiga odlicna.
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000