forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka specijal 13 - Mi, mrtvi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/09/2016 : 16:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Crna smrt, koja je sredinom četrnaestog stoljeća poharala Europu, ostavila je taj kontinent napučen živim mrtvacima. Gotovo sedam stoljeća poslije, Manco, princ carstva Inka, jedne od dviju preostalih svjetskih sila, polazi onamo u potragu za izvorom vječne mladosti, potragu koja će ga provesti cijelim svijetom, toliko drukčijim od našega i toliko istim …

MI, MRTVI Darka Macana i Igora Kordeja crnohumorna je laka tragedija prekrasno znojnog crteža i blistavih boja. Izvorno je objavljena na francuskom tržištu i dosad je prevedena na više jezika, a možda ju je najbolje sažeo njezin prvi urednik nazvavši je "pravim romanom za ova zabrinuta vremena".

Kolorka Specijal 13 • Mi, mrtvi • 228 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Darko Macan • Crtež Igor Kordej • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.9.2016. • Cijena 200 Kn


Trouble will find me

udarnik007
Senior Member



Croatia
1046 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 10/09/2016 : 17:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
Opa! Znači li to da će se moći
kupiti večeras?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/09/2016 : 17:36:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Da!

Trouble will find me
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/09/2016 : 18:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Slijepi gleda
gdje nijemi šapuće
gluhom u uho
živjeli mrtvaci...

E pa ŽIVJELI MRTVACI!!!!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 10/09/2016 : 20:55:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Super izgleda!

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/09/2016 : 22:07:53  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jel ovaj strip zaista tako dobar ili je to više zbog Macana i Kordeja?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/09/2016 : 23:11:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Da!

Trouble will find me
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 11/09/2016 : 00:21:08  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
kako je bilo danas na promociji?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/09/2016 : 20:03:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pročitah prvi album - sjajna ideja,jako dobro izvođenje,odličan crtež.Stavljam na šoping listu.
nadam se da su nastavci i bolji.
Jel završnica ok? Pitam jer vidim nešto niže ocene na bedeteci,ali to vrlo često i nije relevantno za kvalitet nekog stripa.Posebno ako je mali broj glasova.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4703 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/09/2016 : 20:58:19  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

pročitah prvi album - sjajna ideja,jako dobro izvođenje,odličan crtež.Stavljam na šoping listu.
nadam se da su nastavci i bolji.
Jel završnica ok? Pitam jer vidim nešto niže ocene na bedeteci,ali to vrlo često i nije relevantno za kvalitet nekog stripa.Posebno ako je mali broj glasova.

Pa... jako je pesimistična i optimistična istovremeno. Svi glavni likovi dožive nekakvo ispunjenje na kraju, ali svejedno imam feeling da je kraj previše open-ended i da bi se strip trebao nastaviti, ak zbog ičega onda zbog Macanovih odličnih "izgubio-sam-vjeru" citata

Barem na mržnju možemo računati...

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/09/2016 : 21:58:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Macan je ako me pamćenje dobro služi na tribini na Festivalu svjetske književnosti rekao da postoji mogućnost za drugi i treći ciklus ako se prvi pokaže uspješnim, ali da ovo u knjizi čini cjelinu ako do toga i ne dođe.
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 18/09/2016 : 23:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i ja... Odličan strip! Jedino se i meni kraj čini malo previše otvoren. Čak sam u jednom trenutku pomislio da je trebao biti i 5. album ali da nije ugledao svjetlo dana. Bilo bi zanimljivo da je uključen pogovor autora, ta ipak su naši :)

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/09/2016 : 21:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
tiraž 600 primeraka - da nije malo?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/09/2016 : 21:28:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Lako se nadoštampa.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/09/2016 : 21:32:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Mi, mrtvi je većim dijelom vrlo pitak i zabavan miks svega i svačega. Ima tu religije, umjetnosti, introspekcije, putovanja diljem (gotovo) cijelog svijeta, ljubavi, (ne)prijateljstva, filozofije i raznih drugih umnih i manje umnih stvari o kojima Macan govori s dobrom dozom ironije i čak bih rekao podsmjeha. Iako se ne može poreći da iz toga proizlaze mnogi humoristični trenutci, ovdje mi takav pristup ne odgovara u potpunosti. Također me smeta što su, usprkos svemu navedenom, glavni sastojci tog miksa nasilje i seks, pa su tako isti prisutni i kad treba i kad ne treba. O Kordejevom crtežu se nema šta puno reći. Malo humorističan, malo krvoločan, kako već priča od njega traži, ali cijelo vrijeme standardno dobar. Moj ukupan dojam je da je riječ o djelu koje ima puno zanimljivih trenutaka no u cjelini ostaje tek zabavna razbibriga. Da se razumijemo, ne pogađa takav pristup daleko od istine. Ljudska povijest se lako može svesti na ratovanje i seks i nema nekog posebno uvjerljivog razloga zašto bi budućnost bila drugačija. No iako mi ljudi jesmo prvenstveno životinje, obilježava nas i težnja ka nečem višem. U skladu s tim i od ovog sam stripa očekivao nešto više, a dobio sam tek mrvice. Mrvice kojima me privukao bliže da bi me potom poprskao krvlju i naguzio. Mislim, seks je bio dobar, ali nije baš da će se pamtiti.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/09/2016 : 21:36:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
šaneru,jel ti sve ove stripove (uglavnom Fibrine) kupuješ,pozajmljuješ,kradeš ?Ili nešto četvrto?
Ako nisam indiskretan.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/09/2016 : 22:40:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

šaneru,jel ti sve ove stripove (uglavnom Fibrine) kupuješ,pozajmljuješ,kradeš ?Ili nešto četvrto?
Ako nisam indiskretan.



Nisi indiskretan. Uglavnom pozajmljujem, a dosta toga i kupujem, koliko već koji mjesec prilike dozvole. To se odnosi na Fibru i ostale hrvatske tvrdokoričene izdavače, kiosk izdanja i stripove srpskih nakladnika nemam gdje prilike posuditi pa onda ono što mi se čini jako zanimljivo kupujem.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 28/09/2016 : 08:42:56  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ovo mu dođe kao "Jedi vs Sith", autobiografskofilozofski strip?
Inače - dobar prevod.
I (napokon, ponovo) odličan Kordej.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/10/2016 : 21:55:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
u početku,nisam posvetio pažnju najavi ovog stripa.Ni sam ne znam zašto,sa obzirom da smatram Kordeja velikim crtačem,i Macana sjajnim piscem.A Darko mi je tu bitnija karika - Svebor i Plamena,Ponos vragova,Slomljeni svemir,Ples smrti,razni kratki stripovi(Dick Long,Cable i Le Bete Noire još nisam nabavio) - odlični su mi njegovi scenariji,prevodi,komentari,...uopšte Macan mi je institucija.
Ali svejedno,Mi,mrtvi mi iz nekog razloga nije bio interesantan.

Dok nisam pročitao da je u pitanju zombi tematika u ukronijskom svetu u kome je Evropa otišla u qrac,a južnoamerički narodi,Inke pre svega predstavljaju svetsku silu.Sjajna ideja.Onda sam pročitao privju,odnosno prvi album,čuo nekoliko dobrih kritika i nabavio album ...
...koji sam sljuštio u dahu.Ili što kaže jedan forumaš sa Darkvuda,u izdahu.

Mi,mrtvi su moja šoljica čaja.Avanturistički strip nabijen nasiljem i erotikom, sa dodoirivanjem religije,filozofije;priča o ljubavi,mržnji i prijateljstvu;u nekim trenutcima treba uključiti mozak,u nekim trenutcima isključiti ga;naši (anti)junaci pri tom putuju od Amerike preko Evrope do Azije,pa onda do Afrike,pa i dalje.
Macan nas drži prikovane za strip dinamičnom,napetom i provokativnom pričom,sve vreme uživajući u Kordejevim grafičkim bravurama.
Glede scenarija,ipak imam tu nekoliko pitanja na koja bih voleo da dobijem odgovore,pa ću u sledećem postu pokušati da iskamčim od scenariste odgovore.

Glede opšteg utiska,strip mi je odličan (9/10),pa ako ste ljubitelj ovakvih stripova,imate moju preporuku!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 17/10/2016 21:56:28
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/10/2016 : 23:03:00  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
anto,anto...ode i ti u nastrane:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 18/10/2016 : 09:09:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Antaro nijesi mogao bolje a kraće opisati ovaj strip. Mnogo me gusta.

...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/10/2016 : 11:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

u početku,nisam posvetio pažnju najavi ovog stripa.Ni sam ne znam zašto,sa obzirom da smatram Kordeja velikim crtačem,i Macana sjajnim piscem.A Darko mi je tu bitnija karika - Svebor i Plamena,Ponos vragova,Slomljeni svemir,Ples smrti,razni kratki stripovi(Dick Long,Cable i Le Bete Noire još nisam nabavio) - odlični su mi njegovi scenariji,prevodi,komentari,...uopšte Macan mi je institucija.
Ali svejedno,Mi,mrtvi mi iz nekog razloga nije bio interesantan.

Dok nisam pročitao da je u pitanju zombi tematika u ukronijskom svetu u kome je Evropa otišla u qrac,a južnoamerički narodi,Inke pre svega predstavljaju svetsku silu.Sjajna ideja.Onda sam pročitao privju,odnosno prvi album,čuo nekoliko dobrih kritika i nabavio album ...
...koji sam sljuštio u dahu.Ili što kaže jedan forumaš sa Darkvuda,u izdahu.

Mi,mrtvi su moja šoljica čaja.Avanturistički strip nabijen nasiljem i erotikom, sa dodoirivanjem religije,filozofije;priča o ljubavi,mržnji i prijateljstvu;u nekim trenutcima treba uključiti mozak,u nekim trenutcima isključiti ga;naši (anti)junaci pri tom putuju od Amerike preko Evrope do Azije,pa onda do Afrike,pa i dalje.
Macan nas drži prikovane za strip dinamičnom,napetom i provokativnom pričom,sve vreme uživajući u Kordejevim grafičkim bravurama.
Glede scenarija,ipak imam tu nekoliko pitanja na koja bih voleo da dobijem odgovore,pa ću u sledećem postu pokušati da iskamčim od scenariste odgovore.

Glede opšteg utiska,strip mi je odličan (9/10),pa ako ste ljubitelj ovakvih stripova,imate moju preporuku!



+1

Dobar post Anto.

Kordej za 10.

Institucionalnizirani Macan izvrstan, promišljen i provokativan.
Iako ti avioni bodu oko.
Šteta što je nastavak izgleda upitan.

Edited by - Peyo on 18/10/2016 11:19:04
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5279 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 18/10/2016 : 16:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Ma Anto je "ubo" u sustinu. Strip treba da je avantura, putovanje, masta...zato ja volim stripove. A. "Mrtvi" su upravo to, STRIPCINA
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/10/2016 : 20:08:33  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pitanje za nadležne (ako nije indiskretno):
Sva četiri albuma su zvanično objavljena 2015. godine - zbog čega? Zašto ovo nije objavljivano kako su završavani albumi? Ili ako su naknadno rađene neke izmene,zašto nije objavljeno kao jedan album?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 19/10/2016 20:08:53
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/10/2016 : 20:32:33  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
u ovom postu ću postaviti nekoliko pitanja Macanu,a voleo bih da čujem i mišljenja drugih čitalaca.
Radi se o nekim stvarima koje nisam skapirao ili smatram propustima,pa bih voleo da čujem i druga mišljenja,a pre svega šta Darko kaže.

znači SPOJLERČINE!!!!!!

1.na stranici 6.,Ana ustaje iz groba,a Geo je ubija ašovom - zbog čega ovo čini?
2.zombiji nastaju od posledice kuge,ili ako neku osobu nemrtvi ugrize - kako će onda Morin da postane nemrtva (stranica 10) tako što će je sveštenik ubiti sa svećnjakom?
3.godina je 2014.,a Inke su još na vrlo niskom stepenu naučno-tehnološkog razvoja,kulturno-moralnom,...;zar su za tolike godine samo izmislili leteće balone?
4.Zmbiji koje Sapa-inka pokazuje svom sinu su došli preko okeana pre pet stotina godina - a vidimo u kakvom su stanju nemrtvi u Evropi - nije mi baš logično da se neko odvažio na takav poduhvat da pređe okean - niti bi zaombiji imali motiva ni sposobnosti za tako nešto ?!
5.Na kom jeziku govore rusi/srbi/neki_slovenski narod u manastiru u 3.albumu?
6.na stranici 129.onaj rus/srbin/šta_već kaže "svi smo mi deca mrtvih" - zašto ovo kaže kad oni nisu nemrtvi?
7.Han ima podanički narod koje naziva "majmunolikima",a koji su ekstra tehnološko napredni i imaju moderne avione - ovo mi je najviše upalo u oči:
*zar i kinezi nisu dalje napredovali od primitivne kubure?
*majmunoliki su hanovi podanici,a mogu da mu jebu kevu kako hoće sa obzirom da imaju avione??
*malo je čudno da je ceo svet nerazvijen,a oni imaju modernu nebesku flotu!
8.na stranici 186. je malo neobično ono afričko selo u kome žive i zombiji i normalni,gde je sve idilično (u odnosu na evropske gradove) i gde nemrtvi ne napadaju žive?
9.zbog čega Cava baca Eme svome mužu,nakon svega što je ova učinila za nju?


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 20/10/2016 : 09:55:14  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

u ovom postu ću postaviti nekoliko pitanja Macanu,a voleo bih da čujem i mišljenja drugih čitalaca.
Radi se o nekim stvarima koje nisam skapirao ili smatram propustima,pa bih voleo da čujem i druga mišljenja,a pre svega šta Darko kaže.

znači SPOJLERČINE!!!!!!

1.na stranici 6.,Ana ustaje iz groba,a Geo je ubija ašovom - zbog čega ovo čini?
2.zombiji nastaju od posledice kuge,ili ako neku osobu nemrtvi ugrize - kako će onda Morin da postane nemrtva (stranica 10) tako što će je sveštenik ubiti sa svećnjakom?
3.godina je 2014.,a Inke su još na vrlo niskom stepenu naučno-tehnološkog razvoja,kulturno-moralnom,...;zar su za tolike godine samo izmislili leteće balone?
4.Zmbiji koje Sapa-inka pokazuje svom sinu su došli preko okeana pre pet stotina godina - a vidimo u kakvom su stanju nemrtvi u Evropi - nije mi baš logično da se neko odvažio na takav poduhvat da pređe okean - niti bi zaombiji imali motiva ni sposobnosti za tako nešto ?!
5.Na kom jeziku govore rusi/srbi/neki_slovenski narod u manastiru u 3.albumu?
6.na stranici 129.onaj rus/srbin/šta_već kaže "svi smo mi deca mrtvih" - zašto ovo kaže kad oni nisu nemrtvi?
7.Han ima podanički narod koje naziva "majmunolikima",a koji su ekstra tehnološko napredni i imaju moderne avione - ovo mi je najviše upalo u oči:
*zar i kinezi nisu dalje napredovali od primitivne kubure?
*majmunoliki su hanovi podanici,a mogu da mu jebu kevu kako hoće sa obzirom da imaju avione??
*malo je čudno da je ceo svet nerazvijen,a oni imaju modernu nebesku flotu!
8.na stranici 186. je malo neobično ono afričko selo u kome žive i zombiji i normalni,gde je sve idilično (u odnosu na evropske gradove) i gde nemrtvi ne napadaju žive?
9.zbog čega Cava baca Eme svome mužu,nakon svega što je ova učinila za nju?



Odgovori:

1. još ne kuži da je i on mrtav, misli da se maloprije probudio u grabi.
2. neće postati nemrtva. Pročitaj 11. str. On se moli da je nije izgnao iz raja jer još uvijek dvoji da li je zombi svijet život vječni tj. raj. Morin se nije vratila.
3. Kad su Evropljani došli u Ameriku, Inke nisu poznavale ni željezo,
niti su imale pismo (Tit pamti i glumi Mancov dnevnik, zar ne?). S druge strane, bili su izvrsni organizatori i upravitelji zemlje i pokorenih naroda. Macan je to samo ekstrapolirao do današnjeg vremena. Inače, šesto godina i nije mnogo vremena. Pogotovo kad se uzme u obzir da nisu sve ideologije jednako ugodno okruženje za tehnološki napredak.
4. U drugom albumu se vidi da nemrtvo društvo sasvim dobro funkcionira. Bave se i umjetnošću. Meni nije nevjerojatno da su došljaci iz Europe bili više-manje normalni ali su izludili od gladi okruženi s toliko živih.
5.
6. Pa preci su im mrtvi, zar ne? Svi mi živi smo potomci onih koji su danas mrtvi.
7. Nisi skužio iz dijaloga da su majmunoliki ustvari japanci? U drugom albumu se daje do znanja da su avioni novi izum kao i mitraljez. Manco se čudio da su tim ovladali iako je znao za nacrte. Vidiš da su japanci vrlo brzo nakon što su svladali tehnologiju odlučili obračunati s Hanom tj. Kinom.
8.objašnjeno ti je da je zaraza krenula od majmuna i iz Afrike. To znači da su zombiji u Africi prisutni mnogo duže nego u Evropi. Mnogo više generacija se izrodilo, a znaš iz drugog albuma da potomci zombija nisu nasilni prema živima. Problematična je samo prva generacija zombija koji su nastali od umrlih živih.
9.Logično je. To je nagrada jer iz najniže kaste ulazi u najvišu i istovremeno se izbjegava potreba da je se zaista ubije, što bi se moralo učiniti s obzirom da ugrožava status Sapa-inke (em međuklasna veza, em emocionalna).
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000