forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Serijal Nathan Never i REALNE DISTOPIJE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 04:58:42  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dalen

Nisam se mislio uopće javljati na ovaj tvoj apsolutno trivijalan topic. Sorry DD12 ali u čemu je tvoj problem? Ti možda gledaš svijet nekim drugačijim očima od nas drugih? Imamo tu na Forumu česta razilaženja u mišljenjima, što je normalno, pa ponekad i zdravo, ali ovo tvoje baljezganje o NN je bezpredmetno. Nisi niti jednog Sancho Panzu uspio namamiti da krene sa tobom, jer tu ih očigledno među nama nema. Sam si sa sobom.



Moj apsolutno trivijalni topic

Ne znam baš, da je trivijalni ne bi uzbunilo toliko ljudi.

Uopće nemam problema, pišem o dekonstrukciji lika Nathana Nevera i odlično mi je. Ako ljudi mogu pisati zbilja tonu trivijalnih stvari ovdje na forumu mogu i ja svoje izložiti. svi su pozvani zar ne? Ali ti si se javio bez ikakvih argumenata koji bi pridonesli raspravi, jednostavno si priložio pritužbu o tome kako te moje pisanje uznemiruje. Pošto moje pisanje nije trolanje kako bi se reklo već sve argumentiram znači da te nešto dotaklo, što uopće nije loše. možda počneš sa nekim dubljim promišljanjem materije koju si do sada uzimao zdravo za gotovo. pa ovo nije prvi puta da netko radi dekonstrukciju nekoga lika, član stinky mnogo puta piše dobre tekstove kojima ukazuje na nedostatke onoga što se uzima kao dobro štivo pa bude izrešetan likovima kao što su se javili na ovome topicu i koji pokušavaju samome sebi opravdati vjerovanja i pomalo neuspješno protuargumentirati meni. No tu nema pobjednika i gubitnika, iako to ljudi ne razumiju, svi su pobjednici jer rasprava donosi promišljanje, a više manje svako promišljanje jest dobrodošlo.

argumentiraj sve što je u mojem pisanju bespredmetno. Pokušaj daj

cilj ovoga topica nije pridobiti ljude uza sebe iako je neću biti licemjeran ugodno kada čovjek naiđe na nekoga slične osvještenosti, pa to vrijedi za svakoga na svijetu. Cilj je iznesti argumente koje drugi ne žele ili ne mogu u svrhu spoznaje
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 05:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mladjo

Ako se ne varam, u Tumaki je Zagor žrtvovao selo da bi spasio prijatelje, odnonso doveden je u ili-ili situaciju. Pitanje je kako bi većina nas u toj situaciji odlučila.
Ali sumnjam da je tu u scenariju bilo neke namjerne dubine, to je stara light epizoda i vjerojatno je taj scenarij pao Nolitti na pamet, učinio mu se ok i dao ga je u izradu.
Sumnjam da je tada išao u kontemplaciju:D

Zagor je napravija baš ono šta je triba. spašava je goli čmar sebi i prijateljima i to je to. Da je možda usput fućka "odnijela te vodka"," nek ponese me daleko nabujala rijeka" ili "down to The River " to bi bilo recimo pretjerano.

pobio im decu





Upravo to. No konzumenti mnogo puta svjesno ili nesvjesno sklanjaju pogled i počinju sa opasnim samozavaravanjem, braneći naposljetku ono što je gotovo neopravdavajuće.

šta je neopravdajuće? Pregledajte stranu prije i posli.



Gledajući Zagora u cjelini takav čin na njegovim plećima postaje prevelik za ignoriranje i nonšalantni prijelaz na drugu avanturu. Kao što ne bih mogao ignorirati ni kod osobe u realnome životu.



Čin spašavanja prijatelja od sigurne smrti? svašta. Znači Zagor je triba uvatit crtu,ostavit Chica i znanstvenika da ih luđaci pobiju da ne bi slučajno koga uvridija? ma daj ne zajebaji.



Ne ja se slažem sa tobom, nollita je zagora uvalio u situaciju koju je realistično riješio, ali sam teret ubojstava što proizlazi iz toga čina za zagora u cjelini kao osobu čije epizode trebamo i dalje pratiti jest katastrofalan. Samorušilački.
zašto je to nollita priredio svome liku ovakvu epizodu i još par suludih situacija jest ogledalo njegova nerazumna i hirovita ponašanja koje je trajalo koju godinu očito.
ako je to teško breme i u realnosti za podnesti tada je i u fikciji zar ne? zagor se nakon te epizode niti ne sjeti toga, a mi kao čitatelji bi trebali nastaviti banalno kao da se ništa nije dogodilo. To naposljetku očito ovisi o samome čitatelju. Što ne umanjuje nollitinu banalnost kojom pristupa ovoj epizodi
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/11/2020 : 05:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mladjo

Ako se ne varam, u Tumaki je Zagor žrtvovao selo da bi spasio prijatelje, odnonso doveden je u ili-ili situaciju. Pitanje je kako bi većina nas u toj situaciji odlučila.
Ali sumnjam da je tu u scenariju bilo neke namjerne dubine, to je stara light epizoda i vjerojatno je taj scenarij pao Nolitti na pamet, učinio mu se ok i dao ga je u izradu.
Sumnjam da je tada išao u kontemplaciju:D

Zagor je napravija baš ono šta je triba. spašava je goli čmar sebi i prijateljima i to je to. Da je možda usput fućka "odnijela te vodka"," nek ponese me daleko nabujala rijeka" ili "down to The River " to bi bilo recimo pretjerano.



Plenković je rekao da će epidemija završiti jedino cijepljenjem. Kada će ljudi uistinu napraviti što treba i pobuniti se protiv ove bolesne farse?

nikad,a cjepivo stiže uskoro.



Ne samo da stiže uskoro nego smradovi Božinović i milanović koji je očito zbog pritiska afere za koju se šmrko veže okrenuo ploču i podupire obavezno cijepljenje. Biti će borbe to sigurno. Krv mi uzavre kad vidim nerazumnike s krpama na licu primjerice i dok su sami na ulici. Toliko je mozak ispran.



Podupireš teorije zavjere a? zanimljivo za nekog šta stalno spominje realnost.



Pogledaj, svijet funkcionira pomoću zavjera nad naivnim ljudima blago rečeno. Masa se bavi svojim životima što je sasvim u redu ali lako budu zbog neosvještenosti zavedeni od ekipe koja na svim poljima konstantno radi protiv njih, ali svugdje. To je REALNOST i sam to pretpostavljam barem djelomično osjećaš. A teorija zavjere je u mom cjeloživotnom iskustvu pojam koji koriste ljudi koji nemaju ponekad i osnovnu argumentaciju i žive po paradigmi ako mi je netko rekao tada je to tako.

vidiš kod mene je pak obrnuti zaključak. Teorije zavjere uglavnom koriste ljudi koji pojma nemaju o realnosti a privlači ih virovanje u nedokazive stvari.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/11/2020 : 05:41:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mladjo

Ako se ne varam, u Tumaki je Zagor žrtvovao selo da bi spasio prijatelje, odnonso doveden je u ili-ili situaciju. Pitanje je kako bi većina nas u toj situaciji odlučila.
Ali sumnjam da je tu u scenariju bilo neke namjerne dubine, to je stara light epizoda i vjerojatno je taj scenarij pao Nolitti na pamet, učinio mu se ok i dao ga je u izradu.
Sumnjam da je tada išao u kontemplaciju:D

Zagor je napravija baš ono šta je triba. spašava je goli čmar sebi i prijateljima i to je to. Da je možda usput fućka "odnijela te vodka"," nek ponese me daleko nabujala rijeka" ili "down to The River " to bi bilo recimo pretjerano.

pobio im decu





Upravo to. No konzumenti mnogo puta svjesno ili nesvjesno sklanjaju pogled i počinju sa opasnim samozavaravanjem, braneći naposljetku ono što je gotovo neopravdavajuće.

šta je neopravdajuće? Pregledajte stranu prije i posli.



Gledajući Zagora u cjelini takav čin na njegovim plećima postaje prevelik za ignoriranje i nonšalantni prijelaz na drugu avanturu. Kao što ne bih mogao ignorirati ni kod osobe u realnome životu.



Čin spašavanja prijatelja od sigurne smrti? svašta. Znači Zagor je triba uvatit crtu,ostavit Chica i znanstvenika da ih luđaci pobiju da ne bi slučajno koga uvridija? ma daj ne zajebaji.



Ne ja se slažem sa tobom, nollita je zagora uvalio u situaciju koju je realistično riješio, ali sam teret ubojstava što proizlazi iz toga čina za zagora u cjelini kao osobu čije epizode trebamo i dalje pratiti jest katastrofalan. Samorušilački.
zašto je to nollita priredio svome liku ovakvu epizodu i još par suludih situacija jest ogledalo njegova nerazumna i hirovita ponašanja koje je trajalo koju godinu očito.
ako je to teško breme i u realnosti za podnesti tada je i u fikciji zar ne? zagor se nakon te epizode niti ne sjeti toga, a mi kao čitatelji bi trebali nastaviti banalno kao da se ništa nije dogodilo. To naposljetku očito ovisi o samome čitatelju. Što ne umanjuje nollitinu banalnost kojom pristupa ovoj epizodi

očito ovisi o čitatelju. Eto ima vas zasad čak dvojica šta vam to smeta .

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 06:07:20  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

Toliko puta si upotrebio osveštavanje/osvestiti, da si relativizovao sopstveni osvrt na NN/Zagora kao antijunake...

quote:
Originally posted by dylan_dog12

Dekontrukcija i osvještavanje ovoga svijeta neminovno donose razočaranja i trenutnu tugu ali na kraju sreću jer možemo spoznati ono što je bilo trulo i ono što je kvalitetno. Dolazimo do spoznaja i idemo naprijed.


Gde je onda zapelo?

quote:
Priča o dekonstrukciji Dylana Doga je također vrijedna eseja jer je jaz između intrinzično besmislenih temelja koje nudi Sclavi ali i ostali autori koji se ugledaju na njega i ponekad briljantnih konstrukcija poražavajuće velika. Ali o tome neki drugi puta.


Sve dobija smisao u Priči o Dylanu Dogu. Ako je nisi pročitao, pročitaj obavezno, a onda Jungov zapis Sedam propovedi mrtvima.
http://gnosis.org/library/7Sermons.htm

A Nathan je svoj mir pronašao s trećom bitnom ženom u serijalu, Hadijom. Postoji istoimena epizoda u kojoj autori odlično podvlače kako on nije ni heroj, ni antiheroj, već samo čovek. Sudiš, a saslušao si (pročitao) samo jednu stranu priče; jer čitav serijal je ta druga strana, naspram dvodelne epizode U ponoru.../Zapovijed. Zato je ona tako važna, a ne sama po sebi.



upotrebom osvještavanja relativiziram svoj osvrt na nn i zagora kao antijunake

Zanimljivo, objasni i argumentiraj

Nigdje nije zapelo, dobio sam želju za ispisivanjem svojih promišljanja i učinio sam to, imaš nešto protiv?

sve u DD dobiva smisao ako ti to želiš, jer ako to zbilja želiš kao dar ispod bora tada ćeš opravdati sav besmisao kreacije Sclavija svim sredstvima, kao što se vodila rasprava pred koju godinu upravo o velikoj praznini koju nudi sclavi. ali rado ću čuti sve tvoje argumente. Ne treba mi treća partija u obliku junga koji je inače intrigantan kako bi meni bilo nešto objašnjeno kao pozitivno što je u svojoj srži zdravorazumski besmisleno pa čak i suludo.više o tome neki drugi puta.

nathan se kao skrasio sa hadijom ali to je konstrukt u koji ti želiš vjerovati da je uspio naspram nathana iz prošlosti jer tako prikazuju autori. Svi ste veliki vjernici jer želite da nešto tako bude, poprilično lakše od realne dekonstrukcije jer jedno je tvoje vjerovanje a drugo realna plauzibilnost. ako mi već protuargumentiraš trebaš pročitati što sam sve do sada napisao. to bi bilo fer zar ne ? Nisam nigdje napisao da sam pročitao samo par brojeva nathana

ali se sapunica nathana i sare otegla skroz do epizode 233 operacija terra mater.
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 06:21:21  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mladjo

Ako se ne varam, u Tumaki je Zagor žrtvovao selo da bi spasio prijatelje, odnonso doveden je u ili-ili situaciju. Pitanje je kako bi većina nas u toj situaciji odlučila.
Ali sumnjam da je tu u scenariju bilo neke namjerne dubine, to je stara light epizoda i vjerojatno je taj scenarij pao Nolitti na pamet, učinio mu se ok i dao ga je u izradu.
Sumnjam da je tada išao u kontemplaciju:D

Zagor je napravija baš ono šta je triba. spašava je goli čmar sebi i prijateljima i to je to. Da je možda usput fućka "odnijela te vodka"," nek ponese me daleko nabujala rijeka" ili "down to The River " to bi bilo recimo pretjerano.



Plenković je rekao da će epidemija završiti jedino cijepljenjem. Kada će ljudi uistinu napraviti što treba i pobuniti se protiv ove bolesne farse?

nikad,a cjepivo stiže uskoro.



Ne samo da stiže uskoro nego smradovi Božinović i milanović koji je očito zbog pritiska afere za koju se šmrko veže okrenuo ploču i podupire obavezno cijepljenje. Biti će borbe to sigurno. Krv mi uzavre kad vidim nerazumnike s krpama na licu primjerice i dok su sami na ulici. Toliko je mozak ispran.



Podupireš teorije zavjere a? zanimljivo za nekog šta stalno spominje realnost.



Pogledaj, svijet funkcionira pomoću zavjera nad naivnim ljudima blago rečeno. Masa se bavi svojim životima što je sasvim u redu ali lako budu zbog neosvještenosti zavedeni od ekipe koja na svim poljima konstantno radi protiv njih, ali svugdje. To je REALNOST i sam to pretpostavljam barem djelomično osjećaš. A teorija zavjere je u mom cjeloživotnom iskustvu pojam koji koriste ljudi koji nemaju ponekad i osnovnu argumentaciju i žive po paradigmi ako mi je netko rekao tada je to tako.

vidiš kod mene je pak obrnuti zaključak. Teorije zavjere uglavnom koriste ljudi koji pojma nemaju o realnosti a privlači ih virovanje u nedokazive stvari.



Zato svijet i jest pun tumora i tjelesnog i kognitivnog, jer se stvari uopće ne propituju, evo ti sada upravo živiš jednu veliku zavjeru zvanu covid 19 i još mali milijun koji se veže uz to. ali masa to i dalje zove teorijom zavjere. Pitanje je tko raspravlja o kojoj materiji raspravljamo.

a s druge strane zar nije bolje za um promišljati o svačemu pa čak i stvarima koje na prvi pogled djeluju čudno. Na kraju krajeva svako promišljanje dovede do nečega, ne treba čak ni biti u vezi sa inicijalnim pojmom. svaka spoznaja nešto znači. Tvoj odabir je pokušati predvidjeti potez ili većinom skupljati krhotine posljedica stvari koje si možda unaprijed imenovao teorijom zavjere. eto za mjesec dana ćeš možda biti tjeran uzeti cjepivo na bazi nanotehnologije, a to još neki zovu teorijom zavjere

Edited by - dylan_dog12 on 27/11/2020 06:24:25
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/11/2020 : 06:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Naravno da triba promišljat,al ako kreneš s krivim temeljem pada cila konstrukcija. Kad tad. Ako ti npr crkne auto ićeš u automehaničara a ne u pekara ili ribara.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4536 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 27/11/2020 : 07:05:39  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor 12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mladjo

Ako se ne varam, u Tumaki je Zagor žrtvovao selo da bi spasio prijatelje, odnonso doveden je u ili-ili situaciju. Pitanje je kako bi većina nas u toj situaciji odlučila.
Ali sumnjam da je tu u scenariju bilo neke namjerne dubine, to je stara light epizoda i vjerojatno je taj scenarij pao Nolitti na pamet, učinio mu se ok i dao ga je u izradu.
Sumnjam da je tada išao u kontemplaciju:D

Zagor je napravija baš ono šta je triba. spašava je goli čmar sebi i prijateljima i to je to. Da je možda usput fućka "odnijela te vodka"," nek ponese me daleko nabujala rijeka" ili "down to The River " to bi bilo recimo pretjerano.

pobio im decu





Upravo to. No konzumenti mnogo puta svjesno ili nesvjesno sklanjaju pogled i počinju sa opasnim samozavaravanjem, braneći naposljetku ono što je gotovo neopravdavajuće.

šta je neopravdajuće? Pregledajte stranu prije i posli.



Gledajući Zagora u cjelini takav čin na njegovim plećima postaje prevelik za ignoriranje i nonšalantni prijelaz na drugu avanturu. Kao što ne bih mogao ignorirati ni kod osobe u realnome životu.



Čin spašavanja prijatelja od sigurne smrti? svašta. Znači Zagor je triba uvatit crtu,ostavit Chica i znanstvenika da ih luđaci pobiju da ne bi slučajno koga uvridija? ma daj ne zajebaji.



Ne ja se slažem sa tobom, nollita je zagora uvalio u situaciju koju je realistično riješio, ali sam teret ubojstava što proizlazi iz toga čina za zagora u cjelini kao osobu čije epizode trebamo i dalje pratiti jest katastrofalan. Samorušilački.
zašto je to nollita priredio svome liku ovakvu epizodu i još par suludih situacija jest ogledalo njegova nerazumna i hirovita ponašanja koje je trajalo koju godinu očito.
ako je to teško breme i u realnosti za podnesti tada je i u fikciji zar ne? zagor se nakon te epizode niti ne sjeti toga, a mi kao čitatelji bi trebali nastaviti banalno kao da se ništa nije dogodilo. To naposljetku očito ovisi o samome čitatelju. Što ne umanjuje nollitinu banalnost kojom pristupa ovoj epizodi

očito ovisi o čitatelju. Eto ima vas zasad čak dvojica šta vam to smeta .



kako će tek stiltat kad vidi Zagora kako ubija vojnike pučiste u trećem hellingenu


Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 27/11/2020 : 08:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12
pa ovo nije prvi puta da netko radi dekonstrukciju nekoga lika, član stinky mnogo puta piše dobre tekstove kojima ukazuje na nedostatke onoga što se uzima kao dobro štivo pa bude izrešetan likovima kao što su se javili na ovome topicu i koji pokušavaju samome sebi opravdati vjerovanja i pomalo neuspješno protuargumentirati meni.





Sreća tvoja pa stinky očito smatra tvoje bljezgarije nebitnima, pa se nije uključio. Ne zazivaj ga da ti ne uzdrma to lažno visoko mišljenje koje imaš o sebi.
Nažalost, kod takve razine zadrtosti i zaluđenosti kao kod tebe nema pomoći.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 27/11/2020 08:12:31
Go to Top of Page

yasmiel
Starting Member

83 Posts

Member since 07/05/2016

Posted - 27/11/2020 : 08:25:35  Show Profile Show Extended Profile  Send yasmiel a Private Message  Reply with Quote
Počelo je ok, čak mi je zanimljiv bio osvrt u originalnom postu. Ali koliko nadrobitog osobnog mišljenja upakiranog u "istinu" nakon toga, strašno. :)
Koliko god neke točke u vezi Nathana kao stripa i bile pogođene, oko životnih tema mislim da je fulan "ceo fudbal".

Ali neka, svi smo tu da drobimo što nam je na pameti. Dobrodošao nam u grupu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 27/11/2020 : 08:52:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12

Ako je za tebe 0,039% NAVODNIH smrti od covida epidemija i potebno je obavezno cijepljenje onda stvarno nas dvojica nemamo više što razgovarati. Kao što sam rekao prije svijet funkcionira kao zavjera, na 1000 levela, a iskustvom znam da upotreba termina teorija zavjere ukazuje na ljude koji su slabo ili nikako potkovani argumentima o realnom stanju svijeta. Kakav si ti lik da je to nevjerovatno završili smo





Resistance is futile!
Kad te cijepimo, postat ćeš jedan od nas!!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 27/11/2020 : 09:25:15  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12
Vidi se da si podosta idealist što se tiče realne slike ljudi, pomalo impulzivna što se vidi u prošlome odgovoru koji si napisla gubeći fokus zbog ovladanosti osjećajima. Ovaj post ti je uravnoteženiji. Nažalost iako izvana ljude skrši nedaća u životu, iznutra ostanu gotovo jednaki, kao životinje kad se primire jer ližu rane zbog sukoba. Nažalost većinom je tako i pripazi da ne pustiš naivno nekoga blizu i poslije platiš cijenu za to. Mnogi ju konstantno plaćaju, možda i većina u nekim djelovima života.


Joj kako si ti nama brižan i plemenit!

Pričaš o duhovnosti i ravnoteži s kozmosom, a nemaš empatiju, uskogrudan si, osuđuješ, ne vjeruješ u grižnju savjesti, kajanje, nečiju promjenu na bolje, nemaš milosrđe, suosjećanje. Kozmos samo čeka takve da se uravnoteži s njima. Da ne zaboravim najbitnije,ako zbilja vjeruješ da ljudi bez obzira na sve ostanu iznutra gotovo jednaki, čemu tvoj interes za duhovnost, ako ni sam ne vjeruješ da ćeš s tim doživjeti neku unutarnju promjenu. Kužiš li ti koliko si ti zapravo zbrčkan. I ti ćeš mi govoriti da gubim kompas. Nevjerovatno!

Promišljatelj, koji nije samo sljedbenik. Najvažnije je to da si ti dekonstruirao Nathanove temelje, da nisi nasjeo na zle Meddine manipulacije, a to što si usput zbrčkao vlastite temelje i ispao hladan, nemilosrdan, bezosjećajan. To nema veze. Ja sam dobro svjesna toga da autori vrlo često igraju na emociju čitatelja, pa i s jeftinim forama, ali ako bih u situacijama poput Nathanove (Ep. U ponoru pamćenja) počela osuđivati i bila hladna na njegovu tragediju, prvo bi se zapitala gdje je to nestala moja osjećajnost i pretvaram li se ja osobno u zlu hladnu kučketinu. Ti to slobodno interpretiraj time da sam idealist, naivna ili ovladana osjećajima. Bolje i to nego hladna kučka.

Gle, ne da mi se više raspravljati s tobom. Sve što ti se reklo nekako izokreneš, nahraniš sebi ego i upotrijebiš da bi uvrijedio drugog. I onda se čudiš zašto i mi postajemo grublji. Još bi na sve to da te mazimo i kličemo tvojim zaključcima. Da ima ikakve koristi od toga, najradije bih te stavila na ignore. Al pošto kvotaš kvotove kvotova, ne bi te ni Sigmund iz NN uspio ukloniti s foruma.

Edited by - grofica Varga on 27/11/2020 09:49:45
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 27/11/2020 : 11:13:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Nije svako zlo za zlo, ova pandemija dobro dođe kao sociopat detektor...

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 23:43:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by dylan_dog12
pa ovo nije prvi puta da netko radi dekonstrukciju nekoga lika, član stinky mnogo puta piše dobre tekstove kojima ukazuje na nedostatke onoga što se uzima kao dobro štivo pa bude izrešetan likovima kao što su se javili na ovome topicu i koji pokušavaju samome sebi opravdati vjerovanja i pomalo neuspješno protuargumentirati meni.





Sreća tvoja pa stinky očito smatra tvoje bljezgarije nebitnima, pa se nije uključio. Ne zazivaj ga da ti ne uzdrma to lažno visoko mišljenje koje imaš o sebi.
Nažalost, kod takve razine zadrtosti i zaluđenosti kao kod tebe nema pomoći.



Pusti ti što netko misli ili ne misli, sa svojom razinom umnih sposobnosti uspio si izgubiti svaki argument na ovome topicu, to je činjenica, neka ljudi pročitaju što si pisao, a što sam odgovarao.

Kao što sam rekao čovjek ima dobre tekstove a ovdje je mnogo puta naišao na nerazumijevanje. Opravdavanje mase ne znači ništa, racionalan čovjek u ovome svijetu ne treba očekivati tako nešto
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 23:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by dylan_dog12
Vidi se da si podosta idealist što se tiče realne slike ljudi, pomalo impulzivna što se vidi u prošlome odgovoru koji si napisla gubeći fokus zbog ovladanosti osjećajima. Ovaj post ti je uravnoteženiji. Nažalost iako izvana ljude skrši nedaća u životu, iznutra ostanu gotovo jednaki, kao životinje kad se primire jer ližu rane zbog sukoba. Nažalost većinom je tako i pripazi da ne pustiš naivno nekoga blizu i poslije platiš cijenu za to. Mnogi ju konstantno plaćaju, možda i većina u nekim djelovima života.


Joj kako si ti nama brižan i plemenit!



Pričaš o duhovnosti i ravnoteži s kozmosom, a nemaš empatiju, uskogrudan si, osuđuješ, ne vjeruješ u grižnju savjesti, kajanje, nečiju promjenu na bolje, nemaš milosrđe, suosjećanje. Kozmos samo čeka takve da se uravnoteži s njima. Da ne zaboravim najbitnije,ako zbilja vjeruješ da ljudi bez obzira na sve ostanu iznutra gotovo jednaki, čemu tvoj interes za duhovnost, ako ni sam ne vjeruješ da ćeš s tim doživjeti neku unutarnju promjenu. Kužiš li ti koliko si ti zapravo zbrčkan. I ti ćeš mi govoriti da gubim kompas. Nevjerovatno!

Promišljatelj, koji nije samo sljedbenik. Najvažnije je to da si ti dekonstruirao Nathanove temelje, da nisi nasjeo na zle Meddine manipulacije, a to što si usput zbrčkao vlastite temelje i ispao hladan, nemilosrdan, bezosjećajan. To nema veze. Ja sam dobro svjesna toga da autori vrlo često igraju na emociju čitatelja, pa i s jeftinim forama, ali ako bih u situacijama poput Nathanove (Ep. U ponoru pamćenja) počela osuđivati i bila hladna na njegovu tragediju, prvo bi se zapitala gdje je to nestala moja osjećajnost i pretvaram li se ja osobno u zlu hladnu kučketinu. Ti to slobodno interpretiraj time da sam idealist, naivna ili ovladana osjećajima. Bolje i to nego hladna kučka.

Gle, ne da mi se više raspravljati s tobom. Sve što ti se reklo nekako izokreneš, nahraniš sebi ego i upotrijebiš da bi uvrijedio drugog. I onda se čudiš zašto i mi postajemo grublji. Još bi na sve to da te mazimo i kličemo tvojim zaključcima. Da ima ikakve koristi od toga, najradije bih te stavila na ignore. Al pošto kvotaš kvotove kvotova, ne bi te ni Sigmund iz NN uspio ukloniti s foruma.



Kao što sam rekao nekome ranije jednostavno nemaš argumentacije i onda ti je protuobrana napad i optuživanje za izokretanje riječi. svatko neka pročita moje odgovore i neka odluči sam. Nažalost mnogo takozvane umjetnosti u svojem temelju ima smeće , ako te to boli, ako to ne vidiš, to nije moj problem.
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 27/11/2020 : 23:51:08  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Nije svako zlo za zlo, ova pandemija dobro dođe kao sociopat detektor...



Prvo prođi malo kroz tekstove iz psihologije što znači pojam sociopatije. znaš to ti nije jednako kao promišljanje.

a onda pokušaj napisati pokoju smislenu repliku na topicu, ako si sposoban naravno.
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 28/11/2020 : 00:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Naravno da triba promišljat,al ako kreneš s krivim temeljem pada cila konstrukcija. Kad tad. Ako ti npr crkne auto ićeš u automehaničara a ne u pekara ili ribara.



Fiksacija na nešto sa trulim temeljem vodi u zabludu. ako cijeli život temeljiš na zabludi znači da osoba funkcionira unutar te paradigme, tih okvira. Bitno je pokušati se odmaknuti od raznih paradigmi i promišljati o njima izvanjski, koliko možemo. slažem se s tobom.

Zato osoba treba imati otvoreni sustav promišljanja, odnosno ne odmah ismijati i odbacitit nešto, već recimo arhivirati, ako posluži nečemu dobro, ako ne nema veze. Ne treba u startu odbaciti, no to opet, koliki ćemo raspon razmatrati ovisi o sposobnosti samoga promišljatelja. to primijeni na bilo što, na nathana
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 28/11/2020 : 00:09:56  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by yasmiel

Počelo je ok, čak mi je zanimljiv bio osvrt u originalnom postu. Ali koliko nadrobitog osobnog mišljenja upakiranog u "istinu" nakon toga, strašno. :)
Koliko god neke točke u vezi Nathana kao stripa i bile pogođene, oko životnih tema mislim da je fulan "ceo fudbal".

Ali neka, svi smo tu da drobimo što nam je na pameti. Dobrodošao nam u grupu.




Kao i svakome prije tebe, argumentiraj, sve ostalo je suvišno, neosnovanim degradiranjem mene degradiraš sebe.
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 28/11/2020 : 00:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by dylan_dog12

Ako je za tebe 0,039% NAVODNIH smrti od covida epidemija i potebno je obavezno cijepljenje onda stvarno nas dvojica nemamo više što razgovarati. Kao što sam rekao prije svijet funkcionira kao zavjera, na 1000 levela, a iskustvom znam da upotreba termina teorija zavjere ukazuje na ljude koji su slabo ili nikako potkovani argumentima o realnom stanju svijeta. Kakav si ti lik da je to nevjerovatno završili smo




dobit ćeš ti OBAVEZNO cjepivo ravno u mozak bez brige, javi nam kako je prošlo


Resistance is futile!
Kad te cijepimo, postat ćeš jedan od nas!!


Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/11/2020 : 08:15:35  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:
Originally posted by lwood

Naravno da triba promišljat,al ako kreneš s krivim temeljem pada cila konstrukcija. Kad tad. Ako ti npr crkne auto ićeš u automehaničara a ne u pekara ili ribara.



Fiksacija na nešto sa trulim temeljem vodi u zabludu. ako cijeli život temeljiš na zabludi znači da osoba funkcionira unutar te paradigme, tih okvira. Bitno je pokušati se odmaknuti od raznih paradigmi i promišljati o njima izvanjski, koliko možemo. slažem se s tobom.

Zato osoba treba imati otvoreni sustav promišljanja, odnosno ne odmah ismijati i odbacitit nešto, već recimo arhivirati, ako posluži nečemu dobro, ako ne nema veze. Ne treba u startu odbaciti, no to opet, koliki ćemo raspon razmatrati ovisi o sposobnosti samoga promišljatelja. to primijeni na bilo što, na nathana



Naravno da triba imat otvoren sustav promišljanja ,al ne može me neko šta nema veze o npr virusima uvjeravat da zna više od nekog šta se s njima bavi cili život.
A šta se tiče odbacivanja pa ti si u prvom postu napisa da zbog ove epizode Zagora odbacuješ cili serijal. meni je to bezveze.
Ja nathana ne čitan,davno san čita one prve epizode i svidija mi se ka junak. Al jebga sf više volin u filmu nego u stripu.
Sičan se da mi je najbolja epizoda NN bija onaj Crni Monolit.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/11/2020 : 11:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12

Pusti ti što netko misli ili ne misli, sa svojom razinom umnih sposobnosti uspio si izgubiti svaki argument na ovome topicu, to je činjenica, neka ljudi pročitaju što si pisao, a što sam odgovarao.

Kao što sam rekao čovjek ima dobre tekstove a ovdje je mnogo puta naišao na nerazumijevanje. Opravdavanje mase ne znači ništa, racionalan čovjek u ovome svijetu ne treba očekivati tako nešto



Ajde kad me već pozivate, da se javim.

Ne želim pisati o NN, ionako to više ne čitam, a prošlo je sigurno više od desetljeća kad sam zadnji put vidio nekog Nathana. Ali ti želiš promišljanje, pa se može uključiti s takvih, općih pozicija.

Prošao sam topic, ne sad predano, ali mislim da sam dovoljno vidio. Ti imaš dobro polazište, ali to nije dovoljno. Uostalom, zato i ovaj sukob sa drugima (ili: svima). Čak bih se složio da te mnogi prerano ili čak previše nonšalantno otpisuju, bez da ulaze u to što ti POKUŠAVAŠ reći (ali ne znaš dobro voditi stvar ili čak, previše si stisnut i zgrčen, a to opet ukazuje da nisi još daleko odmakao, odnosno, Spock je u pravu kada kaže da izgledaš poput dječaka ili mladića).

I opet, Spock ti je sasvim dobro rekao: da bi bio obvezatan i relevantan za druge, moraš se znati, ne samo jasno postaviti, nego i jasno nositi sa svim mogućim ometanjima, prigovorima, kritikama, upadicama. Sve ovo može biti krajnje glupo, a može biti i da pogađa u nerv. Tako da si ti u pravu da egzaltacije mase ne znače puno, ali niti tvrdoglavljenje izdvojenog pojedinca isto ne znači puno.

Sad, ti si više u tvrdoglavljenu i čak u modusu derišta koje se uvrijedi i prkosi, nego u razložnom odbijanju drugih. Tu je došlo do sukoba, koji je možda nesporazum; ali obje strane moraju sagledati sve, odnosno, i ti.

Prvo, ovdje (a i inače u ovome što pišeš) "Opravdavanje mase ne znači ništa, racionalan čovjek u ovome svijetu ne treba očekivati tako nešto" se vidi da još nisi ušao u fundamente te stvari u koju želiš uvjeriti druge. Termin "racionalno" je prekratak i zapravo nedovoljan za to što ti želiš; jer ti pričaš o vrijednostima, odnosno, da sad ne duljim, o životu i svijetu u jednom dubljem smislu: ti pričaš o egzistenciji. Ali egzistencija nije ni racionalna (a ni iracionalna), odnosno, iznad je takvih jednostavnih opreka. Ovo je, naravno, duga i široka priča, u koju se sad neću upuštati, ali je opet bitna za ono od čega si ti pošao i na što si uperio strelicu: Nathan Never je loš, jer je učinio preljub, a ženu su mu ubili itd.

Ali se ovo ne može tako simplificirano postaviti; ti bi "racionalnost" u stvarima koje su egzistencija, odnosno iznad dokazljivosti. Ne može se dokazati da je netko ovo ili ono, može se eventualno pokazivati i upućivati, osvjetljavati da i drugi uvide.
Međutim, ti, i tu je osnovni problem, želiš naprasno dokazati da je NN loš, jer je uradio ovo, a ne ono. Tu si već u sukobu sa svojom boljom stranom, a da toga nisi ni svjestan: jer, to što ti polaziš od vrijednosti i smisla je za mene dobro; ali sad tu treba razumjeti da se te stvari ne mogu svesti na banalne racionalizacije, odnosno, one nisu racionalne u smislu kako ti to hoćeš.

Čovjek je prije svega sloboda. Ovo je lako tako reći, a opet se mora jako dobro to razumjeti, pogotovo u vezi sa svime ovime što se ti pitaš, sa vrijednostima, smislom... On ne može biti racionaliziran do mehanike i robotskog ponašanja, a da ne izgubi sve: svu pravu čovječnost. NN je uradio ovo -> on dalje snosi posljedice. Krivnja je jedna od graničnih egzistencijalnih situacija, i svatko je kriv za stvari za koje i ne sluti isprva - a kasnije osvještava i mora preuzeti ovu krivicu i nositi se. Iz ovoga ne slijedi da je to loš, otpisan čovjek. Taj konačni sud se ne zna (zato se i kaže "Bogu na istinu"), a čovjeku ostaje samo ovo osvještavanje koje ti hoćeš, ali također i nošenje sa time = egzistencija u svijetu.

Tako i NN, koji je stripski urađen po tipičnoj shemi, nije gad SAMO ZBOG TOGA. To ti skroz pogrešno gledaš, odnosno kažem, ti si na nekom početku razumijevanja. Da je NN strip gadosti, promašenih vrijednosti i svega što ti učitavaš, to se ne može uvidjeti samo iz jedne banalne sheme (tragički heroj), već bi se moralo razložiti iz samih priča i vrijednosti koje se postavljaju kroz serijal, kroz priče, kroz teme koje se podižu itd. Ako je to neka vrsta draknajterskog sustava vrijednosti, ako je to nekakav zajebantski preacher i slično, onda si ti u pravu i već smo bliže tome da se tu promovira besmisao i nevrijednosti. Teško da je tome tako, jer Bonelli, barem svi ovi koje sam ja vidio, drže do određenih vrijednosti, pa čak se i DD batrga i bori, Sclavi radi neke napore da ne potone.

Baš sam prije par dana ponovio klasični vestern 7 Men from Now, u kojemu imaš istu ovu postavku koju si ti tako fanatičnoo napao: junak, nije doduše učinio preljub, ali odbio je raditi određeni posao i došlo je do toga da žena mora raditi, pa je spletom okolnosti poginula za vrijeme jedne pljačke na tom poslu koji je prihvatila zbog toga što ovaj nije htio biti šerifov pomoćnik. I to je sad ista grižnja, isto okrivljavanje, pa da sam ja ovo, ona ne bi ono itd. Da li je ovaj heroj zapada gad zato što je, spletom okolnosti koje je i sam prouzročio, njegova žena poginula?

Pa to nitko tako ne postavlja. Nije srčika problema na toj razini jalovih racionalizacija "e da sam ovo, onda bi možda ono i tako u beskraj", već se mora prihvatiti i nositi krivnja, pomiriti se sa svijetom (odnosno: Bogom) i tako doći do sinteze na jednoj višoj razini. Taj žalac moraš nositi, zauvijek si nečime obilježen, ali to je cijena slobode i tako se uspostavljaš kao čovjek, sve više i više, i tvoja presuda neće ići po suhoparnim binarnim opozicijama ("nisi bio doma, žena je stradala, ti si gad"), već u dijalektici svega toga i pogotovo onoga što si učinio, kako prihvatio i nosio se sa svojom krivicom. Odnosno, ti još moraš poraditi i uračunati ova tragička shvaćanja života, egzistencijalnu filozofiju i uostalom puno toga, da si bolje posložiš onu dobru namjeru od koje polaziš: smisao i vrijednosti u svijetu. To su vrlo nijansirane stvari, a nikako tako lako propisive kako si ti nastupio.
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2259 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 28/11/2020 : 14:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dylan_dog12
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by dylan_dog12pa ovo nije prvi puta da netko radi dekonstrukciju nekoga lika, član stinky mnogo puta piše dobre tekstove kojima ukazuje na nedostatke onoga što se uzima kao dobro štivo pa bude izrešetan likovima kao što su se javili na ovome topicu i koji pokušavaju samome sebi opravdati vjerovanja i pomalo neuspješno protuargumentirati meni.
Sreća tvoja pa stinky očito smatra tvoje bljezgarije nebitnima, pa se nije uključio. Ne zazivaj ga da ti ne uzdrma to lažno visoko mišljenje koje imaš o sebi. Nažalost, kod takve razine zadrtosti i zaluđenosti kao kod tebe nema pomoći.
Pusti ti što netko misli ili ne misli, sa svojom razinom umnih sposobnosti uspio si izgubiti svaki argument na ovome topicu, to je činjenica, neka ljudi pročitaju što si pisao, a što sam odgovarao.

Upravo suprotno. Ti si izgubio svaki argument na ovom topicu, samo to još ne shvaćaš, jer ti to tvoj ego ne dozvoljava, a možda nećeš nikad niti shvatiti.
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 28/11/2020 : 15:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
koliko rasprave...nekom se svidi strip,nekom ne..stvar ukusa..ne treba se raspravljati...eto ja sam obozavatelj boneli stripova...imam gotovo sve junake..imam i natana skoro celokupnog (redovna serija)..ali za razliku od drugih junaka natana sam procitao davno samo broj 1..sve to me ceka za citanje kada bude vise slobodnog vremena...pa kad dodje to vreme javicu se sa utiscima...bice verovatno zanimljivo citati sve iz pocetka a prvi put
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 28/11/2020 : 23:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by dylan_dog12

Pusti ti što netko misli ili ne misli, sa svojom razinom umnih sposobnosti uspio si izgubiti svaki argument na ovome topicu, to je činjenica, neka ljudi pročitaju što si pisao, a što sam odgovarao.

Kao što sam rekao čovjek ima dobre tekstove a ovdje je mnogo puta naišao na nerazumijevanje. Opravdavanje mase ne znači ništa, racionalan čovjek u ovome svijetu ne treba očekivati tako nešto



Ajde kad me već pozivate, da se javim.

Ne želim pisati o NN, ionako to više ne čitam, a prošlo je sigurno više od desetljeća kad sam zadnji put vidio nekog Nathana. Ali ti želiš promišljanje, pa se može uključiti s takvih, općih pozicija.

Prošao sam topic, ne sad predano, ali mislim da sam dovoljno vidio. Ti imaš dobro polazište, ali to nije dovoljno. Uostalom, zato i ovaj sukob sa drugima (ili: svima). Čak bih se složio da te mnogi prerano ili čak previše nonšalantno otpisuju, bez da ulaze u to što ti POKUŠAVAŠ reći (ali ne znaš dobro voditi stvar ili čak, previše si stisnut i zgrčen, a to opet ukazuje da nisi još daleko odmakao, odnosno, Spock je u pravu kada kaže da izgledaš poput dječaka ili mladića).

I opet, Spock ti je sasvim dobro rekao: da bi bio obvezatan i relevantan za druge, moraš se znati, ne samo jasno postaviti, nego i jasno nositi sa svim mogućim ometanjima, prigovorima, kritikama, upadicama. Sve ovo može biti krajnje glupo, a može biti i da pogađa u nerv. Tako da si ti u pravu da egzaltacije mase ne znače puno, ali niti tvrdoglavljenje izdvojenog pojedinca isto ne znači puno.

Sad, ti si više u tvrdoglavljenu i čak u modusu derišta koje se uvrijedi i prkosi, nego u razložnom odbijanju drugih. Tu je došlo do sukoba, koji je možda nesporazum; ali obje strane moraju sagledati sve, odnosno, i ti.

Prvo, ovdje (a i inače u ovome što pišeš) "Opravdavanje mase ne znači ništa, racionalan čovjek u ovome svijetu ne treba očekivati tako nešto" se vidi da još nisi ušao u fundamente te stvari u koju želiš uvjeriti druge. Termin "racionalno" je prekratak i zapravo nedovoljan za to što ti želiš; jer ti pričaš o vrijednostima, odnosno, da sad ne duljim, o životu i svijetu u jednom dubljem smislu: ti pričaš o egzistenciji. Ali egzistencija nije ni racionalna (a ni iracionalna), odnosno, iznad je takvih jednostavnih opreka. Ovo je, naravno, duga i široka priča, u koju se sad neću upuštati, ali je opet bitna za ono od čega si ti pošao i na što si uperio strelicu: Nathan Never je loš, jer je učinio preljub, a ženu su mu ubili itd.

Ali se ovo ne može tako simplificirano postaviti; ti bi "racionalnost" u stvarima koje su egzistencija, odnosno iznad dokazljivosti. Ne može se dokazati da je netko ovo ili ono, može se eventualno pokazivati i upućivati, osvjetljavati da i drugi uvide.
Međutim, ti, i tu je osnovni problem, želiš naprasno dokazati da je NN loš, jer je uradio ovo, a ne ono. Tu si već u sukobu sa svojom boljom stranom, a da toga nisi ni svjestan: jer, to što ti polaziš od vrijednosti i smisla je za mene dobro; ali sad tu treba razumjeti da se te stvari ne mogu svesti na banalne racionalizacije, odnosno, one nisu racionalne u smislu kako ti to hoćeš.

Čovjek je prije svega sloboda. Ovo je lako tako reći, a opet se mora jako dobro to razumjeti, pogotovo u vezi sa svime ovime što se ti pitaš, sa vrijednostima, smislom... On ne može biti racionaliziran do mehanike i robotskog ponašanja, a da ne izgubi sve: svu pravu čovječnost. NN je uradio ovo -> on dalje snosi posljedice. Krivnja je jedna od graničnih egzistencijalnih situacija, i svatko je kriv za stvari za koje i ne sluti isprva - a kasnije osvještava i mora preuzeti ovu krivicu i nositi se. Iz ovoga ne slijedi da je to loš, otpisan čovjek. Taj konačni sud se ne zna (zato se i kaže "Bogu na istinu"), a čovjeku ostaje samo ovo osvještavanje koje ti hoćeš, ali također i nošenje sa time = egzistencija u svijetu.

Tako i NN, koji je stripski urađen po tipičnoj shemi, nije gad SAMO ZBOG TOGA. To ti skroz pogrešno gledaš, odnosno kažem, ti si na nekom početku razumijevanja. Da je NN strip gadosti, promašenih vrijednosti i svega što ti učitavaš, to se ne može uvidjeti samo iz jedne banalne sheme (tragički heroj), već bi se moralo razložiti iz samih priča i vrijednosti koje se postavljaju kroz serijal, kroz priče, kroz teme koje se podižu itd. Ako je to neka vrsta draknajterskog sustava vrijednosti, ako je to nekakav zajebantski preacher i slično, onda si ti u pravu i već smo bliže tome da se tu promovira besmisao i nevrijednosti. Teško da je tome tako, jer Bonelli, barem svi ovi koje sam ja vidio, drže do određenih vrijednosti, pa čak se i DD batrga i bori, Sclavi radi neke napore da ne potone.

Baš sam prije par dana ponovio klasični vestern 7 Men from Now, u kojemu imaš istu ovu postavku koju si ti tako fanatičnoo napao: junak, nije doduše učinio preljub, ali odbio je raditi određeni posao i došlo je do toga da žena mora raditi, pa je spletom okolnosti poginula za vrijeme jedne pljačke na tom poslu koji je prihvatila zbog toga što ovaj nije htio biti šerifov pomoćnik. I to je sad ista grižnja, isto okrivljavanje, pa da sam ja ovo, ona ne bi ono itd. Da li je ovaj heroj zapada gad zato što je, spletom okolnosti koje je i sam prouzročio, njegova žena poginula?

Pa to nitko tako ne postavlja. Nije srčika problema na toj razini jalovih racionalizacija "e da sam ovo, onda bi možda ono i tako u beskraj", već se mora prihvatiti i nositi krivnja, pomiriti se sa svijetom (odnosno: Bogom) i tako doći do sinteze na jednoj višoj razini. Taj žalac moraš nositi, zauvijek si nečime obilježen, ali to je cijena slobode i tako se uspostavljaš kao čovjek, sve više i više, i tvoja presuda neće ići po suhoparnim binarnim opozicijama ("nisi bio doma, žena je stradala, ti si gad"), već u dijalektici svega toga i pogotovo onoga što si učinio, kako prihvatio i nosio se sa svojom krivicom. Odnosno, ti još moraš poraditi i uračunati ova tragička shvaćanja života, egzistencijalnu filozofiju i uostalom puno toga, da si bolje posložiš onu dobru namjeru od koje polaziš: smisao i vrijednosti u svijetu. To su vrlo nijansirane stvari, a nikako tako lako propisive kako si ti nastupio.



Drago mi je na tvom postu koji je zanimljiv. Prvo, kad započneš razgovor sa nekim u realnosti van računala, zasigurno osobu u startu ne degradiraš nazivima kao derište, pošto ja nisam tebe, očekujem tako nešto i uzvratno. Zato najviše preferiram razgovor uživo. Što se tiče toga da je Spock nešto dobro rekao, ako si pročitao njegove protuargumente, izgubio je svaki. Razumijem da ga vjerovatno znaš godinama pa podsvjesno držiš njegovu stranu, ali tu se nije iskazao sasvim suprotno.

Slažem se da ne treba biti tvrdoglav, ali također radi se o debati, i ako netko ima argument ili protuargument treba ga napisati, još ako je uspješan kud sreće. Hipotetski da zadrži mir čovjek koji počinje raspravu ili piše nešto, trebao bi u startu odlučiti ne odgovarati na protuargumente koji zapravo pokazuju temeljno nerazumijevanje onoga što je pisac napisao. No, i ti mnogo puta vodiš rasprave objašnjavajući nešto nekome tko to ne razumije. Misliš da bi rasprava bila ugodnija da sam svaki puta napisao prije svoga odgovora nešto kao vrlo lijep post, dobro napisano ali i nešto slično. Jer ako to ne mislim ne napišem. Mogu reći kako Deers ima lijepu argumentaciju, smirenost i korektnost što cijenim dok su ostali pokazali nerazumijevanje gubili fokus i zapravo nisu znali odgovoriti na ono o čemu pišem. Posebice su fascinantni komentatori bez argumenata.
I trebao bi možda pročitati cijelu raspravu za bolje razumijevanje i mene i odgovora sudionika. Činjenica jest da kroz cijeli život , ovisno o osvještenosti promatrača, čovjek može uvidjeti barem jednu konstantu, ta je da masa uvijek prije prihvaća isprazne iluzije a kadra je kamenovati onoga tko ukazuje na njihovu dekonstrukciju. Ne referiram se nužno na ovu raspravu već opčenito. Nošenje sa raspravom, može se pojednostaviti na razne načine, izravnost se uvijek kažnjava a uvijenost lakše prihvaća. Gotovo uvijek.

Naposljetku, svijet, kako godine prolaze shvaćamo naravno individualno olabavljeno, stvari nas više ne pogađaju toliko, ne uzimamo k srcu zvjerstvo egzistencije, za nekoga veće ili manje, jer da uzimamo izgorili bi ne bismo to podnesli. Možemo reći kako je to labavljenje našeg senzorskog sustava svojevrsni sigurnosni ventil za izdržavanje nedaća. No postojanje takve samozaštite u čovjeku ne treba voditi u relativizaciju svijeta, umanjivanje činova od strane ljudi. Primjerice u nekakvom religijskom smislu, određeni duhovni učitelj može reći kako je to sve u nekom širem smislu i lakše podnesti, ili čak i opravdati nekim alatom sudbine ili nečim sličnim. Apstrakcije koje ljudski um može doživjeti su vjerovatno nezamislive.

No smatram kako svaki svijet ima barem dva elementa : pravila funkcioniranja i granice funkcioniranja. Kao recimo stanica u biologiji.

Pravila naše paradigme bila bi skala naspram udaljenosti od objektivna dobra. Svatko od nas nalazi se na određenom mjestu na toj skali, zar ne? Ljudi postoje po pravilima, prirode, i iako ne naravno uvijek, svatko od nas tako ima obilježja naših nutrina oživotovorena na našoj vanjštini. Primjerice, kad netko kaže da se u pogledu čovjeka može vidjeti ugrubo razina njegove intelignecije primjerice, ili neka druga značajka, grubost. Zato postoje profileri, osobe koje svojim pojačanim kognitivnim senzorima vide ono što većina ne može. Osobe slična izgleda ispoljavaju slične inteligencije i tako dalje. Priroda ima svoju mehaniku, koja se može raspoznati i razložiti na elemente, naravno iz granica paradigme mogućnosti samoga promatrača.

Upravo cijelo vrijeme govorim kako fiktivni lik nije samo par sličica i onda deus ex machina nadalje je bolji čovjek ili lošiji. Promišljatelj fikciju ožovotvori promišljajući izvan paradigme autora koji piše tu fikciju, no problem je što neće svi moći promisliti i spoznati stvari na jednakoj razini. Neki se vrijeđaju na to, primjerice grofica varga, ali nismo svi isti, osvještavanje ovoga svijeta, odnosno približiti se istinskim temeljima ne može svatko jednako

Osvještavanje traje i više života, rekli bi, cijelu vječnost, svijet je sastavljen od mnogo istinitosti koje tvore veliku istinu kao bit ovoga svijeta koji se možda nalazi u nekom drugome svijetu, kao stanica unutar ljudskoga tijela, kao tijelo unutar svijeta koji nas okružuje, kao zemlja okružena kozmosom i tako dalje. Tako da ja ne rezoniram nathan nije bio doma, žena je ubijena kriv je. Već profiliranjem oživotvorujem fiktivni lik kao cjelinu čija fiktivna promjena realno pada u plauzibilnosti.



Edited by - dylan_dog12 on 29/11/2020 02:16:06
Go to Top of Page

dylan_dog12
Starting Member

86 Posts

Member since 19/11/2013

Posted - 29/11/2020 : 00:27:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dylan_dog12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dzoni

koliko rasprave...nekom se svidi strip,nekom ne..stvar ukusa..ne treba se raspravljati...eto ja sam obozavatelj boneli stripova...imam gotovo sve junake..imam i natana skoro celokupnog (redovna serija)..ali za razliku od drugih junaka natana sam procitao davno samo broj 1..sve to me ceka za citanje kada bude vise slobodnog vremena...pa kad dodje to vreme javicu se sa utiscima...bice verovatno zanimljivo citati sve iz pocetka a prvi put



dzoni o svemu treba promišljati i voditi rasprave ako je to moguće jer se samo tako dolazi do napretka. Nathan kao konstrukcija zna biti podosta intrigantan. Ugodno čitanje

Edited by - dylan_dog12 on 29/11/2020 00:30:02
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.46 seconds. Snitz Forums 2000