forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Kritika Boneli junake
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

ivanl
Advanced Member



Croatia
15702 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/12/2020 : 20:13:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by ivanl

Ma kakvi, Blek, Teller, Miki... ti su jos zesci!



Nemoj tako Ivane. Pa ne možeš trpati u isti koš Tellera s Mikijem i Blekom.

Kad baš već hoćeš, Teller je po pitanju ljudskih reakcija i postupaka likova puno realniji od sličnih strip serijala, pa i od Kena.



Ugh, Spoce... uf,uf...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 02/12/2020 : 20:25:46  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Bonelli serijali su se često morali raditi šablonski jer je to zahtijevao tempo izlaženja. Zato je i sa crtačke i scenarističke strene bilo dosta citiranja (da ne kažemo precrtavanja i plagiranja). Priče su se uzimale iz poznatih filmova i knjiga, bar u serijalima koje sam ja malo više čitao je to slučaj, Dylan, Nathan, pa i Ken.

Što mislite o tome, je li to bilo obično plagiranje ili? Kod kojih serijala je to najviše, a kod kojih najmanje izraženo?


Plagiranje nije. Sve dok oni navode bilo kakvu referencu na izvorno djelo, oni ne plagiraju, nego u nedostatku inspiracije postaju "inspirirani tim djelom." Da to ne rade moglo bi ih se tužiti za krađu intelektualnog vlasništva. S forom daj ime ovom ili onom po nekom glumcu, liku, redatelju, ili fora kad npr. Dylan spomene taj film kao dobar kojeg je gledao u kinu, jučer - oni zapravo mudro izbjegavaju plagijate. Nisam čitala nekog Bonelli junaka, a da nije bilo omaža ili "inspiriranosti". I to samo po onom što osobno znam, a nisam gledala svaki film na svijetu i pročitala svaku knjigu. Tek kad odeš na recenzije, pa piše u zanimljivostima ili neko natukne u komentaru, možeš doći do zaključka da svaki 10. strip referira na nešto. Haha

Meni to ne smeta. Bitno je kako je to uklopljeno, a uvijek nekako i uspiju dati štogod novog i interesantnog u kontekstu junaka, tako da se tu može zatvoriti oko. Sretna sam da me to ne smeta, jer onaj kojem to smeta, taj će se debelo oznojiti dok nađe pravu stvar za sebe. Svijet zabave je pun takvih pojava. Jedna od najvećih iritacija mi je obrada pjesme Ain't Nobody od Chaka Khan. Neka ženskica je to pjevala s voice tunom i pjesma je bila popularna vrtjela se po radiju. Jedino dobro je to što sam svaki put, kad bi bila u prilici, pustila Chaku Khan, jer sam si morala neutralizirati to auto tune zlo. I otjerati te zloduhe iz ušiju. Proklet si cijeli dan, ako te to prati u glavi.
Go to Top of Page

karuro
New Member



116 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 02/12/2020 : 21:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goodpaso

Nesto razmisljam dok gledam moju kolekciju od Dylana Doga (imam sve i hrvatska i srpska izdanja) a citam kako je Dylan postao los pa nesto razmisljam.
Tex je izasao preko 700 stripova redovne serije
Zagor mislim preko 600.
Dylan preko 400 komada.

Dosta njih kaze da su Boneli stripovi losi a ja se pitam kakav bi bio Blubery, Asterix,Komanca,Dzeremaja da su izlazili 700x96 strana?

Ukrako ja mislim da je Boneli i pored hiper produkcije nenadmasan i na svetskom nivou...
A sta Vi mislite?



Ovo je u principu glavni razlog zasto neki stripovi prolaze pod ok, cak stovise smatraju se kvalitetom, a zapravo da pricu iz tih stripova stavis u zagor, dylan itd dugacak serijal, bila bi prosjecna do losa epizoda. Npr pogrebnika u fibrinom izdanju kad sam procitao, prvo sta mi je palo na pamet je upravo ta misao. Super upakiran strip koji nebi prosao valjda ni pod prosjek da je u Zagoru jer zagor ima valjda 100 epizoda na takvu slicnu tematiku. A ovako je to kvaliteta i nesto "iznad" zagora koji je za djecu, smece, los itd. Imam osjecaj da su neki odkantali zagora i bonelli samo zato sto si misle da ako citaju fibru su iskusnjare i ljudi sa profinjenim ukusom koje su iznad drloga zvan bonelli. Kao neki status.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4891 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/12/2020 : 21:06:47  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Uf, autotune, to zlo je umjetno i bezvezno ko plasti... Hm, mudrije ipak neki politički korektniji komentar kad replajaš dami, takva su vremena.

Uf, autotune, to zlo je umjetno i bezvezno ko kupovne šparoge.

Što se muzike tiče, npr. i sam bog Dylan citira non stop, i melodije i stihove, on kaže da je to neodvojivo od muzike. Ne ulazeći sad u pravne aspekte, ipak postoje razlike između čistih note-by-note plagijata i citiranja/referenciranja. Tako je vjerojatno i u (Bonelli) stripovima, ima inspiriranijih, a ima i lijenih kopija.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15702 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/12/2020 : 21:15:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Uf, autotune, to zlo je umjetno i bezvezno ko plasti... Hm, mudrije ipak neki politički korektniji komentar kad replajaš dami, takva su vremena.

Uf, autotune, to zlo je umjetno i bezvezno ko kupovne šparoge.

Što se muzike tiče, npr. i sam bog Dylan citira non stop, i melodije i stihove, on kaže da je to neodvojivo od muzike. Ne ulazeći sad u pravne aspekte, ipak postoje razlike između čistih note-by-note plagijata i citiranja/referenciranja. Tako je vjerojatno i u (Bonelli) stripovima, ima inspiriranijih, a ima i lijenih kopija.


Mislis ono da je Dylan Dog patentirao svoje ime, pa da mu Bob i svi psi na svijetu daju postotak/tantijeme na racun toga?

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 02/12/2020 : 21:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by vukozec

Bonelli serijali su se često morali raditi šablonski jer je to zahtijevao tempo izlaženja. Zato je i sa crtačke i scenarističke strene bilo dosta citiranja (da ne kažemo precrtavanja i plagiranja). Priče su se uzimale iz poznatih filmova i knjiga, bar u serijalima koje sam ja malo više čitao je to slučaj, Dylan, Nathan, pa i Ken.

Što mislite o tome, je li to bilo obično plagiranje ili? Kod kojih serijala je to najviše, a kod kojih najmanje izraženo?


Plagiranje nije. Sve dok oni navode bilo kakvu referencu na izvorno djelo, oni ne plagiraju, nego u nedostatku inspiracije postaju "inspirirani tim djelom." Da to ne rade moglo bi ih se tužiti za krađu intelektualnog vlasništva. S forom daj ime ovom ili onom po nekom glumcu, liku, redatelju, ili fora kad npr. Dylan spomene taj film kao dobar kojeg je gledao u kinu, jučer - oni zapravo mudro izbjegavaju plagijate. Nisam čitala nekog Bonelli junaka, a da nije bilo omaža ili "inspiriranosti". I to samo po onom što osobno znam, a nisam gledala svaki film na svijetu i pročitala svaku knjigu. Tek kad odeš na recenzije, pa piše u zanimljivostima ili neko natukne u komentaru, možeš doći do zaključka da svaki 10. strip referira na nešto. Haha

Meni to ne smeta. Bitno je kako je to uklopljeno, a uvijek nekako i uspiju dati štogod novog i interesantnog u kontekstu junaka, tako da se tu može zatvoriti oko. Sretna sam da me to ne smeta, jer onaj kojem to smeta, taj će se debelo oznojiti dok nađe pravu stvar za sebe. Svijet zabave je pun takvih pojava. Jedna od najvećih iritacija mi je obrada pjesme Ain't Nobody od Chaka Khan. Neka ženskica je to pjevala s voice tunom i pjesma je bila popularna vrtjela se po radiju. Jedino dobro je to što sam svaki put, kad bi bila u prilici, pustila Chaku Khan, jer sam si morala neutralizirati to auto tune zlo. I otjerati te zloduhe iz ušiju. Proklet si cijeli dan, ako te to prati u glavi.




Slazem se sa svime, uz Malu ispravku - svaka 10. epizoda se NE referencira na nesto. Malo me razocarava Dilan Dog serijal kad vidim koliko epizoda I ideja je 'ukradeno' odnekud. Ali ipak, DD univerzum je ono sto I posudjenim idejama da neki dodatni smek, I dogodi se cesto da mi je DD epizoda I draza od dela na koje se poziva, bas zbog atmosfere, Londona I Krejven Rouda, otkacenog crnog humora itd...


Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4891 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/12/2020 : 08:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karuro

quote:
Originally posted by goodpaso

Nesto razmisljam dok gledam moju kolekciju od Dylana Doga (imam sve i hrvatska i srpska izdanja) a citam kako je Dylan postao los pa nesto razmisljam.
Tex je izasao preko 700 stripova redovne serije
Zagor mislim preko 600.
Dylan preko 400 komada.

Dosta njih kaze da su Boneli stripovi losi a ja se pitam kakav bi bio Blubery, Asterix,Komanca,Dzeremaja da su izlazili 700x96 strana?

Ukrako ja mislim da je Boneli i pored hiper produkcije nenadmasan i na svetskom nivou...
A sta Vi mislite?



Ovo je u principu glavni razlog zasto neki stripovi prolaze pod ok, cak stovise smatraju se kvalitetom, a zapravo da pricu iz tih stripova stavis u zagor, dylan itd dugacak serijal, bila bi prosjecna do losa epizoda. Npr pogrebnika u fibrinom izdanju kad sam procitao, prvo sta mi je palo na pamet je upravo ta misao. Super upakiran strip koji nebi prosao valjda ni pod prosjek da je u Zagoru jer zagor ima valjda 100 epizoda na takvu slicnu tematiku. A ovako je to kvaliteta i nesto "iznad" zagora koji je za djecu, smece, los itd. Imam osjecaj da su neki odkantali zagora i bonelli samo zato sto si misle da ako citaju fibru su iskusnjare i ljudi sa profinjenim ukusom koje su iznad drloga zvan bonelli. Kao neki status.



Evo na temi zasad nema niti jedan koji tvrdi nešto od boldanog, da je Bonelli drlog itd.

Ne radi se tu samo o podjeli na "dobre" i "loše" stripove, treba znati da postoje različiti tipovi strip publike. Prvi tip je publika serijala, ajmo reći da je to oldskul, tradicijska publika. No tu je i drugi tip publike, one koja hoće integralna i raznolika izdanja. To je noviji tip publike koja stripove doživljava kao beletrističke knjige, odnosno famozne "grafičke novele". Naravno ima i onih koji su kombinacija ta dva tipa, takozvani strip svejedi.

Uglavnom, uspoređivati Dylana Doga sa Mausom, je kao uspoređivati Ubojstva u Midsomeru sa Schindlerovom listom. Ako se već uspoređuje onda bi trebalo uspoređivati unutar iste forme, nešto kao Ubojstva u Midsomeru vs CSI. Pandan Bonneliju bi bili kiosk izdanja drugih tržišta, američki superjunački svešćići i serijalizirane never-ending mange.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 11:28:32  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko
Slazem se sa svime, uz Malu ispravku - svaka 10. epizoda se NE referencira na nesto. Malo me razocarava Dilan Dog serijal kad vidim koliko epizoda I ideja je 'ukradeno' odnekud. Ali ipak, DD univerzum je ono sto I posudjenim idejama da neki dodatni smek, I dogodi se cesto da mi je DD epizoda I draza od dela na koje se poziva, bas zbog atmosfere, Londona I Krejven Rouda, otkacenog crnog humora itd...


Da, ja sam još bila i blaga.
Meni se vrlo često dogodilo da upravo zbog stripa dobijem interes za film/knjigu, ili povijesni događaj/ličnost, na koju se referiraju.
quote:
Originally posted by vukozec
Uf, autotune, to zlo je umjetno i bezvezno ko kupovne šparoge.


Nekako nastojim biti osoba koja ne njurga i ne kritizira trendove mladih. Nađe se koji simpatičan komercijalni pop pjesmuljak na radiju, kojeg ću i ja pojačati. Al jedva čekam kada će taj autotune izači iz mode, dospija je svugdi. Eno ga je ivanl jučer našao u blitvi, kad je kuva ručak.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15702 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/12/2020 : 13:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Jucer san kuva tecu od 7 litri manistre Bolognese. Ali moje, specijalne ricete, ljudi padaju u nesvist kad je izidu... nisan blitvu kuva ima dosta.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22166 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/12/2020 : 16:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Kad baš već hoćeš, Teller je po pitanju ljudskih reakcija i postupaka likova puno realniji od sličnih strip serijala, pa i od Kena.



Teller je zanimljiviji od Kena, samim time i kvalitetniji.
Mislim, kakve logike ima napisati nešto kao to je kvalitetan strip, ali nemam živaca da ga čitam. Pa reci kako jeste, strip je proljev i to je to. Ako ti je nešto proljev, ne možeš reći da je to kvalitetan proljev. Ne postoji kvalitetan proljev. Ken je proljev.
Spoče, ne mislim tu na tvoj pisanje, već uopšte.
Go to Top of Page

karuro
New Member



116 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 03/12/2020 : 16:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by karuro

quote:
Originally posted by goodpaso

Nesto razmisljam dok gledam moju kolekciju od Dylana Doga (imam sve i hrvatska i srpska izdanja) a citam kako je Dylan postao los pa nesto razmisljam.
Tex je izasao preko 700 stripova redovne serije
Zagor mislim preko 600.
Dylan preko 400 komada.

Dosta njih kaze da su Boneli stripovi losi a ja se pitam kakav bi bio Blubery, Asterix,Komanca,Dzeremaja da su izlazili 700x96 strana?

Ukrako ja mislim da je Boneli i pored hiper produkcije nenadmasan i na svetskom nivou...
A sta Vi mislite?



Ovo je u principu glavni razlog zasto neki stripovi prolaze pod ok, cak stovise smatraju se kvalitetom, a zapravo da pricu iz tih stripova stavis u zagor, dylan itd dugacak serijal, bila bi prosjecna do losa epizoda. Npr pogrebnika u fibrinom izdanju kad sam procitao, prvo sta mi je palo na pamet je upravo ta misao. Super upakiran strip koji nebi prosao valjda ni pod prosjek da je u Zagoru jer zagor ima valjda 100 epizoda na takvu slicnu tematiku. A ovako je to kvaliteta i nesto "iznad" zagora koji je za djecu, smece, los itd. Imam osjecaj da su neki odkantali zagora i bonelli samo zato sto si misle da ako citaju fibru su iskusnjare i ljudi sa profinjenim ukusom koje su iznad drloga zvan bonelli. Kao neki status.



Evo na temi zasad nema niti jedan koji tvrdi nešto od boldanog, da je Bonelli drlog itd.

Ne radi se tu samo o podjeli na "dobre" i "loše" stripove, treba znati da postoje različiti tipovi strip publike. Prvi tip je publika serijala, ajmo reći da je to oldskul, tradicijska publika. No tu je i drugi tip publike, one koja hoće integralna i raznolika izdanja. To je noviji tip publike koja stripove doživljava kao beletrističke knjige, odnosno famozne "grafičke novele". Naravno ima i onih koji su kombinacija ta dva tipa, takozvani strip svejedi.

Uglavnom, uspoređivati Dylana Doga sa Mausom, je kao uspoređivati Ubojstva u Midsomeru sa Schindlerovom listom. Ako se već uspoređuje onda bi trebalo uspoređivati unutar iste forme, nešto kao Ubojstva u Midsomeru vs CSI. Pandan Bonneliju bi bili kiosk izdanja drugih tržišta, američki superjunački svešćići i serijalizirane never-ending mange.



Nema u ovoj temi niti sam napisao da je u ovoj temi. Ali ima evo tamo zadnje sta sam procitao na temi markos nam se nesto ucutao o zagoru da je smece itd. Jedan od također problema je sto zapravo ljudi pisu u tuđe ime bez da naglase da je to njihovo misljenje. Slazem se da svatko ima svoju filozofiju citanja i tim vise mi nije jasno zasto ici pisati da je nesto smece u tuđe ime bez da se naglasi da je osobno misljenje. I ovo za mausa sta si napisao je isto subjektivno. Zasto se nebi uspoređivalo? Meni je maus necitljiv i jedva ga zavrsio. 100 puta prozvakana tema koncetracijskih logora i malo guranja zidova kao endless zrtava. Scenarij uopce nije originalan, unikatan i neponovljiv. Covjek se doslovno sjetio "hm mogao bih uzase koncentracijskog logora copy paste-at na strip" (To je moja recenzija za maus nevezano za raspravu. Tebi i nekima je to uvau i imate pravo na svoje misljenje). Da se vratim na temu. Ovdje na balkanu 90% ljudi nije ni culo za taj strip a ni ovih 10% nebi da nije fibre. Ali za zagora su culi svi i oni koji citaju i koji ne citaju. I sada je maus premija sa kojom se bonelli junaci ne smiju ni u istu recenicu staviti a kamoli usporediti. Pa te ja pitam po cemu onda realno nesto "vrijedi" ili "valja"? Po tome jer je netko tamo preko bare dao nagradu i uvrstio u top 10? Ili sto je publika u sirem krugu prihvatila? ili zato sto svatko ima svoje subjektivno misljenje i njemu osobne favorite?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4891 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/12/2020 : 17:04:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Evo zorne demonstracije što se desi kad se uspoređuju kruške i jabuke :D

"Jedan od također problema je sto zapravo ljudi pisu u tuđe ime" i onda skaču sami sebi u usta sa "Tebi i nekima je to uvau".
Također je jedan od problema kad se ne razumije napisano.

PS: Svjestan si da je Maus istinita, biografska priča o vlastitoj obitelji autora? Nema ta činjenica veze sa kvalitetom naravno. Ima sa kruškama i jabukama.

Edited by - vukozec on 03/12/2020 17:16:44
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 18:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
E i? Opet je to već 1000 puta viđena priča, jer su sve te tragedije priče o stvarnim ljudima. Ne vjerujem da se Mausu dogodio neki preokret, pa su vanzemaljci sletjeli u Auschwitz i oslobodili ljude.


@karuro - kad sam tek došla na forum i ja sam se pitala zašto se toliko pljuje po Zagoru, vrlo često sam i sama ulazila u te rasprave. Što je totalno mlaćenje praznih lijana. Poanta je u tome što većina ljudi koja danas čita fibru ima u podlozi Bonelli (uglavnom Zagora kao najpopularnijeg). Oni sad misle da su prerasli takve stvari i da su odrasliji, makli se od toga. A zapravo taj Zagor još uvijek stoji u njima kao indikator percipiranja stripa. Tobože su ga prerasli, a ne mogu ispercipirati te odrasle stripove bez da si računaju koliko je to nešto u odnosu na Zagora. Znači, nisu prerasli, nisu se od tog odmakli, nego se tako koprcaju sami sa sobom u toj zbrčkanosti. Vjeruj mi, ljude obično nije briga što netko tamo misli, nije ih briga za to da nešto dokažu. Da ih je to briga pisali bi tekstove i osvrte. Sve to "Zagor je sranje" polazi od njih samih, sami zbog sebe to rade, sebi oni to objašnjavaju i to nema veze ni sa Zagorom ni sa Zagorovim fanovima. Ono što smo prerasli, a nekad nas je uveseljavalo, danas nam to maše iz nekog sretnog djetinjstva, izaziva razdraganost, a ne negativne emocije.

Meni se sviđa što ti pišeš, i ti lijepo dođi nama u Bonelli podforum.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 18:16:12  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Jucer san kuva tecu od 7 litri manistre Bolognese. Ali moje, specijalne ricete, ljudi padaju u nesvist kad je izidu... nisan blitvu kuva ima dosta.


Skuvaj ovih dana! Sad će Božić i puste tuke, prasci, divljač sa njokama i za post, za post i oskudjevanje - žderanje bakalara i svih vrsta ribljih specijaliteta. Moraš malo preventirati tu žderačinu s laganom blitvicom, kiselim kupusićem, brokulicom. Što si toliko navalija na paštu?! Jesi poludija ti i pašta ti!
I Stano je bolji od M&G.

Edited by - grofica Varga on 03/12/2020 18:16:29
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/12/2020 : 18:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

kad sam tek došla na forum i ja sam se pitala zašto se toliko pljuje po Zagoru, vrlo često sam i sama ulazila u te rasprave. Što je totalno mlaćenje praznih lijana. Poanta je u tome što većina ljudi koja danas čita fibru ima u podlozi Bonelli (uglavnom Zagora kao najpopularnijeg). Oni sad misle da su prerasli takve stvari i da su odrasliji, makli se od toga. A zapravo taj Zagor još uvijek stoji u njima kao indikator percipiranja stripa. Tobože su ga prerasli, a ne mogu ispercipirati te odrasle stripove bez da si računaju koliko je to nešto u odnosu na Zagora. Znači, nisu prerasli, nisu se od tog odmakli, nego se tako koprcaju sami sa sobom u toj zbrčkanosti. Vjeruj mi, ljude obično nije briga što netko tamo misli, nije ih briga za to da nešto dokažu. Da ih je to briga pisali bi tekstove i osvrte. Sve to "Zagor je sranje" polazi od njih samih, sami zbog sebe to rade, sebi oni to objašnjavaju i to nema veze ni sa Zagorom ni sa Zagorovim fanovima. Ono što smo prerasli, a nekad nas je uveseljavalo, danas nam to maše iz nekog sretnog djetinjstva, izaziva razdraganost, a ne negativne emocije.



da, ma kako sad vukozec ne htio prihvatiti, postoji taj front bonelli-nebonelli
a najgori u tom animozitetu su tipovi kao anto, stripnik itd., odnosno, ljudi koji ne znaju ništa ozbiljno reći, ali tim više se hvataju za neku slamku tobožnjih ozbiljnih stripova, za "odrasle".

vukozec mi, naravno, ne spada u te ufurane neznalice, i izgleda da je napokon se počeo buditi te će sada preko MNoa uključiti se u kult;) jer samo Bonelli ima kultnu stranu, odnosno, objektivnu.

i dobro si rekla, ne može nam Zagor (ili Kapetan Miki) izazivati negativne emocije. to se eventualno apsolvira i čovjek si stvori ispravan odnos prema takvim sadržajima. Mikija sada ne čitam, ali me niti ne potiče da non-stop-anto-kenjkam.
Zagor je pak postigao više od Mikija i u toj vrsti on je ono naj. odnosno, ne može se prerasti. kao što se ne mogu prerasti vestern filmovi ili pustolovni filmovi. ne može se prerasti Winnetoua, može se samo ne zanimati time.
ali onaj tko uopće čita stripove, taj je budalast ako ne čita takve stripove, popularne, pustolovne. čitati stripove i onda čitati Mausa i slične gluposti, to je gotovo smiješno. za ozbiljne sadržaje postoje drugi, primjereniji mediji (recimo, već film je iznad stripa).
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6981 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/12/2020 : 18:54:14  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Treba ovde reći otvoreno da Lepa Brena ima bolju muziku od Mocarta i Betovena zajedno.

Kad smo već počeli da lupamo, onda teraj do kraja...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/12/2020 : 18:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
lepa brena ne, ali thompson - da!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6981 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/12/2020 : 18:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Thompson Twins - da!
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 19:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Treba ovde reći otvoreno da Lepa Brena ima bolju muziku od Mocarta i Betovena zajedno.

Kad smo već počeli da lupamo, onda teraj do kraja...


I tu smo stali? Ajde, pričaj mi o Mocartu i Betovenu. Objasni mi. Što je on tebi? Kako doživljavaš tu vrstu glazbe? Kad si je zadnji put slušao? Evo, ja ću te slušati, pričaj mi o simfonijama. Uteraj ga do kraja
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 03/12/2020 : 19:03:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Evo jedan topic niže na kojem ljudi koje vole jedan šund a gledaju s visoka, ljudi koji ocjenjuju s 10 i najblesavije stripove se rugaju bonelliju, u ovom slučaju s Zagorom samo na račun mog avatara ili nick-a. Na stranu to da ne bi svatko od njih ni znao što je to strip (kao što 90% ljudi na ovim prostorima ne zna da stripovi još i postoje) da nije tog Bonellija i Alan Forda, al to je druga tema. To je jednostavno pogrešno i opet naglašavam da standard mora postojati a na nama forumašima je da se to otvoreno kaže. Stvorio se neki skup pseudostripaša koji su umislili da su nekakav element...a zapravo su samo hrpa snobova. Treba se reći - ovo je drage kolege jedno sranje, bez obzira što kaže amazon ili neka "čunka" ili kako je fino zapakirano i tko je to izbacio...to nije dobar strip, a spomenuti Zagor i Bonelli su za taj šund kraj svijeta (osim ovih novijih bonellija, meni vrlo slabih). To se mora jasno reći i kraj.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48651&whichpage=3



Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4891 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/12/2020 : 19:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

E i? Opet je to već 1000 puta viđena priča, jer su sve te tragedije priče o stvarnim ljudima. Ne vjerujem da se Mausu dogodio neki preokret, pa su vanzemaljci sletjeli u Auschwitz i oslobodili ljude.


@karuro - kad sam tek došla na forum i ja sam se pitala zašto se toliko pljuje po Zagoru, vrlo često sam i sama ulazila u te rasprave. Što je totalno mlaćenje praznih lijana. Poanta je u tome što većina ljudi koja danas čita fibru ima u podlozi Bonelli (uglavnom Zagora kao najpopularnijeg). Oni sad misle da su prerasli takve stvari i da su odrasliji, makli se od toga. A zapravo taj Zagor još uvijek stoji u njima kao indikator percipiranja stripa. Tobože su ga prerasli, a ne mogu ispercipirati te odrasle stripove bez da si računaju koliko je to nešto u odnosu na Zagora. Znači, nisu prerasli, nisu se od tog odmakli, nego se tako koprcaju sami sa sobom u toj zbrčkanosti. Vjeruj mi, ljude obično nije briga što netko tamo misli, nije ih briga za to da nešto dokažu. Da ih je to briga pisali bi tekstove i osvrte. Sve to "Zagor je sranje" polazi od njih samih, sami zbog sebe to rade, sebi oni to objašnjavaju i to nema veze ni sa Zagorom ni sa Zagorovim fanovima. Ono što smo prerasli, a nekad nas je uveseljavalo, danas nam to maše iz nekog sretnog djetinjstva, izaziva razdraganost, a ne negativne emocije.

Meni se sviđa što ti pišeš, i ti lijepo dođi nama u Bonelli podforum.



E pa ja nisam čitao Zagora i nemam ga kao podlogu :p
Nisam doduše nikad ni napisao "Zagor je sranje".

Glavni razlog zbog kojeg ne čitam Bonellija je jer mi se ne da čitati 300 epizoda istog stripa, ja sam tip koji više voli filmove od serija. Mislim, pročitam tu i tamo nekog Bonellija, kao što pogledam tu i tamo neku seriju.

Dakle kao što već rekoh, ne radi se tu o bolje/lošije, već su to različite stvari. Ne moramo se uopće uhvatiti Mausa, evo drugi primjer. Kao da kažeš meni su Zvjezdane staze bolje/lošije od Taksista. Oboje legendarno, oboje u svom području vrh, ali kakvog smisla ima ta usporedba? Po meni nikakvog.

I zato kažem, kome je do usporedba, pandan Boneelliju su američki ongoing svešćići i ongoing mange. Kod Francuza nisam siguran da ima puno pandana, njihovi dugovječni serijali su uglavnom humoristični. Možda Blueberry i Jeremiah eventualno, no format, tempo izlaženja je opet drugačiji.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6981 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/12/2020 : 19:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by alexts

Treba ovde reći otvoreno da Lepa Brena ima bolju muziku od Mocarta i Betovena zajedno.

Kad smo već počeli da lupamo, onda teraj do kraja...


I tu smo stali? Ajde, pričaj mi o Mocartu i Betovenu. Objasni mi. Što je on tebi? Kako doživljavaš tu vrstu glazbe? Kad si je zadnji put slušao? Evo, ja ću te slušati, pričaj mi o simfonijama. Uteraj ga do kraja



Ma neću da se raspravljam sa vama, jer se manje-više slažem sa svima (i sa stinkyjem).

Samo je glupo da povlačite Mausa po Boneli potforumu, barem onoliko koliko povlačiti Zagora po temi o Mausu (kao, da je sreće svi bi čitali Fibrine slice-of-life umetničarije, a ne Boneli)...

Zato normalni ljudi i ne diskutuju o Mocartu i Ceci, barem ja to nikada nisam čuo. Nije ovde nužno Maus = Mocart, a Zagor = Ceca. Ali jesu babe/žabe, kruške/karfiol i sl.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6981 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/12/2020 : 19:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ko je još poredio Everybody Loves Raymond (sjajna serija) i La Dolce Vita?
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15702 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/12/2020 : 19:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by ivanl

Jucer san kuva tecu od 7 litri manistre Bolognese. Ali moje, specijalne ricete, ljudi padaju u nesvist kad je izidu... nisan blitvu kuva ima dosta.


Skuvaj ovih dana! Sad će Božić i puste tuke, prasci, divljač sa njokama i za post, za post i oskudjevanje - žderanje bakalara i svih vrsta ribljih specijaliteta. Moraš malo preventirati tu žderačinu s laganom blitvicom, kiselim kupusićem, brokulicom. Što si toliko navalija na paštu?! Jesi poludija ti i pašta ti!
I Stano je bolji od M&G.


Taljani su me navukli na manistru na pet ijad nacina, kad sam zivija s njima par godina. Svaka in cast! Ali spremamo mi sve. Svakakve lipe i neobicne dakonije, jer samo se jednom zivi.
Normalno da je Stano bolji od MiG, bar pedeset puta. Od njega je bolji samo Castellini, A u rangu je s Villom.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/12/2020 : 19:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Ali jesu babe/žabe, kruške/karfiol i sl.



ma slažem se i ja da je to sve već naporno i dosadno više. ali ta tema postoji kao takva, postoji neovisno sada o ovom topicu i što se opet malo priča.
ne radi se o babama i žabama, nego o tome da se do sada nije još postiglo smirenje, još se nije došlo do sinteze na višoj razini... iako među boljima, kao što smo nas dvojica i ovi vrli ljudi, zagor te-nay, varga, pa i vukozec itd., već su se stvari pomalo posložile i mi smo, ne prerasli Zagora, nego prerasli ova loša shvaćanja o dječjim i odraslim stripovima.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000