forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Tenet: filmsko remek-dijelo ili smeće
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 07/12/2020 : 17:45:10  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Jeli po vama Tenet dobar ili loš film? Osim glasanja, slobodno obrazložite svoje mišljenje.
Na internetu sam pronašao puno ljudi koji ne vole i pljuju po filmu, pa da vidimo kakvo je stanje ovdje.

Choices:

Dobar je.
Loš je.
Nisam pogledao/la zbog manjka vremena.
Nisam pogledao/la jer je film na lošem glasu.


Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.

Edited by - GitaristRoko on 07/12/2020 17:50:26

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 07/12/2020 : 17:49:08  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Po mojem mišljenju - film je dobar.
Inače mrzim filmove koji rade bilokakve zbrke sa vremenom, no ovdje je to super napravljeno, jer tokom gledanja pomalo shvaćam i neke stvari predviđam, a to je i namjena tog filma. Treba to još pogledati jedanput ili čak dvaput da bi se u potpunosti razumjelo.
Tokom filma nam par puta likovi objašnjavaju kako razmišljati da se razumije film i to dosta ruši scenarij, no da nisu toliko objašnjavali, nebi bilo uopće jasno.
Film vrijedan gledanja, no uz poveću pažnju i razmišljanje.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 07/12/2020 : 18:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Nije smeće, ali je loš
Fura se na nekakvu genijalnost, ali bez pokrića
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/12/2020 : 18:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Iako je namjerno konfuzan, film je dobar.
Samo ona rečenica s klimatskim promjenama me iživcirala, iako je Washington imao dobru repliku.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



Argentina
720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 07/12/2020 : 18:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
nije smece definitivno, ali nije ni bas bogznasto dobar.
inace volim nolanove filmove, ali mislim da je ovdje ipak pretjerao. zgrada se urusava pa se sastavlja pa se opet urusava unutar sekudni. paralelno sa tim u kadru se nalazi jos drugih prizora koji se vrte obratno. jedni malo idu naprijed, drugi malo nazad i tako u krug. na trenutke se doslovno nezna sto se dogadja jer oko nemoze pratiti toliko suprotnih informacija.

Edited by - doom on 07/12/2020 19:02:16
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 07/12/2020 : 19:18:45  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Meni jako dobar, zbunjujuc, ali tjerao me na razmisljanje i nakon gledanja, a to smatram da je uspjehom. Fale mu neke snazne emocije i "visi cilj", ali vrhunska produkcija i stvarno dobra mentalna gimnastika.
Letvica i kriteriji su visoki posto je u pitanju Nolan, da je ovo neki slabije poznat redatelj radio ne bi bilo toliko kritika.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 07/12/2020 : 19:34:13  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Nisam još pogledao. S obzirom na to da je meni i Memento više nego prosečan film, a isto tako i Donnie Darko, a kada sam ih gledao sam bio u godinama kada je trebalo da mi se svide, mislim da ni ovaj neće da me oduševi.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/12/2020 : 20:22:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Film je dobar. Ne znam koji vrag ste se ulovili svi na jeftini trik i smatrate da je film konfuzan. Iskreno, nisam siguran ni da je dobro snimljen, tj unutar fizike samoga filma ali nije ni bitno.
UZ to je najbolji Bond još od... pa davno.
da se razumijemo, daleko je od remek djela. Čak ni ne pretendira na to.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Terminator
New Member



Bulgaria
194 Posts

Member since 26/06/2003

Posted - 07/12/2020 : 21:08:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Terminator a Private Message  Reply with Quote
Previše pretenciozan film. Zlikovac želi uništiti svijet, uz dodatak putovanja kroz vrijeme, na jedan zanimljiv način.

Nije loš, ali nije ni tako dobar.

I am the law.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 08/12/2020 : 07:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Meni je bezvezan to malo što sam ga gledao, ali ga ne smatram nužno lošim.
Jednostavno mi Nolan ne sjeda baš pretjerano, barem s kasnijim filmovima: Interstellar, Inception i Tenet.
Dok sam gledao Tenet, imao sam i na umu da su mnogi komentirali da je to film za više gledanja.
Onakvo (vrtoglavo) vođenje radnje, koje traži povremena premotavanja i slično, jednostavno me ne zanima.
A da bi još utrošio 2 i pol sata vremena na film na koji mi se ne troši mozak...
Plus premotovanja i ponovljeno gledanje.
Ne, hvala.
Volim filmove u kojima treba posložiti kockice, zapravo obožavam, ali to se odnosi na detektivsku tematiku i sasvim drugačiji ritam radnje.
Ovo je, meni osobno, bilo pretenciozno preseravanje pa sam ga i prekinuo relativno brzo.
I prebacio se na drugi film, da ne izgubim večer.
P.S. Dok sam gledao Interstellar otišao sam, oko sredine mislim, cijepati drva.
Za Inceptiona sam, tamo negdje prema posljednjoj trećini, zaspao.
Memento mi je bio vrlo dobar, Batmani solidni do vrlo dobri, a i Prestiž mi je u sjećanju kao izrazito zanimljiv.
Insomnia mi je pak bio odličan film.
Još su mi ostali Dunkirk i Nolanov prvi Following.
Following ću pogledati, Dunkirk jedino u nedostatku pametnijeg posla.
Ne znam jeli se moje poimanje filmova (iliti dobre priče) promijenilo tijekom godina, ali kasniji Nolan mi je svakim filmom sve gori.
Inception me prema raspletu uspavao. Interstellar sam oko sredine otišao cjepati drva. Tenet sam već nakon zapleta zamijenio drugim filmom.
Možda bi mi makar iz te perspektive bilo interesantno pogledati Dunkirk.


“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/12/2020 : 21:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
6/10
I još sam ga gledao u kinu sa svim efektima.
Nit' je smeće, nit' je remek-djelo.
Ne znam čemu tolika fama oko ovog filma.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/12/2020 : 03:34:15  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo pogledao veceras Tenet.
Bas los film. Verovatno najslabiji Nolanov film. Nisam gledao samo onaj sa Al Pacinom.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/01/2021 : 22:28:37  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/01/2021 : 22:31:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Evo pogledao veceras Tenet.
Bas los film. Verovatno najslabiji Nolanov film. Nisam gledao samo onaj sa Al Pacinom.




"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 03/01/2021 : 22:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Možda je sanjao, ko će ga znati
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 04/01/2021 : 10:51:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Loš, pojela ga pretencioznost. Film lomi ionako tanku primijenjenu logiku inverznog vremena i u dosta momenata je potpuno besmislen. Uveo si ideju inverznog vremena uz tanka logička ograničenja i onda može bukvalno sve da se desi i da se primi kao razumljivo - e pa ne može. Papazjanija od "vremenskog" SF-a.

...
Go to Top of Page

Zlix
Senior Member



Serbia
1734 Posts

Member since 20/03/2006

Posted - 04/01/2021 : 14:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlix a Private Message  Reply with Quote
Strašno dosadan film, jedva sam čekao da se završi. A inače volim te konfuzne, mindfuck filmove gledati.

IG: @bricktoygrapher
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 04/01/2021 : 18:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Ma film je dobar, ne znam kaj ste svi zabrijali!

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.

Edited by - GitaristRoko on 04/01/2021 18:35:47
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/01/2021 : 00:11:01  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo probacu da artikulisem zasto mi je Tenet jedan od najgorih filmova koje sam pogledao a i zasto mi Nolan sve vise pada u ocima kao reditelj. I zasto mislim da je apsolutno precenjen.

Njegovi filmovi imaju stvarno interesantne i originalne koncepte (koliko nesto danas uopste moze biti originalno je pitanje, ali sto se toga tice Nolan se trudi da bude originalan).
Ali posto gledam narativni film, dakle s radnjom/pricom i likovima unutar te price koji treba da imaju neke odnose dok prolaze kroz tu radnju, ipak nije dovoljan samo fenomenalan i originalan kocnept.

Meni je takodje bitno da me film emotivno pogodi/odradi/dotakne dok me vodi kroz radnju. A Nolan je to maestralno uradio u Interstellaru, po mom misljenju njegovom najboljem filmu. Srce price je tu, emotivno je, saosecamo za Kuperom (Matthew McConaughey) i razumemo ga. On je pravo ljudsko bice, a ne neki lik u kompjuterskoj igrici (kakvi su Nolanovi likovi u Tenetu i Inceptionu). Vrhunski je to Nolan uradio u onoj sceni kada Kuper gleda snimke sa Zemlje kako mu deca bukvalno odrastaju pred ocima.
Dakle napravio je pravu ljudsku dramu, opipljivu, s kojom mozemo da se povezemo i da saosecamo i jos je upakovao u jako zanimljivu i meni dragu temu: putovanje kroz svemir, pronalazak planeta sposobnih za novi zivot, crvotocine, protok vremena itd.
Taj film ima i srce i petlju.
https://i.ytimg.com/vi/1AtPPZ1yM6g/maxresdefault.jpg
https://i.pinimg.com/originals/18/68/e7/1868e78e62a24eb18248387d939942a8.jpg

Dok Inception a pogotovo Tenet nema srca, oba filma su potpuno bezukusna, i nikakvi tu koncepti, krajevi sveta, eksplozije, vreme unazad, san unutar sna ne moze da popravi i da zainteresuje gledaoca kad nam ni do jednog lika nije stalo i kad ni o jednom liku nista ne znamo. U redu, pokusao je sa Di Kapriom i Marijon Kotilar u Inceptionu ali mi je to delovalo nedovoljno uverljivo.
U Tenetu nije ni pokusao. Keti nebitan lik, isto i njen sin. Protagonista u potpunosti bezukusan i ne interesuje me.
Mogli su svi da poginu na pola filma i da nastavim da gledam film sa drugim likovima, nista se ne bi promenilo.

Kao kritiku za Inception bih dodao i kako je Nolan hladno prikazao svet snova. Logika snova je prikazana kao neka kompjuterska igrica u kojoj treba da se prelaze nivoi, a nimalo poeticno, lucidno, frojdijanski, s uplivima iz podsvesnog.
Ja kad pomislim na snove u filmu pomislim na filmove i nocne more Dejvida Linca ili Charliea Kaufmana ili tako nesto , a ne na Nolanovu kompjutersku igricu Inception.

Jedino gde je jos Nolanu poslo za rukom da nam lik ili likovi budu vazni je bilo u Mementu i u Betmen trilogiji. U Mementu mi zajedno sa glavnim junakom sklapamo slagalicu ko je on, sta mu se desilo, zasto mu se ovo desava i jako nam je stalo do njega i zato je kraj tog filma toliko dobar i ostavlja snazan utisak i tera coveka da se zamisli. Jer ga je prodrmao emotivno, naterao na razmisljanje, introspekciju, ispitivanje nekih sopstvenih odluka itd.

Ne mora svaki film da bude remek delo i da bude tezak i da nas tera na razmisljanje, moze samo da bude dobar jer je odlicna prica i zabavan je. To mu je uspelo u Betmen trilogiji. Brus Vejn je toliko poznat lik i kulturoloski fenomen da nam je po automatizmu stalo do njega, jer ga na neki nacin svi vec poznajemo. U prvom delu nam je dao preko potrebnog (posle Schumaherovih neozbiljnosti s kraja 90ih) ozbiljnog Betmena i jako dobar origin story oslanjajuci se na stripove. Isto vazi i za najbolji deo trilogije - drugi. Dobra krimi prica u koju su ubaceni Joker, Batman i Two-Face. Treci deo je dosta slabiji jer je preambiciozan ali sam kraj je dobar.

Dakle glavna Nolanova mana su nerazvijeni, bezukusni, bezvezni likovi, uz trunku preambicioznosti i preterane vaznosti koju ubacuje u svoje filmove.
Za sva vremena ce ostati kao jako dobri do odlicni filmovi: Interstellar, Memento, Batman Begins i The Dark Knight.

Moram jos da pogledam Prestiz i onaj sa Al Pacinom i to bi bilo to sto se mene tice od Nolana. Nadam se da sam uspeo da obrazlozim zasto mi se nije svideo Tenet i zasto nemam vise taj osecaj odusevljenja kada vidim najavu da Nolan radi novi film (sto sam imao ranije kada sam pratio Betmene, isto vazi i za Tarantina, posle Hateful 8 i Once upon a time in Hollywood stvarno me ne interesuju njegovi novi filmovi, pogledacu ih ali nije to to)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/01/2021 : 10:40:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
@going going

Dobro si ti tu dijagnosticirao Nolanove filmove, no ipak se ne slažem sa svim zaključcima.

Iako i ja preferiram poetičnost i filmove "sa srcem", nemam problem ni sa klinički hladnim ali tehnički besprijekornim filmovima sve dok su mi zabavni, a upravo to je slučaj s Tenetom i Inceptionom. S druge strane, Interstellar mi je bio pretjerano patetičan, tako da je po meni Nolanu bolje da se mani emocija.

Što se Teneta tiče, meni se tu najviše sviđa odnos glavnih likova (Washington i Pattinson) i žao mi je što toga nema više. Zapravo mislim da je Nolan izabrao pokazati potpuno krivi dio priče i da bi bilo puno zanimljivije gledati Washingtonovo treniranje Pattinsona i njihove zajedničke dogodovštine na koje aludira na kraju filma. Vidim tu potencijal za jednu dobru buddy akciju s elementima komedije.

Svakako pogledaj The Prestige. On definitivno ima srca i zapravo, čitajući ovu tvoju analizu, uviđam da se može interpretirati upravo kao sukob emotivnog/poetičnog/magičnog i hladnog/kliničkog/(kvazi)znanstvenog.

quote:
Originally posted by going going

Nadam se da sam uspeo da obrazlozim zasto mi se nije svideo Tenet i zasto nemam vise taj osecaj odusevljenja kada vidim najavu da Nolan radi novi film (sto sam imao ranije kada sam pratio Betmene, isto vazi i za Tarantina, posle Hateful 8 i Once upon a time in Hollywood stvarno me ne interesuju njegovi novi filmovi, pogledacu ih ali nije to to)


Ovo vrijedi i za mene.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 05/01/2021 : 10:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Za Nolan manje više stalno sam isto zagrijan/nezagrijan, ali QT...
Tu sam imal malo drugačiji put zainteresiranosti, do Kill Billa (uključujući i integralnu verziju KB) odličan, a onda s Gadovima i Djangom kreativni pad, pa ponovno uzdizanje s Osmorkom a posebno s Bilo jednom. Baš me zanima kaj je sljedeće!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 05/01/2021 10:57:43
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 05/01/2021 : 13:18:06  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Po drugi put sam pogledao Tenet, sa željom da u potpunosti shvatim film. To mi je bilo u planu isti tjedan kad sam ga gledo u kinu, nekih tjedan-dva nakon što je izašao, ali tek sad sam ga pogledao.
Bilo mi je puno lakše shvatiti jer sam ga gledao prije, i kako sad gledam doma, mogu pauzirati i razmisliti u bilo kojem trenutku.
Ovaj film je stvoren za razmišljanje tokom gledanja. Za shvaćanje tog obrnutog vremena, pa se ne smije gubiti fokus tokom cijelog filma i ne smije se razmišljati linearno. I upravo zato što je to jedina svrha filma, razumijem da se mnogima ne sviđa. Puno je likova slabo razrađena, a pogotovo naš glavni lik. Na prvu mi se činilo što često objašnjanje obrnutog vremena ruši scenarij, ali je opravdano time što naš glavni lik krivo razmišlja o tome cijelo vrijeme. Iako film ima jednu jedinu svrhu, meni je remek-dijelo, a mislim da bi bio savršenstvo da su boljeg zlikovca napravili. Pri početku filma mislimo da počinjemo spriječavati 3. svijetski rat, a ustvari spriječavamo nekog bogatog i debelog čiču koji je umišljeni gad. Što je najgore, u filmu se spominju znanstvenici i ljudi iz budućnosti koji stoje iza te tehnologije, pa imam osjećaj da smo bili preblizu dobrom zlikovcu, a ipak ga nismo dobili. Soundtrack je prejeben, a pogotovo tonovi električne gitare u ovoj sceni:


Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 05/01/2021 : 13:51:20  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Ovo je odlično!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/01/2021 : 23:56:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner



Svakako pogledaj The Prestige. On definitivno ima srca i zapravo, čitajući ovu tvoju analizu, uviđam da se može interpretirati upravo kao sukob emotivnog/poetičnog/magičnog i hladnog/kliničkog/(kvazi)znanstvenog.




Hocu! Pogotovo kad kazes da je sukob magicnog i naucnog. Javljam se svakako s utiscima kad pogledam film pa cemo pricati jos o Nolanu!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.37 seconds. Snitz Forums 2000