forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Walter Simonson
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 25/06/2021 : 13:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Ovo mi djeluje zanimljivo isključivo zbog crteža pošto nisam neki preveliki ljubitelj adaptacija filmova u stripove.



A ko jeste? Adaptacije se prave prvenstveno zbog fanova franšize ili filma ili kao reklama. No, Alien je jedna od retkih koja može da stoji nezavisno od filma. (Neko je čak rekao, "da film nikada nije postojao, ovo bi bio jedan od najboljih SF stripova svih vremena".) U praksi verovatno nije moguće izbeći pomen filma, jer ga je skoro svako gledao, pa je poređenje neminovno. A taj film je posebno težak za "adaptaciju" jer se dobrim delom zasniva na atmosferi, na osećaju neposredne pretnje, što nije ni izbliza moguće postići u stripu kao na filmu.

Osim toga, nije u pitanju savršena "adaptacija" jer su Goodwin i Simonson radili strip u toku produkcije filma, a ne na osnovu završene, bioskopske verzije. Siguran sam da bi proučavaoci filma našli u stripu tragove izbrisanih i promenjenih scena.

Nego, TV serija Loki ima neke ubačene koncepte i likove iz Simonsonove Fantastične četvorke. Nisam gledao, pošto mi Diznijeve serije nisu prioritet, ali priča se o tome.

Taj period tog stripa ima toliko visokih koncepata da može da pokrije Marvel na duže vreme. Vremenski mehur, omniverzum, TVA (Time Variance Authority), Dreaming Celestial... Priča je generalno apsurdnija nego što Simonson obično radi, ali je puna avanture i satire. I dobre zabave. I ludačkih i grandioznih koncepata, sa kojim većina kasnijih scenarista i urednika nije znala šta da radi, naravno. A, to smo već rekli? Glavna tema je putovanje kroz vreme.

A crtež? Uticaj op arta (optičke umetnosti), Steranka, Otoma... svakako jedan od najimpresivnijih radova Simonsona, a i Marvela 90-ih. Iako suviše kratko, i sa više uredničkog mešanja nego što je pre toga bio slučaj, zbog čega je Simonson na kraju završio svoju priču i napustio Marvel.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 25/06/2021 13:09:39
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/06/2021 : 12:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Kada je Simonson koristio "specijalne efekte" u Fantastic Four, ovi su bili tako urađeni da i danas izgledaju dobro. Kao što je ovo:



Neki drugi crtači su u tom periodu (rane i srednje 90-e) koristili primitivnu kompjutersku grafiku, koja danas, naravno, izgleda zastrašujuće zastarelo. Na primer, John Byrne, u nekim radovima za DC. Simonson je bio mudriji. Ovo gore je rađeno Xeroxovim štampačem, ali je u tradiciji ranije pomenute optičke umetnosti.



U kvadratiću u donjem desnom uglu piše:
quote:
lettering: Todd Klein


što znači da je ovo jedan od retkih slučajeva od početka 80-tih da Simonson i John Workman nisu radili zajedno. Workman je u to vreme - a to znači u periodu 1989-1990, ali i posle toga - radio za DC, i konkretno za Doom Patrol, naslov koji je u tom istom periodu crtao bivši Simonsonov asistent, Richard Case.

Čitav ovaj run se sastoji od 19 svezaka (+ priča u godišnjaku), ali je samo 13 i crtao lično, uz pomoć na tuširanju na kojoj epizodi.

John Byrne je o ovom rekao:

quote:
I read Walt's run on the Fantastic Four, but it never felt like the Fantastic Four to me. It just felt like big Walt stories, which are pretty good stories. They're just not FF stories

[iz knjige Comics Creators on Fantastic Four]
Eventualni problemi mogu biti sledeći:
- Simonson nasleđuje seriju (i tim) u čudnom stanju;
- ne razvija likove kao što bi neki voleli ili očekivali od naslova, već se koncetriše na avanturu, akciju, i zaplet. I vizuelni spektakl, naravno.
- ovde je u najciničnijem modu u kome sam ga ikad video, što nije nužno loše, ali treba biti u pravom mentalnom stanju da bi se uživalo u tako nečem. Vi što tražite suvu ozbiljnost, STOP!

Mnoge njegove priče sadrže dobar balans romantičnog epa i humora, i nikad jedno nije na štetu drugog. U Thoru je to bilo najvidljivije, a Orion i Ragnarok su nešto mračniji, ali ipak sadrže humora tu i tamo. Međutim, njegova verzija Fantastic Four ima jako mnogo pokazatelja da nije bio zadovoljan Marvelovom uredničkom politikom i tendencijama tržišta u to vreme. Na primer, ove naslovnice za prvih 5 epizoda koje je i crtao, koje čine priču o vremenskom mehuru.



Ova priča se nastavlja na ono što je započeo u Osvetnicima, pa bio prekinut, tako da je originalno bila zamišljena da se odvija tamo. Otud Thor i Iron Man u ekipi. Jedan deo se nastavlja i na ono što je uveo sa svojim kratkim radom (par epizoda) na The Eternals: Dreaming Celestial iliti Black Celestial.

Zanimljivo da počinje sa #337, što je takođe i prvi broj Thora koji je i crtao i pisao. Druga naslovnica je meni odlična, ali tu je kopirao (omažirao?) Larsena na Doom Patrol #14.

Međutim, obratite pažnju na ovo:
#339: This is the big one!
#340: This is the bigger one!
#341: This is the biggest one!

Ovo je princip na kome se radi moderni superherojski strip i eskalacija pretnje po univerzum, dok na kraju ništa više nema smisla, i pretnja postane samo stilska vežba bez ikakvog efekta ili uloga. Simonson je primetio taj trend još u ono vreme, u svojim začecima. Ovo je verovatno prva ovakva priča, barem za Marvel, gde se čitav kontinuitet resetuje. Kako je to rekao Chris Tolworthy na svom sajtu The Great American Novel, posvećenom Fantastičnoj četvorci:

quote:
This is the Great Reboot, a reflection of Marvel Comics rebooting in the real world.

It is the biggest story in all Marvel history. The covers proclaim it as such: they declare it to be, progressively, "THE BIG ONE", "THE BIGGER ONE" AND "THE BIGGEST ONE". This is Walt Simonson at his cosmic best, a story of the Avengers and Fantastic Four discovering that the future ends in the year 2010 (that is, "20 years" after publication). Until the year 2025 (that is, 15 years) all is a mystery: time and space then reboot, and nothing from the previous universe can travel into the new one. It is, in short, a complete reboot of Marvel. What makes this especially interesting is that when 2010 came, the same story was repeated in different ways in different books, and the event really happened: what was left of the Marvel Universe began a fifteen year reboot.


[čitava teza razrađena ovde]

Priču u 3 epizode koje je crtao Arthur Adams (#347-349) sam već pomenuo negde gore, i tu je standardni tim zamenjen sa 4 najpopularnija lika u to vreme, jer se to prodaje. Mislim, bio je u pravu! Te epizode su legendarne i danas! "Najkomercijalniji svetski magazin!"

Ili TVA iz kasnijih epizoda:



"A self-replicating bureaucracy" je Marvel i njegovi urednici, koji pokušavaju da održe kontinuitet po svaku cenu. Većina službenika je bezlična, ali glavno lice organizacije koja nadzire vremenske tokove je Mark Gruenwald, tadašnji urednik u Marvelu. Zapravo, on je sva lica srednjeg menadžmenta.

A pazite sad ovo:



Strelicom san označio stvar od interesa!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 26/06/2021 15:16:41
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 26/06/2021 : 12:58:02  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Supergirl pogriješila univerzum. Na prvu sam mislio da je to Thor kojeg je neko nacrtao čudno.

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/06/2021 : 14:42:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nacrtana je dovoljno generički da njeni vlasnici ne mogu da se žale, a opet je prepoznatljiva.

I belina kao ništavilo. Taj koncept "ništavila" je daleko upečatljiviji u stripu nego na filmu, za promenu. Totalni mrak nije dovoljan. Možda bi moglo da se prikaže kao prazan film? Ali ni to svakako ne bi imalo isti efekat.

U završetku gorepomenutog ciklusa (o vremenskom mehuru) FF se nađe u sledećoj situaciji sveprožimajućeg ništavila:



Ovo je tzv. spread, iliti dupli spleš, što znači da je leva strana potpuno prazna. Kada je ovo bilo reprintovano u nekoj kolekciji, urednici su se pokazali pametnim, pa su tu stranu izostavili, jer je po njima to očigledno bilo samo traćenje papira. Istinita priča.

Najveća mana ovoga je što je papir bio loš - imam još neke originalne sveske - i "prazna" strana se zapravo providi...

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/07/2021 : 02:39:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
ridiculus super tekst! Procitah ga sinoc, ali tek sad ostavljam komentar! Bilo bi lepo videti ovo u domacem izdanju. I super je ova fora sa nistavilom. Sto kazes mnogo je lakse prikazati neki meta prostor u stripu nego u filmu. I u Dilanu Dogu cesto i u mislim Zagorovoj epizodi Demon Ludila je bilo scena s tim totalnim nistavilom. Potpuno sulud potez urednistva da u reprintu izbace ovu levu belu stranicu.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/07/2021 : 15:32:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

ridiculus super tekst!



Hvala, ali to sam napisao samo zbog trendova na društvenim mrežama, jer se serija Loki dosta oslanja na neke Simonsonove koncepte i likove. Čisto da ljudi koji je gledaju znaju zaleđinu. Moglo bi se još dosta reći o svemu tome, a posebno o epizodi u kojoj se Reed i Doom bore koristeći mini-vremenske skokove, o kojoj je svojevremeno pisao i magazin Time, u vreme kada glavnotokovski mediji nisu obraćali mnogo pažnje na strip.

Evo, u novoj epizodi Lokija se pojavio i žabac Thor! Što znači da bi trebalo da pišem i o ... Simonsonovom Thoru? Do sada sam to izbegavao jer:
1. stvarno ima puno informacija na internetu;
2. a ima i mnogo toga da se kaže...

Uskoro ću na godišnji odmor, pa možda tada nađem vremena. Videćemo.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/07/2021 : 17:13:09  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Stvarno bi bilo lepo kad bi se Carobnjaci u svojoj Best of Marvel ediciji vratili malo u 80e i izdali naprimer Simonsonov rad na FF ili Thoru. Kad mogu da izdaju one X mene apokalipsu u 4 ili 5 knjiga, mogli bi i ovo. Ili u Best of Vulverin da izdaju mini serijal Havok and Wolverine: Meltdown, to je krace, mini serija od 4 broja. Kao sto smo vec negde zakljucili 80e su verovatno i najinteresantniji period u Marvelovoj istoriji, pa bi mogli tome da se vrate.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 13/07/2021 : 17:19:36  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Stvarno bi bilo lepo kad bi se Carobnjaci u svojoj Best of Marvel ediciji vratili malo u 80e i izdali naprimer Simonsonov rad na FF ili Thoru. Kad mogu da izdaju one X mene apokalipsu u 4 ili 5 knjiga, mogli bi i ovo. Ili u Best of Vulverin da izdaju mini serijal Havok and Wolverine: Meltdown, to je krace, mini serija od 4 broja. Kao sto smo vec negde zakljucili 80e su verovatno i najinteresantniji period u Marvelovoj istoriji, pa bi mogli tome da se vrate.


+1
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/07/2021 : 17:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Inace sinoc procitao u pogovoru Modesti Blejz #2 koji pise Sajmonson kako se divi i koliko je uticao crtez Dzima Holdaveja na njega sto je, kako on sam kaze, najprimetnije na pocetku njegove karijere ali i kasnije.
Ako ima zainteresovanih uslikacu tekst pa okaciti ovde.

Edited by - going going on 17/08/2021 00:42:52
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/07/2021 : 18:43:34  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
U Manhunteru liči na JH.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/07/2021 : 23:35:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Inace sinoc procitao u pogovoru Modesti Blejz #2 koji pise Sajmonson kako se divi i koliko je uticao crtez Dzima Holdaveja na njega sto je, kako on sam kaze, najprimetljivije na pocetku njegove karijere ali i kasnije.
Ako ima zainteresovanih uslikacu tekst pa okaciti ovde.



Na koje izdanje misliš? Domaće? Smeš li to da stavljaš uopšte?

Nisam ni znao da je pisao pogovor za Modesty, ali to je potpuno prirodno. Carl Barks i Kirby su mu najveći uzori u nekom širem, aspirativnom smislu, ali u crtačkom je bio Holdaway. Toppi je došao tek kasnije.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/07/2021 : 23:37:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

U Manhunteru liči na JH.



Da, u Manhunteru je to najočiglednije, u smislu stila i tuširanja. Ali u pripovedačkom smislu nikad nije prestao da se inspiriše Holdawayom.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/07/2021 : 02:01:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by going going

Inace sinoc procitao u pogovoru Modesti Blejz #2 koji pise Sajmonson kako se divi i koliko je uticao crtez Dzima Holdaveja na njega sto je, kako on sam kaze, najprimetljivije na pocetku njegove karijere ali i kasnije.
Ako ima zainteresovanih uslikacu tekst pa okaciti ovde.



Na koje izdanje misliš? Domaće? Smeš li to da stavljaš uopšte?

Nisam ni znao da je pisao pogovor za Modesty, ali to je potpuno prirodno. Carl Barks i Kirby su mu najveći uzori u nekom širem, aspirativnom smislu, ali u crtačkom je bio Holdaway. Toppi je došao tek kasnije.





Da, da. U domacem Darkvudovom izdanju koje izrazito preporucujem. Stvarno je prelepo izdanje. Izasle su tri knjige za sada (od planiranih 12), a u drugoj knjizi se nalazi njegov pogovor. Ne vidim sto bi nekom smetalo da ga okacim, ako smeta Darkvudovcima, izbrisacu ga, ali nikad nisam primetio do sad da je ovako nesto nedozvoljeno. Na cirilici je i na brzinu sam ga uslikao ali mislim da moze da se procita.


[url=https://ibb.co/qJQRf8D][/url]

[url=https://ibb.co/Vq8T4gV][/url]
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 15/07/2021 : 23:20:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Super, hvala!


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/09/2021 : 15:44:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Kayfabe o Manhunteru:



Jedan od mojih omiljenih ljudi u stripu (Tom Scioli) o drugom! Zanimljivo mi je da Piskor do sada nije čitao strip.

Scioli priznaje uticaj Manhuntera na pristup koji je primenjivao u Super Powers (i mnogim drugim, kasnijim radovima, rekao bih). Tamo je imao 3 strane po svesci, i hteo je da im pristupi kao da su čitav njegov život.

Ali slatko mi je koliko se svi, čak i u komentarima, trude da pronađu uzore i uticaje... na pogrešnoj strani. Generalna greška koja se pravi kada se priča o ovim stvarima je što se sve svodi na medij stripa, i to na tradiciju sveščica, comic books. Ko je uticao na ovo? Od koga je Simonson uzeo ono?

Dve stvari koje se retko pominju - osim ako diskutant ne prouči materijal naširoko i vrlo duboko - su novinski strip i ilustracija.

Ali prvo, Bernard Krigstein. Da, svakako postoji sličnost u grafičkom izrazu. Pomenuo sam na drugom topiku: Chaykin je smatrao Simonsona Krigsteinom njihove generacije. Evo dela iz Chaykinove sveske serijala Solo, gde priča o tome:



(Crtež je, naravno, njegov, Chaykinov.)

Carmine Infantino je, kad je primio Simonsona u DC-jevu službu 1972. i video njegov portfolio - njegov diplomski rad, proto-Star Slammers - primetio kako ovaj liči na Krigsteinov rad. Ali, Simonson po sopstvenim rečima nije video Krigsteinov rad do tog vremena, jer nije čitao EC stripove kao klinac.

Pomenuo sam novinske stripove i ilustraciju. Nije nužno da ono što neko pominje kao uticaj na sopstveni rad i razmišljanje bude zaista i najveći uticaj - neke ideje se mogu razvijati u pozadini svesti, dok sećanje na izvor bledi. Međutim, reč je sve što mi ovde imamo, i zato ću se fokusirati na to. Horakov James Bond i Bellamy-jev Garth su dva novinska stripa koja je Simonson čitao i voleo. Dva omiljena su verovatno Starrov Mary Perkins, On Stage i Modesty Blaise Jima Holdawaya. Prvi je čitao neprekidno od detinjstva, u realnom vremenu, drugi je otkrio naknadno, ali svakako pre svog rada za DC u 1970-im. Holdaway je veći grafički uticaj - najveći, zapravo - mada je moguće da je od Starra usvojio neke stvari nesvesno, posebno u pripovedačkim tehnikama.

Ali što se tiče kompozicije tabli i postavki, nema preteče. Bar ne da sam svestan. Holdaway je radio sa 3 kadra u istom redu, a za Manhuntera je Simonson morao da pronađe i izmisli potpuno novi pristup. "Ah, Simonson - 30 kadrova po strani", kako neko reče. Čak i Alex Nino - koji bi teoretski mogao da ima uticaj na Simonsona, i koji je kasnije slično ludovao sa skalom, a i počeo je karijeru nešto ranije - je koristio tradicionalnu strukturu stripa u to vreme, bar u tim svojim počecima.

A ilustracija? Tu Pandorinu kutiju nećemo otvarati ovaj put. Samo budimo svesni da postoji.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 11/09/2021 15:47:34
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2021 : 02:07:34  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Super tekst!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/10/2021 : 18:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

by dessa

Sudbina ili sticaj okolnosti, a možda i zajedno, hteli su da se nebo natušti nad Darkwoodom poslednjih godina. I to baš u onim godinama u kojima je trebalo da, kako dolikuje, proslavimo dva velika jubileja: 10 godina izdavaštva i 20 godina striparnice Darkwood – od koje je sve i počelo.
Crni oblaci, vetrovi, munje i gromovi... Nije bilo lako. Nimalo.
Imali smo sreće da je Darkwood tokom svih ovih godina stekao poverenje velikog broja strip zaljubljenika, pa kada je bilo najteže podrška nije izostala.
Podržali ste nas razumevanjem, strpljenjem i kupovinom stripova, ali kako naših izdanja usled vremenskih nepogoda nije bilo mnogo, podrška nam je naročito značila (a i dalje nam znači) od svih vas koji ste kupovali stripove drugih izdavača u našoj striparnici.
Zbog vas Darkwood danas ide dalje. Hvala vam na tome!

Ovu godinu završićemo oprezno, u maniru minulog perioda, ali od naredne polako i sigurno krećemo dalje.
A ono što, pored Modesti Blejz, Kalvina i Hobsa, Naruta, Konana, Panišera, Ubice demona itd, od nas možete očekivati je:




[size=16pt]4. Roy Thomas & Walt Simonson & John Buscema[/size]
[size=21pt]The Mighty Thor: The Eternals Saga[/size]


[size=16pt]5. Damon Lindelof & Leinil Francis Yu & Dave McCaig[/size]
[size=21pt]Ultimate Wolverine vs. Hulk[/size]


[size=16pt]6. John Buscema & Jon J. Muth & Louise Simonson[/size]
[size=21pt]Galactus the Devourer[/size]


[size=16pt]7. Claudio Castellini & Ron Marz[/size]
[size=21pt]Silver Surfer: Dangerous Artifacts[/size]






Vide li ove najave riduculus! Ostale najave na: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=141&TOPIC_ID=42530#2449451
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 05/10/2021 : 22:45:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Vide li ove najave riduculus!



Da, video sam. Ali Simonson je u tom Thorovom godišnjaku podražavao Buscemin pripovedački stil, i na to je tuširao Ernie Chan, pa ni stilski nije prepoznatljiv.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 05/10/2021 22:46:16
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 06/10/2021 : 03:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by going going

Vide li ove najave riduculus!



Da, video sam. Ali Simonson je u tom Thorovom godišnjaku podražavao Buscemin pripovedački stil, i na to je tuširao Ernie Chan, pa ni stilski nije prepoznatljiv.



E jbg. Mozda ako prodje dobro prodaja ovog Thora, krenu i s objavljivanjem Simonsonovog samostalnog rada odnosno runa, nikad se ne zna.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/10/2021 : 21:47:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Simonson je sinoć dobio nagradu NCS-a za najbolji strip u formi sveščica za prošlu godinu. U kategoriji su bili i Usagi Yojimbo i TMNT: Jennika. Ovo drugo nisam čitao, a Usagi - kojeg isto jako volim - je dobio nagradu godinu ranije, pa mi je ovo najdraži ishod.

Strip se zove Ragnarok. Nismo pričali o njemu? Biće prilike.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 16/01/2022 : 13:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Svježe pročitan Moorcockov Elric: The Making of a Sorcerer 1-4
Najbolji Simonsonov rad što sam dosad vidio.

Neke table dosta podsjećaju na Druilletov Lone Sloane. Pojedini likovi, arhitektura, oprema, oružje, prizori borbe. Tko je na koga utjecao?
Strip je izvorno objavljen 2004 dok je Lone Sloane nastao puno ranije.
















Have mercy
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/01/2022 : 18:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Eto vidiš. Ni ja nisam to čitao, barem ne u nekoj značajnoj meri.

quote:
Originally posted by izivko

Neke table dosta podsjećaju na Druilletov Lone Sloane. Pojedini likovi, arhitektura, oprema, oružje, prizori borbe. Tko je na koga utjecao?


Simonson oduvek priznaje Druilleta kao uticaj. Dobro, možda je preciznije reći "negde od sredine 70-ih". Ne vidim to u Manhunteru, ali je već u Alienu očigledno. U Orionu je najočiglednije, kao i onom drugom radu sa Moorcockom (Multiverse), a to je nastalo malo pre ovog Elrica. Znam da su originalne table za ovog poslednjeg duplo veće od onog što je štampano.

Bila je jednom lista 15 najuticajnijih vizuelnih umetnika na Simonsona, negde - možda na nekoj od njegovih stranica na Facebook-u - ali skoro kada sam je tražio nisam uspeo da je nađem. Druillet je sigurno tu.

Kada smo već prizvali Moorcocka, dve stvari koje mislim da nisam rekao.

Prvo, Moorcock je napisao predgovor za knjigu Modern Masters: Walter Simonson, koja je jedna velika retrospektiva karijere u obliku intervjua, gde kaže da je ovaj jedan od najvećih "popularnih umetnika" svog doba.

Drugo, imao je ideju da njih dvojica zajedno rade strip o Kapetanu Marvelu (Shazamu), negde pre skoro dvadeset godina. Nije se ispunilo, verovatno zato što je DC tada već imao u razvoju projekat o tom junaku, ali anegdotu o tome imamo ovde. Da li bi Moorcock bio dobar izbor za Shazama, ne znam, ali Simonson bi bio skoro pa idealan, bazirano na onom što je radio sa njim u Orionu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 16/01/2022 18:52:37
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 16/01/2022 : 19:53:23  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Hvala na iscrpnom odgovoru.

Pogledat ću Aliena, Orion koliko sam vidio nije objavljen u Njemačkoj.

Have mercy
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/01/2022 : 11:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je prvi primer Druilletovog uticaja, ili bar onaj koga sam svestan, prvi Simonsonov rad za Marvel: adaptacija eseja Roberta Howarda, The Hyborian Age.



Izlazilo u The Savage Sword of Conan, u nastavcima. Trebalo bi da je objavljeno u domaćim kolekcijama tog časopisa.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 17/01/2022 11:55:52
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/01/2022 : 15:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Da, vidi se i na ovoj jednoj tabli. Gigantska utvrda, kule visoko u oblacima, ornamenti, opaki ratnici- Odlično ovo izgleda.

Još kad bi znao u kojim brojevima je objavljeno, ili barem godinu, olakšalo bi mi potragu.

U međuvremenu sam našao, stoji na njegovom twitteru, to je 1975 god., broj 16...

"The Hyborian Age. Chapter 5, Page 6. Savage Sword of Conan 16. Pen and ink and lettering. 10.8 x 15.3. 1975.

One last page from The Hyborian Age before the art goes back in the vault. This page was influenced by the work of Philippe Druillet. Nobody does scale like Druillet."

Postavio je i ovu tablu.


Have mercy

Edited by - izivko on 17/01/2022 15:22:45
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000